Problem sa Sapphire r9 290 (crni ekran)

poruka: 28
|
čitano: 7.470
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
11 godina
offline
Problem sa Sapphire r9 290 (crni ekran)

Pozdrav ljudi

Molio bih vas za pomoc... uzeo sam sapphire r9 290 tri x i ne radi mi kako treba, nakon nekog vremena se zacrni ekran i dalje nista. Pokusao sam sa 3 verzije drivera ali nista. Na drugom kompu normalno radi sve a kod mene steka a sa drugom grafom sve u redu. Pokusao sam na 7 i 8.1 windowsima, prosao sve kroz bios maticne, provjerio napajanje... ne znam sto sve nisam pokusao. 

 {#}

Temperatura nije isla preko 50 na oba kompa jer ni ne stignem ju oopteretit. Na drugom je neko slabije napajanje (frendov komp). Voltaza na frendovom kompu je bila 11.5 (12V) a kod mene je 11.88 (12V). Jos jedna stvar... dok pokrenem gpu-z pise mi bus interface  pcie 3.0 x16 @ x1 1.1 a dok pokrenem render test prebaci na x16 3.0. Dok prekinem test opet "padne" na x1 1.1.

Da napomenem da je sve uredno instalirano i ima najnoviji bios na maticnoj.

 

Molim bilo koga za bilo kakav smislen savjet. Sav hardver je pod moj pc.

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Problem sa Sapphire r9 290 (crni ekran)
Entropija kaže...

Pozdrav ljudi

Molio bih vas za pomoc... uzeo sam sapphire r9 290 tri x i ne radi mi kako treba, nakon nekog vremena se zacrni ekran i dalje nista. Pokusao sam sa 3 verzije drivera ali nista. Na drugom kompu normalno radi sve a kod mene steka a sa drugom grafom sve u redu. Pokusao sam na 7 i 8.1 windowsima, prosao sve kroz bios maticne, provjerio napajanje... ne znam sto sve nisam pokusao. 

 {#}

Temperatura nije isla preko 50 na oba kompa jer ni ne stignem ju oopteretit. Na drugom je neko slabije napajanje (frendov komp). Voltaza na frendovom kompu je bila 11.5 (12V) a kod mene je 11.88 (12V). Jos jedna stvar... dok pokrenem gpu-z pise mi bus interface  pcie 3.0 x16 @ x1 1.1 a dok pokrenem render test prebaci na x16 3.0. Dok prekinem test opet "padne" na x1 1.1.

Da napomenem da je sve uredno instalirano i ima najnoviji bios na maticnoj.

 

Molim bilo koga za bilo kakav smislen savjet. Sav hardver je pod moj pc.

 

Pokušaj 900mhz core clock i 1500mhz memory clock.

Trebalo bi riješiti problem. {#}

Hejjjjj
16 godina
offline
Problem sa Sapphire r9 290 (crni ekran)

kakva glupost , covjek ima pravo na performasne koje je platio ! a ne da stabilnost postigne underclockanjem istog ..da se radi o overclocku  to je onda druga prica  .. tako da odnesi to podhitno na servis i zatarazi na licu mjesta

novu grafu ,... di si je kupio bdw  {#}

Poruka je uređivana zadnji put pon 2.6.2014 22:56 (4mal).
Moj PC  
8 0 hvala 0
14 godina
offline
Problem sa Sapphire r9 290 (crni ekran)

Isti problem, r7 260x 2 gb... Instalirao drivere sa CD-a i nikakav problem do sad. ( Usput u power options u control panel stavi za PCIE power management - > off da ne štedi struju ).

Don’t make a habit out of choosing what feels good over what’s actually good for you.
Moj PC  
0 0 hvala 1
11 godina
offline
Re: Problem sa Sapphire r9 290 (crni ekran)
4mal kaže...

kakva glupost , covjek ima pravo na performasne koje je platio ! a ne da stabilnost postigne underclockanjem istog ..da se radi o overclocku  to je onda druga prica  .. tako da odnesi to podhitno na servis i zatarazi na licu mjesta

novu grafu ,... di si je kupio bdw  {#}

 

Da malo mi je glupo underclockat grafu...

U Linksu sam ju uzo

11 godina
offline
Problem sa Sapphire r9 290 (crni ekran)

Evo da objavim što sam riješio... Pomoću MSI Afterburnera sam povečao core voltage za 30mV i power limit za 50% i onda mi se povremeno pojavljivao crni ekran ali znatno rijeđe. Zatim sam još smanjio core clock na 900 i memory clock na 1200 i sad sve radi bez problema. Nisam nikako zadovoljan što sam underclockao grafu i moram to riješit. Problem je u mojim komponentama jer kod frenda radi ok. Vjerovatno je ili napajanje ili matična. Kod frenda u GPU-Z na 12V pokazuje 11.58V a kod mene 11.88V tak da ne mislim da je napajanje krivo, ali nije mi jasno kako bi matična (Asus p8z68-v pro gen3) bila usko grlo?! Frend ima neko 700W-atno napajanje. Matična je starija (mislim da je iz 2011 ili 2012) ali je dosta dobra. Dok nađem vremena budem otišao do frenda da testiramo sa kombiniranjem komponenata pa javim što bilo.

 

Postoji li mogučnost da je Sapphire R9 290 Tri-X "prejaka" za moju matičnu?

Moj PC  
1 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Problem sa Sapphire r9 290 (crni ekran)
Entropija kaže...

Evo da objavim što sam riješio... Pomoću MSI Afterburnera sam povečao core voltage za 30mV i power limit za 50% i onda mi se povremeno pojavljivao crni ekran ali znatno rijeđe. Zatim sam još smanjio core clock na 900 i memory clock na 1200 i sad sve radi bez problema. Nisam nikako zadovoljan što sam underclockao grafu i moram to riješit. Problem je u mojim komponentama jer kod frenda radi ok. Vjerovatno je ili napajanje ili matična. Kod frenda u GPU-Z na 12V pokazuje 11.58V a kod mene 11.88V tak da ne mislim da je napajanje krivo, ali nije mi jasno kako bi matična (Asus p8z68-v pro gen3) bila usko grlo?! Frend ima neko 700W-atno napajanje. Matična je starija (mislim da je iz 2011 ili 2012) ali je dosta dobra. Dok nađem vremena budem otišao do frenda da testiramo sa kombiniranjem komponenata pa javim što bilo.

 

Postoji li mogučnost da je Sapphire R9 290 Tri-X "prejaka" za moju matičnu?

Ne.

multi-gpu 4 live
12 godina
offline
Problem sa Sapphire r9 290 (crni ekran)

Ovako  - black screen ti je problem kod cijele 290 serije, ironično svi vele da trixxx najmanje ima problema s time, no

 

imao sam ga ja i par kolega, dok nisam reklamirao karticu i dobio drugu (koja radi ko urica) u roku od dva dana...Napravi to...

 

 

EDIT : ja sam svoju držao na VDDC offsetu (trixx + autostart), misleći da ću đubretarski izdržati s njom i onda je reklamirati kad joj padne cijena te uzeti 290x u zamjenu (pod račun), no jednostavno je bacila zadnji i permanentni black screen (sa offsetom) pa sam je morao odnijeti reklamirati....

 

 

Shvati da offsetima ne rješavaš ništa, odnosno to ti je kao da popiješ voltaren za pokvaren zub, privremeno dijeluje no moraš se stalno rokati da bi donekle funkcionirao...Dakle odi zubaru (Linksu)...Zamisli kad je budeš prodavao,- " Ma radi vam ona samo morate podesit par stvari,

hehe"

 

 

P.S. javi mi se u PM ako te točno zanima u čem je problem, pošto ne volim da mi trolovi (koji su popili litru iz vrutka znanja) upadaju u postove

Poruka je uređivana zadnji put čet 5.6.2014 10:19 (DarthMarkus).
Moj PC  
3 0 hvala 2
14 godina
offline
Problem sa Sapphire r9 290 (crni ekran)

To što mijenja brzinu PCIE nije nikakav nedostatak već štednja energije i za to se ne sekiraj.  

Na AMD web stranici možeš naći mali tool za potpuno uklanjanja driver-a. Ukloni driver sa njim pa instaliraj zadnju verziju koju ćeš također skinuti sa AMD web stranice (nemoj instalirati Sapphire-ov driver)

 

Kolega chaselol je u ovoj temi predstavio problem veoma sličan tvom. Prouči link i vjerujem da ćeš riješti problem. kako sam i sam vlasnik AMD GPU, imao sam određenih problema sa frekvencijom memorije i napona memorije GPU-a.

Poruka je uređivana zadnji put čet 5.6.2014 12:48 (phoenix2003).
Moj PC  
1 1 hvala 1
11 godina
offline
Problem sa Sapphire r9 290 (crni ekran)

Hvala na savjetima... nisam stigao to sve isprobat. Odnio sam ju na reklamaciju pa budemo vidjeli što će reći.

Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Problem sa Sapphire r9 290 (crni ekran)

Jesu li rekli sta

koristimo dijalekte kojih je Hrvatski jezik prepun a ne Englesko smeće
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Problem sa Sapphire r9 290 (crni ekran)

Jučer dobio poruku da je komponenta u ovlaštenom servisu i da će se idući tjedan vratit...

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Problem sa Sapphire r9 290 (crni ekran)

Evo danas dobio poziv iz linksa da je riješena reklamacija i dobio sam novu sapphire r9 290 trix! Došao doma, upiknuo ju, malo se battlefildo i radi savršeno {#}. Nema crnog ekrana, ne grije se i šuti. Ja sretan {#}

Moj PC  
6 0 hvala 1
14 godina
offline
Problem sa Sapphire r9 290 (crni ekran)

Evo mene sad sa istim problemom ali drugom grafickom karticom. U pitanju je R7 260x 2 gb GDDR5 Sapphire kupljena u ADM-u. Odkad sam je kupio sam imao problema sa crnim ekranom i pojavi se nenadano, moze u intervalima od sat vremena a moze i od par dana kako kad! Probao sam promjeniti sve drivere i opet isti problem. Malo sam googlao te dosta ljudi ima slican problem te su im vecinom mijenjali u ducanima kartice. Tako da sam odlucio snimiti video crnog ekrana ( Napomena graficka je vecinom bacala crni ekran u IDLE-u a ne pod opterecenjem ) i poslje toga restartao pc pa je normalno komp radio. Kasnije odnio u ADM servis te su rekli  da ce javiti rezultate. Nakon par dana su javili da je graficka skroz ispravna, da je 3 dana na njoj bio upljen furmark i da je jos testirana sa 3d markom i da je sve uredu. Otisao sam u servis te podigao karticu, dosao doma spojio ju i nakon 3 sata je komp radio u IDLE-u i opet ista stvar. Sljedeci dan dolazim opet u ADM i reklamiram ju sa NOVIM videom i na tom videu je jos snimljen njihov papir sa reklamacije ( da nebi bilo da sam skinuo sa YT-a video ) te taj isti video kao i prijasnji nisu htjeli gledati uopce ( razlog nepoznat ). Sad su mi rekli da ako se opet ustanovi da je kartica uredu da ce naplatiti to sto su je testirali. Sad bih volio par savjeta kako i sta dalje? Lud nisam, dosta ljudi problema imaju sa R serijom i sad ocito je moja ispravna kod njih a kod mene nije.

 

Don’t make a habit out of choosing what feels good over what’s actually good for you.
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Problem sa Sapphire r9 290 (crni ekran)

reci im da je ne opterečuju nego da testiraju u mirovanju

kradem mine iz minskog polja
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Problem sa Sapphire r9 290 (crni ekran)

Ja ću poludit, evo u utorak stigla meni druga sapphire r9 290 tri-x (treća po redu u računalu, jer im je tijekom testiranja već jedna otišla u dućanu), da mi danas, kao rođendanski poklon i ta treća j*bena kartica počne sa black screenom, doplatit ću još 800kn i uzet nvidiu, jer mi se stvarno neda više nosit komp na vražji žitnjak ako je stvar u cijeloj 290 seriji...

Moj PC  
4 0 hvala 0
11 godina
offline
Problem sa Sapphire r9 290 (crni ekran)

Ja sam svoju uzeo u Futuri IT i tada nisu imali niti jednu reklamaciju doticnog modela prije nje sam imao Msi 290 gaming koja nije bila ispravna.

Dali ti crni ekran baca kad pokusas uc u bios ili opcenito prilikom standardnog koristenja winsa/igranja itd?

Ova moja radi odlicno na svu srecu.

Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Problem sa Sapphire r9 290 (crni ekran)

Ne znam što uzimate Sapphire kad je već opće poznato da imaju problem sa black screen-om. MSI, Asus, Gigabyte pa iako su malo skuplje kvalitetnije su dosta!!!

Ipak dajete lovu za top karte, dajte ih za pravu stvar.

Hejjjjj
Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
offline
Problem sa Sapphire r9 290 (crni ekran)

sapphire tri x ima problema i to vec vrapci na krovu znaju! dok obicna nema koje ja imam u cf-u za druge brendove neznam tj. bio istrazivao ali sam cuo da je AsusTek odlican za 290 seriju dok za 280 nije ;)

Poruka je uređivana zadnji put sub 21.6.2014 20:09 (4mal).
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Problem sa Sapphire r9 290 (crni ekran)

Crni ekran se desava na svim brandovima,neki spominju da je ponekad uzrok Win7 Aero neki kazu lose napajanje bez obzira sto ima dovoljno deklarirane snage,neki kazu da su grafe......probajte iskljucit aero to je ipak najlakse i najeftinije za pocetak.

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Problem sa Sapphire r9 290 (crni ekran)

Pozdrav ljudi. Od nedavno sam postao vlasnik Sapphire R9 290 Tri-X OC. Imao sam isti problem sa Black Screen. Kontaktirao sam Sapphire Support i odgovorili su mi da te kartice imaju krivo podesen BIOS. Poslali su mi novi VBIOS i upute kako flashat karticu. Nakon pracenja njihovih koraka Flashao sam novi VBIOS i otada nikakvih problema. Nema smrzavanja Black Screena itd. Trenutno koristim 14.4 drivere i igram Battlefield 4 i sve radi kako treba. Ovo sam stavio na Sapphire forum i nekoliko ljudi je probalo sa ovim VBIOS i svima je problem rijesen! Kazu da kartica radi onako kako bi i trebala, bez obzira na drivere. Neznam dali ovaj Bios odgovara na druge R9 290 kartice ali meni je pomoglo. Brzina je ostala ista 1000/1300 jedino sta sam primjetio je da je VDDC Offset sada na 25 a prije je bio na 0. Ako netko zeli mogu mu poslat ovaj VBIOS i upute kako je flashat!!!

 

Edit: Koristim Windows 7 Ultimate X64, te nisam nikakve preinake radio niti sa Windowsima niti sa GPU. Taktovi kartice su stock, i nista nije mijenjano!

Poruka je uređivana zadnji put sub 6.9.2014 13:44 (bruc400).
Moj PC  
3 0 hvala 4
11 godina
offline
Problem sa Sapphire r9 290 (crni ekran)

Kako se to flashanje biosa odrazava na garanciju?

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Problem sa Sapphire r9 290 (crni ekran)
MEGATAMA kaže...

Kako se to flashanje biosa odrazava na garanciju?

Istu stvar sam ih i sam pitao. Odgovorili su mi da mi garancija idalje vrijedi bez obzira na BIOS. Ja sam stavljao Bios za taj model kartice. Vjerojatno za druge brandove ide drugi VBIOS!!!

14 godina
neaktivan
offline
Problem sa Sapphire r9 290 (crni ekran)

Ja sam imao crni ekran/no signal sa svojom novom 290x ali je uzrok bio faulty MBO... {#}...

 

Sada ide ko' luda 290x 

EverCrack [URL=http://www.speedtest.net/my-result/3763454879][IMG]http://www.speedtest.net/result/3763454879.png[/IMG][/URL]<a href="http://www.speedtest.net/my-result/3763454879"><
Poruka je uređivana zadnji put uto 16.9.2014 10:15 (Nanixs).
Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Problem sa Sapphire r9 290 (crni ekran)

 

bruc400 kaže...

Pozdrav ljudi. Od nedavno sam postao vlasnik Sapphire R9 290 Tri-X OC. Imao sam isti problem sa Black Screen. Kontaktirao sam Sapphire Support i odgovorili su mi da te kartice imaju krivo podesen BIOS. Poslali su mi novi VBIOS i upute kako flashat karticu. Nakon pracenja njihovih koraka Flashao sam novi VBIOS i otada nikakvih problema. Nema smrzavanja Black Screena itd. Trenutno koristim 14.4 drivere i igram Battlefield 4 i sve radi kako treba. Ovo sam stavio na Sapphire forum i nekoliko ljudi je probalo sa ovim VBIOS i svima je problem rijesen! Kazu da kartica radi onako kako bi i trebala, bez obzira na drivere. Neznam dali ovaj Bios odgovara na druge R9 290 kartice ali meni je pomoglo. Brzina je ostala ista 1000/1300 jedino sta sam primjetio je da je VDDC Offset sada na 25 a prije je bio na 0. Ako netko zeli mogu mu poslat ovaj VBIOS i upute kako je flashat!!!

 

Edit: Koristim Windows 7 Ultimate X64, te nisam nikakve preinake radio niti sa Windowsima niti sa GPU. Taktovi kartice su stock, i nista nije mijenjano!

 

Meni pomoglo, hvala {#}

Poruka je uređivana zadnji put ned 28.9.2014 19:59 (Raoul).
14 godina
neaktivan
offline
Problem sa Sapphire r9 290 (crni ekran)

NP {#}

Moj PC  
1 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Problem sa Sapphire r9 290 (crni ekran)
bruc400 kaže...

Pozdrav ljudi. Od nedavno sam postao vlasnik Sapphire R9 290 Tri-X OC. Imao sam isti problem sa Black Screen. Kontaktirao sam Sapphire Support i odgovorili su mi da te kartice imaju krivo podesen BIOS. Poslali su mi novi VBIOS i upute kako flashat karticu. Nakon pracenja njihovih koraka Flashao sam novi VBIOS i otada nikakvih problema. Nema smrzavanja Black Screena itd. Trenutno koristim 14.4 drivere i igram Battlefield 4 i sve radi kako treba. Ovo sam stavio na Sapphire forum i nekoliko ljudi je probalo sa ovim VBIOS i svima je problem rijesen! Kazu da kartica radi onako kako bi i trebala, bez obzira na drivere. Neznam dali ovaj Bios odgovara na druge R9 290 kartice ali meni je pomoglo. Brzina je ostala ista 1000/1300 jedino sta sam primjetio je da je VDDC Offset sada na 25 a prije je bio na 0. Ako netko zeli mogu mu poslat ovaj VBIOS i upute kako je flashat!!!

 

Edit: Koristim Windows 7 Ultimate X64, te nisam nikakve preinake radio niti sa Windowsima niti sa GPU. Taktovi kartice su stock, i nista nije mijenjano!

Đuka sve pet, no to što je tebi bios napravio, ja sam sve manualno podesio i kartica je radila stabilno sve do jednom...Dakle, garantiram da cijela serija ima problem sa faulty chipovima i naponima...Zašto moja zamjenska radi ko urica na defaultnom biosu bez offseta ?

 

P.S. +1 za komentar

Poruka je uređivana zadnji put uto 30.9.2014 17:49 (DarthMarkus).
5 godina
neaktivan
offline
Re: Problem sa Sapphire r9 290 (crni ekran)

Brate moj pomagaj, posalji mi taj vbios sa upustvom. U istom sam problemu kao ti. Imamo istu grafu. Ako ti nije mrsko posalji mi.

Hvala :D

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice