Dart - Najmanji punjač za prijenosnike na svijetu

poruka: 12
|
čitano: 1.327
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Dart - Najmanji punjač za prijenosnike na svijetu".
16 godina
neaktivan
offline
Dart - Najmanji punjač za prijenosnike na svijetu

Kad se pogleda da se u pozadini radi o SMPS-u koji radi na frekvencijama od 10 do 30 MHz, i da su zbog toga same pasivne komponente (zavojnice, kondenzatori) jako maleni, tim vise mi je neshvatljiva sveukupna cijena. Stvar je ocito upravo u tome da se radi o jako malenom punjacu (za snagu do 65W), pa treba taj feature iskoristit.

Realno gledajuci, a nadam se da ce me netko ispravit ako sam u krivu, bas zbog skupih pasivnih komponenti, mislim da je skuplje izraditi tipicni SMPS nize (2-3 reda velicine nize) frekvencije nego ovaj. 

 
0 1 hvala 0
12 godina
offline
Dart - Najmanji punjač za prijenosnike na svijetu

Pohvalno je što su napravili tako mali punjač koji je malo veći od običnog USB punjača za mobitel, a ima snagu od 65W!!

 

Nadalje da se nadovežem na kolegu, cijena je malo paprenija, ali računaj da su vrlo visoke frekvencije u pitanju, reda 30ak pa i preko 100MHz, a znaš i sam kakve glavobolje zadaju takve frekvencije.

 

Komponente koje mogu raditi na tako visokim frekvencijama (MOSFET-i za napon reda 500V ili čak 800 ili 900V ako se radi o flyback topologiji, koji imaju poprilično nizak Rds jer baš i nema mjesta za neke hladnjake i još da rade na tako visokim frekvencijama), posebno dimenzioniran transformator od ferita koji trpi takve frekvencije (trafo iz ATX napajanja je dobar do kojih 100 kHz, može eventualno do 150 kHz), nadalje, skin effect pa su stoga namotaji vjerojatno napravljeni od tzv. Litz-ove žice, tj od pletenice sačinjene od mnogo vrlo tankih žica.

 

O dizajnu pločice da ne govorim, na 30 MHz, i pol centimetra predug vod je antena u kojem se može inducirati dovoljan napon da napravi sra**nje.

 

I uz sve to, mora biti vrlo efikasan sklop jer se vidi da tu nema mjesta za neku hrgu aluminija.

 

Ali naravno, ima HF i svoje prednosti koje je kolega naveo (mali kapaciteti i induktiviteti)

Poruka je uređivana zadnji put uto 15.4.2014 17:51 (Gigabyte091).
Moj PC  
3 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Dart - Najmanji punjač za prijenosnike na svij
Gigabyte091 kaže...

 

Komponente koje mogu raditi na tako visokim frekvencijama (MOSFET-i za napon reda 500V ili čak 800 ili 900V ako se radi o flyback topologiji, koji imaju poprilično nizak Rds jer baš i nema mjesta za neke hladnjake i još da rade na tako visokim frekvencijama), posebno dimenzioniran transformator od ferita koji trpi takve frekvencije (trafo iz ATX napajanja je dobar do kojih 100 kHz, može eventualno do 150 kHz), nadalje, skin effect pa su stoga namotaji vjerojatno napravljeni od tzv. Litz-ove žice, tj od pletenice sačinjene od mnogo vrlo tankih žica.

 

O dizajnu pločice da ne govorim, na 30 MHz, i pol centimetra predug vod je antena u kojem se može inducirati dovoljan napon da napravi sra**nje.

u samom linku koji su stavili na kickstarteru, moze se procitat da zapravo, ako sam dobro shvatia, koriste air core transformator, bez ferita, upravo zbog visokih frekvencija. 

uz sam dizajn (izgled, velicinu, efekt), mislim da cijenu uvelike, pored mosfeta, cini sam dizajn plocice (tj. radni sati) koje treba sada unovcit. 

mene ponajvise zanima tvornicka cijena ovakvog punjaca, jer nekako mi se cini da je barem 2-3 puta niza od trzisne.

13 godina
neaktivan
offline
Dart - Najmanji punjač za prijenosnike na svijetu

KAj nije opasnost koristiti neoriginalne punjače?

Ja sam Plavi zmaj.Form the future!Masa,društvo većina,''normalni'' su ništa bez onih pojedinaca koji ih čine.Moj blog:http://thebluedrag.blogspot.com/
Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Dart - Najmanji punjač za prijenosnike na svijetu

Pa kolko sam ja vidio danasnje 65W punjace, velicina im je jednako mala.

Jedina razlika kod ovog je sto ima direktno prikljucke na tijelu umjesto na kabelu, i umjesto od plastike je raden od aluminija.

 
1 0 hvala 0
12 godina
offline
Dart - Najmanji punjač za prijenosnike na svijetu

današnji punjači za laptop barem imaju uzemljenje dok ovaj nema. i još je izrađen od aluminija. nadam se da su elektroniku dobro izolirali

 
2 0 hvala 0
12 godina
offline
Dart - Najmanji punjač za prijenosnike na svijetu

Ako niste primjetili, ciglice od laptopa su plastične :) a uzemljenje je tu radi drugih razloga i elektronika je sigurno dobro izolirana od kućišta. Uporaba air core transformatora je odlična, riješili su se jednog problema i iskoristili prednosti visoke frekvencije :)

 

a opasnosti nema ako se ovaj pujač koristi, sve je to isto, ista elektronika. Dok se poštuje nazivna snaga punjača sve bu savršeno funkcioniralo. Sad ak spojiš lap od 95W na taj punjač naravno da neće raditi xD

Poruka je uređivana zadnji put uto 15.4.2014 19:48 (Gigabyte091).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
protjeran
offline
Dart - Najmanji punjač za prijenosnike na svijetu

punjac koji i nije bas nesto manji od postojecih,

a kosta 89 USD i za jabucare 168 USD

 

za koje oni budale smatraju ljude to je fucking nevjerovatno

 
2 0 hvala 0
15 godina
offline
Dart - Najmanji punjač za prijenosnike na svijetu

OK - a sada verzija za 90W i 120W i imaju me kao kupca sigurno. Nek bude i veci, samo dok je manji i laksi od uobicajenih cigli te snage.

 
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Dart - Najmanji punjač za prijenosnike na svijetu

Iskreno, cudim se kako je kampanja tako brzo postala hit na kickstarteru. Da je izum dobar - dobar je. Da je praktican - sumnjam radi njegove sirine i izravnog ubadanja u uticnicu. Na mjestima gdje su po 3 uticnice spojene, tesko ce se ugurati. Isto tako na razdijelnoj letvi ... ali ajde.
Cijena je previsoka. Pre pre previsoka. Ljudima je dojadilo davati 400-500kn za punjace za laptope i neka jeftinija alternativa bi bila dobrodosla. Ovo na zalost nije jeftinije. Nadalje ... u ovoj slici u teksti je idealna situacija - kada ti je razdjelna letva na stolu. Inace je ta letva negdje pod stolom u sumi drugih kablova pa ne bih volio tako lijepi komad opreme drzati na podu da ga netko udara nehotice nogom ...
Ne znam ... kazu 100 ljudi - 100 cudi ... meni ovo jednostavno nema prodju nikako, bar ne po toj cijeni.

battlelog: b4stardo_CRO
Poruka je uređivana zadnji put sri 16.4.2014 11:02 (Bastardo).
Moj PC  
2 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Dart - Najmanji punjač za prijenosnike na svij
Gigabyte091 kaže...

Sad ak spojiš lap od 95W na taj punjač naravno da neće raditi xD

 

ne bih se složio sa ovime. hp prijenosnici imaju dvije verzije - 65 i 90W, i obje varijante rade na međusobno različitim uređajima. razlika je jedino u brzini punjenja.

Silence! I Kill You...
12 godina
offline
Dart - Najmanji punjač za prijenosnike na svijetu

Spoji 65W verziju na 90W laptop bez baterije... vjerojatno se neće htjet ni upalit. 

Moj PC  
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice