eBay - pitanja i odgovori izdvojena tema

poruka: 14.377
|
čitano: 5.075.339
|
moderatori: Lazarus Long, pirat, XXX-Man, DrNasty, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
9 godina
offline
eBay - pitanja i odgovori

Jesu ukinuli harac od 4,50KN za dostavu?

 
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: eBay - pitanja i odgovori
lola25 kaže...

Jesu ukinuli harac od 4,50KN za dostavu?

Zašto bi ukinuli?

15 godina
offline
Re: eBay - pitanja i odgovori
mbaksa kaže...
lola25 kaže...

Jesu ukinuli harac od 4,50KN za dostavu?

Zašto bi ukinuli?

 Nešto se na razini e. Unije o tome govorilo, ali izgleda da su naši nešli neku rupu u zakonu, da bi mogli i dalje naolačivati. 

13 godina
offline
Re: eBay - pitanja i odgovori

Naručio 4 stvari (maskica za mobitel i slično); dvoje ostavljeno u poštanskom sandučiću, dvoje došlo na vrata i plaćeno 4,5 kune. 

Poruka je uređivana zadnji put pet 21.12.2018 19:41 (Marko :D).
 
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: eBay - pitanja i odgovori
zzz kaže...
mbaksa kaže...
lola25 kaže...

Jesu ukinuli harac od 4,50KN za dostavu?

Zašto bi ukinuli?

 Nešto se na razini e. Unije o tome govorilo, ali izgleda da su naši nešli neku rupu u zakonu, da bi mogli i dalje naolačivati. 

To je jedna naša gospođa koja sudjeluje u Europskom parlamentu pokušala skupiti političke poene, da sakrije činjenicu da je sudjelovala u odlučivanju o tome da se kroz koju godinu na SVAKU pošiljku iz Kine i drugih zemalja obračunava PDV i troškovi. Dakle, nemoj se nadati tome da će se ukinuti tih 4,5 kune, nego se počni bojati da ćeš kroz godinu-dvije na svaku pošiljku iz Kine plaćati PDV. 

Poruka je uređivana zadnji put pet 21.12.2018 19:45 (mbaksa).
9 godina
offline
Re: eBay - pitanja i odgovori
tajo1960 kaže...
lola25 kaže...

Jesu ukinuli harac od 4,50KN za dostavu?

Ako je Small paket - ne znam je li ukinuto, ali unazad mjesec dana imao sam 5-6 paketića, ali ni jedan naplaćen... a možda samo nisu bili Small paket?! Iskreno, nisam ni obraćao pažnju (znaš da se samo Small paket naplaćuje, zar ne?). 

 Znam, tj paketi bez TN.

 
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: eBay - pitanja i odgovori
tajo1960 kaže...
lola25 kaže...

Jesu ukinuli harac od 4,50KN za dostavu?

Ako je Small paket - ne znam je li ukinuto, ali unazad mjesec dana imao sam 5-6 paketića, ali ni jedan naplaćen... a možda samo nisu bili Small paket?! Iskreno, nisam ni obraćao pažnju (znaš da se samo Small paket naplaćuje, zar ne?). 

 Ako ti je vrijednost paketica bila poviše 5$ moguce da su kinezi stavili ispravni TN pa ti zato nije naplacen harac.

 
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: eBay - pitanja i odgovori
lola25 kaže...
tajo1960 kaže...
lola25 kaže...

Jesu ukinuli harac od 4,50KN za dostavu?

Ako je Small paket - ne znam je li ukinuto, ali unazad mjesec dana imao sam 5-6 paketića, ali ni jedan naplaćen... a možda samo nisu bili Small paket?! Iskreno, nisam ni obraćao pažnju (znaš da se samo Small paket naplaćuje, zar ne?). 

 Ako ti je vrijednost paketica bila poviše 5$ moguce da su kinezi stavili ispravni TN pa ti zato nije naplacen harac.

Zašto ne pročitaš ovo? https://www.bug.hr/forum/topic/internet/ebay-carinjenje-cesto-postavljana-pitanja-faq/167189.aspx

14 godina
offline
Re: eBay - pitanja i odgovori
Marko :D kaže...

Naručio 4 stvari (maskica za mobitel i slično); dvoje ostavljeno u poštanskom sandučiću, dvoje došlo na vrata i plaćeno 4,5 kune. 

 Taj novac 4.5kn, njačešće uzimaju poštari za sebe, u početku je bila naljepnica na paketiću, a sad je nema, ja poštaru ionako dajem 5kn. Nekad, ako je u gužvi, ostavi u sandučiću, a nekad pozvoni i traži 4.5kn.

uključite logiku, prije postavljanja pitanja
13 godina
offline
Re: eBay - pitanja i odgovori

Ne znam, nisam gledao što je pisalo na paketima, ali od sada budem. Nekako sumnjam da poštar to uzima za sebe jer na vratima s paketa skida naljepnicu i uzima 4,5 kune.

9 godina
offline
eBay - pitanja i odgovori

 

 

Kupovao sam u nekoliko navrata zadnjih 4-5 godina sa ebaya i uvijek sve ispalo OK.

 

Dogodilo mi se kod zadnje kupovine slijedeće:

Iz Kine sam naručio neki sat, dobio tracking broj i datum dostave od 21.10.2018 do čini mi se 14.12.2018.

Nakon što povremenim uvidom u tracking broj u prvih 15 dana ništa nije napredovalo, postalo mi je sumnjivo ali ništa nisam poduzimao jer sam pročitao da case otvaram tek istekom zadnjeg dana moguće dostave, tj. case mogu otvoriti u roku od 30 dana od zadnjeg dana moguće dostave (znači u roku od 30 dana od 14.12, ako sam dobro shvatio).

Logiram se na ebay cca 20.12. i uočavam da su nestale one ikone gdje mogu prijaviti prodavatelja i tražiti refund, ne mogu niti ostaviti negativnu ocjenu na profil prodavatelja. Znači ne mogu vjerojatno ništa napraviti, mogu se samo pozdraviti s novcem.

 

Imam stoga par pitanja ako mi netko može pomoći:

1.) mogu li išta napraviti da vratim novac uplaćen preko paypala prodavatelju?

2.) Što se uopće dogodilo tj. zašto mi je Ebay uklonio mogućnost za refund ?

3.) ako ne mogu vratiti novac, kako da se zaštitim pri budućim kupovinama s ebaya ? Da otvaram case prije isteka zadnjeg dana roka dostave ?

 

 

 
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: eBay - pitanja i odgovori
fredbug kaže...

 

 

Kupovao sam u nekoliko navrata zadnjih 4-5 godina sa ebaya i uvijek sve ispalo OK.

 

Dogodilo mi se kod zadnje kupovine slijedeće:

Iz Kine sam naručio neki sat, dobio tracking broj i datum dostave od 21.10.2018 do čini mi se 14.12.2018.

Nakon što povremenim uvidom u tracking broj u prvih 15 dana ništa nije napredovalo, postalo mi je sumnjivo ali ništa nisam poduzimao jer sam pročitao da case otvaram tek istekom zadnjeg dana moguće dostave, tj. case mogu otvoriti u roku od 30 dana od zadnjeg dana moguće dostave (znači u roku od 30 dana od 14.12, ako sam dobro shvatio).

Logiram se na ebay cca 20.12. i uočavam da su nestale one ikone gdje mogu prijaviti prodavatelja i tražiti refund, ne mogu niti ostaviti negativnu ocjenu na profil prodavatelja. Znači ne mogu vjerojatno ništa napraviti, mogu se samo pozdraviti s novcem.

 

Imam stoga par pitanja ako mi netko može pomoći:

1.) mogu li išta napraviti da vratim novac uplaćen preko paypala prodavatelju?

2.) Što se uopće dogodilo tj. zašto mi je Ebay uklonio mogućnost za refund ?

3.) ako ne mogu vratiti novac, kako da se zaštitim pri budućim kupovinama s ebaya ? Da otvaram case prije isteka zadnjeg dana roka dostave ?

 

 

Pa ima li neka opcija da pises ebay-u direktno? Ako nema (al mora biti) pokusaj preko paypal-a, imas opciju "dispute" , rok je 180 dana preko paypala da otvoris isti.

Poruka je uređivana zadnji put sri 26.12.2018 13:04 (lola25).
10 godina
offline
Re: eBay - pitanja i odgovori
fredbug kaže...

 

 

Kupovao sam u nekoliko navrata zadnjih 4-5 godina sa ebaya i uvijek sve ispalo OK.

 

Dogodilo mi se kod zadnje kupovine slijedeće:

Iz Kine sam naručio neki sat, dobio tracking broj i datum dostave od 21.10.2018 do čini mi se 14.12.2018.

Nakon što povremenim uvidom u tracking broj u prvih 15 dana ništa nije napredovalo, postalo mi je sumnjivo ali ništa nisam poduzimao jer sam pročitao da case otvaram tek istekom zadnjeg dana moguće dostave, tj. case mogu otvoriti u roku od 30 dana od zadnjeg dana moguće dostave (znači u roku od 30 dana od 14.12, ako sam dobro shvatio).

Logiram se na ebay cca 20.12. i uočavam da su nestale one ikone gdje mogu prijaviti prodavatelja i tražiti refund, ne mogu niti ostaviti negativnu ocjenu na profil prodavatelja. Znači ne mogu vjerojatno ništa napraviti, mogu se samo pozdraviti s novcem.

 

Imam stoga par pitanja ako mi netko može pomoći:

1.) mogu li išta napraviti da vratim novac uplaćen preko paypala prodavatelju?

2.) Što se uopće dogodilo tj. zašto mi je Ebay uklonio mogućnost za refund ?

3.) ako ne mogu vratiti novac, kako da se zaštitim pri budućim kupovinama s ebaya ? Da otvaram case prije isteka zadnjeg dana roka dostave ?

 

 

Jesi išao na Resolution Centar? Tamo bi trebao moći izabrati proizvod sa kojim imaš problem.

Poruka je uređivana zadnji put sri 26.12.2018 16:26 (kiki_b).
9 godina
offline
eBay - pitanja i odgovori

Hvala na odgovorima.

Sad sam otišao na Resolution Centar (doduše malo ga je teže naći pa sam ga našao preko googla).

Odabrao proizvod koji nisam dobio, odabrao da želim povrat novca a ne slanje proizvoda iznova, te napisao selleru par rečenica u kojima sam mu istaknuo da sudeći po tracking broju, paket uopće nije napustio Kinu.

Vidim da mi mora odgovoriti u roku od tri dana, pa ćemo vidjeti.

 
0 0 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
eBay - pitanja i odgovori

Dao ocjenu kvalitete 2/5, da upozorim druge, medutim javio mi se seller i rekao nek to ispravim u 5/5 i da ce mi poslati 5 dolara (wow), ignorirao sam ga, ali vec mi je par mailova poslao kako me preklinje neka stavim vecu ocjenu, a ne zelim iz principa, to da je kinesko i sve razumijem, ali da mi salje otpad - ne moze. Moze li on dobiti kakve sankcije da me dosaduje i zeli otkupiti dobru ocjenu? Da ga nastavim ignorirati ili sto biste vi? Kako god, uzasno je kaj rade s tim ocjenama i sve manje mi se da imati posla s ebayom. Tako me vec jednom naj€bao jedan kaj je rekao ako ti ne radi voltmetar saljem ti drugi, samo nemoj stavljat losu ocjenu ili nekaj, a taj drugi nikad nije dosao. A opet, zao mi ih je s jedne strane jer tamo to proizvode i prodaju debelo ispod cijene, ali upravo nekvalitetna roba mi je zadnje vrijeme najskuplja.

 
0 0 hvala 0
9 godina
neaktivan
offline
eBay - pitanja i odgovori

Pozz

 

Zanima me kako funkcionira naplata PDV-a u slučaju da se naruči veći broj predmeta od istog prodavača ili istog skladišta, poanta je da se predmeti šalju zajedno kao 1 paket.

 

 

Situacija 1: Naručim veći broj istovrsnih predmeta od istog prodavača (dakle pod quantity stavim neki broj veći od 1), svaki pojedinačne vrijednosti manje od 22€, ali zajedno premašuju taj iznos.

 

Situacija 2: Naručim veći broj istovrsnih predmeta koji se vode kao jedan predmet (Dakle quantity ostaje 1, takvi predmeti se obično u naslovu oslovljajuju kao "x pcs") koji zajedno premašuju vrijednost od 22€, ali kad bi se prodavali odvojeno nebi prelazili tu vrijednost.

 

Situacija 3: Naručim veći broj raznovrsnih predmeta, svaki pojedinačne vrijednosti manje od 22€, a zajedno premašuju vrijednost od 22€

 

Situacija 4: Naručim veći broj raznovrsnih predmetta, neki premašuju vrijednost od 22€, dok drugi ne premašuju tu vrijednost.

 

Zanima me čisto iz razloga da znam pa da onda naručim sa različitih sajtova/od različitih prodavača ili se nemoram s time zamarat.

 

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: eBay - pitanja i odgovori
Akrohail kaže...

Pozz

 

Zanima me kako funkcionira naplata PDV-a u slučaju da se naruči veći broj predmeta od istog prodavača ili istog skladišta, poanta je da se predmeti šalju zajedno kao 1 paket.

 

 

Situacija 1: Naručim veći broj istovrsnih predmeta od istog prodavača (dakle pod quantity stavim neki broj veći od 1), svaki pojedinačne vrijednosti manje od 22€, ali zajedno premašuju taj iznos.

 

Situacija 2: Naručim veći broj istovrsnih predmeta koji se vode kao jedan predmet (Dakle quantity ostaje 1, takvi predmeti se obično u naslovu oslovljajuju kao "x pcs") koji zajedno premašuju vrijednost od 22€, ali kad bi se prodavali odvojeno nebi prelazili tu vrijednost.

 

Situacija 3: Naručim veći broj raznovrsnih predmeta, svaki pojedinačne vrijednosti manje od 22€, a zajedno premašuju vrijednost od 22€

 

Situacija 4: Naručim veći broj raznovrsnih predmetta, neki premašuju vrijednost od 22€, dok drugi ne premašuju tu vrijednost.

 

Zanima me čisto iz razloga da znam pa da onda naručim sa različitih sajtova/od različitih prodavača ili se nemoram s time zamarat.

 

 Nemoj više proizvoda u jednom paketu, jer češ platiti carinu na ukupnu vrjednost. Bolje u više manjih paketa. 

14 godina
neaktivan
offline
eBay - pitanja i odgovori

Pozdrav svima!

 

Namjeravam naručiti nešto sa ebay.co.uk ali piše da je taj proizvod tj seller iz Amerike. Iznos je u funtama i dolarima. Piše da se plaća import charges na kraju kupovine.

 

Mene sada zanima da li ću ja morati platiti carinu/pdv s obzirom da je UK Ebay a proizvod iz Amerike...zbunjen sam pa molim za pomoć.

 

Hvala!

 
0 1 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: eBay - pitanja i odgovori
bighart kaže...

Pozdrav svima!

 

Namjeravam naručiti nešto sa ebay.co.uk ali piše da je taj proizvod tj seller iz Amerike. Iznos je u funtama i dolarima. Piše da se plaća import charges na kraju kupovine.

 

Mene sada zanima da li ću ja morati platiti carinu/pdv s obzirom da je UK Ebay a proizvod iz Amerike...zbunjen sam pa molim za pomoć.

 

Hvala!

 

nebitno s koje stranice narucujes uk, de . it ili dr., za carinu je bitno odakle dolazi paket a to je USA za koju se plaća carina. a pošto ćete unaprijed platiti import charges(carina i porez) onda je to sve što ćete platiti.

14 godina
neaktivan
offline
Re: eBay - pitanja i odgovori

Zahvaljujem se na odgovoru i pomoći!

16 godina
moderator
offline
Re: eBay - pitanja i odgovori
bighart kaže...

Zahvaljujem se na odgovoru i pomoći!

Jesi pročitao? https://www.bug.hr/forum/topic/internet/ebay-carinjenje-cesto-postavljana-pitanja-faq/167189.aspx

11 godina
neaktivan
offline
eBay - pitanja i odgovori

Pozdrav, narucio bi aspuh preko ebaya koji stize iz Amerike.

Cijena aspuha sa postarinom je 910kn.

Ako sam dobro shvatio, na to placam samo pdv bez carine.

PDV ispada 227 kn.

Zanima me dali tu ima jos kakvih dodatnih troskova ili su to svi troskovi?

Na koji nacin placam pdv? Dali mi stize uplatnica ili?

Hvala.

Poruka je uređivana zadnji put uto 8.1.2019 16:43 (Rijeka051).
 
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
11 godina
neaktivan
offline
Re: eBay - pitanja i odgovori

 Jesam, ali me zbunio malo ovaj dio: "Plus poziv za carinjenje od 19,5 kuna koji vam stigne na kućnu adresu nakon što roba završi na carini, plus 37,5 kuna za podnošenje pošiljke na carinski pregled do 2 kg (cjenik) ako carina odluči da će cariniti paket, po novom ležarinu ako je paket teži od 0,5 kg (3 kune dnevno), te uplatnicu za carinski dug (0,83% od iznosa uplate – najmanji iznos 5,00 kn, najveći iznos 80,00 kn). Sve to će, uz iznos s carinom i PDV-om, na račun troškova carinjenja narasti na 60-70 kuna!"

 

Tu je navedeno dosta dodatnih troskova, tako da ne znam dali se oni placaju iako se roba ne carini.

16 godina
moderator
offline
Re: eBay - pitanja i odgovori
Rijeka051 kaže...

 Jesam, ali me zbunio malo ovaj dio: "Plus poziv za carinjenje od 19,5 kuna koji vam stigne na kućnu adresu nakon što roba završi na carini, plus 37,5 kuna za podnošenje pošiljke na carinski pregled do 2 kg (cjenik) ako carina odluči da će cariniti paket, po novom ležarinu ako je paket teži od 0,5 kg (3 kune dnevno), te uplatnicu za carinski dug (0,83% od iznosa uplate – najmanji iznos 5,00 kn, najveći iznos 80,00 kn). Sve to će, uz iznos s carinom i PDV-om, na račun troškova carinjenja narasti na 60-70 kuna!"

 

Tu je navedeno dosta dodatnih troskova, tako da ne znam dali se oni placaju iako se roba ne carini.

Nisi dovoljno pažljivo čitao:

Carinjenje je provedba carinskog postupka (dakle postupka kojeg provodi Carina kao ustanova, odnosno njezini djelatnici), a ne puko obračunavanje carinske stope na konkretni paket.

11 godina
neaktivan
offline
Re: eBay - pitanja i odgovori
mbaksa kaže...
Rijeka051 kaže...

 Jesam, ali me zbunio malo ovaj dio: "Plus poziv za carinjenje od 19,5 kuna koji vam stigne na kućnu adresu nakon što roba završi na carini, plus 37,5 kuna za podnošenje pošiljke na carinski pregled do 2 kg (cjenik) ako carina odluči da će cariniti paket, po novom ležarinu ako je paket teži od 0,5 kg (3 kune dnevno), te uplatnicu za carinski dug (0,83% od iznosa uplate – najmanji iznos 5,00 kn, najveći iznos 80,00 kn). Sve to će, uz iznos s carinom i PDV-om, na račun troškova carinjenja narasti na 60-70 kuna!"

 

Tu je navedeno dosta dodatnih troskova, tako da ne znam dali se oni placaju iako se roba ne carini.

Nisi dovoljno pažljivo čitao:

Carinjenje je provedba carinskog postupka (dakle postupka kojeg provodi Carina kao ustanova, odnosno njezini djelatnici), a ne puko obračunavanje carinske stope na konkretni paket.

 

Ok, dakle u mom slucaju osim ukupne cijene proizvoda/postarine i pdva, trebao bi jos platiti gore navedene troskove (19,5 + 37,5 + carinski pregled prema cjeniku)?

16 godina
moderator
offline
Re: eBay - pitanja i odgovori
Rijeka051 kaže...
Ok, dakle u mom slucaju osim ukupne cijene proizvoda/postarine i pdva, trebao bi jos platiti gore navedene troskove (19,5 + 37,5 + carinski pregled prema cjeniku)?

I dalje ustraješ u nepažljivom čitanju. Ne razumijem gdje je problem. Lijepo ti piše 19,5 kuna za pismo + 37,5 kuna za carinski pregled + možebitno ležarina + uplatnica za carinski dug.

10 godina
offline
eBay - pitanja i odgovori

Naručio sam nešto sa ebaya 1.1.2019. i pisalo je da šalju u Hrvatsku i danas vidim da pod tim istim proizvodom stoji ne šaljemo u Hrvatsku.

Dobio sam od paypala poruku da je skinut novac i dobio sam tracking number. Jel meni paket onda poslan ili ne.

 

Kad upišem tracking number dobijem ovo-

Poruka je uređivana zadnji put čet 10.1.2019 12:04 (REAKTOR).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: eBay - pitanja i odgovori
REAKTOR kaže...

Naručio sam nešto sa ebaya 1.1.2019. i pisalo je da šalju u Hrvatsku i danas vidim da pod tim istim proizvodom stoji ne šaljemo u Hrvatsku.

Dobio sam od paypala poruku da je skinut novac i dobio sam tracking number. Jel meni paket onda poslan ili ne.

 

Kad upišem tracking number dobijem ovo-

 Po tome mi se čini da je poslan ALI najbolje ti se javit selleru i 100% ćeš onda znati je li poslano ili ne.

When all else fails - crowbar the fucker
10 godina
offline
Re: eBay - pitanja i odgovori
Sad mi je odgovorio i kaže da je poslao 2.1.2019.
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice