J.R.R. Tolkien - Izmišljeni svijet

poruka: 164
|
čitano: 30.313
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
offline
Re: J.R.R. Tolkien - Izmišljeni svijet
sudy_freak kaže...

Kad gledaš što ljudska mašta smisli, to me fascinira.

Yep, mene također. Koliko sam shvatio, kompletan LOTR svijet je nastao kao niz priča vlastitom djetetu, za laku noć.

 

To mi prilično jednostavno objašnjava os priče: kako mali hobit može napraviti veliku razliku jer se trudi i ne odustaje, kako veliki i snažni propadaju jer žele iskoristiti Prsten, a zapravo su sebični, željni moći i vlasti (Saruman, Boromir), kako se još veći svjesno odriču Prstena iako im se nudi, jer poznaju vlastite granice (Galadriel, Gandalfm, Elrond).

 

I, kao šlag na tortu, Golum. njegova ultimativna uloga u čitavoj priči je kad na kraju, zaluđen Prstenom, Frodu odgrize prst s ruke. I zato je bitno to što ga Frodo štedi kroz čitavo putovanje - ta ideja da se dobro nekako na kraju vrati (kao poruka oca sinu). Bez toga prsten ne bi završio u vatri Mount Doom-a, već bi nastalo generalno sranje :)

 

Netko tko ne pročita Silmarillion to ne vidi, ali tamo je sve to izuzetno dobro opisano, kao uostalom i nastanak Prstena, pa je lakše pojmiti i neke scene iz filmova:

Galadriel i Gandalf odbijaju Prsten,

Boromir ludi, ali se sabere,

Frodo se malo-pomalo gubi, dok i iz njega ne izbije sebičnost, što bi se kod bilo koga drugoga (ambicioznijeg) puno prije izrazilo,

Saruman pogotovo - bijeli čarobnjak koji je sveden na razinu najobičnijeg mađioničara, jer je izgubio vezu koju bi jedan čarobnjak trebao imati sa svijetom oko sebe, sve zbog želje za Prstenom, za moći.

I opet se vraćamo na Gandalfa i ideju kako on postaje bijeli čarobnjak iz sivog, jer se suočava sa svojim najvećim strahom (Balrog).

 

Sve je ovo moje viđenje LOTR svijeta, ne garantiram da je i sam Tolkien to tako zamislio, ali ako nije, trebao je  :)

Naravno, ako se to ovako kaže, zvuči suhoparno. Zato Tolikenove priče i jesu super...

Gledam te!
13 godina
offline
Re: J.R.R. Tolkien - Izmišljeni svijet
Veliki Brat kaže...
sudy_freak kaže...

Kad gledaš što ljudska mašta smisli, to me fascinira.

Yep, mene također. Koliko sam shvatio, kompletan LOTR svijet je nastao kao niz priča vlastitom djetetu, za laku noć.

 

To mi prilično jednostavno objašnjava os priče: kako mali hobit može napraviti veliku razliku jer se trudi i ne odustaje, kako veliki i snažni propadaju jer žele iskoristiti Prsten, a zapravo su sebični, željni moći i vlasti (Saruman, Boromir), kako se još veći svjesno odriču Prstena iako im se nudi, jer poznaju vlastite granice (Galadriel, Gandalfm, Elrond).

 

I, kao šlag na tortu, Golum. njegova ultimativna uloga u čitavoj priči je kad na kraju, zaluđen Prstenom, Frodu odgrize prst s ruke. I zato je bitno to što ga Frodo štedi kroz čitavo putovanje - ta ideja da se dobro nekako na kraju vrati (kao poruka oca sinu). Bez toga prsten ne bi završio u vatri Mount Doom-a, već bi nastalo generalno sranje :)

 

Netko tko ne pročita Silmarillion to ne vidi, ali tamo je sve to izuzetno dobro opisano, kao uostalom i nastanak Prstena, pa je lakše pojmiti i neke scene iz filmova:

Galadriel i Gandalf odbijaju Prsten,

Boromir ludi, ali se sabere,

Frodo se malo-pomalo gubi, dok i iz njega ne izbije sebičnost, što bi se kod bilo koga drugoga (ambicioznijeg) puno prije izrazilo,

Saruman pogotovo - bijeli čarobnjak koji je sveden na razinu najobičnijeg mađioničara, jer je izgubio vezu koju bi jedan čarobnjak trebao imati sa svijetom oko sebe, sve zbog želje za Prstenom, za moći.

I opet se vraćamo na Gandalfa i ideju kako on postaje bijeli čarobnjak iz sivog, jer se suočava sa svojim najvećim strahom (Balrog).

 

Sve je ovo moje viđenje LOTR svijeta, ne garantiram da je i sam Tolkien to tako zamislio, ali ako nije, trebao je  :)

Naravno, ako se to ovako kaže, zvuči suhoparno. Zato Tolikenove priče i jesu super...

Da, sve si ovo lijepo rekao.
Pa sjeti se samo Isildura koji je prvi imao priliku uništiti Prsten, kako se proveo, nakon jako kratkog nošenja tog predmeta požude svih.
Neslavno.

Ali da, ovo što si rekao sve stoji.
Pozadina i kostur priče jest životni, da te uči razlici dobra i zla, zadire u najskrivenije ljudske želje i porive, strahove.
Sve je to prezentirano na površan način, dok je ispod svakog lika, ono što leži u njima duboko skriveno.

Također i ovo što si rekao, da od nekih osoba, od kojih očekuješ najmanje, mogu toliko toga napraviti i poduzeti, da nisu sami svjesni, a kamoli mi kao pojedinci.
Dokazuje se kroz Bilba, nadalje kroz Froda.

A Smeagollovu ulogu neću ni komentirati.
To je najljepše rekao Gandalf kad su bili u Khazad-Dumu, Moriji jel.
Nekako je po mom mišljenju tu najbolje opisan lik Smeagolla odnosno Golluma.

 

 

A ovo što si za Sarumana napisao, nekako ne mogu protumačiti je li on htio Prsten za sebe ili je samo htio biti na "pobjedničkoj" strani i da bude prvi uz Saurona kad dobije Prsten natrag i kad se oživi.
Tj. poprimi "ljudski" oblik ponovno. 

Batllelog: sudy_freak || Samsung Galaxy SII crew. || ↓ Stisni Hvala ako sam ti pomogao. ||
16 godina
offline
Re: J.R.R. Tolkien - Izmišljeni svijet
sudy_freak kaže...
A ovo što si za Sarumana napisao, nekako ne mogu protumačiti je li on htio Prsten za sebe ili je samo htio biti na "pobjedničkoj" strani i da bude prvi uz Saurona kad dobije Prsten natrag i kad se oživi.

Tj. poprimi "ljudski" oblik ponovno. 

Ako se dobro sjećam, uvijek je bila ideja u startu da se Prsten želi iskoristiti za dobro, ali, obzirom na to kako je i zašto Prsten nastao, svaki 'nosilac' bi u konačnici podlegao Sauronovoj volji. Isildur bi bio takav tip.

 

No za neke (kao Sarumana), koji su skloniji koristiti Prsten zbog zadovoljenja vlastitih apetita, sam shvatio da bi željeli postati novi Sauron. Naravno, ne bi od svega imao pretjerano koristi, jer bi na kraju ionako spao u Sauronovu službu, ali jbg - tko ne riskira, ne profitira!  :D

Gledam te!
14 godina
offline
Re: J.R.R. Tolkien - Izmišljeni svijet

Ako je netko gledaot LOTR Appendices(ima oko 10gb materijala),ona scena u Two Towers kada Frodo,Sam i Gollum dođu kod Faramirovih rangera i kada Faramir hoće uzeti prsten Frodu i Frodo se opire,prvi plan je bio da Faramir dobije viziju kako bi Frodo izgledao da ga prste preuzme,pretvorio bi se u Golluma baš ima prikazana ta scena,no ipak su je maknuli i nije ni u extended verziji ali je zanimljiv podatak.
Kako je netko naveo prije,mene isto zanimaju neki događaji,bitke,ljubavne veze npr.Beren i Luthien pa kasnije Aragorn i Arwen,to je kao neka usporedba.Još bi volio detaljno pročitati Gollumovu priču,od samog Smeagola do pretvorbe u Golluma,ta mi je scena jedna od najjezivijih u filmu kad se prikazuje njegove pretvorba.

You think by killing me tonight my powers will not rise there'll be nowhere for you to run when my hatred comes to life.
13 godina
offline
Re: J.R.R. Tolkien - Izmišljeni svijet
Rocker kaže...

Ako je netko gledaot LOTR Appendices(ima oko 10gb materijala),ona scena u Two Towers kada Frodo,Sam i Gollum dođu kod Faramirovih rangera i kada Faramir hoće uzeti prsten Frodu i Frodo se opire,prvi plan je bio da Faramir dobije viziju kako bi Frodo izgledao da ga prste preuzme,pretvorio bi se u Golluma baš ima prikazana ta scena,no ipak su je maknuli i nije ni u extended verziji ali je zanimljiv podatak.
Kako je netko naveo prije,mene isto zanimaju neki događaji,bitke,ljubavne veze npr.Beren i Luthien pa kasnije Aragorn i Arwen,to je kao neka usporedba.Još bi volio detaljno pročitati Gollumovu priču,od samog Smeagola do pretvorbe u Golluma,ta mi je scena jedna od najjezivijih u filmu kad se prikazuje njegove pretvorba.

Slobodno mi nabaci u PP link (pristojne kvalitete jel).

 

Nije li to opisano u Silmarillionu?
Odnos Berena i Luthien?

 

 

Mene također još jedna misao okuplja.
Incest (u dalekim korijenima) između Arwen i Aragorna.

Jer, ako se dosta dugo unatrag promatra, Elros (pra-pra-pra-...-otac Aragorna) i Elrond (Arwenin otac) su bili braća.
Samo je tu "problem" što vilenjaci žive kao kornjače^2 pa je Elrond kao takav nadživio puno Aragornovih predaka.
Ali do određene točke, ista im krv teče venama.
Kako?

Ili se nakon toliko vremena i generacija ta krv toliko izgubi? 

Batllelog: sudy_freak || Samsung Galaxy SII crew. || ↓ Stisni Hvala ako sam ti pomogao. ||
Poruka je uređivana zadnji put čet 12.12.2013 22:47 (sudy_freak).
14 godina
offline
Re: J.R.R. Tolkien - Izmišljeni svijet

Je,u Silmarillionu je,samo sam naveo kao primjer.E vidiš o tome nisam puno razmišljao,znam da je Aragorn odrastao u Rivendellu,očito ima neka veza.

You think by killing me tonight my powers will not rise there'll be nowhere for you to run when my hatred comes to life.
13 godina
neaktivan
offline
J.R.R. Tolkien - Izmišljeni svijet

Odlicna misao! Samo promjeni, napisao si Elros 2 puta umjesto Elrond. Al ono s Aragornove strane je proslo toliko generacija kraljeva da ako ima i malo Elrosove krvi dobro je {#}. Ali kad gledas s Arwen-ine strane, udaje se za pra unuka na kvadrat od njezina strica {#}

LoL acc THCJoshi
13 godina
offline
Re: J.R.R. Tolkien - Izmišljeni svijet
Rocker kaže...

Je,u Silmarillionu je,samo sam naveo kao primjer.E vidiš o tome nisam puno razmišljao,znam da je Aragorn odrastao u Rivendellu,očito ima neka veza.

Ništa, vidim da ću morati sve čitati i raditi neku klasifikaciju :)
To bar neće biti problem.

Eto, vidiš da ima istine u tome. 

Jonja kaže...

Odlicna misao! Samo promjeni, napisao si Elros 2 puta umjesto Elrond. Al ono s Aragornove strane je proslo toliko generacija kraljeva da ako ima i malo Elrosove krvi dobro je {#}. Ali kad gledas s Arwen-ine strane, udaje se za pra unuka na kvadrat od njezina strica {#}

Hvala, potkrala mi se greška.

Da, Elrond je rođen još u FA i kad je napustio Međuzemlje, imao je tipa 6,500 godina.
A s ljudske strane je toliko generacija prošlo, da.
Al' u teoriji to funkcionira {#} 

Batllelog: sudy_freak || Samsung Galaxy SII crew. || ↓ Stisni Hvala ako sam ti pomogao. ||
16 godina
offline
Re: J.R.R. Tolkien - Izmišljeni svijet
sudy_freak kaže...
Mene također još jedna misao okuplja.

Incest (u dalekim korijenima) između Arwen i Aragorna.

Jer, ako se dosta dugo unatrag promatra, Elros (pra-pra-pra-...-otac Aragorna) i Elros (Arwenin otac) su bili braća.

Pusti ti Elrosa i Elrosa...

 

Ne, ne vidim incest u tome, nakon toliko generacija. Možemo teoretski pričati o tome kako bi mu Arwen bila pra-pra-pra-...-pratetka, ali čak i u tom slučaju - ako su royalty, onda je to OK. {#}

Gledam te!
13 godina
neaktivan
offline
J.R.R. Tolkien - Izmišljeni svijet

Nije pra tetka, pra tetak mu je Elrond, a ona mu je kci.

LoL acc THCJoshi
13 godina
offline
Re: J.R.R. Tolkien - Izmišljeni svijet
Veliki Brat kaže...
sudy_freak kaže...
Mene također još jedna misao okuplja.

Incest (u dalekim korijenima) između Arwen i Aragorna.

Jer, ako se dosta dugo unatrag promatra, Elros (pra-pra-pra-...-otac Aragorna) i Elros (Arwenin otac) su bili braća.

Pusti ti Elrosa i Elrosa...

 

Ne, ne vidim incest u tome, nakon toliko generacija. Možemo teoretski pričati o tome kako bi mu Arwen bila pra-pra-pra-...-pratetka, ali čak i u tom slučaju - ako su royalty, onda je to OK. {#}

Tipfeler {#}

 

 

Ma znam, al u teoriji.
To je kao da mi promatramo nekog jel nam rod iz vremena Mezopotamije i Drevnog Egipta.
U teoriji, možda i jest {#} 

Batllelog: sudy_freak || Samsung Galaxy SII crew. || ↓ Stisni Hvala ako sam ti pomogao. ||
14 godina
offline
Re: J.R.R. Tolkien - Izmišljeni svijet

Nisam spomenuo,isto mi je dobra priča o Gondolinu,tajnom gradu Elfova,Turgonu i kako je izdan Melkoru sa strane svog nekog rođaka ako se ne varam budući da nisam čitao.

You think by killing me tonight my powers will not rise there'll be nowhere for you to run when my hatred comes to life.
13 godina
neaktivan
offline
J.R.R. Tolkien - Izmišljeni svijet

Ja se grizem jer u Silmarillionu nisu dovoljno opisane neke stvari, fali mapi i karti i sl. Npr. Ungoliant se spustila iz tame koja okruzuje svijet? (di je ta tama, sta di kako). To jako produbljuje djelo, al opet me izjeda sto covjek nije sve objasnio :3

LoL acc THCJoshi
13 godina
offline
Re: J.R.R. Tolkien - Izmišljeni svijet
Rocker kaže...

Nisam spomenuo,isto mi je dobra priča o Gondolinu,tajnom gradu Elfova,Turgonu i kako je izdan Melkoru sa strane svog nekog rođaka ako se ne varam budući da nisam čitao.

Jonja kaže...

Ja se grizem jer u Silmarillionu nisu dovoljno opisane neke stvari, fali mapi i karti i sl. Npr. Ungoliant se spustila iz tame koja okruzuje svijet? (di je ta tama, sta di kako). To jako produbljuje djelo, al opet me izjeda sto covjek nije sve objasnio :3

Zato lotr.wikia i udri.

 


Šteta što čovjek nije poživio kao Aragorn, bar 200 godina.
Imali bismo za čitati cijeli život nove događaje {#} 

Batllelog: sudy_freak || Samsung Galaxy SII crew. || ↓ Stisni Hvala ako sam ti pomogao. ||
13 godina
neaktivan
offline
J.R.R. Tolkien - Izmišljeni svijet

Nema na wiki kad Tolkien uopce nije to napisao (mozda to lezi duboko u njegovim biljeskama), tako da pravog odgovora nema.

LoL acc THCJoshi
13 godina
neaktivan
offline
J.R.R. Tolkien - Izmišljeni svijet

Da, šteta što nije poživio barem još jedno dvadeset godina..

There are some corners of the universe that have bred the most terrible things. Things that act against everything we believe in. They must be FOUGHT.
16 godina
offline
Re: J.R.R. Tolkien - Izmišljeni svijet
sudy_freak kaže...

Tipfeler {#}

Ali baš fora tipfeler; da ga nisam zabilježio, bio bi izgubljen. Zauvijek!{#}

 

Jonja kaže...

Ja se grizem jer u Silmarillionu nisu dovoljno opisane neke stvari, fali mapi i karti i sl. Npr. Ungoliant se spustila iz tame koja okruzuje svijet? (di je ta tama, sta di kako). To jako produbljuje djelo, al opet me izjeda sto covjek nije sve objasnio :3

Da, ali Silmarillion je ipak na kraju objavio njegov sin (nakon njegove smrti), koji se nije baš htio na taj način petljati u djelo, da sad pretjerano dopisuje. Što je sasvim OK, IMHO.

 

Ali zašto te toliko buni ovo s "tamom", pa kompletna Ea je nastala u ničemu (tami), kao vizija i ostvarenje Iluvatara?

To mi se pogotovo sviđa, kako je inkorporirao kompletan svijet na način da dijete bez problema ostane u uvjerenju kako se sve to dogidilo na Zemlji, davno, davno prije :)

Gledam te!
13 godina
neaktivan
offline
J.R.R. Tolkien - Izmišljeni svijet

Pa kad je Iluvatar stvorio nju, kako se ona spustila na Ardu, ta tama jel to jednostavno mrak ili simbolizira nesto vise?

LoL acc THCJoshi
13 godina
offline
Re: J.R.R. Tolkien - Izmišljeni svijet
Veliki Brat kaže...
sudy_freak kaže...

Tipfeler {#}

Ali baš fora tipfeler; da ga nisam zabilježio, bio bi izgubljen. Zauvijek!{#}

 

Jonja kaže...

Ja se grizem jer u Silmarillionu nisu dovoljno opisane neke stvari, fali mapi i karti i sl. Npr. Ungoliant se spustila iz tame koja okruzuje svijet? (di je ta tama, sta di kako). To jako produbljuje djelo, al opet me izjeda sto covjek nije sve objasnio :3

Da, ali Silmarillion je ipak na kraju objavio njegov sin (nakon njegove smrti), koji se nije baš htio na taj način petljati u djelo, da sad pretjerano dopisuje. Što je sasvim OK, IMHO.

 

Ali zašto te toliko buni ovo s "tamom", pa kompletna Ea je nastala u ničemu (tami), kao vizija i ostvarenje Iluvatara?

To mi se pogotovo sviđa, kako je inkorporirao kompletan svijet na način da dijete bez problema ostane u uvjerenju kako se sve to dogidilo na Zemlji, davno, davno prije :)

Ok, nek je zabilježeno {#}

 

 


Da, ovo si dobro rekao.
Samo stvaranje Ea je dosta povezano s kršćanskim viđenje stvaranja Svijeta (iz ničega) prema ideji Boga.
Nije da tu promičem vjeru ili ne, nemojte to pomisliti, nego hoću reći koliki je utjecaj kršćanstvo imalo na Tolkiena. 

Batllelog: sudy_freak || Samsung Galaxy SII crew. || ↓ Stisni Hvala ako sam ti pomogao. ||
15 godina
online
Re: J.R.R. Tolkien - Izmišljeni svijet
Veliki Brat kaže...
I, kao šlag na tortu, Golum. njegova ultimativna uloga u čitavoj priči je kad na kraju, zaluđen Prstenom, Frodu odgrize prst s ruke. I zato je bitno to što ga Frodo štedi kroz čitavo putovanje - ta ideja da se dobro nekako na kraju vrati (kao poruka oca sinu). Bez toga prsten ne bi završio u vatri Mount Doom-a, već bi nastalo generalno sranje :)

Rekao bih da je Gollum tu kako bi se narativno prikazao Frodov čvrst karakter, jer empatija i vjera u dobrotu prema čak i najodvratnijim bićima su veoma jaki osjećaji i vrline.

Tu je Sam, koji iako dobroćudan i ustrajan prvi poklekne i traži sirovu pravdu nad Gollumom, što opet služi za učvršćivanje te Frodove karakteristike.

Slično kako je Lucas karakterizirao Jedie, koji pri nadjačavanju Sithova uvijek prvo ističu iskupljenje i povratak Svijetloj strani Sile.

 

Gollumov ultimativni potez kojim da bi se domogao Prstena ozlijedi onog koji ga je štitio cijelo putovanje, pritom ne mareći da je skočio u vlastitu smrt prikazuje vrhunac kvarenja uma zbog moći, kada je pojedinac toliko nesvjestan i opčinjen da ne shvaća svoju sigurnu propast, dok sam izgled i pozadinska priča pokazuju korumptivnost koju donosi moć kada se ju koristi da bi se ne pomoglo, već nadjačalo drugog.

 

Meni je odličan prikaz Grime Wormtounguea i njegov utjecaj na Theodena, gdje mu riječima truje um što je slikovito prikazano kvarnjem samog Theodenovog tijela.

Paralela je to čestom ljudskom ponašanju kada mrcvarenje teške teme može imati postepeno sve lošije posljedice na um i cijelo tijelo.

 

Moja kritika ide prilično plosnatom i plastičnom prikazu Žena, koje su svedene na ili svršene idole poput Arwen ili Galadriel, ili pak na mlaku i pravocrtnu, ali stoga veoma nespretnu i pomalo seksitičku, borbu pokazivanja ravnopravnosti spolova u slučaju Eowyn, iako je to razumljivo za doba u kojem je Tolkien stvarao. Stoga pozdravljam Jacksonovo ubacivanje Vilenjačke ratnice u Hobbit, iako je pretjerao sa Legolasom koji je tu samo kako bi jeftino pokušao pokupiti simpatije fanova LOTR-a.

You can fall for chains of silver you can fall for chains of gold You can fall for pretty strangers and the promises they hold
16 godina
offline
Re: J.R.R. Tolkien - Izmišljeni svijet
Jonja kaže...

Pa kad je Iluvatar stvorio nju, kako se ona spustila na Ardu, ta tama jel to jednostavno mrak ili simbolizira nesto vise?

Uf, sad opet debelo zalazimo u IMHO vode...

 

Dakle (IMHO), ako dođe iz ničega, onda dođe iz tebe - Ungoliant (nezasitna pohlepa), kao i sve ostalo je došlo "iz ničega". (Opet IMHO) ovo je sve referenca na Boga, Stvoritelja, kako god želiš...

 

Iluvatar (sada već vrlo IMHO) zapravo ništa od svega nije "stvorio", a to mi je osobno i najljepši dio cijele priče: sve je to u svakom čovjeku - i dobro i zlo i naopako. Sam biraš, sam radiš, sam si odgovoran. Za sebe, za svoje.

 

I sve se to ponavlja,  ta simbolika, na svim razinama... Iluvatar opiše kroz pjesmu (možemo reći) "što bi bilo kad bi vas sve skupa pustio s lanca". Pa onda imaš Melkora (snaga, sebičnost, ego) s jedne i sve ostale Valare s druge strane (svaki sa svojim prednostima/karakteristikama, pojedinačno daleko slabiji, ali surađuju). Ungoliant je meni čisto zlo, fizički opisano tijelom pauka, kao nečim što je tipičnom zapadnjaku ružno i odvratno. Klasično farbanje u edukativne svrhe :)

 

Ima toga i dalje... Kad malo pogledaš, Dobro (Valinor) je na zapadu, dok je Zlo na istoku, sjeveru i jugu. Orci, loši ljudi i Gollum su jako, jako ružni, vilenjaci i dobri ljudi su jako lijepi. Iznimka su patuljci, ali na njih se ionako uvijek referira kao da ih nije briga za probleem Međuzemlja :D

 

To je priča, moćna i duboka, ali uvijek na kraju - priča. Izaberi što te se doima i uživaj, ali pusti čovjeka da počiva u miru, ne moraš tražiti uvijek još (Ungoliant! :)

Gledam te!
16 godina
offline
Re: J.R.R. Tolkien - Izmišljeni svijet
Rocker kaže...

Nisam spomenuo,isto mi je dobra priča o Gondolinu,tajnom gradu Elfova,Turgonu i kako je izdan Melkoru sa strane svog nekog rođaka ako se ne varam budući da nisam čitao.

Meni su najbolje priče prvo o Turin Turambaru, zatim Beren i Luthien, zatim Gondolin (rođak je nećak, Maeglin), tek na kraju mi dođu LOTR i Hobit. A LOTR i Hobit su mi fantastične priče :)

Gledam te!
15 godina
offline
J.R.R. Tolkien - Izmišljeni svijet

Bio sinoc gledati Hobbita u Jokera u Splitu. Dva puta su prekidali projekciju jer je 3D pucao, slika je bila katastrofa. Na kraju smo morali okrenuti naocale za 180 stupnjeva da slika bude gledljiva.

 

Film kao film je nelos, dosta razlicit u odnosu na knjigu, puno bolji od prvog dijela.

Rvat katolik!
13 godina
offline
Re: J.R.R. Tolkien - Izmišljeni svijet
tnakir kaže...

Bio sinoc gledati Hobbita u Jokera u Splitu. Dva puta su prekidali projekciju jer je 3D pucao, slika je bila katastrofa. Na kraju smo morali okrenuti naocale za 180 stupnjeva da slika bude gledljiva.

 

Film kao film je nelos, dosta razlicit u odnosu na knjigu, puno bolji od prvog dijela.

Zato ja rezervirao karte za old skul, 2D bez HFR-a.
Iako idem u Cinestar, nije neko iskustvo kad su titilovi jedini 3D.

2D all the way! 

Batllelog: sudy_freak || Samsung Galaxy SII crew. || ↓ Stisni Hvala ako sam ti pomogao. ||
13 godina
neaktivan
offline
J.R.R. Tolkien - Izmišljeni svijet

Kod mene je u Cinestaru Extremeu sve prošlo bez problema... 3D je odličan. Pogledat ću i 2D* (na stranici piše da je i on HFR)

Malo sam sad čitao o filmu i mislim da je najvažnije da se ovo upamti: You just have to remember that it's PJ's The Hobbit and not Tolkien's The Hobbit.

Jer stvarno je ubacio dosta stvari i zbrzao opet par stvari, ali razumljivo s obzirom koliko zadnji dio filma traje gdje opet ima malo smiješnih stvari.

There are some corners of the universe that have bred the most terrible things. Things that act against everything we believe in. They must be FOUGHT.
Poruka je uređivana zadnji put pet 13.12.2013 14:52 (PLASMAorLCD).
12 godina
offline
Re: J.R.R. Tolkien - Izmišljeni svijet
tnakir kaže...

Bio sinoc gledati Hobbita u Jokera u Splitu. Dva puta su prekidali projekciju jer je 3D pucao, slika je bila katastrofa. Na kraju smo morali okrenuti naocale za 180 stupnjeva da slika bude gledljiva.

 

Film kao film je nelos, dosta razlicit u odnosu na knjigu, puno bolji od prvog dijela.

Bili smo u istoj dvorani. {#}

 

 

Ubi bene, ibi patria.
15 godina
offline
Re: J.R.R. Tolkien - Izmišljeni svijet
Et_Tu_Brute? kaže...
tnakir kaže...

Bio sinoc gledati Hobbita u Jokera u Splitu. Dva puta su prekidali projekciju jer je 3D pucao, slika je bila katastrofa. Na kraju smo morali okrenuti naocale za 180 stupnjeva da slika bude gledljiva.

 

Film kao film je nelos, dosta razlicit u odnosu na knjigu, puno bolji od prvog dijela.

Bili smo u istoj dvorani. {#}

Ja sam se skoro pokupio kad je lik reko da idemo ca :)

Srica da sam jos osta sidit minutu dvi :)

Mogli su nam bar kokice gratis dat...

Rvat katolik!
10 godina
neaktivan
offline
J.R.R. Tolkien - Izmišljeni svijet

A koja je fora sa Tomom Bombadilom? Na njega prsten ne utječe ni na njegovu šumu, jel on nešto kao oni prvi duhovi?

Last bastion of real motorsport - Isle of Man TT
12 godina
offline
Re: J.R.R. Tolkien - Izmišljeni svijet
tnakir kaže...

Ja sam se skoro pokupio kad je lik reko da idemo ca :)

Srica da sam jos osta sidit minutu dvi :)

Mogli su nam bar kokice gratis dat...

Da smo mi iz Splita vjerovatno bi se i pokupili, ali eto.

Kokice u znak isprike bi dobro došle :)...  Ali srećom je film ispočetka puštan, ja sam se izgubio nakon onoliko prekida, svaka čast onome tipu što je rekao da okrenemo naoćale, zaslužio je pljesak :)

Ubi bene, ibi patria.
13 godina
neaktivan
offline
J.R.R. Tolkien - Izmišljeni svijet

Koliko se ja sjećam ne zna se? Ali ga svi zovu ''najstarijim''....

 

EDIT: Evo nešto s wikije:

 

In The Letters of J. R. R. Tolkien, Tolkien describes Goldberry as the seasonal changes in nature, and Tom Bombadil as the spirit of the  (vanishing) Oxford and Berkshire countryside, meaning that Tom is the countryside existing in Time, alive and embodied; However, this letter was in reference to works which pre-dated the writings of Lord of The Rings and thus may not be true of Tom as he appears in Lord of the Rings.

 

"Eldest, that's what I am...Tom remembers the first raindrop and the first acorn...he knew the dark under the stars when it was fearless — before the Dark Lord came from Outside.."—Tom Bombadil (The Fellowship of the Ring)

 

Ovdje ima svakavih teorija, kome se da čitati.

http://lotr.wikia.com/wiki/Theories_about_Tom_Bombadil

There are some corners of the universe that have bred the most terrible things. Things that act against everything we believe in. They must be FOUGHT.
Poruka je uređivana zadnji put pet 13.12.2013 15:28 (PLASMAorLCD).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice