Kablovi - Punopravna komponenta u HI-FI sustavima

poruka: 153
|
čitano: 108.182
|
moderatori: DrNasty, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus, pirat
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
offline
RE: Kablovi - Punopravna komponenta u HI-FI sustav
Lazarus Long kaže..

 

 

 

 

P.S

Nitko mi nije odgovorio na pitanje sa automobilskim gumama. Ajde vi iz zadnje klupe! Da li bi ste osjetili razlike izmedu Baruma Michelina na blind testu?
Ili vozite Yugo?

Mnogi ne osjete tu razliku ali zato kaj ih nije briga, no nije nit cudno obicno se stedi tam di ne treba a razbacuju se lovom recimo na cigarete.Nevinašce Dobra guma na autu zlata vrjedi ona te nosi i usmjerava i tak dalje, a Barum boze moj za tacke je ok i do ducana no ak radiš puno kilometara Barum je nula bodova.Nevinašce Kaj se tice zvuka ak imas dobre komponente, nemreš stavit obican kabel normalno barem neki Ixos najskuplji ili srednje cijene ce bit puno bolje rjesenje nego obican kabel za 5 kuna po metru.CoolNevinašce

15 godina
neaktivan
offline
RE: Kablovi - Punopravna komponenta u HI-FI sustav
Pixel kaže...

Nego podpitanje, zans li koliko okvirno metara zice ima u jednoj zavojnici u skretnici zvucnika ? Koje je cistoce taj bakar ?

Ako imaš aktivnu skretnicu, nema uopće žice :o).

 

Ako imaš pasivnu ona se proračunava za svaki zvučnik posebno, duljina žice je prvenstveno ovisna o presjeku žice, željnom otporu/indukciji. Bakar se uzima da je 99,9%, tada mu je specifična vodljivost 58. Vjerojatno malo lažu pa možeš za izračun uzeti 57. Ako dobiješ teh. podatke o postotku bakra u leguri, možeš to točno izračunati i sam. I L=R*A/G gdje je R-otpor, A-poprečni presjek vodiča, G-specifična vodljivost i to je dužina žice. Dakle, bedasto pitanje jer duljina žice direktno ovisi o debljini žice kojom je napravljena i željenom otporu..

 

15 godina
offline
RE: Kablovi - Punopravna komponenta u HI-FI sustav
bed kaže...
Pixel kaže...

Nego podpitanje, zans li koliko okvirno metara zice ima u jednoj zavojnici u skretnici zvucnika ? Koje je cistoce taj bakar ?

Ako imaš aktivnu skretnicu, nema uopće žice :o).

 

Ako imaš pasivnu ona se proračunava za svaki zvučnik posebno, duljina žice je prvenstveno ovisna o presjeku žice, željnom otporu/indukciji. Bakar se uzima da je 99,9%, tada mu je specifična vodljivost 58. Vjerojatno malo lažu pa možeš za izračun uzeti 57. Ako dobiješ teh. podatke o postotku bakra u leguri, možeš to točno izračunati i sam. I L=R*A/G gdje je R-otpor, A-poprečni presjek vodiča, G-specifična vodljivost i to je dužina žice. Dakle, bedasto pitanje jer duljina žice direktno ovisi o debljini žice kojom je napravljena i željenom otporu..

 

 Pitanje je bilo vise retoricki , ali kad si vec odgovorio Smijeh

Cilj je bio reci da u samo jednoj zavojnici ciji je promjer zice recimo 0.8mm i ima recimo 1.4 mH, ima na metre zice, a kako si rekao ovisno o presjeku i induktivitetu moze biti i desetke metara.

Koiko bi takava zavojnica kostala kada bi bakar bio cist na petu decimalu kako se mnogi hvale kod kabela.

Koliko je utjecaj jedne takve zavojnice koja ima na metre zice u odnosu na interkonekt od pola metra ? (i ovo je vise retoricki)

 

 

16 godina
offline
RE: Kablovi - Punopravna komponenta u HI-FI sustav
Pixel kaže...
Veliki Brat kaže...
slobodno spoji komponente špagom i neka uživa u hajfaju, a ostali će ipak morati koristiti nešto što je u stanju provesti signal od točke A do točke B.

 Joj al ga nadrobi o necemu o cemu ocito nemas pojma.

Aha, sry, nisam znao da je ovo ekskluzivni klub kojem samo određeni individualci imaju pristup...

 

Istina, nemam pojma o tematici, ali su mi dovoljne dvije čiste u glavi da vidim koja je svrha kabela i što bi moglo, a što ne bi moglo biti do njega. Kao i u svemu ostalome, tako i u ovome treba koristiti zdrav razum.

 

Pixel kaže...
Ne nema mtelefonsku zicu iz razloga koje sam vec spomenuo. Kabel mora biti oklopljen i od bakra vioke cistoce da ne oksidira. A ovo se vec moze postici i jeftinijim kabelima. Da na komponente pazim jer se one itekako cuju, kabele sam na pocetku stavio tako da ispunjavaju gornje uvjete i vise se njima ne zamaram.

...

 

Niko se ne buni protiv kabela , ali forum citaju i neiskusni i trebaju cuti i drugu stranu iz prakse da ne rade u pocetgu greske kao mnogi.

A mnogi i nemaju love za bolje komponente pa ocekuju da im carobni kabeli naprave magican zvuk Smijeh

Znači i ti paziš na kabele, to je OK... Onda ipak ima nekog vraga u njima. I sad, ako netko kao ja (nagluh i s rubnim interesom za glazbu) za 700 kn kupi 35 godina star reciever - jer mu simpa (čitaj: retro) izgleda i na bezveznim starim zvučnicima od stare mini-linije svira bolje od ičega što je u životu čuo - takav netko sigurno neće dati sljedećih 700 kn (a da ne pričamo o višim ciframa) samo za kabel. Kao i u svemu ostalome, uvijek se traži nekakav optimum sustava i tako to ide.

 

Iskreno sumnjam da ćeš nekog Hi-Fi početnika uspjeti natjerati da za kabel izdvoji brdo love (a za komponente neku siću sa strane) i baš me zanima na temelju kojeg tog (pre)velikog iskustva baziraš svoju tvrdnju. Pokaži mi jednu osobu (ili makar link na nešto takvo na netu) koja je utukla love na kabele i interkonekte jednako kao i na komponente sa zvučnicima, pa će tvoja izjava biti na mjestu i ja ću ti se najiskrenije ispričati za svoju nesmotrenost. Do tada mislim da nitko normalan neće to napraviti i dapače, prilično sam uvjeren da ima puno više ljudi koji kvalitetne komponente spajaju bezveznim kablovima, nego obratno...

Gledam te!
15 godina
offline
RE: Kablovi - Punopravna komponenta u HI-FI sustav
Veliki Brat kaže...
Pixel kaže...
Veliki Brat kaže...
slobodno spoji komponente špagom i neka uživa u hajfaju, a ostali će ipak morati koristiti nešto što je u stanju provesti signal od točke A do točke B.

 Joj al ga nadrobi o necemu o cemu ocito nemas pojma.

Aha, sry, nisam znao da je ovo ekskluzivni klub kojem samo određeni individualci imaju pristup...

 

Istina, nemam pojma o tematici, ali su mi dovoljne dvije čiste u glavi da vidim koja je svrha kabela i što bi moglo, a što ne bi moglo biti do njega. Kao i u svemu ostalome, tako i u ovome treba koristiti zdrav razum.

 

Pixel kaže...
Ne nema mtelefonsku zicu iz razloga koje sam vec spomenuo. Kabel mora biti oklopljen i od bakra vioke cistoce da ne oksidira. A ovo se vec moze postici i jeftinijim kabelima. Da na komponente pazim jer se one itekako cuju, kabele sam na pocetku stavio tako da ispunjavaju gornje uvjete i vise se njima ne zamaram.

...

 

Niko se ne buni protiv kabela , ali forum citaju i neiskusni i trebaju cuti i drugu stranu iz prakse da ne rade u pocetgu greske kao mnogi.

A mnogi i nemaju love za bolje komponente pa ocekuju da im carobni kabeli naprave magican zvuk Smijeh

Znači i ti paziš na kabele, to je OK... Onda ipak ima nekog vraga u njima. I sad, ako netko kao ja (nagluh i s rubnim interesom za glazbu) za 700 kn kupi 35 godina star reciever - jer mu simpa (čitaj: retro) izgleda i na bezveznim starim zvučnicima od stare mini-linije svira bolje od ičega što je u životu čuo - takav netko sigurno neće dati sljedećih 700 kn (a da ne pričamo o višim ciframa) samo za kabel. Kao i u svemu ostalome, uvijek se traži nekakav optimum sustava i tako to ide.

 

Iskreno sumnjam da ćeš nekog Hi-Fi početnika uspjeti natjerati da za kabel izdvoji brdo love (a za komponente neku siću sa strane) i baš me zanima na temelju kojeg tog (pre)velikog iskustva baziraš svoju tvrdnju. Pokaži mi jednu osobu (ili makar link na nešto takvo na netu) koja je utukla love na kabele i interkonekte jednako kao i na komponente sa zvučnicima, pa će tvoja izjava biti na mjestu i ja ću ti se najiskrenije ispričati za svoju nesmotrenost. Do tada mislim da nitko normalan neće to napraviti i dapače, prilično sam uvjeren da ima puno više ljudi koji kvalitetne komponente spajaju bezveznim kablovima, nego obratno...

 

 

Nije nikakav ekskluzivni klub ali komentirao sam  jedan drugi dio a ne onaj koji si gore naveo.

Ne nisu dovoljne dvije ciste u glavi jer rasplaganjem s ogranicanim skupom cinjenica bez kompletne slike lako dovodi do krivih zakljucaka. Ne kaze se bez veze  "misliti je drek znati".

Pokusao sam uputiti na neke stvari kod prijenosa signala i da se tu radi o puno cimbenika i da je interkonekt tu zapravo najmanji problem, ali vidim da to nitko ne prihvaca. Pa onda dobro nek svatko misli sto hoce i radi sto hoce.

Ali dobro si rekao treba koristiti zdrav razum, tu se potpuno slazem. A meni zdrav razum govori da je kabel sporedna komponenta i najmanje problematicna u cijelom lancu. Prijenos analognog signala do 20 kHz kroz pola metra okopljene zice vec jako dugo u tehnici nije problem.

 

Parekao sam da pazim na kabel i rekao sam vise puta zasto (ne iz razloga iz kojih to  prosjecan audiofil radi)

 

Trazis primjer za ljude koji imaju skupe kabele na jeftinim sistemima.  Meni je recimo uludo dati 500-700 kn  na kabel kod komponenti koje kostaju do 5000 Kn , a cesto i pola od toga.

Necu nikoga imenovati , ali ima jedan forum koji se bavi iskljucibo ovom tematikom i tamo ima puno pobornika koji tvrde da kabel donosi drasticne promjene u zvuku.  Iznenadio bi se kad je hobi kojeg volis u pitanju koliko su ljudi spremni izdvojiti za kabel.  Ako si ikad bio na tom forumu mogao si primjetiti da ljudi stalno mijenjaju kabele , nikad zadovoljni, uvjek nesto ne stima  i uvijek je kabel taj koji to mora rijesiti, pa se ne kraju cesto pikaju kabeli koji kostaju kao i komponente.

 

Otvori jedan uredjaj pogledaj malo sto sve unutra ima i kako je spojeno i koliko toga signal mora proci. Pogledaj kako izgledaju spojevi, kako su lemljeni,  od kojeg materijala su nozice elemenata, kakva je zica koristena i  sl.

Pa ce mo onda nastaviti pricati o pola metra cistog i oklopljenog bakrenog kabela i njegovom utjecaju na zvuk.

Ovo ti je kao da zelis cuti muhu koja leti na aerodromu medju avionima dok svi polijecu u isto vrijeme !

Upotrijebi zdrav razum kako si rekao pa probaj zakljuciti sam jesam li barem malo u pravu Namigiva

 

Evo koliko su ljudi na jednom forumu predani tom hobiju i koliko polazu u kablove mozes vidjeti s ovog linka (pazi radi se o strujnom kabelu):

 

http://www.audiofil.hr/forum/forum_posts.asp?TID=7452&get=last#374651

 

 

Mislis da je nekome tamo onda  zao dati puno love za kabel ?

Treba uzeti u obzir da se tu ne radi uvijek o zvuku , to je i hobi kojim se ljudi vole baviti i predstavlja im zadovoljstvo isprobavanje kabela

 

Poruka je uređivana zadnji put sri 8.9.2010 16:57 (Pixel).
15 godina
offline
Kablovi - Punopravna komponenta u HI-FI sustavima

@ Pixel, rekao si što si htio, većina stvari koje kažeš imaju nekog smisla.

- I to je to.

Sad pusti autora ili otvori srodnu temu, jer ovako je samo flamanje i uništavanje relativno kvalitetne teme.

- pošto je ovo subjektivna stvar, ostavi pravo drugima da tako i ocjenjuju.

(netreba se truditi mjenjati tuđa mišljenja, uzaludno je, a svoje si već rekao...)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
 
1 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Kablovi - Punopravna komponenta u HI-FI sustav
Pixel kaže...

Parekao sam da pazim na kabel i rekao sam vise puta zasto (ne iz razloga iz kojih to  prosjecan audiofil radi)

Aha, vidiš da ipak paziš na kabel, jesi se poskliznuo..:o)

Pixel kaže...

Otvori jedan uredjaj pogledaj malo sto sve unutra ima i kako je spojeno i koliko toga signal mora proci. Pogledaj kako izgledaju spojevi, kako su lemljeni,  od kojeg materijala su nozice elemenata, kakva je zica koristena i  sl.

Pa ce mo onda nastaviti pricati o pola metra cistog i oklopljenog bakrenog kabela i njegovom utjecaju na zvuk.

Sad ti je malo logika kriva. Naravno da ima koječega u pojačalu. Imaš one s plastičnom kutijom i dva čipa u sebi, a imaš i one u metalnoj kutiji. Pa toroidni trafo, pa faradejev kavez, pa kvalitetniji elementi, darlingtonci, čipovi ili cijevna pojačala. I svako od tih pojačala ima upravo radi tih nesavršenosti svoj karakteristični zvuk. To je osobina pojačala i zato kupuješ jedno, a ne drugo, ukoliko ti to nešto znači u životu. I ako ciljaš na to, nisam siguran da je ukupna količina metala u poluvodičkim elementima + pertinax (bez napajanja) veća od količine metala u kablu. Dakle, logika ne stoji..

 

A u ovom dijelu da su pojedini kablovi debelo preskupi, da se od toga radi magla (čitaj pare), potpuno se slažem.

 

15 godina
neaktivan
offline
Kablovi - Punopravna komponenta u HI-FI sustavima
Moj PC  
2 0 hvala 0
16 godina
offline
RE: Kablovi - Punopravna komponenta u HI-FI sustav
Pixel kaže...
...
Otvori jedan uredjaj pogledaj malo sto sve unutra ima i kako je spojeno i koliko toga signal mora proci. Pogledaj kako izgledaju spojevi, kako su lemljeni,  od kojeg materijala su nozice elemenata, kakva je zica koristena i  sl.

Pa ce mo onda nastaviti pricati o pola metra cistog i oklopljenog bakrenog kabela i njegovom utjecaju na zvuk.

Ovo ti je kao da zelis cuti muhu koja leti na aerodromu medju avionima dok svi polijecu u isto vrijeme !

Upotrijebi zdrav razum kako si rekao pa probaj zakljuciti sam jesam li barem malo u pravu Namigiva

 

Evo koliko su ljudi na jednom forumu predani tom hobiju i koliko polazu u kablove mozes vidjeti s ovog linka (pazi radi se o strujnom kabelu):

 

http://www.audiofil.hr/forum/forum_posts.asp?TID=7452&get=last#374651

 

 

Mislis da je nekome tamo onda  zao dati puno love za kabel ?

Treba uzeti u obzir da se tu ne radi uvijek o zvuku , to je i hobi kojim se ljudi vole baviti i predstavlja im zadovoljstvo isprobavanje kabela

TU si dobio jer se načelno slažem (a i prisilio si me s boldanim dijelom rečenice ;)

Kao što sam i napisao gore, sve ima svoje omjere i optimalne konfiguracije i mislim da ne treba pretjerivati s cijenom kabela u odnosu na ostatak setupa. No, nekako sumnjam da će bilo koji početnik tako lako pasti na dojam i toliku pažnju posvetiti jednoj pasivnoj komponenti kao što je kabel, pored pojačala i izvora zvuka. Ovi ljudi s linka (pretpostavljam) imaju sustave daleko skuplje od kabela koje na njih spajaju.

 

No, mislim da se u konačnici radi o ovome što si napisao na kraju. Sada opet jedna (nespretna?) paralela - što reći čovjeku koji kupi Ferrari i onda ga vozi po ZG cestama? Je li taj auto kvalitetniji od ostalih? Paaaa, iskreno ne znam 100%, ali pretpostavljam da je. Mogu li se performanse automobila iskoristiti na tim istim ZG cestama? Opet ne znam, ali pretpostavljam da ne. No i dalje ne možemo pričati o tome kako je on novac dobro ili loše iskoristio, jer to ne ovisi niti samo o automobilu, niti samo o cesti, niti samo o količini ulupanog novca. Svakom svoje veselje. Meni je dosta i žica od 30 kn od recievera do zvučnika, ali ja imam crno na bijelo da ne čujem neke frekvencije uopće, a neke samo lošije, tako da...

 

A sad da se malo nadovežem na tvoj link: ovo sam čitao nedavno i svjestan sam koliko ljudi ulažu energije u neke stvari. Čini mi se da su više-manje isti nickovi u igri... Iskreno, meni je to simpatično, koliko god da mi Hi-Fi zapravo realno nije bitan u životu. No, ti ljudi niti su početnici, niti su im sustavi u rangu cijene tih kablova (a i dalje u temi vidiš da je većini sudionika topica cijena od ~600 kn za konektore malo previsoka).

Gledam te!
Poruka je uređivana zadnji put sri 8.9.2010 18:55 (Veliki Brat).
15 godina
neaktivan
offline
RE: Kablovi - Punopravna komponenta u HI-FI sustav
Veliki Brat kaže...

A sad da se malo nadovežem na tvoj link: ovo sam čitao nedavno i svjestan sam koliko ljudi ulažu energije u neke stvari. Čini mi se da su više-manje isti nickovi u igri... Iskreno, meni je to simpatično, koliko god da mi Hi-Fi zapravo realno nije bitan u životu. No, ti ljudi niti su početnici, niti su im sustavi u rangu cijene tih kablova (a i dalje u temi vidiš da je većini sudionika topica cijena od ~600 kn za konektore malo previsoka).

Ovo je smješno.. Lik je napravio metar strujnog kabla za 800 kn. I još je posebno opleo oplet/zemlju.. Napravio je faradejev kavez na faradejevom kavezu.. :o) Ne vjerujem, s tim kablom od metar mašinerija će biti tik do zida, gdje su ionako slobodne žice, neopletene u plastičnom bužiru na putu za razvodnu kutiju. Drugim riječima, bacio novce i trud u vjetar.. Blago nama dok ima ovako pametnih..

 

16 godina
offline
RE: Kablovi - Punopravna komponenta u HI-FI sustav
bed kaže...

s tim kablom od metar mašinerija će biti tik do zida, gdje su ionako slobodne žice, neopletene u plastičnom bužiru na putu za razvodnu kutiju. Drugim riječima, bacio novce i trud u vjetar.. Blago nama dok ima ovako pametnih..

No sad, hajde, hajde, ionako vjerojatno ima posebnu kuću s posebnim trafom za audio sustav :)

Gledam te!
15 godina
offline
Kablovi - Punopravna komponenta u HI-FI sustavima

Malo offtopicarim ali zanima me jedna stvar...

 

Cijevi vs MOSFET vs digitalne komponente. Koja je razlika? Ima li je uopce, odnosno cuje li se razlika?

I'm going woo woo
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
RE: Kablovi - Punopravna komponenta u HI-FI sustav
bed kaže...
Veliki Brat kaže...

A sad da se malo nadovežem na tvoj link: ovo sam čitao nedavno i svjestan sam koliko ljudi ulažu energije u neke stvari. Čini mi se da su više-manje isti nickovi u igri... Iskreno, meni je to simpatično, koliko god da mi Hi-Fi zapravo realno nije bitan u životu. No, ti ljudi niti su početnici, niti su im sustavi u rangu cijene tih kablova (a i dalje u temi vidiš da je većini sudionika topica cijena od ~600 kn za konektore malo previsoka).

Ovo je smješno.. Lik je napravio metar strujnog kabla za 800 kn. I još je posebno opleo oplet/zemlju.. Napravio je faradejev kavez na faradejevom kavezu.. :o) Ne vjerujem, s tim kablom od metar mašinerija će biti tik do zida, gdje su ionako slobodne žice, neopletene u plastičnom bužiru na putu za razvodnu kutiju. Drugim riječima, bacio novce i trud u vjetar.. Blago nama dok ima ovako pametnih..

 

 

Nemoj bezveze osudivati covjeka, poznajemm tamo skoro cijelu ekipu, dosta njih sam susreo uzivo. Iako se s vecinu stvari tamo ne slazem, oklopljavanje kakvo je tamo napravljeno donekle ima smisla.  Ono sto se takvim kabelom dobije je da se  napajanje izolira od neposrednih smetnji ostalih komponenti koje su blizu kabelu, kao i utjecaj ostalih okolnih kabela koji su okolo pobacani.

Isto tako se time sprecava utjecaj tog kabela na ostale kabele.

I to je po meni glavna svrha dobrog dizajna. A onaj duio o filtriranju smetnji iz mreze mio je totalno besmislen i tehnicki opce glupo rjesavati kabelom.

Mislim ici ulagati brdo love da kabel mozda u stvarnosti odfiltrora 0.001% smetnje na uskom frekvencijskom podrucju je beskorisno.  Pa daleko veci ucinak se dobije s par pasivnih komponenti na napajanju

16 godina
neaktivan
offline
RE: Kablovi - Punopravna komponenta u HI-FI sustav
Pixel kaže...

Nemoj bezveze osudivati covjeka, poznajemm tamo skoro cijelu ekipu, dosta njih sam susreo uzivo. Iako se s vecinu stvari tamo ne slazem, oklopljavanje kakvo je tamo napravljeno donekle ima smisla.  Ono sto se takvim kabelom dobije je da se  napajanje izolira od neposrednih smetnji ostalih komponenti koje su blizu kabelu, kao i utjecaj ostalih okolnih kabela koji su okolo pobacani.

Isto tako se time sprecava utjecaj tog kabela na ostale kabele.

I to je po meni glavna svrha dobrog dizajna. A onaj duio o filtriranju smetnji iz mreze mio je totalno besmislen i tehnicki opce glupo rjesavati kabelom.

Mislim ici ulagati brdo love da kabel mozda u stvarnosti odfiltrora 0.001% smetnje na uskom frekvencijskom podrucju je beskorisno.  Pa daleko veci ucinak se dobije s par pasivnih komponenti na napajanju

Ali mrežnom kabelu ionako ne smeta ništa - može povući megavate iz elektrane da baš treba (pretjerujem ali ne puno), a elektromagnetske smetnje iz okolnih kablova su na nivou mikrovata, ako i to.

 

Analogni interkonekti su ionako oklopljeni.

 

I... naravno da nije uopće išta ikada izmjerio ili provjerio Neodlučan

 

16 godina
online
Kablovi - Punopravna komponenta u HI-FI sustavima

@Pixel

Hvala na linku! Vjerujem da će mi materijal koji se nalazi tamo produžiti život barem jednu godinu :)

 

 

@DigiMagic

Naravno da nitko nije ništa izmjerio.

Odnosno, mjereno je audiofilskim načinom: "Nako relativno neutralan, možda sa tračkom tvrdoće u visokima, dobar bas i separacija."

Always code as if the one ending up maintaining your code is a violent psychopath who knows where you live.
Moj PC  
2 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Kablovi - Punopravna komponenta u HI-FI sustav
Pixel kaže...

Iako se s vecinu stvari tamo ne slazem, oklopljavanje kakvo je tamo napravljeno donekle ima smisla.  Ono sto se takvim kabelom dobije je da se  napajanje izolira od neposrednih smetnji ostalih komponenti koje su blizu kabelu, kao i utjecaj ostalih okolnih kabela koji su okolo pobacani.

Isto tako se time sprecava utjecaj tog kabela na ostale kabele.

I to je po meni glavna svrha dobrog dizajna. A onaj duio o filtriranju smetnji iz mreze mio je totalno besmislen i tehnicki opce glupo rjesavati kabelom.

Ma, nema to nikakvog smisla. Jedino i isključivo u dijelu smetnji power kabela na okolne kablove. Utjecaj na vodiče struje je sve u tom stujnom krugu do prvog tansformatora - trafo stanice. Sve nakon toga, svi susjedi, cijelo naselje ima utjecaj na napon koji imaš kod kuće. I kabelom u tom smislu ne možeš filtrirati ništa, pogotovo ne smetnje iz mreže. I zato je bitno kvalitetno napajanje u uređaju koje će dobro 'popeglati' napon. U jedinoj varijanti u kojoj naizgled ima smisla - utjecaju tog kabla na druge kablove u blizini, opet ne dobijaš ništa jer je kabel prekratak da pojačalo odmakneš od utičnice, a u utičnici su ionako neoklopljeni kablovi, znači nisi napravio ništa. Ako već hoćeš napraviti takav kabel, možeš to napraviti daleko jeftinije, a učinak je isti.

DigiMagic kaže...

Ali mrežnom kabelu ionako ne smeta ništa - može povući megavate iz elektrane da baš treba (pretjerujem ali ne puno), a elektromagnetske smetnje iz okolnih kablova su na nivou mikrovata, ako i to.

Pretjeruješ i to puno. Kablu to ne smeta, ali danas većina kućanstava ima limitator, a i oni koji nemaju imaju pancer do max. 35A po fazi. Što će reći da možeš maksimalno povući cca 7,5 kW po fazi, daleko je to od megawata..

 

15 godina
offline
RE: Kablovi - Punopravna komponenta u HI-FI sustav
bed kaže...
Pixel kaže...

Iako se s vecinu stvari tamo ne slazem, oklopljavanje kakvo je tamo napravljeno donekle ima smisla.  Ono sto se takvim kabelom dobije je da se  napajanje izolira od neposrednih smetnji ostalih komponenti koje su blizu kabelu, kao i utjecaj ostalih okolnih kabela koji su okolo pobacani.

Isto tako se time sprecava utjecaj tog kabela na ostale kabele.

I to je po meni glavna svrha dobrog dizajna. A onaj duio o filtriranju smetnji iz mreze mio je totalno besmislen i tehnicki opce glupo rjesavati kabelom.

Ma, nema to nikakvog smisla. Jedino i isključivo u dijelu smetnji power kabela na okolne kablove. Utjecaj na vodiče struje je sve u tom stujnom krugu do prvog tansformatora - trafo stanice. Sve nakon toga, svi susjedi, cijelo naselje ima utjecaj na napon koji imaš kod kuće. I kabelom u tom smislu ne možeš filtrirati ništa, pogotovo ne smetnje iz mreže. I zato je bitno kvalitetno napajanje u uređaju koje će dobro 'popeglati' napon. U jedinoj varijanti u kojoj naizgled ima smisla - utjecaju tog kabla na druge kablove u blizini, opet ne dobijaš ništa jer je kabel prekratak da pojačalo odmakneš od utičnice, a u utičnici su ionako neoklopljeni kablovi, znači nisi napravio ništa. Ako već hoćeš napraviti takav kabel, možeš to napraviti daleko jeftinije, a učinak je isti.

 

 

Nisam se dovoljno precizno izrazio, ne mislim na smetnje koje putuju zicom od ostalih uredjaja, mislim na one koje idu zrakom ( one koje se induciraju u kabelu). Svaki komad zice se ponasa kao antena koja skuplja  elektromagnetske valove i iste odasilje kad kroz kabel ide struja.  Osim same amplitude smetnji bitna je i frekvencija jer.

Takve sitnice se itekako osjete u zvuku jer je napajanje jedna od nabitnijih komponenti svakog uredjaja ( i tu najvise osakacuju jeftine komponente) . Zato svaka pomoc kod izoliranja od okolinih smetnji dobro dodje, pogotovo kad su kabeli iza uredjaja jako blizu jedni drugima.

Ali opet, mislim da je dovoljno oklopiti kablove sto nije skupo, a sve ostalo rjesavati filtrima na napajanju.

 

15 godina
offline
RE: Kablovi - Punopravna komponenta u HI-FI sustav
Pixel kaže...

 

Nisam se dovoljno precizno izrazio, ne mislim na smetnje koje putuju zicom od ostalih uredjaja, mislim na one koje idu zrakom ( one koje se induciraju u kabelu). Svaki komad zice se ponasa kao antena koja skuplja  elektromagnetske valove i iste odasilje kad kroz kabel ide struja.  

 

Ako je kabel koaksijalan (oklopljen, kako ti god) onda nema problema!

I'm going woo woo
Poruka je uređivana zadnji put čet 9.9.2010 16:57 (tnakir).
15 godina
neaktivan
offline
RE: Kablovi - Punopravna komponenta u HI-FI sustav
Pixel kaže...

Nisam se dovoljno precizno izrazio, ne mislim na smetnje koje putuju zicom od ostalih uredjaja, mislim na one koje idu zrakom ( one koje se induciraju u kabelu). Svaki komad zice se ponasa kao antena koja skuplja  elektromagnetske valove i iste odasilje kad kroz kabel ide struja.

Ne shvaćaš poantu; u prosječnoj kući imaš cca 500 m - 1 km kabla neopletenog posvuda po zidovima. Nedavno sam radio kod sebe struju i potrošio sam 600 m 2,5 mm2 i 200 m 1,5 mm2 . I sad na cca 1km neopletenog kabla staviš na kraju metar opletenog kabla i napravio si veliku stvar.. 'Mam' si se riješio svih indukcije u svih ostalih kilometar.. Priče za malu djecu. A obzirom da se radi o izmjeničnoj struji svi u tom strujnom krugu utječu na njega. Pa puta kuće i zgrade do prve trafostanice. I kad ti susjed iz treće kuće do tebe vari željezo, ti ćeš imati pad napona i izobličenja. Dakle staviti na kraj par stotina kilometara neopletenog kabela jedan metar opletenog kabela u smislu indukcije na taj kabel ne znači ništa. 0 bodova..

 

15 godina
offline
RE: Kablovi - Punopravna komponenta u HI-FI sustav
tnakir kaže...
Pixel kaže...

 

Nisam se dovoljno precizno izrazio, ne mislim na smetnje koje putuju zicom od ostalih uredjaja, mislim na one koje idu zrakom ( one koje se induciraju u kabelu). Svaki komad zice se ponasa kao antena koja skuplja  elektromagnetske valove i iste odasilje kad kroz kabel ide struja.  

 

Ako je kabel koaksijalan (oklopljen, kako ti god) onda nema problema!

 A o cemu ja tupim cijelo vrijem ? Procitaj sto sam pisao prije komentiranja. Pa cijelo vrijeme pisem kako je bitno da su kabeli dobro oklopljeni i sad si me ti prosvijetlio Smijeh

15 godina
offline
RE: Kablovi - Punopravna komponenta u HI-FI sustav
bed kaže...
Pixel kaže...

Nisam se dovoljno precizno izrazio, ne mislim na smetnje koje putuju zicom od ostalih uredjaja, mislim na one koje idu zrakom ( one koje se induciraju u kabelu). Svaki komad zice se ponasa kao antena koja skuplja  elektromagnetske valove i iste odasilje kad kroz kabel ide struja.

Ne shvaćaš poantu; u prosječnoj kući imaš cca 500 m - 1 km kabla neopletenog posvuda po zidovima. Nedavno sam radio kod sebe struju i potrošio sam 600 m 2,5 mm2 i 200 m 1,5 mm2 . I sad na cca 1km neopletenog kabla staviš na kraju metar opletenog kabla i napravio si veliku stvar.. 'Mam' si se riješio svih indukcije u svih ostalih kilometar.. Priče za malu djecu. A obzirom da se radi o izmjeničnoj struji svi u tom strujnom krugu utječu na njega. Pa puta kuće i zgrade do prve trafostanice. I kad ti susjed iz treće kuće do tebe vari željezo, ti ćeš imati pad napona i izobličenja. Dakle staviti na kraj par stotina kilometara neopletenog kabela jedan metar opletenog kabela u smislu indukcije na taj kabel ne znači ništa. 0 bodova..

 

 Razumijem sto hoces reci i to stoji, ali te smetnje ne mozes izbjeci. Na ovaj nacin rjesavas ove najblize, a ove dalje su barem malo potisnute otporom vodica.

Ja se ne zamaram strujasima, svjestan sam da njime ne mogu prakticki nista napraviti, radije biram komponente s kvalitetnim napajanjem.

15 godina
offline
RE: Kablovi - Punopravna komponenta u HI-FI sustav
Pixel kaže...

 A o cemu ja tupim cijelo vrijem ? Procitaj sto sam pisao prije komentiranja. Pa cijelo vrijeme pisem kako je bitno da su kabeli dobro oklopljeni i sad si me ti prosvijetlio Smijeh

Zapravo ni ne vidim kakve veze ima kabel od napajanja kad se ionako napon iz mreze pegla u DC.

I'm going woo woo
15 godina
offline
RE: Kablovi - Punopravna komponenta u HI-FI sustav
tnakir kaže...
Pixel kaže...

 A o cemu ja tupim cijelo vrijem ? Procitaj sto sam pisao prije komentiranja. Pa cijelo vrijeme pisem kako je bitno da su kabeli dobro oklopljeni i sad si me ti prosvijetlio Smijeh

Zapravo ni ne vidim kakve veze ima kabel od napajanja kad se ionako napon iz mreze pegla u DC.

 

Sad si piknuo u osinjak Smijeh.

 

Tema o filtraciji napona je dosta opsirna i strucna i treba imati i neku tehnicku podlogu.

Ne znam koliko ti je poznata problematika, ali smetnje koje se javljaju u mrezi su vrlo nezgodne za napajanja koja se koriste u audio uredjajima. Ta napajanja najbojle rade , tj dizajnirana su za  sinusni napon mreze .  Svaka odstupanja i u frekvenciji i u naponu i kojekakve smetnje mogu raditi velike probleme.  Kad smo kod smetnji, to s cesto razni pikovi koje unasaju drugi uredjaji (npr. paljenje i gasenje uredjaja koji cuclaju puno sruje ) , ti pikovi imaju harmonike viokih frekvencija koje je tesko odfiltrirati (napajanje mora biti zasita vrhunsko da to sve blokira) .  A sve sto prodje napajanje se direktno cuje u zvuku.

Zato se cesto desi i da kod skupih komponenti ako recimo upalis bojler ili tako nesto cujes klik iz zvucnika.

Kabel ovo naravno nece rijesiti, za ovo treba zestoki filter.

15 godina
offline
RE: Kablovi - Punopravna komponenta u HI-FI sustav
Pixel kaže...
tnakir kaže...
Pixel kaže...

 A o cemu ja tupim cijelo vrijem ? Procitaj sto sam pisao prije komentiranja. Pa cijelo vrijeme pisem kako je bitno da su kabeli dobro oklopljeni i sad si me ti prosvijetlio Smijeh

Zapravo ni ne vidim kakve veze ima kabel od napajanja kad se ionako napon iz mreze pegla u DC.

 

Sad si piknuo u osinjak Smijeh.

 

Tema o filtraciji napona je dosta opsirna i strucna i treba imati i neku tehnicku podlogu.

Ne znam koliko ti je poznata problematika, ali smetnje koje se javljaju u mrezi su vrlo nezgodne za napajanja koja se koriste u audio uredjajima. Ta napajanja najbojle rade , tj dizajnirana su za  sinusni napon mreze .  Svaka odstupanja i u frekvenciji i u naponu i kojekakve smetnje mogu raditi velike probleme.  Kad smo kod smetnji, to s cesto razni pikovi koje unasaju drugi uredjaji (npr. paljenje i gasenje uredjaja koji cuclaju puno sruje ) , ti pikovi imaju harmonike viokih frekvencija koje je tesko odfiltrirati (napajanje mora biti zasita vrhunsko da to sve blokira) .  A sve sto prodje napajanje se direktno cuje u zvuku.

Zato se cesto desi i da kod skupih komponenti ako recimo upalis bojler ili tako nesto cujes klik iz zvucnika.

Kabel ovo naravno nece rijesiti, za ovo treba zestoki filter.

pa o tome i pricam. Treba ti kvalitetan modul za napajanje sa kvalitetnim filtrima, a ne metar kabela od 1000 kn.

I'm going woo woo
16 godina
neaktivan
moderator
offline
RE: Kablovi - Punopravna komponenta u HI-FI sustav
Pixel kaže...

Jesu kabeli su sastavni dio sustava, kao i interno ozicenje i ostali konektori, pa nisam vidio da netko ubacuje audiofilsko ozicenje u uredjaje. Stave se vodici od kvalitetnog materijala i to je to  . Tehnicke sam struke i znam sto sve signal prolazi na putu  od medija do naseg uha i kad vidim koje se znacenej daje   interkonektu od pola metra muka mi je.

 

  Vec sam obuhvatio deo koji se odnosi na terminiranje kablova. Zasto ne citas sve redom? Kako to da nisi vidio da netko ubacuje kvalitetno interno ozicenje? U  high end  pojacalima se na sve pazi...pocevsi od kvalitete bakra na toroidima pa sve do osiguraca...mada u istinskim audiofilskim (zadrtim) pojacalama nema osiguraca posto utjecu na zvuk. Ako si tehnicke struke onda bi znao i da i nacin namotavanja kalema (u skretnici na pr.) i izolacija utjecu na kvaliteti magnetnog polja (fluktacije, disipacija, pojava harmonika [ne zvucnih..mada se i ovi cuju] usled ucestalosti struje.

Pixel kaže...

  Eto imam sve uvjete da kod mene interkonekti budu bez problema cujni i opet nista. Sve svira odlicno i kad se stavi neki jeftikaner i kad se stavi skupi.

  Interkonekti postaju "cujni" kada ih ubodes u (pod) prosjecni sustav. Oni ga raskrinkaju [bar za one koji mogu to cuti]

Pixel kaže...

 

 

 

A najgore mi je kad vidim ljude da kljucne probleme u sustavu i lose komponente lijece kabelima !

  Tacno je ovo sa lijecenjem. Kablovi samo prouzroce da nedostaci sistema budu lakse "vidljivi". Nisi oni lijek za los zvuk.

 

 

[edit]

 

Usput, ako se ne varam na nekim mjestima tvrdis da interkonekti ne doprinose (ili smetaju) zvuku a na nekim mjestima tvrdis da se moze sloziti "nesto" da obojava zvuk. Jesam li u pravu? Daj se vec jednom dogovori koji je tvoj stav oko svega ovoga.

Sto se tice cijene tvojih komponenata ja uistinu nemam komentara ali ..ipak.. sampanjac se ne pije iz plasticnih casa. Ja dosad nisam susreo nekog da "ubode" jeftin kabel u svoj skupi sistem ...svi ti korisnici se potrude da stave bar  brand name kabel ali susreo sam se sa nekim koji imaju skupe kablove ka jeftine komponente 

 

██████████████████████
Poruka je uređivana zadnji put pet 10.9.2010 16:20 (Lazarus Long).
15 godina
offline
RE: Kablovi - Punopravna komponenta u HI-FI sustav
Lazarus Long kaže...
Pixel kaže...

Jesu kabeli su sastavni dio sustava, kao i interno ozicenje i ostali konektori, pa nisam vidio da netko ubacuje audiofilsko ozicenje u uredjaje. Stave se vodici od kvalitetnog materijala i to je to  . Tehnicke sam struke i znam sto sve signal prolazi na putu  od medija do naseg uha i kad vidim koje se znacenej daje   interkonektu od pola metra muka mi je.

 

  Vec sam obuhvatio deo koji se odnosi na terminiranje kablova. Zasto ne citas sve redom? Kako to da nisi vidio da netko ubacuje kvalitetno interno ozicenje? U high end pojacalima se na sve pazi...pocevsi od kvalitete bakra na toroidima pa sve do osiguraca...mada u istinskim audiofilskim (zadrtim) pojacalama nema osiguraca posto utjecu na zvuk. Ako si tehnicke struke onda bi znao i da i nacin namotavanja kalema (u skretnici na pr.) i izolacija utjecu na kvaliteti magnetnog polja (fluktacije, disipacija, pojava harmonika [ne zvucnih..mada se i ovi cuju] usled ucestalosti struje.

Pixel kaže...

  Eto imam sve uvjete da kod mene interkonekti budu bez problema cujni i opet nista. Sve svira odlicno i kad se stavi neki jeftikaner i kad se stavi skupi.

  Interkonekti postaju "cujni" kada ih ubodes u (pod) prosjecni sustav. Oni ga raskrinkaju [bar za one koji mogu to cuti]

Pixel kaže...

 

 

 

A najgore mi je kad vidim ljude da kljucne probleme u sustavu i lose komponente lijece kabelima !

  Tacno je ovo sa lijecenjem. Kablovi samo prouzroce da nedostaci sistema budu lakse "vidljivi". Nisi oni lijek za los zvuk.

 

 

[edit]

 

Usput, ako se ne varam na nekim mjestima tvrdis da interkonekti ne doprinose (ili smetaju) zvuku a na nekim mjestima tvrdis da se moze sloziti "nesto" da obojava zvuk. Jesam li u pravu? Daj se vec jednom dogovori koji je tvoj stav oko svega ovoga.

Sto se tice cijene tvojih komponenata ja uistinu nemam komentara ali ..ipak.. sampanjac se ne pije iz plasticnih casa. Ja dosad nisam susreo nekog da "ubode" jeftin kabel u svoj skupi sistem ...svi ti korisnici se potrude da stave bar brand name kabel ali susreo sam se sa nekim koji imaju skupe kablove ka jeftine komponente 

 

 

A jesi i u hi-end komponentama vidio da umjesto stampane plocice sve spajaju oklopljenim zicama koje su slozene kao interkonekti ( pa ipak je bitno od jednog elementa do drugog dovesti signal u sto boljem stanju Smijeh)  ? Da tehnicke sam struke i znam sve ovo sto si pobrojao, sam sam radio svoje zvucnike i stavio sam rucno radjene zavojnice po narudzbi,  ove na basu svaka ima barem pola kile.

Zelim reci da sam svjestan gdje je bitno staviti kvalitenan element i gdje to ima nekog utjecaja.

 

Zelis reci da onda skupi interkonekt nema smisla na skupom sustavu ako ga cujes samo u pod prosjecnom ?

 

Pa svjesan si valjda da su neki interkonekti slozeni tako da namjerno utjecu na zvuk kako bi nesto prikrili/istaknuli (koliko ej to moguce postici interkonektom), za mene je to isto kao i mini linija s hrpu gumbica za podesavanje zvuka.

Ali ako je normalno dizajniran,  oklopljen i od kvalitetnog bakra onda razlike izmedju razlicitih interkonekta su prakticki necujne.

I ovakav stav imam od pocetka, sto ti tu nije jasno ?

 

Casa bi po analogiji vise odgovarala fotelji u kojoj sjedis dok slusas Smijeh

 

Mozemo ovu temu komentirati na sto nacina ali cinjenica je da kad treba cuti razliku izmedju interkonekta, cak i zagrizeni audiofili padaju test !

Svi cuju kad su sami i kad nema svjedoka, cim je netko objektivan tu rezultati su savim drugaciji.

Ja ne patim na to da svaka sitnica mora biti vrhunska, procjenjujem sto ima smisla, sto se cuje i jedino tomu vjerujem.

Ako i kabel radi neku bitnu razliku, ja je jos nisam cuo i s te strane meni to nije bitno jer ionako necu to cuti u svom sistemu i nema smisal na to trositi vrijeme.

A i vec sam napisao da imam kvalitetan interkonekt  i zasto sam ga uzeo.

16 godina
neaktivan
moderator
offline
RE: Kablovi - Punopravna komponenta u HI-FI sustav

Meni stvarno nije jasno oko cega se ovde lome koplja kada ja:

  • Na nijednom mjestu ne tvrdim da su interkonekti najbitniji kablovi u sustavu
  • Da treba izbjegavati (bezobrazno) skupa resenja [Ovo mantram nebrojano broj puta na ovom topiku! U cemu je kvaka?]
  • I da, unatoc svemu...[opet] savjetujem, bar indirektno da ne valja bacati novce na kablove ako prije toga niste uskladili sustav kako spada. Za ovo sam vec napisao teme o amlifikaciji i zvucnicima.

 

Nitko, koliko ja vidim, ne spominje zvucnicke kablove. U samom startu topika sam napisao da:


 

Interkonekcijski (međuspojni) kablovi (interconect cables)

Interkonekcijskim se kablovima provode signali niskog napona (od 0.1 mV pa do 2 V)
od izvora zvuka do pretpojačala i od pretpojačala do pojačala snage. Napon signala koji kroz njih teče ponekad zna biti toliko malen da jedva nadilazi električki šum što ga stvara struja svojim protokom kroz vodiče. Zato su interkonekcijski kablovi gotovo redovito oklopljeni kako bi se signal zaštitio od različitih električkih, elektomagnetskih i RF smetnji.................
.....................................................................................

Danas je sve više interkonekcijskih kablova s dva središnja vodiča i oklopom oko njih. Isporučuju se u različitim dužinama, ali ih je većina oko 1 m dugačka, lako njihova dužina nije baš tako jako kritična za kvalitetu signala kojeg provode, ipak raspored audio sustava valja koncipirati tako da budu što je moguće kraći.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Zvučnički kablovi(speaker cables)

Zvučničkim kablovima teku iz pojačala u zvučnički sustav već prilično jaki signali (nekoliko desetaka volta i isto toliko ampera), pa se tu javljaju mnogo veći, neki čak i nerješivi, problemi. Zato je od izvanredne važnosti da zvučnički kablovi budu što je moguće kraći kako bi sami čim manje pridonosili ionako dovoljnom zlu što uopće moraju postojati.

 

 

Boldano je krucijalno za daljni tok rasprave. Ovako vise ne ide 

██████████████████████
Poruka je uređivana zadnji put pon 13.9.2010 12:59 (Lazarus Long).
16 godina
offline
Kablovi - Punopravna komponenta u HI-FI sustavima

Pitanjce.

 

Gdje kupit kvalitetniji kabel duljine najmanje 3m. Mora imat ovakve konektore.

 

Jel bi ovakav bio ok, mislim jel je kvalitetan ? Jel bi se mozda zbog duljine od 5m izgubio signal pa zvucnici ne bi radili punom snagom ?

 

Zelim spojit svoje Genius HF3000A na pc.

http://www.mediafire.com/?er4ng2zenhm
Poruka je uređivana zadnji put pon 13.9.2010 16:02 (Batista).
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
moderator
offline
RE: Kablovi - Punopravna komponenta u HI-FI sustav

Za spajanje na PC ako mozes uzmi onaj iz prvog linka, djeluje mi nekako deblje ili onaj iz drugog linka...sve u svemu nces pogresiti posto ti zvucnici su aktivni a nisu  hig end ili Hi-Fi tako da ne treba se zamarati sa kablovima.

 

Mehanicka svojstva, u ovom slucaju, su bitnija. Na pr. otpornost na savijanje, znas..ona strana na kojoj spajas kabel na PCu je uvijek savijena prema dole (ili gore) sve u zavisnosti gde ti se nalazi kuciste.

 

Ili...ako si voljan mozes ga i sam izraditi. Nabavi bananicu i cincheve koje imaju opruge na mjestima gde se savija kabel. Ovo sa oprugama vec dugi niz godina koriste profi sviraci na pr. gitare...

██████████████████████
15 godina
offline
RE: Kablovi - Punopravna komponenta u HI-FI sustav
Lazarus Long kaže...

Meni stvarno nije jasno oko cega se ovde lome koplja kada ja:

  • Na nijednom mjestu ne tvrdim da su interkonekti najbitniji kablovi u sustavu

 Nitko nije niti rekao da tvrdiš da su najbitniji, ali pogledaj naslov teme !

Ja se s time nikako ne slažem, a to potvrđuju i činjenice.

Kablovi nisu beznačajni, ali reći da su punopravni mi se čini malo previše.

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice