Svemirski teleskop Webb dao najbolji pogled na Ura

poruka: 7
|
čitano: 18.930
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Svemirski teleskop Webb dao najbolji pogled na Ura".
6 godina
online
Svemirski teleskop Webb dao najbolji pogled na Ura

o zašto ljudi rađe troše pare na gledanje preko ciljnika nego na znanost...astronomiju...nove načine kretanja korz svemirska bespuća...baš smo zatucani...daleko od izlaska iz pećine

mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Moj PC  
5 0 hvala 0
10 godina
suspendiran
offline
Svemirski teleskop Webb dao najbolji pogled na Ura

okidoki, nešto novo saznao danas zahvaljujući bing chatu

 

 

Dakle, nisam uopće pojma imao da uran ima svoje prstenove, pa sam išao malo istraživati.

 

1. Prstenovi su najvjerojatnije nastali sudarom nekog planeta, radi se najverojatnije o česticama leda i još nekih materijala. Kruže oko Urana zbog atmosfere, te zbog toga i izgledaju kao krugovi a ne kao da ste ih lopatom bacili

2. Ako bi stajali na površini planeta (ne možete, ali "ako bi") prstenove bi najvjerojatnije vidjeli kao tanke crte na nebu

3. ne možete stajati na površini planeta jer je "gas giant", sačinjen od vodika i helija i nema čvrstu površinu

4. ako bi kojim slučajem pali "u Uran", samo bi nastavili padati, te bi vas nakon nekog vremena atmosfera spljoštila, ali prije toga bi umrli od nedostatka kisika

5. ako bi ipak imali nekakvo "čudnovato odijelo" preko kojeg ne osjećate pritisak i možete normalno disati, na kraju bi došli u njegovu sredinu (jezgru), koja je ipak stjenovita

6. jezgra je sačinjena od stijena i leda, te je prekrivena tankim slojem "nadkritične tekućine".

7. nitko zapravo ne zna što bi se tada dešavalo.



Nadkritična tekućina je tvar koja se nalazi na temperaturi i tlaku iznad svoje kritične točke. To znači da ima svojstva i tekućine i plina. U slučaju Urana, sloj oko jezgre se smatra da se sastoji od nadkritične tekućine koja je uglavnom voda, metan i amonijak. Ovaj sloj je vrlo vruć i gust, i tu se nalazi većina mase planeta.
 

 

Mislim da je ovo totalno cool!

 

Poruka je uređivana zadnji put sub 8.4.2023 11:45 (ZovemseZoranidolazimizRijeke).
Moj PC  
10 0 hvala 5
14 godina
offline
Svemirski teleskop Webb dao najbolji pogled na Ura

nisi znao da je Uran pod 98° ?

 

i da se uz Veneru jedini koji se ne rotira kontra sata (zapad-istok) ?

 

djeco, manje Instagrama i TikToka...

Ju je je? Je ju je!
Moj PC  
9 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Svemirski teleskop Webb dao najbolji pogled na
Stric_Jura kaže...

nisi znao da je Uran pod 98° ?

 

i da se uz Veneru jedini koji se ne rotira kontra sata (zapad-istok) ?

 

djeco, manje Instagrama i TikToka...

 Ja se sjećam da jedan taj daleki planet rotira ou obrnutom smjeru od ostalih. Sigurno Bil Gejcovo maslo 

14 godina
offline
Re: Svemirski teleskop Webb dao najbolji pogled na

on je podvalio nešto u boot sektor, mnijem...

 

zajeban je taj WG3...

Ju je je? Je ju je!
15 godina
offline
Svemirski teleskop Webb dao najbolji pogled na Ura

iznimno dobra investicija u razvoj sunčevosustavnog turizma. sad će furešti iz nekihtamo zvjezdanih sustava navaliti k'o blesavi, e ne bi li se nagledali divota te čudesa. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
3 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Svemirski teleskop Webb dao najbolji pogled na
@ZovemseZoranidolazimizRijeke, ovo pod 5, valjda bi došao do te jezgre, ne možeš u sredinu ako je jezgra stjenovita?
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice