Dominator Platinum memorija u Orange Edition izdan

poruka: 12
|
čitano: 2.131
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Dominator Platinum memorija u Orange Edition izdan".
16 godina
offline
Dominator Platinum memorija u Orange Edition izdan

Koliko se sad to sve pretvorilo u modne dodatke i nakit... sjećam se nekad kad smo
memorije kupovali prema specifikacijama i preporukama pouzdanosti i mogućnostima
OC-a. Svi ovi rogovi bili su mi zabavni prvi puta kada sam kupovao, sa prvim dominatorima
čak sam dobio dva seta ventilatora i bio jako važan... dok nije zamjena boljeg CPU hladnjaka
smetala tim šiljcima, a ventilatorčići propištali. Pa podmazuj ventove, stavljaj na dodatne
kontrolere vrtnje, na silu odljepljuj hladnjake(i gubi garanciju)... sve skupa sa upitnom
prednošću u stabilnosti, overvoltanju i OC-u. U posljednje vrijeme opet gledam
najstandardnije gole ramove dobrih karakteristika, jer nemam izložbu u kompu.

http://www.bug.hr/forum/post/lcd-plazma-televizori/stvarni-vlasnici-brandova/2909836.aspx
Poruka je uređivana zadnji put pon 23.2.2015 18:17 (overhaul).
Moj PC  
4 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Dominator Platinum memorija u Orange Edition i
jos kad i zenu uvjeris da ne ide na modnu reviju, na konju si
13 godina
neaktivan
offline
Dominator Platinum memorija u Orange Edition izdan

Zašto je ddr4 latencija toliko viša od ddr3, i koliko to utječe na performanse računala?

Poruka je uređivana zadnji put pon 23.2.2015 20:57 (axos).
 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Dominator Platinum memorija u Orange Edition i

Latencija je vrijeme dohvatanja podataka iz spremista u RAM plocici - sto je veca to losije.

DDR4 ima vecu latenciju ali mnogo vecu propustnost podataka te radnu frekvenciju (takt) s cime vece poslove obavi bolje od DDR3 dok DDR3 (iste velicine i frekvencije kao DDR4) odraduje gotovo neprimjetno brze manje poslove.

 

Zamisli da imas dvije tvornice u radu...

Tvornica A koristi DDR3 koji izbacuje proizvod svako 9 sati.

Tvornica B koristi DDR4 koji izbacuje po dva proizvoda svako 15 sati.

Ako se radi o manjem radu, npr. dva-tri proizvoda, isplativije je imati DDR3 ali vecina poslova se danas obavlja sa vecom kolicinom (koja raste iz dana u dan) te je stoga isplativije uzimati DDR4.

Laicki gledano, slicno vrijedi i pri usporedbi i7 te i5 procesora.

 

Takoder, DDR4 naprema DDR3 DIMM imaju manju potrosnju energije (1.2V naprema 1.5V) te vecu gustocu zbog izvedbe tako da omogucuje izradu "plocica" sa mnogo vise memorije.

13 godina
neaktivan
offline
Re: Dominator Platinum memorija u Orange Edition i
Jizzy2007 kaže...

Latencija je vrijeme dohvatanja podataka iz spremista u RAM plocici - sto je veca to losije.

DDR4 ima vecu latenciju ali mnogo vecu propustnost podataka te radnu frekvenciju (takt) s cime vece poslove obavi bolje od DDR3 dok DDR3 (iste velicine i frekvencije kao DDR4) odraduje gotovo neprimjetno brze manje poslove.

 

Zamisli da imas dvije tvornice u radu...

Tvornica A koristi DDR3 koji izbacuje proizvod svako 9 sati.

Tvornica B koristi DDR4 koji izbacuje po dva proizvoda svako 15 sati.

Ako se radi o manjem radu, npr. dva-tri proizvoda, isplativije je imati DDR3 ali vecina poslova se danas obavlja sa vecom kolicinom (koja raste iz dana u dan) te je stoga isplativije uzimati DDR4.

Laicki gledano, slicno vrijedi i pri usporedbi i7 te i5 procesora.

 

Takoder, DDR4 naprema DDR3 DIMM imaju manju potrosnju energije (1.2V naprema 1.5V) te vecu gustocu zbog izvedbe tako da omogucuje izradu "plocica" sa mnogo vise memorije.

 Hvala na odgovoru, ali jasno mi je što je latencija. Problem je što sam gledao testove koji su potvrdili sto put ponovljeno da veća frekvencija daje bolje rezultate, a da isto vrijedi za niži latenciju. Ono što nisam očekivao su uglavnom razlike bile unutar 4% s time da ne uvijek u korist modula s najvišom frekvencijom, što je ok pošto se smatra da je statistička pogreška oko 4%. Jedino gdje je bilo velikog pomaka su igre kojima je ta razlika bila od 8% do 63% s time da su moduli koji nisu najbolji po karakteristikama znali ostvarivat najbolje rezultate.

 

Kad vidimo da je razlika najskupljeg i najjeftinijeg mogula 14x jasno nam je da razlike u performansama ne opravdavaju razlike u cijeni. Mene je zanimalo zašto povečanje takta diže i latencije? Odnosno da li će tako visoke latencije utjecati na ddr4 u toj mjeri da po performansama neće biti bitne razlike s ddr3?

12 godina
neaktivan
offline
Re: Dominator Platinum memorija u Orange Edition i

DDR4 ce biti opcenito mnogo bolji za igre jer danasnje igre koriste mnogo memorijskog prostora za spremanje velikih informacija koje je bitnije sto prije cijelu prebaciti (propustnost) u GPU nego vrijeme dohvata dok prebacivanje pocme (latencija).

U osnovi, DDR3 je (samo trenutno) bolji za manje primjene.

DDR ima vrlo malo prostora za tehnoloska poboljsanja upravo zato sto je dogovoreno toliko stvari oko njegovog rada i izrade da bilo kakva stvarna poboljsanja ostaju marginalna a cijena raste exponencijalno kako bi krajnji korisnici imali dojam prednosti. Kao sto i sam vidis, "kolko para tolko muzike" no cesto je najbolje konzultirati se sa rezultatima neovisnih benchmarka.

11 godina
offline
Re: Dominator Platinum memorija u Orange Edition i
axos kaže...

 Hvala na odgovoru, ali jasno mi je što je latencija.

Mene je zanimalo zašto povečanje takta diže i latencije? Odnosno da li će tako visoke latencije utjecati na ddr4 u toj mjeri da po performansama neće biti bitne razlike s ddr3?

 

 Jesi siguran da ne mijesas CAS faktor i latenciju, bilo je vec o tome? RAM iz clanka ima vrlo pristojnu latenciju, bolju od vecine ddr3 u prodaji...

13 godina
neaktivan
offline
Re: Dominator Platinum memorija u Orange Edition i
CyberK kaže...
axos kaže...

 Hvala na odgovoru, ali jasno mi je što je latencija.

Mene je zanimalo zašto povečanje takta diže i latencije? Odnosno da li će tako visoke latencije utjecati na ddr4 u toj mjeri da po performansama neće biti bitne razlike s ddr3?

 

 Jesi siguran da ne mijesas CAS faktor i latenciju, bilo je vec o tome? RAM iz clanka ima vrlo pristojnu latenciju, bolju od vecine ddr3 u prodaji...

Prastari ddr 3 modul latencija 9-9-9-24.

Ovi ddr 4  16-18-18-40.

11 godina
offline
Re: Dominator Platinum memorija u Orange Edition i

Taj tvoj "prastari ddr 3 s 9-9-9-24 mora radit na ~1900MHz da bi imao istu latenciju kao i 16-18-18-40 na 3400. I to samo ista latencija, brzina i dalje daje veliku prednost ddr4.

Te brojke daju latenciju u ciklusima, a ciklus ovisi o frekvenciji. Da bi usporedio latenciju u vremenu, a sto je zapravo latencija u praksi, moras te brojke podijelit s frekvencijom memorije.
CL 16 na 3400MHz iz clanka je ista latencija u nanosekundama kao i CL8 na 1700MHz.
CL8 na 1600 i CL 9 na 1866 su oboje losije latencije, a na newegg.com mali broj ddr3 modula te brzine imaju bolje, a ovo su 2 najcesce brzine, tako da moja tvrdnja i dalje stoji.


Opcenito gledano, ove DDR4 na 2133Mhz s CL15 su losije od DDR3 sto se tice performansi, jedino je potrosnja manja, a i to su pocetni modeli. No tamo na 2666+ MHz, CL 15-16 je sasvim prihvatljivo obzirom na vecu brzinu. S vremenom ce to ici na bolje, tako  je bilo i s DDR3 kad je izasla...

13 godina
neaktivan
offline
Re: Dominator Platinum memorija u Orange Edition i
CyberK kaže...

Taj tvoj "prastari ddr 3 s 9-9-9-24 mora radit na ~1900MHz da bi imao istu latenciju kao i 16-18-18-40 na 3400. I to samo ista latencija, brzina i dalje daje veliku prednost ddr4.

Te brojke daju latenciju u ciklusima, a ciklus ovisi o frekvenciji. Da bi usporedio latenciju u vremenu, a sto je zapravo latencija u praksi, moras te brojke podijelit s frekvencijom memorije.
CL 16 na 3400MHz iz clanka je ista latencija u nanosekundama kao i CL8 na 1700MHz.
CL8 na 1600 i CL 9 na 1866 su oboje losije latencije, a na newegg.com mali broj ddr3 modula te brzine imaju bolje, a ovo su 2 najcesce brzine, tako da moja tvrdnja i dalje stoji.


Opcenito gledano, ove DDR4 na 2133Mhz s CL15 su losije od DDR3 sto se tice performansi, jedino je potrosnja manja, a i to su pocetni modeli. No tamo na 2666+ MHz, CL 15-16 je sasvim prihvatljivo obzirom na vecu brzinu. S vremenom ce to ici na bolje, tako  je bilo i s DDR3 kad je izasla...

 Zašto ti iz latencije uzimaš CAS i onda uspoređuješ omjere CASa i frekvencije da bi dobio latenciju?

Latencija upravo je 9-9-9-24 odnosno 16-18-18-40. U kojoj je CAS 9 odnosno 16. Latencija 16-18-18-40 nikad nemože biti 9-9-9-24 bez obzira koliko se mjenja frekvecnija. Latencija je jedno, frekvencija drugo, a CAS je prvi broj iz latencije.

 

Na ovom forumu ima masa tema o latencijama u kojima jedni govore nebuloze tipa što je latencija viša to su rami bolji. Bilo bi dobro da se ovoj temi pridruži netko stručan i sve pojasni u detalje kako forumaši jednog dana nebi čitali nebuloze i imali upitnike iznad glave.

 

11 godina
offline
Re: Dominator Platinum memorija u Orange Edition i

Imas o tome na
http://www.bug.hr/forum/topic/komentari-it-vijesti/rekordna-ddr4-frekvencija-iz-gskilla/220427.aspx
Vjerojatno ima i na forumu Memorija bolje objasnjeno, mozda netko tko vise prati forume zna gdje...

Ili odi na wikipediju: http://en.wikipedia.org/wiki/CAS_latency
"Because modern DRAM modules' CAS latencies are specified in clock ticks instead of time, when comparing latencies at different clock speeds, latencies must be translated into absolute times to make a fair comparison; a higher numerical CAS latency may still be a shorter absolute-time latency if the clock is faster."

Dijelim s frekvencijom da bi usporedba bila fair, kao sto pise gore. Jer tvoja usporedba je otprilike kao da usporedjujes brzine lava i misa prema broju koraka u sekundi - samo po sebi, prilicno besmisleno u iole prakticnoj situaciji.

Ovo je za CAS latenciju jer je najvaznija, ali sve su dane u ciklusima. Pogledaj si sam na netu u kojim je jedinicama dana cas latencija.
I pokusaj odgovorit na pitanje koliko nanosekundi treba da se prvi podatak vrati nakon sto mem kontroler postavi zahtjev (sto je CAS latencija, slicno mozes i za ostale).

13 godina
neaktivan
offline
Re: Dominator Platinum memorija u Orange Edition i
CyberK kaže...

Imas o tome na
http://www.bug.hr/forum/topic/komentari-it-vijesti/rekordna-ddr4-frekvencija-iz-gskilla/220427.aspx
Vjerojatno ima i na forumu Memorija bolje objasnjeno, mozda netko tko vise prati forume zna gdje...

Ili odi na wikipediju: http://en.wikipedia.org/wiki/CAS_latency
"Because modern DRAM modules' CAS latencies are specified in clock ticks instead of time, when comparing latencies at different clock speeds, latencies must be translated into absolute times to make a fair comparison; a higher numerical CAS latency may still be a shorter absolute-time latency if the clock is faster."

Dijelim s frekvencijom da bi usporedba bila fair, kao sto pise gore. Jer tvoja usporedba je otprilike kao da usporedjujes brzine lava i misa prema broju koraka u sekundi - samo po sebi, prilicno besmisleno u iole prakticnoj situaciji.

Ovo je za CAS latenciju jer je najvaznija, ali sve su dane u ciklusima. Pogledaj si sam na netu u kojim je jedinicama dana cas latencija.
I pokusaj odgovorit na pitanje koliko nanosekundi treba da se prvi podatak vrati nakon sto mem kontroler postavi zahtjev (sto je CAS latencija, slicno mozes i za ostale).

 Sad sve ima smisla. Problem je prepostavka da se CAS izražava u ms. Što kako sad vidim nije istina, a mnogi tako označavaju. Hvala na objašnjenju.

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice