Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti... izdvojena tema

poruka: 1.319
|
čitano: 471.402
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
8 godina
neaktivan
offline
Re: Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...
Super znači mogao bih ga možda i ispod onih 160kn za pdv provuć.
https://en.wikiquote.org/wiki/Mikhail_Bakunin
Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
neaktivan
offline
Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...

Pozdrav, ekipa!

 

Dobio sam raspberry pi 3, model B, pa se zabavljam s njim već nekih 15 dana.

Na ulazu u dvorište imam kapiju koja se otvara na daljinski, htio sam motor za kapiju spojiti na raspberry tako da bi ga mogao otvoriti preko interneta.

Našao sam ovaj tutorial, no tu on lemi daljinski za relay. Vidio sam da na samom motoru ima ulaz za nekakvo tipkalo koje bi se moglo iskorititi u ovu svrhu.
Mislio sam da relay jednostavno spojim na taj ulaz, pa da nema smisla lemit sami daljinski za relay.
Isto tako, vidim da se u ovom tutorialu kapija može otvoriti/zatvoriti samo u lokalnoj mreži, ja sam mislio to odraditi tako da mogu upravljati kapijom gdje god imam pristup internetu.

Ili bi mi to lakše bilo riješiti s GSM modulom?

Ako imate kakav pametan prijedlog, ideju, bilo šta, dobro bi došlo :D


Hvala ;)

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...

Pozdrav!

 

Pokušavam osposobiti raspberry pi 2, ali nikako ne uspjevam. Probao sam chomiumOS img staviti na sd karticu sa win32diskimager, pa kako nije radilo mislio sam da je problem u chromium imgu pa sam skinuo noobs i kopirao datoteke na sd karticu, ubacio u rpi i povezao sa tvom, medutim bilo da spojim na hdmi1 ili hdmi2 uvijek mi kaze da nema signala. Inače crvena ledica svjetli stalno a zelena kao da malo blinka ali puno slabije od nego sta crvena svijetli, jedva se vidi zelenu.

 

 

Kartica je formatirana sa sdformatter, 16gb adata. Neznam šta da više radim, možda neradi hdmi kabel a opet neznam kako bi ga mogao testirati. 

 

Da li je moj rpi mrtav?

Najbolji program za zaradu na internetu -> https://outloud.us/landingpage/8192
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...

Skini ovo i probaj sa time.

 

Btw, daleko je veća šansa da se RPiju ne sviđa kartica (probaj sa nekom sandisk) nego da je RPi mrtav. Nabavi drugu karticu pa probaj.

Ovaj forumaš je netolerantan prema osobama svih nacionalnosti, rasa i spolnog opredjeljenja te smatra da svaka osoba ima pravo biti ugnjetavana zbog svojih glupih mišljenja.
8 godina
odjavljen
offline
Re: Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...
kokoš partizanka kaže...

Pozdrav, ekipa!

 

Dobio sam raspberry pi 3, model B, pa se zabavljam s njim već nekih 15 dana.

Na ulazu u dvorište imam kapiju koja se otvara na daljinski, htio sam motor za kapiju spojiti na raspberry tako da bi ga mogao otvoriti preko interneta.

Našao sam ovaj tutorial, no tu on lemi daljinski za relay. Vidio sam da na samom motoru ima ulaz za nekakvo tipkalo koje bi se moglo iskorititi u ovu svrhu.
Mislio sam da relay jednostavno spojim na taj ulaz, pa da nema smisla lemit sami daljinski za relay.
Isto tako, vidim da se u ovom tutorialu kapija može otvoriti/zatvoriti samo u lokalnoj mreži, ja sam mislio to odraditi tako da mogu upravljati kapijom gdje god imam pristup internetu.

Ili bi mi to lakše bilo riješiti s GSM modulom?

Ako imate kakav pametan prijedlog, ideju, bilo šta, dobro bi došlo :D


Hvala ;)

 Savjetujem da to ne radiš sa RPijem jer je totalni overkill. Arduino sa GSM modulom ti je puno bolje riješenje. RPi3 si ostavi za nešto pametnije što može iskoristiti njegove mogućnosti.

15 godina
odjavljen
offline
Re: Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...
Slicer kaže...

 Savjetujem da to ne radiš sa RPijem jer je totalni overkill. Arduino sa GSM modulom ti je puno bolje riješenje. RPi3 si ostavi za nešto pametnije što može iskoristiti njegove mogućnosti.

Da, SIM800L + Arduino Nano.

Ovaj forumaš je netolerantan prema osobama svih nacionalnosti, rasa i spolnog opredjeljenja te smatra da svaka osoba ima pravo biti ugnjetavana zbog svojih glupih mišljenja.
8 godina
odjavljen
offline
Re: Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...
Sum_of_all_fears kaže...
Da, SIM800L + Arduino Nano.

 To bi bilo super riješenje. Ili čak nodeMCU koji je povezan putem EasyIoT clouda. Na taj mu način neće raditi trošak preko GSMa, a opet će moći upravljati s time otkud god poželi.

15 godina
odjavljen
offline
Re: Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...

Onda mu je bolje ESP8266 ako će preko wifija. Čak mu niti Nano ne treba, ESP8266 ima svoj kontrolerić i GPIO pin.

Ovaj forumaš je netolerantan prema osobama svih nacionalnosti, rasa i spolnog opredjeljenja te smatra da svaka osoba ima pravo biti ugnjetavana zbog svojih glupih mišljenja.
8 godina
odjavljen
offline
Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...

Da, ako će mu WiFi biti stalno upaljen onda mu je ta kombinacija EasyIoT clouda i nodeMCu-a najbolje riješenje.

 

Ja doma imam složen EasyIoT server-na RPi2 je dignut server i na NodeMCUje su povezani senzori, releji itd. Odlično i jeftino riješenje. Cloud je još i jeftiniji jer nema potrebe za RPijem.

 

Primjer utičnice koju koju koristim za paljenje/gašenje bojlera i pumpe (ovdje sam koristio ESP-201):

Poruka je uređivana zadnji put ned 24.7.2016 12:34 (Slicer).
 
1 0 hvala 1
15 godina
odjavljen
offline
Re: Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...

Ali šta onda nije lakše dignuti neki web serverić na NodeMCU i tako raditi? EasyIoT ti ne treba...

 

BTW, hvala što si me podsjetio na NodeMCU, odmah naručen jedan jer mi baš treba tako nešto ultra jeftino i ultra jednostavno za rasvjetu...

Ovaj forumaš je netolerantan prema osobama svih nacionalnosti, rasa i spolnog opredjeljenja te smatra da svaka osoba ima pravo biti ugnjetavana zbog svojih glupih mišljenja.
8 godina
odjavljen
offline
Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...

EasyIoT mi treba jer je sve na jednom mjestu. Znaci, sva ocitanja sa senzora, sve kontrole za prekidace i automatiku. Sucelje je jednostavno i lagano za koristenje, pogotovo jer se time sluze starci i sestra.

 
0 0 hvala 0
7 godina
neaktivan
offline
Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...

Ekipa,

 

Da, wifi mi je dosta blizu kapije, odnosno, samog motora, pa će biti u mogućnosti loviti wifi signal. A ideja je da bude stalno spojen na wifi :D

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...
Pozdrav. Gdje se sada najjeftinije moze nabaviti pi 3? Takoder trebao bih za njega nekakav lcd touchscreen, ima li mozda kakva preporuka? Hvala.
Najbolji program za zaradu na internetu -> https://outloud.us/landingpage/8192
9 godina
neaktivan
offline
Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...

Evo i ja naručujem RPi 3 i koliko vidim, trenutno je najjeftiniji na https://www.modmypi.com

Sa poštarinom za HRV ispadne 330kn odnosno 37£

 

Ako netko zna di je jeftinije, neka javi :)

Treat your password like your toothbrush. Dont let anybody else use it, and get a new one every six months. ~Clifford Stoll
 
0 0 hvala 1
12 godina
offline
Re: Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...
agnostes kaže...

Evo i ja naručujem RPi 3 i koliko vidim, trenutno je najjeftiniji na https://www.modmypi.com

Sa poštarinom za HRV ispadne 330kn odnosno 37£

 

Ako netko zna di je jeftinije, neka javi :)

 Prvo prođi oglasnike, znaju se pronaći jako dobre ponude.

Battlelog: [G] CyberDemonVZ; NiramX kaže... Tko se na četvorku opeko i na peticu puše
15 godina
offline
Re: Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...
Na njuskalu nema nekih ponuda koliko sam vidio..na gearbestu ima za 250kn, ako dobro gledam jer ne razumijem ovo expansion module. Link http://m.gearbest.com/raspberry-pi/pp_354347.html
Najbolji program za zaradu na internetu -> https://outloud.us/landingpage/8192
9 godina
neaktivan
offline
Re: Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...

Nema baš Pi3 u ponudi na oglasnicima a ove starije modele ne želim uzimati.

 

Uglavnom, meni će služiti kao PC. Spojiti ću ga na TV i preko njega surfati i pregledavati YouTube. Dakle trebam samo web browser, i to je to...

Koji OS preporučate za to? Ja sam razmišljao o Ubuntu...

Treat your password like your toothbrush. Dont let anybody else use it, and get a new one every six months. ~Clifford Stoll
15 godina
odjavljen
offline
Re: Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...

Komplicirate... Kakvo njuškalo...

 

Kod slovenaca je 46€ + 5€ shipping, stiže za 2 dana, nema carine, poreza, ničeg.

 

Što se tiče OSa, ako planiraš surfati, imaš par opcija. Pogledaj. Ja bi ti preporučio Raspbian jer je nekako najbrži. Obavezno kupi class 10 karticu ili bolju! Nemoj one sa ebaya za 2$, uzmi negdje gdje si siguran da će biti klasa 10 jer ti to jako utječe na performanse.

Ovaj forumaš je netolerantan prema osobama svih nacionalnosti, rasa i spolnog opredjeljenja te smatra da svaka osoba ima pravo biti ugnjetavana zbog svojih glupih mišljenja.
12 godina
offline
Re: Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...
Sum_of_all_fears kaže...

Komplicirate... Kakvo njuškalo...

 Samo ja sam spomenuo Njuškalo, svi ostali su rekli da nema tamo ništa.

Kakva množina, kakvo kompliciranje?

 

Da, najbolje naruči iz Slovenije, AKO NEMA NA NJUŠKALU.

Battlelog: [G] CyberDemonVZ; NiramX kaže... Tko se na četvorku opeko i na peticu puše
15 godina
odjavljen
offline
Re: Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...

Što si se uzhebo, govorim svoj trojci, kakav gearbest, kakav modmypi, kakvo njuškalo kad Slovenci dostavljaju u roku od 2-3 dana i bez brige oko carine i ičeg

 

Na njuškalu bi ga ili previše platio il bi te netko preveslao

Ovaj forumaš je netolerantan prema osobama svih nacionalnosti, rasa i spolnog opredjeljenja te smatra da svaka osoba ima pravo biti ugnjetavana zbog svojih glupih mišljenja.
9 godina
neaktivan
offline
Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...

Svi koji šalju iz EU, pa tako i ModMyPi nemaju carine i ostalih davanja. A ModMyPi mi je jeftiniji 50kn od slovenaca (kada zaracunam i poštarinu). Znam da nije puno ali meni je 50kn dovoljan razlog da pričekam 5 dana više kako bi ga dobio. Nigdje mi se ne žuri :)

 

Edit:

Naručio sam na kraju ovaj model sa SD karticom i dobio sam ga po cijeni kao kod slovenca bez kartice, 380kn sa poštarinom.

 

Treat your password like your toothbrush. Dont let anybody else use it, and get a new one every six months. ~Clifford Stoll
Poruka je uređivana zadnji put uto 9.8.2016 18:51 (agnostes).
 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...

Pozz ekipa, evo napokon krenuo i ja u raspberry vode nakon dugo cekanja.

Narudzba je napravljena, sada cekanje da dostava dode, vjerovatno sljedeci tjedan.

Trebam preporuku microSD kartice, dovoljna je najjeftinija ili koju mi preporucate?

Autoclimb kills more people than AIDS
Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
Re: Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...
Svrzic kaže...

Pozz ekipa, evo napokon krenuo i ja u raspberry vode nakon dugo cekanja.

Narudzba je napravljena, sada cekanje da dostava dode, vjerovatno sljedeci tjedan.

Trebam preporuku microSD kartice, dovoljna je najjeftinija ili koju mi preporucate?

 Uzmi class 10, nemoj onu za 2,3 dolara na ebayu

14 godina
offline
Re: Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...
laciko kaže...
Svrzic kaže...

Pozz ekipa, evo napokon krenuo i ja u raspberry vode nakon dugo cekanja.

Narudzba je napravljena, sada cekanje da dostava dode, vjerovatno sljedeci tjedan.

Trebam preporuku microSD kartice, dovoljna je najjeftinija ili koju mi preporucate?

 Uzmi class 10, nemoj onu za 2,3 dolara na ebayu

 Naravno da necu kineza, jel dobra ova ili da uzmem neku sa vecim pisanjem?

Autoclimb kills more people than AIDS
8 godina
neaktivan
offline
Re: Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...
Svrzic kaže...
laciko kaže...
Svrzic kaže...

Pozz ekipa, evo napokon krenuo i ja u raspberry vode nakon dugo cekanja.

Narudzba je napravljena, sada cekanje da dostava dode, vjerovatno sljedeci tjedan.

Trebam preporuku microSD kartice, dovoljna je najjeftinija ili koju mi preporucate?

 Uzmi class 10, nemoj onu za 2,3 dolara na ebayu

 Naravno da necu kineza, jel dobra ova ili da uzmem neku sa vecim pisanjem?

 Dovoljna je, pogotovo za zero:)

9 godina
neaktivan
offline
Re: Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...
agnostes kaže...

Svi koji šalju iz EU, pa tako i ModMyPi nemaju carine i ostalih davanja. A ModMyPi mi je jeftiniji 50kn od slovenaca (kada zaracunam i poštarinu). Znam da nije puno ali meni je 50kn dovoljan razlog da pričekam 5 dana više kako bi ga dobio. Nigdje mi se ne žuri :)

 

Edit:

Naručio sam na kraju ovaj model sa SD karticom i dobio sam ga po cijeni kao kod slovenca bez kartice, 380kn sa poštarinom.

 

 Stigao RaspberryPi 3 za 8 dana iz UK-a. Sada slijedi igranje :)

 

Treat your password like your toothbrush. Dont let anybody else use it, and get a new one every six months. ~Clifford Stoll
8 godina
neaktivan
offline
Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...

Jel netko spajao raspi kameru preko motiona na web? Trebala bi mi mala pomoc

 

Pozz

 
0 0 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
Re: Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...
Mogu li te zamoliti da mi objasniš kako sistem radi? Da li ti Easy IOT omogućava da čitaš senzore preko "vanila" Nodemcu esp8266 - odnosno, bez mijenjanja filmware-a.
Da li automatski prepoznaje senzore?

Ja radim sa Nodemcu, ali na njih instaliram micropython, pa onda nadjem driver za čitanje senzora, pa spajanje dalje. Prednost micropython-a je sto je jednostavan i prilagođavanja prolaze brzo, ali se teško nalaze driveri za senzore pa ih moram sam pisati što traje predugo.
15 godina
odjavljen
offline
Re: Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...

Driveri za senzore?

 

Ja sam napisao lijepo Arduino (C) kod i sa njim čitam senzore (DHT11, PIR, MQ2). Firmware je isto stock, nisam ništa mijenjao.

Ovaj forumaš je netolerantan prema osobama svih nacionalnosti, rasa i spolnog opredjeljenja te smatra da svaka osoba ima pravo biti ugnjetavana zbog svojih glupih mišljenja.
8 godina
odjavljen
offline
Re: Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...
rangoj kaže...
Mogu li te zamoliti da mi objasniš kako sistem radi? Da li ti Easy IOT omogućava da čitaš senzore preko "vanila" Nodemcu esp8266 - odnosno, bez mijenjanja filmware-a.
Da li automatski prepoznaje senzore?

Ja radim sa Nodemcu, ali na njih instaliram micropython, pa onda nadjem driver za čitanje senzora, pa spajanje dalje. Prednost micropython-a je sto je jednostavan i prilagođavanja prolaze brzo, ali se teško nalaze driveri za senzore pa ih moram sam pisati što traje predugo.

 Ne, na njih ide Arduino kod. 

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice