Koji televizor kupiti - vodič za odabir izdvojena tema

poruka: 46.359
|
čitano: 14.160.681
|
moderatori: DrNasty, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus, pirat
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
Iskreno ne mislim da to vrijedi 1200kn vise. Veci pomak ima skok sa C8 na C9 ( barem sto se tice Hdmi 2.1 standarda).
Moj PC  
2 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
Pa naravno da ima boljih televizora od B8, ali to ne znači da cu ga zbog toga zaobilaziti. Napisao si post kao da s njim ima nekakvih problema pa da ga se bolje zaobiđe...
5 godina
offline
Koji televizor kupiti - vodič za odabir

Nije valjda ni LG-ju jasno što im je bio cilj s B serijom, cijena je vrlo često ista ili čak i skuplja u odnosu na C seriju. Primjer: sada je kod nas 55C8 jeftiniji od 55B8. Isto će biti i sa novom serijom 9. B9 se sad pojavio vani i ima cijenu samo 50€ nižu od novog C9 (italija) a slično se može očekivati i drugdje.

 

https://www.onlinestore.it/detail/index/sArticle/1876324/sCategory/7347

 

https://www.onlinestore.it/detail/index/sArticle/1851382/sCategory/7347

 

Slično je i kod 65" a možda će tek s 77" imati smisla ali samo ako taj 77"B9 bude imao značajno nižu cijenu u odnosu na 77"C9. Cijena za 77C9 je sada 5499€ i ne znam s kojoj cijenom misle krenuti jer ovaj pada kao nikad do sada- u manje od 2 mjeseca preko 2500€ A "stari" 77C8 je dugo nabavljiv ispod 4K€ tako da je ta B serija ustvari neisplativa sve dok je C u ovim cijenama:)

 

Navodno bi za 2020. samo 48" mogao biti B serija, što je ostvari logično kao najmanji i ulazni model ali zbog ove 8K situacije i oni će morati predstaviti nove, manje 8K modele pa je pitanje koje će uopće biti serije sljedeće godine. Zbog ove samsungove progresije i ulaska 8K i u 55" ne bi se trebali čuditi ako sljedeće godine stigne i neki lg 8K OLED 55Z10 ili koju će već imati oznaku

 
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
Dan1234567890 kaže...
Pa naravno da ima boljih televizora od B8, ali to ne znači da cu ga zbog toga zaobilaziti. Napisao si post kao da s njim ima nekakvih problema pa da ga se bolje zaobiđe...

Ako na tržištu imamo dva tv slične cijene ali bitne razlike u snazi procesora, ja ću uvijek izabrati tv s jačim i novijim procesorom. Ako uz to dobijem još neke bonuse a vidim da ih ima, tim bolje. Nema se tu što razmišljati. TV nije majica koju mijenjam svaki dan.

15 godina
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
evincar kaže...
Iskreno ne mislim da to vrijedi 1200kn vise. Veci pomak ima skok sa C8 na C9 ( barem sto se tice Hdmi 2.1 standarda).

Sada bih ti ja mogao reći da trenutno taj HDMI 2.1 možeš uštekati u guzicu jer neke koristi od njega trenutno nemaš. Sve benefite koje on donosi trenutno ne podržava niti jedan uređaj dostupan na tržištu a razlika između C8 i C9 u odnosu na B8 i C8 je nekoliko puta. Sama razlika u snazi i generaciji procesora povlači za sobom neke stvari u kvaliteti prikaza, prije svega tu mislim na HDR a ima ih još. Koga interesira ima na internetu usporedba ova dva televizora pa može vidjeti što se dobija i što gubi kupovinom. Naravno da nisam liku spominjao C9 kada gleda da kupi tv na popustu a C8 je trenutno da dobrom popustu. Sada, kome se što sviđa i tko si može što priuštiti, druga je priča.

 

U svakom slučaju ja bih uvijek birao tv s jačim i novijim procesorom jer je on srce televizora. Kako sam rekao, ja sam kupio C9 jer sam ga u tom trenutku dobio jako povoljno, ispod 14k kuna kada ga na tržištu kod nas nije niti bilo. Osim što ima najmoćniji procesor druge generacije C9 ima još neka poboljšanja u odnosu na prethodnika. Poradili su na burn inu iako taj problem nije riješen ali bar tako kažu sada je sigurniji nego televizori prošle generacije. Usput, pročitao sam neka štiva i pogledao neke video klipove posvećene burn inu i stvarno je mala mogućnost da vam se to dogodi ako niste ekstremi koji jedan kanal drže upaljeni cijeli dan ili recimo igraju fifu po cijele dane. To je onda problem. Naravno da bih svakome tko ima novca preporučio C9 jer je tv stvarno briljantan. Tko si ga ne može priuštiti a išao bi na oled moja preporuka je C8, nikako B8. Naravno, to je samo moje mišljenje.

 

edit: samo bih dodao Flagship da B9 ima dvije generacije stariji procesor od C9. Danas kupiti novi tv koji stavlja dvije generacije stariji procesor u tv stvarno nema smisla. Znači ta razlika se vidjela u prošloj generaciji LG oleda a u ovoj će biti još više izražena.

Poruka je uređivana zadnji put pet 5.7.2019 23:17 (movie).
8 godina
neaktivan
offline
Koji televizor kupiti - vodič za odabir

Oled će padati cijenom vec krajem godine...pogotovo zbog ovakvih stvari..

https://www.t3.com/amp/news/hisense-oled-4k-tv

 
0 0 hvala 0
14 godina
online
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
Ja sam sinoc bio tamo htjeo uzet neke majice... nisu nigdje izlozene, ali sve se moze tamo doc platit pa ili ce oni poslat sta se salje ili ce povuc s drugis skladista ili mozes rec gdje bi pokupio recimo tv.... meni su jednu majicu iz rijeke vukli, jednu, casu za kavu iz splita,....
VenAtoR#2231
14 godina
offline
Re: LCD TV ILI PLAZMA - ultimativni vodič i više

Pozdrav kolege, ugodan vikend prije svega!
Trebam pomoc znalaca:

Tv ce se gledati s 3 - 3,20m udaljenosti od ociju do ekrana. Soba je dosta osvijetljena, nisam neki napredan korisnik (tek pocetkom godine zamjenio HDReady Sony s entry level 43UK6300 kojeg imam sada u jednoj sobi i zadovoljan sam.)

Gledam nesto da je jeftinije, a opet "kak se spada!"

LG jedini igra igru zbog OS-a, BT, DTS, kvalitete itd itd.

Sluzio bi za PS4, HBO GO, filmove i za naravno, gledanje programa (A1 TV).

 

LG 49SK8100 - 3200 kn - definitvno najjaci model, e sad koliko je to bolji premium TV od ostatka? Dali cu tu napokon imati pravi HDR ili je to daleko jos? Dali je bolja kvaliteta slike?

LG 50UK6950 - 2400 kn - znam da je to malo naprednija verzija 6300 kojeg imam, donosi taj smart remote...

LG 55UK6300 - 2880 kn - najslabiji od svih, medutim 55" je... Sigurno da bi prezivio i s ovima manjima, ali me zanimaju konkretno prednosti ovih anjih, a skupljih. Posebmo 8100 modela. Hvala :)

 

 

 

6 godina
offline
Re: LCD TV ILI PLAZMA - ultimativni vodič i više
x360gamer kaže...

Pozdrav kolege, ugodan vikend prije svega!
Trebam pomoc znalaca:

Tv ce se gledati s 3 - 3,20m udaljenosti od ociju do ekrana. Soba je dosta osvijetljena, nisam neki napredan korisnik (tek pocetkom godine zamjenio HDReady Sony s entry level 43UK6300 kojeg imam sada u jednoj sobi i zadovoljan sam.)

Gledam nesto da je jeftinije, a opet "kak se spada!"

LG jedini igra igru zbog OS-a, BT, DTS, kvalitete itd itd.

Sluzio bi za PS4, HBO GO, filmove i za naravno, gledanje programa (A1 TV).

 

LG 49SK8100 - 3200 kn - definitvno najjaci model, e sad koliko je to bolji premium TV od ostatka? Dali cu tu napokon imati pravi HDR ili je to daleko jos? Dali je bolja kvaliteta slike?

LG 50UK6950 - 2400 kn - znam da je to malo naprednija verzija 6300 kojeg imam, donosi taj smart remote...

LG 55UK6300 - 2880 kn - najslabiji od svih, medutim 55" je... Sigurno da bi prezivio i s ovima manjima, ali me zanimaju konkretno prednosti ovih anjih, a skupljih. Posebmo 8100 modela. Hvala :)

 

 

 

8100 je IPS sa Edge LED i 10 bitnim panelom a 6950 je VA sa Direct LED i 8 bitnim panelom, osobno mislim da je 6950 bolji za filmove ako gledaš u zamračenoj prostoriji a ako ne onda 8100.  No odakle su te cijene?

Poruka je uređivana zadnji put sub 6.7.2019 9:36 (love2ml86).
14 godina
offline
Re: LCD TV ILI PLAZMA - ultimativni vodič i više
Naveo sam gore da je soba dosta osvijetljena...
Po redu bi koristio se za ovo:
- PS4
- TV program
- Filmovi

Cijene su ti u Sancta domenica.
Jedino pitanje je dal ce 49/50" biti dovoljno za tu udaljenost (3m). Pretpostavljam da hoce...
Isto je pitanje dali onda vrijedi 800 kn vise dati za SUPER UHD TV... I sto je to super i premium u odnosu na 6950 seriju?
Oboje dolaze s magic remote... Dali sk8100 ima taj pravi HDR koji bi vidio na PS4 ili filmovima? Dali je osjetno bolja slika?
Dali u slucaju VA panela i uzimanja 6950 modela neu moci gledati nista u svijetloj prostoriji?
12 godina
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
Znam, ali da sam sve napisao opet bi za nešto pasao IPS a za nešto VA.
Dakle, gledati će se sve. Od DVB-T SD-a do 4K blueraya. Uglavnom će se sjediti ispred njega ali treba se vidjeti i sa stola u blagovaonici koji je dosta ukoso. Spajati će se Ps4, Switch, Maxtv i PC. Bit će jako puno gledanja YouTube-a zbog djece.
Eto, sad sve znaš a znaš jednako malo ko prije.
TV je za prijatelja a isti problem sam i ja imao kad sam kupovao. Ja sam se prvo odlučio za VA pa sam ga za par dana zamijenio za IPS zbog puno boljeg kuta gledanja. Mislim da sam pogodio s panelom ali Samsung je imao bolji i brži OS od Sonyjevog Android koji je još dobar kakav je na Philipsu.
Zato i jesam onako postavio pitanje. Što kupiti uzevši u obzir sve vrline i mane jer će se TV koristiti za sve.
6 godina
offline
Re: LCD TV ILI PLAZMA - ultimativni vodič i više
x360gamer kaže...
Naveo sam gore da je soba dosta osvijetljena...
Po redu bi koristio se za ovo:
- PS4
- TV program
- Filmovi

Cijene su ti u Sancta domenica.
Jedino pitanje je dal ce 49/50" biti dovoljno za tu udaljenost (3m). Pretpostavljam da hoce...
Isto je pitanje dali onda vrijedi 800 kn vise dati za SUPER UHD TV... I sto je to super i premium u odnosu na 6950 seriju?
Oboje dolaze s magic remote... Dali sk8100 ima taj pravi HDR koji bi vidio na PS4 ili filmovima? Dali je osjetno bolja slika?
Dali u slucaju VA panela i uzimanja 6950 modela neu moci gledati nista u svijetloj prostoriji?

Za igrice bi dao prednost 8100 zbog panela. 8100 ima Nano cell tehnologiju koju 6950 nema http://palomakiconsulting.com/what-is-lgs-nano-cell-technology/

Ja trenutno gledam sa te udaljenosti 42'' i mislim preći na 50'' iako ni 55'' nije na odmet. Nema ni jedan pravi HDR iako je 8100 bliže tome, naime HDR podrazumijeva jako dobar brightness (kako kažeš pravi HDR). VA se može naravno gledati u svjetlijoj prostoriji no dolazi do izražaja u zatamnjenoj prostoriji, IPS bolje (življe) izgleda u svjetlijoj prostoriji. Iako napominjem nisam stručnjak.

6 godina
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
BlueMax kaže...
Znam, ali da sam sve napisao opet bi za nešto pasao IPS a za nešto VA.
Dakle, gledati će se sve. Od DVB-T SD-a do 4K blueraya. Uglavnom će se sjediti ispred njega ali treba se vidjeti i sa stola u blagovaonici koji je dosta ukoso. Spajati će se Ps4, Switch, Maxtv i PC. Bit će jako puno gledanja YouTube-a zbog djece.
Eto, sad sve znaš a znaš jednako malo ko prije.
TV je za prijatelja a isti problem sam i ja imao kad sam kupovao. Ja sam se prvo odlučio za VA pa sam ga za par dana zamijenio za IPS zbog puno boljeg kuta gledanja. Mislim da sam pogodio s panelom ali Samsung je imao bolji i brži OS od Sonyjevog Android koji je još dobar kakav je na Philipsu.
Zato i jesam onako postavio pitanje. Što kupiti uzevši u obzir sve vrline i mane jer će se TV koristiti za sve.

Definitivna preporuka 49SK8500, mislim da je to daleko najsvestraniji TV pogotovo za cijenu od cca 4500 kn. Iznad toga ne znam ako ima previše smisla ulagati.

14 godina
offline
Re: LCD TV ILI PLAZMA - ultimativni vodič i više
love2ml86 kaže...
x360gamer kaže...
Naveo sam gore da je soba dosta osvijetljena...
Po redu bi koristio se za ovo:
- PS4
- TV program
- Filmovi

Cijene su ti u Sancta domenica.
Jedino pitanje je dal ce 49/50" biti dovoljno za tu udaljenost (3m). Pretpostavljam da hoce...
Isto je pitanje dali onda vrijedi 800 kn vise dati za SUPER UHD TV... I sto je to super i premium u odnosu na 6950 seriju?
Oboje dolaze s magic remote... Dali sk8100 ima taj pravi HDR koji bi vidio na PS4 ili filmovima? Dali je osjetno bolja slika?
Dali u slucaju VA panela i uzimanja 6950 modela neu moci gledati nista u svijetloj prostoriji?

Za igrice bi dao prednost 8100 zbog panela. 8100 ima Nano cell tehnologiju koju 6950 nema http://palomakiconsulting.com/what-is-lgs-nano-cell-technology/

Ja trenutno gledam sa te udaljenosti 42'' i mislim preći na 50'' iako ni 55'' nije na odmet. Nema ni jedan pravi HDR iako je 8100 bliže tome, naime HDR podrazumijeva jako dobar brightness (kako kažeš pravi HDR). VA se može naravno gledati u svjetlijoj prostoriji no dolazi do izražaja u zatamnjenoj prostoriji, IPS bolje (življe) izgleda u svjetlijoj prostoriji. Iako napominjem nisam stručnjak.

 Hvala ti na odgovoru.
Znaci i VA ce biti upotrebljiv pod koliko toliko direktnim suncem, bez obzira na kuteve gledanja?

Dali vrijedi sada dati 800 kn vise za 8100 model...

Kolega Mad Ant molim pomoc strucnjaka :D

Poruka je uređivana zadnji put sub 6.7.2019 10:27 (x360gamer).
6 godina
offline
Re: LCD TV ILI PLAZMA - ultimativni vodič i više
x360gamer kaže...

 Hvala ti na odgovoru.
Znaci i VA ce biti upotrebljiv pod koliko toliko direktnim suncem, bez obzira na kuteve gledanja?

Dali vrijedi sada dati 800 kn vise za 8100 model...

Kolega Mad Ant molim pomoc strucnjaka :D

IPS je bolji kod kuteva gledanja, a koliko toliko pod direktnim suncem ti ne bi znao reći, to je ipak nešto što ne možeš istestirati u trg centru. To pretpostavljam ne ovisi samo o panelu nego i staklu odnosno premazu na ekranu.

6 godina
offline
Koji televizor kupiti - vodič za odabir
 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Koji televizor kupiti - vodič za odabir

Generalno SK8100 je bolji, veca svjetlina, bolji filteri u ekranu, vidi se razlika u slici u svim aspektima. Nije razlika kao kod OLEDa naravno, ali se vidi iako je 8100 isto edge backlight. Osobno bi uvijek birao nano cell ako sam u mogucnosti jer i dodatne stvari su bolje (cpu, ulazi itd.). Jedino uzeti u obzir da 49" nije 120Hz (!). dok 49SK8500 jest 120Hz i FALD koji bi bio jos bolji izbor ako se moze.

 

http://hdtelevizija.com/wp-content/uploads/2018/05/lg-2018-oled-tv-lineup.jpg

 

 

Moj PC  
2 0 hvala 1
6 godina
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
Mad Ant kaže...

Generalno SK8100 je bolji, veca svjetlina, bolji filteri u ekranu, vidi se razlika u slici u svim aspektima. Nije razlika kao kod OLEDa naravno, ali se vidi iako je 8100 isto edge backlight. Osobno bi uvijek birao nano cell ako sam u mogucnosti jer i dodatne stvari su bolje (cpu, ulazi itd.). Jedino uzeti u obzir da 49" nije 120Hz (!). dok 49SK8500 jest 120Hz i FALD koji bi bio jos bolji izbor ako se moze.

 

http://hdtelevizija.com/wp-content/uploads/2018/05/lg-2018-oled-tv-lineup.jpg

 

 

Može pojašnjenje na podebljano, isto kao i?

13 godina
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
love2ml86 kaže...
Mad Ant kaže...

Generalno SK8100 je bolji, veca svjetlina, bolji filteri u ekranu, vidi se razlika u slici u svim aspektima. Nije razlika kao kod OLEDa naravno, ali se vidi iako je 8100 isto edge backlight. Osobno bi uvijek birao nano cell ako sam u mogucnosti jer i dodatne stvari su bolje (cpu, ulazi itd.). Jedino uzeti u obzir da 49" nije 120Hz (!). dok 49SK8500 jest 120Hz i FALD koji bi bio jos bolji izbor ako se moze.

 

http://hdtelevizija.com/wp-content/uploads/2018/05/lg-2018-oled-tv-lineup.jpg

 

 

Može pojašnjenje na podebljano, isto kao i?

 Edge backlight osvijetljenje znaci nekoliko (cca 5) ledica pri dnu ekrana koje pucaju vertikalno, jeftinije je i TV moze biti tanji. Losije je jer dobijes samo tih 5 zona za local dimming ali je jeftinije te stoga low i neki mid range TVi su sa njime.

Mislio sam edge isto kao i svi modeli ispod (osim onih koji su direct led) kao npr. UK6950.

Evo usporedbe da ne tipkam previse:

 

https://m.youtube.com/watch?v=pqrOoGfnHSk

 

Poruka je uređivana zadnji put sub 6.7.2019 11:03 (Mad Ant).
6 godina
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
Mad Ant kaže...
love2ml86 kaže...
Mad Ant kaže...

Generalno SK8100 je bolji, veca svjetlina, bolji filteri u ekranu, vidi se razlika u slici u svim aspektima. Nije razlika kao kod OLEDa naravno, ali se vidi iako je 8100 isto edge backlight. Osobno bi uvijek birao nano cell ako sam u mogucnosti jer i dodatne stvari su bolje (cpu, ulazi itd.). Jedino uzeti u obzir da 49" nije 120Hz (!). dok 49SK8500 jest 120Hz i FALD koji bi bio jos bolji izbor ako se moze.

 

http://hdtelevizija.com/wp-content/uploads/2018/05/lg-2018-oled-tv-lineup.jpg

 

 

Može pojašnjenje na podebljano, isto kao i?

 Edge backlight osvijetljenje znaci nekoliko (cca 5) ledica pri dnu ekrana koje pucaju vertikalno, jeftinije je i TV moze biti tanji. Losije je jer dobijes samo tih 5 zona za local dimming ali je jeftinije te stoga low i neki mid range TVi su sa njime.

Mislio sam edge isto kao i svi modeli ispod (osim onih koji su direct led) kao npr. UK6950.

Evo usporedbe da ne tipkam previse:

 

https://m.youtube.com/watch?v=pqrOoGfnHSk

 

Ma znam, samo si me zbunio na način na koji si mu odgovorio jer je ispalo da je i UK6950 Edge..

13 godina
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
love2ml86 kaže..

 

Ma znam, samo si me zbunio na način na koji si mu odgovorio jer je ispalo da je i UK6950 Edge..

 UK6950 jest edge osim u 50" (ne 49" !) izvedbi gdje je VA panel i direct led (ledice iza ekrana bez mogucnosti dimminga pojedine ledice, tj. global dimming).

 

50", 60", 70" verzije su sa VA panelom i direct led backlightom. Neki nizi IPS modeli su isto direct led (pogledaj tablicu).

 

SK8100 je kao entry model u Nanocell isto edge, ali (osim 49" modela sa 50Hz) sve ostalo je kao na "pravim" nanocell kao SK8500 i SK9500.

14 godina
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
Ukratko, onda je 50uk6950 sa VA panelom za 2400 dobar izbor ili vrijedi 800 kn više za 49sk8100?! :D
Rekao sam namjenu, jedino me muči što je kraj prozora i tuče stalno sunce u sobu... Pa nije valjda da je VA toliko ne upotrebljiv na suncu?
Šta je bolje na kraju? Edge ili direct?
6 godina
offline
Koji televizor kupiti - vodič za odabir

Jedno pitanje za stručnjake, zašto se navodi za XY TV da podržava HDR10 ako ima max svjetlinu od bubam 450 cd/m? Zar HDR10 kao standard ne ide do 1000 cd/m2, jasno mi je da high end televizori idu do možda toliko ali zar se TV s 450 cd/m2 ili manje tipa 350 cd/m2 zaista može reklamirati kao HDR10 televizori umjesto samo HDR iako je to skoro kao SDR koji je oko 300 cd/m2?

Poruka je uređivana zadnji put sub 6.7.2019 11:35 (love2ml86).
 
0 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
Mad Ant kaže...

 UK6950 jest edge osim u 50" (ne 49" !) izvedbi gdje je VA panel i direct led (ledice iza ekrana bez mogucnosti dimminga pojedine ledice, tj. global dimming).

 

50", 60", 70" verzije su sa VA panelom i direct led backlightom. Neki nizi IPS modeli su isto direct led (pogledaj tablicu).

 

SK8100 je kao entry model u Nanocell isto edge, ali (osim 49" modela sa 50Hz) sve ostalo je kao na "pravim" nanocell kao SK8500 i SK9500.

Zar postoji UK6950 u 49''? Nalazim samo 50'' u službenom line up-u? I na displayspecifications je samo jedna dimenzija?

http://hdtelevizija.com/wp-content/uploads/2018/05/lg-2018-oled-tv-lineup.jpg

https://www.displayspecifications.com/en/model/a26711d1

13 godina
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
x360gamer kaže...
Ukratko, onda je 50uk6950 sa VA panelom za 2400 dobar izbor ili vrijedi 800 kn više za 49sk8100?! :D
Rekao sam namjenu, jedino me muči što je kraj prozora i tuče stalno sunce u sobu... Pa nije valjda da je VA toliko ne upotrebljiv na suncu?
Šta je bolje na kraju? Edge ili direct?

 Da, 50UK6950 je VA direct led. S obzirom na jako malu cijenu je dobar izbor. 800kn vise je malo nategnuto, ali jos uvijek nije previse, jedino sto je tu sad razlika IPS/VA. VA nisu od LGa i nisu toliko svijetli kao npr. Samsung Q serija (koja izdrzi direkt sunce). Tu dolazi u pitanje da li se gleda u mracnoj prostoriji pa je VA bolji. Sto se tice IPS verzija, SK je svjetliji od UK serije.

 

Iako je edge iznad direct osvjetljenja gledajuci tehnolosku skalu, zbog blesavog vertikalnog bloominga (pruga kao na onom videu) izgleda losije pa dosta ljudi ili smanji dimming na low ili jednostavno iskljuci cime dobijes efektivno direct led te konfiguriras sliku tako (svjetlija crna ali bez bauljanja slike zbog dimminga).

 

Iskreno, ja bih skupljao za 49SK8500 ili uzeo 55SK8100 zbog 120Hz.

 

Zahebani su ovi tele izori, zar ne?

13 godina
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
love2ml86 kaže...
Mad Ant kaže...

 UK6950 jest edge osim u 50" (ne 49" !) izvedbi gdje je VA panel i direct led (ledice iza ekrana bez mogucnosti dimminga pojedine ledice, tj. global dimming).

 

50", 60", 70" verzije su sa VA panelom i direct led backlightom. Neki nizi IPS modeli su isto direct led (pogledaj tablicu).

 

SK8100 je kao entry model u Nanocell isto edge, ali (osim 49" modela sa 50Hz) sve ostalo je kao na "pravim" nanocell kao SK8500 i SK9500.

Zar postoji UK6950 u 49''? Nalazim samo 50'' u službenom line up-u? I na displayspecifications je samo jedna dimenzija?

http://hdtelevizija.com/wp-content/uploads/2018/05/lg-2018-oled-tv-lineup.jpg

https://www.displayspecifications.com/en/model/a26711d1

 Nije do tog modela specificno, nego ljudi poistovjete 49" sa 50" jer im izgleda kao ista stvar, a nije zapravo. Samo upozoravam jer se stalno događa zabuna...

6 godina
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
Mad Ant kaže...

 

Iako je edge iznad direct osvjetljenja gledajuci tehnolosku skalu, zbog blesavog vertikalnog bloominga (pruga kao na onom videu) izgleda losije pa dosta ljudi ili smanji dimming na low ili jednostavno iskljuci cime dobijes efektivno direct led te konfiguriras sliku tako (svjetlija crna ali bez bauljanja slike zbog dimminga).

 

Sada si me totalno zbunio, edge iznad direct osvjetljenja tehnološki, a ja mislio obrnuto, zar nemaju najveće klase TV-a direct LED?

13 godina
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
love2ml86 kaže...

Jedno pitanje za stručnjake, zašto se navodi za XY TV da podržava HDR10 ako ima max svjetlinu od bubam 450 cd/m? Zar HDR10 kao standard ne ide do 1000 cd/m2, jasno mi je da high end televizori idu do možda toliko ali zar se TV s 450 cd/m2 ili manje tipa 350 cd/m2 zaista može reklamirati kao HDR10 televizori umjesto samo HDR iako je to skoro kao SDR koji je oko 300 cd/m2?

 Tu bi se moglo pisati knjige...

 

Uglavnom, podrska za HDR znaci da TV moze mapirati HDR podatke na svoju skalu koju moze prikazati. HDR kao sto ime kaze ima veci raspon tih podataka naspram SDRa jer te razlike daju dojam stvarnije slike. Znaci HDR materijal masteriran na 4000 nita se lijepi na TV skalu od npr. 600 nita, tu u igru dolazi koliko nita TV moze prikazati i da li ces vidjeti razliku u vecoj rezoluciji svjetline dijelova slike. Kazem dijelova jer HDR sluzi za vecu svjetlinu/isticanje dijelova koji to trebaju poput sunca, eksplozija itd. naspram tamnijih dijelova slike. Znaci veca razlika između tamnijih i svjetlijih dijelova cime ti slika izgleda prirodnije (vise detalja se razaznaje) jer i tvoje oci tako gledaju svijet. Sto se tog raspona tice, nonHDR televizori imaju dosta spljostenu tu skalu, iako smo svi nauceni na to na starim TVima.

 

Stoga je bitno koliko TV moze prikazati nita da vidis vecu razliku, ali samo najskuplji imaju dovoljno za pravi wow efekt (preko 1000). Tu jos u igru dolazi i raspon kontrasta, ali svi ti maksimumi  su za gledanje u potpunom mraku kao u kinu kada ti se oko privikne i tako u mraku vidi i najmanje detalje. Zato i je tesko odrediti kako to sve funkcionira doma pod svjetlom itd.

 

EDIT: Ako ste zbunjeni da zašto onda svi hvale OLED-e koji imaju cca 900 nita? Zato što OLEDi imaju beskonačan kontrast (infinite), tj. najbolji mogući jer zagase svaki pixel posebno. Ostali TVi ipak imaju neku količinu svjetla koje probija na crnoj slici (jer je pozadinsko ipak upaljeno ispod crnog (zatvorenog) pixela). Stoga OLED-ima manji broj nita ne smeta jer je raspon od 0 svjetla na pixelu do cca 900 nita sasvim dovoljan, te ionako nemaju nikakav blooming niti bleed, a jako dobro prikazuju boje i imaju najmanje vrijeme odaziva između svakog frejma (zbog tehnologije panela). Nekima čak i smeta ta brzina jer onda nema miješanja frejmova na koje smo svi navikli na starijim TV-ima, pa može izgledati kao trzuckanje slike u pokretu.

 

I opet, to je sve kod gledanja u mraku kao polaznoj točci, kako se ide na svjetlije okruženje sve ide u lošije. I ne, turbo svijetli TV u vrlo svjetloj sobi ne daje jako dobru sliku kvalitativno, nego se bolje vidi općenito (logično) i može savladati/maknuti odbljesak okruženja. Zato se dešava nesrazmjer razumijevanja među ljudima jer jedni misle da je jako vividna (svijetla) slika dokaz kvalitete prikaza, a nije.

Poruka je uređivana zadnji put sub 6.7.2019 13:32 (Mad Ant).
13 godina
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
love2ml86 kaže...
Mad Ant kaže...

 

Iako je edge iznad direct osvjetljenja gledajuci tehnolosku skalu, zbog blesavog vertikalnog bloominga (pruga kao na onom videu) izgleda losije pa dosta ljudi ili smanji dimming na low ili jednostavno iskljuci cime dobijes efektivno direct led te konfiguriras sliku tako (svjetlija crna ali bez bauljanja slike zbog dimminga).

 

Sada si me totalno zbunio, edge iznad direct osvjetljenja tehnološki, a ja mislio obrnuto, zar nemaju najveće klase TV-a direct LED?

 Najbolji TVi imaju FALD direct led, znaci ledice isto iza ekrana ali sa mogucnoscu local dimminga svake pojedine ledice, kao SK8500. Ovi jeftiniji direct led ne mogu gasiti pojedine ledice, samo sve odjednom (global dimming). I FALD i obicni direct led su deblji zbog toga.

 

EDIT:

Ovako bi išao poredak danas po tehnologiji osvjetljenja: Direct LED, Edge, FALD direct LED, OLED (microLED u budućnosti, oba načina per-pixel osvjetljenje).

 

Ima tu još i nekoliko stvari između poput miniLED-a danas... tipa, hrpa malih ledica ili iza glavnog panela stave drugi crno-bijeli ali sa manjom rezolucijom koji samo pokazuje bijelu i glumi pozadinsko osvjetljenje.

Poruka je uređivana zadnji put sub 6.7.2019 12:53 (Mad Ant).
12 godina
protjeran
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
love2ml86 kaže...
Mad Ant kaže...

 

Iako je edge iznad direct osvjetljenja gledajuci tehnolosku skalu, zbog blesavog vertikalnog bloominga (pruga kao na onom videu) izgleda losije pa dosta ljudi ili smanji dimming na low ili jednostavno iskljuci cime dobijes efektivno direct led te konfiguriras sliku tako (svjetlija crna ali bez bauljanja slike zbog dimminga).

 

Sada si me totalno zbunio, edge iznad direct osvjetljenja tehnološki, a ja mislio obrnuto, zar nemaju najveće klase TV-a direct LED?

 Ovdje si malo pročitaj i pogledaj.

 

https://ihsmarkit.com/research-analysis/direct-led-backlight-technology-reigns-supreme.html

http://en.tab-tv.com/?p=13915

 

 

 

 

 

 

 

E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice