IPv4 – još malo pa nestalo

poruka: 19
|
čitano: 4.353
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "IPv4 – još malo pa nestalo".
16 godina
neaktivan
offline
IPv4 – još malo pa nestalo

Kada se nešto nije sasvim istopilo čak niti nakon oko 35 godina, baš ne znam da je pravi opis toga "vrlo brzo"...

 

Moj PC  
2 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: IPv4 – još malo pa nestalo
Velik dio je potrosen nedavno.
16 godina
offline
IPv4 – još malo pa nestalo

Moze netko pojasniti migraciju?

 

O cemu ovisi, na kome je ta odluka i sl.

 

 

Imam dedicated server koji ima IPv4 i IPv6. Ukoliko bi uklonio mappiranje v4, pretpostavljam da mi server nebi bio dostupan preko domene jer mi NS zapis sadrzi samo v4 a ne i v6 A zapise.

 

Da li je stvar samo na telekomima i DNS serverima?

 
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
IPv4 – još malo pa nestalo

svaka cast na krivoj informaciji "2128 (oko 340 bilijuna)"

340.000.000.000.000 je svakako isto kao i

340,282,366,920,938,463,463,374,607,431,768,211,456 koji bi bio tocniji broj.

iako ni to nije tocno, pravi broj upotrebljivih adresa je oko"2125

Kad sam bio na cisco-u pricalo se da bi se IPv4 trebao u potpunosti prebaciti na IPv6 negdje oko 2018 godine.

S obzirom da smo skroz pri kraju IPv4 ne bih se cudio da se i malo pozure.

Sto se tice migracije nigdje nije definirano da se "mora" prebaciti na ipv6, vec ce se vjerojatno postepeno poceti prebacivati, npr bolnice, skole i ostale ustanove a nakon toga polako ce se prelaziti na ostatak. sumnjam da ce to "prek noci obaviti"

Poruka je uređivana zadnji put sub 4.7.2015 10:27 (apex13leo).
Moj PC  
2 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
IPv4 – još malo pa nestalo

"Prelazak na IPv6 samo što nije" slušamo već čitavo desetljeće. A što se u zbilji događa?

Odgovor: CGNAT.

 
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Fritz!

da  ocekujemo nove kucne routere?

 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
IPv4 – još malo pa nestalo

-

Poruka je uređivana zadnji put uto 21.7.2015 11:49 (Almin94).
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: IPv4 – još malo pa nestalo
Pa zato ti se koristi NAT,imaš jednu vanjsku public IP adresu i ostalo ti je sve preko DHCP-a lokalno
robimarko@gmail.com
15 godina
offline
Re: IPv4 – još malo pa nestalo
robimarko kaže...
Pa zato ti se koristi NAT,imaš jednu vanjsku public IP adresu i ostalo ti je sve preko DHCP-a lokalno

 e pa ja o neću. oću mrežu bez rutera i natiranja. svaki ip od svakog uređaja da mi bude javan... :P

13 godina
offline
Re: IPv4 – još malo pa nestalo
robimarko kaže...
Pa zato ti se koristi NAT,imaš jednu vanjsku public IP adresu i ostalo ti je sve preko DHCP-a lokalno

 hah, ajd ti sad glupi fržider natjeraj na NAT i korištenje DHCP-a, a tek današnje WC-školjke - imaš utor za (nano ili micro) sim i to je to, nikakav DHCP i lokalna IP adresa

12 godina
offline
Re: IPv4 – još malo pa nestalo
ranko091 kaže...
robimarko kaže...
Pa zato ti se koristi NAT,imaš jednu vanjsku public IP adresu i ostalo ti je sve preko DHCP-a lokalno

 e pa ja o neću. oću mrežu bez rutera i natiranja. svaki ip od svakog uređaja da mi bude javan... :P

Ni s milijun javnih IP adresa, a bez routera ne bi daleko stigao :-P

 

Što se samog prijelaza tiće, presporo to ide. Najavljuje se barem jedno desetljeće ako ne i dva. Sada imamo NAT i za IPv6, priča se ponavlja. Razlog je što malo tko ima adekvatan FW da bi mogao izložiti svoje javne adrese svijetu. Tu bi tek vidjeli eksploziju botneta. Druga stvar je što je većina implementacija dual stack, ali ljudi zaboravljaju da to znači brinuti se o sigurnosti i IPv4 i IPv6 stackova.

15 godina
offline
Re: IPv4 – još malo pa nestalo
kerum kaže...
...

Ni s milijun javnih IP adresa, a bez routera ne bi daleko stigao :-P

 

...

 ne razumijem. kakve veze ima ruter s time. za vezu ne net ti treba samo modem, trenutno. a pošto spoj prema centrali kod korisnika "bakra" ima samo jednu paricu, to znači da si ograničen na jedan ip. ali uvođenjem optike sve se to može zaobić, pa umjesto rutera prodavat samo 3rd layer switchewe.

 

znam da je nategnuto i utopijski. ali pojednostavljivanje mreže je jedini način. bar ja tako doma slažem svoje.

12 godina
offline
IPv4 – još malo pa nestalo

Prvo - ako routa IP pakete, onda je to router. L3 switch je i router i switch u jednom, a isto tako postoje i moduli za prosirenje routera. Kućni "modem" je korisnicki terminalni uređaj i router (s obično 4 porta) u jednom. SW ne podržava NAT, neke QoS feature i WAN module. Osim toga cijeli internet se bazira na routerima (na to se odnosio moj komentar da ne bi deleko stigao).

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: IPv4 – još malo pa nestalo
kerum kaže...

Prvo - ako routa IP pakete, onda je to router. L3 switch je i router i switch u jednom, a isto tako postoje i moduli za prosirenje routera. Kućni "modem" je korisnicki terminalni uređaj i router (s obično 4 porta) u jednom. SW ne podržava NAT, neke QoS feature i WAN module. Osim toga cijeli internet se bazira na routerima (na to se odnosio moj komentar da ne bi deleko stigao).

 razumijem ja to. samo govorim, zašto da krajnji korisnik ima ruter, kad bi se čisto rutanje moglo obavljat unutar centrale. a korisnici dobiju recimo nekakav pool adresa. ja više ciljam na manje skokova do destinacije. manje skokova manja latencija. krajnji korisnik dobije bolju uslugu.

 

ugl što više direktnih veza, a što manje natiranja. teoretski naravno.

11 godina
neaktivan
offline
IPv4 – još malo pa nestalo

takvu ce uslugu ovdje tesko dobit

 

https://blogs.akamai.com/2015/06/three-years-since-world-ipv6-launch-strong-ipv6-growth-continues.html

During the past few months, AT&T Wireless and Sprint have also started deploying IPv6 to some of their Android handsets. In fact, all four of the top US mobile carriers launched Samsung's Galaxy S6 flagship phone with IPv6 turned on by default.

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
IPv4 – još malo pa nestalo

Problem je u opremi, trebalo bi promijeniti hrpu servera (mi baš migriramo hrpu w2k3 koji recimo nemaju potpunu IPv6 implementaciju), switcheva, routera, vjerujem da se jednostavno ceka tren kad ce to krepat pa onda zamjeniti novim koji podržava IPv6, nije to baš tako prebaciti se na IPv6.

http://www.zvonimirbuzanic.com/ - http://www.doom.com.hr/ - http://www.weboteka.net/
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: IPv4 – još malo pa nestalo
ranko091 kaže...
kerum kaže...

Prvo - ako routa IP pakete, onda je to router. L3 switch je i router i switch u jednom, a isto tako postoje i moduli za prosirenje routera. Kućni "modem" je korisnicki terminalni uređaj i router (s obično 4 porta) u jednom. SW ne podržava NAT, neke QoS feature i WAN module. Osim toga cijeli internet se bazira na routerima (na to se odnosio moj komentar da ne bi deleko stigao).

 razumijem ja to. samo govorim, zašto da krajnji korisnik ima ruter, kad bi se čisto rutanje moglo obavljat unutar centrale. a korisnici dobiju recimo nekakav pool adresa. ja više ciljam na manje skokova do destinacije. manje skokova manja latencija. krajnji korisnik dobije bolju uslugu.

 

 Baš bi bio sretan da dobiješ pool od 5-6 adresa pa se snalazi... Neko bi izračunao da ti je 8 adresa dovoljan adresni raspon... i onda spojiš svoj komp, laptop, tablet, mobitel, pametni TV... i ćaskom jedan korisnik u kućanstvu potroši svojih 8 adresa, a šta ako ima više članova? Bolje meni ovako sa NATom al zato imaš za sebe koliko hoćeš adresa.

15 godina
offline
Re: IPv4 – još malo pa nestalo
Gnjavator kaže...
...

 razumijem ja to. samo govorim, zašto da krajnji korisnik ima ruter, kad bi se čisto rutanje moglo obavljat unutar centrale. a korisnici dobiju recimo nekakav pool adresa. ja više ciljam na manje skokova do destinacije. manje skokova manja latencija. krajnji korisnik dobije bolju uslugu.

 

 Baš bi bio sretan da dobiješ pool od 5-6 adresa pa se snalazi... Neko bi izračunao da ti je 8 adresa dovoljan adresni raspon... i onda spojiš svoj komp, laptop, tablet, mobitel, pametni TV... i ćaskom jedan korisnik u kućanstvu potroši svojih 8 adresa, a šta ako ima više članova? Bolje meni ovako sa NATom al zato imaš za sebe koliko hoćeš adresa.

 ti mora da se šališ. recimo da pola poola ipv6 se dodijeli temeljnoj mreži od te ostale polovice jedno 3/4 isp-ovima, i onaj resto 1/8 korisnicima. ti znaš koliko je jedna osimina od 3.4 x10 na 38... znači to je 0,4 x10 na 38 i još to podijeli sa recimo 10 milijardi ljudi onako ugrubo. znači ostaje ti 0.4 x 10 na 29 ip adresa po jednom čovjeku. 40000000000000000000000000000. eto.

 

a ti bi meni dao 5 adresa... škrcu. :P

15 godina
offline
Re: IPv4 – još malo pa nestalo
ranko091 kaže...
Gnjavator kaže...
...

 razumijem ja to. samo govorim, zašto da krajnji korisnik ima ruter, kad bi se čisto rutanje moglo obavljat unutar centrale. a korisnici dobiju recimo nekakav pool adresa. ja više ciljam na manje skokova do destinacije. manje skokova manja latencija. krajnji korisnik dobije bolju uslugu.

 

 Baš bi bio sretan da dobiješ pool od 5-6 adresa pa se snalazi... Neko bi izračunao da ti je 8 adresa dovoljan adresni raspon... i onda spojiš svoj komp, laptop, tablet, mobitel, pametni TV... i ćaskom jedan korisnik u kućanstvu potroši svojih 8 adresa, a šta ako ima više članova? Bolje meni ovako sa NATom al zato imaš za sebe koliko hoćeš adresa.

 ti mora da se šališ. recimo da pola poola ipv6 se dodijeli temeljnoj mreži od te ostale polovice jedno 3/4 isp-ovima, i onaj resto 1/8 korisnicima. ti znaš koliko je jedna osimina od 3.4 x10 na 38... znači to je 0,4 x10 na 38 i još to podijeli sa recimo 10 milijardi ljudi onako ugrubo. znači ostaje ti 0.4 x 10 na 29 ip adresa po jednom čovjeku. 40000000000000000000000000000. eto.

 

a ti bi meni dao 5 adresa... škrcu. :P

 ISP bi ti dao tako... teško da bi dijelili veće kolilčine adresa po korisniku.

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice