Desktop za arhitekta (autocad/archicad/3D/..)

poruka: 7
|
čitano: 9.235
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
9 godina
neaktivan
offline
Desktop za arhitekta (autocad/archicad/3D/..)

Pozdrav svima,

 

kao što u naslovu piše, tražim dobru kombinaciju komponenti te mjesto za kupiti (zg) desktop računalo za kućno korištenje AutoCADa, ArchiCADa, Revita itd.

 

hvala!

 

 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Desktop za arhitekta (autocad/archicad/3D/..)

Javi se ovdje u jednu temu ovisno o budjetu s kojim raspolazes - http://www.bug.hr/forum/board/slaganje-pc-konfiguracija/75.aspx?sort=act

 

Navedi max budjet, nacin placanja kes ili karticom (navedi broj rata, koja kartica, te otkud si ako ides na tu varijantu), objasni s cime se bavis u navedenim programima te sto ti tocno sve treba.

Ne obaziri se na TD - redovni trollovi koji nemaju drugog posla.Molim da mi se ne šalju na PM upiti za procjene komponenti i sl. Za preporuku novih/polovnih konfiguracija i komponenti sam uvijek tu ;)
Poruka je uređivana zadnji put pon 27.10.2014 15:29 (zober).
9 godina
neaktivan
offline
Re: Desktop za arhitekta (autocad/archicad/3D/..)

hvala

15 godina
offline
Re: Desktop za arhitekta (autocad/archicad/3D/..)
najnoviji kaže...

Pozdrav svima,

 

kao što u naslovu piše, tražim dobru kombinaciju komponenti te mjesto za kupiti (zg) desktop računalo za kućno korištenje AutoCADa, ArchiCADa, Revita itd.

 

hvala!

 

Kod te konfiguracije jedna komponenta je srce cijelog sistema a ona je Workstation grafička kartica. Dakle bez Nvidia Quattro ili AMD FirePro nemoj niti pomišljati da gradiš takav sistem, u suprotnom bi ti se moglo desiti da baciš brdo para a kuću u AutoCAD-u okrećeš mišem sporo kao slide show.

 

Uređivano: Ako baš nije profi konfiguracija za posla, slobodno možeš uštediti na komponentama kao što su CPU, RAM, Ploča i sl (dobro RAM upitno) ali svakako nemaš potrebe za primjerice 4-om generacijom Intel Core i3 ili i7 nego sasvim uredno to radi Haswellov Pentium G3250. RAM ok, može i 4GB (bitno je da je u dvokanalnom memorijskom kontroleru, dakle ne jedna pročica) ali u svakom slučaju 2*4 GB je preporučeno (iako takve radne stanice mogu i do 64 GB RAM-a imati ali tebi vjerujem ne potrebno).

 

I da, poslije grafičke ili zajedno sa grafičkom je = ooogroman monitor sa ooogromnom rezolucijom. Moja preporuka njih 2 :D

Poruka je uređivana zadnji put pon 27.10.2014 23:39 (Envy).
9 godina
neaktivan
offline
Re: Desktop za arhitekta (autocad/archicad/3D/..)

odlično, hvala.

imaš li možda koji link na već sastavljenu konfiguraciju i gdje kupiti?

15 godina
offline
Re: Desktop za arhitekta (autocad/archicad/3D/..)
najnoviji kaže...

odlično, hvala.

imaš li možda koji link na već sastavljenu konfiguraciju i gdje kupiti?

Hm.. budući da sam iz BiH ne bih ti znao reći koje su to lokalne radnje u HR (HGSpot ili šta već vi imate mi imamo Genelec) ali generalno ako kupuješ brandiranu konfiguraciju (što ti je moja topla preporuka, i ako će ti to biti mašina na kojoj ćeš zarađivati i isklesati 'zanat' ne bih ti baš savjetovao da štediš, (ali jedno su želje drugo mogućnosti, znaš i sam), dakle dolazi u obzir Lenovo, Dell, HP (ključna riječ je Worksation).

A ako ćeš sastavljati sam, samo obratni pažjnu na grafičku kao što sam rekao (mora biti profesionalna, dakle Nvida Quatro ili AMD FirePro) Dakle evo ti primjerice što nodi Dell (iako i Lenovo i HP nude isto ako i ne i bolje, bar za Lenovo tvrdim):

http://www.dell.com/learn/us/en/04/campaigns/precision-construction

Pogledaj malo slike i pogledaj dole video pod nazivom "Video: Why get a workstation?" Tako da primjer gotove Dell konfiguracije sa starnom cijenom $689 imaš ovdje:

http://www.dell.com/us/business/p/precision-t1700-workstation/pd?oc=cap1700sffw7p5035

i da znaš da u ovom slučaju (mislim kod Dell odnosno isto i kod Lenova) nije kao u ostalim komponentama 1$=1€ nego je ipak realnije. Ako obratiš pažjnu na mozak ili ključnu kompentu šo sam ti govorio tj profesionalnu grafičku karticu vidjet ćeš ovo:

 

Video Card

Graphics

 

Mini tower: 

one PCI Express® x16 Gen 3 graphic card up to 150W (total for graphics) (some cards available in dual config):

 

Small form factor:

one low profile PCI Express® x16 Gen 3 graphic card up to 50W (total for graphics):

 

Mid-range 3D  

AMD FirePro W5000

Mini tower: Yes

Small form factor: No

 

NVIDIA® Quadro® K4000

Mini tower: Yes

Small form factor: No

 

NVIDIA Quadro K2000

Mini tower: Yes

Small form factor: No

 

Entry 3D 

AMD FirePro V4900

Mini tower: Yes

Small form factor: No

 

AMD FirePro V3900

Mini tower: Yes

Small form factor: No

 

NVIDIA Quadro K600

Mini tower: Yes

Small form factor: Yes

 

Professional 2D (not ISV certified) 

AMD FirePro 2270

Mini tower: Yes

Small form factor: Yes

 

Intel HD Graphics P4600/4600

Mini tower: Yes

Small form factor: Yes

 

NVIDIA Quadro NVS™ 510

Mini tower: Yes

Small form factor: Yes

 

NVIDIA Quadro NVS 410

Mini tower: No

Small form factor: Yes

 

NVIDIA Quadro NVS 310

Mini tower: Yes

Small form factor: No

 

Dakle sve same Profi grafićke kartice, i ako ti je baš nešto za kućnu uporabu, slobodno kreni sa nekom Low ili Entry level konfiguracijom (jer ipak nećeš modelirati Station 0d 50k mjesta sa svakim od šarafa i stolica i ne znam armiranih stubova još i izračunavati fiziku, ali da te ne lažem možeš samo malo će sporije ići)

 

Slika ti goovri tisuću riječi:

 

Workstation konfiguracija Workstation konfiguracija
I na kraju monior, tu ti je glavna vodilja rezolucija a ne dijagonala. Znači FullHD (1920x1080px) ti je odmah malo bio on 24, ili 27" trebat će ti monitor sa QHD (2560x1440px), Dell ga također ima u ponudi ali ima Eizo, a budući da ne želiš igrati igre (doduše sa takvom grafičkom nisam ni siguran kako bi išle) ili geldati filmove imaš 4K jeftinih moniora (kvaka u zašto je jeftin jeste zato što mu je frekfencija 30Hz, ali to ti ionako nije bitno)

 

Dakle poneta je koliko si uporan i koliko voljan da naučiš. Ja sam učio kompletan Adobe CS paket (za DTP ne za audio i video rezoluciju) na 15" CRT monitoru rezolucije (1024x768, i to mu nije nativna, nativna mu je 800x600, smiješno zar ne?) i sve je išlo kao crknut mačka ali ja sam bio strpljiv, svaku alatku učio, svaki tool, meni, i u rekordnom roku radio na DTP Radnoj stanici koja je služila za potrebe milionske offset štamparije). Tako da sve ovo gore (treba ti QHD, treba ti 4K) uzmi sa rezervom, prilagodi se svojim potrebama i džepu.

 

PS: I još nešot za monitor imaš ove tkzv. korejske monitore (ima i tema u jednom u Bugu a i na ebay kucaj samo "monitor 2560x1440" pa ćeti izaći nekakvi Yamasaki, Quinx (vidjet ćeš ih more) to uopće nisu loši monitori (jefitniji su u pravilu, sa svim davanjim, i do 40% od primjerice Della, Eiza ili Applea) kvaka je ako panel ne zadovoljava A+ ili  A grade (ili jedan mrvi pixel (što ti na toj rezoluciji nećeš ga ni vidjeti) on se vrati LG ili Hitaciju ili Samsungu (glavni proizvođači tih panela) i ove nepoznate korejske kompanije uzmu saastave ga, počupaju svu neophodnu elektroniku (recimo ostve ti samo jedan ulaz (a i ne treba ti više) i zbog toga imaš monitor snova za koji bi ovamo morao da keširaš brdo para.

Poruka je uređivana zadnji put uto 28.10.2014 15:27 (Envy).
15 godina
offline
Re: Desktop za arhitekta (autocad/archicad/3D/..)

Arhitektu nije potrebna kucna konfiguracija koja ima workstation graficku karticu, pogotovo ako to racunalo ne prelazi nekih 1000 eur (s monitorom)..

A Autocad se sa pristojnom 'gaming' grafickom snalazi bez problema u toj ulozi, pogotovo ako je to za uobicajeni rad kakvog arhitekta (2d projektiranje pogotovo).

Sam Archicad (obzirom na njegov 3d dio) koristi opengl pa bi bolja graficka ubrzala rad (nista drasticno ali vidljivo pogotovo kod vecih i detaljnijih 3d situacija).

Ugl. kada navedes raspolozivi budet, netko ce ti mozda i predloziti konfiguraciju.

 

edit: vidio na drugoj temi, 4k ti je za konf., te monitor zasebno; gotove konfiguracije u ducanima za 4k nisu vecinom dobro slozene za ono sto trebas (~8gb, pristojan intel cpu, ssd+skladiste) ali mozda netko ^tu ulozi trud pa ti poslozi nesto ^^

Poruka je uređivana zadnji put pon 3.11.2014 1:32 (kunof00).
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice