Milijun dolara za najmanji inverter

poruka: 9
|
čitano: 2.357
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Milijun dolara za najmanji inverter".
16 godina
neaktivan
offline
Milijun dolara za najmanji inverter

Ni mi jasno od kuda njima mjera da 1kW inverter ima dimenziju prijenosnog hladnjaka, znaci nekih 30 x 20 x 30cm.

Ovisno o designu 1kW moze stat u kutiju 20 x 10 cm. Problem predstavljaju flyback trafici i MOSFETovi koji sa za visoke frekvencije, reda 500kHz na vise, iznimno skupi. Sto se tice same elektronike ona je jedan microcontroller i ovisno o designu 1 - 5 tranzistora i 1 - 2 veca trafica.

Kao sto rekoh, cijena ide exponencijalno sa frekvencijom, a isto tako opadaju i dimenzije.

 
3 1 hvala 0
15 godina
offline
Re: Milijun dolara za najmanji inverter
Drazen kaže...

Ni mi jasno od kuda njima mjera da 1kW inverter ima dimenziju prijenosnog hladnjaka, znaci nekih 30 x 20 x 30cm.

Ovisno o designu 1kW moze stat u kutiju 20 x 10 cm. Problem predstavljaju flyback trafici i MOSFETovi koji sa za visoke frekvencije, reda 500kHz na vise, iznimno skupi. Sto se tice same elektronike ona je jedan microcontroller i ovisno o designu 1 - 5 tranzistora i 1 - 2 veca trafica.

Kao sto rekoh, cijena ide exponencijalno sa frekvencijom, a isto tako opadaju i dimenzije.

a evo i dokaza (u Hrvata): http://www.asel.hr/inverteri.php {#}

15 godina
protjeran
offline
Milijun dolara za najmanji inverter

mozda clanak nije dobro razradjen, ali ako je stvarno potrebno napraviti takvu kompresiju,

mislim da onaj koji to uspije bolje da sam patentira i plasira inverter, nego da ga pokloni za mogli bi reci sicu

 
9 1 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Milijun dolara za najmanji inverter
abraham kaže...

mozda clanak nije dobro razradjen, ali ako je stvarno potrebno napraviti takvu kompresiju,

mislim da onaj koji to uspije bolje da sam patentira i plasira inverter, nego da ga pokloni za mogli bi reci sicu

 

Dobro uočeno.

 

Ispada kako je jeftinije dati "nagradu" nego uložiti milijune u razvoj, licencirati patent ili kupiti firmu koja ima takav inovativan produkt.

13 godina
offline
Milijun dolara za najmanji inverter

Nije problem to smanjiti i napraviti super efikasnim, problem je tko će platiti takav proizvod...

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Milijun dolara za najmanji inverter
Byron kaže...

Nije problem to smanjiti i napraviti super efikasnim, problem je tko će platiti takav proizvod...

mislim da je malo veći problem nego misliš...

 

"1. Must be able to handle up to 2 kVA loads

2. Must achieve a power density of equal to or greater than 50 W/in3

3. Must be able to handle loads with power factors from 0.7–1, leading and lagging in an islanded mode

4. Must be in a rectangular metal enclosure of no more than 40 in3

5. Will be taking in 450 V DC power in series with a 10 Ω resistor

6. Must output 240 V, 60 Hz AC single phase power

7. Must have a total harmonic distortion + noise on both voltage and current of < 5%

8. Must have an input ripple current of < 20%

9. Must have an input ripple voltage of < 3%

10. Must have a DC-AC efficiency of greater than 95%

11. Must maintain a temperature of no more than 60°C during operation everywhere on the outside of the device that can be touched.

12. Must conform to Electromagnetic Compliance standards as set out in FCC Part 15 B

13. Can not use any external source of cooling (e.g. water) other than air

14. Does not require galvanic isolation"

 

5. i 14. su olaksavajući faktori... ostalo s današnjim poluvodičima je nemoguće ili u najboljem slučaju na granici mogućeg...

možda kad bi imao svoju tvornicu poluvodiča pa da možeš eksperimentirati s GaN (galijev nitrid), SiC (silicijev karbid)...

 

kako god bilo, potrebno ulaganje u razvoj je puno više od smiješnih milijun zelenih papira koliko iznosi nagrada... 

 

Poruka je uređivana zadnji put sri 23.7.2014 16:39 (Aldo).
16 godina
neaktivan
offline
Re: Milijun dolara za najmanji inverter
Aldo kaže...
Byron kaže...

Nije problem to smanjiti i napraviti super efikasnim, problem je tko će platiti takav proizvod...

mislim da je malo veći problem nego misliš...

 

"1. Must be able to handle up to 2 kVA loads

2. Must achieve a power density of equal to or greater than 50 W/in3

3. Must be able to handle loads with power factors from 0.7–1, leading and lagging in an islanded mode

4. Must be in a rectangular metal enclosure of no more than 40 in3

5. Will be taking in 450 V DC power in series with a 10 Ω resistor

6. Must output 240 V, 60 Hz AC single phase power

7. Must have a total harmonic distortion + noise on both voltage and current of < 5%

8. Must have an input ripple current of < 20%

9. Must have an input ripple voltage of < 3%

10. Must have a DC-AC efficiency of greater than 95%

11. Must maintain a temperature of no more than 60°C during operation everywhere on the outside of the device that can be touched.

12. Must conform to Electromagnetic Compliance standards as set out in FCC Part 15 B

13. Can not use any external source of cooling (e.g. water) other than air

14. Does not require galvanic isolation"

 

5. i 14. su olaksavajući faktori... ostalo s današnjim poluvodičima je nemoguće ili u najboljem slučaju na granici mogućeg...

možda kad bi imao svoju tvornicu poluvodiča pa da možeš eksperimentirati s GaN (galijev nitrid), SiC (silicijev karbid)...

 

kako god bilo, potrebno ulaganje u razvoj je puno više od smiješnih milijun zelenih papira koliko iznosi nagrada... 

 

 

450V DC ulaz se treba samo pretvorit u sinus bez ikakva podizanja napona sto ne smije bit problem, tj treba buck inverter. Ovih 10 ohm ulaza znaci da napon moze pri full loadu pasti na ispod 400 sto je vise od 220~ ali utjece na ulazni ripple.

Ovo ostalo mi se ne cini tak problematicno. Ovih 95% iskoristivosti je malo upitno jer one koje sam ja vidjal su reda 90 - 94%.

 

Ne kuzim Google na sto ciljaju jer ima firmi i ljudi koji to rade. A bome i milja USD za to.... Ocito trebaju toga poprilicno pa je ta milja daleko manje nego da kupe od nekoga.

 

15 godina
neaktivan
offline
Re: Milijun dolara za najmanji inverter
abraham kaže...

mozda clanak nije dobro razradjen, ali ako je stvarno potrebno napraviti takvu kompresiju,

mislim da onaj koji to uspije bolje da sam patentira i plasira inverter, nego da ga pokloni za mogli bi reci sicu

 

Iz FAQs:

 

Does Google own the intellectual property created during the competition?

No. Google is not requiring any IP or licenses be granted except a non-exclusive license to be used only for the purpose of testing the inverter and publicizing the prize. We want entrants to benefit themselves through the advancements they make in order to help grow an advanced power electronics ecosystem.

13 godina
offline
Milijun dolara za najmanji inverter

Postoji patent iz mislim 2002. godine, a u međuvremenu je malo i dorađen (tro razinski inverter), radi se o kombinaciji IGBT-a i MOSFET-a u izlazu. Napajanje treba biti 2x450V i efikasnost kod dvostruke konverzije dostiže 96,5 %, dakle ako imaš samo jednostruku vjerojatno 97,5 do 98%. Tehnologija je već u upotrebi u raznim UPS-ovima nove generacije, a s obzirom na efikasnost smanjeno je i grijanje (40W pri opterečenju 2kW). Radi smanjenja zavojnica treba povečati frekvencije, a za to treba imati nove skupe tranzistore...

 
1 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice