Od srijede kreće nova runda državnih poticaja za k

poruka: 63
|
čitano: 14.188
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Od srijede kreće nova runda državnih poticaja za k".
14 godina
offline
Od srijede kreće nova runda državnih poticaja za k

... poticaja za k  :)

Moj PC  
8 0 hvala 0
15 godina
offline
Od srijede kreće nova runda državnih poticaja za k

Možeš ti poticati ne znam kako kupnju ekoloških vozila kad si prosječni građanin RH radije kupi za fragment cijene izraubanog smrada dizelaša s alu felgama iz Njemačke. Totalna inflacija smradova unazad godinu dana, ono, svijest nam je na nivou da ako ne voziš dizla nisi normalan. I što mi je najbolje još se fura spika o CO2. Da postoji realne volje i želje da se napravi nešto po pitanju ekologije protjerali bi se u prvom redu fosilaši iz širih gradskih središta i unaprijedio električni gradski i međugradski promet, a dizelaške smradove bi se penaliziralo tako da im na pamet više ne bi padalo nabavljati dizl(o).

Deckard
Moj PC  
3 3 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Od srijede kreće nova runda državnih poticaja za k

Dok se ne napravi infrastruktura i dok svi ne budu imali STANDARIZIRANI fast charging punionice (tipa da se za 20 min napuni baterija), nema mi smisla kupovat El auto.

Proci ce dosta vremena dok sve to dode na svoje mjesto, ali opet nece nikad dok se ne pocmu kupovati El auta, tako da mora biti i early adoptera.

 

A gle, doci ce i to vrijeme ali ne tako brzo kao sto svi najavljuju, mislim da ce trebati jos bar 10-tak godina za to.

 
1 1 hvala 0
14 godina
offline
Re: Od srijede kreće nova runda državnih poticaja
Mirko935 kaže...
Vkm996 kaže...

Pazi, ako želiš 40k kn za hybrid, mora biti plug-in hybrid. A to je kod nas jedino Toyota Prius Plug-in sa 36g emisijama

 A šta je 330e? Space shuttle?

 Ups  Nisam znao da je plug-in.

14 godina
neaktivan
offline
Re: Od srijede kreće nova runda državnih poticaja
Vkm996 kaže...
Mirko935 kaže...
Vkm996 kaže...

Pazi, ako želiš 40k kn za hybrid, mora biti plug-in hybrid. A to je kod nas jedino Toyota Prius Plug-in sa 36g emisijama

 A šta je 330e? Space shuttle?

 Ups  Nisam znao da je plug-in.

Nije sramota ne znati, kažu Inače je i i8 plug-in kao i hibridne verzije Porscheovih Cayennea i Panamere. Tako da možemo zaključiti da izbora ne fali hahaha

 

edit: Ima i Mercedes 350e verziju, to bi također trebao biti plug-in hibrid. Na C, E, GLE, GLC klasi, ako im cjenik ne laže.

Poruka je uređivana zadnji put uto 24.4.2018 18:47 (Mirko935).
14 godina
offline
Re: Od srijede kreće nova runda državnih poticaja
kingofthenight kaže...

Dok se ne napravi infrastruktura i dok svi ne budu imali STANDARIZIRANI fast charging punionice (tipa da se za 20 min napuni baterija), nema mi smisla kupovat El auto.

Proci ce dosta vremena dok sve to dode na svoje mjesto, ali opet nece nikad dok se ne pocmu kupovati El auta, tako da mora biti i early adoptera.

 

A gle, doci ce i to vrijeme ali ne tako brzo kao sto svi najavljuju, mislim da ce trebati jos bar 10-tak godina za to.

 Standardizirani plug u Europi je vec odabran i to je CCS.

Krenulo je postavljanje 150/350kW (400/800V) HPDC punionica od strane Ionity-a. Naravno u Njemackoj je prva instalirana. Planiraju 400 loakcija u Europi do 2020 (i Hrvatska je tu ukljucena).

Tu ima jos i drugih kompanija i udruzenja auto proizvodaca koji postavljaju brze punjace. U Njemackoj, Nizozemskoj, Svicarskoj itd vec postoje 150-175 kW punionice.

Hrvatska je tu za sada jako zakinuta, no to bi se trebalo uskoro promijeniti.

 

Na ljeto dolazi Hyundai Kona EV (za cca 35k E) koja bi trebala imati realan doseg od 350-400km (oni kazu 480km) sto ti je dosta od Zagreba do Splita. I kad postave tu mrezu brzih punionica moci ces bez brige na more.

Tu je jos i novi Jaguar I-PACE a doci ce i drugi.

8 godina
offline
Re: Od srijede kreće nova runda državnih poticaja
Baš ćeš kupiti hibridnu trojku? Bio bi prvi u hr, bmw ih nema, nisu prodali niti jednog. I3 imaš jedan za test tako da prije uvezeš model 3 nego vidiš bmwa. Golf električni je jedan jedini na lageru, prodano nešto sitno, realni domet i performanse su smiješni za cijenu koju su nabili.
Ja rekoh
8 godina
offline
Re: Od srijede kreće nova runda državnih poticaja
Kuća se gradi jednom i traje. Pasiva je overkill po pitanju isplativosti, ali ne i po utjecaju na okoliš. Prosječna kuća u životnom vijeku potroši preko nekoliko cisterni goriva, ovakva mrcina će teško potrošiti jednu jedinu u sto godina
Ja rekoh
14 godina
online
Od srijede kreće nova runda državnih poticaja za k

Kupovati električni auto, danas u RH, je suludo. Ak si već netko želi takav luksuz, onda si vjerojatno može i priuštiti s obzirom na cijenu istih, pa mu poticaji države ne trebaju. Ima pametnijih načina na koje mogu poticati ekologiju nego davati lovu za električne aute. 

Moj PC  
3 1 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Od srijede kreće nova runda državnih poticaja
Feudalac kaže...
Baš ćeš kupiti hibridnu trojku? Bio bi prvi u hr, bmw ih nema, nisu prodali niti jednog. I3 imaš jedan za test tako da prije uvezeš model 3 nego vidiš bmwa. Golf električni je jedan jedini na lageru, prodano nešto sitno, realni domet i performanse su smiješni za cijenu koju su nabili.

Šta fali hibridnoj trojki? Sigurno neću jer nemam para, ali razmislio bih da nisam sirotinja.  Još kad bi bili tako divni i krasni da ga ponude s normalnim ručnim mjenjačem...

 

Btw, redovito viđam jednog i3 u gradu, a vidio sam još par drugih. Nije mi baš jasno što pokušavaš reći.

8 godina
offline
Re: Od srijede kreće nova runda državnih poticaja
Možeš razmišljati koliko hoćeš, oni koji imaju para ne kupuju bmw zato što je nježan prema okolišu već zato što se zove bmw ili zato što vole voziti.

Hoću reći da to ne funkcionira tako kako ti pišeš. Električni bmw je za sada samo reda radi, da se pokrije jedna od stavki u imidžu marke - evo i mi smo moderni, imamo aute na struju.
Ja rekoh
14 godina
neaktivan
offline
Re: Od srijede kreće nova runda državnih poticaja
Feudalac kaže...
Možeš razmišljati koliko hoćeš, oni koji imaju para ne kupuju bmw zato što je nježan prema okolišu već zato što se zove bmw ili zato što vole voziti.

Hoću reći da to ne funkcionira tako kako ti pišeš. Električni bmw je za sada samo reda radi, da se pokrije jedna od stavki u imidžu marke - evo i mi smo moderni, imamo aute na struju.

Pa ne znam baš da nitko ne želi i3... Jasno, nije isti cjenovni razred itd. pa nije ni direktno usporedivo, no s obzirom na je to BMW-u daleko od jedinog što imaju za ponuditi, ne znam ni bi li se moglo reći da je loše.

 

 

A ne bih se složio ni s ovim drugim... BMW je zapravo među relativno rijetkim proizvođačima auta koji ima posebno razvijen električni model. Tj. dva ako uračunamo i i8. 330e dobro dođe za nekog tko hoće klasični BMW, ali s dodatkom prednosti hibridnog pogona. Ne vidim baš ništa loše u tome.

Poruka je uređivana zadnji put sri 25.4.2018 20:02 (Mirko935).
8 godina
offline
Re: Od srijede kreće nova runda državnih poticaja
Mirko935 kaže... 

 

BMW je zapravo među relativno rijetkim proizvođačima auta koji ima posebno razvijen električni model. Tj. dva ako uračunamo i i8. 330e dobro dođe za nekog tko hoće klasični BMW, ali s dodatkom prednosti hibridnog pogona. Ne vidim baš ništa loše u tome.

Ne vidim ni ja ništa loše u ponudi struje na ovaj ili onaj način, naprotiv.

Međutim, oni to rade preko one stvari. Da misle ozbiljno, imali bi 330 na struju, benzin i dizel pa neka kupci biraju. Ali ne, imaju i3 koji je takva rugoba da ga može kupiti samo netko tko baš hoće struju i nije našao ništa drugo na tržištu. Zašto tako rade? pa 70-80 % prodaje u EU im je dizel. Hibrid je skuplji od dizela, nije toliko šparan pa je posve normalno da ga Tomić nije prodao niti jednog, nema ga na lageru i vjerojatno bi ti na sve moguće načine uvaljali nešto drugo samo da to ne naručuju...

Ja rekoh
14 godina
neaktivan
offline
Re: Od srijede kreće nova runda državnih poticaja
Feudalac kaže...

Ne vidim ni ja ništa loše u ponudi struje na ovaj ili onaj način, naprotiv.

Međutim, oni to rade preko one stvari. Da misle ozbiljno, imali bi 330 na struju, benzin i dizel pa neka kupci biraju. Ali ne, imaju i3 koji je takva rugoba da ga može kupiti samo netko tko baš hoće struju i nije našao ništa drugo na tržištu. Zašto tako rade? pa 70-80 % prodaje u EU im je dizel. Hibrid je skuplji od dizela, nije toliko šparan pa je posve normalno da ga Tomić nije prodao niti jednog, nema ga na lageru i vjerojatno bi ti na sve moguće načine uvaljali nešto drugo samo da to ne naručuju...

Pa i imaju 330i, 330d i 330e. S uračunatim PDV-om i PPMV-om, 330d je čak 55000 kn skuplji od 330e. 330e je skuplji od 330i za 12000 kn, ali s obzirom na to da je kod benzinca doplata za automatski mjenjač 17000 kn, ako gledamo AM kao pozitivnu stvar (kao što većina kupaca gleda) hibrid je još najjeftiniji. Tako da nije da cijenom guraju dizel ili tako neka teorija zavjere. Još ako od te cijene oduzmemo 40000 kn s kojima država časti...

Također postoje i 225xe, 530e, X5 40e, 740e i 740Le. Uz, naravno, i3 i i8. Izbora kod BMW-a za ekološki osvještene i one koji to glume koliko ti srce želi.

 

Sad, je li i3 rugoba ili nije je nebitno pitanje. Činjenica je da je električni auto razvijen od nule s hrpom ovakvih i onakvih inovacija, monocoque šasijom itd., čime se nitko drugi ne može pohvaliti u običnom autu od 37000 €. Budući da ima dovoljno kupaca da godinu za godinom bude među 3-5 najprodavanijih električnih auta na svijetu, očito ne smatraju baš svi da je rugoba. I ako ništa drugo, kod njega postoji dizajn interijera za razliku od Teslinog Modela 3 koji iznutra izgleda k'o Zastava 101 kojoj je netko nakeljio tablet u sredinu.

 

Meni se čini da je glavni razlog tvojih kritika na račun BMW-a mržnja prema svim "klasičnim" proizvođačima auta koja je postala vrlo uobičajena kod ljubitelja autića na baterije, naročito onih koji vjerno slijede lik i djelo gospodina Muska. Prilično mi je interesantna ta pojava.

Poruka je uređivana zadnji put čet 26.4.2018 13:24 (Mirko935).
15 godina
neaktivan
offline
Re: Od srijede kreće nova runda državnih poticaja
deckard kaže...

Možeš ti poticati ne znam kako kupnju ekoloških vozila kad si prosječni građanin RH radije kupi za fragment cijene izraubanog smrada dizelaša s alu felgama iz Njemačke. Totalna inflacija smradova unazad godinu dana, ono, svijest nam je na nivou da ako ne voziš dizla nisi normalan. I što mi je najbolje još se fura spika o CO2. Da postoji realne volje i želje da se napravi nešto po pitanju ekologije protjerali bi se u prvom redu fosilaši iz širih gradskih središta i unaprijedio električni gradski i međugradski promet, a dizelaške smradove bi se penaliziralo tako da im na pamet više ne bi padalo nabavljati dizl(o).

 Ajde ti kupi onda novi auto koji ne zagađuje. Pa pogledaj samo kolike su trošarine novi auto je skuplji 30% nego u  inozemstvu. Kada kupuješ novi auto još pola auta moraš poklonit državi.

14 godina
neaktivan
offline
Re: Od srijede kreće nova runda državnih poticaja
zeroname kaže...

 Ajde ti kupi onda novi auto koji ne zagađuje. Pa pogledaj samo kolike su trošarine novi auto je skuplji 30% nego u  inozemstvu. Kada kupuješ novi auto još pola auta moraš poklonit državi.

Nije baš 30, 10 do 15 je. BMW 330i u usporedbi s Njemačkom i Austrijom. Baš mi bio otvoren ovaj cjenik pa bacih oko. Tako da ne bi bila (tolika) tragedija da tamo prosječna plaća nije 3.2 prosječne hrvatske plaće. (prema ovome https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_European_Union_member_states_by_average_wage)

 

Da ne bi krivo shvatio, generalno se slažem s tobom.

Poruka je uređivana zadnji put čet 26.4.2018 13:21 (Mirko935).
14 godina
online
Od srijede kreće nova runda državnih poticaja za k

Pa upravo se u tome i stvara taj dojam da su vani auti jeftiniji. Doduše, uglavnom i jesu, ali to je na autu od 30k eura 3k razlike. Problem je što je u tim zemljama tih 3k 1-2 mjesečne plaće, kod nas je to 5-6 mjesečnih plaća(gledajuć ono što možeš odvojiti da previše ne žrtvuješ ostatak potreba). I to u onom sloju koji se vrti oko i iznad prosjeka. Oni ispod prosjeka koji teže prema minimalcu mogu samo sanjati o kupnji novog auta uz normalan nastavak života. 

A što se tiče toga da EU proizvođači "preko one stvari uvode el. vozila". Pa realno nije da imaju potrebu u ovom trenutku predstavljati hrpu el. vozila. Sa 2-3 modela mogu pokriti sve interesne skupine, što je sasvim dovoljno za trenutni interes prema takvim vozilima uz trenutnu infrastrukturu i njihove mogućnosti. U onom trenu kad infrastruktura postane dovoljno dobra da takva vozila postanu zanimljiva većem broju ljudi, u tom trenutku će i proizvođači imati spremno više modela sa boljim cijenama. Benzin i dizel su i dalje bolja opcija za ljude koji rade veće kilometraže i za ljude koji nemaju pristup punionicama.

Radio sam s kolegom neki brzinski izračun o isplativosti struje za naše konkretne situacije. Ono što bih eventualno uštedio kroz besplatnu struju u gradu od kojeg sam udaljen 15km, uz bilokakvo punjenje kod kuće po aktualnim cijenama struje izgubim toliko i još više. Jer u slučaju el. auta moram range držat na maksimumu jer nemogu dobit dodatnih 800-1000km za 5min kao kod normalnog auta. I tu se ta razlika koju se naglašava kao jeftino naspram benzina/dizela gubi, a daleko veća početna cijena nije nikako zanemariva. 

Sve je to lijepo trenutno dok gradovi i država plaća struju(aka svi) da se nekolicina vozi "badava" i prodaje priču o ekologiji. Al neće dugo. 

Moj PC  
2 1 hvala 0
8 godina
offline
Re: Od srijede kreće nova runda državnih poticaja
Mirko935 kaže...

Pa i imaju 330i, 330d i 330e. S uračunatim PDV-om i PPMV-om, 330d je čak 55000 kn skuplji od 330e. 330e je skuplji od 330i za 12000 kn, ali s obzirom na to da je kod benzinca doplata za automatski mjenjač 17000 kn, ako gledamo AM kao pozitivnu stvar (kao što većina kupaca gleda) hibrid je još najjeftiniji. Tako da nije da cijenom guraju dizel ili tako neka teorija zavjere. Još ako od te cijene oduzmemo 40000 kn s kojima država časti...

Također postoje i 225xe, 530e, X5 40e, 740e i 740Le. Uz, naravno, i3 i i8. Izbora kod BMW-a za ekološki osvještene i one koji to glume koliko ti srce želi.

 

Sad, je li i3 rugoba ili nije je nebitno pitanje. Činjenica je da je električni auto razvijen od nule s hrpom ovakvih i onakvih inovacija, monocoque šasijom itd., čime se nitko drugi ne može pohvaliti u običnom autu od 37000 €. Budući da ima dovoljno kupaca da godinu za godinom bude među 3-5 najprodavanijih električnih auta na svijetu, očito ne smatraju baš svi da je rugoba. I ako ništa drugo, kod njega postoji dizajn interijera za razliku od Teslinog Modela 3 koji iznutra izgleda k'o Zastava 101 kojoj je netko nakeljio tablet u sredinu.

 

Meni se čini da je glavni razlog tvojih kritika na račun BMW-a mržnja prema svim "klasičnim" proizvođačima auta koja je postala vrlo uobičajena kod ljubitelja autića na baterije, naročito onih koji vjerno slijede lik i djelo gospodina Muska. Prilično mi je interesantna ta pojava.

 Monokok šasija je posve nepotrebna, postoji razlog zašto je nitko ne koristi u cestovnim automobilima, posebno kad se uzme u obzir da vozilo nema spomena vrijedne performanse. Kupac od toga nema baš ništa drugo osim ekstremno skupih ili nemogućih popravaka u slučaju oštećenja. Sposobnost podnošenja nesuglasja u argumentaciji ti je slaba, btw; odmah si krenuo na osobne napade i podmetanja. Mislim da sam prilično realan kad kažem da je električni bmw tu reda radi; da ozbiljno misle drugačije bi radili. Nije im svejedno ostaviti partnere u vidu zastupnika i ovlaštenih sevisa na cjedilu s vozilom u kojem se nema kaj mijenjati svakih godinu dana. To nije nikakva teorija zavjere već smislena i očekivana poslovna odluka. Poradit će na tome tek kada vrag dođe po svoje. Bmw mi je omiljena marka i upravo tražim rabljenu trojku za sebe, benzinca ofskroz

Ja rekoh
14 godina
neaktivan
offline
Re: Od srijede kreće nova runda državnih poticaja
Feudalac kaže...

 Monokok šasija je posve nepotrebna, postoji razlog zašto je nitko ne koristi u cestovnim automobilima, posebno kad se uzme u obzir da vozilo nema spomena vrijedne performanse. Kupac od toga nema baš ništa drugo osim ekstremno skupih ili nemogućih popravaka u slučaju oštećenja. Sposobnost podnošenja nesuglasja u argumentaciji ti je slaba, btw; odmah si krenuo na osobne napade i podmetanja. Mislim da sam prilično realan kad kažem da je električni bmw tu reda radi; da ozbiljno misle drugačije bi radili. Nije im svejedno ostaviti partnere u vidu zastupnika i ovlaštenih sevisa na cjedilu s vozilom u kojem se nema kaj mijenjati svakih godinu dana. To nije nikakva teorija zavjere već smislena i očekivana poslovna odluka. Poradit će na tome tek kada vrag dođe po svoje. Bmw mi je omiljena marka i upravo tražim rabljenu trojku za sebe, benzinca ofskroz

Što se tiče i3, nedavno sam naletio na ovo, možda nekom bude zanimljivo: Teardown Reveals BMW i3 Is ‘Most Advanced Vehicle on the Planet’

Gdje osobni napad?

 

No dobro, ako ti kažeš da je električni BMW "reda radi" i da su uložili milijune eura u njegov razvoj da ga ciljano ne bi prodavali (uračunajmo i i8 i druge trenutne e iPerformance modele plus ranije ActiveHybride), možda je stvarno tako, otkud da ja znam

8 godina
offline
Re: Od srijede kreće nova runda državnih poticaja
mystik kaže...

 

Radio sam s kolegom neki brzinski izračun o isplativosti struje za naše konkretne situacije. Ono što bih eventualno uštedio kroz besplatnu struju u gradu od kojeg sam udaljen 15km, uz bilokakvo punjenje kod kuće po aktualnim cijenama struje izgubim toliko i još više. Jer u slučaju el. auta moram range držat na maksimumu jer nemogu dobit dodatnih 800-1000km za 5min kao kod normalnog auta. I tu se ta razlika koju se naglašava kao jeftino naspram benzina/dizela gubi, a daleko veća početna cijena nije nikako zanemariva. 

 Računica bi išla ovako: projektirani životni vijek današnjih automobila je 250 tisuća km. Za prosječan dizel to je oko 150 tisuća kuna na gorivu; na električnom automobilu bi imao 50000 kwh; većinom možeš računati na noćno punjenje kod kuće po cijeni od 50 lipa; ušteda je 125 do 100 tisuća kuna u životnom vijeku. Slijedi standardni argument da nitko ne vozi automobil toliko dugo u komadu, ali je to irelevantno - uvijek se nešto vozi. Ono što čini ostatak razlike je redovno održavanje koje je prilično dobro poznata varijabla na klasičnim automobilima te pad vrijednosti automobila s protekom vremena koji se razlikuje od modela do modela i ovisi ponajviše o starosti vozila kod kupnje. Na novom je najveći gubitak, na 5 godina i kasnije gubici su prilično mali u odnosu na početni pad, ali su troškovi održavanja sve veći što se bliži kraj.

 

Kad se gleda godinu za godinom, posebno kod kupnje novog koji bi se prodao za pet godina, vjerojatno je najveći faktor gubitak vrijednosti, a u slučaju duljeg roka zadržavanja vozila u posjedu, pretpostavka je da bi solidan strujaš poput teslinih modela imao manje troškove održavanja - baterije im očito mogu bez problema izgurati i znatno više od 250 tisuća, a sve ostalo što se može pokvariti su standardni potrošni dijelovi kao kočnice, amortizeri i slično s tim da su kočnice na električnim vozilima, zbog regenerativnog kočenja, znatno trajnije. Međutim, sve je to još prekratko u upotrebi da bi se moglo ozbiljno računati na to tako da si ostavljam rezervu sumnje prema el. automobilima.

 

Recimo da usporedimo bmw trojku i model 3 kaj su po cijeni tu negdje uz performanse na strani tesle, ušteda je prilično izgledna za vlasnika tesle.

Ja rekoh
14 godina
neaktivan
offline
Re: Od srijede kreće nova runda državnih poticaja

Btw, baš sam danas vidio da spremaju električnu formulu...

Eto je: https://www.instagram.com/p/Bh9eegeh1jj/

Eto je i ovdje: http://www.bmwblog.com/2018/04/10/bmw-ife-18-the-future-bmw-formula-e-race-car/

Poruka je uređivana zadnji put čet 26.4.2018 14:53 (Mirko935).
8 godina
offline
Re: Od srijede kreće nova runda državnih poticaja
Mirko935 kaže...

Što se tiče i3, nedavno sam naletio na ovo, možda nekom bude zanimljivo: Teardown Reveals BMW i3 Is ‘Most Advanced Vehicle on the Planet’

 

 

 Napredan je svakako samo s kojom svrhom? Čovjek tamo brblja o sigurnosti karbonske šasije koja se na testovima pokazala ispod prosječna. Tko je tu lud? Monroe ili državne agencije širom svijeta koje nakon razbijanja imaju stvarne rezultate? Karbon je nepotreban u električnim automobilima po pitanju ukupne efikasnosti zbog regenerativnog kočenja koje je vrlo efikasno, a trenje guma je manje - više zanemarivo u cijeloj priči za razliku od aerodinamike koja je ključna i glavni je teret električnim automobilima. Nije mi jasno što su htjeli postići sa svim tim promjenama - jedino objašnjnje je da im je klasična konstrukcija ne isplativa za male serije (20 tisuća komada godišnje dosadašnji prosjek). Razlog više da se drže opremanja klasičnih modela pogonom na struju. Obzirom da to nisu učinili, da su im baterije premale, očito je da ne žele riskirati i/ili ne očekuju preveliku potražnju za el. modelima iz raznih razloga. S ovom rugobom su se osigurali, možeš ga isprovati koliko hoćeš i biti oduševljen tehnologijom, ali to čudo uopće ne izgleda kao automobil. Kladim se da će najavljeni terenac na struju pomesti i3.

Ja rekoh
14 godina
neaktivan
offline
Re: Od srijede kreće nova runda državnih poticaja
Feudalac kaže...

Recimo da usporedimo bmw trojku i model 3 kaj su po cijeni tu negdje uz performanse na strani tesle, ušteda je prilično izgledna za vlasnika tesle.

Ovo je isto jedino u zemlji jednoroga... Model 3 se trenutno (ako se to nije promijenilo u zadnja dva mjeseci) proizvodi jedino sa long range baterijom, znači 35+9 k $ i jedino s premium interior package što je još 5. U prijevodu, 49000 $. 340i je 48950. Gledamo u juesofej budući da u Europi nije ni moguće nabaviti Model 3 pa nema smisla uspoređivati.

 

14 godina
neaktivan
offline
Re: Od srijede kreće nova runda državnih poticaja
Feudalac kaže...
Mirko935 kaže...

Što se tiče i3, nedavno sam naletio na ovo, možda nekom bude zanimljivo: Teardown Reveals BMW i3 Is ‘Most Advanced Vehicle on the Planet’

 Napredan je svakako samo s kojom svrhom? Čovjek tamo brblja o sigurnosti karbonske šasije koja se na testovima pokazala ispod prosječna. Tko je tu lud? Monroe ili državne agencije širom svijeta koje nakon razbijanja imaju stvarne rezultate? Karbon je nepotreban u električnim automobilima po pitanju ukupne efikasnosti zbog regenerativnog kočenja koje je vrlo efikasno, a trenje guma je manje - više zanemarivo u cijeloj priči za razliku od aerodinamike koja je ključna i glavni je teret električnim automobilima. Nije mi jasno što su htjeli postići sa svim tim promjenama - jedino objašnjnje je da im je klasična konstrukcija ne isplativa za male serije (20 tisuća komada godišnje dosadašnji prosjek). Razlog više da se drže opremanja klasičnih modela pogonom na struju. Obzirom da to nisu učinili, da su im baterije premale, očito je da ne žele riskirati i/ili ne očekuju preveliku potražnju za el. modelima iz raznih razloga. S ovom rugobom su se osigurali, možeš ga isprovati koliko hoćeš i biti oduševljen tehnologijom, ali to čudo uopće ne izgleda kao automobil. Kladim se da će najavljeni terenac na struju pomesti i3.

Nije li i3 gradski auto? Koga briga za aerodinamiku? Isto ne kužim kako ne izgleda kao automobil... Baš izgleda kao, jel, gradski automobil.

 

BTW, koji testovi kažu da je sigurnost ispodprosječna? Vidim više-manje sve odlične ocjene i kod gospode iz EuroNCAP-a i kod ovih američana.

Poruka je uređivana zadnji put čet 26.4.2018 15:31 (Mirko935).
8 godina
offline
Re: Od srijede kreće nova runda državnih poticaja
Mirko935 kaže...
Feudalac kaže...
Mirko935 kaže...

Što se tiče i3, nedavno sam naletio na ovo, možda nekom bude zanimljivo: Teardown Reveals BMW i3 Is ‘Most Advanced Vehicle on the Planet’

 Napredan je svakako samo s kojom svrhom? Čovjek tamo brblja o sigurnosti karbonske šasije koja se na testovima pokazala ispod prosječna. Tko je tu lud? Monroe ili državne agencije širom svijeta koje nakon razbijanja imaju stvarne rezultate? Karbon je nepotreban u električnim automobilima po pitanju ukupne efikasnosti zbog regenerativnog kočenja koje je vrlo efikasno, a trenje guma je manje - više zanemarivo u cijeloj priči za razliku od aerodinamike koja je ključna i glavni je teret električnim automobilima. Nije mi jasno što su htjeli postići sa svim tim promjenama - jedino objašnjnje je da im je klasična konstrukcija ne isplativa za male serije (20 tisuća komada godišnje dosadašnji prosjek). Razlog više da se drže opremanja klasičnih modela pogonom na struju. Obzirom da to nisu učinili, da su im baterije premale, očito je da ne žele riskirati i/ili ne očekuju preveliku potražnju za el. modelima iz raznih razloga. S ovom rugobom su se osigurali, možeš ga isprovati koliko hoćeš i biti oduševljen tehnologijom, ali to čudo uopće ne izgleda kao automobil. Kladim se da će najavljeni terenac na struju pomesti i3.

Nije li i3 gradski auto? Koga briga za aerodinamiku? Isto ne kužim kako ne izgleda kao automobil... Baš izgleda kao, jel, gradski automobil.

 

BTW, koji testovi kažu da je sigurnost ispodprosječna? Vidim više-manje sve odlične ocjene i kod gospode iz EuroNCAP-a i kod ovih američana.

 Ima 4 zvjezdice u 2013. godini kada su skoro svi ostali imali pet, sortiraj ga po bodovima pa će ti za 2013. godinu uglavnom biti pri kraju testiranih...

 

Aerodinamiku sam spomenuo usput, za njega je bitna težina - karbon i smanjenje težine ne igra baš neku bitnu ulogu električnom pogonu u smislu efikasnosti i dosega; jedino kaj se mogu izvući sa slabijim baterijama i motorom a da ubrzanje ostane koliko toliko prihvatljivo.

Ja rekoh
15 godina
neaktivan
offline
Re: Od srijede kreće nova runda državnih poticaja

Neki dan sam uspoređivao cijene u HR. Ford mustang GT 5.0 je u HR preko 600k kuna a u BIH i sloveniji  je 390k kuna znači skoro pola auta moraš poklonit državi odnosno uhljebima.

14 godina
neaktivan
offline
Re: Od srijede kreće nova runda državnih poticaja
Feudalac kaže...

 Ima 4 zvjezdice u 2013. godini kada su skoro svi ostali imali pet, sortiraj ga po bodovima pa će ti za 2013. godinu uglavnom biti pri kraju testiranih...

 

Aerodinamiku sam spomenuo usput, za njega je bitna težina - karbon i smanjenje težine ne igra baš neku bitnu ulogu električnom pogonu u smislu efikasnosti i dosega; jedino kaj se mogu izvući sa slabijim baterijama i motorom a da ubrzanje ostane koliko toliko prihvatljivo.

Oprostit ćeš što mi je bila simpatična ideja da gospoda u BMW-u ne znaju uzeti u obzir aerodinamiku kod konstruiranja auta

 

A očekivao sam malo više od tebe od gledanja zvjezdica... Evo, u usporedbi s Modelom S i3 ima bolji rezultat i za zaštitu odraslih putnika i djece putnika, manji za zaštitu pješaka i za "Safety Assists", što, prema onome u pdf reportu, uključuje to da nema upozorenje ako ljudi na stražnjoj klupi nisu vezani Ništa u tome ne ukazuje na to da je tvoja tvrdnja o ispodprosječnoj sigurnosti šasije točna.

 

Kad smo kod sigurnosti i električnih auta, ovo je isto zanimljivo...

14 godina
neaktivan
offline
Re: Od srijede kreće nova runda državnih poticaja
zeroname kaže...

Neki dan sam uspoređivao cijene u HR. Ford mustang GT 5.0 je u HR preko 600k kuna a u BIH i sloveniji  je 390k kuna znači skoro pola auta moraš poklonit državi odnosno uhljebima.

A jesi ga našao prosječno obiteljsko vozilo

 

Kako 390000? Evo, Slovenac kaže 64900 €što je prema gugletu 481506.08 kn. I gdje si našao naše cijene?

 

 

Uostalom, šta će ti takav auto? I treba biti dovoljno skup da si ga ne možeš priuštiti pa ne zagađuješ okoliš. Uopće ne cijeniš koliko naša divna država razmišlja o tvom zdravlju

Poruka je uređivana zadnji put čet 26.4.2018 16:55 (Mirko935).
8 godina
offline
Re: Od srijede kreće nova runda državnih poticaja
Mirko935 kaže...

Oprostit ćeš što mi je bila simpatična ideja da gospoda u BMW-u ne znaju uzeti u obzir aerodinamiku kod konstruiranja auta

 

A očekivao sam malo više od tebe od gledanja zvjezdica... Evo, u usporedbi s Modelom S i3 ima bolji rezultat i za zaštitu odraslih putnika i djece putnika, manji za zaštitu pješaka i za "Safety Assists", što, prema onome u pdf reportu, uključuje to da nema upozorenje ako ljudi na stražnjoj klupi nisu vezani Ništa u tome ne ukazuje na to da je tvoja tvrdnja o ispodprosječnoj sigurnosti šasije točna.

 

Kad smo kod sigurnosti i električnih auta, ovo je isto zanimljivo...

 Uopće to nisam rekao već da je smanjivanje težine manje važno od aerodinamike koja jest problem svim električnim automobilima, a ne trojci posebno. Svi električni automobili imaju problema s vožnjom većim brzinama gdje im se baterije eskpresno prazne, ničim nisam izdvojio i3.

 

kaj se tiče sigurnosti, usporedio sam karbonski i3 sa svim ostalim automobilima koji su testirani iste godine - i3 je ispodprosječan, rekao sam ti sa sortiraš po bodovima pa ćeš vidjeti gdje stoji i3 u odnosu na klasične konstrukcije svih ostalih. Čak nisam rekao da je loš, već samo da je ispodprosječan. čitati

Ja rekoh
Poruka je uređivana zadnji put čet 26.4.2018 17:22 (Feudalac).
14 godina
neaktivan
offline
Re: Od srijede kreće nova runda državnih poticaja
Feudalac kaže...
Mirko935 kaže...

Oprostit ćeš što mi je bila simpatična ideja da gospoda u BMW-u ne znaju uzeti u obzir aerodinamiku kod konstruiranja auta

 

A očekivao sam malo više od tebe od gledanja zvjezdica... Evo, u usporedbi s Modelom S i3 ima bolji rezultat i za zaštitu odraslih putnika i djece putnika, manji za zaštitu pješaka i za "Safety Assists", što, prema onome u pdf reportu, uključuje to da nema upozorenje ako ljudi na stražnjoj klupi nisu vezani Ništa u tome ne ukazuje na to da je tvoja tvrdnja o ispodprosječnoj sigurnosti šasije točna.

 

Kad smo kod sigurnosti i električnih auta, ovo je isto zanimljivo...

 Uopće to nisam rekao već da je smanjivanje težine manje važno od aerodinamike koja jest problem svim električnim automobilima, a ne trojci posebno. Svi električni automobili imaju problema s vožnjom većim brzinama gdje im se baterije eskpresno prazne, ničim nisam izdvojio i3.

 

kaj se tiče sigurnosti, usporedio sam karbonski i3 sa svim ostalim automobilima koji su testirani iste godine - i3 je ispodprosječan, rekao sam ti sa sortiraš po bodovima pa ćeš vidjeti gdje stoji i3 u odnosu na klasične konstrukcije svih ostalih. Čak nisam rekao da je loš, već samo da je ispodprosječan. čitati

 Raspon ide od 68 do 96 % za sigurnost odraslih putnika. Više je auta koji imaju veći rezultat, ali to su brojkice koje u stvarnom svijetu ne čine nikakvu razliku. Čisto sumnjam da bi osoba koja bi poginula u autu s rezultatom 86 preživjela u onom koji ima 90, same shit. Citroen C4 Picasso i Infiniti Q50 s istih 86% koje ima i3 imaju 5 čarobnih zvjezdica. Ne vidim ništa strašno u toj priči, a očito ni EuroNCAP. Po sigurnosti djece u autu je iznad prosjeka kako god okreneš. Nisam ni ja rekao da si rekao da je loš nego pričam o tvojoj tvrdni o ispodprosječnosti tako da stvarno ne vidim čemu ovo tvoje izdrkavanje "čitati". Nisi dijete da tako pričaš. 

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice