AHCI ili IDE

poruka: 30
|
čitano: 45.949
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
neaktivan
offline
AHCI ili IDE

Zanima me šta da stavim u BIOS-u za Storage devices, IDE ili AHCI način rada?

 

Imam glavni sistemski disk sa Sata1 sučeljem i disk i DVD pržilicu na jednom IDE kanalu za backup.

 

Dali ima kakvog utjecaja ako stavim AHCI ili IDE?

Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: AHCI ili IDE

Razlika u brzini je nikakva jer diskovi (mehanički, ne SSD) ne mogu "zagušiti" niti IDE sučelje (133 mbit/s) a kamo SATA. Jedina je razlika što disk u AHCI modu ne prepoznaju setupi od Windowsa XP i stariji, dakle na taj disk ne možeš instalirati XP. Pošto nije sistemski, nema apsolutno nikakve veze. Stavi AHCI radi navodnih ubrzanja pod Win7.

A rifle is like a human. The stock is the skeleton, the scope is the eyes, the action is the brain, and the barrel is the heart. But you, the man behind the rifle, you are the soul.
15 godina
offline
AHCI ili IDE

Ahci mod rada radi sa instrukcijama koje ide nema i koje u kombinaciji s npr SSD-ovima (i novim diskovima) daju neke sitne razlike u performansama

Do kada vi to meni mislite tolerirat?
 
3 0 hvala 2
16 godina
offline
AHCI ili IDE

Osim hot pluginga,ovo je glavna razlika ako disk hardverski podrzava NCQ.(Svi noviji diskovi podrzavaju)

Poruka je uređivana zadnji put pet 15.7.2011 18:45 (Romano).
Moj PC  
4 0 hvala 1
15 godina
offline
Re: AHCI ili IDE
Whatever kaže...
Sum_of_all_fears kaže...

Razlika u brzini je nikakva jer diskovi (mehanički, ne SSD) ne mogu "zagušiti" niti IDE sučelje (133 mbit/s) a kamo SATA.

Ovo za IDE nije točno.

Moj Samsung F3 1TB bi se nakašljao kad bi bio na IDE sučelju {#}

 

SLIKA

IDE vulgaris ide na maksimalnih cini mi se 100MB po sekundi. Danasnji diskovi citaju preko 120 MB po sekundi.

Do kada vi to meni mislite tolerirat?
 
1 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: AHCI ili IDE
Sum_of_all_fears kaže...

Razlika u brzini je nikakva jer diskovi (mehanički, ne SSD) ne mogu "zagušiti" niti IDE sučelje (133 mbit/s) a kamo SATA. Jedina je razlika što disk u AHCI modu ne prepoznaju setupi od Windowsa XP i stariji, dakle na taj disk ne možeš instalirati XP. Pošto nije sistemski, nema apsolutno nikakve veze. Stavi AHCI radi navodnih ubrzanja pod Win7.

IDE set komandi za disk nema veze sa brzinom čitanja sa diska. Ako je disk SATA, radit će svojom brzinom na sučelju na koje je spojen, dakle, SATA 150 ili 300. Uključivanjem AHCI moda rada uključuje se NCQ mod rada koji je napredniji jer je optimiziran za učitavanje puno malih datoteka. I to je, u biti, jedina razlika.
XP ne zna učitati AHCI disk samo zbog toga jer nema integriran driver. Problem se rješava učitavanjem drivera sa diskete prilikom setupa (F6), ili integracijom drivera u sam setup disk Windowsa XP.

I thought my Uncle Tommy was wearing black socks, but when I looked at them closely, they were just very, very, very, very, very, very, very, very, very dark blue.
12 godina
neaktivan
offline
Re: AHCI ili IDE

Kako sam ja shvatio razlika između IDE i AHCI je u tome da su hard diskovi koji rade u AHCI modu hot-pluggable, što znači da se mogu uključivati i isključivati dok računar radi, isto kao i USB stickovi ili eksterni hardovi. Ovo ne ovečava brzinu učitavanja.

 

A ono što svakako utiče na brže učitavanje kod AHCI moda je Native Command Queuing (NCU). Ovo je novi optimizovani način pokrete glave hard diska. Pojednostavljeno rečeno kada glava učitava podatke sa hard diska prilikom kretanja preko više sektora pamte se i podaci koji budu pronađeni na tom putu, a za koje je poslan upit...

 

Moj savjet je da ukoliko podižeš XP na Netu pronađeš pomenuti driver i uputstvo kako se instalira, a instalira se sa flopy-ja prilikom samog podizanja sistema pritiskom tastera F6... kod Win 7 OS-a on je uključen u instalaciji i nije ga potrebno dodatno instalirati...

Znam puno, ali ne i dovoljno...
15 godina
neaktivan
offline
AHCI ili IDE
može li mi ko pomoći: kako prebaciti disk sa AHCI moda na IDE kod HP 630?
u BIOS-u nikako da nađem tu mogućnost
 
0 0 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
Re: AHCI ili IDE

Ako nema u BIOS-u, onda nikako - tvornički zapečaćeno na AHCI.

Nije jedini laptop sa takvim "problemom".

ali_dzi@yahoo.com
10 godina
offline
AHCI ili IDE

E ovako. Ubacio sam novi 2,5 wd black 500gb u pc. Kad uđem u disk management dođe mi pitanje koji partition style da odaberem: MBR ili GPT? Što da odaberem? MBR je za starije winse koliko znam.

I kako da instaliram nov sistem na njega, na ahci ili ide?

Hvala

Hejjjjj
Poruka je uređivana zadnji put čet 7.5.2015 11:39 (Chico12).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: AHCI ili IDE
nibleri kaže...
može li mi ko pomoći: kako prebaciti disk sa AHCI moda na IDE kod HP 630?
u BIOS-u nikako da nađem tu mogućnost

- ako opcije nema.. provjeriti noviju ver.biosa, neke opcije su lančano povezane pa treba pročitati manual ili nikako. Jedini razlog 'potrebe' za time je stariji OS-driver kao install XPa. Tad se može slipstrimati driver u install, nlite. Optimalnije je ipak koristiti noviji OS, win-lin..

 

Chico12 kaže...

E ovako. Ubacio sam novi wd scorpio black 500gb u pc. kad uđem u disk management dođe mi pitanje koji partition style da odaberem: MBR ili GPT? Što da odaberem? MBR je za starije winse koliko znam.

I kako da instaliram nov sistem na njega, na ahci ili ide?

Hvala

 -pogrešno tumačenje (ali to marketing tako prikazuje).

Početak je UEFI kao preduvijet, to uključuje opcije kao safeboot/fastboot/ahci .. i GPT ili MBR (pazi ili, izbor..).

GPT je novi standard koji samo u odnosu na MBR uklanja granicu na 2TB za boot disk-particiju. Nije obavezan ni s većim diskom jer u pravilu kreiraš particije kao što win radi skrivenu boot od 100-500MB i to rješava problem veličine. Pošto je preduvijet UEFI, MS to forsira npr na OEM s predinstaliranim OSom i keyom u BIOSu i eliminira mogućnost korištenja ostalih OSeva, jednako linux i starijih win (najviše protiv XPa).

s GPTom neće biti disk drugačiji, bolji/lošiji.. jednako je. Ali uključuje i ostale stvari, najvažnije uklanja kompatibilnost sa starijim alatima (boot mediji..) i npr spašavanje podataka i sl. Ništa korisnig većini korisnika ali problem kad se nešto desi.

GPT ograničava i izbor OSa na w7-8-+.. i 64bita za boot.

 

Nije GPT loš, možeš ga odabrati. Problem je samo što su to bitni standardi/kompatibilnost ali to ovisi o korisniku/potrebama. Meni je MBR izbor dok za GPT moram imati konkretan razlog (to bi kao potreba mogao biti neki server s ogromnim diskom, ali je besmisleno staviti jednu takvu sys-boot particiju.. to se koristi za storage i tad je zanemarivo. Tad si ograničen alatima kojima možeš spašavati podatke..). Praktički je GPT tamo gdje ga je uvalio proizvođač, bez tvog izbora, a promjeniti ne možeš ako želi bootati win8, jer nakon installa to više ne dozvoljava key.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
10 godina
offline
AHCI ili IDE

Najgore je što je hard disk now a windows neće da ga formatira.

Hejjjjj
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: AHCI ili IDE

-probaj Diskpart. Ako sumnjaš u ispravnost, bootaj npr Hirens, tamo su alati za sve diskove (i to je razlog protiv GPTa).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
10 godina
offline
AHCI ili IDE

A mogu li ga naprimjer scannati sa hdtunes da vidim da slučajno nije došao sa bad sectorima?

Hejjjjj
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: AHCI ili IDE

sasvim drugačiji tip greške/uzrok/ponašanje.. skoro da nema veze s mogućnosću formatiranja, pa ako je neki kvar prije da je elektronika ili (bezveze izmišljam) bitlockerom zaključan.

obično je banalnije, npr win koristi kao swap.. i ne dozvoljava format.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
10 godina
offline
AHCI ili IDE

Ubacio sam win 8.1 cd i na taj način ga formatirao instaliranjem sistema na njega. Drugačije nije htio.

Hejjjjj
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: AHCI ili IDE
Chico12 kaže...

Ubacio sam win 8.1 cd i na taj način ga formatirao instaliranjem sistema na njega. Drugačije nije htio.

 -sad to poveži s ograničenjima koje guraju kroz UEFI.. pa zaključi što ti je važnije. Radi ali (ne)kompatibilnost je moguć problem. Za promjenu moraš sve od nule, od BIOSa..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
10 godina
offline
Re: AHCI ili IDE
Ma dobro je na kraju ispalo, samo neka radi. Najgore mi je da sam morao vracati pa cekati novi, ma bjezi ne da mi se. Na pocetku sam mislio da je fizicki ostecen ali sreca pa nije. Najsmjesnije je sto ga bios prepoznaje kao generic device a ne kao WD!
Hejjjjj
8 godina
neaktivan
offline
Re: AHCI ili IDE
Instaliram ja lijepo windows 10 i sve radi brzo i prebrzo...dosli virusi napali me xD...ja stavio novi w10 sa istog DVD-a....nakon instalacije palim komp i dođe mi disk read erorr...ja razmišljam što bi moglo biti...u biosu mi je stajao disk u IDE, a ja imam SSD pa odlučih staviti Sata sučelje na AHCI...poslije toga palim komp BSOD...Zaključim ja, ma to je do windowsa...Instaliram w7 stavim na AHCI i opet mi baca BSOD zna li netko u cemu je problem.
Problema ima puno, ali rješenja duplo više.
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: AHCI ili IDE

u nekompatibilnosti (i podešavanje opcija BIOSa), neispravnosti i neznanju.. pa sad eliminiraj baš nešto ili u servis :)

 

edit, kao ažuriranje :))

dachoxl kaže...

Kako sam ja shvatio razlika između IDE i AHCI je u tome da su hard diskovi koji rade u AHCI modu hot-pluggable,--

 -ne, hotplug je stvar kontrolera kao mogućnost. Nisu svi kontroleri hotplug tj to je posebna opcija, neovisna o modu.. ali i kao opcija u biosu pod ahci povezana (pa tako izgleda).

IDE su svi hdd kontroleri i diskovi, tj i sata, pata, ahci, raid.. itd. odnosno to je osnovni standard, ostalo su podstandardi IDEa (osim onih diskova koji nisu IDE.. zanemarivo za 99,99%)

 

za sve je potreban odgovarajući driver, kompatibilan HW+SW (uz opcije u biosu) itd. tad može sve raditi na bilo kojem OSu pa i XPu ii w7-10-lin-osx..

kako će neki install dobiti driver, upakiran u installu ili u tijeku instalacije kao dodatni file... je sporedno, kod XPa F6-disketa, kod w7-10 može s raznih medija, u txt-dos modu (ne setup.exe). drugi način je integracija drivera u installer (slipstimanje) dok se npr za linux to dodaje kompajliranjem kernela itd..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pet 10.2.2017 18:35 (ihush).
12 godina
offline
Re: AHCI ili IDE
ihush kaže...
Chico12 kaže...

Ubacio sam win 8.1 cd i na taj način ga formatirao instaliranjem sistema na njega. Drugačije nije htio.

 -sad to poveži s ograničenjima koje guraju kroz UEFI.. pa zaključi što ti je važnije. Radi ali (ne)kompatibilnost je moguć problem. Za promjenu moraš sve od nule, od BIOSa..

 pa ja sam se isto pitao uefi ili standardni , bas si mi ti ako se ne varam i obrazlozio za i protiv . odlucio se za standardni , napravio preko MCT  ali sam svejedno dobio UEFI haha . ocito ga MS gura gdje god moze .Doduse to je do mene jer nisam znao da preko MCT dobijes oba moda , i da ako PC podrzava UEFI  instalaciju, u tom modeu  i pokrene bez da korisnik i zna .

Poruka je uređivana zadnji put pet 10.2.2017 19:16 (error_666).
15 godina
offline
Re: AHCI ili IDE

-nisi odgovarajuće podesio UEFI-Legacy u BIOSu, ili (vjerojatnije) nisi odabrao 'pravu' opciju u bootmediju (jer MCTom kreiran install ima dva moda boota, kao preduvijet za uefi ili klasičan bios mod tj gpt-mbr ..).

-to nema veze s gornjom porukom, tj ima, jer defaultno uefi i gpt uključuju i ahci.. ali sam mod kontrolera nema veze s ostalim opcijama.

Više raznih opcija, kaskadno povezane, ponekad treba kod izmjene opcije u biosu save&exit i ponovo ući u biso za daljenje podešavanje.. Kraće, sve se može podesiti, osim kad proizvošač MBO (time i BIOSa) nešto ukloni-onemogući, pa tako nema iste opcije top podel npr 170chipset kao jeftikaner 110 (manje opcija).. Podesiti, znati.. bezbroj kombinacija i različitih potreba.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
12 godina
offline
AHCI ili IDE

.

Poruka je uređivana zadnji put pet 10.2.2017 20:26 (error_666).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: AHCI ili IDE

ne, ugl je default noviji-uefi.. jer tako 'gurka' MS, dok na starijim MBO-bios koje nemaju uefi, ide jedini legacy.. :)

 

.. i zato ti se instaliralo kao uefi, tj za legacy si morao posebno odabrati sam boot (ili možda lakše, kad je medij u jednom željenom modu pa nema izbora) jer i same opcije biosa mbogu biti '' i-ili ''.. npr eufi i legaci .. ili uefi ili legacy.. isto za medij.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pet 10.2.2017 20:19 (ihush).
12 godina
offline
Re: AHCI ili IDE
ihush kaže...

-nisi odgovarajuće podesio UEFI-Legacy u BIOSu, ili (vjerojatnije) nisi odabrao 'pravu' opciju u bootmediju (jer MCTom kreiran install ima dva moda boota, kao preduvijet za uefi ili klasičan bios mod tj gpt-mbr ..).

-to nema veze s gornjom porukom, tj ima, jer defaultno uefi i gpt uključuju i ahci.. ali sam mod kontrolera nema veze s ostalim opcijama.

Više raznih opcija, kaskadno povezane, ponekad treba kod izmjene opcije u biosu save&exit i ponovo ući u biso za daljenje podešavanje.. Kraće, sve se može podesiti, osim kad proizvošač MBO (time i BIOSa) nešto ukloni-onemogući, pa tako nema iste opcije top podel npr 170chipset kao jeftikaner 110 (manje opcija).. Podesiti, znati.. bezbroj kombinacija i različitih potreba.

Znam da nema veze , to je bio samo osvrt da guraju UEFI gdje god stignu , iako ga  mozda user ne zeli . Ok , jasno mi je da je to sad standard , mislio sam da se za njega treba dodatno podesavati sve , od samog kreiranja bootmedija pa nadalje , do mene je .

Nisam nista ni podesavao, btw uopce mi   nije  ni ponudio mogucnost izbora  u bootmediju  (UEFI ili legacy) , nit sam stigao pogledat uopce koji je 1st boot device  , u sekundi je  pokrenuo instalaciju u UEFI modeu sa USB-a .  Zato i kazem da sam ga dobio bez mogucnosti izbora koji mode zelim , ali nevazno , sve radi kako treba . Bilo mi je cudno malo sto je Windows instaliran za doslovno par minuta , a citao sam negdje da je i to benefit  UEFI-a . Znam da sa SSD ide brzo , ali iskreno nisam ocekivao da ce bit toliko brzo hehe , naravno ne zalim se :)

Poruka je uređivana zadnji put pet 10.2.2017 20:33 (error_666).
15 godina
offline
Re: AHCI ili IDE
error_666 kaže...
...

Znam da nema veze , to je bio samo osvrt da guraju UEFI gdje god stignu , iako ga  mozda user ne zeli  .

Nisam nista ni podesavao, btw uopce mi   nije  ni ponudio mogucnost izbora  u boot opcijama (UEFI ili legacy) , nit sam stigao pogledat uopce koji je 1st boot device  , u sekundi je  pokrenuo instalaciju u UEFI modeu sa USB-a .  Zato i kazem da sam ga dobio bez mogucnosti izbora koji mode zelim , ali nevazno , sve radi kako treba . Bilo mi je cudno malo sto je Windows instaliran za doslovno par minuta , a citao sam negdje da je i to benefit  UEFI-a . Znam da sa SSD ide brzo , ali iskreno nisam ocekivao da ce bit toliko brzo hehe , naravno ne zalim se :)

- zato: :))  ostalima, možda pomogne..

- nevažan je bootorder u BIOSu, bolje je 'ručno' odabrati boot medij, uobičajeno tipke-f npr F9-12.. i tad se u meniju vidi izbor boot medija i (važnije) medij u oba moda uefi-legacy..

- pošto to sve ovisi o postavkama BIOSa, pa i npr fastboot (preskače izbor medija, no kad nema boota na hddu ide dalje..) ako je fast uključen, ne može se tipkati.. itd. zato treba podesiti bios, više puta, znati što će se dešavati (ne na ćoravo, a to običan korisnik ne može znati, nema iskustva..).

- ostalo su priče za malu djecu.. jer brzina je stvar HWa, ne uefija.. install je sveden na vrzinu kopiranja, 5 minuta može biti dovoljno (sve duže je stvar sporosti medija s kojeg se čita i na koji se snima + user input podataka-opcije..). Da se to radi (kao unzip pod win) vidjeli bi potrebno vrijeme same instalacije tj raspakiravanja na PC kao običan copy.. istu stvar možeš ponoviti za usporedbu, zanemarive razlike u brzini, dok će naravno razlika biti osjetna kad imaš hdd-ssd ili brzi stikić (stvari koje nemaju veze s postavkama biosa ili 'snage' računala) pri tome će brži cpu-mbo+više rama imati prednost.. kao i količina dodatnog hardwarea kojeg treba detektirati (više stvari, više inicijalizacije, drivera koji se uključuju.. klasična fizikalna logika).

 

- kako znati? pa recimo jednostavan-KISS način, odspojiti HDD-SSD i vidjeti boot.. podešavati BIOS dok niste zadovoljni i tad se disk spoji, instalira.. itd. (pravila s jednog PCja ne vrijede za drugi, zbog postavki BIOSa i ostatka..)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
12 godina
neaktivan
offline
Re: AHCI ili IDE
Pozz. Dosla mi je poruka pri paljenju kompa kao u slici. Na yt sam nasao neki video da prebacim u biosu sa IDE na AHCI i da probam upalit tako. Hoce li to nastetiti kompu ? I mogu li kasnije vratiti? SSD je disk komp je skoro kupljen. Hvala
 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: AHCI ili IDE
Anderson8 kaže...
Pozz. Dosla mi je poruka pri paljenju kompa kao u slici. Na yt sam nasao neki video da prebacim u biosu sa IDE na AHCI i da probam upalit tako. Hoce li to nastetiti kompu ? I mogu li kasnije vratiti? SSD je disk komp je skoro kupljen. Hvala

 

https://m.youtube.com/watch?v=pS4r79q-upM 

3 min video molim da pogledate meni pomoglo. Sad me interesuje dal ce mi ovo sta nastetiti racunaru jerr sam prebacio sa IDE na AHCI? Hvala 

6 godina
neaktivan
offline
Re: AHCI ili IDE
Anderson8 kaže...
Pozz. Dosla mi je poruka pri paljenju kompa kao u slici. Na yt sam nasao neki video da prebacim u biosu sa IDE na AHCI i da probam upalit tako. Hoce li to nastetiti kompu ? I mogu li kasnije vratiti? SSD je disk komp je skoro kupljen. Hvala

 Ništa se nemože dogoditi , to je sve normalna opcija.

12 godina
neaktivan
offline
Re: AHCI ili IDE
Hvala. Uglavnom rijesio sam ovo na ovakav nacin moze nekad nekom ovo pomoc. Prebacio znaci sa IDE na AC i upalio se komp
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice