Windows 10 - općenito izdvojena tema

poruka: 15.417
|
čitano: 3.433.080
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Windows 10 FAQ, Windows 10 - problemi
15 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
hrvooje kaže...

..

tvoj stari ključ i ID tvog hadrvera i napravio novi zapis u svojoj bazi, vežući te za taj hardware. Sad na tom hardveru možeš ponovo instalirat Win10 i automatski će ti biti aktiviran.

 

..

 

-da to znamo, to je službeno.. :), ID je u bazi, spojiš se i nakon provjere je automatski aktivan. Ali, tu fali onaj dio kad se mijenja HW-mbo.. koji također prolazi, efektivno kao retail, mada službeno nema takve potvrde nego je na dobroj volji MSa.

-kao btw, nedokumnetirano(javno), iz starih vremena, ukoliko se neki key, reinstalira više puta u recimo tjedan-mjesec, može bit blokiran.. slično kao što se blokira pin uređaja nakon 3x unosa.. više nema tog razloga, ali moguće je.. + ako se blokira, može se i odblokirati (ako suporedimo s pinom..) nakon nekog vremena.

 

hrvooje kaže...

..

 

Ako imaš retail licencu ili 7-ice ili 10-ke možeš normalno prenijeti licencu, s tim da ne može istovremeno na dva. Jedan makni, drugi dodaj.

http://www.makeuseof.com/tag/ultimate-windows-10-activation-license-faq/

 

 

 -i to znamo, s razlikom, pušta i OEM (i key i vlk.. i svašta uz pirat..), što god ali prolazi. (ko da značka crvenog križa služi kao propusnica..) :))

.. dok sve info, kao gornji, koji nisu sa MSovih str. ne možemo uzeti kao službene.. a službenih baš i nema, kontradiktorni, pogotovo kad vidimo da ipak više toga prođe. Tad je beskorisno uopće razmišljati ... no tipkam svejedno :)))

 

a zašto je to tako? -da se nešto kao zakon, legalnost, licenca.. i aktivacija koja to validira, uopće tako mora razglabati?

npr, ako netko kupi key u lokalnoj trgovini za recimo 1000kn, kako zna da je OK, da radi, da nije isti kao s online neke stranice koja to isto prodaje za 10$? Kako zna da je trgovina registrirana, ovlaštena ili na crno? Kupac-mali/kućni, to ne može niti mora znati, to radi država i regulatori.

Svaki key koji prođe validaciju i aktivira win, je jednako valjan kao i onaj do njega koji to isto radi, neovisno pri tome gdje smo ga kupili ili kolika mu je cijena. Pošto nas izlaskom iz trgovine nitko ne može tražiti račun kao dokaz nečemu (firma ima knjigovodstvo, nešto drugo), račun s tim nema veze. Aktivacija ni na koji način ne provjerava ima li korisnik račun... osim jedne btwovske istnice, ako se želi kupiti OEM licenca, tad formular za kupnju traži i datum kupnje HWa, dovoljno je unjeti neki datum do 30 dana .. :) a ne moram ni dokazivati npr da sam kupio cd.. to se sve odnosi na kućnog/osobnu upotrebu i pravila koja vrijede, zakoni i tako te sitnice.

Jel lokalna trgovina stvarno ima ugovor s MSom o distribuciji, jel mu plaća dio.. to kupac ne zna, niti može nagađati jel neka online str. piratska ili legitimna. Key je roba, prodaje se, zakon s cijenom ili mjestom prodaje nema veze ako je izvan jurisdikcije te zemlje ili kad se tumači zakon o robama s dodatkom za soft (kao i film-glazbu, koji imaju izvrsnu zakonsku zaštitu, jer su kao industrija prije to izborili, soft nije nego je nešto između, jer ne služi samo konzumaciji kao zabavni sadržaji..).

 

Što se MSa tiče, svaki key koji prolazi je jedanko legitiman, ne postoji nelegalan, key soft.. odnosno kazneni zakon i privatni sporevi nisu ista stvar, djelo, zakon.. i soft.

Tko to odlučuje? Zakon? RH?.. ne, nego MS. Kad se pojavi genuine logo/aktivacija, tad je dokazivanje kućnog korisnika o valjanosti licence gotovo. R1 za firmu ne dokazuje valjanost licence, nego urednost poslovanja, knjiženja troška-poreza i .. prihoda inspektora ako nije ok. MS s time nema ništa, osim kroz BSA i kupnju licencnog softa za firmu kad to država natjera.

 

Tko može i ima razloga tražiti provjeru licence kućnog korisnika? Inspektor i policija? Ne, .. bez nekog djela i sudskog naloga se to ne radi.

To radi MS i jedino on ima interes i legitimnost, važnije, jedino on to i može provjeriti. Ako je key validan, genuine se pojavi i to je to.. to je kraj priče za kućnog korisnika.

Ako ga izgubi? Pa tad je možda nešto u postovima iznad uzrok.. višestruka aktivacija i blacklistanje keya-ida.. RH i zakon s sim nema baš ništa. Ne slušati inspektore ili BSA (napokon i oni mjenjaju retoriku, jedino što su jači od malog korisnika.. pa pali i bulling). Poslovno?, -ne igrati se s time, ne isplati se.

 

Marko :D kaže...
morrisoN kaže...

 Da, praksa je potvrdila da se mogu aktivirati i piratski windowsi, no to nije microsoft izričito naglasio. Takva aktivacija se zasniva na prevari i nikako iz toga ne možemo izvesti zaključak da je nadogradnja free svima nego, prema zvaničnom stavu ms-a, legalnim korisnicima windowsa 7/8.

Znam da to nije legalno, ali i nije baš da se Microsoft nije mogao zaštititi od toga. Zar ne?

 

Njima je u cilju da što više ljudi koristi Windows 10, to su i sami rekli. Upravo zato i popuštaju na svakom koraku. Ali ja i dalje mislim da bi Windows 10 trebao biti besplatan za sve kad već zarađuju preko oglasa i sponzoriranih aplikacija.

 

Bilo bi zanimljivo malo testirati neaktivirane Windowse jer je netko ovdje na forumu rekao kako ih je koristio te da su se odjednom sami od sebe aktivirali.

- legalno? Uopče ne treba koristiti riječ legalno-legalnost, jer je to stvar zakona. Zakoni se ne smiju kršiti. Kupnja i uvijeti licence nisu stvar zakona, osim u slučaju spora, tad je to ugovor kao i svaki drugi..

- to što MS može ili je-nije mogao, trebao.. to je njegova svjesna odluka. Nije uopće morao dati-ponuditi nikakav upgrade offer. To on radi iz svojih interesa i kao svali vlansik, dužan je zaštiti se na adekvatan način. Odnosno, da, jer žele što više korisnika prebaciti sa svih ostalih na w10 (kao platforma dominiraju, nije cilj npr linux juzer). Njihova svjesna, poslovna odluka. Nije stvar zakona.

Zakon pokriva pirateriju (crack, distribucija, copyright, autorska-vlasnička prava..), ne poslovanje i ovakve odluke. Zakon nema mehanizam provjeriti npr valjanost neke licence-keya.

 

-juzeri ne znaju.. naravno, ako si imao aktiviran w10, nakon clean, sam će se aktivirati. Ako nisi imao, opet po onome što Ms sve propušta, može se desiti.. i to je odluka MSa, jednako kao da sad vlasnik kafića počasti pićem ili burekom.. legalnost s time nema baš ništa, tj đabe je jednako legalno kao i za bilo koju drugu cijenu, jer cijenu ne regulira zakon (osim RTV pristojbe, poreza i sl.).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pon 6.11.2017 12:22 (ihush).
6 godina
neaktivan
offline
Windows 10 - općenito

ibb.co/bsodJG

 

Na ovo sam ciljao. Ovu ikonu nikad prije nisam imao. I sad mi fali polovica stvari koja je inače na kompu. Ili sam ja nešt za***o, ili microsoft mjenja stvari.

O Win10 s official microsoft servera se radi.

 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito

Ja tebe ništa ne kužim. To je ikona od Update Assistanta koji nadograđuje na zadnju verziju Windowsa 10. Ako si preko njega vršio nadogradnju, sve stvari su ti trebale ostati kako jesu. 

 

Što ti točno fali? Ako ti fale neki programi, njih je Windows uklonio jer su bili nekompatibilni s najnovijom verzijom.

15 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
Marko :D kaže...

Ja tebe ništa ne kužim. To je ikona od Update Assistanta koji nadograđuje na zadnju verziju Windowsa 10. Ako si preko njega vršio nadogradnju, sve stvari su ti trebale ostati kako jesu. 

 

Što ti točno fali? Ako ti fale neki programi, njih je Windows uklonio jer su bili nekompatibilni s najnovijom verzijom.

- 99% appsa ostaje (uklanja win7game .. i to samo shortcutse), ne dira se ostalo.. par izuzetaka. + ako je to assitent, tad je već prije upozorio za takve app (zapravo driveri koliko sam primijetio, za koje ubaci noviji). Juzeri bi morali čitati text i prije nextanja razumjeti što su odabrali.

- tako da je vjerojatnije pogrešan izbor juzera, .. ono odaberi zadrži podatke ili i appse.. ili ništa-clean. Appsi nisu problem, install, podaci nisu (backup).. kao i rollback ako je nešto takvog.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
13 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito

Čudno. Meni je Update Assistant provjerio samo tri stvari; CPU, RAM i ima li dovoljno prostora na disku. Za aplikacije nisam siguran, ne sjećam se da je negdje pisalo da provjerava aplikacije, ali moguće da i to provjerava.

14 godina
offline
Windows 10 - općenito

Uh kolko se samo rasprave bacilo na licencu,cini mi se da sam i ja cak bio trigger .

 

Ugl. vezano uz ono moje pitanje da laptop ima svoj key a ja bi promijenio HDD u SSD i stavio svoj acc radi. Makar moj acc je bio na Win 10 Pro,sve normalno radi u laptopu koji ima Win 10 Home. Predpostavljam da je na kraju povukao key koji je bio a ja samo dao svoj microsoft acc.

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Windows 10 - općenito

Sekcija 5 EULA-e, koju prihvaćaš ako si instalirao:

 

5. Authorized Software and Activation.

You are authorized to use this software only if you are properly licensed and the software has been properly activated with a genuine product key or by other authorized method. When you connect to the Internet while using the software, the software will automatically contact Microsoft or its affiliate to conduct activation to associate it with a certain device. You can also activate the software manually by Internet or telephone. In either case, transmission of certain information will occur, and Internet, telephone and SMS service charges may apply. During activation (or reactivation that may be triggered by changes to your device’s components), the software may determine that the installed instance of the software is counterfeit, improperly licensed or includes unauthorized changes. If activation fails, the software will attempt to repair itself by replacing any tampered Microsoft software with genuine Microsoft software. You may also receive reminders to obtain a proper license for the software. Successful activation does not confirm that the software is genuine or properly licensed. You may not bypass or circumvent activation. To help determine if your software is genuine and whether you are properly licensed, see (aka.ms/genuine). Certain updates, support, and other services might only be offered to users of genuine Microsoft software.

 

https://www.microsoft.com/en-us/Useterms/Retail/Windows/10/UseTerms_Retail_Windows_10_English.htm

 

Nigdje riječi besplatno. Dakle,

1. licenca se krši. Microsoft te zasad neće ići ganjat.

2. Zasad jako malo daje ograničenja za neaktivirane instalacije.

 

I pod 1 i pod 2 se može promijeniti u skoroj

budućnosti.

Nećemo dividende, hoćemo veće lopate!
Poruka je uređivana zadnji put sri 8.11.2017 9:58 (hrvooje).
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito

5. -prava verzija :)) za domesticuse, jer znaš, i to je važno, nije isto ako si npr amer, njemac ili kinez..

 

Autorizirani softver i aktivacija. Ovlašteni ste za korištenje ovog softvera samo ako ste ispravno licencirani, a softver je ispravno aktiviran originalnim ključem proizvoda ili drugom ovlaštenom metodom. Kada se povežete s internetom tijekom korištenja softvera, softver će automatski stupiti u kontakt s Microsoftom ili njegovim povezanim društvom da bi proveo aktivaciju radi povezivanja softvera s određenim uređajem. Softver možete aktivirati i ručno putem interneta ili telefona. U svakom slučaju, doći će do prijenosa određenih informacija i možda ćete morati podmiriti troškove korištenja interneta, odnosno telefona i SMS-a. Tijekom aktivacije (ili ponovne aktivacije pokrenute promjenom komponenti vašeg uređaja) softver može otkriti da je instalirani primjerak softvera krivotvoren, neispravno licenciran ili sadrži neovlaštene izmjene. Ako aktivacija ne uspije, softver će se pokušati popraviti zamjenom zlonamjerno mijenjanog Microsoftova softvera originalnim Microsoftovim softverom. Možete primiti i podsjetnike da pribavite ispravnu licencu za softver. Uspješna aktivacija nije potvrda da je softver originalan ili ispravno licenciran. Nije vam dopušteno zaobilaziti aktivaciju. Da biste odredili je li vaš softver originalan i posjedujete li valjanu licencu, pogledajte (aka.ms/genuine). Određena ažuriranja, podrška i druge usluge mogu se ponuditi samo korisnicima originalnog Microsoftova softvera.

 

-postoji li neki uvijet, zabrana, kazna? Jel to kršenje nekog zakona (ili ugovor, ugovorni spor, uvjeti ugovora..) tj, ono što preskačeš, igonriraš, redosljed i vlasnik koji određuje pravila (to je njegovo pravo, s time da to nije zakon niti iznad zakona).

-ovako ide stvarno stanje.. MS ti dozvoli download iso-installer, kreiranje medija, instalaciju i naravno nudi kupnju-aktivaciju. Sve to je čisto ili kako ljudi vole reći, legalno. Pri tome, korisnik, potencijalan kupac, može bilo kad, kupiti key i aktivirati. Jel to tako predviđeno? -je. Jel to nešto nelogično, nepošteno... ilegalno? -nije. Jel postoji rok? Mora li to korisnik prvi dan, tjedna dana, mjesec.. od instalacije? I pazi, kućni-mali .. ne firma. Prije je trial period bio npr 30 dana (ovinso o verziji), sad tog perioda nema, (i ono što me marko ispravio, kad sam rekao neograničeni-beskonačni trial..) jer ako nema ograničenja, tad nema triala (perioda). To je MSova odluka, pravo i nema baš ništa ilegoalnog u tome.

Dakle, dok nemaš važeći key, aktiviran, važeću, aktivnu licencu, do tad, kako kaže odlomak, nisi ovlašten (od strane vlasnika) za korištenje. Ništa više. Uz to, ne zaboraviti, nisi kršio ni jedan drugi zakon pri tome (torrent-distribucija, crack i sl.) i koristiš soft u skladu s uvijetima. Pošto rok kupnje-aktivacije ne postoji, tad ... ako to nije dovoljno, ako argument leglano-ileglano, tad mogu samo od početka, ponavljati. Dok je postojao rok-istek triala 30 dana (ili 90 ili..) do tad je bio rok aktivacije, sad tog nema. Kad je istekao trial, to je bilo navedeno na ekranu, dok se u sysprop nema logo-genuine.. i sys se gasio sat pa shutdown.. može i killswitch pa nema ni bootanja (ako se bezbrojni pitaju zašto im nije bootao OS ili pomagao fixboot..). To je odluka-pravo vlasnika. Sad je takvo ograničenje svedeno da podešavanje izgleda, customizaciju.. npr thema, ikone, postavke updatea.. i država-zakon-inspektor s time nemaju baš ništa. To je odnos vlanik-korisnik i uvijeti ugovora ako tako tumačiš EULAu (koja se može i osoporiti..). Primijeti kao btw, enterprise elulu.. jer to nije verzija za malog korisnika, niti je on uobičajenim-predviđenim kanalima treba/može nabaviti. (mada se sve može..). MS je posljednjih desetak godina toliko puta mijenjao text eulae, da je to već zamorno.. no, možda primjetiš, u rutinskim-redovnim BSA pamfletima, sad se izbjegavaju stare konstrukcije (osim lažne viagre od koje ti padne..). Firma je nešto drugo, komercijala, nije osobno korištenje i sasvim druga osnova, zakoni itd. Razlika kao slušanje glazbe i gledanje filma, tj soft nema takvu zaštitu kao audiovizualna ind. koja je starija i prije je to isposlovala, soft je ostao nešto između robe-autroskog prava..

crack? = KZ, copyright? = KZ, distribucija, piraterija.. ileglana djelatnost (neregistrirana, bez poreza i sl.).. to je Kazneni Zakon. To nema veze s korisnikom koji te zakone ne krši (osim što ga BSA time zaplaši..)

- a licenca?

pa usporedba s autom.. za vožnju, u prometu, moraš imati vozačku/licencu (i registraciju-osiguranje..), to s vlasništvom auta nema veze.. a vidi, voziti ga bez dozvole možeš na svom zemljištu, izvan javnih površina-prometa, npr u dvorištu, u kojem te npr policajac neće zaustaviti i tražiti vozačku ili prometnu. Jednako za soft. Komercijala=promet. Osobno.. u dvorištu, ali tad auto gubi smisao osim kao igračka. MS dijeli đabe, on je vlasnik, on to može.. pri tome (za sad) ne postoji free win, mada cijena može biti nula. MS je vjerojatno izračunao da mu je to isplatljivije, jer to ne radi zato da bi manje zarađivao. Obrnuto, ako želi, može sad ili za par sekundi.. odlućiti i promijeniti to, može onemogućiti korištenje OSa bez važeće licence. Zakon s tim nema baš ništa, dok se ne dođe do spora ili kršenja KZa.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put sri 8.11.2017 13:14 (ihush).
16 godina
neaktivan
offline
Windows 10 - općenito

Ne mora biti fizičko ograničenje. Dogovor je između mene i tebe. Ako ja kažem da si neispravan ako nemaš valjanu licencu onda je tako. 

Nećemo dividende, hoćemo veće lopate!
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
hrvooje kaže...

Ne mora biti fizičko ograničenje. Dogovor je između mene i tebe. Ako ja kažem da si neispravan ako nemaš valjanu licencu onda je tako. 

 -kome to govoriš? Tko postavlja pitanje i s kojim povodom? Koja je zakonska osnova za potrebu dokazivanja valjanosti licence ili posjedovanja iste? .. podsjetnik, kućni. podsjetnik, izađi iz trgovine i baci račun. podsjetnik, nema s tpb-a, cracka-aktivatora, nema nikakve kažnjive radnje po KZu, autorskim i srodnim pravima.. podsjetnik-pitanje, što gore piše, kad već 5. uzimaš osim 'teke-fifta' :)

-neka zabrana ili kazna? ili ćemo ići dalje po stavkama..? -skratimo, nema. Odnos dvaju strana, vlasnik dozvoljava, = nije stvar zakona, dok se isiti ne prekrši. Kontempliraj malo pa ispravi ako griješim :)

 

MS je vlasnik, on to dozvoljava, određuje pravila i korsinik se pridržavajući svega, može odlučiti kad poželi, kupiti key, aktivirati licencu. Termin ne postoji.. dakle? Kućni. Provjeri ako sumnjaš, po starim EULAma .. da ne ograničim na novu, postoji li jedna slučaj privatne tužbe MSa protiv kućnog korsinika. (nema).. isključivo po KZu kad je neko drugo djelo u pitanju (a tad BSA kao slučajno-laički, mada su pravnici, bljuzne neki naslov.. 'zbog korištenja ili downloada..'.. i prestali su s takvim nebulozama, možeš i ti?).

 

-svatko tko poželi, može sad otići na MSov site, skinuti win, instalirati, koristiti. Bez ikakve zakonom zabranjene radnje, brige ili kazne po takvoj osnovi. To ne znači da može kršiti zakon, npr distribuirati, crackati i sl. ili koristiti komercijalno (jer firma je firma i ima npr knjigovodstvo i inspektorat koji je nadležan). Kad će korisnik kupiti licencu-key i aktivirati, nigdje nije navedeno kao rok-obveza. Karikirano, da ti netko izda račun, kojeg naravno moraš platiti, u zakonskom roku, i da (karikiran dio) dozvoli neograničn rok kao dio ugovora, tad ne možeš biti tužen za ne plaćanje, jer je to moguće tek po isteku tog roka. Misliš drugačije? -piši/predlaži zakone, mijenjaj elule.. do tad, što god mislio, moraš poštivati zakon kao i MS. Ako je osnova neke recimo hipotetske tužbe npr EULA (jer bi se MS na nju pozivao), tad bi u toj euli morao biti naveden uvijet, termin.. odnosno, ms je vlasnik i on određuje npr cijenu, a ti pristaješ ili ne kao druga strana, bez prisile, možeš i odustati (bez štetnih posljedica) itd. Ne pišemo zakone-pravila-ugovore ja-ti, nego vlasnik i država. Mi ih samo moramo poštivati. Ako poštuješ, tad baš nikakve legalističke krivnje ne može biti (pa ni prijetnje u tom smislu, mada to radi BSA.. i zato ne slušaj njihove floskule-pamflete nego čitaj napisano, EULAu i zakon, jer na kraju, vrijedi ono što piše u ugovoru, ne ono što ne piše kao ''mislio sam''..).

 

ako je presuptilno.. :)) boldano ti je odgovor na dogovor-mene-tebe..

.. ili -ispravi ako griješim, uz neko obrazloženje, poželjno temeljeno na zakonu i negdje napisano tj nova EULA/aktualni OS.

+ prije jednostavno win nije radio, (po isteku vremena predviđenog za aktivaciju).. ili je ograničeno radio. Sad je to ograničenje na customizaciju od prve sekunde korištenja, jednako nepromjenjivo kroz dane korištenja (sati-dani..) odnosno, dok to MS ne promijeni, dok dozvoljava, kao jedina (pravna) osoba koja to može dozvoljavati ili ne. (ne radi to država-zakon-inspektor..). Pošto često dajem usporedbe s automobilima, evo jedne.. npr aerodrom-parking, do koliko minuta je besplatan? Ista stvar, s time da i zakon razlikuje parkiranje ili zaustavljanje, dok samu cijenu parkinga ne regulira. Pri tome, zakon samo zanima imaš li vozačku, prometnu-tablice.. dok vlasnika parkinga zanima samo plaćanje parkinga, ne jesi li vlanik ili lopov auta, ne imaš li kasko osiguranje i sl.. ili si pijan, maloljetan itd. Tu su razlike zakon i vlasnik (parkinga) ljudima jasni.. sa softom je to malo mutnije, ali ipak u osnovi ista stvar. Vlasnik je MS i on određuje cijenu-uvjete (dok država može utjecati na odluku, kao što je to za aerodrom napravio grad ili je za svoje građane napravila njemačka-OEM licence..).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put sri 8.11.2017 18:40 (ihush).
7 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
hrvooje kaže...

 

Nigdje riječi besplatno. Dakle,

1. licenca se krši. Microsoft te zasad neće ići ganjat.

2. Zasad jako malo daje ograničenja za neaktivirane instalacije.

 

Zakon ne funkcionira na taj način. Nemožemo preskočiti riječ zakon, jer svaki pravni odnos mora biti reguliran zakonom,

i ma koliko god se tvrdilo da zakon nema ništa sa time , ako nečega nema opisanog u zakonu onda to kao da i nepostoji.

 

Da bi neka radnja bila kažnjiva, ona mora vrlo podrobno i precizno biti opisana u nekom zakonu i tim istim zakonom mora

biti propisana kazna ( ili raspon od do ). Ukoliko taj preduvjet nije ispunjen ( pa ma koliko neko djelo bilo čudno,

amoralno, gnjusno , općeneprihvaćeno ili zgražavajuće ) onda će već u startu biti odbačen optužni prijedlog

te do pravog suda neće niti doći taj slučaj.

 

Zašto uplitati zakon u cjelu priču ? Pa mi smo državljani RH , živimo i poslujemo u RH , microsoft nije i nemože biti iznad zakona

ili u području koje nije obuhvaćeno zakonom te se na svaki pravni odnos između ms i nas odnosi neki od zakona izglasanih

u hr saboru i objavljenih u narodnim novinama, ili neki od eu zakona ili agendi koje je sabor rh izglasao da prihvaćamo ulaskom u eu.

 

Možemo govoriti o nemoralnosti kršenja licence ( koja spominje aktivaciju kao neophodnu ), nemožemo naravno striktno tvrditi

da su win10 free proizvod , no dok vlasnik ( ms ) dozvoljava ovakav način korištenja tog proizvoda i dok nema propisane sankcije od strane zakonodavca,

ili dok ms neuvede nekakvo tehničko ograničenje ( crni ekran, reset svakih 5 min i sl ), dotada win10 nije ništa drugačiji od ostalih proizvoda

koji se nude na slobodno korištenje uz poneku restrikciju ( npr sandboxie ima foru da nakon 30 dana kod prvog dnevnog pokretanja

stoji 5 sekundi obavijest  da nisi platio proizvod i sl... )

 

Čemu toliki otpor i pokušaji osporavanja da je win10 praktično ( zasada ) besplatan za osobnu nekomercijalnu upotrebu uz tih par kozmetičkih restrikcija ?

Vremena se mijenjaju, i neke stvari koji su do unazad koju godinu ( 2015 ) bile nezamislive , sada su reala. Igre riječi ( licenca, aktivacija, uvjeti korištenja... )

su ok, no nijedna od tih igara riječima neće promieniti činjenicu da ( zasada ) možeš legalno ( bez opasnosti od sankcije ) koristiti orginalne ( izvorne, download sa ms weba )

win10. Šta će biti sutra, ili već noćas, neznamo, no od 2015 god je tako kako je. Slažem se ja s tebom da je nemoguće staviti znak jednakosti između win10 i riječi besplatno

no i bez znaka jednakosti ih ipak možeš besplatno koristiti ( zasad ).

 

15 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
bunker kaže...
..

 

Čemu toliki otpor i pokušaji osporavanja da je win10 praktično ( zasada ) besplatan za osobnu nekomercijalnu upotrebu uz tih par kozmetičkih restrikcija ?

..

- sporedno jel besplatan (nije, nije ni free, pa čisto picajzlasto, bolje izbaciti takve riječi, manje nesporazuma..). :)

- važno, kućni korisnik napokon, može čisto-legalno, korsititi najpopularniji OS (pogotovo kućni, jer na stranu sve, gaming je razlog.. posao daleko manje, dok plaćanje računa može i tablet-mob..).

- kućni korisnik, napokon ne mora s TPBa, crackovi i sl. smeće.. ne mora pri tome kršiti zakon (daleko teža djela nego 'piratski soft' kojeg korsiti..).

 

-to je nešto što bi svi na forumu morali promovirati, poticati. Može i alternativa-linux, koje je većinom free.. ali, gaming? Opet, ne trebaju meni sad odgovori kao može i linux, nego gameri koji imaju svoje želje, igre.. a tad linux nije realna alternativa, + HW support kad već kupe neku GPU .. jednostavno, linux se petlja s waylandom, gnomeom.. i tipom fonta za iconu dok gamer želi AAA naslove na 123FPSa, želi GTA i to sve ako može đabe.

 

-ovakvom politikom, MS pomaže, ne gubi ništa manje-više (jer podsjetnik na EU studiju..) tko želi, kupti će licencu, možda baš zato jer će biti zadovoljan OSom koji radi, tako posluju i free indie igre, pola linuxa.. što je tu lošeg? Nije to poticaj piratizaciji, naprotiv. Uz još važnije, eliminira se hrpa problema koje su korisnici imali, tko zna kako modane verzije, s tko zna kojim malwareom ispod haube, dok su kupovali na tpbu.. ovako je sad, napokon, taj dio problema eliminiran. Treba to poticati, ne plašiti nekim nepostjećim kršenjem zakona (što inače radi BSA), jer toga nema, jer time juzer pobjegne na tpb, jer je to do jučer tako navikao.. nema potrebe, samo problemi.

- cijena licence? Ona cijena koju MS zaračunava velikima-OEMima? 5-20$ ovisno o refoundu, recimo 10$ prosječno. Koliko postova u raznim temama gdje netko pita za kupnju keya.. i tko kaže da je to bez blagoslova MSa (koji možda stoji iza te prodaje), jer 20$ je daleko manje za kupca nego npr 120-200$.. dok je daleko više za MS nego ono što naplati OEMu ili ništa za pirata... elementarna matematika. + Ostatak razlike u MPC je marža-porez iz treće ruke, gdje svatko u lancu prodaje želi komad zarade.. tad je cijena recimo 800-1000kn.. dok MS od tog nema skoro ništa, tj ima jednako kao od 20$ od čeg možda 10$ ide njemu. Akcijska cijena w8 je bila 200kn (maloprodajna), nije s takvom cijenom MS bio u gubitku.. može i duplo manje i dalje zarađuje milijarde.

 

-dugoročno, po roadmapu, naplaćivat će usluge.. soft će biti free (uvijetno), tako da mu je ovo dobar plan, logičan.. i još više zarade. Ako to MS tako vidi, nije mi jasno zašto bi netko kao hrvooje vidio drugačije, kao kršenje zakona i sl.. ili kao nešto za plašenje juzera. Možda zbog navijanja za linux.. :) no... nešto mora i za druge postove.

Naravno da MS želi da korisnik kupi licencu, naravno da nigdje neće govoriti suprotno. Ali, uvijeti, zakoni .. teorija i praksa. Kad god se teorija sukobljava s praksom, teorija se odbaciuje. Praksa je win đabe, kako god to nazvali i to legalnije nego bilo koji drugi način-izvor, + veća šansa da će zadovoljan korisnik kupiti licencu, jednog dana.. a do tad, bar je čist od malwarea u installu (osim telemetrije i alufolije).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
neaktivan
offline
Windows 10 - općenito

Samo sam htio reći da kućni korisnik krši licencu, ako ne plati. Ostalo nije bitno da li je to moguće kazniti ili to netko može provjeriti. Licenca je prekršena i ne možeš mirno spavati. Zidovi teksta su bacanje magle, kao OOXML deklaracija :)

 

 

Nećemo dividende, hoćemo veće lopate!
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito

ne, kršiti licencu ne možeš, kao što ne možeš ni s vozačkom..

-možeš je samo imati ili nemati.

-ako je imaš, tad je korištenje u skladu s licencom, sve ostalo nije u skladu s licencom = kao da je ni nemaš.

-ako je lažiraš-falsificiraš i sl. tad je to kršenje zakona.

-ako vlasnik softa, ne navodi nikakav drugi uvijet, tad .. zapravo, ok. Podensi prijavu, na temelju.. čega? Kršenju kojeg to uvijeta, koji mora biti naveden u EULAi..

Brkaš text, eula, koji opisuje licencu, koji brani nešto, dozvoljava nešto ili kao što navodi npr nadležan sud u slučaju spora. To nije licenca, to su uvijeti.

Kreni od nule, bez ičeg, idi po MSovoj stranici (ne za enterprise, nego normalnu 'kućnu' verziju, može home-pro).. i pronađi neki uvijet koji bi korsnik prekršio (ako je na nešto pristao) ili neki zakon, skidanjem, instaliranjem i korištejem OSa koje dozvoljava vlasnik direktno. Kupnja keya je pri tome opcija, želja vlasnika, aktivacija i tad je soft aktiviran-licenciran. Licenca se može jednako izgubiti, nevažeća ili korištenje protivno licenci.. nevažno jesi li je kupio, dobio i sl.

 

Bez aktivacije-licence, win je legalan, nema kršenja zakona ili ugovora.

Kupnjom ili kojim sve načinom može korsnik doći do važećeg keya (npr nagradna igra ili Gatesov rođendan) i unosom, win je jednak, leglan, aktiviran-licenciran. To je sve.

Uvijeti da bi bili prekršeni, moraju biti postavljeni, kao u svakom ugovoru. Ako je to izmišljeno npr aktivirati do ponoći, tad je to uvijet, koji je važio za pepeljugu.. može i za win, ako to navede, ali ne zato jer misliš da je tako. Uvijete postavlja MS, prođi proceduru, provjeri i tad reci, uz naravno, želju MSa da korinsik kupi licencu ili ako već ima važeću, tad jednostavno unese key ili još lakše, ako je ID u bazi, sve će obaviti automatika. Koji smisao je tad inzistiranje na kupnji keya? Ja ga na sovm lapu ne moram kupiti, jer je aktivan. Probaj, provjeri.. Bez kupnje, svaki put, legalan i aktivan, jer ga imam (važeći key). Da ga nemam, ako bi to poželio, kupio bi ga i kraj priče. Do tad, što se MSa tiče, nema customizacije. Provjeri, vidi jel nešto od ovog što navodim netočno-pogrešno ili drugačije. Ispravi.

 

Hoće li tako biti sutra? Hoće, bar po najavi MSa da je ovo posljednji win (10-X)... i pošto imam važeću licencu, instalacija i aktivacija su mi najmanji problem.

Zna to MS. Nisu tamo ljudi baš blentavi.. i ako korisnik nema licencu-key, nadaju se da će kad-tad, kupiti. Ovim modelom, vjerojatnije je da sve više ljudi-korisnika hoće, za razliku od dosadašnjih-jednokratnih licenci koje si gubio u predvidljivim ciklusima izlaska novog OSa. Budćnost? Tko zna, ali po MSu i planovima, po trenutnim uvijetima, imam vječnu licencu, pa čak da hoću, ne mogu 'kršiti zakon', (bez licence) jer će se automatski aktivirati čim dođe online do servera.

 

Pokušaj prihvatiti, MS je vlansik, postavlja pravila, sad su takva. Nema kršenja zakona ili EULAe, odnosno, što bi se kršilo kad to vlansik ne navodi kao uvijet za ugovor... trial je izbačen, nema. Pa ako nije dovoljno, može opet još jedna plahta texta.. :) isplati se educirati juzere i poneku zalutalu ovčicu iz linuxa :)) upravo zbog poštivanja zakona i pravila igre. Nigdje, nikad nećeš vidjeti da podržavam npr pirateriju i sl. Ovo je pak stvar koji ću gurati, upravo zato, jer eliminira potrebu juzera za TPBom i kršenjem zakona, za rizikom od malwarea itd.

 

Hoće li MS odustati od ovog plana? Kao od mobilnih.. moguće. Možda izgubim licencu npr izgori MSova baza-server ili ga jednostavno isključe, možda tad nekim privatnim tužbama MS izgubi na sudu od korsnika.. možda MS to ne želi? dok je budćnost ipak stvar za čarobnu kuglu, pa je bolje ne predviđati. No sve dok u uvijetima ne postoji konkretan rok za aktivaciju, do tad ne možeš govoriti o nekom kršenju uvijeta ugovora, još manje zakona. Karikirat ću, može i MS izgubiti spor, ukoliko neka opcija ne radi, ukoliko win ne ispuni očekivanja korisnika, mada u EULAi odriču svoju odgovornost ili kao što na svakoj kutiji-licenci odriču pravo na povrat novca za licencu. Desilo se već davno, da su kupci laptopa s predinstaliranim win, dobili porvat novca tj iznos za licecnu, jer ga nisu željeli. Tako je presuđeno, mada svi znaju da je to namjerno napravljeno, s 'predumišljajem'.. igrokaz.

 

evo ti takav paradoksalan primjer, refound od 30-40$ do 110$ italija 140$ 2016ta. .. i pazi, to je s ubuntu foruma :) dakle nešto što bi morao znati.. i vidiš, zato MS mijenjaju stalno EULAe, uvijete itd. i kao što u svakom ugovoru, postoji dvosjekli mač, ako postoji obveza jedne strane, jednako je s drugom stranom, to je osnova prava, jednakost stranaka i prava u svakom ugovoru. Ugovor koji nije ravnopravan/diskriminirajući ili u sukobu sa zakonom se ospori i postane nevažeći..

Tako da ako jednog dana MS odluči ugasiti moju licencu, pred sudom bi vrlo lako mogao do novca.. (kad bi naši sudovi bili nešto..) -ok, za nas je to utopija, ali kužiš smisao. Slično je kad jednom uđeš u FOSS, ne može se sutra predomisliti.. jesi ili nisi, snosi posljedice. Takva su pravila igre i smisao ugovora. Dok poštujem uvijete, ne možeš trkeljati o kršenju uvijeta ili licence. Možeš samo ovo što upravo radi MS, ograničti funkcionalsnot ili posljednja godina, customizaciju-postavke. To odlučuje vlasnik. Posljedice odluke su takve.

Tad bi mi kao kućnom korsniku mogao zatrebati npr račun (za kupnju licence ili računala s licencom).. kojeg inače ne moram čuvati, jer bi olakšalo dokazivanje kupnje. Može se i bez tog, npr kupnjom na ebayu za šaku dollara, pa bez računa računati da će sud dodjeliti 30-140$ .. i profit od recimo 100$ :) zgodno? Da smo neka 'jača' zemlja, moguće. No ni sud nije mjesto koji bi tako pojedincu priskrbio zaradu, ako bi prošlo jedanput, ne bi više puta.. i svaki sudski spor je rizik, možeš dobiti-izgubiti, tad i troškovi.

MS ne želi troškove i natezanja s pojedincima, radije im daje đabe, jer je tad evlilibrum + ima i dalje najširu bazu koja mu osigurava budućnost ne DE (kao usporedba s većinom free linuxom, ubuntuom.. koji i free ne uspijevaju to isto).

 

kraće, daj neki uvijet koji se krši.. i licenca-key služi aktivaciji, dok je eula text kao ugovor (nije licenca, nego opis/ugovor, uvijeti i odnosi se na licencu i kao i sva ostala pravila uptrebe).

software licenca.. ako neki termin-pojam nije jasan.. možemo wiki uzeti kao referencu ili neki drugi izvor? MS? Ne određuje MS što je licenca, nego zakon.. MS određuje svoje uvijete-EULAu.

eula je pak user-(ovner) agreement.. sporazum-ugovor o korištenju softwarea, dakle, pronađi gdje to navodi da je aktivacija mandatorna u nekom roku, da je to npr danas ili za mjesec... do tad korsinik može krostiti soft u ograničenom obliku koji je sad customizacija, jer to dozvoljava vlasnik i tad zakon ne može biti kršen ako pri tome ne kršiš npr copyright i sl.

 

Žalosno je da neovisno o istom čitanju zakona, zakoni ne vrijede jednako za sve, todorića, italiju, kroatistan, odnosno, da iza nekog stoji jak odvjetnički ured ili samo zakon. To je realnost, no papirnato je ovo jednako za sve ljude i države, time i svakim zakonom, dozvoljeno. Jel to greška MSa? Ne bi rekao, imaju iskustva, nisu dudeki.. dozvoljavaju. Naravno, neće vikati na glas o tome, svaka licenca koju netko plati im dobro dođe, nakupi se.., pa i kad je od linuxa-ubuntua ili androida :)

 

(ako se netko pita.. strašan dan, još traje, vrli sabornici se još prepucavaju, ovo je rezultat duševnog stanja, praćenja sabora..) -eto, kao isprika za plahtu dok iskusni već znaju za scroll. :))

 

edit: al stvarno kratko :))

hrvooje kaže...

Samo sam htio reći da kućni korisnik krši licencu, ako ne plati. ..

  

 -gdje si to pročitao u EULAi ili zakon? Uvijet gdje se to navodi? ili samo tako kažeš.. ali tad zaboravljaš, zakoni nisu nešto što netko kaže, nego ono što piše, papirnato.

 

eidt-2:

čisto kao primjer licenciranja a da nije samo MS-EULA.. nego 'standardna licenca'.. parallels, osram..

npr parallels kaže,

Ako koristite ili distribuirate Softver na više korisnika, morate se pobrinuti da broj korisnika ne prelazi broj licencnih ključeva koje ste dobili jer u protivnom kršite ovaj Ugovor.

-pa razlikuj licence-ključeve i uvijete ugovora, tj nevaženja (mogućeg gubljenja) licence, tj dozvole za korištenje. To je primjer kako je neki uvijet naveden, kršenje. Može primjer (iz MSove EULAe) na koji se pozivaš, da netko krši licencu ako ne plati licencu? :)) nije igra riječi, nego pravo-zakon i formalna formalnost da bi naučio razlikovati terminologiju, time i značenje, pa i tučmačenje.. nije šija nego vrat? Pravo je takvo, pa i tumačenje mora biti.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put sri 8.11.2017 22:26 (ihush).
16 godina
neaktivan
offline
Windows 10 - općenito

Džaba ti, sve ti je u prvoj rečenici :) 

 

Ovlašteni ste za korištenje ovog softvera samo ako ste ispravno licencirani,

 

Možeš li mirno spavat, kad te vodeni žig na desktopu podsjeća da si tamo nekom programeru u hladnom Seattleu  onemogućio da mu Property Brothers nađu povoljnu nekretninu do 900 000$ :)

Nećemo dividende, hoćemo veće lopate!
 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Windows 10 - općenito

A jeste više dosadni sa tim!!!

Some people are so poor... all they have is money!
Moj PC  
7 0 hvala 1
15 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
hrvooje kaže...

..

Ovlašteni ste za korištenje ovog softvera samo ako ste ispravno licencirani,

..

- da.

- Bez važeće aktivne licence je... što? Zakon ili kršenje ugovora-eulae? Koji je rok-uvijet za aktivaciju (i koji je prije bio, čisto za usporedbu kao ono važno)?

 

- korištenje bez važeće aktivne licence, je upravo to. Kažnjivost mora predviđati nešto, kao kršenje ugovora ili zakon. Korisnik može sad, sutra, za mjesec.. kupiti key i aktivirati, jednako može izgubiti licencu, tj ne znači ako je ima da je važeća, no da je to kršenje nekog zakona, tad bi bilo kažnjivo, da je kršenje ugovora, tad bi bilo navedeno, kao i rok aktivacije i sam rad OSa koji prije jendostavno nije radio (gašenje) + obavijest na ekranu koja je jasno govorila da nema aktiviranu licencu. To je MS promijenio, vlasnik, koji ima to pravo. Tad ne može netko treći govoriti suprotno i odricati MSu pravo raspolaganja svojim vlasništvom.

 

- važna razlika, dosadašnje navike juzera, tpb+crack/aktivator su kršenje zakona, kazneno djelo, neovisno pri tome imaju li licencu ili ne. Treba juzere poticati na ne kršenje zakona, pridržavati se zakona, na korištenje u skaldu s uvijetima koje propisuje vlasnik. Treba juzere uputiti na MSov site, skidanje i instaliranje čistog (ne modificiranog OSa, ne cracka i sl.) i korištenja. Hoće li i kad kupiti key je tad njihova odluka u skladu s uvijetima koje postavlja MS. Sve ostalo je besmisleno. Pretpostavi npr da korisnik želi kupiti key.. da nije u startu pirat i posljednji šljam, pokušaj biti ne BSAfunboy :))

 

- ili ako to ne možeš, pronađi primjer kazne ili barem tužbe, za korišteje MS-win bez valjanje-važeće-aktivirane licence protiv kućnog korisnika. Nikad, nit je bilo, nit će biti. To je MSova politika. Ako MS to ne dozvoljava, tad je win jednostavno neće upaliti i sl.

 

**

( andi.. i ostali,)

-da, znam, dosadan :)) no ovo je prigodna tema, mrtva.. i treba korisnike educirati, prestati s lovom na vještice, koristiti čist soft bez malwarea (problemi) i kršenja kaznenog zakona. To je neko vrijeme vrlo jednostavno, jer MS to dozvoljava, jer je promijenio politiku licenciranja (od w8, uvođenje w10 i relaxanje npr ulaska juzera u npr Tech.Previewa i 'za razvojne inžinjere'.. to je prije bilo rezervirano za partnere, inisder program, sad je najnormalnija mogućnost, legalna, dozvoljena od MSa za običnog juzera-dometikusa..). Naravno da će svugdje nuditi kupnju, jer to je biz, naravno da nigdje neće izričito reći da je ok bez kupnje (đabe-free).. no to je biz. Tako posluje i face, google, steam.. bezbrojne online usluge koje mogu biti đabe i nude nešto za kupnju ili reklame. Jednako je s raznim softwareom, kao antivirus, bla-bla.. i tu nema ništa nelegalnog. Kao i winver with bing (zamro, tj upravo je ovim relaxanjem zamijenjen-izbačen kao nepotreban).

- Kao što nam je normalno da npr free(ware) antivirus, jednako nudi kupnju neke pro-komercijalne verzije, ili je free-besplatno neko ograničeno vrijeme. Nema tu kršenja zakona-ugovora, nego je to jedan od oblika poslovanja. To je MSova odluka-politika, prema kućnim korisnicima, jer on to može i vjerojatno će još više zarađivati.. ili možda zarađuje reklamama bloatwarea kojeg upakira..

(ni jedna neoriginalna licenca-aktivacija-kms.. ne bi prolazila, ne bi radila, da to MS ne dozvoljava, jednostavno bi ugasili win, jer MS to zna i može onemogućiti. MS tolerira. Pošto ima pristup računalu, može što želi. Inspektor može ući u firmu i tražiti licencu, u slučaju kućnog korisnika, ne može, nitko osim MSa.. to je kao btw uzrok problema ako se prčka telemetrija i sl povezani servisi, jer služe i kontroli aktivacije i sl. Ako (ili kad) to MS promijeni, znat ćemo).

 

- Korisnik se jednostavno ne smije zaplašiti zakonom (kad BSA vrišti o vješticama i viagri).. jer je to stvar vlasnika koji to dozvoljava u suprotnom vlasnik to ne bi dozvolio.

- kućni korisnik, ne komercijala-biz, kao u ostalom većina freewarea.. to nude igre, antivirusi, razni online servisi.. i to nam je normalno, jedino se za win svi čude i ne vjeruju?

- po planu, budućnost, MS soft će biti besplatan (ne baš free), cilj je model naplate usluge. Cilj je do tad što više juzera prebaciti na w10, đabe ako nikako drugačije. Tad će svejedno o licenci, svi plaćati mjesečno-godišnje ili neće imati uslugu. Tako da MS to ne radi iz altruizma, nego biz-interesi. Upravo zato ne treba biti neobično, kao čudo, što sad dozvoljava skoro sve.. đabe.

 

Osim win10, predinstaliran OEM, dolazi s npr MSO.. i radi, nudi kupnju i aktivaciju, ovisno o keyu-licenci će se aktivirati home-pro.. kupljena verzija. Ista stvar, a pri tome, korisnik čak nije ni instalirao nego je MSO dobio kao ostali bloatware.. i odluku hoće li i kad kupiti-aktivirati. Termin također nije određen, tako da juzer može korsititi, može obrisati, može aktivirati.. jednostavno MS to nudi i nada se zaradi. Razlika je samo što je to već ugurano u OEM, inače bi juzer mogao otići na store i pribaviti što želi. U svemu tome nema ništa nelegalnog.. pogotovo za MSO, jer ga korisnik nije ni instalirao, pa tako može čak tražiti od MSa ili OEMa uklanjanje neželjenog softwarea, jednako kao da konobar donese nešto što niste naručili. Tad, po tom pravilu, nenaručeno, možete konzumirati bespatno i konobar to ne može silom naplatiti niti išta uvjetovati. Obrnuto, ako nešto naručite, tad je nevažno hoćete li konzumirati, morate platiti i konobar tad odlučuje. To je obvezni odnos dvaju strana u bilo kojem poslu, robi, usluzi itd. Možda to pojasni stanje s ''ok'' neaktiviranim win, koji radi jer to MS dozvoljava i tad nema baš nikakve veze sa zaonom (KZ), dok MS jednostavno radije ima clean usera koji bi imao pirata koji ovim načinom, možda kupi licencu i zarađuje daleko više nego što mu je gubitak ne kupnjom licence gubitak (kojeg npr u tužbama zaračunava RIAA po broju pjesama ili izdavači igara itd.)

 

Usporedba npr s kaznama u njemačkoj, 900€.. za torrent. Plaćaju ljudi. Za korištenje bez licence? Kućni korisnik? Koji možda plati za torrent, jel plati za licecnu MSu? Pri tome, logično je pretpostaviti da možda ima win licencu, možda nema. Ako zna pribaviti npr igre s TPBa, zašto ne bi isto s win, officeom i ostalim softom.. i iza tužbi za torrent stoji BSA-RIAA + izdavači igara/softwarea, vlasnici. Zašto tad nema ni jednog slučaja MSa protiv kućnog korsinika, uz podsjetnik da je win OS dominantan DE, pa samim tim ih garantirano ima na tisuće...

 

-Zato, uputa korisnicima, ne kršite zakon. (distribucija, crack itd.). Koristite soft, čist, bez malwarea i sl. .. ako želite, kad želite, kupit ćete nešto, peglu, licencu, .. Onaj tko želi customizaciju će vjerojatno odmah kupiti key, aktivirati i priča je gotova. To nudi MS, vlasnik. Dok nema kršenja zakona nema ni kazne za kršenje zakona. Zakon kršite ako uploadate-distribuirate materijal za koji autor nije dao takvu dozvolu (torrent), kršite zakon ako crackate ili zaobilazite zaštitu, modificirate itd.. Odnosno kao kazne u njemačkoj, to vam govori što je i što nije kažnjivo za kućne korisnike.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put čet 9.11.2017 13:10 (ihush).
7 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito

@andy

Iako je proslo vise od 2 godine, jako mali broj korisnika ima spoznaju da moze koristiti orgigi win10 ( znaci proizvodjacevu verziju bez ikakvih modifikacija ) bez da mora platiti ili nesto kemijati.

20-godisnje navike je tesko iskorijeniti, i nekako nam je svima u glavi film da ili buš platio key ili buš se "snalazio". Bas zato bi trebalo o tome trubiti na svim frontama.

Ja razumijem kolegu hrvoja, no koliko sam shvatio i on razumije da je dilema moralnog karaktera a ne pravnog. Ihush ima odlicnu percepciju ali nabaca tolko teksta pa u toj gomili srž ostane zakopana.

Kratko i jasno : Ako nema roka plaćanja ili tehnicke prepreke koja bi onemogućila uobicajen rad ( pa da onda trebas pomoć aktivatora i sl ) , koristenje u nekomercijalne svrhe je potpuno legalno. Znam da je zbunjujuće jer u euli se spominje aktivacija, no kako nema propisanog roka onda nema ni pravne obveze. Pa dok traje, traje...

😊
.
15 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
bunker kaže...

 ..Znam da je zbunjujuće jer u euli se spominje aktivacija, no kako nema propisanog roka onda nema ni pravne obveze. Pa dok traje, traje... 
..

 - i to je korištenje, u skaldu s ili bez licence.. nije kazneni zakon. Tad nema govora o kršenju zakona (niti treba tolerirati, riječ ilegalno i sl. u textu). Da je stari model, trial bi trajao 30 dana i to je sasvim normalno vrijeme, demo-nešto.. koje vlasnik dozvoljava. To nije kršenje zakona ili ugovora-licence koji još nije sklopljen nego će tek jednom možda biti, niti je protivno odluci vlasnika. Nezakonito je ono što krši zakon. Poštivanje ugovora je stvar dvaju ugovornih strana a ne zakona tj tad sud služi kao arbitar, ne po sili zakona.

Kazne za kršenje zakona vidimo u primjeru njemačke.. kazne za ovakvo korištenje softa kojeg dozvoljava vlasnik, jednostavno nema. Kao freeware.. jedino vlasnik želi da kupimo licencu, to je normalna-legitimna želja svakog vlasnika komercijalnog softa, no ilegalno (riječi) i sl. je lov na vještice... iz mračnog srednjeg vijeka. :)

 

obrnuto, da MS želi drugačije, tad bi npr preduvijet za download installa bio npr validni key (bio je .. više nije) ili bi se win jednostavno ugasio. Pošto tog preduvijeta nema, pošto nakon instalacije OS radi normalno + ograničenje, to je tako predviđeno od vlasnika i zakon s tim nema baš ništa. Zakon bi imao s time veze, da MS tuži korisnika po ugovoru, tad bi kao posrednik, nadležni sud odlučio.. u korist-na štetu neke od strana, po privatnoj tužbi i postojanju dokaza itd. ne po sili zakona, kao ostale navedene stvari iz KZa.

 

+ ali, ako se npr koristi aktivator, tad je to KZ, kazneno djelo, ako se koristi torrent-distribucija itd.. i tad ne treba MSova privatna tužba, nego samo prijava nadležnima, dalje je po sili zakona.

Zakoni se jednostavno ne smiju laički tumačiti, to pravo ima npr ustavni sud i sl... ili ćemo imati lička rukovanja.. :))

 

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
7 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito

Znam kompa, i problem vidim samo u tome sto premali broj ljudi uopće zna za to.

Eco npr, za download iso-a od win7, ms potražuje validni key :

https://www.microsoft.com/hr-hr/software-download/windows7

iz čega se može isčitati velika želja ms-a za čim većim koristenjem win10, i izgleda da su pritom spremni i na razne donedavno nezamislive ustupke.
10 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito

Hrvatska, Hvatska!

Pomalo, šegavo i vajka!
10 godina
neaktivan
offline
Windows 10 - općenito

Meni se desilo nakon dvije godine sto sam pokupio "oridjidji" izbacilo odjednom da Windows nije aktiviran wtf napominjem kada sam mijenjao hardwer ponovo sam preuzeo Windows 10.

 

Sada koristim sa aktivatorom a vidis ja zaboravio da se jos moze pokupiti original Windows 10 :)

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
soul_eclipse kaže...

Meni se desilo nakon dvije godine sto sam pokupio "oridjidji" izbacilo odjednom da Windows nije aktiviran wtf napominjem kada sam mijenjao hardwer ponovo sam preuzeo Windows 10.

 

Sada koristim sa aktivatorom a vidis ja zaboravio da se jos moze pokupiti original Windows 10 :)

 Čekaj, imao si licencirani windows i sad si na aktivatoru zbog promjene hardvera? Svašta! I ja sam promijenio hardver i uspio obnoviti licencu. Kad bježite od MS accaunta kao vrag od tamjana, bolje i ne možete proći!

Sinoć sam lega jutros...
10 godina
neaktivan
offline
Re: Windows 10 - općenito
BlackMoon kaže...
soul_eclipse kaže...

Meni se desilo nakon dvije godine sto sam pokupio "oridjidji" izbacilo odjednom da Windows nije aktiviran wtf napominjem kada sam mijenjao hardwer ponovo sam preuzeo Windows 10.

 

Sada koristim sa aktivatorom a vidis ja zaboravio da se jos moze pokupiti original Windows 10 :)

 Čekaj, imao si licencirani windows i sad si na aktivatoru zbog promjene hardvera? Svašta! I ja sam promijenio hardver i uspio obnoviti licencu. Kad bježite od MS accaunta kao vrag od tamjana, bolje i ne možete proći!

 Procitaj ponovo post  ,desilo mi se nakon 2 godine da mi je izbacilo odjednom da Windows nije aktiviran,kad sam mijenjao hardwar ponovo sam preuzeo ORIGINAL windows 10.

 

Kad mi je izbacilo odjendom da Windows nije aktiviran skinuo preko torrenta aktiviranu verziju.

 

Znaci samo mi je odjedniom izbacilo da Windows nije aktiviran .Googlao sam na stranim forumima desilo se jos nekima ista situacija.

 

Nije mi mrsko preuzeti ponovo Win 10 ali ili imao licenciranu ili torrent verziju isto ga dodje :) I sa aktiviranom update i upgrade sam normalno radio.

 

Ali eto dok ima fore preuzet cu ponovo oridjidji Windows 10.

Poruka je uređivana zadnji put sub 11.11.2017 16:47 (soul_eclipse).
13 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito

Ako si napravio upgrade, dobio si digitalnu licencu tako da si samo trebao resetirati Windowse ili ih instalirati ponovno i oni bi bili opet aktivirani. Nekima se nakon upgradea Windowsi sami od sebe deaktiviraju ili ti kažu da instaliraš verziju za koju imaš ključ iako ju već imaš instaliranu.

 

I meni su se Windowsi deaktivirali, pa sam napravio clean install (jer ga nisam napravio nakon upgradea) i od tad stoje aktivirani. Zakomplicirao si stvar bez veze i sad umjesto originala koristiš piratsku verziju.

 

Kad trebaš reinstalirati Windowse, samo ih reinstaliraj i prilikom instalacije, kad te traži ključ, klikni na I don't have a product key.

Poruka je uređivana zadnji put sub 11.11.2017 17:16 (Marko :D).
12 godina
neaktivan
offline
Windows 10 - općenito

šta sad u zadnje vrijeme microsoft forsira ove ogromne (po 20GB) updateove?? koji im je k....

http://www.youtube.com/user/SylarSilent
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito

Koji je to update velik 20 GB?

14 godina
offline
Windows 10 - općenito

A valjda misli na C.U. i F.C.U.

Some people are so poor... all they have is money!
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito

Pa cijela instalacija Windowsa je teška 4,4 GB (x64 verzija). Isto toliko je otprilike težak i FCU. 

15 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito

-install ovisi o odabranim 'sitnicama', upgrade ili iso koji može biti single-multi (jezik, 32-64, home-pro..itd) u rasponu od 2-7GB..

-vjerojatno rollback, ili tko zna koliko prikupljenih updateova.. ako se nisu čistili.

-nagađati, .. nema neke korsiti. :) banalno, možda je GB-MB zabuna pa je sve ok.. ili juzer koji vidi nešto na svom raučnalu, valjda zna što gleda, gdje.. i što je to, pa i to, da to može obrisati (ali to nije pitanje)..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Windows 10 FAQ, Windows 10 - problemi
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice