Koristite li piratski ili ilegalni softver?

poruka: 190
|
čitano: 42.777
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Koristite li piratski ili ilegalni softver?".
15 godina
offline
Re: Koristite li piratski ili ilegalni softver?
Old Iggy kaže...
ihush kaže...

btw, trabunjanje ti je jedini odgovor? Firme? porezni prekršaji ili carinski nisu tema..

E sad si me razočarao, mislio sam da ipak imaš bar malo pojma o ovome što pišeš.

 ti nemaš ni promil toga, no to te i dalje ne spriječava? Konkretno postavljena pitanja, imaš li neki odgovor ili je trabunjanje tvoj odgovor? Tad je to kranje glupo s tvoje strane.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
offline
Re: Koristite li piratski ili ilegalni softver?
ihush kaže...
Old Iggy kaže...
ihush kaže...

btw, trabunjanje ti je jedini odgovor? Firme? porezni prekršaji ili carinski nisu tema..

E sad si me razočarao, mislio sam da ipak imaš bar malo pojma o ovome što pišeš.

 ti nemaš ni promil toga, no to te i dalje ne spriječava? Konkretno postavljena pitanja, imaš li neki odgovor ili je trabunjanje tvoj odgovor? Tad je to kranje glupo s tvoje strane.

Ja sam sudjelovao u brdo situacija nadzora / rješavanja problema / prodaje licenci, edukacije djelatnika zaduženih za nadzor i kroz firme u kojima sam radio prodao milijune eura raznih licenci na osnovu toga.

I da, znam što i kako. No samo ti "objašnjavaj" drugima.

15 godina
offline
Re: Koristite li piratski ili ilegalni softver?

-tamo gdje si ti sudjelovao svojim neznanjem nije ni čudo da programeri-hakeri klase kirin printaju pdfove... nisi ni za pripravnika niže klase koji stoji u hodniku uz portira, tj ako je tvoj nivo razgovora ili pojam argumenata ovo što prikazuješ, tad je tužno tko sve može raditi u renomiranim firmama ali to tad objašnjava katastorfalno stanje svega.

-konkretno si stavio smijuriju od argumenta-presude.. pokrij se po glavi i šuti :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put sri 23.10.2019 13:55 (ihush).
7 godina
protjeran
offline
Re: Koristite li piratski ili ilegalni softver?
ihush kaže...
O_O_O kaže...
..

 ...Skracen citat

 Pa na osnovu cega nakanda za backup funkcionira. Ako je backup savrseno legalan u EU i nema naplate, na osnovu cega oni svima naplacuju backup namet cak i onima koji ga ne koriste. Da imamo vrhovni sud, to bi bila veleizdaja i 30-40 godina zatvora.

15 godina
offline
Re: Koristite li piratski ili ilegalni softver?

-to je tako, kao i svaki porez-doprinos, kad jednom prihvatiš, plaćaš, plaćaš parking?

-u hotelu platiš sobu, ručnik-sapun.. nevažno jesi li ga koristio.

-zamp namet je dobro-pametno-optimalno rješenje, svi zadovoljni, vuk sit i ovce na broju :) ok, ona na ražnju se isto broji..

tj to je jedino moguće rješenje i kao zdravstveno, kao svaki drugi porez-namet, plaćaš. Npr znaš da je zrak-voda.. besplatno? .. a plaćamo zaštitu, prošišćenje i ostalo za vodu, ali sama voda je free, ljudski resurs od postanka civilizacije. Naravno, ništa nije baš đabe, plaćao si nekad (povijest) ulaz u grad s vodom, mostarinu tj carinu, porez kako god ga nazoveš. Pošto jedino vladar-car-država može oporezivati, tad se ostali nameti ne nazivaju porez nego namet-pretplata-pristojba i sl.

-ako se ne slažeš s tim rješenjem-sustavom.. ha, ništa. Promijeni :) .. btw možeš izaći iz sustava zampa, nije lako.. kažu da postoji neki čovac kojem je uspjelo :))

 

-zato se svaka konzumacija legalna, to je srž i problem ovakvih nakaradnih naslova koje u stilu BSA mantraju stvari na koje juzeri u neznanju najsedaju i tad umjesto legalnog-legitimnog juzeri koriste pirateriju mada je besmisleno-nepotrebno + rizik kazne. Sve zemlje (197? kao neki broj..) su u sustavu zampa, svaki put kad na radiju čuješ pjesmu, ide 'autoru' (vlasniku) pa i pokojni michalejsckson zarađuje za sony-picture koji je vlasnik a sve prema postotku-brojačima, statističkom udjelu građana i pokrivenosti nekog signala-radio-tv.. i danas je sve izjednačeno, mediji, digitalizacija, globalizacija (osim još par dijelova koji su siva zona + ahraični ispadi iz kamenog doba koji okolo viču piraterija za svašta, pa i za sladoldede.. baš mi je sladak odliggy s pamfletom BSA iz 2011te, koji argument!, al čuj, on zna! on je neki autoritet, nešto ko šeki u sjeni al bez demižona.. :) ..).

 

-plaćaš slušanje i mogućnost snimanja na bilo koji medij, ne plaćaš snimanje nego mogućnost a hoćeš li snimiti je tvoj izbor, možeš. Naravno, samo za osobnu upotrebu, jer ako distribuiraš tad si pirat. Jednostavno?

 

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put sri 23.10.2019 15:39 (ihush).
7 godina
protjeran
offline
Re: Koristite li piratski ili ilegalni softver?
ihush kaže...

-to je tako, kao i svaki porez-doprinos, kad jednom prihvatiš, plaćaš, plaćaš parking?

-u hotelu platiš sobu, ručnik-sapun.. nevažno jesi li ga koristio.

-zamp namet je dobro-pametno-optimalno rješenje, svi zadovoljni, vuk sit i ovce na broju :) ok, ona na ražnju se isto broji..

tj to je jedino moguće rješenje i kao zdravstveno, kao svaki drugi porez-namet, plaćaš. Npr znaš da je zrak-voda.. besplatno? .. a plaćamo zaštitu, prošišćenje i ostalo za vodu, ali sama voda je free, ljudski resurs od postanka civilizacije. Naravno, ništa nije baš đabe, plaćao si nekad (povijest) ulaz u grad s vodom, mostarinu tj carinu, porez kako god ga nazoveš. Pošto jedino vladar-car-država može oporezivati, tad se ostali nameti ne nazivaju porez nego namet-pretplata-pristojba i sl.

-ako se ne slažeš s tim rješenjem-sustavom.. ha, ništa. Promijeni :) .. btw možeš izaći iz sustava zampa, nije lako.. kažu da postoji neki čovac kojem je uspjelo :))

 

-zato se svaka konzumacija legalna, to je srž i problem ovakvih nakaradnih naslova koje u stilu BSA mantraju stvari na koje juzeri u neznanju najsedaju i tad umjesto legalnog-legitimnog juzeri koriste pirateriju mada je besmisleno-nepotrebno + rizik kazne. Sve zemlje (197? kao neki broj..) su u sustavu zampa, svaki put kad na radiju čuješ pjesmu, ide 'autoru' (vlasniku) pa i pokojni michalejsckson zarađuje za sony-picture koji je vlasnik a sve prema postotku-brojačima, statističkom udjelu građana i pokrivenosti nekog signala-radio-tv.. i danas je sve izjednačeno, mediji, digitalizacija, globalizacija (osim još par dijelova koji su siva zona + ahraični ispadi iz kamenog doba koji okolo viču piraterija za svašta, pa i za sladoldede.. baš mi je sladak odliggy s pamfletom BSA iz 2011te, koji argument!, al čuj, on zna! on je neki autoritet, nešto ko šeki u sjeni al bez demižona.. :) ..).

 

-plaćaš slušanje i mogućnost snimanja na bilo koji medij, ne plaćaš snimanje nego mogućnost a hoćeš li snimiti je tvoj izbor, možeš. Naravno, samo za osobnu upotrebu, jer ako distribuiraš tad si pirat. Jednostavno?

 

 A dobro kako onda u nekoj drugoj EU drzavi imam mogucnost izrade backupa bez da se placa porez na medij. Sto ako narucim medij izvan HR, a unutar EU.

Da li ce mi Amazon iskalkularati ZAMPov porez na medij? Ako nece da li sam duzan da ga kao savjestan gradjanin platim u FINI ili nekoj drugoj ustanovi iz kamenog doba? Ako nisam onda mogu da sve narucujum iz EUa jeftinije i ZAMP free? 

13 godina
offline
Re: Koristite li piratski ili ilegalni softver?
Old Iggy kaže...

MS ne može pri aktivaciji znati je li upotreba prava ili ne.

 

ekšli prema ms odvjetniku sa već spomenutog predavanja, se logira podosta podataka kod aktivacije, kao npr. product i serial number računala..

uz to i te kako znaju da se npr. volume licenca kupljena za npr. firmu u hr. zlouporabi, ako se pomoću nje od jednom krenu aktivirati računala u indiji, kini, rusiji, finskoj itd itd..

ali stoji, u većini slučajeva ne znaju..

the problem with my brain is the left side has nothing right in it, and the right side has nothing left in it.
15 godina
offline
Re: Koristite li piratski ili ilegalni softver?
O_O_O kaže...
..

 A dobro kako onda u nekoj drugoj EU drzavi imam mogucnost izrade backupa bez da se placa porez na medij. Sto ako narucim medij izvan HR, a unutar EU.

Da li ce mi Amazon iskalkularati ZAMPov porez na medij? Ako nece da li sam duzan da ga kao savjestan gradjanin platim u FINI ili nekoj drugoj ustanovi iz kamenog doba? Ako nisam onda mogu da sve narucujum iz EUa jeftinije i ZAMP free? 

-poreze i ostalo plaća trgovac, dok kupac plaća cijenu robe što god da je osnova formule calculacije..

-hoće li trgovac platiti nešto? Što da sad blagajnica iz konzuma odnese kasu-novac doma i ode na more? tj to nije stvar o kojoj kupac brine ili ima utjecaja-kontrole i sl. Platiš cijenu i koristiš. To istovremeno znači da ne određuješ trgovcu kako će on obračunati maržu i hoće-neće naplatiti neki porez pa ni zamp, a tad to znači da ne možeš ni birati takvu opciju jer ti je nitko ne nudi + globalno je isti sustav, sve članice WTOa..

-tako ti možeš nešto kupiti tax-free tj što god kupuješ negdje drugdje ne moraš tamo platiti porez ali moraš uvoz-carinu + pdv... i tad je tebi problem tu, ne kina-trgovac i jel zamp u cijeni medija. Porez plaćaš tamo gdje uvoziš-koristiš.. npr EU.

 

nine kaže...
Old Iggy kaže...

MS ne može pri aktivaciji znati je li upotreba prava ili ne.

 

ekšli prema ms odvjetniku sa već spomenutog predavanja, se logira podosta podataka kod aktivacije, kao npr. product i serial number računala..

uz to i te kako znaju da se npr. volume licenca kupljena za npr. firmu u hr. zlouporabi, ako se pomoću nje od jednom krenu aktivirati računala u indiji, kini, rusiji, finskoj itd itd..

ali stoji, u većini slučajeva ne znaju..

-znaju, jer npr vlk keyeve imaju samo s ugovornim partnerima.. kao što banka ima brojeve novčanica, zna se sve što je potrebno. (mada to običan juzer ne mora znati pa mu izgleda da ništa ne znaju..) :)

-ako se ugovor prekrši, ms može blokirati key, to je bar lako.. problem je stvorio sam MS, izmjenama eula-e groz desetljeća, freeoffer upgradeom na w10 i sama digitalizacija-oblakizacija.. a sve im je nevažno jer je u planu promjena naplatnog modela (ne jednokratno soft-licenca nego usluga-terminski) + i ovako naplate sasvim dovoljno, koja milijarda više im nije pretjerano važna :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
10 godina
neaktivan
offline
Re: Koristite li piratski ili ilegalni softver?
Alien 1971 kaže...

Na ulici si našao novčanik i 1000 kn unutra. Znaš da nisi nikoga pokrao, samo si ga našao. Moralna dilema da li novac zadržati ili ne...

Slično sa softverom - nisi ga osobno krekao, samo si ga našao krekanog na netu...

 

 Oba primjera su protuzakonita. Nije nikakva dilema. E sad u stvarnom zivotu ima hrpa piratskog softvera, kao sto se i zadrzi hrpa nađenih stvari... Međutim to znaci da zakon nije regulirao.

 

Utaja
Članak 232.

(1) Tko protupravno prisvoji tuđu pokretnu stvar ili imovinsko pravo koji su mu povjereni,

kaznit će se kaznom zatvora do tri godine.

(2) Tko protupravno prisvoji tuđu pokretnu stvar ili imovinsko pravo koje je našao ili do kojih je slučajno došao,

kaznit će se kaznom zatvora do dvije godine.

(3) Ako je vrijednost utajene stvari ili imovinskog prava velika,

počinitelj će se kazniti kaznom zatvora od šest mjeseci do pet godina.

(4) Ako je vrijednost utajene stvari ili imovinskog prava mala, a počinitelj je postupao s ciljem prisvajanja stvari takve vrijednosti,

kaznit će se kaznom zatvora do jedne godine.

 

https://www.zakon.hr/z/98/Kazneni-zakon

Sigurna trazilica: https://www.startpage.com/ Sigurna e-posta: https://protonmail.com/
10 godina
neaktivan
offline
Re: Koristite li piratski ili ilegalni softver?
Old Iggy kaže...
ihush kaže...
Old Iggy kaže...
ihush kaže...
..

 -osim što to kažeš .. (autoritet?) -može argument? -dokaz, presuda-kazna?

-ne postoji piratski-ilegalni soft, osim malware crack i sl .. a ugl 99% korisnika u temi misli/govori o npr windowsu.

Postoji i ilegalni softver (virusi, malveri, i niz drugih), ilegalna upotreba "pravog" softvera (windoze), ilegalna upotreba "pravog" softvera i "pravih" licenci.

MS ne može pri aktivaciji znati je li upotreba prava ili ne. Zato služe inspekcije / MS pravni odjel (za veće probleme) i slično.

Zakon? Imaš više njih (npr. KZ i ZAPSP), korisnik ako želi biti 100% siguran za nabavku softvera ima službene kanale i službene načine licenciranja.

Presude? Pa bar kod nas ih imaš brdo.

 -opet, odgovaraš onim što i ja navodim? ili, ponovo, što je piratski soft, ileglani soft? MS windows nije ilegalni soft. Izvor nije ilegalan niti je u bilo kojem trenu napravljen neki zakonski prekršaj kao crack... a sad na to dodaješ formulaciju ilegalna upotreba? Što koristiš win za terorizam? Nema kućne ilegalne upotrebe tj prije takvih kvalifikacija potrudi se pronaći da je prekršen neki zakon, bilo koji, barem o pedofiliji kao to uobičajeno radi BSA.

-kakva je to rečenica, .. ne može ms znati je li upotreba prava ili ne. .. ha? :) inspekcija? čega? Po kojoj osnovi? Skini sad win i instaliraj, to ti dozvoljava ms-vlasnik i inepktor s tim nema baš ništa dok ne prekriši KZ a tad ima konkretan sudski nalog. Misliš na firme? Zašto misliš da ja ovdje pišem za firme? Firme imaju svoje plaćene ljude koji se o tome brinu.. ne zanimaju me firme u temi, tu smo juzeri-anonimni...

-presude? kod nas? .. ajde baš da vidimo, jednu? može i EU.. jedna? Ili ćemo one naslove kad kriminalca privode (droga, silovanje, oružje.. ali je na slici 14inčni crt i tipkovnica s naslovom piraterija..). Posljednji slučaj povezan s računalima je iz zaprešića zbog ddosanja i ransoma, kao i zadrani koji hakiraju pentagon i sl. -imaš nešto drugo?  ili samo to tako kažeš, pa je to argument? :)

 

-možeš li koristiti npr win pri silovanju, krađi, izradi otrova.. i tad je to taj piratski win? čak i ako si osobno billygates ili negov nećak koji ima tisuću licenci u džepu i vlasnik je osa? To win čini piratskim?

ponovo, piraterija je djelo, ne soft osim već naveden kao virus.. (tu se slažemo i ne moramo dalje lamentirati).. a to djelo povremeno počini i npr bug. Pri tome soft nije postao piratski, nego i dalje MSov. Ako to ne možeš razlikovati tad je uzaludno dalje razglabati..

-''dao'' sam ti jednu licencu za 7z :) može li licenca biti ilegalna ili pirtska? Key? Danas na kiosku prodaju osim novina npr kavu i mobitel-tablet.. kao na benziskim pumpama.. sutra možda prodaju win key kao što prodaju bon mobitel-operatera, to je roba na slobodnom tržištu, nije ni soft ni licenca nego samo key kojeg vlansik validira. Kraj priče (s točkom na kraju) .. :))

Ali ga pišeš i trabunjaš bezveze.

Sam si rekao što je ilegalni soft. Windoze? Nisu ilegalne, može biti ilegalna upotreba (prema MS uvjetima). Npr., ja imam legalno kupljen key po svojim specijalnim uvjetima, ne instaliram, poklonim tebi, ti instaliraš - i evo te u "ilegali".

Presuda kod nas brdo, zahvaljujem svim firmama koje su razni SW ilegalno koristile pa bile prisiljene kupiti novi.

Inspekcija? Policija i carina. Što firme, što i privatno. BTW; KZ nije toliko bitan koliko ZAPSP.

Zakon definira vlasnika SW kao onog tko definira uvjete. Kupnjom licence (ne SW-a!) ili prihvatiš te uvjete ili ne koristiš SW.

 

Što je najgore, to sve je već dugo godina u praksi i nije baš nešto što je nejasno, dapače.

 Vlasnik softvera istina moze definirati uvjete, ali dok god ti uvjeti nisu protivni zakonu.

Ovdje se radi o jednostavnoj stvari koja je zapravo kupoprodaja.

Jednostavan pravni posao koji svi najcesce obavljamo vise puta svaki dan. Bilo da kupimo pecivo ili mobitel.

Jedno opce pravilo je da je sasvim legalno i vlasnik softvera ne moze osporit kupoprodaju rabljenog softvera. Uz uvjet da se prodaje originalni legalni softver, i da se prodaje onoliko prava koliko prodavac ima. I nakon prodaje prodavac vise nema taj primjerak softvera, odnosno tu licencu, i daljnje koristenje bi bilo ilegalno (mora izbrisati sve kopije koji su mozebitno proistekle iz prodanog primjerka). Npr. ako se kupi volume od 100 licenci to se moze preprodati, ali samo kao volume od 100 licenci, ne moze se razdvajti.  Ako ima home licencu ne moze prodati pro... Ako imas 2 licence windowsa i 1 prodas, i dalje ti ostaje 1 licenca, ali ne i 2, onu drugu moras prestatit koristit i pobrisati ako postoji kopija.

To zamagljivanje sa nekim specijalnim uvjetima i custom made softverom je samo to, zamagljivanje. Koliko je takvog softvera, i koji su to uvjeti da ga nijedna druga osoba ne bi mogla koristiti? Mislim da bi takav presedan trebao sud rjesit.

 

 

Sigurna trazilica: https://www.startpage.com/ Sigurna e-posta: https://protonmail.com/
10 godina
neaktivan
offline
Re: Koristite li piratski ili ilegalni softver?
Korny1603987 kaže...

Software je proizvod, netko ga je napravio i lijepo bi bilo da mu se plati.

Sve ostalo spada u domenu zločina - kazne, nužnosti-potrebe.

 

Plaće se nam male, a ne postoji represivni sustav. 

Plaće su nam male, a ne postoji urođeni moralni kodeks amerikanaca kojima je sama riječ torrent sramota.

 

Nekako je očito da je na ovim prostorima korištenje ilegalnog softvera suđeno.

 

To sto se koristeni legalni i originalni softver, odnosno licenca, moze preprodat steti proizvođacu softvera kao i preprodaja bilo koje druge rabljene robe?  I rabljeni mobitel se moze preprodati, umjesto da apple ili samsung i drugi to zabrane da bi prodali sto vise novih primjeraka. U slucaju prodaje rabljenog licenca softvera prelazi iz ruke u ruku kao sto i mobitel prelazi.

Piratstvo i prodaja ilegalnih kopija i dalje je zabranjena i to se uopce ne odnosi na to.

Sigurna trazilica: https://www.startpage.com/ Sigurna e-posta: https://protonmail.com/
6 godina
offline
Koristite li piratski ili ilegalni softver?

Čemu toliko pametovanja, da je MS uvjeren da su svi ti ključevi ilegalno prodani bez problema bi ih u sekundi mogao sve disejblat, ali to ne napravi, tako da je bilo kakva diskusija ovde totalno irelevantna.

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Koristite li piratski ili ilegalni softver?
nikonja kaže...

..ali to ne napravi, tako da je bilo kakva diskusija ovde totalno irelevantna.

 

mogu ali ne rade zato što su svjesni da broj legitimnih licenci nikada nije bilo i nikada neće biti jednak broju instaliranih windowsa.. desktop os im nije ni približno najveći izvor prihoda, bitniji im je market share od skoro 90% u tom podučju, što im konzekventno omogućuje bolju zaradu na drugim područjima.

diskusija je irelevantna kada se radi o privatnim korisnicima, ali je i te kako relevantna za poslovne korisnike.

the problem with my brain is the left side has nothing right in it, and the right side has nothing left in it.
15 godina
offline
Re: Koristite li piratski ili ilegalni softver?
nine kaže...
..ali je i te kako relevantna za poslovne korisnike.

 -kako?

ili, zašto misliš da poslovni ne može kupiti key na npr ebayu? Može, samo što prosječna mala firme ima prosječno nesposobnog knjigovođu koji ne zna ništa (što bi mu bio posao) pa ni kako uvesti robu i obračunati PDV, ne zna knjižiti. Da zna, tad ne bi morala firma isto to platiti u lokalnoj trgovini nrp 800kn s R1 računom, kojeg btw česi printaju za samo 400-500kn. Isti račun, isti key, ista roba, samo jedan je pametniji od drugog pa printa R1 i tad je sve OK..

-neznanje je inače problem, veći, kako u poslu tako i u softu, zakonu itd.. i vladaju još stare priče o vješticama i sl.

-slobodno tržište, možeš bilo što kupiti bilo gdje, dok će te MS support uputiti u lokalnu trgovinu.

-naravno da broj legitimnih nikad neće biti jednak broju instaliranih, naravno da će uvjek biti broj instaliranih veći bar za jedan.. a to je povezano kako, s čime?

-poslovnjaci su biznis-komercijala, imaju svoje djelatnike koji rade za plaću, nek je zarade. Mali kućni korisnici, njima mogu pomoći, kao i početnici koji žele učiti, znati nešto o računalima i sl. .. a najmanje mi je stalo raditi posao BSA koji btw prosipa idiotizme pamfletima o viagri..

-polsovnjaci-biz? Što koriste samo win? .. čemu im koristi win ili većina ima još neke app koje su im nužne, a koje u pravilu imaju višestruko višu cijenu od win.. tak da ako im je problem win, tad su već morali staviti ključ u bravu, ne key-aktivaciju. Poslovnjak koji će propasti ako mu sad iz džepa (računa firme) ispadne 800kn je već propao..

-MS je vlasnik, što god je napravio, sam je kriv za to stanje .. i MS se ne buni, ne žali se.. zato jer je upravo piratizacija najviše pripomogla dostizanju tog statusa dominantnog DE OSa, zašto bi se tad netko treći žalio?

-imaš linux distru kao ubuntu.. u čemu je problem? Cijena? možda ipak neznanje...

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
13 godina
offline
Re: Koristite li piratski ili ilegalni softver?
ihush kaže...

ili, zašto misliš da poslovni ne može kupiti key na npr ebayu?

 

ebay uopće nije u pitanju, možeš ti kupiti na ebayu potpuno legalni win 10 pro box sa coa-om koji košta 120€ 

poslovni korisnici sa outsourcanim IT-om i ovak i onak neće prepuštati nabavku licence štefici iz računovodstva, nego će to ponajviše zbog pitanja odgovornosti prebaciti na IT firmu.

ja (pre)prodam pokoji win 10 svojim korisnicima i u obzir dolaze samo boxovi, jelte oni kaj koštaju 120€.. zašto? isto jednostavno pitanje odgovornosti. što ako dođe do audita, tko je preporučio/prodao licencu od 10€?

jeli bi ti svojim korisnicima prodavao licence od 10€?

 

the problem with my brain is the left side has nothing right in it, and the right side has nothing left in it.
15 godina
offline
Re: Koristite li piratski ili ilegalni softver?

-ok. ... a poveznica s naslovom-temom? ili kad već kažeš da neće licecnu nabavljati štefica.. (slažem se), tad opet imaš male-velike firme koje ni ne nabavljaju licence tako da idu s košaricom u trgovinu, paušal koji je višesrtuko jeftiniji nego malorpdajna cijena (gdje sto posrednika uzme svoj dio, četvrtina je pdv, četvrtina marža, četvrtina marža distributera.. a ms dobije koliko od oem partnera..).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
10 godina
neaktivan
offline
Re: Koristite li piratski ili ilegalni softver?
nine kaže...
nikonja kaže...

..ali to ne napravi, tako da je bilo kakva diskusija ovde totalno irelevantna.

 

mogu ali ne rade zato što su svjesni da broj legitimnih licenci nikada nije bilo i nikada neće biti jednak broju instaliranih windowsa.. desktop os im nije ni približno najveći izvor prihoda, bitniji im je market share od skoro 90% u tom podučju, što im konzekventno omogućuje bolju zaradu na drugim područjima.

diskusija je irelevantna kada se radi o privatnim korisnicima, ali je i te kako relevantna za poslovne korisnike.

 Microsoft ne smije ponistit legalnu licencu jer bi time povrijedio prava potrosaca.

Bez obzira da li je ta licenca promjenila vlasnika, tj preprodana.

Sigurna trazilica: https://www.startpage.com/ Sigurna e-posta: https://protonmail.com/
10 godina
neaktivan
offline
Re: Koristite li piratski ili ilegalni softver?
nine kaže...
ihush kaže...

ili, zašto misliš da poslovni ne može kupiti key na npr ebayu?

 

ebay uopće nije u pitanju, možeš ti kupiti na ebayu potpuno legalni win 10 pro box sa coa-om koji košta 120€ 

poslovni korisnici sa outsourcanim IT-om i ovak i onak neće prepuštati nabavku licence štefici iz računovodstva, nego će to ponajviše zbog pitanja odgovornosti prebaciti na IT firmu.

ja (pre)prodam pokoji win 10 svojim korisnicima i u obzir dolaze samo boxovi, jelte oni kaj koštaju 120€.. zašto? isto jednostavno pitanje odgovornosti. što ako dođe do audita, tko je preporučio/prodao licencu od 10€?

jeli bi ti svojim korisnicima prodavao licence od 10€?

 

 Ako si kupio licencu za kucnu upotrebu svakako je mozes poklonit ili prodati,ali to i dalje ostaje licenca za kucnu upotrebu. 

 

Usedsoft je kompanija koja trguje poslovnim i softverom za privatnu upotrebu.

Dapace na pocetnoj stranici imaju hrpu rabljenog MS softvera za poslovne korisnike.

https://www.usedsoft.com/en/home/

Neka se MS usudi otkazati i jednu jedinu licencu na taj nacin preprodanu ako smije

Sigurna trazilica: https://www.startpage.com/ Sigurna e-posta: https://protonmail.com/
7 godina
protjeran
offline
Re: Koristite li piratski ili ilegalni softver?
ihush kaže...

-ok. ... a poveznica s naslovom-temom? ili kad već kažeš da neće licecnu nabavljati štefica.. (slažem se), tad opet imaš male-velike firme koje ni ne nabavljaju licence tako da idu s košaricom u trgovinu, paušal koji je višesrtuko jeftiniji nego malorpdajna cijena (gdje sto posrednika uzme svoj dio, četvrtina je pdv, četvrtina marža, četvrtina marža distributera.. a ms dobije koliko od oem partnera..).

 Bili se usudio kupiti ebayu licencu za Windowse da radis za Sony ili Google. Dodje im audit i kaze im kakva je ovo vrsta licence, ti im kazes evo racun, kaze Pero iz Imotskog da je bussines licenca. Mozes kupiti licencu na takav nacin jedino od drugog biznisa koji moze odogovarati ako nije prava licenca prodana.

15 godina
offline
Re: Koristite li piratski ili ilegalni softver?
O_O_O kaže...
ihush kaže...

-ok. ... a poveznica s naslovom-temom? ili kad već kažeš da neće licecnu nabavljati štefica.. (slažem se), tad opet imaš male-velike firme koje ni ne nabavljaju licence tako da idu s košaricom u trgovinu, paušal koji je višesrtuko jeftiniji nego malorpdajna cijena (gdje sto posrednika uzme svoj dio, četvrtina je pdv, četvrtina marža, četvrtina marža distributera.. a ms dobije koliko od oem partnera..).

 Bili se usudio kupiti ebayu licencu za Windowse da radis za Sony ili Google. Dodje im audit i kaze im kakva je ovo vrsta licence, ti im kazes evo racun, kaze Pero iz Imotskog da je bussines licenca. Mozes kupiti licencu na takav nacin jedino od drugog biznisa koji moze odogovarati ako nije prava licenca prodana.

- u firmi ne kupujemo ja-ti ili peroperić nego kupuje firma. Koliko google nešto plaća je poslovna stvar (pa i tajna) te firme i ugovora s MSom, tj nema veze s maloprodajnim cijenama-uvjetima na tržištu (kao što ni googleov porez u irskoj s tim nema veze..).

- muči te neki audit.. a što s njim? Što bi te pitali? Gdje si kupio, ili za račun ili bi u porpertisu gledali važeću aktivaciju-licencu npr pro? Ako je MS server prihvatio key, tu je priči kraj, to je važeći key i važeća licenca za win a istovremeno institucija može kršiti ugovor npr enterprise licence i sl.

- što te zapravo muči? Izvor-trgovina, cijena, R1 kojeg naša porezna traži, knjigovodstveno knjiženje robe kupljene izvan hr pa time i poreza ako nije iskazan na računu (a ne može ni biti iskazan ako je trgovina izvan hr jer nitko ne naplaćuje tuđi porez) ili generalno neznanje/nesnalaženje u tematici? :))

 

-kućni juzer nikad nikome ne mora ništa dokazivati niti imati račun, može ga izlaskom iz trgovine baciti. Licenca je pri tome važeća ako je važeća, ako to kaže MS i ako korisnik ne krši uvjete licence. Ne zato jer je cijena x ili trgovina y ili neka institucija kao BSA nešto o tome drugačije misli. + kao što se par postova unazad može provjeriti, posljednji primjer takvog bsa-bulšitinga je iz 2011te... pa zaključi nešto i sam. Čak se i EULA-uvjeti mijenjaju, dok MS kao vlasnik windowsa jedini može odlučivati kako i pod kojim uvjetima će prodavati pravo na korištenje svog softwarea-licence kao i to jel licenca u skladu s uvjetima ugovorenim eulom.

-banalni primjer razlike kučno-poslovno je npr neki freeware software, tj čim postoji taj naziv svatko tko nešto o softu i licencama zna, zna da je to isključivo za kućnu upotrebu dok je za firme sve komercijalno i nije dozvoljena freeware licenca. Pri tome je isti soft, isti izvor-download ista cijena, ista licenca (ne mijenja se, tj to je text-sadržaj.. tj uvjeti korištenja).. a razlika je koristiš li u kući ili na poslu. Kućno je ok, poslovno nije i sad ako radiš za sony ili google i dođe ti neki audit.. gdje, doma?

-poslovno me ne znaima tu na forumu, poslovno = komercijala i podrazumijeva se da imaju osposobljeno osoblje koje plaćaju za taj posao i to je tad njihova briga, ne moja-tvoja, tj da sam tamo zaposlen brinuo bi se do trena kad dam otkaz i tad se više ne bi o tome brinuo pa .. što s tim auditom? :))

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pon 28.10.2019 20:41 (ihush).
7 godina
protjeran
offline
Re: Koristite li piratski ili ilegalni softver?
ihush kaže...
O_O_O kaže...
ihush kaže...

mudri savjet

 Znaci sve je ok. Pogonim 1000 servera na na licencama kupljenim na ebayu, striktno enterprise za 500 eura. Umjesto da kao ostali idiota placam neke lude cifre.

Poruka je uređivana zadnji put uto 29.10.2019 12:15 (O_O_O).
15 godina
offline
Re: Koristite li piratski ili ilegalni softver?
O_O_O kaže...
ihush kaže...
O_O_O kaže...
ihush kaže...

mudri savjet

 Znaci sve je ok. Pogonim 1000 servera na na licencama kupljenim na ebayu, striktno enterprise za 500 eura. Umjesto da kao ostali idiota placam neke lude cifre.

 [troll mode=on]

1000 licenci za windows servere?

Jesi siguran po pitanju vlastitog idiotluka?

 

[/troll mode]

With the anonymity of the internet where one can be anything they want, it constantly amazes me how many choose to be assholes.
7 godina
protjeran
offline
Re: Koristite li piratski ili ilegalni softver?
syncmaster245b kaže...
O_O_O kaže...
ihush kaže...
O_O_O kaže...
ihush kaže...

mudri savjet

 Znaci sve je ok. Pogonim 1000 servera na na licencama kupljenim na ebayu, striktno enterprise za 500 eura. Umjesto da kao ostali idiota placam neke lude cifre.

 [troll mode=on]

1000 licenci za windows servere?

Jesi siguran po pitanju vlastitog idiotluka?

 

[/troll mode]

Gdje mogu jefitnije naci toliki broj licenci? Ili ih ne bi trebao placati 

Da pojasnim ja posjedujem fizicke servere ne rentam ih.

Poruka je uređivana zadnji put uto 29.10.2019 12:56 (O_O_O).
15 godina
offline
Re: Koristite li piratski ili ilegalni softver?
O_O_O kaže...

Gdje mogu jefitnije naci toliki broj licenci? Ili ih ne bi trebao placati 

Da pojasnim ja posjedujem fizicke servere ne rentam ih.

 Mislim, jasno ti je da  malo podbadam ovdje, ali ako ti treba 1000 Windows servera, onda moras poprilicno dobro razmisliti o svojoj poslovnoj strategiji.

With the anonymity of the internet where one can be anything they want, it constantly amazes me how many choose to be assholes.
7 godina
protjeran
offline
Re: Koristite li piratski ili ilegalni softver?
syncmaster245b kaže...
O_O_O kaže...

Gdje mogu jefitnije naci toliki broj licenci? Ili ih ne bi trebao placati 

Da pojasnim ja posjedujem fizicke servere ne rentam ih.

 Mislim, jasno ti je da  malo podbadam ovdje, ali ako ti treba 1000 Windows servera, onda moras poprilicno dobro razmisliti o svojoj poslovnoj strategiji.

 Ma znam.

Ali, moras negdje poceti da napravis profit, licence su legalno placene, cak i ako ih deaktiviraju zbog bilo kojeg razloga, moci cu u medjuvremenu da nadjem nekog silver/gold resellera. Ali trebas uzeti taj pocetni rizik da skupis dovoljno novca za daljnji razvoj.

15 godina
offline
Re: Koristite li piratski ili ilegalni softver?
O_O_O kaže...
..

 Znaci sve je ok. ..

 -nešto očigledno nije.. a gukni golube, pitaj.. što te muči? :)

 

-možeš li kupiti ms-win key u nekoj trgovini? -možeš, ne moraš..

-možeš li skinuti čist-origigi win-install s ms stranice, bez keya, možeš li ga instalirati bez keya.. možeš win10 (ne možeš win7-8, taži key). To je stvar MS-vlasnika. Nije stvar zakona-države ili poreza.

-radi li win bez keya? -radi, onemogućeno podešavanje izgleda DEa, ali radi (prije je bio trial 30 dana, gašenje svaki sat i sl. tj to je odluka MSa, vlansika).

-možeš li u bilo kojem trenu utipkati-aktivirati važeći-valjani key kojeg ms server validira i prihvati (ili odbije) time aktivira win licencu? -možeš.

-propisuje li zakon cijenu li trgovinu kupnje? -ne. Čak ni ms jer je cijena stvar tržišta dok je trgovina stvar slobode i zakona tržišta kao i cijena.

-možeš tako kupiti win licencu u usa, uk, fra, ger, ita, slo, japan, kina.. ili hr. U trgovini konzuma, hgspota, linksa, softwaredealsa, webshopu bilo gdje, kao i sve ostale robe ili soft, steam, google.. ako prodaju traženo (ne možeš ako ne prodaju).

-vrijedi li licenca ako si kupio win npr u francuskoj? -da.

-vrijedi li licenca ako je kupiš u npr hgspotu? -da .. tj kad ukucaš key on se aktivira ili ne. Radi ili ne radi i jedini kojeg se to pita je upravo taj ms-server.

-ako kupiš key na ebayu za 3$ pošto ni trgovina ni cijena nisu kriterij kao ni država ili online (gdje god to bilo, možda je server u texas-dallasu, možda u roterdamu, možda u tašimeksatanu..) i aktivacija prihvati, tad je taj key važeći i win je aktiviran. Tad imaš važeću licencu za taj win.

-mali kućni korisnik nikad nikome ne mora dokazivati računom kupnju (do izlaska iz trgovine moraš imati račun.. moguća kazna ako nemaš).

-poslovni moraju sve troškove knjižiti u poslovne knjige, poreze i sl. .. i svaka porezna muljaža je kažnjiva a jel to soft ili paradajz na računu je nevažno.

-za naše poslovne račune moraš imati R1 jer tako propisuje država, tj oib za identifikaciju pravnog subjekta (samo za njega vriedi račun tj trošak tj predporez .. sve ostalo je porezna prevara i zato je R1 obvezna froma) uz što je i iskazan PDV kao na svakom računu.. ali na običnom računu nema podataka kupca kao obia..

-R1 ne postoji tj to je samo zadna forma koja uključuje i oib-mb tj podatke firme-kupca i služi dvostranoj kontroli tj poreznim muljažama.. ukinuto ulaskom u eu kao obveza i isključivo za domaće..

-ako nešto kupiš u inozemstvu, tad na tom računu ne može biti iskazan hr-porez-pdv jer nitko osim hr ne naplaćuje hr porez. Kupi u texasu, nema hr poreza, a hoćeš li platiti usa porez ili taxfree ovisi.. npr kao nekad mawerštore austrije, platiš pa dobiješ povrat za izvoz .. tj online možeš kupiti bilo gdje i ne plaćaš porez tamo nego u zemlji uvoza kao i carinu.. i tu nastane mali problem kako tad knjižiti knjigovodstveno.. tj neznanje računovođe koji to treba znati.

-odnosno, zašto bi uopće knjižio trošak i pretporez za 20kn.. pogotovo ako tako uštediš 1000kn.. :)

-ms te ne traži račun i ako traži imaš račun ebaya, ms te traži key i ti si key upisao-aktivirao time je priča s msom i licencom gotova a porezna je nešto drugo. Knjige moraju biti uredne, sve ostalo je porezni prekršaj koji nema veze s soft-licencom nego knjigovodstvenim nezannjem ili muljažom.

 

-kao koristiš loader-crack i sl, ako skineš zakonom zaštićen sadržaj torrentom/distribucija tad si pirat, tj tad kršiš kazneni zakon i tad to nema veze s licencom ili r1 računom. Ako crackaš ili kršiš copyright tad si pirat i uopće nije važan R1 račun ili licenca. Ako koristiš u skladu s uvjetima tad nisi pirat, ako ne kršiš neki zakon tad si nevin, normalan građanin a ako kršiš porezni, prometni ili neki treći zakon nisi postao pirat nego prekršitelj tog zakona-djela...

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
7 godina
protjeran
offline
Re: Koristite li piratski ili ilegalni softver?
ihush kaže...
O_O_O kaže...
..

 Znaci sve je ok. ..

 -nešto očigledno nije.. a gukni golube, pitaj.. što te muči? :)

 

-možeš li kupiti ms-win key u nekoj trgovini? -možeš, ne moraš..

-možeš li skinuti čist-origigi win-install s ms stranice, bez keya, možeš li ga instalirati bez keya.. možeš win10 (ne možeš win7-8, taži key). To je stvar MS-vlasnika. Nije stvar zakona-države ili poreza.

-radi li win bez keya? -radi, onemogućeno podešavanje izgleda DEa, ali radi (prije je bio trial 30 dana, gašenje svaki sat i sl. tj to je odluka MSa, vlansika).

-možeš li u bilo kojem trenu utipkati-aktivirati važeći-valjani key kojeg ms server validira i prihvati (ili odbije) time aktivira win licencu? -možeš.

-propisuje li zakon cijenu li trgovinu kupnje? -ne. Čak ni ms jer je cijena stvar tržišta dok je trgovina stvar slobode i zakona tržišta kao i cijena.

-možeš tako kupiti win licencu u usa, uk, fra, ger, ita, slo, japan, kina.. ili hr. U trgovini konzuma, hgspota, linksa, softwaredealsa, webshopu bilo gdje, kao i sve ostale robe ili soft, steam, google.. ako prodaju traženo (ne možeš ako ne prodaju).

-vrijedi li licenca ako si kupio win npr u francuskoj? -da.

-vrijedi li licenca ako je kupiš u npr hgspotu? -da .. tj kad ukucaš key on se aktivira ili ne. Radi ili ne radi i jedini kojeg se to pita je upravo taj ms-server.

-ako kupiš key na ebayu za 3$ pošto ni trgovina ni cijena nisu kriterij kao ni država ili online (gdje god to bilo, možda je server u texas-dallasu, možda u roterdamu, možda u tašimeksatanu..) i aktivacija prihvati, tad je taj key važeći i win je aktiviran. Tad imaš važeću licencu za taj win.

-mali kućni korisnik nikad nikome ne mora dokazivati računom kupnju (do izlaska iz trgovine moraš imati račun.. moguća kazna ako nemaš).

-poslovni moraju sve troškove knjižiti u poslovne knjige, poreze i sl. .. i svaka porezna muljaža je kažnjiva a jel to soft ili paradajz na računu je nevažno.

-za naše poslovne račune moraš imati R1 jer tako propisuje država, tj oib za identifikaciju pravnog subjekta (samo za njega vriedi račun tj trošak tj predporez .. sve ostalo je porezna prevara i zato je R1 obvezna froma) uz što je i iskazan PDV kao na svakom računu.. ali na običnom računu nema podataka kupca kao obia..

-R1 ne postoji tj to je samo zadna forma koja uključuje i oib-mb tj podatke firme-kupca i služi dvostranoj kontroli tj poreznim muljažama.. ukinuto ulaskom u eu kao obveza i isključivo za domaće..

-ako nešto kupiš u inozemstvu, tad na tom računu ne može biti iskazan hr-porez-pdv jer nitko osim hr ne naplaćuje hr porez. Kupi u texasu, nema hr poreza, a hoćeš li platiti usa porez ili taxfree ovisi.. npr kao nekad mawerštore austrije, platiš pa dobiješ povrat za izvoz .. tj online možeš kupiti bilo gdje i ne plaćaš porez tamo nego u zemlji uvoza kao i carinu.. i tu nastane mali problem kako tad knjižiti knjigovodstveno.. tj neznanje računovođe koji to treba znati.

-odnosno, zašto bi uopće knjižio trošak i pretporez za 20kn.. pogotovo ako tako uštediš 1000kn.. :)

-ms te ne traži račun i ako traži imaš račun ebaya, ms te traži key i ti si key upisao-aktivirao time je priča s msom i licencom gotova a porezna je nešto drugo. Knjige moraju biti uredne, sve ostalo je porezni prekršaj koji nema veze s soft-licencom nego knjigovodstvenim nezannjem ili muljažom.

 

-kao koristiš loader-crack i sl, ako skineš zakonom zaštićen sadržaj torrentom/distribucija tad si pirat, tj tad kršiš kazneni zakon i tad to nema veze s licencom ili r1 računom. Ako crackaš ili kršiš copyright tad si pirat i uopće nije važan R1 račun ili licenca. Ako koristiš u skladu s uvjetima tad nisi pirat, ako ne kršiš neki zakon tad si nevin, normalan građanin a ako kršiš porezni, prometni ili neki treći zakon nisi postao pirat nego prekršitelj tog zakona-djela...

 Jasno mi je to, ne brinu me racuni niti porezna. Vec da bi kljucevi u jednom trenutku mogli prestati raditi. Dosta tih sellera na eBayu i na Bugovim stranicama, koriste enterprise  volume licence za generiranje kljuceva. Ti ne mozes kontrolirati tko to radi, kad kupujes online. A prodaja tih kljuceva jer zabranjena EULAom.

15 godina
offline
Re: Koristite li piratski ili ilegalni softver?
O_O_O kaže...
..

 Jasno mi je to, ne brinu me racuni niti porezna. Vec da bi kljucevi u jednom trenutku mogli prestati raditi. Dosta tih sellera na eBayu i na Bugovim stranicama, koriste enterprise  volume licence za generiranje kljuceva. Ti ne mozes kontrolirati tko to radi, kad kupujes online. A prodaja tih kljuceva jer zabranjena EULAom.

 - da ms to želi (važnije, da može razlikovati..) tad bi ms već kod aktivacije-provjere odbio te keyeve. MS je sam stvorio takvo stanje i usprkos tome ima svoj isnteres razlog.. i ne brine se o tome pretjerano, pa ne moraš ni ti :)

-normalne licence su home-pro, ne ent .. i kad pribavljaš key tog si (koliko vidim) svjestan, jer ent nije za normalne juzere-tržište.. i može biti godišnji, koj tad vrijedi dok vrijedi, dok institucija koaj ima ugovor plaća ugovor.. Zašto bi ti ako nisi takva institucija želio koristiti takvu licencu ne vidim neki razlog, tj za normalne-jednokratne aktivacije aktiviraš home-pro i to je to.. jednom aktiviran i povezan id mbo je trajno (dok ms ne kaže drugačije a pravno to baš i ne može..).

-previše šalabajzaš nekim imaginarnim uvjetima kao ent i 1000 servera.. -trolaš :) ili imaš konkretno pitanje? Kupiš key na ebayu, aktiviraš, radi. Što još? Ne radi? Žališ se ebayu i dobiješ povrat plaćenog, čak bolje nego reklamacija za soft licence u trgovini ili nazoveš ms-help i njihov support ti pomogne u aktivaciji LEGALNOG keya tj licence, jer ako ti to napravi ms supprot što je tad nelegalno ili nevažeće? To bi neki inspektor mogao osporiti? Zaboravi sad na R1 što je porezni porpis.. licenca s tim nema veze.

 

-sve u nekom trenutku može prestati raditi.. ako ništa drugo zbog kvara. ili tijekom vremena npr za tisuću godina.. ili sutra. Razlog? Za sad ga ne vidimo, kad se desi tad ćemo možda znati. Npr MS propadne i nestane kao firma, nestane njihov server i nema više aktivacije.. moguće ali prije ćeš dobiti na lotu zar ne? :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
7 godina
protjeran
offline
Re: Koristite li piratski ili ilegalni softver?
ihush kaže...
O_O_O kaže...
..

citat

 Mozda predjem na Linux. Onda nema ni racuna. A 1000 servera je nista. Pocnes sa 50, pa polako dodajes. Svaka firma srednje velicine ima ili renta toliku kolicinu.

Lako je traziti reklamaciju problem je utroseno vrijeme i ako server ne radi. Vrijeme je novac.

Poruka je uređivana zadnji put sri 30.10.2019 13:07 (O_O_O).
15 godina
offline
Re: Koristite li piratski ili ilegalni softver?
O_O_O kaže...
..

 Mozda predjem na Linux. Onda nema ni racuna. A 1000 servera je nista. Pocnes sa 50, pa polako dodajes. Svaka firma srednje velicine ima ili renta toliku kolicinu.

Lako je traziti reklamaciju problem je utroseno vrijeme i ako server ne radi. Vrijeme je novac.

 aaa, tako :) znači počenm s 50 i dodam .. (kad? drugi dan?) koliko 950? ili svaki dan po jedan? No kad smo to riješili, kave to veze ima s naslovom teme i btw krati citate pogotovo kad nema poveznice ni sa čime.. :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice