Što me Apple naučio (i na čemu sam mu zahvalan)

poruka: 155
|
čitano: 21.528
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Što me Apple naučio (i na čemu sam mu zahvalan)".
16 godina
odjavljen
offline
Što me Apple naučio (i na čemu sam mu zahvalan)

Zaključak - korisnici se osjećaju bolje iako nemaju realno bolji proizvod? Zar nije to svojevrsna definicija ispranog mozga?

Freak Show Inc.
 
35 3 hvala 0
9 godina
protjeran
offline
Re: Što me Apple naučio (i na čemu sam mu zahvala
A sta mislite kakvo misljenje jedan strucnjak iz ADACa ima o autu kojeg vozite, ili jedan modni dizajner o tome kako ste obuceni? Zaboli vas, jel tako?
I jabucare isto boli, mozda jos jace.
16 godina
odjavljen
offline
Re: Što me Apple naučio (i na čemu sam mu zahvala
koza.nostra kaže...
I jabucare isto boli, mozda jos jace.

 

Znači da im treba ljubavi!

Freak Show Inc.
13 godina
neaktivan
offline
Re: Što me Apple naučio (i na čemu sam mu zahvala
Friday kaže...

Zaključak - korisnici se osjećaju bolje iako nemaju realno bolji proizvod? Zar nije to svojevrsna definicija ispranog mozga?

 Placebo efekt,ali onaj loš placebo efekt.

koza.nostra kaže...
A sta mislite kakvo misljenje jedan strucnjak iz ADACa ima o autu kojeg vozite, ili jedan modni dizajner o tome kako ste obuceni? Zaboli vas, jel tako?
I jabucare isto boli, mozda jos jace.

 Kuda ovo društvo ide ako je takav način razmišljanja uopće prihvatlji za ocjenu dovoljan 2?

Vječni izazivač na gostujućem terenu.Moj blog:http://thebluedrag.blogspot.com/ Svi smo mi jedna velika obitelj sa prezimenom Čovječanstvo
9 godina
protjeran
offline
Re: Što me Apple naučio (i na čemu sam mu zahvala
Sta tocno nije jasno?
nekome je cudno sto postoje ljudi koji imaju iPhone kraj naprednijih androida, dok je meni cudno kako ljudi mogu kupiti Alfa Romeo i nositi starke.
Osobno ne bi kupio iPhone, ali me cisto zaboli zasto ga drugi imaju i ne opterecujem se time.
Nisu mi jasni ni ljudi koji vole blitvu, sok od mrkve, hladnetinu, svargle, pa bi vjerojatno izgorio da se opterecujem sto svi ljudi nisu ko ja. Zato niti ne razmisljam o drugima nego samo o sebi.
12 godina
offline
Što me Apple naučio (i na čemu sam mu zahvalan)

Moze pojasnjenje ove tvrdnje:

 

"Kada se pojavio prvi iPhone, u startu tehnološki inferioran nekolicini već postojećih smartfona drugih proizvođača..."

 
7 1 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Što me Apple naučio (i na čemu sam mu zahvala
BlueMax kaže...

Moze pojasnjenje ove tvrdnje:

 

"Kada se pojavio prvi iPhone, u startu tehnološki inferioran nekolicini već postojećih smartfona drugih proizvođača..."

 

inferiornost (lat.), podređenost; niži stupanj razvoja ili niži položaj u biol., intelektualnom, moralnom, soc. smislu. supr superiornost. Nadam se da je pomoglo.

14 godina
offline
Re: Što me Apple naučio (i na čemu sam mu zahvala
BlueMax kaže...

Moze pojasnjenje ove tvrdnje:

 

"Kada se pojavio prvi iPhone, u startu tehnološki inferioran nekolicini već postojećih smartfona drugih proizvođača..."

 

Da, iako se slažem sa ostatkom teksta, ova tvrdnja me malo buni. Ako se misli na BB Curve, ili Nokiu E61 OK, ali reći da je iP bio njima inferioran baš i ne stoji. Niti ih se može direktno usporediti.

Inače prvi Andorid mob kojeg se moglo kupiti (Dream) je izašao negdje u 2008, ali se njega teško može sa ijednim funkcionalnim uređajem usporediti jer je bio blago rečeno poluproizvod ...

Super članak, BTW !

15 godina
neaktivan
offline
Što me Apple naučio (i na čemu sam mu zahvalan)

Ja sam svašta ali nisam Apple fanatic. Dapače ja koristim WP, imam jadan tablet s Android OS, ali moj glavni mobilni uređaj je iPad Mini prve generacije. Zaista je tako. 7,9 cola sa 512 Mb  RAM-a ali sve ono što ja tražim od njega radi savršeno. Zaista moje tehničko Ja pomalo se zgraža nad spec-om ali moje konzumentsko Ja je više nego zadovoljan. U ove skoro 3 godine koliko se družim sa tim iPad-om nikad mi nije krahirao pa čak ni poslije zadnjeg update-a. Istini za volju imam jedan problem. Starim i veličina zaslona mi počinje predstavljati problem a ruke mi postaju sve kraće. Dizajn, hm to je stvar ukusa. Jednostavan da jednostavniji ne može da bude. Bitno je da može stati u manju torbicu i da mu je težina odgovarajuća i pravilno raspoređena. Da ne duljim meni ne treba bolji tablet. Ovaj s Android OS kupio sam jer mi je malac počeo uzurpirati iPad. (zbog sličnog razloga ću morati kupiti novi TV, sinoć je malac divljao jer sam gledao Staljingrad na HRT3, njemu je to sve bez veze a i govore nekim čudnim jezikom, koji on kao malo i razumije). Što zapravo želim reči. Apple u konačnici pravi kvalitetne proizvode to što ih prodaju uz maržu od 300% to pokazuje koliko ljudi stvarno vrijednuju ono što Apple voli nazvati cjelovitim dojmom. Marketing? Moramo priznati daleko najbolji. Sumarum. Sreća da moje tehničko Ja dovoljno poznaje moje konzumentsko Ja kao i ostala moja Ja pa na kraju moje cjelovito Ja prevlada nad svim partikularnim. Cogito ergo sum, valjda :)

Voda tece a vrijeme prolazi ...
 
9 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Što me Apple naučio (i na čemu sam mu zahvala

marketing je vrlo složena znanstvena disciplina. Nažalost njome se bave svi i svatko i slažem se s člankom.

Pogotovo ekipa iz informatičkog miljea misli da kuže marketing ako znaju postaviti oglas na adwords. Oglas je samo finale čitave analize koja prethodi toj minijaturnoj tehničkoj radnji s postavljanjem ključnih riječi.

 

Kada kupuješ čarapa ti prema reklami zapravo kupuješ lijepe noge, zato je u reklami uvijek ženska s prekrasnim nogama. Ima tu puno psihologije, sociologije. Nažalost malo ljudi to kuži ali istovremeno sami padaju u marketinške zamke onih najboljih i to isto ne shvaćaju.

Kad kupuješ mobitel ti kupuješ zadovoljstvo i status s tim mobitelom ne njegove performanse. To je marketing i to je zapravo svijet u kojem živimo.

Marketing kupcu prodaje ono što on zapravo želi kupiti a ne stvarne karakteristike proizvoda.

 

Apple prodaje svoje proizvode jer imaju vrhunski dizajn i odličan proizvod ali za cijenu koju plaćaš kod konurencije možeš dobiti još malo vrhunskiji proizvod no on nije zaokružen u lijepu ambalažu i nema tako kompletnu priču iza sebe.

15 godina
offline
Što me Apple naučio (i na čemu sam mu zahvalan)

koji (brand)?.. 2L

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
 
2 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Što me Apple naučio (i na čemu sam mu zahvala
BlackDog22 kaže...
BlueMax kaže...

Moze pojasnjenje ove tvrdnje:

 

"Kada se pojavio prvi iPhone, u startu tehnološki inferioran nekolicini već postojećih smartfona drugih proizvođača..."

 

inferiornost (lat.), podređenost; niži stupanj razvoja ili niži položaj u biol., intelektualnom, moralnom, soc. smislu. supr superiornost. Nadam se da je pomoglo.

 Zanima me autorova definicija "tehnoloski inferiornog" na konkretnom primjeru, a ne laprdanje.

Kroz komentar se konstantno provlaci tvrdnja kako je marketing ono sto iskljucivo prodaje Apple proizvode. Svi kupci i korisnici Mac-a su ovce koje je netko uspio ubjediti kako je nesto gore u biti bolje.

Ako gledamo danasnji Apple onda se uglavnom slazem s takvim stavom. Medjutim spominju se PowerPC i Motorola (RISC) razdoblje Apple-a. Na stranu tehnicke specifikacije odredjenog procesora, mozda je neki RISC bio bolji od nekog X86, mozda gori... ne mogu se sjetiti. No ono cega se dobro sjecam, kao korisnik i jedne i druge platforme, je nestabilnost Windowsa iz tog perioda. Koje koristi od 10-20% brzeg procesora ako jedan posao moras pocimati ispocetka nekoliko puta? I to ne govorim o sklepanim Windows racunalima nego Dell radnim stanicama. Nisu bas svi koji su tada preferirali Apple bili ovce nego su to uglavnom bili ljudi s losim iskustvima na Windowsima.

Da ne bude zabune, Windowse od XP SP2 smatram boljim OS-om od paralelnih OSX-ova. 

 

9 godina
offline
Re: Što me Apple naučio (i na čemu sam mu zahvala
Z3k0 kaže...
BlueMax kaže...

Moze pojasnjenje ove tvrdnje:

 

"Kada se pojavio prvi iPhone, u startu tehnološki inferioran nekolicini već postojećih smartfona drugih proizvođača..."

 

Da, iako se slažem sa ostatkom teksta, ova tvrdnja me malo buni. Ako se misli na BB Curve, ili Nokiu E61 OK, ali reći da je iP bio njima inferioran baš i ne stoji. Niti ih se može direktno usporediti.

Inače prvi Andorid mob kojeg se moglo kupiti (Dream) je izašao negdje u 2008, ali se njega teško može sa ijednim funkcionalnim uređajem usporediti jer je bio blago rečeno poluproizvod ...

Super članak, BTW !

 ne nego je vjerojatno usporedba bila sa n95 i sl. strojevima tog doba, imao sam tad i iphone i n95, i da, iphone je bio inferioran do bola.. nekompatibilnost s nicim, prebacivanje kontakata sa neceg drugog nemoguca misija, ogranicenje itunes-om za prijenos glazbe i ostalog, na njemu ne mozes ni pjesmu obrisat, ni play listu uredit, losa kamera, nema bljeskalicu, nema gps, nema 3g, nema mms, nema bluetooth, nema copy paste, nema multitasking, nema snimanje videa, nema brisanje i prosljedivanje poruka, nema flash, nema download menager, nema opciju da iskljucis mobilni promet, nema usb storage, nema ovo, nema ono, ne mozes ovo, ne mozes ono, lista je isla u beskonacno.. sta mislis radi cega je napravljen jailbreak.. onda je 3g verzija dobila neke funkcije koje su nedostajale, ali hrpa toga i dalje nula bodova.. pa cak i dan danas.

i sve bi to bilo nebitno da zaludeni korisnici nisu to poceli dizati u nebesa i hvaliti kao da im zivot ovisi o tome! jednostavno nisi smio nista reci protiv iphonea, to je bilo bozanstvo za njih..

pa mislim za te novce bi trebao imati stroj koji moze SVE, ne zelim kompromise.. a za tu cijenu ne zelim samo sve, nego vise od konkurencije po svakom pitanju..

kad se sjetim samo isprika zaludenih korisnika po pitanju tih svih nedostatka .. i dan danas crkavam od smijeha (zasto bi nekome trebao gps na mob, imam dslr kad trebam uslikat nesto, ovo je zastarjelo, ono nitko ne koristi, ako je stevo reko da moram tako koristit onda je tako najbolje....)

ali da, bio je prekrasan, ogroman ekran, jednostavnost i do tada nevideno dobro touch sucelje.. sto se tice toga kapa do poda i to je to.

 

inace svaka cast na potpuno istinitom i realnom clanku, kao da sam ga ja pisao :)

 

16 godina
offline
Re: Što me Apple naučio (i na čemu sam mu zahvala
koza.nostra kaže...
Sta tocno nije jasno?
nekome je cudno sto postoje ljudi koji imaju iPhone kraj naprednijih androida, dok je meni cudno kako ljudi mogu kupiti Alfa Romeo i nositi starke.
Osobno ne bi kupio iPhone, ali me cisto zaboli zasto ga drugi imaju i ne opterecujem se time.
Nisu mi jasni ni ljudi koji vole blitvu, sok od mrkve, hladnetinu, svargle, pa bi vjerojatno izgorio da se opterecujem sto svi ljudi nisu ko ja. Zato niti ne razmisljam o drugima nego samo o sebi.

 Imam Alfu i danas sam obukao starke!!! 

16 godina
offline
Re: Što me Apple naučio (i na čemu sam mu zahvala
digitall kaže...
Z3k0 kaže...
BlueMax kaže...

Moze pojasnjenje ove tvrdnje:

 

"Kada se pojavio prvi iPhone, u startu tehnološki inferioran nekolicini već postojećih smartfona drugih proizvođača..."

 

Da, iako se slažem sa ostatkom teksta, ova tvrdnja me malo buni. Ako se misli na BB Curve, ili Nokiu E61 OK, ali reći da je iP bio njima inferioran baš i ne stoji. Niti ih se može direktno usporediti.

Inače prvi Andorid mob kojeg se moglo kupiti (Dream) je izašao negdje u 2008, ali se njega teško može sa ijednim funkcionalnim uređajem usporediti jer je bio blago rečeno poluproizvod ...

Super članak, BTW !

 ne nego je vjerojatno usporedba bila sa n95 i sl. strojevima tog doba, imao sam tad i iphone i n95, i da, iphone je bio inferioran do bola.. nekompatibilnost s nicim, prebacivanje kontakata sa neceg drugog nemoguca misija, ogranicenje itunes-om za prijenos glazbe i ostalog, na njemu ne mozes ni pjesmu obrisat, ni play listu uredit, losa kamera, nema bljeskalicu, nema gps, nema 3g, nema mms, nema bluetooth, nema copy paste, nema multitasking, nema snimanje videa, nema brisanje i prosljedivanje poruka, nema flash, nema download menager, nema opciju da iskljucis mobilni promet, nema usb storage, nema ovo, nema ono, ne mozes ovo, ne mozes ono, lista je isla u beskonacno.. sta mislis radi cega je napravljen jailbreak.. onda je 3g verzija dobila neke funkcije koje su nedostajale, ali hrpa toga i dalje nula bodova.. pa cak i dan danas.

i sve bi to bilo nebitno da zaludeni korisnici nisu to poceli dizati u nebesa i hvaliti kao da im zivot ovisi o tome! jednostavno nisi smio nista reci protiv iphonea, to je bilo bozanstvo za njih..

pa mislim za te novce bi trebao imati stroj koji moze SVE, ne zelim kompromise.. a za tu cijenu ne zelim samo sve, nego vise od konkurencije po svakom pitanju..

kad se sjetim samo isprika zaludenih korisnika po pitanju tih svih nedostatka .. i dan danas crkavam od smijeha (zasto bi nekome trebao gps na mob, imam dslr kad trebam uslikat nesto, ovo je zastarjelo, ono nitko ne koristi, ako je stevo reko da moram tako koristit onda je tako najbolje....)

ali da, bio je prekrasan, ogroman ekran, jednostavnost i do tada nevideno dobro touch sucelje.. sto se tice toga kapa do poda i to je to.

 

inace svaka cast na potpuno istinitom i realnom clanku, kao da sam ga ja pisao :)

 

 Najbitnije na prvi iPhone nisi ni App mogel instalirat LOL 

Prvi telefon je bil iPod s kojim se moglo telefonirat, tek kasnije je dosel novi iOS i aplikacije. Mene je u ono doba najvise smetalo kaj si nisi mogel stavit mp3 za ringtone i kaj nije imal opciju sms delivery reporta.

16 godina
neaktivan
offline
Što me Apple naučio (i na čemu sam mu zahvalan)

Dobar clanak. I jos dokazuje meni dragu poslovicu:

Lice picu prodaje.

 

I tako to je, izgleda da nema druge...

davor07
 
1 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Što me Apple naučio (i na čemu sam mu zahvala
NEW_MAN kaže...
koza.nostra kaže...
Sta tocno nije jasno?
nekome je cudno sto postoje ljudi koji imaju iPhone kraj naprednijih androida, dok je meni cudno kako ljudi mogu kupiti Alfa Romeo i nositi starke.
Osobno ne bi kupio iPhone, ali me cisto zaboli zasto ga drugi imaju i ne opterecujem se time.
Nisu mi jasni ni ljudi koji vole blitvu, sok od mrkve, hladnetinu, svargle, pa bi vjerojatno izgorio da se opterecujem sto svi ljudi nisu ko ja. Zato niti ne razmisljam o drugima nego samo o sebi.

 Imam Alfu i danas sam obukao starke!!! 

 ma pusti ga, pa vidiš da ne voli hladetinu i švarglu...  ccc

16 godina
odjavljen
offline
Re: Što me Apple naučio (i na čemu sam mu zahvala
NEW_MAN kaže...

 Najbitnije na prvi iPhone nisi ni App mogel instalirat LOL 

Prvi telefon je bil iPod s kojim se moglo telefonirat, tek kasnije je dosel novi iOS i aplikacije. Mene je u ono doba najvise smetalo kaj si nisi mogel stavit mp3 za ringtone i kaj nije imal opciju sms delivery reporta.

 

Ak se ne varam ringtone se jos uvijek postavlja preko iTunesa sto je apsurd.

http://isvijet.com.hr, Siemens C60, SE K700i, Samsung D600, Sam. Omnia i900, iPhone 3G, iPhone 3GS, iPhone 4, Galaxy SIII, Nexus 5
15 godina
neaktivan
offline
Re: Što me Apple naučio (i na čemu sam mu zahvala
fliper kaže...

marketing je vrlo složena znanstvena disciplina. Nažalost njome se bave svi i svatko i slažem se s člankom.

Pogotovo ekipa iz informatičkog miljea misli da kuže marketing ako znaju postaviti oglas na adwords. Oglas je samo finale čitave analize koja prethodi toj minijaturnoj tehničkoj radnji s postavljanjem ključnih riječi.

 

Kada kupuješ čarapa ti prema reklami zapravo kupuješ lijepe noge, zato je u reklami uvijek ženska s prekrasnim nogama. Ima tu puno psihologije, sociologije. Nažalost malo ljudi to kuži ali istovremeno sami padaju u marketinške zamke onih najboljih i to isto ne shvaćaju.

Kad kupuješ mobitel ti kupuješ zadovoljstvo i status s tim mobitelom ne njegove performanse. To je marketing i to je zapravo svijet u kojem živimo.

Marketing kupcu prodaje ono što on zapravo želi kupiti a ne stvarne karakteristike proizvoda.

 

Apple prodaje svoje proizvode jer imaju vrhunski dizajn i odličan proizvod ali za cijenu koju plaćaš kod konurencije možeš dobiti još malo vrhunskiji proizvod no on nije zaokružen u lijepu ambalažu i nema tako kompletnu priču iza sebe.

 

Lijepo opisano, u dopunu stavljam ovaj fenomenalan film koji objašnjava marketing!

 

15 godina
neaktivan
offline
Re: Što me Apple naučio (i na čemu sam mu zahvala

Mada se u osnovi slažem s poantom, ne bih se složio s dijelom teksta oko procesora prije 20-tak g. Tadašnji g3, g4 je dolazio s scsi 10k drive-ovima (pc na nekim ata66), adobe je bio nativno pisan za tu platformu (za razliku od pc-a) i kad si radio, pogotovo veće fileove, istu stvar na pc-u i na mac-u, vidio bi razliku. Ako si stavio sam procesor na test mac vs pc, nije bilo neke razlike, međutim u stvarnom radu razlika je bila očita. Znam jer sam testirao u to doba.. Ako ćemo u još raniju povijest, sjećam se i vremena kad si morao na pc-u u 'gornju' memoriju alocirati programe radi 640 Kb limita, najbliže grafičkom sučelju je bio norton commander, a apple je već imao upotrebljivo grafičko sučelje s mišem. Ali sve to je davna povijest i nema nekakve s današnjicom. Mislim da im u to davno doba marketing i nije bio nešto, ali od kad su počeli prodavati 'istu' stvar pod drugačijim imenom - tad je krenulo. K'o Mujo kad ga krene karta; i jesu kraljevi marketinga - svaka im čast. Nije da sam osobno popljugao tu mantru, ali većini je očito to dobro sjelo. Iphone - 0 bodova, pc/mac/linux zapravo mi je svejedno, koristim sve ovisno čime lakše obavim što trebam. Mislim da niti većina usera niti nema neke dvojbe, radi se o pomodnim šminkerčićima kojima firma alata kojeg koriste (kao rade a zapravo jedino surfaju) 'šatro' nešto znači u životu. A tu su s ovim gadgetima pogodili u sridu..

 

14 godina
offline
Što me Apple naučio (i na čemu sam mu zahvalan)

Mene više zanima koji dio kompleksa manje vrijednosti mori autora da se toliko opterećuje jednim Appleom i njihovim "magičnim" marketingom since 1976.?

 

Marketing je majka, evo i ekipa koja pije Coca-Colu kaže da im je odvratna u biti, ali je piju niti sami ne znaju zašto, opralo im mozak uz dozu kofeina.
Marketing je čudo jedno neviđeno, toliko čudo da može prodavati desetljećima nešto inferiorno, loše i skupo. Eee da je nama malo marketinga u lijepoj njihovoj, pa gdje bi nam bio kraj, ali valjda smo većinom tehničko-inženjerski nastrojeni tip ljudi, jbg ;-)

 
1 5 hvala 0
15 godina
offline
Što me Apple naučio (i na čemu sam mu zahvalan)

Čitajući ovaj tekst, nekako sam stekao dojam da je autor došao do zaključka da je Apple-u za uspješnu prodaju dovoljan  dobar marketinški pristup, a da je pri tome tehnološka svaršenost uređaja nebitna, ili barem onako... usputna (kao što je to, izgleda, marketing, Apple-ovoj konkurenciji), a to mi se baš i ne čini pretjerano točnim.

 

Ne postoji tako dobar marketing koji može prodavati tehnički loše izveden uređaj, i to na duže vrijeme, i pri tome uhvatiti zavidan 'komad' tržišta, pa makar se ta firma zvala i Apple.

 

Uostalom, koliko god prvi iPhone (kao i većina 'prvih' uređaja u zadnjih 20-ak godina koje je Apple izbacio) bio tehnički nesavršen, s druge strane je imao neke druge kvalitete koje su doprinijele njegovoj prodaji (dizajn, jednostavno sučelje, upravljanje sa prstima, a ne olovkom), a nakon par iteracija iPhone je postao tehnički sasvim OK (dobio je sve funkcije koje je imala i konkurencija, kaskao je jedino u 'utrci specifikacijama' koju je 'nametnula' Androdi konkurencija).

 

Ovo govorim iz iskustva, jer sam svojevremeno imao iPhone 3GS koji je, iako po specifikacijama lošiji od Androida koji su izašli 2-3 godine nakon njega (npr. Sony Xperia P), u svakodnevnom radu bio podjednako brz, a u nekim (meni) bitnim stvarima i superiorniji (brzina surfanja th. renderiranja web stranica.

 

S druge strane Android konkurencija, koja očito više 'igra' na tehnikalije, a manje na marketing i dizajn, se i sama saplela o svoju logiku kada su izbacili npr. uređaje sa višejezgregnim procesorima, na kojima se 'vrtio' operativni sustav koji te jezgre nije iskorištavao, grafičke koprocesore da i ne spominjem.

 

U svakom slučaju, bolje je biti uspješan, nego tehnološki superioran.... (Bolje život nego smrt, rekao bi Grunf).

 
6 1 hvala 1
10 godina
offline
Što me Apple naučio (i na čemu sam mu zahvalan)

Kompanije poput Apple-a su odavno shvatili da su ljudi u biti svrake. Daj im nešto svjetleće i prodaj im pod zlato.

 

Mada da budemo jasni nisu oni prvi koji to rade, tako se to radi od kad je ljudskog roda. To je ugrađeno u nama. Jednostavna manipulacija osjećajima.

 

Naravno danas je to puno profitabilnije čisto zbog broja grla.

Samomrzeći hrvat
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Što me Apple naučio (i na čemu sam mu zahvalan)

kao prvo: "društvenom i emocionalnom inteligencijom, odnosno s njenim operacionaliziranim oblikom koji zovemo marketing" ne stoji i međusobno je nepovezivo, OSIM (uvjetno) kao obratno razmjerno (što veća društvena i emocionalna inteeligencija, utjecaj marketinga je slabiji)

 

kao osmo: marketinška znanost je u svojim počecima (kao da sam ponovo na nastavi, hehe) imala osnovnu premisu udovoljavanje potrebama potrošača (odn. općenito ljudskim potrebama) i tu su se razvile metode kako ustanoviti te potrebe, kako ih što učinkovitije zadovoljiti itd.

 

ovo što se danas radi, s time nema veze. kapitalinjarska ideologija (troši, troši, troši i klanjaj se bogu profitu) je shvatila da je djelotvornije potrebu stvoriti pa je onda zadovoljiti, jer se u osnovi potrebe ne mogu mjeriti a na ovaj način imaš vjerniju mušteriju. dakle, čist dilerski pristup (karikirano, primjerice, ali ne daleko od istine: farmaceut stvori bolest da bi je mogao liječiti ili prvu dozu droge dajem ja tebi a po ostale ćeš dolaziti sam). današnji marketing je samo psihologija, odn. njezina zloporaba za stvaranje iluzija (npr. prestiža, višeg društvenog položaja, kvalitete u odnosu na ostale itd.) ili, točnije, deluzija u konkretnom primjeru iz članka. parametri su ljudska glupost, neukost/neznanje, odsutnost bilo kakve želje za znanjem itd. dakle, uobičajene negativne ljudske značajke koje samo valja dobro iskoristiti za prije naveden cilj. najvažnije oružje suvremenog marketinga je poluistina (koja je gora od laži a nije istina jer nije potpuna) - prešućivanje dijela informacija i isticanje samo onih koje marketingašu odgovaraju s obzirom na cilj koji želi postići.

 

i nije Epl tu ni po čemu poseban. čitava se kozmetička industrija osniva na tome (iluzija ljepote/privlačnosti). svaki kemičar zna da su svi detergenti i paste za zube jednaki (u osnovi) i da je tu kotač odavno izumljen. no svejedno "naš čisti bolje od ostalih". ima tu još more primjera no ne i mjesta (pa i volje) za pisanje i pouku. ionako se ništa neće izmijeniti.

 

ispričavam se što sam, za promjenu, ozbiljan 

 

 

I know that you believe you understand what you think I said, but I'm not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Poruka je uređivana zadnji put uto 5.5.2015 16:21 (Ajar).
Moj PC  
5 1 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Što me Apple naučio (i na čemu sam mu zahvalan)

Imao sam prilike testirat i jedne i druge, i telefone i tablete i racunala...

Osim u racunalima, tj profesionalnom radu, svi drugi uredaji su jednaki ili razlike cine male stvari, potpune nebitne velikoj vecini...

Osobno koristim Apple zbog workflowa koji radi odlicno, tj macair, ipad, iphone...

cura koristi samsung tablet i telefon uz lenovo laptop koji rade jednako kao i apple proizvodi, svaki ima svoje prednosti ili bolje opcije, ali u "standardnom" racu mail, web, razgovor meni potpuno isti uredaji s drugacijim logom ...

potpis :D
Moj PC  
2 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Što me Apple naučio (i na čemu sam mu zahvala
devotion kaže... 

Marketing je majka, evo i ekipa koja pije Coca-Colu kaže da im je odvratna u biti, ali je piju niti sami ne znaju zašto, opralo im mozak uz dozu kofeina.
Marketing je čudo jedno neviđeno, toliko čudo da može prodavati desetljećima nešto inferiorno, loše i skupo. Eee da je nama malo marketinga u lijepoj njihovoj, pa gdje bi nam bio kraj, ali valjda smo većinom tehničko-inženjerski nastrojeni tip ljudi, jbg ;-)

 Ja volim Colu, i to nema nikakve veze sa Coca Cola marketingom. Istina da je Coca Cola najbolja, a od Pepsija su mi bolje i neke lokalne Cole. A pio sam svakakvih. Sinalco ima isto dobru Colu, ima ova lokalna Sarajevska Sky Cola. Bila je onda neka jafa Cola i još mnoge. Pepsi mi je nekako najblaži od svih, ali i njega volim popit. Tako da nema veze sa marketingom.

Meni nije jasno šta ljudi vide u pivi. Ja sam je davno pio, ono radi fore. Ali niti se čovjek od nje može napit, a kad malo razmisliš okus joj je nikakav. Sad bi radije bilo kakav sok popio prije nego pivu...

9 godina
protjeran
offline
Re: Što me Apple naučio (i na čemu sam mu zahvala
Isto misljenje kakvo imas o pivi i coli imam i ja. Samo obrnuto.
16 godina
offline
Što me Apple naučio (i na čemu sam mu zahvalan)

Kako kažu neki trgovci: Ako te neću prevariti, neću ti ni prodati.

 
3 0 hvala 1
11 godina
offline
Re: Što me Apple naučio (i na čemu sam mu zahvala
koza.nostra kaže...
Isto misljenje kakvo imas o pivi i coli imam i ja. Samo obrnuto.

 ovime si se iskupio za hladetinu i svarglu... donekle

16 godina
offline
Što me Apple naučio (i na čemu sam mu zahvalan)

Ajd pošto živim od toga... potpuno se slažem sa Dragom u marketinškom dijelu priče. 
Malo konkretnih uspredbi.
Kampanju za novi HTC one M9 radi ista konfekcijska marketing firma kao i izravnom konkurentu SonyZ3:
http://www.smoke-mirrors.com/clips/1644/htc-onelife
http://www.smoke-mirrors.com/clips/1650/extraordinary-in-the-everyday
A npr. samsungov mob GalaxyA završi sa vizualno istom reklamom kao i Kinder max pingui. 
čak se sjećam da je prije koju godinu bilo slično kod nas izvedeno za pivo
(gomila hipstera na krovu zgrade glumi zabavu). Oh kako prepoznatljivo za smartphone, jelda?
Appleu se to nemože dogoditi. Nećete vidjeti da neki lokalni teleoperater kasapi Appleov 
marketinški materijal ili smišlja iz nule za njega svoju reklamu. To je zabranjeno.
Tako nećete doživjeti nikad da netko neće znati jel Appleova reklama za pivo, sladoled ili smartphone, 
niti će apple slijediti neko pomodarstvo sa dvije godine kašnjenja za trendom
(starija ekipa u lokalnim marketinzima je mrvu uljušturena - tko će se sad zamarati kopajući po novostima).
Appleu je obično glavna zvijezda (što je imho savršeno ispravno) predmet ponude, nema nikakvih hipstera, manekenki, celebritija...
Ili im je reklama fokusirana na voditelja, kreatora ili čak i samog vlasnika koji ponosno hvali proizvod.
I meni nije normalno da jedna firma toliko vrijedi(precijenjeno po meni) i sa podozrenjem gledam na isprane mozgove sljedbenika jabuke,
ali posao im se mora priznati, rade na vrhu. U privitku sladoled i samsung - screen sa yt da me nebi tko lokalni uzeo za zub. 

http://www.bug.hr/forum/post/lcd-plazma-televizori/stvarni-vlasnici-brandova/2909836.aspx
Moj PC  
3 0 hvala 1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice