Konfiguracija za AutoCAD

poruka: 60
|
čitano: 27.802
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
offline
Konfiguracija za AutoCAD

U uredu planiramo uzeti 2 stolna računala umjesto sadašnjih starih cca. 5 godina za rad u Office-u i AutoCAD-u 2011, isključivo u 2D. Radimo sa građevinskim nacrtima uz dosta uvlačenja Xref-ova u pdf-u i tiff-u tako da nacrti znaju narasti do 40-50Mb. Malo sam prelistao ponudu od Ventex-a i Linksa i pogledao HP i domaće konfiguracije od tih prodavača za cijenu cca. 5000kn (samo PC bez monitora i periferije ali uz obavezne WIN7). Primjetio sam da za okvirno tu cijenu mogu uzeti konfiguracija sa vrlo dobrim Intelovim procesorom i5 2400 i 4Gb RAM-a ali uz integriranu grafiku HD 2000 ili alternativno konfiguraciju sa slabijim Intel i3 ili nekim AMD procesorom ali s diskretnom grafičkom karticom srednje klase. Važno mi je da grafika, integrirana ili diskretna, ima DVI i VGA izlaze da mogu spojiti 2 monitora od 20''.

Zanima me da li mi netko može pomoći u ovom odabiru, odnosno odgovoriti što je za ove poslove koje mi radimo bitnije za AutoCAD - grafika ili procesor kako bi sve radilo glatko ?? 

 

Evo primjera na što sam mislio:

 

http://www.ventex.hr/ProductDetails.aspx?id=0800808&pg=G02002

 

http://www.ventex.hr/ProductDetails.aspx?id=0821114%20%20%20%20%20%20%20%20&pg=G02001

 

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
odjavljen
offline
Re: Konfiguracija za AutoCAD
Largo kaže...

U uredu planiramo uzeti 2 stolna računala umjesto sadašnjih starih cca. 5 godina za rad u Office-u i AutoCAD-u 2011, isključivo u 2D. Radimo sa građevinskim nacrtima uz dosta uvlačenja Xref-ova u pdf-u i tiff-u tako da nacrti znaju narasti do 40-50Mb. Malo sam prelistao ponudu od Ventex-a i Linksa i pogledao HP i domaće konfiguracije od tih prodavača za cijenu cca. 5000kn (samo PC bez monitora i periferije ali uz obavezne WIN7). Primjetio sam da za okvirno tu cijenu mogu uzeti konfiguracija sa vrlo dobrim Intelovim procesorom i5 2400 i 4Gb RAM-a ali uz integriranu grafiku HD 2000 ili alternativno konfiguraciju sa slabijim Intel i3 ili nekim AMD procesorom ali s diskretnom grafičkom karticom srednje klase. Važno mi je da grafika, integrirana ili diskretna, ima DVI i VGA izlaze da mogu spojiti 2 monitora od 20''.

Zanima me da li mi netko može pomoći u ovom odabiru, odnosno odgovoriti što je za ove poslove koje mi radimo bitnije za AutoCAD - grafika ili procesor kako bi sve radilo glatko ?? 

 

Evo primjera na što sam mislio:

 

http://www.ventex.hr/ProductDetails.aspx?id=0800808&pg=G02002

 

http://www.ventex.hr/ProductDetails.aspx?id=0821114%20%20%20%20%20%20%20%20&pg=G02001

 

 

Zašto ventex pobogu, to je smeće od dućana....

 

Netko će ti složiti konfiguraciju, nemoj slučajno gledati gotove.

16 godina
offline
Re: Konfiguracija za AutoCAD

A Ventex nam je blizu i imaju vlastiti servis ako nešto krepa. Ako idemo na slaganje konfiguracije garancija nije 3 godine nego 1 godinu dana i WIN 7 će nas koštati bar 1000kn a ako uzmeš gotovu sa Windowsima njihova cijena je osjetno niža. Da kupujem za sebe doma naravno da bi kupio kako ti kažeš ali ovo je za firmu a tu ti mora biti sve "by the book". Sada imamo sve HP-ove stare 4-5 godina i stvarno su preslabi za ozbiljan rad....

13 godina
offline
Konfiguracija za AutoCAD
Evo neki pokušaj
1 x Procesor AMD Phenom II X6 1055T , socket AM3, 2.8Ghz, 9MB c
1 x Gigabyte 990XA-UD3, AM3+, AMD 990X SB950, 4x DDR3
1 x DDR3 8GB (2x4GB) Kingston, 1600MHz, CL9, HyperX Genesis, KHX1600
1 x Napajanje XFX Core Edition 80+ 550W PSU - EasyRail technology
1 x DVD upisivač LG GH22NS, DVD±RW, 22x DVD±R ,8x DL , 40x CD-R
1 x Thermaltake V4 Black Edition, VM30001W2Z, Middle Tower, 4,5 kg
1 x Gigabyte GTX 560 Ti 1Gb GDDR5 256bit, 2xDVI+HDMI, PCI-X 2.0

5.116,98Kn
 
0 1 hvala 0
14 godina
odjavljen
offline
Re: Konfiguracija za AutoCAD
Largo kaže...

A Ventex nam je blizu i imaju vlastiti servis ako nešto krepa. Ako idemo na slaganje konfiguracije garancija nije 3 godine nego 1 godinu dana i WIN 7 će nas koštati bar 1000kn a ako uzmeš gotovu sa Windowsima njihova cijena je osjetno niža. Da kupujem za sebe doma naravno da bi kupio kako ti kažeš ali ovo je za firmu a tu ti mora biti sve "by the book". Sada imamo sve HP-ove stare 4-5 godina i stvarno su preslabi za ozbiljan rad....

Imaš links koji ima sve to a deset puta je ozbiljniji dućan.

13 godina
offline
Konfiguracija za AutoCAD

.

Poruka je uređivana zadnji put ned 20.11.2011 22:04 (Ivanjino96).
 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Konfiguracija za AutoCAD
1 x DDR3 8GB (2x4GB) Kingston, 1600MHz, CL9, HyperX Genesis, KHX1600
1 x Napajanje XFX Core Edition 80+ 550W PSU - EasyRail technology
1 x DVD upisivač LG GH22NS, DVD±RW, 22x DVD±R ,8x DL , 40x CD-R
1 x Thermaltake V4 Black Edition, VM30001W2Z, Middle Tower, 4,5 kg
1 x Procesor Intel Core i5-2320 3.00GHz,1MB/6MB,95W,Socket 1155, box
1 x Asrock Z68 Pro3 - Intel Z68, ATX, 4xDDR3 2133MHz
1 x MSI GTX 560 TwinFrozr II OC 1024MB GDDR5 256 bit

5.265,00Kn
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Konfiguracija za AutoCAD
Ivanjino96 kaže...

.

A još nedostaju Windowsi što znači još 1000kn. Inače se čini ok konfiguracija.

Što ti misliš, da li je bolje  uložiti u procesor ili grafičku karticu ?

14 godina
odjavljen
offline
Re: Konfiguracija za AutoCAD
Largo kaže...
Ivanjino96 kaže...

.

A još nedostaju Windowsi što znači još 1000kn. Inače se čini ok konfiguracija.

Što ti misliš, da li je bolje  uložiti u procesor ili grafičku karticu ?

Za samo autocad ti ne treba ni prejaka grafička niti procesor, ja bih rađe ulagao u radnu memoriju, ssd, i dovoljno hard diska.

14 godina
protjeran
offline
Re: Konfiguracija za AutoCAD
Largo kaže...

A Ventex nam je blizu i imaju vlastiti servis ako nešto krepa. Ako idemo na slaganje konfiguracije garancija nije 3 godine nego 1 godinu dana i WIN 7 će nas koštati bar 1000kn a ako uzmeš gotovu sa Windowsima njihova cijena je osjetno niža. Da kupujem za sebe doma naravno da bi kupio kako ti kažeš ali ovo je za firmu a tu ti mora biti sve "by the book". Sada imamo sve HP-ove stare 4-5 godina i stvarno su preslabi za ozbiljan rad....

  AutoCAD nije zahtjevan u 2D radu. Najbolje je kupiti Intel-ov procesor, dovoljno RAM-a, jaku napojnu (da se nikad ne brinete) i sve ostale je nebitno.

 

Nažalost kupuješ u vrijeme u koje je cijena Hard Disk-ova skočila na 220% njihove standardne cijene.

And then father, the Rapture dream was over. You taught me that 'evil' is just a word. Under the skin, it's simple pain. We are Utopia, you and I...
13 godina
offline
Konfiguracija za AutoCAD

Za ono što ti želiš raditi osnova je puno RAM-a, 8 GB je minimum, zatim trebaš dobru matičnu ploču, nikako nemoj uzimati neku od jeftinijih.

 

Integrirana grafika nije rješenje koje će te zadovoljiti, međutim ne pretjeruj s grafičkom 1000 kn je gornja granica (obzirom na posao kojim se baviš).

 

Kod procesora ti je ciljana skupina i5 (ili odgovarajući od AMD-a).

 

Ako ikako možeš kupi dva diska jedan za sustav a drugi za poatke. Za sustav bi bilo dobro uzeti SSD.

 

Nisam složio konfiguraciju već sam samo nabacao nekoliko stvari za koje mislim da su bitne. Bavim se projektiranjem 15 godina i u većoj mjeri radim sličan posao kao i ti tako da mislim da znam o čemu pričam.

Freedom is just another word for nothing left to loose ...
 
3 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Konfiguracija za AutoCAD
I ja razmišljam slično kao ti ali mislim da sa SSD-om i grafičkom od 1000kn će mi komp izaći osjetno iznad 5000kn. Ako idemo na 8Gb RAM-a morat ćemo imati 64 bitne Windowse jer 32 bitni neće čitati više od 4Gb (ili griješim ?) a onda me strah da nam neće raditi neki mali programčići koje koristimo za proračune i troškovnike...
14 godina
odjavljen
offline
Re: Konfiguracija za AutoCAD
Largo kaže...
I ja razmišljam slično kao ti ali mislim da sa SSD-om i grafičkom od 1000kn će mi komp izaći osjetno iznad 5000kn. Ako idemo na 8Gb RAM-a morat ćemo imati 64 bitne Windowse jer 32 bitni neće čitati više od 4Gb (ili griješim ?) a onda me strah da nam neće raditi neki mali programčići koje koristimo za proračune i troškovnike...

Ajme koji strahovi :)

 

Sve će raditi, 64-bitni windowsi su must.

13 godina
offline
Re: Konfiguracija za AutoCAD
Largo kaže...
I ja razmišljam slično kao ti ali mislim da sa SSD-om i grafičkom od 1000kn će mi komp izaći osjetno iznad 5000kn. Ako idemo na 8Gb RAM-a morat ćemo imati 64 bitne Windowse jer 32 bitni neće čitati više od 4Gb (ili griješim ?) a onda me strah da nam neće raditi neki mali programčići koje koristimo za proračune i troškovnike...

Ja sam se spasio otkad sam prešao na 64 -bitne windowse, 8GB RAM-a i peglaj. To se naročito osjeti kad radiš s puno xref-ova (a posebno kad kombiniraš tif i pdf uz dwg). Manje više svi 32-bitni programi rade i na 64-bita (čak i MS preporuča korištenje 32-bitnog Office-a), osim CAD-a, ali ako si u sutavu pretplate onda se ne trebaš brinuti Autodesku je svejedno koliko bitni koristiš, dok plaćaš.

Freedom is just another word for nothing left to loose ...
16 godina
offline
Re: Konfiguracija za AutoCAD

U sustavu pretplate smo i za desetak dana nam ta pretplata ističe i trebamo se odlučiti što dalje. Ako nećemo kupovati nova računala onda više ni pretplata nema smisla jer već imamo zadnji AutoCAD LT 2012 za ukras u ormaru a koristimo stari 2010 i to nam se jedva vuče.  Muče me malo ti 64-bitni Windowsi i zbog drivera jer imamo HP-ove plotere stare 4-5 godina pa da se ne desi da nema drivera za njih...

Uglavnom, vidim da manje više sve preporuke kažu da treba včim više RAM-a i solidan  procesor a grafička kartica za 2D rad baš i nije toliko bitna !!

14 godina
neaktivan
offline
Re: Konfiguracija za AutoCAD
Jel AutoCAD podrzava CUDU?
Ako da, onda neki i5 2300 i GT530...
No one is ever truly lost...
13 godina
offline
Re: Konfiguracija za AutoCAD
Što se tiče plotera, odi na HP-ovu stranicu za podršku i tamo pogledaj za drivere. Ako je star 4-5 godina mogu se opkladiti da ima podršku za 64 bitne windowse.

Pretplatu nemoj otkazivati jer nema jeftinijeg načina za nabavku AutoCAD-a. Verzija 2012 ti je već došla u obje varijante (znači da imaš 64 bitni AutoCAD u uredu). Verzija 2013 će biti puno brža od 2012 (to je sve što mogu reći) pa bi bilo šteta propustiti ju.

Grafička kartica je utjecajna kod 3D crtanja i modeliranja ali onda govorimo o jednom zasebnom segmentu (profi kartice) i koštaju kao solidno računalo.
Freedom is just another word for nothing left to loose ...
16 godina
offline
Re: Konfiguracija za AutoCAD
Mi se bavimo elektroinstalacijama tako da 3D apsolutno nikad ne koristimo, a i da zatreba ionako ne znam raditi u 3D :-) Pogledat ću za naše plotere i skener da li su dostupni driveri pa ćemo vidjet na koliko bita ćemo ići.
Znači za verziju 2012 sa onog instalacijskog dvd-a koji smo dobili kroz pretplatu se može instalirati i 32 i 64 bitna verzija, ovisno o tipu Windowsa ?
13 godina
offline
Re: Konfiguracija za AutoCAD
Largo kaže...
Mi se bavimo elektroinstalacijama tako da 3D apsolutno nikad ne koristimo, a i da zatreba ionako ne znam raditi u 3D :-) Pogledat ću za naše plotere i skener da li su dostupni driveri pa ćemo vidjet na koliko bita ćemo ići.
Znači za verziju 2012 sa onog instalacijskog dvd-a koji smo dobili kroz pretplatu se može instalirati i 32 i 64 bitna verzija, ovisno o tipu Windowsa ?

Tako je na DVD-u imaš obje, instalacijski ključ ti vrijedi za bilo koju verziju.

Freedom is just another word for nothing left to loose ...
16 godina
neaktivan
offline
Konfiguracija za AutoCAD

Da malo osvježim temu, trebao bih preporuku za kućište do +-5000kn za 2D crtanje u Autocadu.

 

Nešto sam sastavljao u linksu, pa ako može koji savjet oko konfiguracije.

Preferiram Links zbog dostupnosti proizvoda.

 

Matična ploča ASUS P8B75-V, iB75, DDR3, zvuk, S-ATA, G-LAN, VGA, PCI-E 3.0, DVI, D-SUB, USB 3.0, mATX, s. 1155 - 659kn

Procesor INTEL Core i5 3330 BOX, s. 1155, 3.0GHz, 6MB cache, GPU, QuadCore - 1529kn

Memorija PC-12800, 16 GB MUSHKIN Silverline Stiletto, 997074, DDR3 1600MHz, kit 2x8GB - 659kn

SSD 120.0 GB G.SKILL, SATA3 2.5'', FM-25S3-120GBP3 Phoenix III, MLC-Chip, do 550/510 MB/s + bracket - 899kn

Kućište ANTEC P280, BIG, crno, bez PS - 1099kn

Napajanje 430W, CORSAIR CX Series, CP-9020046-EU, ATX2 v.2.3, 120mm vent. - 419kn

DVD±RW SAMSUNG SH-S224BB, 24x, crna, SATA, Dual layer, DVD-RAM, bulk - 140kn

5404kn

 

Kućište je veliko zbog naknadne nadogradnje a koristio bih integriranu grafu za početak.

 

 

 

 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Konfiguracija za AutoCAD

ako ćeš već toliko uložiti u komp onda nemoj štediti i na napajanju i uzmi barem 700w kao zalog za budućnost a i grafa (koju nisi naveo, a ja ti savjetujem AMD HD7850 ali ti je komp onda +/-7000Kn) zna požderat dosta struje ;)

12 godina
offline
Konfiguracija za AutoCAD

Evo da obnovim temu, da li bi ova konfiguracija u attachmentu bila ok za vrtiti autocad?

 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Konfiguracija za AutoCAD

Da bila bi dovoljna za vrtiti AutoCAD.

 

Što se tiče 3D crtanja s ovom kombinacijom se nećeš baš usrećiti. Može otvarati fileove ali na gladak rad u 3D-u zaboravi (barem što se tiče AutoCAD-a). Koja je osnovna namjena crtanja u AutoCAD-u (đak, student ili zarađuješ za kruh) te koja je disciplina u pitanju (arhitektura, građevina, geodezija, strojarstvo, elektrotehnika,...)?

Stručnjak za odmaganje...
15 godina
neaktivan
offline
Re: Konfiguracija za AutoCAD
Phenom II 955 i HD5000 (ne znam točno koji model, ali pri dnu ljestvice) i 4GB RAM-a sasvim dobro rade u AutoCADu već nekih 7-8 godina, ne znam točno kad je Phenom izašao. Najbolje ulaganje je definitivno u SSD, tu sam doživio preporod. Jedini problem je kod uređivanja crteža iz drugih programa (kao MX Road i PowerRail) te kod opcije FLATTEN, tu bi definitivno pomoglo još Rama i bolji procesor (kao ovaj tvoj) jer su fileovi i po 60-70MB. Što se tiče 3D crtanja, 123D i SolidWorks funkcioniraju jako dobro. Možda ipak najbolje da kažeš koji je okvirni buđet, pa se možda nađe nešto bolje...
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Konfiguracija za AutoCAD

Pozdrav,

 

za AutoCAD će ti svako računalo srednje klase raditi OK... daj mu 8 GB RAMa i sasvim dosta...

 

ali ako ideš u 3D, uzmi si neku stariju H/Z 97 ploču, i5-4690K i OCaj ga na 4-4,5 GHz (podrazumijeva se dobro zračno/vodeno hlađenje), min 16 GB DDR3 RAMa, i naravno 250 GB SSD za Windowse, programe i radni disk i obični HDD za pohranu, te grafu koju možeš platiti, ali mislim da ti je nVidia 950 sasvim dosta, ne trebaš ići u profi klasu...

Ju je je? Je ju je!
Moj PC  
0 1 hvala 0
12 godina
offline
Re: Konfiguracija za AutoCAD

Išao sam na i5 procesori 16 gb rama.

Stavio sam ssd za operativni sistem a za pohranu podataka tu je obični disk.

Što se tiče autocada u njemu bi se obično radili neki građevinski i hidrotehnički projekti.

Jedino se mislim što bi uzeo od grafičkih kartica...

Konfiguracija bi mi morala biti do 4200kn.

Poruka je uređivana zadnji put pet 26.8.2016 12:48 (keymaster).
15 godina
neaktivan
offline
Re: Konfiguracija za AutoCAD
Po ovome što si rekao, to su sve većinom 2D crteži, uzmi još 8GB rama, grafika je ok ako ne želiš igrati igrice. U kojem dućanu uzimaš?
15 godina
neaktivan
offline
Re: Konfiguracija za AutoCAD
I uzmi, ako možeš SSD od min. 240GB
12 godina
offline
Re: Konfiguracija za AutoCAD

Dodatnu grafičku karticu sam stavio čisto da ne koristi integriranu a i možda malo pomogne ako ikada bude neki 3d nacrt.

Gore u konfiguraciji je već 2x8GB.

12 godina
offline
Re: Konfiguracija za AutoCAD

Mislio sam da će za windowse i sve programe biti dovoljno i 120GB.

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice