Poboljšanje kvalitete - razni hardverski problemi

poruka: 5
|
čitano: 1.751
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
neaktivan
offline
Poboljšanje kvalitete - razni hardverski problemi

Trebao bi netko napisat(ako nitko neće,dobrovoljno se javljam)neki mali guide kako postati hardverski problem i temu nazvati "PRIJE NEGO OTVORITE TEMU OBAVEZNO PROČITAJTE OVO!"i navesti kako bi trebao izgledati opis problema i staviti kao sticky.Ja znam da je LUXX napravio mali osvrt o tome u stickiju "Pravila ponašanja u hardware podforumu"ali je mnogo ljudi zbog tog naslova ili preskočilo i previdjelo taj dio teksta ili uopće ga nisu pročitali(zbog lijenosti).Zbog toga skoro svaka nova tema sadrži vrlo krnji opis problema,a članovi koji hoće pomoć prvo moraju postaviti seriju potpitanja i tražit "više mesa",te se često tema oduži na 4-5 poruka prije nego netko napravi dijagnozu.Nadam se da ćete dobronamjerno prihvatiti ovaj savjet,jer znam da zna iživcirati ljude kada moramo tražiti najosnovniji opis problema i konfiguraciju sistema.Ovako se isto nadam,da će ljudi prije nego otvore novu temu kliknuti na sticky i pročitati što piše,te tako olakšati stvar i sebi i nama.

oko za oko,pasta za zube
 
4 0 hvala 1
14 godina
neaktivan
offline
Poboljšanje kvalitete - razni hardverski problemi

Ovaj sam tekst bio poslao F1-Ivi ali čini mi se da nisam uspio jer ne vidim tu poruku u svojim poslanim porukama,pa ću tekst staviti ovdje možda neko od modova vidi:

 

 

 

Evo bio sam slobodan pa sam napisao mali vodic kao postati hardverski problem,pa vi iz ovoga izvucite što mislište da bi bilo korisno za nadopunu u "Update pravila u hardware podforumu":


Prije nego se odlucite za otvaranje nove teme,prodite kroz ovu malu listu stvari koje provjerite:

1.Provjerite da li je napajanje spojeno na sve važnije komponente:maticnu plocu,CPU,graficku karticu,opticke pogone,tvrdi disk
2.Provjerite da su sve komponente dobro spojene u pripadajuce utore(Da je RAM dobro pricvršcen i da su kopce zakljucane,da je graficka kartica dobro spojene i pricvršcena,da je CPU zakljucan u svome socketu i da je heatsink dobro pričvrščen)
3.Provjerite da li su kablovi od tvrdih diskova,optičkih pogona i floppya dobro spojeni(IDE,SATA kabeli)
4.Provjerite da li su miš i tipkovnica dobro spojeni i da rade.
5.Provjerite da li je monitor dobro spojen na pripadajači izlaz na grafičkoj kartici.
6.Provjerite da li BIOS radi na tvornickim postavkama(default settings)
7.Budite 100% sigurni da ste instalirali sve pripadajuče drivere


Ako ste sve provjerili i odgovor na svaku od 7 navedenih tocaka glasi "jeste",a problem još uvijek nije riješen,možemo krenuti dalje.
Prije nego tovorite novu temu,prepišite sve potrebne informacije o vašem sistemu(navedene dolje):

1.Model CPU-a (npr.AMD Athlon 64 3800+ ili  Intel Core 2 Duo E7400)
2.Model maticne ploce (npr.Asus A8N SLI deluxe)
3.Model RAM-a (npr.DDR2 2048MB PC6400 Kingston 800MHz)
4.Model grafičke kartice (npr.XFX Radeon X850XT ili Gigabyte GTS250)
5.Model tvrdog diska (npr.WD Caviar Black 640GB) i sucelje(ATA,SATA...)
6.Operacijski sustav i verzija (npr.Windows XP Professional Serivce Pack 3)
7.Model i jačina napajanja (npr. Corsair 450W)
8.Detaljne informacije o vašem problemu,te što bolja rekreacija problema(npr. Igrao/la sam FIFA-u 09 i 15 minuta nakon što pocnem igrat,racunalo se zamrzne i sistem mi se sruši i moram resetirati komp)

Ako ne možete naci neke informacije o sisteme,skinite program poput Everest home-editiona,CPU-Z i GPU-Z.Ti programi ce vam reci što se nalazi u kućištu.
Nakon što ste sakupili sve potrebne informacije o vašem sistemu i problemu,bilo bi poželjno da sve to spremite u notepad.Tko zna,možda ce vam kasnije zatrebat.

Još nešto,prije nego li pohitate u otvaranje nove teme,na vrhu stranice,u gornjem desnom kutu,iznad vašeg profila imate kucicu za pretraživanje foruma.Jednostavno upišite simptome vašeg problema(može biti nešto jednostavno kao "crash" ili "rušenje racunala","restart racunala" ili možda ime hardvera s kojim imate problema).Možda nadete nekoga sa istim problemom kao vašim.U pretrazi koristite što jednostavnije riječi da što više proširite rezultate pretraživanja.


Ako sve propadne i niste našli riješenje za vaš problem otvorite novu temu i stavite potrebne informacije koje ste prethodno zapisali u notepadu te što opširnije i detaljnije opišite vaš problem.Kada ste gotovi sa pisanjem,još jednom pregledajte tekst i provjerite da nema tipfelera.Isto tako,koristite gramaticki ispravne rečenice i što manje internetskog slenga jer to može dovesti do ne razumljivosti teksta.Kada ste gotovi kliknite "Pošalji" i pricekajte na odgovor.To nekad može potrajati par sati ili par dana,ovisi tko je trenutno online i kakav je problem,a nekad može potrajati i par minuta.

Nadam se da cete poštivati ove smjernice,te tako olakšati posao i sebi i nama.

oko za oko,pasta za zube
Poruka je uređivana zadnji put uto 11.8.2009 15:25 (dncrmt).
 
7 0 hvala 3
15 godina
neaktivan
offline
Poboljšanje kvalitete - razni hardverski problemi

..kad bi se ovo prihvatilo kao pravilo,točnije "nadpravilo" na forumu..time bi on gotovo izgubio smisao,a početnici bi bili automatski
diskvalificirani..


šta ako nekome padne napamet da napiše još precizniju  i strožiju nadopunu pa npr:"prije nego otvoriš temu moraš proći tečaj o kompjuterima u trajanju od najmanje mj dana".."ako ne znaš što je BIOS nemoj ovdje postati".."prije otvaranja teme nauči raditi u SAFE MODU" .."ne otvaraj temu ako ne znaš postati Hijack log.."..itd..


da ne duljim..prestrogo,automatizirano,lišeno duha,nijansi,simpatičnih gafova..jednom riječju preambiciozno...

HOS se može ukinuti..gotovo da i ne trebaju moderatori...a mi ostali ćemo samo suhoparno upućivati jedni-druge i novopridošle na razna pravila,sticky teme i tutorijale...



Poruka je uređivana zadnji put uto 11.8.2009 7:06 (seneka).
Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
offline
Poboljšanje kvalitete - razni hardverski problemi

E ovo je super, samo popravi gramatičke greške i sve 5.

92% tinejđera sluša turbo folk, pop, rap ili tehno. Ako si među onih 8% koji još uvijek slušaju pravu rock i metal glazbu kopiraj si ovo u potpis.
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Poboljšanje kvalitete - razni hardverski problemi

Imaš dobrih zamisli ali ću se morati složiti sa Senekom.Ne znam puno ali se još učim i želim naučiti pa ako moram znati i o BIOS-u(što je za mene trenutno malo komplicirano)Pa kad bi sve to znali onda bi vjerojatno znali i u čemu je problem pa nam ne bi trebao forum.A na forumu je ugodno druženje a može se dosta toga i naučiti...

1% sam normalan,75% neuracunljiv,23%zaboravan ali sam 100% otkvacen
Moj PC  
0 0 hvala 1
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice