Izrada domaćih tiskanih pločica

poruka: 10
|
čitano: 13.799
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
neaktivan
offline
Izrada domaćih tiskanih pločica

 

Vidio sam ovaj video uz dvadesetak drugih i ovaj je najtemeljitiji pa bi to tako htieo napraviti. Znam da feroklorida i praznih tiskanih pločica ima kupiti u Chipoteci, za papir se snađem, a za ostalo neznam jer mi prije nije trebalo.

Gdje bi mogao kupiti:

-isopropanol 99.9%

-100% aceton

-taj Liquid tin (valjda tekući lim u prijevodu)

Poruka je uređivana zadnji put sub 18.10.2008 1:06 (dantex).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Izrada domaćih tiskanih pločica

Baš i nisam skužio šta je to i za čega služi. Može pojašnjenje?

"An expert is a person who has made all the mistakes that can be made in a very narrow field." - Niels Bohr
 
0 0 hvala 0
15 godina
protjeran
offline
RE: Izrada domaćih tiskanih pločica

Možda za panel na monitoru ili?

Intel Core 2 Quad Q6600 , 4x2.4GHz, socket 775, 8Mb L2 cache, DDR2 4GB (2x2GB kit) PC8000 (1000MHz) OCZ, Platinum XTC, DC kit, VGA Ati Radeon HD 4870, 1024Mb GDDR5 256bit, Dual DVI, PCI-E, HDTV
16 godina
neaktivan
offline
RE: Izrada domaćih tiskanih pločica
dantex kaže...

 

Vidio sam ovaj video uz dvadesetak drugih i ovaj je najtemeljitiji pa bi to tako htieo napraviti. Znam da feroklorida i praznih tiskanih pločica ima kupiti u Chipoteci, za papir se snađem, a za ostalo neznam jer mi prije nije trebalo.

Gdje bi mogao kupiti:

-isopropanol 99.9%

-100% aceton

-taj Liquid tin (valjda tekući lim u prijevodu)

 
Isopropanol - totalno nepotreban, koristiš neko drugo abrazivno sredstvo za čišćenje (vim, arf...)
aceton- ljekarne ili prodavaon ženske kozmetike (koristi se za skidanje laka za nokte)
Liquid tin - nije važan, kao zaštitu da bakar ne oksidira imaš kupiti masu drugih sprejeva u Chipoteci (a i ako ne učiniš ovaj korak neće ti ništa kobno se desit - samo će ti bakar brže oksidirat tj. sklop će ti biti kraće upotrebljiv)
Windows XP is a 32-bit shell for a 16-bit extension to an 8-bit operating system designed for a 4-bit microprocessor by a 2-bit company that can't stand one bit of competition
15 godina
neaktivan
offline
RE: Izrada domaćih tiskanih pločica

Ja koristim solnu kiselinu i 9% hidrogen( ima ga u svakoj apoteci)...u posudu ulijes pola litre solne kiseline (varikina) prije je ugrijes na  nekih 40-50 stupnjeva (OPREZ KOD RADA S KISELINAMA )..a toner prenosim preko grafofolije..također ima svaka malo bolje opremljena knjizara,pokazalo se da su bolji laserski printeri..i to je to..ključ je u experimentiranju...ponekad mi treba za pločicu 15-20 min, a ponekad 30-45min.. ja sam na povakav nacin izradio oko 100-tinjak plocica :-)

16 godina
neaktivan
offline
RE: Izrada domaćih tiskanih pločica
mjukica kaže...

Ja koristim solnu kiselinu i 9% hidrogen( ima ga u svakoj apoteci)...u posudu ulijes pola litre solne kiseline (varikina) prije je ugrijes na  nekih 40-50 stupnjeva (OPREZ KOD RADA S KISELINAMA )..a toner prenosim preko grafofolije..također ima svaka malo bolje opremljena knjizara,pokazalo se da su bolji laserski printeri..i to je to..ključ je u experimentiranju...ponekad mi treba za pločicu 15-20 min, a ponekad 30-45min.. ja sam na povakav nacin izradio oko 100-tinjak plocica :-)

 Na prozracenom prostoru !!!
Einstein je umro, Newton je umro, Tesla je umro, a ni ja se ne osjećam baš najbolje!
15 godina
neaktivan
offline
RE: Izrada domaćih tiskanih pločica

Ne SOLNU KISELINU.........to ne daje željene rezultate imaš "specijaliziranu" kiselinu imaš je u granulama samo ubaciš u vodu i pločicu unutra isto i za sat se vratiš i savršeno ispada.......imaš to kupit u chipotece i uopče ne dođe puno....

Tikviči vladaju svijetom!
16 godina
neaktivan
offline
RE: Izrada domaćih tiskanih pločica
Tale kaže...

Ne SOLNU KISELINU.........to ne daje željene rezultate imaš "specijaliziranu" kiselinu imaš je u granulama samo ubaciš u vodu i pločicu unutra isto i za sat se vratiš i savršeno ispada.......imaš to kupit u chipotece i uopče ne dođe puno....

 Istina... inače to je ferikloridna kiselina

Solna kiselina je previše agresivna, ferikloridna je puno blaža i sporije se pločica nagriza što je jako poželjno kada imamo puno tankih vodova - inače u trenutku oni nestanu

P.S. naravno mogu se kiseline razblažiti ili napraviti jači koncentrat, ali zašto izmišljati toplu vodu?
Windows XP is a 32-bit shell for a 16-bit extension to an 8-bit operating system designed for a 4-bit microprocessor by a 2-bit company that can't stand one bit of competition
14 godina
offline
Izrada domaćih tiskanih pločica

di ima za kupiti bakrenih plocica i tih drugih sr***a u vinkovcima

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Izrada domaćih tiskanih pločica

Ukoliko je pločica rađena fotopostupkom, može se raditi i 19% HCl (ja stavim oko 1 cm u posudi od Grandisima) + 36% H2O2 (dok ne krene crnit bakar za jedno 5-10 sec) što je jako agresivna kombinacija i pločica bude brzo gotova, ali za tanke vodove treba fotopostupak s kvalitetnim zacrnjenjem. HCl ne treba grijati, a feriklorid je preporučivo. Obavezno treba lagano ljuljati.

MA78G-DS3G, Athlon64 X2 5000+, 2x2 GB DDR2 800 MHz, 8600 GT 256 DDR3, 2x160 GB SATA WD HDD
 
1 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice