Bojno polje Fukushima I

poruka: 211
|
čitano: 63.441
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Bojno polje Fukushima I".
16 godina
offline
Bojno polje Fukushima I

i ušutkat već jednom zelene i paničare.. imamo direktan sukob dva lobija.. pro i con nuklear..

doduše, krivi su naši mediji koji pišu gluposti na razini 24sata i rtl-a.. sve u službi panike i veće tiraže..

a svi nepismeni i neupućeni ko goran vugrinec.. čast iznimkama

Demokracija je, također, kada dva vuka i jedna ovca glasuju što će biti za večeru.
Poruka je uređivana zadnji put sub 19.3.2011 19:35 (nixass).
Moj PC  
20 1 hvala 0
14 godina
offline
Bojno polje Fukushima I

Ne sumnjam u stručnost ovoga čovjeka. Ali koliko pratim zbivanja u Japanu on je jedini cijelo vrijeme spuštao loptu na zemlju i govorio kako to nije ništa. Makar sam kaže da putuje i nema cijelovite informacije u zadnje vrijeme.

 

Zanima me dali bi spuštao tako loptu da se NEDAJ bože desila "havarija" u Krškom, ili bi onda bila katastrofa.

Moj PC  
2 5 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Bojno polje Fukushima I

Edit: Za nixassa

 

Svatko ima pravo govoriti, uključivši tu i zelene i paničare.

 

Bitno je, međutim, da informacije koje dobivamo budu točne, tako da svatko može za sebe donijeti sud baziran na činjenicama, a ne na izmišljotinama. 

 

Sva sreća da Fukushima više nije prva vijest u novinama i na TV iako je očito da još trebaju mjeseci i mjeseci sanacije svega što se tamo dogodilo. 

This space for rent!
Poruka je uređivana zadnji put sub 19.3.2011 19:49 (Drago).
16 godina
moderator
offline
Re: Bojno polje Fukushima I
Crotiger kaže...

Ne sumnjam u stručnost ovoga čovjeka. Ali koliko pratim zbivanja u Japanu on je jedini cijelo vrijeme spuštao loptu na zemlju i govorio kako to nije ništa. Makar sam kaže da putuje i nema cijelovite informacije u zadnje vrijeme.

 

Zanima me dali bi spuštao tako loptu da se NEDAJ bože desila "havarija" u Krškom, ili bi onda bila katastrofa.

 

 

Sve krivo i netočno. Primjer emocionalnog, a intelektualno nepoštenog načina raspravljanja.

 

Niti je on "jedini" koji je spuštao loptu niti je govorio da "to nije ništa" - pogledaj tekstove na stranicama Hrvatskog nuklearnog društva. Nađi mi gdje je to Šimić napisao za ovo u Japanu da to "nije ništa" - bilo u ovom tekstu ili nekom drugom?

 

Ne možeš iskrivljavati tuđe riječi i onda tobože s onim što nitko nije rekao "polemizirati" - to je nisko i nepošteno. 

 

Što se tiče razlike između havarije i katastrofe za njega, objasnio ju je u svom tekstu.

This space for rent!
Poruka je uređivana zadnji put sub 19.3.2011 20:06 (Drago).
16 godina
online
Re: Bojno polje Fukushima I
Crotiger kaže...

Ne sumnjam u stručnost ovoga čovjeka. Ali koliko pratim zbivanja u Japanu on je jedini cijelo vrijeme spuštao loptu na zemlju i govorio kako to nije ništa. Makar sam kaže da putuje i nema cijelovite informacije u zadnje vrijeme.

 

Zanima me dali bi spuštao tako loptu da se NEDAJ bože desila "havarija" u Krškom, ili bi onda bila katastrofa.

  Ako bi slučajno, hipotetički, takvu situaciju opisao drugačije, da li bi to bilo zato što bi bolje sagledao situaciju ili zato što bi, zbog blizine, ponešto izgubio na objektivnosti?  {#}

 

Niko ne poriče da je situacija vrlo loša za svakog toliko nesrećnog da se i dalje nalazi u blizini nuklearke. Za sve nas van Japana situacija je manje više bezbolna.

16 godina
offline
Bojno polje Fukushima I

To već sada ima za posljedicu da je veliki broj radnika (samuraja!, nikako kamikaza) značajno ozračen. 

 
2 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Bojno polje Fukushima I

 

Ali nikako mi nije jasan ovaj frajer što u Japanu živi 10-tak godina (prvi link na kraju).

 

Moramo shvatiti Japance i njihovu kulturu i to da će oni prikrivati sve nepravilnosti ako postoje i čekati najbolje uvjete da nešto poduzmu.

Oke, ako se pokvari rampa na parkiralištu, onda mogu tako nešto shvatiti. Ali ne mogu ako se radi o hebenom NUKLEARNOM REAKTORU. Takoreći upravljaš najsmrtonosnijim oružjem na zemlji. Vidiš da imaš problema. Znaš da može nastati shranje. Onda djeluješ odmah, a ne čekaš prosvjećenje. Ako ti se treba ukazati Djevica Marija, Uskrsni Zec i Chuck Norris da tebi napokon sine da pouzmeš mjere opreza, onda, sry, ali nisi sposoban za taj posao. Neš ti meni, on će se zamjeriti šefu. A to što će sad 50-60 (il kolko već) radnika umrijeti, aaaaa, to nema veze. Bitno da on nije šefu dosađivao. I ja bih sada trebao to razumjeti? Tu logiku? Pa to nije japanska kultura, to je idiotizam, nesposobnom, ulizivanje i neodgovornost.

 

Onda onaj dio - a nisu oni krivi jer budimo realni šansa da ti se dogodi potres, tsunami i nuklearna katastrofa je ravna šansi da dobiješ na lotu. A da? A Murphyjev zakon? I opet - imaš najsmrtonosnije oružje na zemlji! Ne da bi morao imati plan kako postupiti ako se dogodi potres, tsunami i otkažeti ti hlađenje, nego moraš biti spreman na to da pored ovoga nabrojenoga te pogodi meteor, napadnu vanzemaljci i Mjesec udari u tebe.

Pa budimo realni, i sam autor na kraju kaže da najveći problem u Japanu su potresi. Ok.  Pitanje za milijun kuna - što možeš očekivati da će s potresom nastati ukoliko imaš veliku vodenu površinu? Pa to zna svaki drugi srednjoškolac. I oni nisu bili spremni na dvije paralelne katastrofe, ne tri (trejća je samo posljedica ove dvije prve) - potres + tsunami. 

I ako već povlačimo paralelu sa računalnom industrijom, onda ja mogu povući paralelu sa kriptografijom - gledaš the worst case scenario, ne onaj koji tebi paše ili onaj koji ima najveću vjerojatnost da će se dogoditi.

 

A ono što autor uopće nije spomenuo (na linku, jel...), a to je da su nuklearke bile upozorene prije dvije ili tri godine da odlaganje samog otpada u bazene ukoliko se dogodi incident može voditi većoj katastrofi. Naravno, novac je bio u pitanje, pa po tom pitanju nije napravljeno ništa. A kako je sve završilo, vidimo i sami...

 

 

You can patch technical vulnerabilities as they evolve, but there is no patch for stupidity, or rather gullibility. - Kevin Mitnick
Poruka je uređivana zadnji put sub 19.3.2011 21:05 (Bukva).
15 godina
offline
Re: Bojno polje Fukushima I
Bukva kaže...

 

Ali nikako mi nije jasan ovaj frajer što u Japanu živi 10-tak godina (prvi link na kraju).

 

Moramo shvatiti Japance i njihovu kulturu i to da će oni prikrivati sve nepravilnosti ako postoje i čekati najbolje uvjete da nešto poduzmu.

 

Da si ovo rekao za bilo koji narod na svijetu najvjerovatnije ne bi pogrijesio, no to si rekao za naciju kojoj je moral u poslovnom svijetu svjetlosnim godinama daleko od zapadnjackog. Nemjeriljivo veca sramota je lagati i izgubiti cast nego istrpjeti posljedice greske, nesrece, nezgode ili cega vec ne.

 

Najbolji nedavni primjer ti je Toyota i njihovi problemi sa automobilima i kongresno saslusanje predsjednika korporacije g. Toyode.

Who the fuck is General Failure? And why is he reading my harddisk?
Poruka je uređivana zadnji put sub 19.3.2011 21:19 (syncmaster245b).
16 godina
neaktivan
offline
Bojno polje Fukushima I

nebih jos sve ovo spustio rame uz rame na onoj nesretnoj skali uz tri milje. mozda porast optimizma zbog zaustavljanja "spiralnih negativnosti" navodi ka tome...ipak je jos sve nedoreceno..tri milje su ispod fukushime.

glede medijske pokrivenosti ili samaranja,tko ima masniji žiži crveno/zuti baner breaking news, ode sve u drugi plan... prije 25 min 110 tomahowka ispaljeno na libiju, o radijiciji cemo drugom prilikom. sad ce sva ona mobilna rulja sa satelitskim telefonima, po ustaljenom sablonu teatralno iz pijeska slikovito docaravat kako tomahowk zabit devi u dupe.

 

i kao sto je covjek povise napisao,a ja sam to vec spominjao.... mozda nekada,a ni tada, necemo znati sto znaci pojam ČAST.

ko je tamo stavljao prst u uvo ili hranio tamagocija, sasvim nebitno...cast je ipak na prvom mjestu.

Poruka je uređivana zadnji put sub 19.3.2011 22:02 (torrente).
 
1 0 hvala 0
14 godina
protjeran
offline
Re: Bojno polje Fukushima I
Bukva kaže...

 

 

Onda onaj dio - a nisu oni krivi jer budimo realni šansa da ti se dogodi potres, tsunami i nuklearna katastrofa je ravna šansi da dobiješ na lotu. A da? A Murphyjev zakon? I opet - imaš najsmrtonosnije oružje na zemlji! Ne da bi morao imati plan kako postupiti ako se dogodi potres, tsunami i otkažeti ti hlađenje, nego moraš biti spreman na to da pored ovoga nabrojenoga te pogodi meteor, napadnu vanzemaljci i Mjesec udari u tebe.

Pa budimo realni, i sam autor na kraju kaže da najveći problem u Japanu su potresi. Ok.   Pitanje za milijun kuna - što možeš očekivati da će s potresom nastati ukoliko imaš veliku vodenu površinu? Pa to zna svaki drugi srednjoškolac. I oni nisu bili spremni na dvije paralelne katastrofe, ne tri (trejća je samo posljedica ove dvije prve) - potres + tsunami.

I ako već povlačimo paralelu sa računalnom industrijom, onda ja mogu povući paralelu sa kriptografijom - gledaš the worst case scenario, ne onaj koji tebi paše ili onaj koji ima najveću vjerojatnost da će se dogoditi.

 

A ono što autor uopće nije spomenuo (na linku, jel...), a to je da su nuklearke bile upozorene prije dvije ili tri godine da odlaganje samog otpada u bazene ukoliko se dogodi incident može voditi većoj katastrofi. Naravno, novac je bio u pitanje, pa po tom pitanju nije napravljeno ništa. A kako je sve završilo, vidimo i sami...

 

 

Tocno to, gradit nuklearku prakticki "20m" od obale u vjerojatno najtrusnijoj zoni na svijetu je po meni teski kretenizam.

Da je doslo do Kineskog sindroma (a jos uvijek nije iskljucen taj scenario) posljedice bi bile strasne - mogucnosti izljevanja sadrzaja 3 reaktora u ocean je po meni gori scenario od onog Cernobilskog...

syncmaster245b kaže...
Bukva kaže...

 

Ali nikako mi nije jasan ovaj frajer što u Japanu živi 10-tak godina (prvi link na kraju).

 

Moramo shvatiti Japance i njihovu kulturu i to da će oni prikrivati sve nepravilnosti ako postoje i čekati najbolje uvjete da nešto poduzmu.

 

Da si ovo rekao za bilo koji narod na svijetu najvjerovatnije ne bi pogrijesio, no to si rekao za naciju kojoj je moral u poslovnom svijetu svjetlosnim godinama daleko od zapadnjackog. Nemjeriljivo veca sramota je lagati i izgubiti cast nego istrpjeti posljedice greske, nesrece, nezgode ili cega vec ne.

 

Najbolji nedavni primjer ti je Toyota i njihovi problemi sa automobilima i kongresno saslusanje predsjednika korporacije g. Toyode.

Iz clanka i svih ovih primjere jasno je da Japanci i nisu bas skloni laganju ali zato su prvaci kad treba presucivat bolnu istinu, sute ko pizd3 i cekaju neka "bolja" vremana... dok im to konacno ne dodje na naplatu.

 

 

p.s. pitanje za autora ovog texta ili nekog tko se malo vise razumije, od kad se to jacina potresa izrazava u G?!?

Nazalost profesori Marjanac,Tibljas, Balen, Moro..., me nisu naucili tome, jel to neka arhitektonska frazologija ili sta? Zahvaljujem unaprijed.

-To Start Press Any Key. A gdje je ANY tipka?-
Poruka je uređivana zadnji put sub 19.3.2011 22:05 (dado8).
16 godina
neaktivan
offline
Re: Bojno polje Fukushima I
dado8 kaže...
 p.s. pitanje za autora ovog texta ili nekog tko se malo vise razumije, od kad se to jacina potresa izrazava u G?!?

Nazalost profesori Marjanac,Tibljas, Balen, Moro..., me nisu naucili tome, jel to neka arhitektonska frazologija ili sta? Zahvaljujem unaprijed.

http://en.wikipedia.org/wiki/Peak_ground_acceleration

Q: a kako se to linux ponasa kad crkne hdd? A: zastekava svakih 60 sec,ali prezivi se
16 godina
offline
Re: Bojno polje Fukushima I
dado8 kaže...

Da je doslo do Kineskog sindroma (a jos uvijek nije iskljucen taj scenario) posljedice bi bile strasne - mogucnosti izljevanja sadrzaja 3 reaktora u ocean je po meni gori scenario od onog Cernobilskog...

 A ja pak mislim da bi to bila najbolja stvar koja bi se mogla dogoditi iz svega ovoga. Radijacija bi se prosirila preko pola oceana( a mozda i sire). Nitko vise ne bi htio jesti ribu iz toga dijela, a mozda i iz mora uopce, i za par godina bi morski  svijet (ribe, skoljke, kitovi) procvjetao iznad svih ocekivanja... {#}

A mozda bi isplivala i godzila...

Those damn scientist people have been promising global warming for years now. But when I go outside it's still very cold. I want the global warming like they promised NOW! I hate being cold...
16 godina
offline
Re: Bojno polje Fukushima I
Drago kaže...

Edit: Za nixassa

 

Svatko ima pravo govoriti, uključivši tu i zelene i paničare.

 

Bitno je, međutim, da informacije koje dobivamo budu točne, tako da svatko može za sebe donijeti sud baziran na činjenicama, a ne na izmišljotinama. 

 

Sva sreća da Fukushima više nije prva vijest u novinama i na TV iako je očito da još trebaju mjeseci i mjeseci sanacije svega što se tamo dogodilo. 

slažem se da svatko ima pravo govoriti, al ti komentari se svode na apokaliptične zaključke, uglavnom, i to me jako smeta.. no, tu moram na sebi poradit :D

slažem se i da informacija mora biti prava, bilo je dosta proturječnih informacija čak i od samog izvora.. a naši se vode za time, pišu što njima paše, ne znaju prevodit sa engleskog kamoli japanskog, "stručnjaci" na portalima pišu vijesti i objašnjavaju terminologiju nuklearne fizike a dan ranije su pisali članke o big brotheru, simoni i vjenčanju princa williama i njegove fukse i odjednom ih urednik stavi na udarne vijesti za koje bih ja osobno rado honorirao nekog sa specijaliziranih ustanova (hr. nuk. društvo). al to je već SF u vremenu kad je tiraža bitnija od prave informacije. sloboda novinarima, "novinarima" stegovna odgovornost.

 

interesantno mi je da sve što je moglo poći po zlu, pošlo je.. srećom, najgore se nije dogodilo.

Demokracija je, također, kada dva vuka i jedna ovca glasuju što će biti za večeru.
16 godina
offline
Re: Bojno polje Fukushima I
Bukva kaže...

 

Ali nikako mi nije jasan ovaj frajer što u Japanu živi 10-tak godina (prvi link na kraju).

 

Moramo shvatiti Japance i njihovu kulturu i to da će oni prikrivati sve nepravilnosti ako postoje i čekati najbolje uvjete da nešto poduzmu.

Oke, ako se pokvari rampa na parkiralištu, onda mogu tako nešto shvatiti. Ali ne mogu ako se radi o hebenom NUKLEARNOM REAKTORU. Takoreći upravljaš najsmrtonosnijim oružjem na zemlji. Vidiš da imaš problema. Znaš da može nastati shranje. Onda djeluješ odmah, a ne čekaš prosvjećenje. Ako ti se treba ukazati Djevica Marija, Uskrsni Zec i Chuck Norris da tebi napokon sine da pouzmeš mjere opreza, onda, sry, ali nisi sposoban za taj posao. Neš ti meni, on će se zamjeriti šefu. A to što će sad 50-60 (il kolko već) radnika umrijeti, aaaaa, to nema veze. Bitno da on nije šefu dosađivao. I ja bih sada trebao to razumjeti? Tu logiku? Pa to nije japanska kultura, to je idiotizam, nesposobnom, ulizivanje i neodgovornost.

 

 

ja bih ovdje prozvao koorporativce koji gledaju dionice i PR makar bili i japanci, ipak, da se to događalo u npr usa, ko zna što bi bilo. divljaci.. da se pitalo struku, vrlo vjerojatno bi se poduzelo nešto pametno jer oni imaju inžinjerski moral koji je malo drukčiji od ekonomskog.. "skoro" se dogodilo kao i černobilska situacija, u smislu prekasnog reagiranja.. srećom, vodeni topovi ih spasiše, zasad.

 

 

edit:

 

ispričavam se na dva posta zaredom

Demokracija je, također, kada dva vuka i jedna ovca glasuju što će biti za večeru.
Poruka je uređivana zadnji put sub 19.3.2011 23:10 (nixass).
16 godina
neaktivan
offline
Bojno polje Fukushima I

Koliko gluposti u jednom threadu... Kao po običaju, kod nas su svi stručnjaci za sve, pa tako i nuklearne elektrane. Jednostavno budi čovik i reci: "Ne znam ništa o nuklearnim elektranama. Neću solit nikome pamet i vjerovat ću nekome tko je stručan u tome, bavi se time cijeli život i autoritet je u tome području!" Nakon toga prouči poznate činjenice o svemu i budi informiran (ne od strane kvazi-novinara na portalima već na provjerenim izvorima informacija).

 

Za početak baciti oko na ovo:

http://xkcd.com/radiation/

 

A dalje je wikipedia sasvim ok izvor za ovu tematiku:

http://en.wikipedia.org/wiki/Nuclear_reactor

http://en.wikipedia.org/wiki/Containment_building

http://en.wikipedia.org/wiki/China_syndrome

http://en.wikipedia.org/wiki/Nuclear_safety

http://en.wikipedia.org/wiki/Chernobyl_disaster

http://en.wikipedia.org/wiki/Three_Mile_Island_accident

http://en.wikipedia.org/wiki/Sievert

http://en.wikipedia.org/wiki/Ionizing_radiation#Ionizing_radiation_level_examples

 

Inače, nuklearke se vrlo lako usporede s avionima - ljude je strah, ali su u principu vrlo sigurne... Evo primjer jedne zanimljive činjenice (broj smrti po proizvedenom TWh s obzirom na tip elektrane):

 

Energy Source         Death Rate (deaths per TWh)

 

Coal – world average         161 (26% of world energy, 50% of electricity)

Coal – China             278

Coal – USA              15

Oil                 36  (36% of world energy)

Natural Gas              4  (21% of world energy)

Biofuel/Biomass           12

Peat                 12

Solar (rooftop)            0.44 (less than 0.1% of world energy)

Wind                 0.15 (less than 1% of world energy)

Hydro                 0.10 (europe death rate, 2.2% of world energy)

Hydro - world including Banqiao)   1.4 (about 2500 TWh/yr and 171,000 Banqiao dead)

Nuclear                0.04 (5.9% of world energy)

 

 

A to uključuje i Černobil. Još jedno istraživanje: http://manhaz.cyf.gov.pl/manhaz/strona_konferencja_EAE-2001/15%20-%20Polenp~1.pdf

I slabo poznata nesreća u Kini, gdje se 1975 urušila ogromna brana hidroelektrane: http://en.wikipedia.org/wiki/Banqiao_Dam
quote: "According to the Hydrology Department of Henan Province,[5] in the province, approximately 26,000 people died from flooding and another 145,000 died during subsequent epidemics and famine. In addition, about 5,960,000 buildings collapsed, and 11 million residents were affected."
Za usporedbu, broj direktnih smrti od nesreće u Černobilu je reda veličine 50 (i to uglavnom vatrogasaca koji su gasili požar na licu mjesta a nisu uopće bili svjesni situacije), a broj ljudi koji su i koji će umrijeti od posljedica zračenja je oko 4000 (a to su najpesimističnije procjene).
Kao kuriozitet, spominjem malo poznatu činjenicu su u Černobilu unatoč nesreći na reaktoru br.4 nakon samo par mjeseci osposobljeni reaktori 1 i 2, a godinu dana nakon nesreće osposobljen je i reaktor 3 koji je u istoj zgradi kao i reaktor 4. Ljudi su najnormalnije dolazili na posao i radili u kontroliranim uvjetima, što pokazuje da čak i tamo stanje nije bilo toliko katastrofalno kao što se o tome priča. Reaktor 2 je ugašen 1991, reaktor 1 1995, a reaktor 3 2000. godine.

 

Poruka je uređivana zadnji put ned 20.3.2011 0:40 (9500).
 
14 2 hvala 10
13 godina
protjeran
offline
Bojno polje Fukushima I

Povecanje broja nuklearki povecava rizik. usporedjivanje broja smrti je kretenizam jer kad jednom bude kasno onda je definitivno kasno. radijacija ubija zivot a ne samo ljude. nuklearni otpad? pa gdje ce s njim? slati ga raketama u svemir? mozda jedino rjesenje.

 
2 3 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Bojno polje Fukushima I
9500 kaže...

Koliko gluposti u jednom threadu... Kao po običaju, kod nas su svi stručnjaci za sve, pa tako i nuklearne elektrane. Jednostavno budi čovik i reci: "Ne znam ništa o nuklearnim elektranama. Neću solit nikome pamet i vjerovat ću nekome tko je stručan u tome, bavi se time cijeli život i autoritet je u tome području!" Nakon toga prouči poznate činjenice o svemu i budi informiran (ne od strane kvazi-novinara na portalima već na provjerenim izvorima informacija).

 

Za početak baciti oko na ovo:

http://xkcd.com/radiation/

 

A dalje je wikipedia sasvim ok izvor za ovu tematiku:

http://en.wikipedia.org/wiki/Nuclear_reactor

http://en.wikipedia.org/wiki/Containment_building

http://en.wikipedia.org/wiki/China_syndrome

http://en.wikipedia.org/wiki/Nuclear_safety

http://en.wikipedia.org/wiki/Chernobyl_disaster

http://en.wikipedia.org/wiki/Three_Mile_Island_accident

http://en.wikipedia.org/wiki/Sievert

http://en.wikipedia.org/wiki/Ionizing_radiation#Ionizing_radiation_level_examples

...

U znanstvenom svijetu ne postoji ili barem nebi smio postojati argumentum ad verecundiam pa ti je i prvi podebljani dio u sukobu s drugim podebljanim dijelom teksta.

 

Ako pretpostavimo da su čitatelji sposobni (a među komentatorima imaš inženjere i doktore znanosti, a ne samo "obične ljude") educirati se dovoljno iz provjerenih izvora, sposobni su i raspravljati o tematici relativno informirano. Oslanjati se samo na izjavu "autoriteta" je pogrešan pristup, pogotovo kada se radi o tematici o kojoj ni ljudi uz elektranu ne znaju što točno reći.

 

Količina prešućenog je nepoznata, stvarno stanje je nepoznato i stručnjacima na terenu, pa se sve svodi na vjerojatnost, nagađanja i procjene te je logično da je to dopušteno i na forumima.

Poruka je uređivana zadnji put ned 20.3.2011 15:42 (naxeem).
16 godina
offline
Re: Bojno polje Fukushima I

http://www.h-alter.org/vijesti/ekologija/verbalne-akrobacije-hrvatskih-nuklearaca

 

"Isti dan navečer profesor Šimić je bio i gost u dnevniku Nove TV. Iz razgovora ću izdvojiti dva pitanja. Prvo pitanje koje mu je postavljeno glasilo je "Da li je moguće prikriti podatke o radioaktivnosti?". Na to pitanje profesor odgovara da u to osobno ne vjeruje i da to nije moguće sakriti te kao krunskim dokazom maše uređajem za mjerenje radioaktivnosti kojim, kako kaže, svatko može izmjeriti radioaktivnost, kao da takve uređaje ljudi nose stalno okolo sa sobom poput mobitela.

 

Teško mi je sada prešutjeti i nedavne probleme u nuklearki Krško (2008.), kada su nuklearci u težnji da umanje percepciju problema u javnosti, zabranili uzimanje uzoraka vode austrijskim udrugama za zaštitu okoliša čiji članovi su došli do nuklearke. Opravdanje je bilo da su im tamo došli s nekim aparatićima mjeriti radioaktivnost, uz njih tako velike stručnjake koji sve imaju pod kontrolom. Onda im aparatići nisu bili cool i nisu im dozvolili mjerenja, a sada taj aparatić pokazuju kao vrhovni dokaz da se ne može manipulirati podacima o radioaktivnosti. Čudan neki način razmišljanja."

It is our duty as men and women to proceed as though the limits of our abilities do not exist - Pierre Teilhard de Chardin
16 godina
offline
Re: Bojno polje Fukushima I
idem napravit kompaktni digitalni geiger brojac pogodan za ugradnju u mobitele. Prodavat ce se ko blesav, mozda me i apple sponzorira
Demokracija je, također, kada dva vuka i jedna ovca glasuju što će biti za večeru.
15 godina
offline
Re: Bojno polje Fukushima I
nixass kaže...
idem napravit kompaktni digitalni geiger brojac pogodan za ugradnju u mobitele. Prodavat ce se ko blesav, mozda me i apple sponzorira

Jučer sam baš pročitao u novinama da su u nekoj tvrtki kod Siska prodali 10 geigerovih brojača u par dana.

Mislim da ljudi kod nas previše paničare.

Japanci su pripremljeni na potrese i njihove posljedice budući da žive u takvom području.

When the power of love overcomes the love of power the world will know peace. Music is my religion.
15 godina
odjavljen
offline
Re: Bojno polje Fukushima I
Drago kaže...

Svatko ima pravo govoriti, uključivši tu i zelene i paničare.

Svako ima pravo govoriti, ali iza tog prava stoji i odgovornost. Širenje netočnih podataka ili krive interpretacije točnih podataka u svrhu izazivanja panike u krajnjoj mjeri može biti i radnja protiv opće sigurnosti.

 

 

Gospodine Šimiću, ako pratite ovaj thread, postoji li u elektranama kao što je Krško mogućnost hlađenja isključivo strujanjem vode u rijeci? Mislim da bi to bilo izvedivo kao krajnji backup u slučaju da zakažu i generatori.

Big wheel keep on turning, Proud Mary keep on burning, Trolling, trolling, trolling on the river.
16 godina
offline
Re: Bojno polje Fukushima I
MrBlc kaže...
Drago kaže...

Svatko ima pravo govoriti, uključivši tu i zelene i paničare.

Svako ima pravo govoriti, ali iza tog prava stoji i odgovornost. Širenje netočnih podataka ili krive interpretacije točnih podataka u svrhu izazivanja panike u krajnjoj mjeri može biti i radnja protiv opće sigurnosti.

 Pa se onda dogadja ovo:

http://www.msnbc.msn.com/id/42135438/ns/health-health_care/

"At least seven people have reported reactions to the drug, often called by its chemical name, KI, including two who said they were suffering from serious symptoms including vomiting, racing heart and dizziness or vertigo." {#}

 

No, glavno da se tablete dobro prodaju:

http://www.foxnews.com/us/2011/03/15/drug-stores-report-sudden-increase-potassium-iodide-sales/

Those damn scientist people have been promising global warming for years now. But when I go outside it's still very cold. I want the global warming like they promised NOW! I hate being cold...
15 godina
neaktivan
offline
Re: Bojno polje Fukushima I

Nemgu se otet sljedećem dojmu:

  • nakon Černobila zabilježen je interesatni porast nekih bolesti i deformacija pri rođenju djece - naravno nije se to dogodilo meni ili nekom mom pa jel .. nije problem
  • upopaštena je najbolja zemlja za poljoprivredu na svijetu, rekli bi trajno jer ako se radi o periodima nuklarnog raspada, to je gledajući na sve generacije kojih se možemo sjetiti unaprijed i u nazad jednako vječnosti
  • izbacivanje humusne zemlje veličine Francuske iz svakog oblika ljudskog života, životi oboljelih i umrlih, roditelja koji su dobili djecu s deformacijama - to sve košta i nebi se usudio uopće tu cijenu uspoređivati s koristima nuklearnih elektrana
  • i na koncu ... kako je netko napisao - da nema nuklearki, sada bi mi svi bili na polju a ne pisali ovdje po forumu - e pa ako treba neki razlog protiv njih - ovo je više nego dovoljan - radili bi nešto korisno a ne prodavali poluinformacije i zataškivali činjenice.

Nakraju malo škole

http://www.radiobiologija.vef.hr/skripta/RAD21-29.htm

 

i nakraju da zaključim najgora stvar kod nuklearnih zagađenja je njihova kumulativnost. Tko ima mozga shvatiti će o čemu pričam.

16 godina
offline
Re: Bojno polje Fukushima I

Slazem se, zemlja je previse vrijedna da bi si mogli dozvoliti zagadjivanje radijacijom, ili "zagadjivanjem" solarnim kolektorima ili nekakvim vjeterenjacama (sumnjam da bi itko zelio zivjeti ili se igrati ispod vjetreca dok rade {#}). Zato mislim da bi trebali zatvoriti sve nuklearne elektrane, zaboraviti na ova alternativna sranja i poceti graditi elektrane na ugljen. Ugljena imamo o ogromnim kolicinama (za razliku od plina), a globalno zatopljenje je ionako jedna velika kapitalisticka laz...

 

Those damn scientist people have been promising global warming for years now. But when I go outside it's still very cold. I want the global warming like they promised NOW! I hate being cold...
Poruka je uređivana zadnji put ned 20.3.2011 12:39 (SupremeCommander).
15 godina
neaktivan
offline
Re: Bojno polje Fukushima I
SupremeCommander kaže...

Slazem se, zemlja je previse vrijedna da bi si mogli dozvoliti zagadjivanje radijacijom, ili "zagadjivanjem" solarnim kolektorima ili nekakvim vjeterenjacama (sumnjam da bi itko zelio zivjeti ili se igrati ispod vjetreca dok rade {#}). Zato mislim da bi trebali zatvoriti sve nuklearne elektrane, zaboraviti na ova alternativna sranja i poceti graditi elektrane na ugljen. Ugljena imamo o ogromnim kolicinama (za razliku od plina), a globalno zatopljenje je ionako jedna velika kapitalisticka laz...

 

Za početak bi trebali se početi odnositi racionalno prema energiji i prirodi i početi koristiti mozak ako ga je što ostalo od Big Broothera i sl. sranja..

 

Nuklearne elektrane ne potiču globalno zatopljenje ili ne utječu na promjenu klime?

 

Nekako registriram FER.ovski virus opčinjenosti nuklearnom energijom i open soruceom?

Poruka je uređivana zadnji put ned 20.3.2011 12:43 (SasaFrr).
16 godina
offline
Re: Bojno polje Fukushima I
SasaFrr kaže... 

Za početak bi trebali se početi odnositi racionalno prema energiji i prirodi i početi koristiti mozak ako ga je što ostalo od Big Broothera i sl. sranja..

 

Nuklearne elektrane ne potiču globalno zatopljenje ili ne utječu na promjenu klime?

 Dakle, koliko vidim postoje dvije grupe ljudi po ovim pitanjima.

Prvi smatraju da je rjesenje svih nasih problema u zivotu stednja energije, ogranicavanje koristenja prirodnih resursa, ogranicavanje broja ljudi na zemlji i zivot uskladu s prirodom.

Oni drugi smatraju da rjesenje nije u smanjivanju potrosnje resursa, nego u povecavanju dostupnih resursa, dakle, energija u ogromnim kolicina, i po sto nizoj cijeni.

Sebe vidim u ovoj drugoj grupi, a svima onima iz prve grupe (AKA "Zeleni") predlazem da se jave na onaj oglas za Cobana i odu zivjeti sa ovcama daleko od bilo kakve tehnologije... {#}

 

Dakle, nije me briga da li energiju dobivamo iz nuklearke, ugljenare ili neceg drugog. Ono to zelim je da ta energija bude dostupna o ogromnim kolicnama i da je jeftina, pa makar se trovao sa radijacijom ili ispusnim plinovima... {#}

 

Those damn scientist people have been promising global warming for years now. But when I go outside it's still very cold. I want the global warming like they promised NOW! I hate being cold...
Poruka je uređivana zadnji put ned 20.3.2011 13:05 (SupremeCommander).
15 godina
neaktivan
offline
Re: Bojno polje Fukushima I
SupremeCommander kaže...
SasaFrr kaže... 

Za početak bi trebali se početi odnositi racionalno prema energiji i prirodi i početi koristiti mozak ako ga je što ostalo od Big Broothera i sl. sranja..

 

Nuklearne elektrane ne potiču globalno zatopljenje ili ne utječu na promjenu klime?

 Dakle, koliko vidim postoje dvije grupe ljudi po ovim pitanjima.

Prvi smatraju da je rjesenje svih nasih problema u zivotu stednja energije, ogranicavanje koristenja prirodnih resursa, ogranicavanje broja ljudi na zemlji i zivot uskladu s prirodom.

Oni drugi smatraju da rjesenje nije u smanjivanju potrosnje resursa, nego u povecavanju dostupnih resursa, dakle, energija u ogromnim kolicina, i po sto nizoj cijeni.

Sebe vidim u ovoj drugoj grupi, a svima onima iz prve grupe (AKA "Zeleni") predlazem da se jave na onaj oglas za Cobana i odu zivjeti sa ovcama daleko od bilo kakve tehnologije... {#}

 

Dakle, nije me briga da li energiju dobivamo iz nuklearke, ugljenare ili neceg drugog. Ono to zelim je da ta energija bude dostupna o ogromnim kolicnama i da je jeftina, pa makar se trovao sa radijacijom ili ispusnim plinovima... {#}

 

Pitat ću te za mišljenje kada oboliš od nečega. Kad nemaš već empatije na tuđim primjerima. Moje je mišljenje da je riješenje kada riješavaš neki problem da ne riješiš jedan i stvoriš dva druga. Naravno to zahtjeva drugačiji način razmišljanja i daje sigurne al puno manje spektakularne rezultate.

16 godina
neaktivan
offline
Re: Bojno polje Fukushima I

Ja sam u trećoj grupi*, ali me zanima jel' bi te bilo briga odakle dobivaš energiju, da sada procuri Krško pa ti se sin rodi s 19 prstiju na lijevoj i 4 prsta na desnoj ruci, okom na tjemenu i repom koji ima uho?

 

 

* treća grupa je ona koja misli da se premalo radi na obnovljivim izvorima poput vjetra, sunca i mora.

16 godina
offline
Re: Bojno polje Fukushima I
naxeem kaže...

Ja sam u trećoj grupi*, ali me zanima jel' bi te bilo briga odakle dobivaš energiju, da sada procuri Krško pa ti se sin rodi s 19 prstiju na lijevoj i 4 prsta na desnoj ruci, okom na tjemenu i repom koji ima uho?

 

 

* treća grupa je ona koja misli da se premalo radi na obnovljivim izvorima poput vjetra, sunca i mora.

Naravno da se premalo radi, kad se infrastruktura jednom razvije i postane dostupna svakoj malo bogatijoj zemlji, vise nema zarade za pojedince. Naravno, ti "pojedinci" su sve u danasnjem energosustavu kojima bas i nije tako napeto dijeliti svoje trziste.

totus mundus agit histrionem
16 godina
offline
Re: Bojno polje Fukushima I
naxeem kaže...

Ja sam u trećoj grupi*, ali me zanima jel' bi te bilo briga odakle dobivaš energiju, da sada procuri Krško pa ti se sin rodi s 19 prstiju na lijevoj i 4 prsta na desnoj ruci, okom na tjemenu i repom koji ima uho?

 

 

* treća grupa je ona koja misli da se premalo radi na obnovljivim izvorima poput vjetra, sunca i mora.

 S obzirom da imam dosta poznanika kojima djeca boluju od autizma i slicnih bolesti za koje se smatra da su uzrokovani cjepivima i ljekovima, dijete sa 19 prstiju uzrokovanom radijacijom se uopce ne cini tako strasno...

 

A glede trece grupe, oni zapravo spadaju u prvu grupu, jer mislim da je prilicno jasno da vecina tih obnovljivih izvora (osim sto je trenutno preskupa) nema dovoljnu gustocu energije da bi zadovoljile energetske potrebe covjecanstva u buducnosti, a da pri tome ne zauzme znatan teritorij koji ce nam trebati za smjestaj i prehranjivajne gomile ljudi koje se radjaju svake godine... Vjetar ce uvijek puhati koliko puse, sunce ce (barem u narednih par miliona godina)davati i dalje tih max. 1000W/m2, i tu jednostavno nema puno prostora za nekakav znacajan napredak (necu sad ulazit u Dysonove sfere, solarne kolektore na marsu i slicne scifi ideje)...

Paar je nedavno izjavio da bi nam u skoroj buducnosti, ako dodje do gobalnog hladjenja?!, moglo zatrebat i do 100x vise energije nego sto je danas trebamo (za grijanje poljoprivrednih povrisna, itd...). Ako je covjek nekim cudom bio u pravu, i slucajno dodje do toga, kako mislis ikad dobiti takve kolicine energije iz vjetra ili sunca?

 

Those damn scientist people have been promising global warming for years now. But when I go outside it's still very cold. I want the global warming like they promised NOW! I hate being cold...
Poruka je uređivana zadnji put ned 20.3.2011 13:35 (SupremeCommander).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice