Kablovi - Punopravna komponenta u HI-FI sustavima

poruka: 153
|
čitano: 108.089
|
moderatori: DrNasty, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus, pirat
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
neaktivan
offline
RE: Kablovi - Punopravna komponenta u HI-FI sustav
Lazarus Long kaže...
Sto se tice kristalne resetke mogu reci da je to pojava prisutna kod svih metala kod kojih tece struja....vremenom se u vodicu usled toka struje kristali "poslagaju" i vodic, kabl ili sta vec dobije usmjerenu karakteristiku. Usput perverzijama nikad kraja pa imamo "ultra" proizvodaca koji stave strelicu i pompezno izjave da ne mora da usviravate(?) kabl vec su oni to uradili umjesto vas.

 

Nastojim biti otvoren za sva mišljenja, ali ne razumijem zašto bi se kristali usmjerili u nekom smjeru (u kabelu u kojem prolazi isključivo vrlo mala izmjenična struja)?

 

16 godina
neaktivan
moderator
offline
RE: Kablovi - Punopravna komponenta u HI-FI sustav
blackalbum kaže...

može li pitanje za autora ove teme dali si možda diplomirao elektrotehniku ili fiziku,tada možeš biti kompetentan,ali ako si profesor zemljopisa to mijenja stvari

  Obrazovanje je dresura, svaka budala moze zavrsiti/diplomirati na fakultetu.

 

I da, posto pitas...od 1991 do 1993 na ETF (FER) Zagreb zatim prekid skolovanja zbog rata i diploma na ЕТF-u u Skoplju sadasnji FEIT ili ФЕИТ Факултет за Електротехника и Информациони Технологии - Универзитет Св. Климент Охридски Скопје

(Fakultet za Elektrotehnika i Informacioni Tehnologii - Univerzitet Sv. Kliment Ohridski Skopje) smjer Elektroenergetika .

 

Diplomirao sam tek "sada" u 2004 :) (zena, dijeca...posao/poslovi).

 

 

 

██████████████████████
14 godina
offline
RE: Kablovi - Punopravna komponenta u HI-FI sustav

 volim kad netko piše o nekoj temi da ima diplomu iz te teme,možda je diploma samo list papira ali puno govori o osobi

dovoljan mi je jedan uređaj sa os u sebi
Poruka je uređivana zadnji put ned 22.8.2010 21:45 (blackalbum).
16 godina
neaktivan
moderator
offline
RE: Kablovi - Punopravna komponenta u HI-FI sustav
torrente kaže...

 

posto smo pretezno gluhi tutumi nas 95% (a mislimo da nismo),

  Jesmo jesmo....  Cool

torrente kaže...

 

audiofil ce prepoznat ili uposlenik sinfoniskog orkestra koji ima pro deformaciju za istancanim osjecanjem vibracija zvuka.

 

 

  Moja sadasnja supruga je diplomirani muzicki teoreticar, upoznao sam je kada sam studirao u Zagrebu...svirala je flautu. Mnogo puta sam se folirao da volim klasiku i camio sam u Lisinskom dok je ne upecam ;)

Sada je "koristim" za slusne testove, nepogresivo cuje smetnje gradske mreze koje ja ne cujem (*bes ga, ima istancani sluh) isto tako nepogresivo rasaznaje falshiranje unutar orkestra, zna mi reci "visokotonci ti cvile" a ja to eto..ne bih cuo niti da sam u gluhoj komori :) Ali ..ljudi moji...ona je kralj, zna sto i gde stoji unutar simfonijskog orkestra i vrlo dobro zna sta se zbiva sa stereo slikom bilo to kada testiram zvucnike ili CD player.   Ostatak vremena slusam i palim se na Straitse, Stinga, Pink Floyd...muzika iz mog vremena. Ne sramim se da odapnem Tiesta ..ponekad i RUN DMC :)))

torrente kaže...

 

...eto moze lazarus pokrenut novu temu, kako napravit slusaonu, no opet ce biti ljudi koji ce tvrditi da je dovoljno 40 paketa od jaja poljepit po zidovima.

  Ja dosad nisam sreo posteno izradenu slusaonu. Sve je namjesteno u cilju da vam uvale zvucke sto skuplje to bolje. Niti vani nije bitno bolje osim sto su uljudniji pa vas ostave da testirate do mile volje sa vasim ili njihovim referentnim ili "referentnim" snimkama.

Idealna slusaona bi bila ona koja je koncipirana na bazi Live End - Dead End  (LE-DE) i o ovome sam pisao u temi za Zvucnike

██████████████████████
16 godina
offline
Kablovi - Punopravna komponenta u HI-FI sustavima

Usviravanje bilo koje komponente je apsolutna glupost. Čak i najveći i najjači kondenzatori u nekoj od komponenti, pojačalo, CD player, štogod, u svoj puni kapacitet dolazi najkasnije nekoliko sekundi od paljenja, i od tada se njegove tehniče karakteristike ne mijenjaju. Jedina stvar za koju priznajem da se "usvirava" jest zvučnik, no i to ne traje nekoliko dana, tjedana ili mjeseci, nego par minuta, dok se membrana i ovjes ne postave u normalnu poziciju hoda, i od tada pa dok ne krepa tako i ostane.

Usviravanje je još jedna izmišljotina dokonih audiofila koji teže tome da mistificiraju hobi kojim se bave da bi taj hobi bio čim više l33t, da se zamagle stvarne činjenice - davanje bezumnih suma novaca na kablove, kada se taj isti novac mogao uložiti u zvučnike, koji jedini daju stvarno čujnu razliku u sustavu, ili na tretiranje sobe, koja je jednako bitno kao i izbor zvučnika. Kabel je tu najmanje bitan, i služi samo da se hrani ego vlasnika sustava.

Inače, James Randi, kako je netko postao u ovom threadu, nudi milion dolara onome tko na ABX testu dokaže da čuje razliku između Pear Anjou zvučničkog kabla te čini mi se nekog Monster kabla. John Atkinson (tko prati hifi svijet zna tko je on, ostali - googlajte) je prihvatio izazov jer će biti lako, no kad je shvatio o kakvom testu se radi, lagano je odustao :)

Interesantno - investiraš 7000 i neš sitno dolara u oba kabla, dođeš kod Randija i u ABX testu dokažeš da taj skupi kabel značajno bolje "zvuči" i da tu razliku čuješ, i odneseš milju dolara kući... i nitko to još nije prihvatio i obavio.

Pitam se samo - zašto.

 

Da rezimiram - "usviravanje" je u biti samo navikavanje vlasnika na novi zvuk. Psihoakustika. Razlike u zvuku sustava dolaze od toga što glava nikad nije u istoj poziciji tijekom slušanja, a ako soba nije dobro tretirana (a nikada nije, jer je rijetko tko voljan u takvo što investirati), i najmanji pomak glave daje drugačiji zvuk, zbog refleksija... vrlo je jednostavno, u biti.

 

PS: naknadno da dodam, puno mi je bitnije što AES/EBU kaže/misli o tome, nego neki urednik ili novinarčić hifi časopisa koji žive od reklame, ili osoba koja nije provela ABX testiranje, ali tvrdi da je razlika - tu.

I thought my Uncle Tommy was wearing black socks, but when I looked at them closely, they were just very, very, very, very, very, very, very, very, very dark blue.
Poruka je uređivana zadnji put pon 23.8.2010 9:07 (Father_Dougal).
Moj PC  
4 0 hvala 1
16 godina
neaktivan
offline
Kablovi - Punopravna komponenta u HI-FI sustavima

odlicno...dobar si kapacitet za topice "sukob izmedju znanosti i vjere" te topic "koji je najbolji antivirus".

tamo se skupila ekipa iz snova i uzbudjuju se na negiranje cinjenica druge strane.

 

dakle usviravanje zvucnika si probavio,ali ostalo je svircenzi-qurcenzi ?!

isti sindrom imaju na av forumu, retardi kupuju kasperskog,a razumni ljudi koriste free avast.

 

definitivno se usvirava bilo koji cd player,btw ne treba ti do reci opsesivni audiofil...uzmi bilo koji manual neke normalnije tvrtke pa procitaj,od marantza pa dalje ili i oni marketinski lazu?

 

to ne pratim i ne zanima me...ali gle cuda, sva serija panasonic plazmi u manualu tvrdi. proizvod ce dati izvornu sliku kakva je predvidjena nakon pocetnih 100 sati rada.

teško vrijeme za matore
 
4 1 hvala 2
14 godina
neaktivan
offline
RE: Kablovi - Punopravna komponenta u HI-FI sustav
torrente kaže...
definitivno se usvirava bilo koji cd player,btw ne treba ti do reci opsesivni audiofil...uzmi bilo koji manual neke normalnije tvrtke pa procitaj,od marantza pa dalje ili i oni marketinski lazu?

 

to ne pratim i ne zanima me...ali gle cuda, sva serija panasonic plazmi u manualu tvrdi. proizvod ce dati izvornu sliku kakva je predvidjena nakon pocetnih 100 sati rada.

Naravno da marketinški lažu, zašto ne kad ih nitko ne kontrolira a mogu profitirat od toga? Što bi se moglo trebati usvirati kod CD playera?

 

Plazma je druga stvar i usviravanje kod plazme je zbog fosfora (tako barem kažu, ima nekog smisla a i moja je plazma više tragova ostavljala kad je bila nova, no da ne znam za to, vjerojatno ne bih ni primjetio), u CD playeru se ne koriste fosfor ni slične stvari, koliko ja znam, tako da nije usporedivo Namigiva

15 godina
neaktivan
offline
RE: Kablovi - Punopravna komponenta u HI-FI sustav
torrente kaže...

dakle usviravanje zvucnika si probavio,ali ostalo je svircenzi-qurcenzi ?!

Hm, u zadnjih 10-tak g. ne bavim se ozbiljnije audiom, a kada se jesam usviravanje nije postojalo. A kad već spominješ Marantz, niti na mojem Marantz pojačalu, cd-u, equalizatoru u uputama nema ništa o usviravanju. A na mission zvučnicima piše samo limited edition, 750 primjaraka povodom 20 godišnjice. Valjda su na onim zlatnim kontaktima zaboravili napomenuti usviravanje..

 

Hajde, kod zvučnika igra mehanički dio, pa može doći do promjene zvuka dok svi pomični materijali odrade ponešto pa dolazi do promjene u strukturi materijala. To je logično. Međutim ovo za kablove, pojačalo i sl. mi stvarno izgleda kao prodavanje magle. Neću griješiti dušu pa izričito tvrditi suprotno, ali digiMagic je spomenuo da je kod kablova u pitanju izmjenična struja i sklon sam tome mišljenju da nema neke logike da bi se kablovi usviravali.

 

Btw, ja preporučam tekućim dušikom ohladiti kablove da se postigne supravodljivost. Otpor je tada nula - nema indukcije, gubitaka :o)..

 

16 godina
neaktivan
moderator
offline
Kablovi - Punopravna komponenta u HI-FI sustavima

Evo nekoliko razlicitih i bezvremenskih zakljucaka/pitanja kada su u pitanju kablovi i, od kad sam zaplivao u hi-fi vode, prisutni su vaki put kada se diskutira o audio kablovima. Stavovi su oprecni, uzmite nesto od ovoga dolje i slobodno ga proglasite za aksiomom. Ovo se ponajvise odnosi na likove koji: ignoriraju utjecaj kablova na zvuk, gledaju sa potsmjehom na ovu tematiku, nikad nisu culu za drugu marku osim za Yamahu i Sony i uglavnom imaju mini linije sa milijun lampica na njima "koje daju bas"...

Krenimo redom:

1.Kabel za povezivanje ne igra nikakvu znacajnu ulogu u Hi-Fi sustavu i nema utecaj na zvuk
2.Interkonekcijski kablovi mogu da uspore dinamiku i unistiti, inace odlicnu, stereo sliku
3.Interkonekt kabel je samo pribor
4.Interkonekt i zvucnicki kablovi su komponente audio sustava
5.Kablovi su nuzno zlo
6.Dobri su i oni obicni licnasti, mogu svasta povezati sa njima i u isto vrijeme mogu da budu: a)Interkonekcijski i b)Zvucnicki
7.Kablovi se ne mogu objektivno izmjeriti vec samo subjektivno
8.Subjektivno mjerenje i slusni testovi su za: a)zanesenjake b)ludake c)sismise i d)sve navedeno
9.Kablovi sluze samo da bi se povezali komponente izmedu sebe i nista vise
10.Mogu li kablovi staviti svoj pecat na zvuk?


Evo nekoliko nepobitnih cinjenica:

Usmjerenost je vjecita tema i sluzi za sprdnju. U mnogo slucajeva usmjerenost se automatski "daje" sa konstrukcijom kablova odnosno sa oklopom kablova ili preko mrtvim (non-live conductors) vodicima. Ovo je poznato pod imenom pseudo simetrija.
Usmjerenost se daje jos u fabrici. Ponekad je oznacena sa strelicom a ponekad usmjerenost mozete pronaci u pravcu pisanja na kablovima. 

Svi kablovi su antene i hvataju razlicite vrste frekvencija i prema tome imaju utjecaj na zvuk, oklopljeni kablovi su imuni na ovu pojavu (faradejev kafez)

Manje znan parametar je takozvana rezonantna frekvencija i mnogi lagano zaborave na nju. To je frekvencija od (priblizno) 2kHz
gde utjecaj kapacitivnosti pocinje nadmasivati induktivitet i vrjednosti ove "tranzicije" posredno utjecu na signal/struju/zvuk....nazovite ovo kako hocete.
Rezonantna frekvencija i sve ove navedene pojave se mogu mjeriti ali izmjereno nista ne kaze o "karakteru" kabla.

Kapacitivnost ili vrednosti ove nuspojave mogu ali i ne moraju da utjecu na zvuk. Najvise od ovoga pate interkonekti ali karakterna crta zavisi i od ulazno/izlazne impendanse povezanih uredaja



[edit]

 

Zbog upliva komponenata koje kablovi povezuju na zvuk, zbog razlicite konstrukcije i materijala od kojih su izradeni, kablovi jednostavno ne mogu "zvucati" uvijek i svugdje jednako (dobro).

Cijena kablova cesto je putokaz kvalitete, ali nerijetko i svojevrsni štit iza kojeg se skrivaju audiofili nevoljni trositi previse vremena na utvrdivanje njihove stvarne kvalitete.
Iako je gotovo pravilo da skuplji kablovi bolje sviraju od jeftinih jer su ozbiljnije izradeni i od kvalitetnijih su materijala, ako se utvrdi suprotno ne valja bjezati od istine, pa zbog alibija i "mirnog sna" kupiti skuplji ili suprotno kupiti obicne licne i ostatak svijeta proglasiti za snobove
 

██████████████████████
Poruka je uređivana zadnji put pon 23.8.2010 15:03 (Lazarus Long).
 
3 0 hvala 2
13 godina
neaktivan
offline
Kablovi - Punopravna komponenta u HI-FI sustavima

evo ovako ak moze hitna pomoc naime trebam ovaj kabel ali nezz kako se zove  jer bi zelio spojit ps3 na monitor od kompa a treba mi za zvuk????

 
0 1 hvala 0
16 godina
offline
Kablovi - Punopravna komponenta u HI-FI sustavima

Jeste ga zabrazdili... Uhvatili ste se cijena kabela, a one uopće nisu bitne.

 

Uz preduvjet da imaš novac skuplji kabel ćeš kupiti ako:

 

1. čuješ razliku u zvuku ili

2. si budala.

 

  Da li usviravanje 'postoji' ili ne, isto nije bitno. Ako nakon 100 sati čuješ razliku u zvuku onda usviravanje postoji (uz neke uvjete, npr. ne mijenjaš ništa u prostoriji u kojoj slušaš uključujući i položaj glave).

 

E, sad - svaka čast ako netko čuje razlike u zvuku (npr. Lazarusova žena),   ali ja niti nakon 200 sati slušanja, ne čujem razliku između kabela od 10000kn i kabela od 100kn. Tako se svrstavam u skupinu onih koji pitanje kabela smatraju suvišnim. Posebno je to po pitanju interkonekta jer će se sve više izvrsnih hi-fi sustava moći nabaviti integriranih u jedno kućište (predpojačalo, pojačalo, cd, dac, media server, itd.) - kod kojih nema potrebe za interkonektima. Proguglajte (T+A, Naim, itd.)!

 

Moj PC  
2 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
moderator
offline
RE: Kablovi - Punopravna komponenta u HI-FI sustav

To joj je profesija, jos   svira u kamernim sustavima i ima apsolutan sluh ili u prevodu, zna nepogresivo razlikovati visinu nekog odsviranog tona bez referentnog zvuka (intonacija). Ona kaze da postoje ljudi koji nisu svijesno za taj dar prirode i da njima smeta lose sviranje ili pjevanje a pri tom nisu muzicki skolovani. Isto tako ona tvrdi da se ovaj dar treba razvijati i da nije toliko rijetkost kao sto se misli.

Na primjer apsolutan sluh je imao Nat King Kole, Pavarotti, Mozart....

 

Ona je muzicki teoreticar i muzicar, predaje Solfege (solfez) i flautu, cuje razlike izmedu mp3 i flac-a ali samo kada slusa klasiku. Kaze da nema nikakvih cujnih razlika kada se radi o elektronskoj muzici. Zna razlikovati kvalitetu kablova i kakvocu zvuka samo kada se radi o ekstremnim primjerima na pr. izmedu interkonekta koji dolazi sa komponentom i kvalitetnim audio kablom ali opet samo kada slusa klasiku (ona ionako slusa samo klasiku). I vidi ti ironije, ona zna uzivati u muziku i kada je slusa na mini liniji i ne pada u nesvest kada "ne dajem" svoj sistem :)

 

Znaci i da je sve merljivo i cujno necete cuti ama bas nikakvu razliku ako slusate elektronsku mjuzu snimljenu u mp3 

██████████████████████
16 godina
neaktivan
moderator
offline
RE: Kablovi - Punopravna komponenta u HI-FI sustav
shkval kaže...

 

  Da li usviravanje 'postoji' ili ne, isto nije bitno. Ako nakon 100 sati čuješ razliku u zvuku onda usviravanje postoji (uz neke uvjete, npr. ne mijenjaš ništa u prostoriji u kojoj slušaš uključujući i položaj glave).

 

 

  Da, i ako imas cistih, kao suza 220 V, sto je tesko postici pogotovo kada zivis u zgradi. Nije slucajno sto vam sistemi sviraju "nekako bolje" kasno uvece...nije samo zbog tisine vec i do stabilnijeg i cistog napona.

  Danju je prljav

██████████████████████
14 godina
offline
RE: Kablovi - Punopravna komponenta u HI-FI sustav

negdje sam pročitao da NE POSTOJI APSOLUTNI SLUH  i da je to sve audiofilska izmišljotina i pokušaj prodaje muda pod bubrige

dovoljan mi je jedan uređaj sa os u sebi
16 godina
neaktivan
moderator
offline
RE: Kablovi - Punopravna komponenta u HI-FI sustav
blackalbum kaže...

negdje sam pročitao da NE POSTOJI APSOLUTNI SLUH   i da je to sve audiofilska izmišljotina i pokušaj prodaje muda pod bubrige

  Onamo gdje si to procitao su ti prodavali bubrege. Ako su mislili na to da ovi sa apsolutnim sluhom cuju ono sto drugi ne mogu (na pr. ispod 20 Hz i iznad 20 kHz) onda su se lagano z4j3bali.

Evo ti jedan primjer (glup doduse): Apsolutni sluhista ce ti nepogresivo reci notu kada svira automobilska sirena ili za otsviran ton na klaviru kaze notu i oktavu.

Trk do Wikipedie ili pitaj googlea

██████████████████████
Poruka je uređivana zadnji put pon 23.8.2010 17:07 (Lazarus Long).
16 godina
neaktivan
offline
RE: Kablovi - Punopravna komponenta u HI-FI sustav
Lazarus Long kaže...
Zna razlikovati kvalitetu kablova i kakvocu zvuka samo kada se radi o ekstremnim primjerima na pr. izmedu interkonekta koji dolazi sa komponentom i kvalitetnim audio kablom ali opet samo kada slusa klasiku (ona ionako slusa samo klasiku)

Jesi li ovo provjerio ABX testom, ili po principu "sad sam stavio skuplji kabel, kako sada zvuči"?

 

16 godina
offline
RE: Kablovi - Punopravna komponenta u HI-FI sustav
DigiMagic kaže...

Jesi li ovo provjerio ABX testom, ili po principu "sad sam stavio skuplji kabel, kako sada zvuči"?

:) de ne zezaj čovjeka, naravno da ima ABX box za testiranje kablova :)

I thought my Uncle Tommy was wearing black socks, but when I looked at them closely, they were just very, very, very, very, very, very, very, very, very dark blue.
16 godina
offline
RE: Kablovi - Punopravna komponenta u HI-FI sustav
torrente kaže...

definitivno se usvirava bilo koji cd player,btw ne treba ti do reci opsesivni audiofil...uzmi bilo koji manual neke normalnije tvrtke pa procitaj,od marantza pa dalje ili i oni marketinski lazu?

Ma jok, gdje bi :) gle, nagledao sam se i načitao takvih gluposti i od firmi od kojih takve stvari ne bih očekivao - prestrašno nešto.

Te manuale rade isključivo za audiofile, i pripremaju teren za kupovinu još ponečega.

 

Znaš li što je ovo, na prvi pogled? Ako ne prepoznaješ, ili ti se čini glupa cijena od 499$ za to, da, to je upravo to što ti misliš da jest - UTP kabel.

Prenosi digitalni signal. Ali i ističe detalje. U zvuku. Dok je još u digitalnom formatu. Zaboravih dodati, ima i strelice u kojem smjeru bi trebao teći signal, vjerojatno zbog kristalne rešetke...

Što ti misliš, da li, kako ti kažeš, marketinški lažu, ili bi se mogla iskoristiti i jedna druga riječ koju ovaj forum filtrira?

 

Kablovi su najunosniji hifi biznis, jer nisu skupi za proizvesti, a može ih se, uz dobar marketing, prodati za goleme pare. Zarada je ogromna!

I thought my Uncle Tommy was wearing black socks, but when I looked at them closely, they were just very, very, very, very, very, very, very, very, very dark blue.
Poruka je uređivana zadnji put pon 23.8.2010 20:58 (Father_Dougal).
16 godina
neaktivan
offline
Kablovi - Punopravna komponenta u HI-FI sustavima

morat cu apstrahirat daljnje pracenje ovog topica.

padobranci slete i pospu cidokorom sve sto pokusava izrast u iole normalan topic.

 

evo tu je i jedan sto je prije sat vremena izjavio da su svi ateisti pederi.

 

dakle za mene ima usviravanja i nije potreban taj denon kabel ili slican, vama nema usviravanja i dovoljan vam je tranzistor sa narodnim radiom.

teško vrijeme za matore
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
RE: Kablovi - Punopravna komponenta u HI-FI sustav
torrente kaže...

dakle za mene ima usviravanja i nije potreban taj denon kabel ili slican, vama nema usviravanja i dovoljan vam je tranzistor sa narodnim radiom.

Po čemu si, obzirom da si upravo prosuo uvredu, drugačiji od onog koji je rekao da su ateisti pederi?

I thought my Uncle Tommy was wearing black socks, but when I looked at them closely, they were just very, very, very, very, very, very, very, very, very dark blue.
16 godina
neaktivan
offline
RE: Kablovi - Punopravna komponenta u HI-FI sustav
Father_Dougal kaže...

Po čemu si, obzirom da si upravo prosuo uvredu, drugačiji od onog koji je rekao da su ateisti pederi?

makar po elokventnosti.

zar se uvreda ne moze citirat?

teško vrijeme za matore
15 godina
neaktivan
offline
RE: Kablovi - Punopravna komponenta u HI-FI sustav
Father_Dougal kaže...

Znaš li što je ovo, na prvi pogled? Ako ne prepoznaješ, ili ti se čini glupa cijena od 499$ za to, da, to je upravo to što ti misliš da jest - UTP kabel.

Prenosi digitalni signal. Ali i ističe detalje. U zvuku. Dok je još u digitalnom formatu. Zaboravih dodati, ima i strelice u kojem smjeru bi trebao teći signal, vjerojatno zbog kristalne rešetke...

Ova je dobra. Da 500$ za utp kabel..

 

Naravno da treba imati dobar kabel, ali treba imati i mjeru s cijenom. Ovo je stvarno bezobrazno otimanje novaca. Ali ako netko baš želi bacati novce, samo ne'k izvoli. Ja sigurno neću. Mislim da je ovaj razred poput ovoga potpuno dovoljan za 95% ljudi.

 

16 godina
neaktivan
moderator
offline
RE: Kablovi - Punopravna komponenta u HI-FI sustav
torrente kaže...

morat cu apstrahirat daljnje pracenje ovog topica.

padobranci slete i pospu cidokorom sve sto pokusava izrast u iole normalan topic.

 

 

  Nazalost ovo je tocno ali za razliku od tebe ja se necu sklanjati odavde ..kako se mi sklonimo..hoppp...tri nova ludaka zauzme nam mjesto, nema bezanja ..tu smo!

(ostatak komentara ide prema Fathera)

Zbog ovoga cu malo manje komentirati na Father_Dougalove (i slicnim njemu) komentare, vec mi je lagano preko Qrac od njegovih komentara i sada razmisljam da li da ga stavim na ignore ili ne.
Topic je uprljan do nemilosti od "Iznogudova" koji su po ovom forumu i slice na bubasvabe...iskoce kada padne mrak

 

Da mi pravila ovog foruma dozvoljavaju ja bih sada upotrebio malo tezu verbalnu artileriju prema njemu. Ovako mi ostaje da konstatiram da se lik pojavi iz micke si paterine na ovom topiku, preserava se i sere okolo (ne samo na ovom topiku) koristi neki seljacki cinizam i misli da zna sve! Spominje mi ABX testove, blind testove.... drugi lik kaze da neki idiot u Americi daje milijun dolara za dokaze...   inace ja sam u nekoliko navrata pokusao reci da je sama tematika o Hi-Fi-u problematicna, da je prepuna sa subjektivnim mislenjima i da vecina stvari su ili tesko dokazljiva ili se ne mogu uopce dokazati.

 

Gdje sam to ja vas (citatelje i sudionike u ovom postu) naveo da kupite odredenu marku kabla? Vec sam se nekoliko puta ogradio i predupredi na gluposti i preterivanja sto se tice cijene kablova i svih audio komponenata uopce. Naveo sam (ne samo jednom) da sam tekstove prpremao vec duze vrijeme i on (Dougal) zna vrlo dobro za ovo.

Ali ne...

Dougal nije zadovoljan sa ovim, on mora da masturbira ispred drugih. Od ovakvih kao fathera mi je pun qyrac, daj se ohladi covjece, daj nam svoja iskustva, jesi li se ti uopce susreo sa ovom problematikom? Ustvari, jel` imas ti bilo kakav audio sustav (ne mini liniju!) ?

Daj navedi primjere iz tvog zivota..eto vidis bed je naveo da ga "nema" sa Hi-Fi scene oko 10 godina, da ima te-i-te zvucnike i izneo svoj stav oko kablova (nije bitno kakav) ti ne vredas direktno vec indirektno sa tvojim cinizmom.

 

A ti? Sto to radis? Sto pokusavas dokazati? Da nema usmjerenosti, kristalnih resetki i drugih, prema tebi, nebuloza? Ti mi savrseno znas pejstati link da se negde odvio slusni test na crno i ..gotovo. Prema tebi sve je izmisljotina i prodavanje magle. Daj me uvjeri iz tvog iskustva da nije tako. 
Ako je ovo za tebe glupost, mozes (sto se mene tice) odj384t laganim koracima dalje.

 

 

██████████████████████
16 godina
neaktivan
moderator
offline
RE: Kablovi - Punopravna komponenta u HI-FI sustav
bed kaže...
  Mislim da je ovaj razred poput ovoga potpuno dovoljan za 95% ljudi.

 

  I ovo je sasvim dovoljno.  Monster Cable   Interlink® 300 MkII  i nije skupo

██████████████████████
16 godina
offline
Kablovi - Punopravna komponenta u HI-FI sustavima

Lazarus,

 

napokon si pokazao pravo lice, i drago mi je zbog toga.

 

Što se mojeg hifi sustava tiče, trenutno je prilično slab - Yamaha 80W pojačalo, Magnat Victory 6 zvučnici, Pioneer DVDA/SACD/DVD player. Kablovi su i dalje isti svih ovih godina, a izmijenjao sam se i zvučnika i pojačala i kazetara i CD playera da im više i ne znam broj. Kablove bih samo s vremena na vrijeme izvukao i očistio kontakte... nemam problema sa njima. Nisu oksidirali, bakreni su i licnasti, dimenzionirani i za veće snage nego što isporučujem kroz njih.

 

Također, nemam problema sa kablovima bilo koje cijene, neka si svatko kupi ono što mu odgovara, ali imam problema sa dezinformacijama o kojima sam ti pokušao na fin i pristojan način reći da stvari nisu baš takve kakvima ih ti predstavljaš. Ne znam kako si prolazio na ETFu, ali očigledno ti je elektronika bila slabija strana, jer u audio sustav gdje su kablovi od 3-5 metara već prilično dugački unosiš priče o induktivnosti, kapacitivnosti, kristalnoj rešetki, i sav onaj mumbo-jumbo koji koriste hifisti - izmišljene razloge da se opravda visoka cijena elitističkih kablova. Sve te stvari ulaze u priču kod ekstremno dugih kablova te kad se i kraćim kablovima pronosi signal vrlo visokih frekvencija.

 

Po struci sam elektrostrojar-elektroenergetičar, u životu sam radio sa kablovima počevši od strujnih za sve moguće namjene, što industrijske što kućne, pa sve do ozvučavanja bandova na koncertima, u tonskom studiju - uglavnom, dovoljno da vidim kakve stvari koriste profesionalci kada je kvaliteta zvuka iznimno bitna. Također, imam (ograničen) pristup AES/EBU dokumentaciji i rezultatima testova, nisam neznalica po tom pitanju.

 

Nemoj se ljutiti na mene ako ne možeš kao dokaz svojih tvrdnji podastrijeti rezultate testova, kamoli onih koje je proveo AES/EBU u strogo kontroliranim uvjetima. Za to ti stvarno nisam kriv. Ono što si ti iznio je mišljenje, a ne znanstveno dokazana tvrdnja - i kao takvo, naravno da je podložno kritici. Umjesto da vrijeđaš, probaj i ti dati neke dokaze svojih tvrdnji.

 

Test koji sam ti polinkao je vrlo dobro dokumentiran te ga možeš i ponoviti ako želiš. No siguran sam da znam rezultate. Želiš li da ti dam jedan ABX test kojeg je radio AES/EBU tijekom cijele jedne godine?

 

Ja ću se, zbog tvog duhovnog zdravlja, povući iz ovog threada jer ne bih htio da doživiš srčani udar :) i na kraju, nisam ti ništa prigovarao oko ostalih tekstova koje si pisao - relativno korektno su pisani.

I thought my Uncle Tommy was wearing black socks, but when I looked at them closely, they were just very, very, very, very, very, very, very, very, very dark blue.
Moj PC  
3 1 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Kablovi - Punopravna komponenta u HI-FI sustavima

ozvucavo si ti vraga crnoga.

ciljano provociras covjeka i ostale.

 

sad ce svaki kupusar koji dodje provocirat navest kako kablira u nasinom shatlu ili radi razglas za maiden.

teško vrijeme za matore
 
1 0 hvala 0
14 godina
offline
Kablovi - Punopravna komponenta u HI-FI sustavima

Dečki, sve je to super ali mene kao inženjera elektrotehnike srce boli kad netko kaže ''kablovi''. Daj molim Vas naučite da se kaže ''kabeli''. HvalaNamigiva

http://bfbcs.com/stats_pc/agent_00klc
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Kablovi - Punopravna komponenta u HI-FI sustav
agent_00klc kaže...

Dečki, sve je to super ali mene kao inženjera elektrotehnike srce boli kad netko kaže ''kablovi''. Daj molim Vas naučite da se kaže ''kabeli''. HvalaNamigiva

nema to veze...lazaruse je makedonac i PERFEKTNO pise hrvatski.

na ovom forumu ima dosta ljudi iz exyu, stoga te ljude treba pohvaliti.

 

evo ja sam domestic vulgaris...pa mi bolje zvuci ijadu kuna nego tisucu.

a bome i cijeloj dalmaciji.

nebitno vozili se u kolima ili autu....sad sam prvi put na forumu morao upalit caps lock. Smijeh

teško vrijeme za matore
16 godina
neaktivan
offline
RE: Kablovi - Punopravna komponenta u HI-FI sustav
torrente kaže...

ozvucavo si ti vraga crnoga.

ciljano provociras covjeka i ostale.

... dok ti ovime radiš što? Belji se

 

16 godina
neaktivan
moderator
offline
RE: Kablovi - Punopravna komponenta u HI-FI sustav
torrente kaže...

nema to veze...lazaruse je makedonac i PERFEKTNO pise hrvatski.

na ovom forumu ima dosta ljudi iz exyu, stoga te ljude treba pohvaliti.

 

 

  Vec sam negde u ovom podforumu opisao kako nastaju moji gramaticki perfektni clanci. Vecina tema je prikupljana iz casopisa, raznih clanaka, Wikipedia koji su vecinom Hrvatski i, manje, Srpski. Eh sad, problema imam malo vise :)

 

  • Pre pocetka pisanja tema o Sobi, Amlifikaciji, Zvucnike i Kablova sve sam ja to uredno prvo napisao u Wordu 2007
  • Imam Hrvatski pravopis u Wordu i koliko vidim jezik vam je dosta evoluirao od 1990 naovamo (poslednje je bilo imenovanje metala, Aluminium/Aliminij..Talium/Talij itd.)
  • Da bih pisao morao sam instalirati HR podrsku
  • Imam US Layout koji je dobar za MK (Makedoniju) ali nije dobar za HR pa sam ovo sredio sa Microsoft Keyboard Layout Creator ...odnosno remapirao sam odredene tipke (potrazite MS kreatora ..dobro dode da "preslozite" kakav laptop koji ima Finski raspored  Smijeh  ili vam smeta QWERTZ raspored..svejedno)
  • Srpske latinicne tekstove sam propustio kroz Hrvatski pravopis i to je bilo sasvim dovoljno
  • Imao sam poteskoca sa Srpskim cirilicnim   tekstovima koje sam morao da pretvorim u latinicu (ima transliteratora za ovo) pa opet propustanmje kroz pravopis..horor :)
  • Za Makedonske tekstove sam se snasao nekako (nema latinice a i sama cirilica se razlikuje od one Srpske) pa sam pjesice odokativno pisao na Hrvatski i opet, pretpostavljate, tu uskaci Word


Muku mucim sa jekavskim, kajkavskim, dalmatinskim.... Zbune me upotreba č slova..gde ide? mozda se izbrukam? :) I Zato sada imam solomonsko resenje, pisem RAW formatom :)))
I jos da dodam, zivio sam u doba kada sam imao predmet "Srpsko-Hrvatski jezik" a u Hrvatskoj su imali "Hrvatsko - Srpski" + kao bonus smo imali (ponekad) i Slovenacki...kula vavilonska Osmijeh    I da ne zaboravimo, sluzben jezik je bio Srpsko-Hrvatski/Hrvatsko-Srpski. 

Ah da, u Makedonskom nema padeza pa sad vidite

Pozdrav svima

 

██████████████████████
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice