Slučaj Tesla – kriv vozač, a ne računalo

poruka: 103
|
čitano: 14.285
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Slučaj Tesla – kriv vozač, a ne računalo".
15 godina
odjavljen
offline
Re: Slučaj Tesla – kriv vozač, a ne računalo

1.) Jer mu to znanje može jednog dana spasiti život. I na najnovijim autima, osim možda nekih ekstraluksuznih, srednje iskusan vozač je u 90% situacija efikasniji od sustava. Ti sustavi bi trebali biti nadopuna koja pokriva onih 10%, a ne zamjena i za ovih 90% jer ovako vozač nije u mogućnosti naučiti.

 

2a.) Nisam siguran zašto je to tako, da li su se na aute bez ABS-a ciljano ugrađivale slabije kočnice u svrhu bolje kontrole ili ima direktne veze s popuštanjem kočnica, ali dok to nije bila serijska oprema, uvijek je model s ABS-om imao jače kočnice od običnog.

 

2b.) ESP nije to o čemu pričaš, već napredniji sustav ABS-a koji kod različitih proizvođača ima različito ime, međutim, svima je zajedničko da rade isključivo dok je kočnica aktivna, dok je ESP dodatna nadogradnja koja po potrebi sama aktivira kočnicu u slučaju proklizavanja dok kočnica nije aktivna (najčešće pri jačem ubrzanju).

Big wheel keep on turning, Proud Mary keep on burning, Trolling, trolling, trolling on the river.
15 godina
odjavljen
offline
Re: Slučaj Tesla – kriv vozač, a ne računalo
Kresimir4 kaže...

Kao prvo briga me sto biljezi crna kutija, kao drugo sto ce meni to? Danas imas normalan auto, sutra imas auto koji biljezi svaki qurac koji pritisnes u autu.

Zamisli, nećeš moć voziti 80 gdje je ograničenje 50, voziti kroz crveno i ne propuštati pješake bez da ti netko ne opali kaznu. Jadan, baš mi te žao.

 

Živo me zanima jel bi i dalje bezveze prdio da ti neki automatizirani sustav spasi dijete jer je pametniji od pijane budaletine? Ili da zakoči umjesto tebe da ne skupiš neko dijete jer si namještao kapicu od alu folije na glavi i nisi gledao gdje ideš?

 

Ako voziš po propisima, ta te crna kutija neće ni najmanje dirati, ionako samo proizvođač i policija imaju pristup. Ako ti smeta, to samo znači da kršiš propise već sada i da bi ti trebali oduzet vozačku što prije a auto smjestit u prešu jer je samo pitanje dana kad ćeš ubit nekog jer "šta koga briga kako ja vozim, ja znam voziti, ovo ograničenje od 50 je bezveze"...

Ovaj forumaš je netolerantan prema osobama svih nacionalnosti, rasa i spolnog opredjeljenja te smatra da svaka osoba ima pravo biti ugnjetavana zbog svojih glupih mišljenja.
9 godina
protjeran
offline
Re: Slučaj Tesla – kriv vozač, a ne računalo

Stari svatko krši propise. Svatko ode 10km/h i vise od dopustene brzine. Ovo je stvar privatnosti. Zamisli da dode zakon da svaki komp mora imati umjesto ip adrese, ime,prezime i adresa stanovanja te da svatko u obitelji mora imati neki qurac da vide koje sajtove posjecujes, skidas, pricas itd? U Americi su odavno stavili kamere da snimaju samo registracijske oznake auta ako prijeđe dopuštenu brzinu, ubrzo je javnost saznala da su lagali te da isto snima i lice vozaca tj svakoga tko je na prednjim sjedalima. Zamisli da si kao maloljetnik tj dijete ukrao par stvari i zavrsio na policiji, a 10 godina poslije bude kao u americi za pedofile da se salje cijelom tvom susjedstvu da si lopov. Evo u dubrovniku imas 4k kamere, 4k! kojima snima smece, dosao je lik u kapuljaci i unistio kameru vrijednu pitaj boga koliko i nikad ga nece naci, sto se s ovim skupim 4k kamerama postize? Ako te netko snimi ili slika vanka nemoze ga nitko sprijeciti da to objavi po internetu, vec je i to previse. Svake godine sve više i više kamera i pračenja ljudi da bi se upotrijebilo oko 0.0001% za identifikaciju nekog lopova koji ce platit malu globu i otici doma. Doslo je doba kada odes iz kuce snima te, kao big brother. Jos malo pa ce policija imati pristup tvom kompu odnosno svega povezanog na internet, pa kad ti se dijete igra u boravku, a neka ga krofna gleda...  Možeš mislit da pricam gluposti, ali sve pocinje od male stvari, ako pocnemo prihvacati ovakve stvari kao normalu onda sve ide u onu stvar.

8 godina
offline
Slučaj Tesla – kriv vozač, a ne računalo
Iako sam muškarac, bolestan sam od tog muškog šovinizma! Žene da ne znaju voziti? Igrom slučaja ja ne znam voziti (nikad nisam položio vozački ispit!), a moja žena zna. I te kako. Bila je rely-vozačica.
Boljeg vozača u životu nisam vidio. A zašto onda drugi muževi imaju drugačije iskustvo? Pa zato što ne daju ženama voziti (pa nemaju prilike naučiti), a usto im stalno kvocaju: pa ne znaš ovo, pa ne znaš ono,
pa vozi ovako, pa vozi onako, pa auto nije to za žene. Tako uništavaju ženama svaku volju i motivaciju za vožnju.
Prednosti? Nikad nas policajac nije zaustavio radi bilo kakvog prekršaja, a ponajmanje zbog provjere alkoholiziranosti. Vidi ženu da vozi muža, pa misli: "Vidi kako su savjeni - gospon si je malo popio, pa dao
ženi volan u ruke."
 
1 2 hvala 0
8 godina
odjavljen
offline
Re: Slučaj Tesla – kriv vozač, a ne računalo
Drug radio sam kako prodavac mercedesa 5 godina i poprilično sam dobro upoznat kako esp radi barem na mercedes i radi upravo onako kako sam ti opisao. Ako nisu u fabrici mene lagali :)
8 godina
odjavljen
offline
Re: Slučaj Tesla – kriv vozač, a ne računalo
Sistem koji sprečava proklizavanje pri ubrzavanju je asr. Znaci imas ABS BAS ASR I ESP.
16 godina
neaktivan
offline
Re: Slučaj Tesla – kriv vozač, a ne računalo
Sum_of_all_fears kaže...

Zamisli, nećeš moć voziti 80 gdje je ograničenje 50, voziti kroz crveno i ne propuštati pješake bez da ti netko ne opali kaznu. Jadan, baš mi te žao.

 

Živo me zanima jel bi i dalje bezveze prdio da ti neki automatizirani sustav spasi dijete jer je pametniji od pijane budaletine? Ili da zakoči umjesto tebe da ne skupiš neko dijete jer si namještao kapicu od alu folije na glavi i nisi gledao gdje ideš?

 

Ako voziš po propisima, ta te crna kutija neće ni najmanje dirati, ionako samo proizvođač i policija imaju pristup. Ako ti smeta, to samo znači da kršiš propise već sada i da bi ti trebali oduzet vozačku što prije a auto smjestit u prešu jer je samo pitanje dana kad ćeš ubit nekog jer "šta koga briga kako ja vozim, ja znam voziti, ovo ograničenje od 50 je bezveze"...

 A i ti ga znaš pretjerati. Onda idemo dalje sa tom tvojom nakaradnom logikom. Svakom ljudskom biću ugraditi čip. Samo proizvođač i policija imaju pristup. Zamisli, nećeš više kod kuće vikati na ženu i djecu, praviti buku u noćne sate i vrijeme popodnevnog odmora, svađati se sa susjedom oko međe, ići u švaleraciju, popiti piće nakon radnog vremena u birtiji, pjevati kad se tebi hoće, ne voljeti koga hoćeš, glasovati po svom izboru, itd. itd. Ako ti ovo smeta onda znači da kršiš propise već sada i treba te neškodljivo odstraniti jer je samo pitanje dana kad ćeš ovoj zajednici napraviti nepopravljivu štetu jer "šta koga briga kako se ja ponašam, ja sam aga, ova ograničenja su bezveze" ...

Dobro je, a bit će i gore!
16 godina
offline
Re: Slučaj Tesla – kriv vozač, a ne računalo

Istina takvo je razmišljanje pretjerano, ali ovdje se ne radi o čipu za praćenje i instant dojavu organima reda, nego o crnoj kutiji, koju se nešto pita u slučaju potrebe (već napravljenog sranja), da bi se utvrdile okolnosti i odgovornost.

Naravno da će biti pokušaja iskorištavanja toga za nekakve loše namjere (praćenje), ali to se lako regulira zakonima.

Nakaon toga se samo treba oduprijet raznim markićkama koje bi napravile još taj sitan korak i u crne kutije krenule ugrađivati odašiljače  :) 

Gledam te!
14 godina
offline
Slučaj Tesla – kriv vozač, a ne računalo

U rusiji svi imaju kamere u autu, a sad se par bisera uplašilo crnih kutija Nije vam palo na pamet, da ta crna kutija može dokazati da niste krivi za prometnu nesreću. 

 
5 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Slučaj Tesla – kriv vozač, a ne računalo
Diablo86 kaže...

U rusiji svi imaju kamere u autu, a sad se par bisera uplašilo crnih kutija Nije vam palo na pamet, da ta crna kutija može dokazati da niste krivi za prometnu nesreću. 

 Nije problem kad te netko snimi jednom u prolazu, problem je kad netko ima tocne i detaljne podatke gdje si, kad, kako bio.

 

I nije problem ta crna kutija, sama kao taka, problem je ona u kombinaciji sa vlastima kojima ne vjerujem (a cudim se da ima ljudi koji vjeruju nakon svega)

Pocevsi od toga da je SOA kupovala opremu za spijuniranje gradana (ima na wiki leaksu), onaj link sto sam stavio da Intelovi procesori imaju dodatan procesor koji nikako nije moguce kontrolirat kao end user, toga da se sav promet preko interneta prati, promet karticama itd. itd. itd. Ljudi vise ne upisuju u trazilice odredene stvari jer se boje da ce ih se pratit nakon toga etc. sto sve zapravo ogranicava slobodu i ide k potpunoj kontroli.

 

I ne kuzim zasto uopce dat prosjecnom covjeku da vozi? Ima bus, vlak, tramvaj pa nek ide time, koliko se tek tako smanjuje mogucnost nesrece....

15 godina
odjavljen
offline
Re: Slučaj Tesla – kriv vozač, a ne računalo
Torent kaže...
Sistem koji sprečava proklizavanje pri ubrzavanju je asr. Znaci imas ABS BAS ASR I ESP.

Evo ti za početka značenje svih kratica:

ESP= Electronic Stability Program
ASR= Anti Slip Regulator
ABS= Anti Lock Brakes
HBA= Hydrallic brake Assist
EDL= Electronic Differential Lock
EBD= Electronic Brake Distribution

 

EBD je za ABS što je ESP za ASR. Stvar je u tome da EBD i ESP za svoju nadogradnju nad osnovni sustav koriste iste senzore, pa se u većini auta o svemu brine jedan ECU. Vjerojatno neki proizvođači niti ne daju jedno bez drugog.

 

Meni C3 ima ABS + EBD (iako ga tako ne naziva, već samo u manualu kaže da tako ABS radi na taj način), a nema ESP ni ASR.

Big wheel keep on turning, Proud Mary keep on burning, Trolling, trolling, trolling on the river.
16 godina
neaktivan
offline
Re: Slučaj Tesla – kriv vozač, a ne računalo
ShadoW kaže...

I ne kuzim zasto uopce dat prosjecnom covjeku da vozi? Ima bus, vlak, tramvaj pa nek ide time, koliko se tek tako smanjuje mogucnost nesrece....

 Pa i ide se prema autonomnim automobilima koji će isključiti najslabiju kariku u prometu - (prepotentnog) vozača. Čim tehnologija dozvoli zabranit će se testosteronskim bombama da se kurče po cestama i automobilski promet će imati za svrhu stizanje na cilj, a ne liječenje kompleksa.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
8 godina
odjavljen
offline
Re: Slučaj Tesla – kriv vozač, a ne računalo
MrBlc kaže...
Torent kaže...
Sistem koji sprečava proklizavanje pri ubrzavanju je asr. Znaci imas ABS BAS ASR I ESP.

Evo ti za početka značenje svih kratica:

ESP= Electronic Stability Program
ASR= Anti Slip Regulator
ABS= Anti Lock Brakes
HBA= Hydrallic brake Assist
EDL= Electronic Differential Lock
EBD= Electronic Brake Distribution

 

EBD je za ABS što je ESP za ASR. Stvar je u tome da EBD i ESP za svoju nadogradnju nad osnovni sustav koriste iste senzore, pa se u većini auta o svemu brine jedan ECU. Vjerojatno neki proizvođači niti ne daju jedno bez drugog.

 

Meni C3 ima ABS + EBD (iako ga tako ne naziva, već samo u manualu kaže da tako ABS radi na taj način), a nema ESP ni ASR.

 Ja sam koristio kratice koje Mercedes koristi i objasnio sam sta koji sistem radi. Ne znam kako se nazivaju ti sistemi kod drugih proizvodjaca....

Svi istemi rade u principu istu stvar (mislim na iste sisteme tipa BAS kod MB i HBA kod citroena) samo su tehničke izvedbe mozda različite.

Ovaj boldani dio nije tačan sudeći prema wikipediji. EBD je dio ABS sistema koji podesava silu kočenja na zadnjim točkovima u odnosu na prednje uzimajući u obzir razne parametre ali ne koristi senzor položaja volana koji koristi ESP. Link na članak... Esp radi preko ABS sistema koji moze da ima ali ne mora da ima EBD.

Poruka je uređivana zadnji put sub 18.6.2016 22:12 (Torent).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice