Pocetnicko pitanje o objektivu

poruka: 34
|
čitano: 17.282
|
moderatori: DrNasty, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus, pirat
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
neaktivan
offline
Pocetnicko pitanje o objektivu

Sigurno cu lose objasniti, ali mozda me netko shvati...

 

OK, kad gledam neki objekt u daljini, i zelim ga slikati, on je na trazilu jos puno dalje. Kad ga priblizim zoomom, tek onda dobijem efekt kao da je na istoj daljini na kojoj ga gledam i vlastitim ocima. Ali zoom je vec ispucan, pa vise ne mogu zoomirati.

 

Drugo pitanje, takoder kad gledam neki objekt (uzmimo za primjer planinu) i mislim si kako je lijep prizor, i kad ga okinem slika je nekako mala (na njoj ne stane puno) dok sa nekim drugim fotoaparatom slika izgleda puno veca, odnosno kao da objektiv ima veci kut nego neki drugi objektiv... U prvom primjeru bi trebalo snimiti panoramu da bi se prenio feeling sto se zapravo vidi.

 

Pricam o obicnim aparatima (1K-2K Kn) u usporedbi sa ultra zoom aparatima.


Yes, No.
 
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
RE: Pocetnicko pitanje o objektivu

Obicni aparati obicno imaju raspon od 35 mm nadalje, sto nije dovoljno siroko za fotkanje sirokih kuteva, za fotkanje prostranih panorama, a ponekad ni za fotkanje u zatvorenim prostorima jer se ne mozes dovoljno udaljiti od subjekata/objekata koje fotkas pa da ih sve uhvatis.

 

A glede zuma - slab raspon objektiva (ona "do" vrijednost). Sam si rekao da si ga ispucao. BTW neki fotici (u pravilu oni koji ne uvlace objektiv u kuciste fotoparata) imaju konverzijske lece pa mozes fotkati i sire kuteve ili imati veci zum.

16 godina
neaktivan
offline
RE: Pocetnicko pitanje o objektivu
OK, otprilike sam shvatio.

Daj mi jos reci koji parametar moram gledati kod kupnje ultra zoom aparata, odnosno sto je bolje/losije... Sad znam da 35mm nije nesto, ali u kojim razmjerima (koliko mm) se krecu aparati u ultrazoom klasi i sto je preporucljivo uzeti?
16 godina
moderator
offline
RE: Pocetnicko pitanje o objektivu

Svi fotici ti imaju oznacene zarisne duljine i u 35 mm formatu - upravo preko zbog toga ih mozes medjusobno usporedjivati glede zuma, uvecanja, stogod vec.

Kao sto sam vec rekao, vecini kompakata/ultrakompakata zarisna duljina pocinje s 35 mm - sto je ovaj broj manji, to bolje - to se moras manje udaljiti od objekata u unutrasnjosti (mozes obuhvatit veci kut), to mozes dobit siri kut kod snimanja pejzaza (koji ce zbog toga biti malkice izoblicen po rubovima). 35 mm nije bas nesto - 28 mm je bolje, 24 mm jos bolje i sire od toga mozes ici samo s SLR-ovima. Objektivi riblje oko imaju jos manje vrijednosti - ispod 20 mm.

Druga brojka raspona (dakle, kad pise 35-105 recimo) ti oznacava najveci opticki zum - u primjeru koji sam dao to je 3x. Znaci, ako zelis fotkati iz vece duljine, uzet ces fotic koji ima veliku drugu vrijednost - vrijednosti iznad nekih 120 mm smatraju se vec nekim slabim telefoto objektivom, iznad 200 mm mozes reci da se radi o teleobjektivu. Sto je veci taj broj, to je veci zum, odnosno to veci mozes uhvatiti uzi kut, odnosno fotic ti uhvati i udaljenije objekte.

Dakle, kad gledas fotice, gledaj taj raspon u 35 mm, a ne raspon koji je vezan uz velicinu senzora (pa recimo imas brojke od 17-85, sto bi bilo prakticki nemogce kod ultrakompakta). Takodjer, neka te ne zavede zum - prava vrijednost zuma je ona druga brojka, a ne oznaka 3x, 5x ili koliko vec jer ces uocit da sto je objektiv siri (sto je manja prva brojka) to je lakse napisati veci iznos/mnozitelj zuma, ali to ne znaci da ces moci fotkat i udaljenije objekte.

Konkretno, podatke mozes naci recimo na ovoj stranici: http://www.dcresource.com/reviews/cameraList.php

Vidjet ces da je raspon Sonyja H7 ili H9 31mm - 465mm, a Olympus SP560 27mm - 486mm. Ako gledamo samo brojke, jasno je da je Olympusov objektiv bolje iskoristiv od Sonyjevog jer moze snimat siri kut, dok su kod zuma podjednaki - Olympus je nesto bolji, ali ne znacajno.

16 godina
neaktivan
offline
RE: Pocetnicko pitanje o objektivu
2 mbaksa: Hvala!!!
16 godina
moderator
offline
RE: Pocetnicko pitanje o objektivu

Po meni je najbitnija stvar koju treba gledati kod najnovijih ultrazumove stabilizacija slike. Bez toga, a vjerojatno čak i s time, teško da zum iznad 12x ima nekog smisla.


Bivši ćovijek, sada žena!
16 godina
neaktivan
offline
Pocetnicko pitanje o objektivu

Ima smisla ako imas dobar i pristojno tezak stativ!!!

 
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
RE: Pocetnicko pitanje o objektivu
tetanus kaže...

Ima smisla ako imas dobar i pristojno tezak stativ!!!

 Ako je riječ o ultra zumu onda je teško očekivati da će korisnik imati dobar i težak stativ jer bi to značilo da je stativ vjerojatno platio više nego fotoaparat. Ultra zumovi su "consumer" aparati za nezahtjevne korisnike i jeftini su. Ako je netko investirao novac u težak i kvalitetan stativ, taj gotovo sigurno nema ultra zum, nego DSLR s par tele objektiva.

Heroj a ne zločinac
16 godina
neaktivan
offline
RE: Pocetnicko pitanje o objektivu
tispravak netočnog navoda
ispravak netočnog navoda
Poruka je uređivana zadnji put pet 8.8.2014 5:00 (puma1400).
16 godina
neaktivan
offline
Pocetnicko pitanje o objektivu

Znam da je na engleskom "domaci" naziv za objektiv optics, e pa jeli se onda to prevede na hrvatski kao optika il ima neki drugi naziv...

 


POsebni POzdrav moderatorima koji me jako obožavaju...
 
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
RE: Pocetnicko pitanje o objektivu

Engleski naziv za objektiv je "lens" odnosno leća. Većina naroda ima naziv sličan objektivu, pa to zbunjuje no na engleskom je lens.

 

FZ18 nije DSLR, već "DSLR-like", ili "bridge" aparat ili jednostavno ultrazum.

 

Stativ mora biti težak jer samo stabilna masa može ublažiti vibracije koje stativ treba ublažiti.

 

Po meni, za tebe je prilično besmisleno kupovati dobar stativ s glavom jer će te takav doći više od tvog aparata.


Heroj a ne zločinac
16 godina
neaktivan
offline
RE: Pocetnicko pitanje o objektivu

ispravak netočnog navoda

Poruka je uređivana zadnji put pet 8.8.2014 5:03 (puma1400).
16 godina
neaktivan
offline
RE: Pocetnicko pitanje o objektivu

meni nije jasno o kakvom objektivu govoriš??

 

dali imaš manualni zum ili digitalni... i kolike su mu veličine...

 

obično je pravilo ovakvo...  od 13-30mm ti se uzima kao širokokutni objektivi... to su objektivi za vrlo bliske makro snimke

40-55 su neki standardni... obično se prodaju kao 35-55 oni su za sve.. kad nemaš bolje

 

a sve preko 60 pa do 150-200 pa i više su teleobjektivi.

 

ti bi trebao teleobjektiv koliko mi se čini.. i ako imaš ovaj mali fotić sa ukomponiranim zumom to nije ništa... njihovo tražilo nema

raalni prikaz slike...

 

 

profesionalni aparat možeš kupiti već za 5.000 kn plus objektiv dakle oko 6000.. i to nikon d40X  10mega pixi... a objektiv neki standard

35-55 ili 80mm s tim možeš raditi sve živo i mrtvo. aparati od 10.000 kn se kupuju tek kada na d40ici zaradiš 20 tisuća.. u protivnom su

bačen novac.

 

nikako se ne isplati nadograđivati aparat ni pod razno... osim naravno bljeskalicom...

 

ja preporučam samo nikon i to birati nižu profesionalnu kategoriju dakl.e.. modeli d40-d80   ili ako baš želite onda ići na d200 ali to

je već profesionalna oprema.

 

leće uzeti nikor... oni su najjači u lećama u svijetu... ima canon svoje i olimpus ali.. nije to to...

 

stativ je težak da izdrži težinu opreme...

 

jesi kad držala aparat u ruci koji ima na sebi leću do 200mm?? o proba ja ćeš vidjeti zašto.

on onda ima oko 3.5kg još ako je neki jaći flash gore.... dobiješ još 40deka.

 

veći stalak.. stabilnije stoji i stabilnije drži opremu.. nema to veze s vjetrom

 

najviše što se treba kod kupnje gledati nije stabilizacija slike već oprema.. broj mpix koje dobivaš... mogućnosti povezivanja s pcom i slično
ne treba ići ni preko ali ni ispod 10mpix to je zlatna sredina koja zadovoljava čak fotografe national geographica.

zatim VRLO VAŽNO je leća... to jako treba dobro paziti jer kakva je leća takva je svaka slika.. bez obzira kako dobar slikar bio ili

ti se ruka manje ili više drmala.

već sam gore rekao.. biraj u početku standard 35-55  ili 45-80  pa kasnije vidiš svoje potrebe i kupuješ dodatno leće....
ali ne predugo čekati jer se tehnologija stalno mijenja....   ja imam 2 komada.. i to  13-25mm  i 40-200mm ali to je već profi kombinacija
tebi preporučam više sredinu od 30 do 80

što se tiče fame o stabilizaciji.. ako imaš problema sa stabilizacojom onda povećaš brzinu zatvarača pa će brže okinuti i neće snimiti drhtaj.

 

svakako birati aparat s manualnim postavkama.. prvaih 2 mj. će biti fora radit na auto.. ali kasnije ćeš htjeti nadogradnju. ići ćeš vidjeti

svoje mogućnosti i pokušat ćeš kojekakve efekte.. ručna balansiranja.. jer ono što je auto ne znači da je najbolje. to je samo aparat

pretpostavio što bi moglo biti najbolje ali to nikako nije najbolja opcija.

 

svakako birati aparat s punjivim baterijama.. to će ti kroz godinu dana uštedjet još jedan takav aparat...

najveći hrvatski portal za kulturu i umjetnost --- http://www.svijetkulture.com
Poruka je uređivana zadnji put uto 22.4.2008 13:50 (hondo).
16 godina
neaktivan
offline
RE: Pocetnicko pitanje o objektivu
hondo kaže...

i to  13-25mm  i 40-200mm ali to je već profi kombinacija
tebi preporučam više sredinu od 30 do 80

što se tiče fame o stabilizaciji.. ako imaš problema sa stabilizacojom onda povećaš brzinu zatvarača pa će brže okinuti i neće snimiti drhtaj.

 

meni sad recimo nije jasno koji su to navedeni Nikkor objektivi?

takoder, ovo sa stabilizacijom je neistina, da ne kazem glupost. ustvari, istina je. ali je savjet glupost, bez uvrede. pa normalno je da ce osoba koristiti u nekim normalnim svjetlosnim uvjetima sto vecu brzinu zatvaraca da bi fotografija bila ostrija. no u nekim uvjetima povecanje brzine zatvaraca rezultira tamnom slikom, pa normalno da onda necu dic brzinu zatvaraca jer mi eto ruka bas taj dan jako drhti omg i image stabilization u globalu moze u tako nekim situacijama super doc.

povecaj brzinu zatvaraca. lol
Poruka je uređivana zadnji put uto 22.4.2008 14:18 (RaLe).
16 godina
neaktivan
offline
RE: Pocetnicko pitanje o objektivu
u uvjetima slabog svjetla se koristi stativ jer obavezno ide ekspozicija... a tu ne pomaže efekt protiv trzaja... sorry ali tako je.. jer profi fotkama se bavim već dobrih 5 godina i neke stvari znam ....

14-24 i 80-200 sorry lapsus...

no.. ispravak.. ako ćemo već u finese... povećanje brzine zatvarača ne rezultira tamnom slikom ako pritom blendu otvoriš na maksimum....
16 godina
moderator
offline
RE: Pocetnicko pitanje o objektivu
hondo kaže...
u uvjetima slabog svjetla se koristi stativ jer obavezno ide ekspozicija... a tu ne pomaže efekt protiv trzaja... sorry ali tako je.. jer profi fotkama se bavim već dobrih 5 godina i neke stvari znam ....
...
no.. ispravak.. ako ćemo već u finese... povećanje brzine zatvarača ne rezultira tamnom slikom ako pritom blendu otvoriš na maksimum....
Ides iz ekstrema u ekstrem. Nit je RaLe pod "uvjetima slabog svjetla" mislio na svjetlosne uvjete kad ne vidis prst pred nosom, nit otvaranje blende na maksimum znaci da neces dobit tamnu sliku (to si izjavio ko da nikad nisi fotkao u poluzamracenim prostorijama bez blica - zar nisi tada stavio maksimalni otvor blende i jos isao znacajno dizat ISO ne bi li uspio fotkat s nekom upotrebljivom ekspozicijom?).
16 godina
offline
RE: Pocetnicko pitanje o objektivu
hondo kaže...
...
no.. ispravak.. ako ćemo već u finese... povećanje brzine zatvarača ne rezultira tamnom slikom ako pritom blendu otvoriš na maksimum....
 To je (do određene mere) ok ako imaš stvarno dobar aparat. Ako se ne varam, veliki broj aparata nije u stanju da otvori blendu do maksimuma pri najvećim brzinama zatvarača, a biva i da aparat uopšte ne može postići nejveću deklarisanu brzinu, već je "emulira" smanjenjem otvora blende.
Poruka je uređivana zadnji put sri 23.4.2008 1:23 (Ivan(4)).
16 godina
offline
RE: Pocetnicko pitanje o objektivu
hondo kaže...

...

 

 profesionalni aparat možeš kupiti već za 5.000 kn plus objektiv dakle oko 6000.. i to nikon d40X  10mega pixi... a objektiv neki standard

35-55 ili 80mm s tim možeš raditi sve živo i mrtvo. aparati od 10.000 kn se kupuju tek kada na d40ici zaradiš 20 tisuća.. u protivnom su

bačen novac.

 

nikako se ne isplati nadograđivati aparat ni pod razno... osim naravno bljeskalicom...

 

ja preporučam samo nikon i to birati nižu profesionalnu kategoriju dakl.e.. modeli d40-d80   ili ako baš želite onda ići na d200 ali to

je već profesionalna oprema.

 

leće uzeti nikor... oni su najjači u lećama u svijetu... ima canon svoje i olimpus ali.. nije to to...

Jednostavno se moram osvrnuti na ovo, obzirom da sam zadnjih 2-3 mjeseca proveo proucavajuci na netu entry level DSLR aparate dok sam ja bio u dilemi kaj da si kupim....
Kao prvo, zasto D40X a ne D60? D60 je evolucija D40X, i za razliku od njega ima jednu jako vaznu stvar, a to je sistem ciscenja prasine sa senzora. Sa druge strane, i D60 kao i D40X ima autofokus (a D60 i stabilizaciju slike, koju D40X sa kit objektivom nema) u objektivu sto znatno poskupljuje objektive.
Idemo dalje....
Kit objektiv koji ide sa D60 je 18-55, sto je u rangu sa skoro svim ostalim entry level aparatima na trzistu, ali.....
Za istu, ili cak jos nizu cijenu se moze dobiti Sony Alpha200 W, kit sa 2 objektiva. 18-70 i 75-200. Dakle uz all round objektiv dobijete i solidan teleobjektiv. Isti taj Sony ima i autofokus i stabilizaciju slike u tijelu. Takodjer, na sve Alphe pasu svi objektivi sa Konica Minolta alpha bajonetom, a kako su i stabilizacija slike i autofokus u tijelu za relativno male novce se moze naci objektiv koji je u rangu bilo kojeg Nikkora....
Idemo jos dalje....
Po onome sto sam saznao sa neta, Sony jedini uz fotic isporucuje i vrlo upotrebljiv program za konverziju slike iz RAW formata. Obzirom da je za pretpostaviti da ce svatko tko ima DSLR prije ili kasnije poceti slikati u RAW formatu, obavezno ce mu trebati program za konverziju koji kosta od 40$ na vise. Isto tako sa alphom se dobije i (barem meni) jako koristan i vise nego upotrebljiv program za katalogizaciju slika.
Ukratko, ja sam vec oko 2 tjedna ponosan vlasnik Sonyeve Alphe 200 i izuzetno sam zadovoljan sa njom. Istina je da nema danas toliko popularan live view, ali ako nekome on bas treba onda moze za relativno malu razliku u cijeni uzeti Alphu 300 koja ga ima.
Ako bas ne zelite Sonya, onda je jako dobar izbor i Canon EOS 400D ili sada njegov nasljednik EOS 450D.
A kako bi najlakse donjeli odluku, evo i savjeta koji sam procitao u dosta usporednih testova. Obzirom da ni jedan fotic nece zadovoljiti bas sve vase zelje, suzite izbor na 2-3 modela i onda otidjite u ducan, primite svakoga od njih u ruku da vidite kako vam lezi i odaberite onoga sa kojim ste najzadovoljniji po tom parametru.

Failure is allways an option.
16 godina
neaktivan
offline
RE: Pocetnicko pitanje o objektivu

nisam mislio na apsolutno zamračene prostorije već samo na uvjete slabijeg osvjetljenja.. dakle zalazak sunca ali bez efekta zalaska ili prostorija koja je osvjetljenja žaruljama od 60w i uvjeti slični tome....

to sam ja mislio.. žišku??

 

d40 sam odabrao jer daje dobar odnos cijene i kvalitete.... ako već odabireš d60 onda ti je puno bolji izbor d80 koji je već ulazi u sferu profesionalnog aparata.  no ovakve rasprave sad već uzale u prepucavanja tipa čiji je veći...

sve ovisi za što ti treba aparat. ako radiš sebi za gušt bez da ćeš ostvariti i neke prihode od tih fotografija onda uzmi bilo koji idiotić za 2000kn i to je to...

 

 

nikon ulazi u moje preferencije i nikako neću reći da je najbolji realno.. no ja ga smatram najboljim izborom za sebe.

 

 

imam iskustva sa pahasonic aparatima i to mogu s punom materijalnom i kaznenom odgovornošću reći da je za profesionalne portebe čisti krš.

amaterski je ok ali profesionalno ništa ne valja... pogotovo imaju problema s prepoznavanjem i kontrolom svjetla.

 

sony nisam probavao i uopće nism upoznat s njihovim mogućnostima.

 

a što se tiče hrpetine mogućnosti to sve i tako objesim mačku o rep... meni je važno samo da ima piroku paletu manual mogućnosti i kako netko ovdje reče: da po specifikacijama može do kraja izvršiti zadana naređenja.

također canon je preskup u odnosu što nudi pa za istu cijenu imaš nikon..  a ja sam puno više sklon nikon aparatima i još više nikkor objektivima za razliku od canon objektiva.

 

vi se možete a i ne morate slagati sa mnom.. vaša stvar no... činjenica je da profesionalci ne slikaju niti sa sonyjem, niti panasonicom ni olympusom

već s nikonom ili eventualno canonom.. koji je moram priznati zadnjih godina napravio ogromne korake i u dizajnu ali i u brušenju leći

 

 

naravno... bidimo realni sve se to na kraju svodi na isto i razlike sada sve više postaju minorne... ali....

 

zašto neki voze bmw a neki škodu???  pa razlike u samim motorima, ovjesima i limu su minorne.. ali ipak tako velike

najveći hrvatski portal za kulturu i umjetnost --- http://www.svijetkulture.com
Poruka je uređivana zadnji put sri 23.4.2008 11:05 (hondo).
16 godina
neaktivan
offline
RE: Pocetnicko pitanje o objektivu
hondo kaže...

 

vi se možete a i ne morate slagati sa mnom.. vaša stvar no... činjenica je da profesionalci ne slikaju niti sa sonyjem, niti panasonicom ni olympusom

već s nikonom ili eventualno canonom.. koji je moram priznati zadnjih godina napravio ogromne korake i u dizajnu ali i u brušenju leći

 

 

daj mi molim te definiraj šta je za tebe "fotograf profesionalac"
16 godina
neaktivan
offline
RE: Pocetnicko pitanje o objektivu

kao i svaki drugi profesionalac....

 

onaj koji koristi određenu opremu najmanje 6-8 sati dnevno i većinu svojih prihoda ostvaruje fotografiranjem...

 

da odmah razbijem pitanja onih zločestih... ne ja sebe ne smatram profesionalcem... prije par godina ok.. ali sada ne jer mi je fotić u

rukama najviše 2-3 sata na dan.. ali zadnje vrijeme sve češće je to oko 40ak minuta.

 

po tome se i može vidjeti kvaliteta uređaja. rijetko će ti se nešto pokvariti ako taj uređaj koristiš 2 puta tjedno po 2 sata... ali razlike u izdržljivosti,

robusnosti općenito i uporabnoj vrijednosti jako se dobro vide ako ti je fotić u rukama puno radno vrijeme svaki dan.. a ne samo kad

ti je to gušt i kad je vani lijepo vrijeme...

 

moj je nikon prošao i pljuskove i padove u blato i udarce u betonske stupove.... ali još je u jako dobrom stanju (da kucnem u drvo)

 

no ne znam dal bi takvu torturu izdržali baš svi novokomponirani aparati.  canon sigurno bi ali ostali.... hm....

 

najveći hrvatski portal za kulturu i umjetnost --- http://www.svijetkulture.com
Poruka je uređivana zadnji put sri 23.4.2008 12:16 (hondo).
16 godina
neaktivan
offline
RE: Pocetnicko pitanje o objektivu
hondo kaže...

 

moj je nikon prošao i pljuskove i padove u blato i udarce u betonske stupove.... ali još je u jako dobrom stanju (da kucnem u drvo)

 

no ne znam dal bi takvu torturu izdržali baš svi novokomponirani aparati.  canon sigurno bi ali ostali.... hm....

 

 znači pričamo o profi opremi za fotoreportere. Ili...?
16 godina
moderator
offline
RE: Pocetnicko pitanje o objektivu
puma1400 kaže...

Ovo za optics san pročitao u nekon foto magazinu koji izlazi na engleskom.

 

Ali, općento govoreći koliko bi me koštao dobar stativ+glava (razmisjam o investiranju u neki losiji slr ili neki bolji dslr)

 

Kada sam kupovao fotoaparat, rekli su mi da je to DSLR,

 

Koja je onda razlika između DSLR i DSLR-like. (osim što je dslr bolji?)

 

Koja je po tebi najbolja marka za dslr,a koja za slr?

 

Isplati li mi se više: Nadograđivati postojeći fotoaparat (objektivi  i sl.) ili kupiti neki drugi?

 

Po tebi, odaberi za mene jedan fotoaparat do 10 000,oo kn. Moze biti dslr ili slr, ali da misliš da je dosta dobar za učenje i napredovanje....


 Optics je općenito optika, a objektivi su lenses.
Za stativ nemam pojma, ja osobno imam jeftinjak od aluminija jer mi je bitno da je lagan i da ga mogu nositi na puteve. Teži bi bio bolji ali nikad ne bi išao sa mnom pa kao da ga nemam.
Krivo su ti rekli FZ18 nije DSLR.
Osnovna razlika između DSLR i DSLR like je u tome što DSLR ima zamjenjive objektive - to je "najvidljivija" razlika izvana. Ima i mnogo veći senzor, što je vjerojatno najbitnija razlika i razlog zašto sam ja npr otišao na DSLR (veći senztor - bolje slike u uvjetima s manje svjetla).
Najbolja marka za DSLR-like po mom osobnom mišljenju je Fuji. DSLR - osobno sam si uzeo Sonya i oduševljen sam, ali i Canoni i Pentaxi su jednako dobri (samo malo skuplji). Nikonov entry level DSLR ove sezoine je osjetno lošiji od spomenutih (model D60).
Isplati li ti se više nadograđivati postojeći aparat objektivima ili kupiti novi?? Pa ti na postojećem NE možeš zamijeniti objektiv, pa ne shvaćam kakvo ti je to pitanje? Kad osjetiš da te postojeća oprema sputava, uzmi bolje, dok ne osjećaš sputavanje - boli te briga.
Da ti ja biram fotić do 10k kuna rekao bi Sony A300 ili Canon D450 ili Pentax K200D. Svi ti te dođu u rasponu 4000-5.500 kuna. Ostatak love do 10k kuna potroši na 1 ili 2 dodatna objektiva, ili objektiv i stativ, ili ne znam što misliš da ti treba..... 

 

Heroj a ne zločinac
Poruka je uređivana zadnji put sri 23.4.2008 17:19 (Zli Luđak).
16 godina
neaktivan
offline
RE: Pocetnicko pitanje o objektivu
srdjan kaže...
hondo kaže...

 

moj je nikon prošao i pljuskove i padove u blato i udarce u betonske stupove.... ali još je u jako dobrom stanju (da kucnem u drvo)

 

no ne znam dal bi takvu torturu izdržali baš svi novokomponirani aparati.  canon sigurno bi ali ostali.... hm....

 

 znači pričamo o profi opremi za fotoreportere. Ili...?
ne.. ja koristim nikon d40x..   to po specifikacijama nije profi oprema za reportera već ide pod nižu kategoriju nije amater ali nije ni profi.. i jako sam zadovoljan.

služi me bez problema čak i za neke ozbiljne hrvatske novine sam radio i nisu imali niti jednu zamjerku i redovito su mi kupovali fotke.

a velika prednost profi aparata je struja.. dakle ono kao oni izgledaju debeli to je zato što po sebi imaju dodatne akomulatore koji jako dbro dođu na terenu...
jer po nekom vražjem zakonu fizike baš kad ti najviše treba struje za flash uvjek ostanem bez nje....

najveći hrvatski portal za kulturu i umjetnost --- http://www.svijetkulture.com
16 godina
neaktivan
offline
RE: Pocetnicko pitanje o objektivu

a velika prednost profi aparata je struja.. dakle ono kao oni izgledaju debeli to je zato što po sebi imaju dodatne akomulatore koji jako dbro dođu na terenu...
jer po nekom vražjem zakonu fizike baš kad ti najviše treba struje za flash uvjek ostanem bez nje....

ok, ako smo kod novinske fotografije - profi aparati nemaju ugrađen flash u tijelo, nego se ovaj montira na aparat...a ono debelo služi da ti aparat dulje radi, a ne flash. inace, kod tog tipa profesionalaca najzastupljeniji je canon, a iza njega nikon. ne samo zbog tijela nego i zbog svojih poznatih ( i kvalitetnih ) teleobjektiva.
16 godina
neaktivan
offline
RE: Pocetnicko pitanje o objektivu

između ostalog struja aparata treba i za flash... vjerovao ili ne... a svaki aparat u sebi ima flash za nuždu ako ćemo već tako detaljno.

 

daj mi taj link na kojemu si pročitao podatak da je canon no1..

 


najveći hrvatski portal za kulturu i umjetnost --- http://www.svijetkulture.com
16 godina
neaktivan
offline
RE: Pocetnicko pitanje o objektivu

ne ako je normalan eksterni flash, osim da mu da signal za okidanje ( a za to ti definitivno ne treba dodatna baterija ). i nema svaki aparat flash za nuždu, ako koristiš profesionalnu opremu onda se očekuje da imaš i pristojan eksterni flash. Što se tiče canon vs nikon tematike, po čemu ti smatraš da nikon ima primat nad canonom? ako baš hoćeš, uskoro će nogometno prvenstvo, pa pogledaj malo koje boje je većina objektiva fotoreportera koji pokrivaju tekme ( hint - bijelo )

 

btw, da se razumijemo, nemam ja ništa protiv nikona ni protiv tvog aparata.

16 godina
neaktivan
offline
RE: Pocetnicko pitanje o objektivu

ma sad ova priča nikon canon na prvenstvu je više pokrivena sponzorstvima....

 

znaš.. canon oficielnim fotografima pokloni 30ak aparata.. i hvala bogu dragom da će oni onda raditi s novom opremom...

 

e sad se tu poteže ono što sam rekao prije nekoliko postova.. tu su razlike minijaturne.. neka marke nikako ne mogu povezati

s fotografiranjem ali canon nije među njima.

 

ne mogu ti dati odgovor na pitanje zašto nikon ima primat nad canonom... jer već sam rekao da je to čisto subjektivno Smijeh

 

vjerojatno nema.. ali svatko od nas u glavi ima onu bubicu koja navija više za određenu marku..

zašto u RH volkswagen ima primat nad ostalim autima?? iako se ne prodaje više ipak.. kad kažeš da voziš VW ipak se kod ljudi

javi mali trunak zavisti.  jer nije bez vraga ona: tko jednom kupi golf opet će....

 

tako i ovo.....

 

od početka sam na nikonu.. povremeno radio nešto sitno na ostalim uređajima i brzo sam odletio natrag.

 

da sam startao na canonu vjerojatno bi bilo isto... opet bi se njemu vraćao...


najveći hrvatski portal za kulturu i umjetnost --- http://www.svijetkulture.com
16 godina
offline
Pocetnicko pitanje o objektivu

Brzi tecaj:

- slr znaci single lens reflective, to nisu ultrazoom klasa i sl (amaterski aparati neki bi rekli:), oni nemaju onaj "škljoc" iz malog zvučnika nego se to čuje ogledalce koje se podigne da bi propustilo svijetlost na senzor/film

- ljudsko oko vidi kao slr aparat sa objektivom na 50mm, to je slika 1:1. To se odnosi samo na aparate sa 35mm filmom ili fullframe senzorom

- ti mm je žarišna duljina, to je udaljenost žarišta (loma zraka) od, hm, leće.

- žarišna duljina mora biti veća od dijagonale filma (senzora), inaće je to širokokutni objektiv

- otvor blende je koliko puta taj promjer stane u žarišnu duljinu, to je ujedno i svjetlosna jačina objektiva, skoro najbitnija stvar kod aparata ! :)

- ljudsko oko ima "otvor blende" oko 10, to je jako mali otvor, znači mozak kompenzira nedostatak svjetlosti

- veliki otvor blende (malen broj) -> mala dubinska oštrina (pozadina mutna)

- na dubinsku oštrinu utječu žarišna duljina, otvor blende i fokusna daljina. I veličina senzora...ali to je već teža matematika

- zoom se računa djeljenjem najveće sa najmanjom žarišnom duljinom. Npr, 18-120mm je cca 7x zoom, ali i 28-200mm je cca 7x zoom

- što je manji senzor (ultrazoom aparati i sl) to je veći šum na većim razinama osjetljivosti (ISO) jer su manji pixeli pa reagiraju na toplinu i još svašta! Zato svi slr aparati (od 1,6 crop faktor na više, senzor oko 16x22mm) imaju jako malo šuma u odnosu na sve d-slr ultra-100x-zoom aparate (senzor 5*7mm)

- crop faktor označava koliko je puta manji senzor od standardnog formata filma (35mm dijagonala)

znači, ovako ugrubo, ako podesimo:

iso 100 - blenda 4 - 1/60 sec

slika će biti isto exponirana kao i da povečano osjetljivost za jednu razinu ovako ali smanjimo otvor blende:

iso 200 - blenda 5,6 - 1/60 sec

a to je isto kao i umjesto smanjenja otvora blende ubrzamo expoziciju:

iso 200 - blenda 4 - 1/80 sec

 

a s tim finesama se da podesiti željeni efekt na fotografiji (npr da ženska koju slikaš ima oštro oko a mutno uho, i to bez fotošopa!), i zato ljudi koje se žele ozbiljnije baviti fotografijom nabave neki aparat sa zamjenjivim objektivima.

 

- i za kraj, riječ fotografija dolazi od: foto - svijetlost, grafija - pisanje

 

 

 

#define QUESTION ((bb) || !(bb))
Poruka je uređivana zadnji put pon 28.4.2008 22:28 (hudo).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Pocetnicko pitanje o objektivu
hudo kaže...

znači, ovako ugrubo, ako podesimo:

iso 100 - blenda 4 - 1/60 sec

slika će biti isto exponirana kao i da povečano osjetljivost za jednu razinu ovako ali smanjimo otvor blende:

iso 200 - blenda 5,6 - 1/60 sec

a to je isto kao i umjesto smanjenja otvora blende ubrzamo expoziciju:

iso 200 - blenda 4 - 1/80 sec

 

 

 

- i za kraj, riječ fotografija dolazi od: foto - svijetlost, grafija - pisanje

 

 

 

 iso 100 blenda 4 i 1/60 je ekvivalent iso 200 blenda 4 i 1/120 ( tj. 1/125 kao vrijednost koja se moze dobiti na aparatu) a ne 1/80 ( to je 1/3 blende a ne cijela blenda )
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice