Macro s 18-55mm

poruka: 3
|
čitano: 5.923
|
moderatori: DrNasty, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus, pirat
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
11 godina
neaktivan
offline
Macro fotke s 18-55mm

Pozdrav svima,

 

razmišljam o kupnji DSLR-a i na njuškalu sam naišao na par fotića. Između ostalog i na Pentax K-500 za kojeg sam čitao (ponajviše tu na forumu) da je best buy u svojoj klasi. Uglavnom uz taj Pentax dolazi objektiv s 18-55m, pa me zanima može li se s time slikati makro fotke? Do sada sam imao Sony HX200V - makro fotke su dobro ispadale (samo što se mora dosta približiti fotoaparat). U usporedbi s kompaktnim fotićima kao što je ovaj HX200V ispadnu li slike bolje ili lošije? Ne planiram uzimati 70-300m ili neki sl. macro objektiv..

 

(Ne kupujem fotoaparat zbog macro načina, to mi je sekundarno, ali svejedno da provjerim)

 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Macro s 18-55mm

Macro ti s tim objektivom neće biti moguć, jedino si možeš kupiti macro predleće pa si nešto u uspiješ uslikat s tim ali dobre predleće koštaju a loše (jeftine s ebay-a) dosta degradiraju kvalitetu fotografije.

Alternativa ti je kupit kakav stari manuelni objektiv od kakvih 100 mm (ne mora imati nikakve kontakte, bitno da ima prsten blende), nađeš ga za par sto kuna i za još 100-tinjak kuna (ebay 10-tak USD) kupiš macro prstenove. Ta kombinacija super radi na Pentaxu jer na njemu svjetlomjer radi sa svim objektivima bez obzira imao električne kontakte ili ne. Jedino što gubiš je autofokus ali to ti za macro ne treba.

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Macro fotke s 18-55mm
markoli kaže...

Pozdrav svima,

 

razmišljam o kupnji DSLR-a i na njuškalu sam naišao na par fotića. Između ostalog i na Pentax K-500 za kojeg sam čitao (ponajviše tu na forumu) da je best buy u svojoj klasi. Uglavnom uz taj Pentax dolazi objektiv s 18-55m, pa me zanima može li se s time slikati makro fotke? Do sada sam imao Sony HX200V - makro fotke su dobro ispadale (samo što se mora dosta približiti fotoaparat). U usporedbi s kompaktnim fotićima kao što je ovaj HX200V ispadnu li slike bolje ili lošije? Ne planiram uzimati 70-300m ili neki sl. macro objektiv..

 

(Ne kupujem fotoaparat zbog macro načina, to mi je sekundarno, ali svejedno da provjerim)

 

Kao što je deya napisao - Pentaxovi aparati imaju veliku prednost kod upotrebe starih objekiva i macro extensiona bez elektroničkih kontakata - sve osim auto focusa s njima radi. Ako baš želiš pravi macro objektiv sa lebdećim elementima onda je Sigmin 50mm f2.8 najjeftiniji, ali i maksimalno dobar izbor; optičke karakteristike su mu stvarno izvrsne. Cijena mu je 2200kn.

Slijedeći najjeftiniji nakon njega je Tamronov 90mm f2.8. Još je i bolji ali košta 3300kn.

Ako ti je to previše i sa extension tubovima ćeš doboti bolje fotografije nego sa Sonyjevim HX200V

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice