Uskoro i GM200 čipovi

poruka: 42
|
čitano: 4.328
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Uskoro i GM200 čipovi".
12 godina
protjeran
offline
Uskoro i GM200 čipovi

Kad je to neki novi Gpu donio 50% jace perfomanse? NIKADA! kakvo napumpavanje, ova nvidia se stvarno previse umislila...{#}ali tko visoko leti nisko pada{#}lp

Intel Core™ i7 ----- Battlelog: SoldierStippy, Xfire; 2fu2L :)LP
Moj PC  
3 12 hvala 1
13 godina
neaktivan
offline
Uskoro i GM200 čipovi

Jesam ja jedini kojem izgleda da amd uvjek da za nijansu bolji omjer uloženo/dobiveno?

 
3 7 hvala 1
15 godina
offline
Re: Uskoro i GM200 čipovi
axos kaže...

Jesam ja jedini kojem izgleda da amd uvjek da za nijansu bolji omjer uloženo/dobiveno?

pa skoro uvijek i je. ali što se tiče stabilnosti drivera i podrške, nvidia je tu ipak mnogo bolja.

9 godina
protjeran
offline
Re: Uskoro i GM200 čipovi
ranko091 kaže...
axos kaže...

Jesam ja jedini kojem izgleda da amd uvjek da za nijansu bolji omjer uloženo/dobiveno?

pa skoro uvijek i je. ali što se tiče stabilnosti drivera i podrške, nvidia je tu ipak mnogo bolja.

Pa sad i omjer dobiveno/ulozeno se lagano topi,jer problemi stalni sa AMD driverima polako ulaze u 3 desetljece...

15 godina
offline
Re: Uskoro i GM200 čipovi
Stjepanj kaže...

* * * kakvo napumpavanje, ova nvidia se stvarno previse umislila...{#}ali tko visoko leti nisko pada{#}lp

I ima pravo da se umisli, mi sirotinja možemo vagati koliko ćemo dobiti krzo uloženo i dobijeno onaj tko zna, i želi to jako, neće se između nVidie i ATI-a ni malo dvoumiti, ja prvi, koliko god u budućnosti mi ATI više nudio pa i imao bolji proizvod to go*no više nikada neće u moj računar.

 

axos kaže...

Jesam ja jedini kojem izgleda da amd uvjek da za nijansu bolji omjer uloženo/dobiveno?

Nisi jedini i to tako mora biti. Kada nisi bolji od nVidie, onda moraš ponuditi više za manje novaca kako bi se izborio sa konkurencijom.

11 godina
neaktivan
offline
Uskoro i GM200 čipovi

A kad stiže nova radeon serija ? I ima li kakvih info o njoj ?

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
protjeran
offline
Uskoro i GM200 čipovi

Envy meni moja grafa nije smjesna vec ozbiljan komad Hw! a svi znamo da si teski nvidia fan i to si priznao nedavno tako da ti je komentar subjektivan i nisi ocigledno relevantan za bilo kakvu ozbiljniju raspravu! {#}dakle ako nemas kaj pametnije reci o ovoj najavi rade suti jer zadnji posteni komentar ti je o grafickim karticama i bio onda kad si uzeo tog radeona 4xxx serije davne 2008 godine...{#} dakle drzi se teme a ne baljezganja o tome da sam ja ovo ono ili kaj si vec zabrijo u toj svojoj glavi!lp

Intel Core™ i7 ----- Battlelog: SoldierStippy, Xfire; 2fu2L :)LP
Poruka je uređivana zadnji put sri 15.10.2014 18:47 (Stjepanj).
Moj PC  
2 5 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Uskoro i GM200 čipovi
Envy kaže...
Nisi jedini i to tako mora biti. Kada nisi bolji od nVidie, onda moraš ponuditi više za manje novaca kako bi se izborio sa konkurencijom.

To je taj neki mit o AMD grafičkim karticama koji je direktno izveden iz stanja AMD-ovih procesora? Za razliku od stanja s procesorima, AMD nema problema sa konkurentnošću svojih grafičkih čipova što se perfomansi tiče. To što Nvidia uvijek izda nekakve luksuzne modele samo zato kako bi mogli tvrditi da imaju većeg je nešto sasvim drugo.

A C program is like a fast dance on a newly waxed dance floor by people carrying razors.
11 godina
neaktivan
offline
Uskoro i GM200 čipovi

eeee to se čeka {#}

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
protjeran
offline
Re: Uskoro i GM200 čipovi
rustweaver kaže...
Envy kaže...
Nisi jedini i to tako mora biti. Kada nisi bolji od nVidie, onda moraš ponuditi više za manje novaca kako bi se izborio sa konkurencijom.

To je taj neki mit o AMD grafičkim karticama koji je direktno izveden iz stanja AMD-ovih procesora? Za razliku od stanja s procesorima, AMD nema problema sa konkurentnošću svojih grafičkih čipova što se perfomansi tiče. To što Nvidia uvijek izda nekakve luksuzne modele samo zato kako bi mogli tvrditi da imaju većeg je nešto sasvim drugo.

ovo podebljano izgleda nekima i da im das doticni u ruke i da sami izmjere i provjere napisali bi da je ovaj zeleni bolji, ma daleko bolji!

  I sto se tice ovih luksuznih modela šta je s Amd-om? pa i on ih ima i to kakvih{#} stovise rijetko kad je zeleni tabor bio prvi neovisno bilo to single ili dual gpu rijesenje, evo primjer zadnja tri; famozna verzija 7970 cipa s 6gb rama (tada naj single gpu) , pa nakon nje apsolutni dugogodisnji kralj medu karticama hd7990 i sad monstruozna r9 295x! ono sto ja vidim u zadnjih 4 godine Amd nije nista losiji u tom segmentu! i da ne zaboravim o posebnim izdanjima Asusovih Ares verzija, i jedni i drugi imaju ponesto posebno za svakoga i svaciji dep!

No nvidija toliko ulaze u marketing i te njihove prezentacije da je to strasno pa naravno da ce se doticne i razglabati po svakojakim portalima nvidia ovo nvidia ono, na nasu zalost ako mogu to tako nazvati Amd-a tu prakticki niti nema:) ostala im je borba da konkuriraju cijenom a ljubitelji zelenog(zapravo i nebitno dali si) ako imaju uzet ce ga bez obzira ako je nesto skuplji, naravno svi bi da mozemo ako je trenutni proizvod bolji;)...lp

Intel Core™ i7 ----- Battlelog: SoldierStippy, Xfire; 2fu2L :)LP
14 godina
neaktivan
offline
Re: Uskoro i GM200 čipovi
Stjepanj kaže...
No nvidija toliko ulaze u marketing i te njihove prezentacije da je to strasno pa naravno da ce se doticne i razglabati po svakojakim portalima nvidia ovo nvidia ono, na nasu zalost ako mogu to tako nazvati Amd-a tu prakticki niti nema:)

AMD ima koma softveraše. Ja doista ne znam što se u toj kompaniji događa i gdje je problem, ali prateći softver (driveri, development kitovi i ini) koji ide uz njihove grafulje je u-ža-san! Često se dogodi da AMD reklamira neku novu ultra fancy tehnologiju, a onda kada istu zapravo i pokušaš koristiti shvatiš da to taman dovoljno funkcionalno za par njihovih demoa što su ih odvrtjeli, a za bilo što drugo ne.

 

Gledam neki dan benchmarke na phoronixu i dođe mi da vrištim. Nvidijine kartice iz nižeg segmenta su konkurentne ili čak i melju AMD kartice iz višeg segmenta. Eto koliko je Catalyst dobar. Speglali su ga taman toliko da se Direct3D ne raspada (jer to većina gamera koristi), a za ovo ostalo - Bog ti pomogao. Jedan od bitnijih gimmicka AMD-ovih grafulja - njihove računske sposobnosti, praktički su beskorisne jer se Catalystov OpenCL kompajler zaguši sa imalo kompliciranijim kernelom. Na što Nvidia zadovoljno trlja ruke, jer ne samo da cuda "jednostavno radi", nego su i razvili hrpu dobrih popratnih alata, a developeri će radije uzeti nešto slabiji hardver i bolji set alata, nego potencijalno jači hardver i onda prolaziti golgotu programiranja za isti.

 

Koliko je njihov software stack loš većina ne primjećuje (pogotovo na ovom forumu), jer im se use case svodi gotovo u potpunosti na Direct3D, koji je relativno upotrebljiv.

 

Jedna anegdota: kada je od AMD-a zatraženo da stave detaljnije popise izmjena (changelog) uz svako izdanje catalysta, dobiveni je odgovor od nekih AMD zaposlenika išao nešto u stilu: "birajte hoćete li da developeri troše vrijeme na changelog, ili na rad na driveru". Zar je moguće da im nešto tako trivijalno poput changeloga oduzima toliko vremena da bi to iziskivalo neki iole opipljivi kompromis? Kao što rekoh, nešto tamo opako ne fukcionira kako treba...

A C program is like a fast dance on a newly waxed dance floor by people carrying razors.
13 godina
neaktivan
offline
Uskoro i GM200 čipovi

Da citiram sve koji govore da AMD ima problema s softwareom ili driverima. Ima sam do sad brdo grafičkih od ATI/AMD i NIKAD ni jedan kvar i ni jedan problem s drajverima. Sve je vrijeme pregazilo ili su poklonjene/prodane dalje. Ne govorim da Nvidia radi loše stvari, samo da s ATI/AMD nikad nisam ima problema i zato ih uvijek kupujem. A po performansama u recenzijama mi izgleda da uglavnom nude iste performanse za nižu cijenu ili bolje performanse za istu cijenu.

 

E sad ima li segmenata u kojima su loše? Možda i ima, ali ja ih koristim za svakodnevni rad i igre i tu nikad nije bilo problema. Za ostalo ne znam, niti mi treba.

 
1 0 hvala 1
14 godina
neaktivan
offline
Re: Uskoro i GM200 čipovi
axos kaže...

Da citiram sve koji govore da AMD ima problema s softwareom ili driverima. Ima sam do sad brdo grafičkih od ATI/AMD i NIKAD ni jedan kvar i ni jedan problem s drajverima.

Već sam napisao -> D3D je funkcionalan, windows igraća populacija drugo i ne koristi. Problem je u tome što grafičke kartice imaju namijenu i izvan windowsa i igranja, a tu zapinje i to jako.

 

Ali hajde kad smo već na igranju, eto ti Rage kao primjer igre koja je imala problema sa Catalystom (oni problemi s teksturama).

 

Kužim ja da ti nisi imao problema, ali to ti je anegdotalno. Ovo sve što sam nabrojao nije "trla baba lan", nego veoma stvarni problemi koji se itekako mogu reproducirati, a ne nešto što se povremeno dogodi tek svakom 13-om korisniku samo za vrijeme konjukcije Jupitera i Neptuna. Eto ti jedan primjer, a ima toga još, ali ovaj je nekako najeksponiraniji.

A C program is like a fast dance on a newly waxed dance floor by people carrying razors.
Poruka je uređivana zadnji put čet 16.10.2014 1:04 (rustweaver).
15 godina
offline
Re: Uskoro i GM200 čipovi
rustweaver kaže...
Envy kaže...
Nisi jedini i to tako mora biti. Kada nisi bolji od nVidie, onda moraš ponuditi više za manje novaca kako bi se izborio sa konkurencijom.

To je taj neki mit o AMD grafičkim karticama koji je direktno izveden iz stanja AMD-ovih procesora? Za razliku od stanja s procesorima, AMD nema problema sa konkurentnošću svojih grafičkih čipova što se perfomansi tiče. To što Nvidia uvijek izda nekakve luksuzne modele samo zato kako bi mogli tvrditi da imaju većeg je nešto sasvim drugo.

Ne, ne mislim da je mit o AMD grafičkim karticama izveden diretno iz stanja AMD-ovih procesora. Nije mi nikada to palo ni na pamet. Zapravo odjel za [Uređivano: [GPU]] AMD-a ja još uvijek smatram onaj dio koji mi popularno zovemo ATI, a što se tiče AMD-ovih CPU-ova tu stvarno nemam zamjerke pogotovo od kada je sam AMD počeo izbacivati svoje chipset rješenja. (A i tu je bio onaj famozni video gdje AMD gori nakon što mu se skine cooler nakon 5-7 sekundi, pa onda prebacivanje Chipsetova na treće firme, k'o fol nek radi VIA, Sis, nVidia - mi se tu nećemo zezati). Dakle ne mješam AMD-ov CPU odjel sa AMD-ovim GPU odjelom.

 

Govorimo o ATI-u ili sada po novome o AMD-ovom GPU odjelu. Meni ti njihovi driveri i ne trebaju, ali da krenem sa problemima (ti si onako postavio dva linka koja sve govore), ja imam ove WDDM v1.1 dakle od Microsofta drivere koji mi sada na Windowsu 10 uredno propuštaju zvuk kroz HDMI na LCD monitor kada pustim film u 1080p modu. U Windowsu 8.1 meni treba CCC da bih imao taj zvuk i tu dolazimo do ogromnog problema: za taj Windows 8.1 verzije 6.3 ne postoje driveri za HD4xxx seriju procesora, ali za Windows 8 verzije 6.2 uredno postoje driveri za HD4xxx. A sjećam se dobro da je odluka da ne podrže HD4xxx seriju u nove drivere jeste da bi ima driveri bili teži da li sada za 10 ili 20MB ne znan, slagat ću ti. Dobro se sjećam gro gnjevnih korisnika koji su kupili taj famozni HD46xx kojeg lično poslije GeForce MX 2 smatram jednom od najprodavanije grafičke kartice ikada.

 

Na kraju krajeva sam AMD ima i proizvodne kapacitete i vlastite pogone pa ne vidim razloga zašto sam AMD odnosno ATI ne iznaci "većega", pa nek se oni malo hvale, za razliku od nVidie koja to nema pa nerijetko zapadne u probleme sa TSCM-om.

 

Dakle šuplja priča jednostavno, probam i te neke nove i stare, i beta i custom drivere ali uvijek kada vidim onaj od 1998-me godine logo crveni od nekog aliena veličine 100x100 px razvučen na cijeli ekran nekako mi muka u stomaku bude. I još nešto, pričam sa par servisera koji drže ovako starije kante, ali na lageru veličine pola košarkaškog igrališta, imaju oni, što bi rekli gujinih očiju, ali isti zaključci i ista ogorčenja, a da nisam funboy reću ću ti da kod tih ljudi imaju i gro neispravnih sada već kultne 8800 GTX grafičke.

Poruka je uređivana zadnji put čet 16.10.2014 9:41 (Envy).
11 godina
offline
Uskoro i GM200 čipovi

malko ste {#}, tema je nvidia, a što se tiče konkurencije, većini i to golemoj većini su gaming i surfanje osnovne radnje i dok ima grafa koje to obavljaju kako spada, omjer uloženo-dobiveno odlučuje o kupnji

tko na ljeto bude imao bolju grafu od oko 2000-2500 kuna (jaču, hladniju i pouzdaniju), tu ću uzeti, pa pisalo na njoj nvidia ili amd 

Moj PC  
1 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Uskoro i GM200 čipovi

Ne, ne mislim da je mit o AMD grafičkim karticama izveden diretno iz stanja AMD-ovih procesora. Nije mi nikada to palo ni na pamet.Zapravo odjel za CPU AMD-a ja još uvijek smatram onaj dio koji mi popularno zovemo ATI, a što se tiče AMD-ovih CPU-ova tu stvarno nemam zamjerke pogotovo od kada je sam AMD počeo izbacivati svoje chipset rješenja. (A i tu je bio onaj famozni video gdje AMD gori nakon što mu se skine cooler nakon 5-7 sekundi, pa onda prebacivanje Chipsetova na treće firme, k'o fol nek radi VIA, Sis, nVidia - mi se tu nećemo zezati). Dakle ne mješam AMD-ov CPU odjel sa AMD-ovim GPU odjelom.

 

O da mješaš. ATI je proizvodio GPU a ne CPU. {#}

Poruka je uređivana zadnji put čet 16.10.2014 9:23 (axos).
 
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Uskoro i GM200 čipovi
axos kaže...

* * * Zapravo odjel za CPU AMD-a ja još uvijek smatram onaj dio koji mi popularno zovemo ATI,  mješam AMD-ov CPU odjel sa AMD-ovim GPU odjelom. * * *

 

O da mješaš. ATI je proizvodio GPU a ne CPU.

Ma mješam i ispravljam se, ali ne bitno je, kao sav ovaj topic, tko hoće shvatit će. {#}

13 godina
neaktivan
offline
Uskoro i GM200 čipovi

Bitno da je ispravljeno {#}

BTW koja je šansa da se u skoroj budučnosti ubaci i treći tabor?

Jer ukoliko AMD/Nvidia krene nizbrdo doći će do monopola koji sigurno nije dobar za krajnje korisnike.

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Uskoro i GM200 čipovi
axos kaže...

Bitno da je ispravljeno {#}

BTW koja je šansa da se u skoroj budučnosti ubaci i treći tabor?

Jer ukoliko AMD/Nvidia krene nizbrdo doći će do monopola koji sigurno nije dobar za krajnje korisnike.

Za nezahtjevne igrače tu je odavno treći igrač (nećemo o taborima jer smo se već neki izjasnili kao nefunboysovi :D ) a zove se Intel. Međutim nedostatak konkurencije nerijetko je dobra stvaršto sam ja već u par navrata rekao a evo ponovit ću i ovdje.

Trenutno najveći monopolist na svijetu je Adobe (veći od Microsofta i Cisca zajedno) međutim upravo taj monopol i jaka finansijska injekcija koju prima od strane svojih klijenata tjera ga da mu svaki proizvod bude bolji i bolji. Naveo sam primjer: Zamislite da imate tvrtku od 20 licenciranih CS6 paketa.. svaki košta brdo para, i sada izađe CS7. Naravno vi kao vlasnik/diretor firme ni u ludilu ne biste nadograđivali 20 licenci za CS7 ako on u primjerice PS-u ima 10-tak nekih šminkerskih poboljšanja (ehh drugo je sada ako pređete sa CS1 na CS7, skok je nevjerojatan).

Slična stvar bi se dogodila da primjerice AMD-ov odjel za GPU (ali male su šanse jer su im klijent i XBOX i PS) iz ovog trenutka zamre, tada bi se nVidia debelo morala ponuditi da ponudi sledeći GPU koji će dati dovoljno razloga da korisnicima 980-tke kupe nove GPU kartice.

 

Da zaista nisam nVdia funboy, mogu vam reći da sam neki dan probao AMD APU rješenja i frapirao sam se da izvodi prv Crysis na 1280x1024 mislim u High postavkama, pa ja sa HD46xx serijom mogu o tome samo sanjati. Jako pristupačno, i povoljnije rješenje od Intel+nVidia, aii i dalje sam pri mišljenju da ako ste igrač idete na Intell Haswell + nVidia Maxwell rješenje.. samo sasvim je druga priča rok trajanja današnjeg PC-a i samog korisnika koliko je spreman da mijenja neke konfiguracije (sreća naša da se utori za GPU ne mijenjaju kao socketi za CPU).

11 godina
offline
Re: Uskoro i GM200 čipovi
axos kaže...

Bitno da je ispravljeno {#}

BTW koja je šansa da se u skoroj budučnosti ubaci i treći tabor?

Jer ukoliko AMD/Nvidia krene nizbrdo doći će do monopola koji sigurno nije dobar za krajnje korisnike.

konkurencija je uvijek dobrodošla, no sumnjam da će nvidia i radeon krenuti baš nizbrdo, jer kad god izbace nove grafe čeka se tjednima u redu za njih

trendovi povećanja rezolucije su nama daleko zanimljiviji, jer padaju cijene 4k monitora i uskoro to prestaje biti nešto ekskluzivno (u svijetu, ne kod nas gologuzana), a ulaskom 4k rezolucije u mainstream tržište očekuje se i jači rast grafičkih potencijala 

u prijevodu, od atija i nvidije se očekuje da krenu s većim skokovima u perfomansama

12 godina
protjeran
offline
Re: Uskoro i GM200 čipovi
picajzla0707 kaže...

konkurencija je uvijek dobrodošla, no sumnjam da će nvidia i radeon krenuti baš nizbrdo, jer kad god izbace nove grafe čeka se tjednima u redu za njih

trendovi povećanja rezolucije su nama daleko zanimljiviji, jer padaju cijene 4k monitora i uskoro to prestaje biti nešto ekskluzivno (u svijetu, ne kod nas gologuzana),

a ulaskom 4k rezolucije u mainstream tržište očekuje se i jači rast grafičkih potencijala 

u prijevodu, od atija i nvidije se očekuje da krenu s većim skokovima u perfomansama

na 2k rezi si mogao igrati na vecini monitora od prije 15g. pa cisto sumnjam da amd i nvidiju zaboli i da izdaju 20k monitore, nepodreduju se oni nikome vec svi njima...ak nemas njihovu grafu i cijelu podrsku s njihove strane za sve to djaba ti tamo neki uber monitor (nebitno kakvih specifikacija), kamoli da rade drasticne skokove jer to im nije u praksi od kad je izdan prvi 3d ubrzivac:)! lp

Intel Core™ i7 ----- Battlelog: SoldierStippy, Xfire; 2fu2L :)LP
Poruka je uređivana zadnji put čet 16.10.2014 12:09 (Stjepanj).
11 godina
offline
Uskoro i GM200 čipovi

ne podređuju se svi nvidiji i atiju (takve budalaštine pokazuju osnove neznanja o funkcioniranju tržišta i biznisa), nego se oni podređuju tržištu i ako sad ljudi mogu kupiti monitore veće rezolucije relativno jeftino ili će to moći još jeftinije za godinu, dvije, onda će i udio takvih monitora biti daleko veći nego danas (opet ponavljam, ne kod nas gologuzana, nego u svijetu)

samim time nvidia i ati moraju ponuditi i grafiku koja to može tjerati, od nižeg ranga bar na minimumu do high enda koji mora ponuditi beskompromisno igranje na toj rezi, a ne kao sad da kupiš najskuplju i najjaču single gpu karticu, pa moraš isključivat razne điđe ili smanjivat detalje da bi to išlo na "gejmerskih" 60 fps

 

to što je netko prije 15 godina mogao igrati na 2k rezi ne znači da je ona i bila uobičajena i tržišno zanimljiva, tako možeš i danas kupiti televiziju od 120.000 dolara što ne znači da će sad radi onih nekoliko što je mogu kupiti televizijske kuće masovno krenuti u emitiranje programa koji na takvom uređaju neće izgledati kao da je netko prosuo šaku kukuruza

 

EDIT:

kad već tvrdiš stjepanje da se prije 15 godina moglo igrati na 2k, objasni mi molim te s kojom grafičkom je netko 1999. mogao pokrenuti igricu na toj rezi

možda na prvoj geforce koja je izdana te godine, recimo quake3 na 6-7 fps-a

Poruka je uređivana zadnji put čet 16.10.2014 12:46 (picajzla0707).
Moj PC  
0 1 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Uskoro i GM200 čipovi

Da ali ako nemaš konkurenciju možeš sam birat tempo kojim izbacuješ proizvode. Nema presinga. Radiš kako ti odgovara. A pogledaj kako je na tržištu smartphonea. Konstantno izlaze novi modeli, pa i flagshipovi. Samim time mi kao korisnici imamo raznolikost, a oni se moraju natjecat i napredovat.

 

A intel i GPU... Imaju samo integrirana rješenja, al ne i high end GPU.

 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Uskoro i GM200 čipovi
Envy kaže...

A i tu je bio onaj famozni video gdje AMD gori nakon što mu se skine cooler nakon 5-7 sekundi

Na tom snimku je prikazano testiranje ugrađene sigurnosne zaštite od pregrijavanja i demonstrirao je da AMD dotičnu tada nije imao. Ništa više, ništa manje. Nije normalna stvar skidati cooler procesoru za vrijeme rada. Dok sam to gledao kroz glavu mi nije prolazilo: "hihihi AMD sux" nego: "oprezno sa athlonima!". Mislim, kad smo već kod toga, i zbog nedostatka pokrova bilo je puno smrvljenih jezgri pri stavljanju coolera, i slično...

 

Envy kaže...
Govorimo o ATI-u ili sada po novome o AMD-ovom GPU odjelu. Meni ti njihovi driveri i ne trebaju, ali da krenem sa problemima (ti si onako postavio dva linka koja sve govore), ja imam ove WDDM v1.1 dakle od Microsofta drivere koji mi sada na Windowsu 10 uredno propuštaju zvuk kroz HDMI na LCD monitor kada pustim film u 1080p modu. U Windowsu 8.1 meni treba CCC da bih imao taj zvuk i tu dolazimo do ogromnog problema: za taj Windows 8.1 verzije 6.3 ne postoje driveri za HD4xxx seriju procesora, ali za Windows 8 verzije 6.2 uredno postoje driveri za HD4xxx. A sjećam se dobro da je odluka da ne podrže HD4xxx seriju u nove drivere jeste da bi ima driveri bili teži da li sada za 10 ili 20MB ne znan, slagat ću ti.

Ovako izjava da ti "AMD-ovi driveri ne trebaju" je besmislena. Možda znaš, a možda ne znaš, ali ti "Microsoftovi" driveri nisu ništa drugo nego prepakirani AMD-ovi driveri.

 

Glede mojih linkova, 99% korisnika na Windowsima ne koristi ništa više od Direct3D-a, što sam ja linkao bilo je vezano uz sve ostalo. MS ima dosta visoke standarde po pitanju implementacije D3D drivera čime gnjavi sve ostale proizvođaće ako misle proći tu WHQL certifikaciju.

 

Glede odbacivanja podrške. Ne znam odakle se taj glupi mit izvukao, a sjećam se i kada je prvi puta to spomenuto ovdje na forumu pa je netko izvalio da je to zbog veličine drivera, vidim da se mit održao do sada. Ne, podrška nije odbačena da bi se smanjila veličina drivera (bar ne u smislu megabajta). To je učinjeno poradi kompleksnosti, izbačena je hrpa koda koji je implementirao podršku za starije čipove a koji je trebalo održavati, time su se developeri rasteretili (opet, zašto si jedan AMD ne može priuštiti tako dugu podršku, dok s druge strane Nvidijini developeri podržavaju sve i svašta, je stvar neke druge rasprave).

 

Bilo kako bilo, Windows 8 driveri bi trebali raditi i pod Windowsima 8.1, čak i ako installer ne dozvoljava, imaš način za ručnu instalaciju, a ako si stariji korisnik računala takva instalacija ti ne bi trebala biti ništa novo i neviđeno. Šansa je da bi WDDM 1.1 driveri radili bez problema pod Windowsima 8.1. Mislim da smo ja i ti već vodili tu raspravu, jer imam opake flashbackove dok ovo pišem :D

 

No kad već kupuješ nove windowse, treba osvježiti i hardver, da se ne bi našao u situaciji sa službeno nepodržanim hardverom.

 

Envy kaže...
Na kraju krajeva sam AMD ima i proizvodne kapacitete i vlastite pogone pa ne vidim razloga zašto sam AMD odnosno ATI ne iznaci "većega", pa nek se oni malo hvale, za razliku od nVidie koja to nema pa nerijetko zapadne u probleme sa TSCM-om.

AMD-ovi proizvodni kapaciteti su se izdvojili u zasebnu firmu (GlobalFoundries) još 2009. Tako da AMD sada *nema* proizvodnih kapaciteta. Imaju, koliko se sjećam, nekakav deal sa GlobalFoundriesom, ali to je daleko od onoga što bi mogli izvoditi da su ti kapaciteti još uvijek dio AMD-a. A nemoj misliti da AMD ne posluje naveliko i sa TSMC-om. Dakle nema prevelike razlike između AMD-a i Nvidie po tom pitanju.

 

Ali nebitno. Ne vidim pravi razlog za te luksuzne modele (profita tu sigurno nema), osim udovoljavanju forumašima kojima nedostaje municije za svađanje s fanboysima konkurentskih kompanija. Da ne spominjem da su takvi modeli redovno debelo precijenjeni, i često u jako ograničenoj količini. Dakle to je više gimmick nego nešto opipljivo što će većina gamera imati.

A C program is like a fast dance on a newly waxed dance floor by people carrying razors.
14 godina
neaktivan
offline
Re: Uskoro i GM200 čipovi
picajzla0707 kaže...

samim time nvidia i ati moraju ponuditi i grafiku koja to može tjerati, od nižeg ranga bar na minimumu do high enda koji mora ponuditi beskompromisno igranje na toj rezi, a ne kao sad da kupiš najskuplju i najjaču single gpu karticu, pa moraš isključivat razne điđe ili smanjivat detalje da bi to išlo na "gejmerskih" 60 fps

Jedno je "morati" a drugo je "moći". Isto tako treba razlikovati rezoluciju od grafičkih detalja. Jedan Quake 2 će ti bez problema raditi na 4k.

 

Ne možeš tako proizvoljno izvaliti da oni moraju omogućiti glatko igranje na jako visokim rezolucijama pri "visokim detaljima". Što znače visoki detalji, definiraj ih? Broj vertexa po sceni, rezolucija i broj tekstura, broj svjetala, kompleksnost vertex i pixel shader programa, postprocessing filteri i njihova kompleksnost... gdje počinju srezani detalji, a gdje visoki? Gdje je ta granica bila prije par godina, a gdje će biti iduće godine? Veća rezolucija doslovno znači veći broj pixela koji treba crtati, odnosno ispada kao nekakav množitelj za ove stavke gore nabrojane. Nije isto hoće li se neki shader izvrtjeti za svaki pixel pri 320*240 rezoluciji (76 800 puta) ili će to napraviti za svaki pixel pri 2048*1536 rezoluciji (4 096 000 puta).

 

Hardver nije svemoćan. Može se danas bez beda napraviti igra koja će imati grafiku nekoliko redova veličine bolju od svega što trenutno postoji. Zašto to nitko ne napravi? Zato što hardver nije sposoban takvo nešto vrtjeti u ičemu drugome osim totalnom slideshowu (ako i to). Ono što želim reći, softver praktički ne poznaje granice kada tako gledaš stvari, ali softver se mora prilagoditi onome što hardver trenutno može, a hardver itekako ima svoje granice.

 

Lako je devovima ubaciti podršku za visoke rezolucije, to je brat bratu par linija koda. Ništa. A onda se pojaviš ti koji vidiš tu rezu i želiš dobre perfomanse sa istom bez ikakvog osjećaja za računsku snagu potrebnu za crtanje svega toga na ekran.

A C program is like a fast dance on a newly waxed dance floor by people carrying razors.
Poruka je uređivana zadnji put čet 16.10.2014 13:54 (rustweaver).
11 godina
offline
Re: Uskoro i GM200 čipovi
rustweaver kaže...

Jedno je "morati" a drugo je "moći". Isto tako treba razlikovati rezoluciju od grafičkih detalja. Jedan Quake 2 će ti bez problema raditi na 4k.

Ne možeš tako proizvoljno izvaliti da oni moraju omogućiti glatko igranje na jako visokim rezolucijama pri "visokim detaljima". Što znače visoki detalji, definiraj ih? Broj vertexa po sceni, rezolucija i broj tekstura, broj svjetala, kompleksnost vertex i pixel shader programa, postprocessing filteri i njihova kompleksnost... gdje počinju srezani detalji, a gdje visoki? Gdje je ta granica bila prije par godina, a gdje će biti iduće godine? Veća rezolucija doslovno znači veći broj pixela koji treba crtati, odnosno ispada kao nekakav množitelj za ove stavke gore nabrojane. Nije isto hoće li se neki shader izvrtjeti za svaki pixel pri 320*240 rezoluciji (76 800 puta) ili će to napraviti za svaki pixel pri 2048*1536 rezoluciji (4 096 000 puta).

ok, krivo sam se izrazio - ne moraju, ali se to očekuje od njih

proizvoljno mogu izvaliti što hoću (dok ne postanem dovoljno bezobrazan da me moderatori počaste hlađenjem), a nemam namjeru još jednom započeti raspravu što je to ustvari high end gaming 

 

EDIT:jasno da softwer prati mogućnosti hardwera (na našu žalost onog u šarenim kutijicama ispod televizora), no više sam govorio o odnosima rezoluzija i koliko je koja zastupljena, a time i tržišno zanimljiva amdu i nvidiji, jer što veći udio bude monitora veće rezolucije i oni će se potruditi izdati jače grafe koje to mogu pratiti

 

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 16.10.2014 13:57 (picajzla0707).
11 godina
offline
Uskoro i GM200 čipovi

evo neka razmišljanja i reakcije na nekidan predstavljeni sharpov prototip 8k monitora

 

 

"Two of the industry's biggest graphics processor makers, NVIDIA and AMD, reacted similarly to the development, calling 8K "a great challenge." Currently, neither company has a GPU that can handle the resolution. 8K is four times as many pixels as 4K. Driving an Ultra HD display over DVI needs two TMDS links, and DisplayPort 1.2 and HDMI 2.0 have just enough bandwidth to drive Ultra HD at 60 Hz. To drive 8K, both NVIDIA and AMD believe you would need more than one current-generation GPU, the display should connect to both cards over independent connectors, and somehow treat the single display as four Ultra HD displays. We imagine Sharp demoed its display at a very low refresh rate, to compensate for the bandwidth limitation. After 10 years of Full-HD tyranny, display resolutions are finally beginning to see their normal rate of development. It's time now for GPU developers and display interconnects to keep up."

Moj PC  
1 1 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Uskoro i GM200 čipovi
picajzla0707 kaže...

After 10 years of Full-HD tyranny, display resolutions are finally beginning to see their normal rate of development. It's time now for GPU developers and display interconnects to keep up."

O jadni. Baš smo trpjeli pod tom tiranijom. Oslijepili smo od tanjušnih ekrana i ogromnih piksela...

 

U 2D-u ti te rezolucije savršeno rade, uživaj ;)

 

picajzla0707 kaže...
jasno da softwer prati mogućnosti hardwera (na našu žalost onog u šarenim kutijicama ispod televizora)

Moju sigurno ne. Ja bih radije vidio gro drugih stvari nego tako visoke rezolucije. Rezolucija mi je zadnja stavka trenutno koju bih podizao, i ja visoke rezolucije ne poistovjećujem s dobrom grafikom (Quake 2 u 4k će i dalje biti Quake 2, a ne Crysis). Crysis će i u 320*240 izgledati bolje nego Quake 2 u 1920*1080.

 

Naravno, postoje neke donje granice rezolucija ispod kojih možeš reći da rezolucija direktno narušava grafiku jer pixeli jednostavno postaju preogromni da ih ne bi mogao ne-primijetiti, ali mislim da su današnje mainstream rezolucije debelo iznad tog praga.

 

picajzla0707 kaže...
jer što veći udio bude monitora veće rezolucije i oni će se potruditi izdati jače grafe koje to mogu pratiti

A što? Misliš da se ne trude pa ih trebaju proizvođači monitora natjerati? Mislim da tebi baš i nije jasno što tražiš i o kolikom povećanju računskih kapaciteta pričamo. Da rezolucije ostanu zamrznute i "samo" rastu grafički detalji, to je već dovoljno da imaju pune ruke posla, sa konstantnim udarom rezolucija koje su 4x veće od prethodne taj posao postaje 4x veći.

 

Oni su tvrtke pa nema smisla pričati o osjećajima. Ali kako bi tebi zvučalo kada recimo sprintaš na 100 metara, dobiješ rezultat kakav dobiješ i netko ti hladno izjavi da se moraš više potruditi? Kad smo već kod analogije s trčanjem. Zamisli da moraš trčati sa nekim teretom na leđima, taj teret je sve teži i teži i moraš se nositi s time, e sada ti odjednom netko kaže da ne samo što moraš nositi taj sve veći teret nego još moraš trčati i brže i dulje, to ti je otprilike ekvivalent ovog problema s visokim rezolucijama. Možeš ti odmah trčati duže i brže nakon što se riješiš tereta (smanjiš detalje), ali ako teret nastavi rasti a ti ne dobiješ nekakvu božansku pomoć, malo teže ćeš trčati dulje i brže.

A C program is like a fast dance on a newly waxed dance floor by people carrying razors.
Poruka je uređivana zadnji put čet 16.10.2014 14:36 (rustweaver).
12 godina
protjeran
offline
Uskoro i GM200 čipovi
Nvidiji i Amd-u nikad nije bilo primarno da se orijentiraju da zbog odredene kolicine u ovom slucaju cemo reci 4k monitorima podreduje tj da zbog njih izdaju daleko jaci hw jer je trenutni preslab, ako cemo tako kolicina 4k monitora je mizerna(statisticka greska:) jer do tamo 2012g najzastupljenija rezolucija je bila 1024x768...dakle jasno ti je sad?;) yebe se njima za tim ako oces 4k/8k kupi 4 titana ili neki Amd!lp
Intel Core™ i7 ----- Battlelog: SoldierStippy, Xfire; 2fu2L :)LP
Moj PC  
1 0 hvala 0
11 godina
protjeran
offline
Re: Uskoro i GM200 čipovi
picajzla0707 kaže...

 

EDIT:jasno da softwer prati mogućnosti hardwera (na našu žalost onog u šarenim kutijicama ispod televizora), no više sam govorio o odnosima rezoluzija i koliko je koja zastupljena, a time i tržišno zanimljiva amdu i nvidiji, jer što veći udio bude monitora veće rezolucije i oni će se potruditi izdati jače grafe koje to mogu pratiti

 

 

Jačinu Hardwarea(u ovom slučaju GPU-a), uvelike određuje proizvodni proces i maximalni doseg istog(koliko tranzistora se može natrpat, a da sve normalno funkcionira)... Znači možeš na tržištu imat i super duper 400K monitore i igre koje imaju foto realističnu grafiku, al u aktualnom 28nm procesu, nemoguće je proizvest GPU koji može to pokretat... Na to AMD i Nvidia nemaju nikakav utijecaj... Čak ni na monitor ne možeš nabit neku bolesnu rezoluciju, jer je i tu proizvodni proces limitator, i još veči problem, isplativost proizvodnje istog...

Poruka je uređivana zadnji put čet 16.10.2014 14:51 (MasterPeace).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice