Enciklopedija cyberpunka

poruka: 11
|
čitano: 6.996
|
moderatori: DrNasty, pirat
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Igropedije, liste, popisi i sl.
15 godina
neaktivan
offline
Enciklopedija cyberpunk video igara [PC]

Pozdrav,

potaknut ostalim "Enciklopedija" temama, pokrecem ovu kao centar meni omiljenog knjizevnog/filmskog/igrackog zanra - cyberpunka.

 

Cyberpunk je, za neupoznate, podvrsta SF zanra. Generalno se karakterizira kroz blisku buducnost, smjestenu na zemlji, te kroz likove koji su najcesce otpadnici, radeci poslove kao placenici, hackeri i juryriggeri i karakterno moderni predstavnici Robin Hooda. Za vecinu pravih nerdova, zanr je prava poslastica - droga, hackerske skupine, droga, kurve, droga, nanoboti, prosteticke augmentacije, droga, etc.

 

Vjerovali ili ne, cyberpunk je kao stil vrlo slabo zastupljen u video igrama, i meni nepoznatog razloga. Kvalitetni naslovi se mogu nabrojiti na prste jedne ruke, dok sam ja osobno, prateci zanr vec zadnjih 10-12 godina, jedva uspio skupiti oko 15ak naslova.

Krenimo od predstavnika:

 

Neuromancer

Avanturisticka igra radjena na bazi istoimenog popularnog knjizevnog djela. Stavlja vas u ulogu 'cyberspace kauboja', te sadrzi sve bitne cyberpunk elemente - prodaju vlastitih organa za novce, cyberspace, augmentacije i slicno. Postoji verzija za PC i za Amigu, preporucam toplo Amiginu verziju, jer verzija na PC se vrti preko MCGA grafike (64 boje), a na Amigi dobijemo paletu od 256 boja.

Ugodnije za oko ;-)

 

Bloodnet

Avantura s RPG elementima za PC. Nelinearno cudoviste koje ni dan danas nisam zavrsio. Igra vas stavlja u ulogu cyberspace hackera koji oboli od Hopkins-Brye sindroma, tj. bolest u igri od koje obolijevaju cyber-surferi koji previse vise na cyberspaceu. Da bi i dalje mogao raditi, njegova prijateljica Deirdree Tacket mu ugradi implantat koji drzi sindrom pod kontrolom. E sad ono zanimljivo - upoznavsi neku koku u kaficu, vas vatar zavrsava u drustvu gospodina Drakule, koji vas naravno gricne. Umjesto da se pretvorite u vampira, vas implantat se bori protiv 'virusa', te vas pusta u igru gdje morate pronaci lijek i ubiti glavnog vampira.

Igra sadrzi rudimentaran RPG sistem, sa turn based combatom, vrlo zanimljiv jury rigging sistem, zanimljiv cyberspace i vrlo vrlo zanimljive side-questove. Primjerice, moguce je pronaci Elvisovu mentalnu sliku u cyberspaceu, sastaviti cyborga i uploadirati Elvisa, koji onda postane dio vaseg partya. Takodjer, igra je extremno teska jer vrijeme protjece, i ako zakasnite odraditi neki task na vrijeme, mozete se 'zaglaviti' tako da je vise ne mozete zavrsiti. Takdjer, s obzirom da se implantat bori samo za vasu 'covjecnost', vampirska zedj ostaje i svako toliko morate ugristi nekoga i posisati ga - problem je, neki NPCevi postanu vrlo vazni kasnije, a nemate pojma koji tako da netko tko se cini nevazan u pocetku moze izgledati kao dobar izvor krvi...

 

Hell: A cyberpunk thriller

Avantura vrlo slicna Bloodnetu, cini se da su radjene s identicnim engineom. Radnja je smjestena u distopijsku US, gdje se u ulozi policajca/policajke odmetnika borite protiv fasisticke vlade. Razlika od Bloodneta je u tome sto ova igra donosi grafiku SVGA razlucivosti, tako da izgleda malo bolje od Bloodneta.

 

Bureau 13

Cista cyberpunk avantura koja vas stavlja u ulogu agenata biroa 13, koji se bavi paranormalnim istrazivanjima. Igra je univerzalna po tome sto se replay razlikuje ovisno o tome koje likove odaberete, a potrebno ih je odabrati dvoje. Svaki dolazi za nekim posebnim 'mocima', a drustvo je saroliko: mech, hacker, vampir, vjestica, svecenik i lopov. Zahvaljujuci posebnim skillovima svakog lika, zadaci u igri se mogu rijesiti na puno nacina, recimo, u samom pocetku igre postoji automat za novine. Ako napravimo Examine, pronaci cemo novcic u utoru, s kojim je moguce kupiti novine. Ali isto tako, moguce je iskoristiti lopova da bi obili bravu, ili ako imamo mecha, jednostavno razbiti automat :-D

 

Dreamweb

Jednostavno fenomenalna avantura. Stavlja vas u ulogu tipa koji je pomalo skrenuo od nesanice, i odlucio pobiti odredjen broj ljudi (mislim da je sedmero?) jer mu snovi govore da ti ljudi drze pod kontrolom mrezu snova, s kojom ce kontrolirati svijet, truc, trkelj, uopce se ne sjecam vise u cemu je stos jer nisam dugo odigrao.

No, u globalu - igra je za to vrijeme bila vrlo vrlo posebna jer je lik mogao doslovce pokupiti apsolutno sve sto vidi: pepeljaru, cigarete, case, vilice, nozeve, etc etc etc... u to je doba bilo rijetko vidjeti avanturisticku igru koja u inventar dopusta spremanje potpuno beskorisnih predmeta. To donosi zanimljiv element planiranja inventara - treba li mi ovo, ili ne? I definitivno uklanja ono sto ja smatram otrovom za avanture - isprobaj sve na svemu dok ne nadjes rijesenje.

Storyline je odlican, emocije su na razini jednog Fahrenheita, i na kraju ostavlja gorak okus u ustima ali u onom dobrom smislu... covjek pozeli da igra nije zavrsila nego da traje jos malo.

 

Bioforge

Akcijska avantura iz treceg lica, koja po stilu izvedbe podsjeca na Alone in the Dark serijal, sa fiksnim kamerama, inventarom, logickim miniigrama i borbom. Igra vas stavlja u ulogu ... mislim da je policajac... kojeg je zarobio ludi znanstvenik i pretvorio ga u cyborga. Zatvoren u celiji u tvrdjavi znanstvenika, pokusavate se probiti kroz security i pobjeci. Jedna od prvih igara koja je imala 3D teksturirane modele - tada se sve radilo u softwareu.

 

Beneath the steel sky

Legendarna avantura. Releasana kao freeware. Moguce je igrati preko SCUMM-VMa.

Dakle, sve je besplatno, sve je legalno - sve sam rekao.

 

AI Wars: The Awakening

Nazalost, nisam uspio pronaci ovaj naslov za kupnju ili download, no cini se poprilicno zanimljiv. Volio bi da netko napise rijec dvije, ako je igrao. Link bi bio jos bolji :-D

 

Deus Ex

Nemam sta pricati ovdje, brijem da ga je netko ove sekunde krenuo instalirati :-D

 

Deus Ex 2: The invisible wars

Nastavak legende. Mnogi ljudi kukaju kako je igra losa, no po meni igra je vise nego dobra, i jedina njezina mana je cinjenica da postoji prvi Deus Ex. Da ova igra ne nosi naslov jedinice, bila bi vise nego solidan cyberpunk naslov.

 

Paradise cracked

Takticka igra na turnove. Stavlja vas u ulogu placenika koji odradjuje misije. Borba je zanimljiva, no jednostavno je uzasno dosadno cekati turnove koje odradjuje kompjuter - tako da ovo nisam igrao duze od par sati.

 

Tron 2.0

FPS sa RPG elementima, i da, ukljucuje utrke sa lightbikeovima. Igra vas smjesta u unutrasnjost kompjutera, gdje vas ostavlja da se borite sa security programima i virusom. Upgrade sistem je vrlo zanimljiv, gdje postoje bazicna oruzja koja uz pomoc ugradeova morfiramo u nesto jace. Ostale augmentacije se zovu 'rutine', i moguce ih je naci u tri verzije ili jednostavno optimizirati nizu verziju u visu. Ako vas virus pogodi s oruzjem, memorija koja vam je na raspolaganju se corrupta a zaraza pomalo siri, rutine postanu neupotrebljive te ih je potrebno dezinfektirati.

Stvar vrijedna spomena je takodjer borba s diskovima. Disk je najmocnije oruzje u igri, te se ponasa slicno kao boomerang - ako nekoga pogodi, vratit ce vam se u ruku. However, disk je moguce blokirati i u tom slucaju, odbijat ce se naokolo neko vrijeme, za to vrijeme vi goloruki paradirate naokolo, u nemogucnosti blokirati napade NPC-eva.

 

Dystopia

Besplatni PvP mod za HalfLife 2. Nikako da shvatim zasto su serveri vecinom prazni, jer ova igra je jednostavno genijalna. Igra se istovremeno odvija na dvije razine, 'meatspace' i 'cyberspace'. Cyberspace je vrlo zanimljiv, s obzirom da je gravitacija relativna prema liku (laicki, moguce je trcati po zidovima i stropu, a nekad i neophodno). Kompjuteri su povezani tunelima, i svaki kompjuter ima nekoliko nodeova koje je potrebno ishackirati (ili, u slucaju Corps tima obraniti od hackiranja) da bi se playerima u svojem timu omogucilo da obave zadatak. Primjerice kroz cyberspace je moguce turete prebaciti da pucaju po Corpsima (po defaultu pucaju po cyberpunkerima), otvoriti straznja vrata, i ono najbitnije, captureati spawn point koji je blize glavnom cilju.

Dok cyberspaceri, prikopcani na deck, hackaju, ostatak tima opremljen oruzjem i augmentacijskim modovima treba cuvati tijela istih (koja su sasvim fino izlozena napadima).

Borba se svodi na vrlo interesantnu mehaniku gdje se tim pokusava probiti do sobe sa cyberdeckom, koja je zesce branjena od strane Corpsa (defenzivni tim), i ako se probiju, tamo se ukopaju braneci svog hackera, koji mora u sto kracem vremenu odraditi svoj zadatak (jedan iz liste navedene ranije).

Sve augmentacije trose energiju (koja se sporo rechargea) i svi odreda su napravljeni na principu rock/paper/scissors. Primjerice, moguce je uzeti stealth, koji vas cini maltene nevidljivim, tj. potpuno nevidljivim ako stojite. No za protivnicki tim je dovoljno da imaju jednog Heavya sa Thermocam-om i Stealh ne pomaze vise. No tu je onda Coldsuit, koji negira efekt Thermocama, i opcenito vas cini neviljivima na elektroniku.

 

 

Neke ostale igre koje ne smatram dijelom cyberpunk zanra jer jednostavno nemaju taj 'feeling' - iako su smjestene u taj setting... vrijedno ih je spomenuti:

Uplink - hackerska simulacija

Decker - isto

Hacker - isto

Chaos overlords - turn based strategija.

 

 

Eto. Dopunjujte po zeljama, no molim da pripazite sto dodajete, jer nije sve sto je SF istovremeno i cyberpunk, i nije sve sto je smjesteno u cyberpunk setting automatski i cyberpunk igra.

Mass Effect npr. je SF, ali NIJE cyberpunk.

Shadowrun (novi Shadowrun, ne pricam o SNES naslovu) NIJE cyberpunk, iako je radjen prema cyberpunk sistemu - to je obican FPS.

 

Takodjer, kad sam spomenuo vec stari Shadowrun - ja sam se orijentirao na naslove za PC, ali slobodno dodajte naslove za ostale platforme.

 

Cheers!

Welcome - millenium... the fall of Planet Hate...
Poruka je uređivana zadnji put pet 25.6.2010 20:19 (Deus ex machina).
 
14 0 hvala 18
16 godina
neaktivan
offline
Enciklopedija cyberpunka

Neznam koliko tu pripada Blade Runner od Westwood-a jer je avantura, ali definitivno je smješten u Cyberpunk svijet

 

Neocron - okarakteriziran kao prvi cyberpunk MMO, i njegov nastavak

Delta V

 

I kako si uspio zaboraviti System Shock i System Shock 2 ?

Možeš ti iščupati čovjeka s balkana, ali nikad balkan iz čovjeka.
Poruka je uređivana zadnji put pet 25.6.2010 20:42 (Paolo2612).
 
2 0 hvala 1
14 godina
odjavljen
offline
Enciklopedija cyberpunka

Hvala na ovome i na trudu općenito, no stvarno za ovakav tip igre nisam bas cuo :)

Igrao sam samo Deus Ex, i Tron 2, ostale ni čuo, a kamoli igrao. Svejeno još jendom hvala!

Slobodno stisni thumb down ako te to toliko pali
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Enciklopedija cyberpunka

Svaka čast na temi i prijedlozima, ide pod "tema koju pratim" ;)

Μολὼν λαβέ! "Daj mi dim da ugasim svijetlo dana, daj mi jedan dim."
 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Enciklopedija cyberpunka
Paolo2612 kaže...

Neznam koliko tu pripada Blade Runner od Westwood-a jer je avantura, ali definitivno je smješten u Cyberpunk svijet

 

Neocron - okarakteriziran kao prvi cyberpunk MMO, i njegov nastavak

Delta V

 

I kako si uspio zaboraviti System Shock i System Shock 2 ?

Kratko i jasno, jer sam tupav :-D

Za sve naslove koje si nabrojao, oni trebaju svoje mjesto u listi... editirat cu

A cak sam otvorio i temu o Neocronu...

Welcome - millenium... the fall of Planet Hate...
Poruka je uređivana zadnji put pet 25.6.2010 21:38 (Deus ex machina).
15 godina
neaktivan
offline
RE: Enciklopedija cyberpunka
svaka čast!
Svako kapitalističko divljanje mora biti kažnjeno.- Ulrike Meinhof
15 godina
neaktivan
offline
Enciklopedija cyberpunka

Fenomenalno, cyberpunk ftw, svaka čast!

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Enciklopedija cyberpunka

Dodao bi u ovaj žanr i Syndicate (Wars) iako ga nisam nikad igrao. Ako sam fulao ispravite me...

Μολὼν λαβέ! "Daj mi dim da ugasim svijetlo dana, daj mi jedan dim."
 
1 0 hvala 0
16 godina
offline
Enciklopedija cyberpunka

da malo dignemo topic

 

Deus ex human revolution

Syndicate

Tron

Rage 

Borderlands

Poruka je uređivana zadnji put čet 8.3.2012 2:56 (4mal).
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Enciklopedija cyberpunka

evo da i ja dodam par komada kojih se sad mogu sjetit

 

Burn: Cycle

Marathon

A.I. Wars: The Awakening

Snatcher

i Metal Gear Solid serijal ak se nevaram

 

sve su vise manje shooteri 

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Enciklopedija cyberpunka
4mal kaže...

da malo dignemo topic

 

Deus ex human revolution

Syndicate

Tron

Rage 

Borderlands

rage i borderlands se meni ne čine bas kao cyberpunk, premalo korporacija hackera i mega struktura

Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Igropedije, liste, popisi i sl.
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice