NVIDIA Blackwell 50xx izdvojena tema

poruka: 133
|
čitano: 34.142
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
8 godina
offline
NVIDIA Blackwell 50xx

Smatram da nije prerano otvoriti i ovu temu iako je release date planiran za 2025.

 

Glavne odlike će biti:

  • 3nm proces
  • tiled arhitektura, konačno
  • izostanak modela 5070, ako se ne varam, koji u gen 30xx a pogotovo u 40xx kiksa iz jasnih razloga, ni jeftin ni jak kao 4080.

 

Blackwell rumoured features

Moj PC  
4 0 hvala 3
13 godina
offline
Re: NVIDIA Blackwell 50xx
EricCartman kaže...

Smatram da nije prerano otvoriti i ovu temu iako je release date planiran za 2025.

 

Glavne odlike će biti:

  • 3nm proces
  • tiled arhitektura, konačno
  • izostanak modela 5070, ako se ne varam, koji u gen 30xx a pogotovo u 40xx kiksa iz jasnih razloga, ni jeftin ni jak kao 4080.

 

Blackwell rumoured features

 Uuuuuu trebat će skupiti lovu za preskupe nove kartice koje nam neće trebati.

9 godina
offline
Re: NVIDIA Blackwell 50xx
hummer0 kaže...
EricCartman kaže...

Smatram da nije prerano otvoriti i ovu temu iako je release date planiran za 2025.

 

Glavne odlike će biti:

  • 3nm proces
  • tiled arhitektura, konačno
  • izostanak modela 5070, ako se ne varam, koji u gen 30xx a pogotovo u 40xx kiksa iz jasnih razloga, ni jeftin ni jak kao 4080.

 

Blackwell rumoured features

 Uuuuuu trebat će skupiti lovu za preskupe nove kartice koje nam neće trebati.

 

ali gledaj to s vedrije strane, barem ćeš moći staviti novu graf pod "Moj PC" ovdje na forumu

15 godina
offline
Re: NVIDIA Blackwell 50xx

Nevidija sad nema konkurenciju a kamoli sljedeča serija mogu cijenu nabit koliko ih volja.

DarthMarkus kaže... Normalno da radi fluidnio kad ti fali pol galaksije hehe
8 godina
offline
Re: NVIDIA Blackwell 50xx
Cansee kaže...
hummer0 kaže...
EricCartman kaže...

Smatram da nije prerano otvoriti i ovu temu iako je release date planiran za 2025.

 

Glavne odlike će biti:

  • 3nm proces
  • tiled arhitektura, konačno
  • izostanak modela 5070, ako se ne varam, koji u gen 30xx a pogotovo u 40xx kiksa iz jasnih razloga, ni jeftin ni jak kao 4080.

 

Blackwell rumoured features

 Uuuuuu trebat će skupiti lovu za preskupe nove kartice koje nam neće trebati.

 

ali gledaj to s vedrije strane, barem ćeš moći staviti novu graf pod "Moj PC" ovdje na forumu

 Pogle moju, fakat je još uvijek imam. Starcraft2 ftw

3 godine
offline
Re: NVIDIA Blackwell 50xx
dery kaže...

Nevidija sad nema konkurenciju a kamoli sljedeča serija mogu cijenu nabit koliko ih volja.

 najebali smo ko zečevi

8 godina
offline
NVIDIA Blackwell 50xx

Bit će brutalni napredak u performansama, zbog prelaska na potpuno novi 3nm proces, ali tek kada se ostvari, evo Apple je jučer izdao prvi proizvod na 3nm, no zasad još ništa od laptop grade procesora na tome, samo mob i sat.

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
NVIDIA Blackwell 50xx

Kupuje se novi Xbox 2026.

Moj PC  
0 2 hvala 0
7 mjeseci
protjeran
offline
Re: NVIDIA Blackwell 50xx
EricCartman kaže...

Bit će brutalni napredak u performansama, zbog prelaska na potpuno novi 3nm proces

Zbog toga sigurno nebude napredak jer je skok sa trenutnih 4nm na 3nm jako mali. Ako nemaju brutalno napisanu arhitekturu nebude ništa posebno ta nova arhitektura. Najviše ce naoredovati RT performanse jer ce ugraditi poseban modul na grafe za taj dio.

8 godina
offline
Re: NVIDIA Blackwell 50xx
Jacked kaže...
EricCartman kaže...

Bit će brutalni napredak u performansama, zbog prelaska na potpuno novi 3nm proces

Zbog toga sigurno nebude napredak jer je skok sa trenutnih 4nm na 3nm jako mali. Ako nemaju brutalno napisanu arhitekturu nebude ništa posebno ta nova arhitektura. Najviše ce naoredovati RT performanse jer ce ugraditi poseban modul na grafe za taj dio.

Ok, ali 4nm je zapravo poboljšani 5nm node. dok je 3nm puni pomak. Naravno sve te brojke su dosta marketinške i ne znače više prave veličine na tranzistorima. Najbliži istini je bio Intel sa svojim nazivljem 10nm, 10++++, kojeg sad naziva N7 da se i on brojkom poklopi kao i stvarnim vrijednostima.

GPU sa napretkom nodea, najviše profitira, osim bolje arhitekture, manje potrošnje, glavno je da strpa i više CUDA jezgri na isti komad silicija, dok CPU štuca sa ST i MT, GPU je potpuno paraleliziran.

Očekujem razliku proporcionalnu onoj u napretku sa 30xx na 40xx.

7 mjeseci
protjeran
offline
Re: NVIDIA Blackwell 50xx
EricCartman kaže...

Očekujem razliku proporcionalnu onoj u napretku sa 30xx na 40xx.

 Ocekujes osmo svijetsko čudo ako to očekuješ. Ampere je skakao sa jako loših Samsungovih 8nm (nešto kao TSMC 10nm)  na TSMC 4nm koji je nekoliko puta bolji proces i zato su i imali najveci generacijski skok sa Adom Lovelace.  

 

Ovaj Blackwell ce vjerojatno doci slično kao Turing nakon Pascala... a 4090 je nova 1080ti

3 godine
offline
Re: NVIDIA Blackwell 50xx
Jacked kaže...
EricCartman kaže...

Očekujem razliku proporcionalnu onoj u napretku sa 30xx na 40xx.

 Ocekujes osmo svijetsko čudo ako to očekuješ. Ampere je skakao sa jako loših Samsungovih 8nm (nešto kao TSMC 10nm)  na TSMC 4nm koji je nekoliko puta bolji proces i zato su i imali najveci generacijski skok sa Adom Lovelace.  

 

Ovaj Blackwell ce vjerojatno doci slično kao Turing nakon Pascala... a 4090 je nova 1080ti

  
1080ti sam platio 4900kn a 4090 je sad 14000kn neke gadne droge uzimaš?

7 mjeseci
protjeran
offline
NVIDIA Blackwell 50xx

Pa logično da je 4090 skuplja kao i hrana i sve ostalo otprije 7 godina  ako nemas sta pametno napisati bolje se ne brukaj. A i usporedba i rasprava je oko performansi a ne cijena, i samim time kazem sa polja performansi i utjecaja na tržištu lako moguce da ce 4090 zadržati aktualnost slično 1080ti.

 

 

A i neznam gdje si vidio novu 1080ti za 4900kn kada su se kretale oko 6500-7500kn u prosjeku, imao sam MSI Gaming X Trio 1080ti pa slobodno usporedimo račune za kojeg znam da nemas jer izmisljas toplu vodu redovno po formumu 

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 14.9.2023 18:14 (Jacked).
Moj PC  
0 3 hvala 0
8 godina
offline
Re: NVIDIA Blackwell 50xx
Jacked kaže...
EricCartman kaže...

Očekujem razliku proporcionalnu onoj u napretku sa 30xx na 40xx.

 Ocekujes osmo svijetsko čudo ako to očekuješ. Ampere je skakao sa jako loših Samsungovih 8nm (nešto kao TSMC 10nm)  na TSMC 4nm koji je nekoliko puta bolji proces i zato su i imali najveci generacijski skok sa Adom Lovelace.  

 

Ovaj Blackwell ce vjerojatno doci slično kao Turing nakon Pascala... a 4090 je nova 1080ti

 Hm, možda i imaš pravo, po brojkama 3nm šije i 5 i 4nm po "transistor count per square mm", ali prema prvim benchmarcima iPhonea 15 Pro, zasad nije neka sreća, ni po potrošnji ni po broju tranzistora.

Nadam se da će ga usavršiti s vremenom.

Jedno je sigurno, cijena će biti veća od 5nm zbog eksp. porasta cijene wafera sa smanjenjem od EUV dimenzija nadalje... EDIT: osim ako tiles ne utječu pozitivno na cijenu, a mogle bi.

Poruka je uređivana zadnji put čet 14.9.2023 18:19 (EricCartman).
3 godine
offline
Re: NVIDIA Blackwell 50xx
Jacked kaže...

Pa logično da je 4090 skuplja kao i hrana i sve ostalo otprije 7 godina ako nemas sta pametno napisati bolje se ne brukaj. A i usporedba i rasprava je oko performansi a ne cijena, i samim time kazem sa polja performansi i utjecaja na tržištu lako moguce da ce 4090 zadržati aktualnost slično 1080ti.

 

 

A i neznam gdje si vidio novu 1080ti za 4900kn kada su se kretale oko 6500-7500kn u prosjeku, imao sam MSI Gaming X Trio 1080ti pa slobodno usporedimo račune za kojeg znam da nemas jer izmisljas toplu vodu redovno po formumu 

 

 Je 180% poskupljenje za high end

7 mjeseci
protjeran
offline
NVIDIA Blackwell 50xx

Cijene hrane i kucnih potrepština su skocile u zadnjih godinu dana za duplo a o sirovinama da ne pricam... i ti se sada cudis inflaciji i razlici u cijenovnim standardima otprije 7 godina. Pogledaj koliko je koštala kutija cigareta 2017te a koliko danas...

 

I cekam račun za 1080ti i 4900kn. Ocito si neku rabljenu ušičario pa sad trabunjaš pod cijene novog. 

 

Uostalom nitko cijene nije spominjao niti su poanta rasprave, spamaš bezveze oko stvari koje su jasne i logične i malom djetetu.

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 14.9.2023 18:30 (Jacked).
Moj PC  
1 1 hvala 0
9 godina
offline
Re: NVIDIA Blackwell 50xx
Jacked kaže...

Pa logično da je 4090 skuplja kao i hrana i sve ostalo otprije 7 godina  ako nemas sta pametno napisati bolje se ne brukaj. A i usporedba i rasprava je oko performansi a ne cijena, i samim time kazem sa polja performansi i utjecaja na tržištu lako moguce da ce 4090 zadržati aktualnost slično 1080ti.

 

 

A i neznam gdje si vidio novu 1080ti za 4900kn kada su se kretale oko 6500-7500kn u prosjeku, imao sam MSI Gaming X Trio 1080ti pa slobodno usporedimo račune za kojeg znam da nemas jer izmisljas toplu vodu redovno po formumu 

 

 

nije baš tolika inflacija, ako je kruh bio 7 kuna kada je ta grafa bila 4900, sada je recimo 12 kn, to je poskupljenje od oko 70% od početne cijene, zar ne? 

 

s druge strane ako je 1080TI bila nova ajmo reći oko 7k kuna, a ova 4090 je sada oko 14-15 onda pričamo o povećanju od 100%.

 

I nije zapravo toliko velika razlika, samo mislim da nema više opravdanja kad ima grafi za kupit, nije nestašica.

 

7 mjeseci
protjeran
offline
NVIDIA Blackwell 50xx

Samo sta ti kruh i nije neki primjer, slobodno usporedi cijene sirovina od kojih se i prave grafe pa stavi računicu.

 

Uz to da smo imali i dvije velike mining ludnice, jedne u 2017-drugu 2021 i samim time su cijene otišle u nepovrat, a sada jos i AI groznica dere jace od te obje mining etape i samo cekam da skoce cijene.

Poruka je uređivana zadnji put čet 14.9.2023 18:34 (Jacked).
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
NVIDIA Blackwell 50xx

Sobzirom da RTX 4090 nije skupa, inflacija itd. a inflacija ide i dalje, očekukjem da kožnati postavi cijenu 5090 na barem 4000 eura.  Ljudi će kupovati, ja nebum ali drugi budu.

Svakome njegovo.

 

Moj PC  
2 0 hvala 0
15 godina
offline
NVIDIA Blackwell 50xx

Ono šta bude dalo največi skok u perf kupovat će se cijena se ne gleda. Zato i jest rtx4090 najprodavanija grafa od svih.

DarthMarkus kaže... Normalno da radi fluidnio kad ti fali pol galaksije hehe
Moj PC  
2 0 hvala 0
14 godina
offline
NVIDIA Blackwell 50xx

Istina, zato i velim, 4000 eura i bude se prodavala, kožnatom paše a paše i kupcima. win/win

Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
offline
NVIDIA Blackwell 50xx

Uvijek ista priča o cijenama, ako vam do sad nije jasno da cijene neće nikada više biti kao prije, te da može jedino skuplje biti, jeftinije nikako, onda ne znam što reći uopće na tu temu 

Kome je skupo neće kupiti i mir, kao i sa bilo čim drugim...hebo vas dan pa ne vozite svi ni novog Mercedesa, pa se ne mora ni grafička najbolja imati.

 

Moj PC  
3 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: NVIDIA Blackwell 50xx
lobotomac90 kaže...

...hebo vas dan pa ne vozite svi ni novog Mercedesa, pa se ne mora ni grafička najbolja imati.

 točno tako, kolega je donedavno gejmao na gtx 970, sad vozi moju staru gtx 1070

za njegov 1080p monitor još uvijek odlična grafa, njemu je i low/mid ok, samo da igra radi i uživa u gejmanju ko prase u blatu

15 godina
offline
Re: NVIDIA Blackwell 50xx

Uff da je meni barem vratiti taj mindset od prije 15-20 godina kada sam ono pravo guštao u igrama, a bio sretan kada igru mogu pokrenuti da ne šteka nebitno na kojim detaljima.

Ja prvi gledam kako bi nešto mijenjao non stop, ali ne kukam o cijeni...jbg skupo je, ako mogu priuštim si, ako ne jbg i dobro.

Nije nešto od krucijalne važnosti da se mora realno, a to što smo našli skup hobi je naš problem, ali poanta je da nije potreba, a ekipa se diže na zadnje noge više nego kada poskupljuje hrana, teorija apsurda!

Ne kontam da nekima nije jasno da je sve poskupilo, da su cijene POLOVNIH auta sve bliže cijenama novih, da je cijena novih auta otišla gore, pa zašto bi grafičke bile izuzetak.

Ja ću prvenstveno opet ciljati na neki mid range sa nekom rtx 5070, naravno ako budem u mogućnosti, te ako sam sebi u glavi opravdam tu kupnju kao što je bio slučaj sa aktualnom serijom.

Poruka je uređivana zadnji put pet 15.9.2023 9:01 (lobotomac90).
14 godina
offline
NVIDIA Blackwell 50xx

Onda se svi slažemo, sve je skupo naravno da grfe ne mogu biti jeftine. Kao što sam napiso ljudi bi plaćali i 4000 eura da bi imali nabolje, moguće i više od toga....nebo je granca.

Kad pogledaš, super nam je svima skupa kad imamo para uza sve skuplje nekretnine, automobile i igračke.

 

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 mjeseci
offline
NVIDIA Blackwell 50xx

Stop being poor  

Što su mi super komentari tipa pa sve ostalo je poskupilo i bit će samo skuplje. Ljudi vald' u zadnje vrijeme jako vole kružne argumente. Grafe nisu poskupile jer je sve ostalo poskupilo već jer je potražnja za čipovima takve prirode (visok nivo paralelizacije) brzo skočila, a ponuda ne raste jednakom brzinom. Kak' to da diskovi nisu poskupili?! Monitori isto stalno sve bolji i jeftiniji.

Anyway, ne očekujem toliki skok kao sa ampere na lovelace pošto je to bilo drastično, promjena sa samsunga 8nm na tsmc optimizirani 5nm. Kad usporedite veličine čipova i broja tranzistora možete vidjet koliki je to skok. Teško će biti takav skok napravit opet što bi moglo dovest do većih čipova i samim time veće cijene. A ako se nastavi ili još poveća potražnja za high end čipovima onda će 5060 bit €500. To će bit super 

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: NVIDIA Blackwell 50xx

Pa naravno da moraju imat imat neko obrazloženje zašto je nešto poskupilo, u slučaju grafičkih imamo slučaj čipova, ali grafičkih sada hvala Bogu ima na lageru kolko oš, dakle ne fali čipova kao prije 2 godine.

Dobar 4k monitor ne moš naći ispod 700 eura, a prije si za 2000 kn imao pilu od monitora. Disk 1tb ssd pogledaj cijene,a prije si 1 tb HDD plaćao 300 kn, tako da ti nisu neke usporedbe baš.

Tehnologija je znato napredovala, a taj napredak ima svoju cijenu.

Debilno je očekivati grafu koja će žderat 4k na 100 fpsa za malu cijenu, a kupac treba sam ocijeniti jel mu skupo i jel mu potreba taj proizvod kupiti po toj cijeni.

Imam feeling da većina vas ovdje očekuje dobit za malo love puno, a nažalost u životu to nejde tako.

Ja gledam gaming kao hobi koji ima svoju cijenu, hoćeš vozit motor, košta, ideš na pecanje, košta, pa tako i ovo. 

Kome je skupo neka traži drugu zanimaciju i mir, a ne kenjat non stop po forumima kako treba bojkotirati kupnju, te tražiti razloge zašto nešto košta koliko košta.

Još su mi najjači ovi što su uvjereni kako bi da mi iz Hrvatistana bojkotiramo recimo Nvidiu nešto promjenilo po pitanju cijena 

9 godina
offline
Re: NVIDIA Blackwell 50xx
lobotomac90 kaže...

Uff da je meni barem vratiti taj mindset od prije 15-20 godina kada sam ono pravo guštao u igrama, a bio sretan kada igru mogu pokrenuti da ne šteka nebitno na kojim detaljima.

Ja prvi gledam kako bi nešto mijenjao non stop, ali ne kukam o cijeni...jbg skupo je, ako mogu priuštim si, ako ne jbg i dobro.

Nije nešto od krucijalne važnosti da se mora realno, a to što smo našli skup hobi je naš problem, ali poanta je da nije potreba, a ekipa se diže na zadnje noge više nego kada poskupljuje hrana, teorija apsurda!

Ne kontam da nekima nije jasno da je sve poskupilo, da su cijene POLOVNIH auta sve bliže cijenama novih, da je cijena novih auta otišla gore, pa zašto bi grafičke bile izuzetak.

Ja ću prvenstveno opet ciljati na neki mid range sa nekom rtx 5070, naravno ako budem u mogućnosti, te ako sam sebi u glavi opravdam tu kupnju kao što je bio slučaj sa aktualnom serijom.

 

ja na svu sreću i dalje imam sličan mindset. Mislim bitno mi je da je dobra grafa i da vrti na 60 fpsa, ali kad sam to uštimao onda me više ne zanima, samo uživam u igri. Imao sam u jednom trenutku fazu da gledam svaki fps, pratim temperature, ventove, herzove, ma reko zajebi idem ja igrati igru.

 

Volim biti u toku, volim uzeti novu odličnu grafu, ali kad sve fino naštimam onda mi je samo bitno gejmanje

12 mjeseci
offline
NVIDIA Blackwell 50xx

Ima ih na lageru jer se ne kupuju kao prije zbog visokih cijena i općenito povećanih životnih troškova. Uspoređuješ ssd sa hddom, stare tn monitore sa 60hz i današnje ips sa 144 i više. Btw, 4k monitor možeš danas kupit za €229 u Hrvatistanu ... ne znam sad čije su usporedbe baš neke.

 

Meni je isto bitno da mogu gejmat, ali isto tako pratim razvoj tehnologija i ponude na tržištu. Imam 6600xt već dost dugo i gejmam u 2k većinu igrica na high postavkama bez beda preko 60fps-a tipa Remnant 2 i Hogwarts Legacy i prije toga Elden Ring. Doduše morao sam instalirat neke modove i smanjit konzumaciju rama, ali funkcionira za one koje se žele potrudit oko svog hardware-a i izvuć više neg' što nudi stock. A cijene su takve kakve jesu i bit će kakve će bit, mi tu ne možemo baš ništa i ne pretvaram se da nije tako.

Poruka je uređivana zadnji put pet 15.9.2023 13:59 (PlayPetepp).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: NVIDIA Blackwell 50xx
Cansee kaže...
lobotomac90 kaže...

Uff da je meni barem vratiti taj mindset od prije 15-20 godina kada sam ono pravo guštao u igrama, a bio sretan kada igru mogu pokrenuti da ne šteka nebitno na kojim detaljima.

Ja prvi gledam kako bi nešto mijenjao non stop, ali ne kukam o cijeni...jbg skupo je, ako mogu priuštim si, ako ne jbg i dobro.

Nije nešto od krucijalne važnosti da se mora realno, a to što smo našli skup hobi je naš problem, ali poanta je da nije potreba, a ekipa se diže na zadnje noge više nego kada poskupljuje hrana, teorija apsurda!

Ne kontam da nekima nije jasno da je sve poskupilo, da su cijene POLOVNIH auta sve bliže cijenama novih, da je cijena novih auta otišla gore, pa zašto bi grafičke bile izuzetak.

Ja ću prvenstveno opet ciljati na neki mid range sa nekom rtx 5070, naravno ako budem u mogućnosti, te ako sam sebi u glavi opravdam tu kupnju kao što je bio slučaj sa aktualnom serijom.

 

ja na svu sreću i dalje imam sličan mindset. Mislim bitno mi je da je dobra grafa i da vrti na 60 fpsa, ali kad sam to uštimao onda me više ne zanima, samo uživam u igri. Imao sam u jednom trenutku fazu da gledam svaki fps, pratim temperature, ventove, herzove, ma reko zajebi idem ja igrati igru.

 

Volim biti u toku, volim uzeti novu odličnu grafu, ali kad sve fino naštimam onda mi je samo bitno gejmanje

 

Ja sam nažalost skonto da mi gaming nije više zanimljiv kao prije, pa vjerojatno zato i filozofiram sa postavkama i fps-om, jer u gameplayu nema nekih novina zadnjih 10 godina i sve je manje više na isti kalup, bit će da ima nešto i do godina, mislim da je svakako vrijeme da nađem novi hobi 

S druge strane volim hardveraj, te me veseli imati dobar komp, ali da se puno manje igram nego prije nekih 10-ak godina, igram, što zbog obaveza, što jednostavno zbog zasićenja.

PlayPetepp kaže...

Ima ih na lageru jer se ne kupuju kao prije zbog visokih cijena i općenito povećanih životnih troškova. Uspoređuješ ssd sa hddom, stare tn monitore sa 60hz i današnje ips sa 144 i više. Btw, 4k monitor možeš danas kupit za €229 u Hrvatistanu ... ne znam sad čije su usporedbe baš neke.

 

Pa ti si dao usporedbu prije i sada, pa ti uspoređujem neki današnji high end sa ondašnjim, recimo od prije 10 godina kada 4k nije ni bio u planu za gaming.

Tada si odličan FHD monitor mogao naći za manje od 500 eura bez beda, a sada High end monitori koštaju oko 1000 pa do cifri od kojih boli glava.

Ako se dan danas igraš na FHD ne treba ti ni grafička od 1000-2000 eura.

Poruka je uređivana zadnji put pet 15.9.2023 14:17 (lobotomac90).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice