Amazon uveo novu naknadu za korisnike s javnim IPv

poruka: 15
|
čitano: 4.084
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Amazon uveo novu naknadu za korisnike s javnim IPv".
14 godina
offline
Amazon uveo novu naknadu za korisnike s javnim IPv

Bas me zanima koji ce nas provider prvi ponuditi servis sa IPv6.

I was born like this, I had no choice. Willie Nelson
Moj PC  
1 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Amazon uveo novu naknadu za korisnike s javnim

IPv6 u Hrvatskoj očekujem 2045. Uostalom, zašto bi to naši operateri uveli kada nas mogu strpati iza CGNAT-a kao što to već rade... 

14 godina
offline
Re: Amazon uveo novu naknadu za korisnike s javnim

Tuzno je to sto t-com recimo na optiku daje Fritz boxeve koji su fully IPv6 ready. Neznam kakvo je stanje sa drugim operaterima, ali je situacija tuzna. Slovenija je po tom pitanju miljama ispred Hrvatske. Slovenski Telekom daje for free da si sam ukljucis i dobijes staticnu IPv6 adresu. Nasi telekomi bi valjda radje krepali nego dali nesto staticno for free.

 

I was born like this, I had no choice. Willie Nelson
8 godina
offline
Amazon uveo novu naknadu za korisnike s javnim IPv

Hetzner već neko vrijeme daje IPv6 free, IPv4 moraš posebno platiti...

 

Što se "kućnog" IPv6 tiče, čemu? Ima besplatnih DNS servisa, neki routeri čak daju svoje (mikrotik recimo)... Ionako ćete to okrenuti na neku domenu, tko će zapamtiti one IPv6 žvrljotine :)

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Amazon uveo novu naknadu za korisnike s javnim

Ocito nisi bio limitiran cinjenicom da si iza CGNAT-a. IPv6 je dovoljno star da su svi mogli krenuti u njegovu implementaciju, samo sto ne postoji zelja. Mislim da je kod nasih providera prevladavajuce misljenje 'zasto uvoditi ako je to nama trosak u vremenu i novcu, a ne mozemo to dodatno naplatiti'. I tako ce biti sve dok regulator koji bi ih trebao regulirati vise brine o tome kakav vozni park imaju i gdje su im uredi, nego sto rade oni koje bi kao oni trebali regulirati.

 

I was born like this, I had no choice. Willie Nelson
Poruka je uređivana zadnji put sri 7.2.2024 15:59 (Zg1004).
8 godina
offline
Re: Amazon uveo novu naknadu za korisnike s javnim

Bio sam u CGNATu, kad god sam tražio uredno bi me izbacili van (bez previše pitanja i rasprave) i dobio bi javnu IP. Na HTu me nikad nisu ugurali u CGNAT, samo A1 i bivši Tele2.

14 godina
offline
Re: Amazon uveo novu naknadu za korisnike s javnim

A T-com 4G mreza? Gdje ne samo da si na NAT-u nego jos dobije IP iz 10.0.0.0/8 sa default rutom preko 10.0.0.1. Probaj se izvuci iz tog CGNAT-a, pa da cujes bajke....

I was born like this, I had no choice. Willie Nelson
13 godina
offline
Re: Amazon uveo novu naknadu za korisnike s javnim

Ali postavlja se pitanje, zašto koristiti zastarjeli IPv4 i trpati korisnike iza CGNAT-a gdje pola internetskih usluga ne radi kada mogu koristiti IPv6 koji ih ionako ne košta apsolutno ništa dodatno i sav hardver im je IPv6-ready?

 

Sebi olakšavaju stvar i korisnicima olakšavaju stvar. 

Zg1004 kaže...

A T-com 4G mreza? Gdje ne samo da si na NAT-u nego jos dobije IP iz 10.0.0.0/8 sa default rutom preko 10.0.0.1. Probaj se izvuci iz tog CGNAT-a, pa da cujes bajke....

A1 daje javnu IP adresu na mobilnim internetu i to na mobitelima uzrokuje probleme s baterijom. Pretraži malo na forumima gdje se ljudi žale na katastrofalno trajanje baterije na uređajima na A1 mreži.

Poruka je uređivana zadnji put sri 7.2.2024 16:06 (Marko :D).
8 godina
offline
Re: Amazon uveo novu naknadu za korisnike s javnim

Na sreću, nisam bio u takvom problemu ali opet, ne vidim razlog da se ne može van iz toga. Ako mogu ostali, može i HT. Čak bi rekao da je veća šansa da uvedu IPv6 na mobilnoj (daleko više uređaja) nego na fiksnoj mreži.

14 godina
offline
Re: Amazon uveo novu naknadu za korisnike s javnim

Pa o tome ja pricam. Da zele pomoci svojim korisnicima, uveli bi IPv6. Ali oni nemaju nikakve koristi od toga, pa ostaju gdje jesu. I po meni, dok EU ne regulira koristenje IPv6, CGNAT i ostalih problema sa providerima, ostat ce kako je i sad. Jer HAKOM ne mari ni 5% oko toga. A da se moze, moze se. Najblizi dokaz, Slovenija.

I was born like this, I had no choice. Willie Nelson
13 godina
offline
Re: Amazon uveo novu naknadu za korisnike s javnim

Baš bi trebalo poslati mail HAKOM-u vezano za IPv6, te ih upitati iz kojeg razloga naši operateri ga ne žele uvesti.

14 godina
offline
Re: Amazon uveo novu naknadu za korisnike s javnim

Nista koristi kad EU parlament odgovara ovako https://www.europarl.europa.eu/doceo/document/E-9-2020-000064_EN.html

Klikni na link desno gore 'Answer' pa ce ti odma biti jasno koliko su zainteresirani za problem. I onda jos obradi paznju da se radi o pitanju iz 2020, znaci skoro 4 godine starom. IPv6 je vrlo tuzna tema u HR.

I was born like this, I had no choice. Willie Nelson
Poruka je uređivana zadnji put sri 7.2.2024 16:36 (Zg1004).
8 godina
offline
Re: Amazon uveo novu naknadu za korisnike s javnim

Što nije HT to najavljivao i testirao još tamo prije 10 godina i više, još su se i hvalili da je core dio mreže spreman?

14 godina
offline
Re: Amazon uveo novu naknadu za korisnike s javnim
Nuclear_Phoenix kaže...

Što nije HT to najavljivao i testirao još tamo prije 10 godina i više, još su se i hvalili da je core dio mreže spreman?

Malo sam googlao i nasao ovo - https://across.fer.hr/_download/repository/SoftCOM12-IPv6_Deployment_and_Transition_Plans_in_Croatia-Evaluation_Results_and_Analysis.pdf

Dokument je iz 2011. i u njemu gotovi svi nasi provideri samo sto nisu uveli IPv6. Evo nas 13 godina kasnije i vidimo koliko je od toga istina. Zajeban je taj Internet, pamti svasta.

A evo i HAKOM kaze da IPv6 samo sto nije - https://meetings.ripe.net/dubrovnik2011/files/IPv6@HR-HAKOM_07.09.2011-RIPENCC.pdf

I was born like this, I had no choice. Willie Nelson
13 godina
offline
Re: Amazon uveo novu naknadu za korisnike s javnim
Zg1004 kaže...
Nuclear_Phoenix kaže...

Što nije HT to najavljivao i testirao još tamo prije 10 godina i više, još su se i hvalili da je core dio mreže spreman?

Malo sam googlao i nasao ovo - https://across.fer.hr/_download/repository/SoftCOM12-IPv6_Deployment_and_Transition_Plans_in_Croatia-Evaluation_Results_and_Analysis.pdf

Dokument je iz 2011. i u njemu gotovi svi nasi provideri samo sto nisu uveli IPv6. Evo nas 13 godina kasnije i vidimo koliko je od toga istina. Zajeban je taj Internet, pamti svasta.

A evo i HAKOM kaze da IPv6 samo sto nije - https://meetings.ripe.net/dubrovnik2011/files/IPv6@HR-HAKOM_07.09.2011-RIPENCC.pdf

Eto, to im treba poslati i pitati, what happened radosti?

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice