Browser benchmark-Linux style

poruka: 37
|
čitano: 12.758
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
neaktivan
offline
Browser benchmark-Linux style

Napravio sam mali benchmark browsera na Linuxu.
prvo što treba je instalirati wmctrl:

 


sudo apt-get install wmctrl

 

Slijedeće što sam napravio je napisao ovu skriptu kao startup.sh,dodao joj prava na izvršenje i pokrenuo ju sa ./startup.sh iz njezinoga direktorija:

 



# Start time
START=`date +"%s"`

# Run a program in background
arora &

# Loop
while [[ `wmctrl -l | grep Arora` -eq 0 ]]; do
    sleep 0.01;
done

# Kill the program
kill -9 `pidof arora`

# Get the result
END=`date +"%s"`
TOTAL=$((END-START))
echo " "
echo "Arora Startup time: $TOTAL"
echo " "

# Start time
START=`date +"%s"`

# Run a program in background
firefox &

# Loop
while [[ `wmctrl -l | grep Firefox` -eq 0 ]]; do
    sleep 0.01;
done

# Kill the program
kill -9 `pidof firefox`

# Get the result
END=`date +"%s"`
TOTAL=$((END-START))
echo " "
echo "Firefox Startup time: $TOTAL"
echo " "
# Start time
START=`date +"%s"`

# Run a program in background
chromium-browser &

# Loop
while [[ `wmctrl -l | grep Chromium` -eq 0 ]]; do
    sleep 0.01;
done

# Kill the program
kill -9 `pidof chromium-browse`

# Get the result
END=`date +"%s"`
TOTAL=$((END-START))
echo " "
echo "Chromium Startup time: $TOTAL"
echo " "

# Start time
START=`date +"%s"`

# Run a program in background
opera &

# Loop
while [[ `wmctrl -l | grep Opera` -eq 0 ]]; do
    sleep 0.01;
done

# Kill the program
kill -9 `pidof opera`

# Get the result
END=`date +"%s"`
TOTAL=$((END-START))
echo " "
echo "Opera Startup time: $TOTAL"
echo " "

# Start time
START=`date +"%s"`

# Run a program in background
opera-beta &

# Loop
while [[ `wmctrl -l | grep Opera` -eq 0 ]]; do
    sleep 0.01;
done

# Kill the program
kill -9 `pidof opera-beta`

# Get the result
END=`date +"%s"`
TOTAL=$((END-START))
echo " "
echo "Opera-beta Startup time: $TOTAL"
echo " "

# Start time
START=`date +"%s"`

# Run a program in background
opera-developer &

# Loop
while [[ `wmctrl -l | grep Opera` -eq 0 ]]; do
    sleep 0.01;
done

# Kill the program
kill -9 `pidof opera-developer`

# Get the result
END=`date +"%s"`
TOTAL=$((END-START))
echo " "
echo "Opera-developer Startup time: $TOTAL"
echo " "

 

Zatim su se prozori od svih browsera na brzinu otvorili i zatvorili i na terminalu se pojavilo mnogo ispisa.Međutim ove se infromacije lagano mogu isfiltrirati iz ispisa:

 

 

Odmah nakon logina(još dok su se startup aplikacije učitavale)
Arora Startup time: 15
Firefox Startup time: 17
Chromium Startup time: 19
Opera Startup time: 13
Opera-beta Startup time: 6 // koristi iste libraryje kao opera pa su se već učitali u memoriju
Opera-developer Startup time: 7 // koristi iste libraryje kao opera pa su se već učitali u memoriju
Midori Startup time: 1
Epiphany Startup time: 3


Drugo pokretanje:
Arora Startup time: 1
Firefox Startup time: 2
Chromium Startup time: 1
Opera Startup time: 1
Opera-beta Startup time: 0 // koristi iste libraryje kao opera pa su se već učitali u memoriju
Opera-developer Startup time: 1 // koristi iste libraryje kao opera pa su se već učitali u memoriju
Midori Startup time: 0
Epiphany Startup time: 1

 

Epiphany i Midori su neobično brzi.Opera je najbrža nakon njih,zatim je Arora,pa Firefox,i zadnji je Chromium.Međutim Firefox je bio najsporiji u drugom paljenju.

Vječni izazivač na gostujućem terenu.Moj blog:http://thebluedrag.blogspot.com/ Svi smo mi jedna velika obitelj sa prezimenom Čovječanstvo
Moj PC  
5 0 hvala 5
15 godina
online
Re: Browser benchmark-Linux style
g12356 kaže...

..

Epiphany i Midori su neobično brzi.Opera je najbrža nakon njih,zatim je Arora,pa Firefox,i zadnji je Chromium.Međutim Firefox je bio najsporiji u drugom paljenju.

- odličan ali uzaludan posao.

dali će netko u temi sad preći na npr Midori? (ja neću, osim ako mi zatreba npr portable, tad možda). Što s pluginovima koje netko koristi i kako to utječe na vrijeme/stabilnost i sl. .. + drugo vrijeme je pokazatelj kako je i sekunda loša mjera (0-1-2) i relano nevažna jer neću zbog sekunde promijeniti browser, netko zbog buookmarksa, netko samo zbog navike... (OS i sl). Koliko je na kraju paljenje browsera bitan kriterij, nasuprot rada sa stranicama, npr flash-yt/java.. portali i mem.likanje nakon recimo sata surfanja, problemi koji su nemjerljivi. Usporedba sekunde, možda se izgubi ako se browser mora paliti-gasiti par puta.

-jedina mana, jer sve se uspoređuje s MSom je nedostatak IEa (pa i verzija 8, 11) kao poveznice s temom.

 

hvala na trudu.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
11 godina
offline
Browser benchmark-Linux style

 Pokušati ću to napraviti na najlinuksaškiji način.

OP delivered :)

 

Mislim da nitko iole informatički pismen neće mijenjati browser radi par sekundi kojih (ne) mora čekati da se upali, ili još gore zbog bookmarksa.

Nevertheless, zanimljivo istraživanje, to što IE-a nema je meni sasvim nebitno, nema ni Chrome-a btw. Pretpostavljam da nisi pokretao sa SSD-a?

 

 

 

 
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Browser benchmark-Linux style
Tricoder kaže...

 Pokušati ću to napraviti na najlinuksaškiji način.

OP delivered :)

 

Mislim da nitko iole informatički pismen neće mijenjati browser radi par sekundi kojih (ne) mora čekati da se upali, ili još gore zbog bookmarksa.

Nevertheless, zanimljivo istraživanje, to što IE-a nema je meni sasvim nebitno, nema ni Chrome-a btw. Pretpostavljam da nisi pokretao sa SSD-a?

 

 

 

 HDD.Imaš Chromium koji kao da je Chrome.

Vječni izazivač na gostujućem terenu.Moj blog:http://thebluedrag.blogspot.com/ Svi smo mi jedna velika obitelj sa prezimenom Čovječanstvo
11 godina
offline
Browser benchmark-Linux style

Chrome load-a još par stvar i zato bih mu dodao još sekundu-dvije, ali nema veze, opet je najsporiji.

 
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Browser benchmark-Linux style
Tricoder kaže...

Chrome load-a još par stvar i zato bih mu dodao još sekundu-dvije, ali nema veze, opet je najsporiji.

 Pa iskreno,jedino što meni na Chromiumu je falilo je da nema automatski updater...međutim Linux je to riješio sa repozitorijima.Neću reći da na Linux nema razloga da se koristi Chrome,ali naprema Chromiumu tih razloga je IMHO malo.A sa Chromiumom imaš kompletno otvoreni browser na kompletno otvorenom sustavu(ako nisi ništa drugo zatvoreno instalirao..

Vječni izazivač na gostujućem terenu.Moj blog:http://thebluedrag.blogspot.com/ Svi smo mi jedna velika obitelj sa prezimenom Čovječanstvo
Poruka je uređivana zadnji put uto 5.5.2015 21:50 (g12356).
15 godina
offline
Browser benchmark-Linux style

I ja smatram da je sekudna loša mjera ali ako se jedan browser diže za 0.2s a drugi za 6 sekundi onda je tu sekunda jako bitna mjera. Naravno nemamo IE-a za koju eto smatramo nekom, pa bilo to i lošom/dobrom etalonskom vridnošću.

 

U svakom slučaju hvala za trud i molim preporuku za Linux (Debian mi je već u uTorrentu) ako nije problem.

Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Browser benchmark-Linux style
g12356 kaže...
Tricoder kaže...

Chrome load-a još par stvar i zato bih mu dodao još sekundu-dvije, ali nema veze, opet je najsporiji.

 Pa iskreno,jedino što meni na Chromiumu je falilo je da nema automatski updater...međutim Linux je to riješio sa repozitorijima.Neću reći da na Linux nema razloga da se koristi Chrome,ali naprema Chromiumu tih razloga je IMHO malo.A sa Chromiumom imaš kompletno otvoreni browser na kompletno otvorenom sustavu(ako nisi ništa drugo zatvoreno instalirao..

 

Istina, ali, ako se dobro sjećam, davno još u Chromiumu nisu imali podršku za Adobe Flash (ako se ne varam i danas je nemaju, ali ono, Flash je pa koga briga) pa bih morao i to instalirati dodatno, a bila mi je tlaka pa mi jednostavnije bilo Chrome instalirati i od tada mi je navika raditi s Chrome-om. Sada sam upalio i jedan i drugi i ne vidim neke razlike pa bih se mogao i prebaciti na Chromium što bi bilo u skladu s Debian principima. 

 

@Envy.

Ako želiš najnoviji software onda instaliraj si Mint ili Ubuntu, ako ti treba stabilnost i nije ti bitno što je (skoro) čitavi software out-date-an onda Debian, ako se želiš intimno upoznati s Linuxom onda Arch, ako želiš biti douchebag onda Backtrack. Ali to je samo moje mišljenje.

10 godina
protjeran
offline
Browser benchmark-Linux style

Daleko je chromium od chromea.  Od brzine, preko flasha i jave do optimiziranosti za moderne web sadržaje.  Koristite jednog par sati pa onda drugog par sati, pa bu jasnije...   Chromium je nešto kao beta za chrome. Radi on, al meni je chrome ipak bolji...

 
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Browser benchmark-Linux style
Tricoder kaže...

@Envy.

Ako želiš najnoviji software onda instaliraj si Mint ili Ubuntu, ako ti treba stabilnost i nije ti bitno što je (skoro) čitavi software out-date-an onda Debian, ako se želiš intimno upoznati s Linuxom onda Arch, ako želiš biti douchebag onda Backtrack. Ali to je samo moje mišljenje.

 Ubuntu i najnoviji software mi nikako ne ide skupa.

11 godina
offline
Re: Browser benchmark-Linux style
Gigx0n kaže...
Tricoder kaže...

@Envy.

Ako želiš najnoviji software onda instaliraj si Mint ili Ubuntu, ako ti treba stabilnost i nije ti bitno što je (skoro) čitavi software out-date-an onda Debian, ako se želiš intimno upoznati s Linuxom onda Arch, ako želiš biti douchebag onda Backtrack. Ali to je samo moje mišljenje.

 Ubuntu i najnoviji software mi nikako ne ide skupa.

 Ne koristim Ubuntu godinama pa ne govorim iz iskustva već čitam okolo da ima (naj)noviji software. Noviji od Debiana uglavnom.

10 godina
protjeran
offline
Browser benchmark-Linux style

Ubuntu 15.04 dolazi sa kernelom 3.19, libreoffice 4.4.2.2., a i ostale aplikacije su najčešće zadnja stabilna verzija .....systemd 219, ....

 
1 0 hvala 0
15 godina
online
Re: Browser benchmark-Linux style
Envy kaže...

..

..(Debian mi je već u uTorrentu) ako nije problem.

nastavi s DL za stabilan sistemski task, za juzerski može Suse, Ubuntu (s pogledom na Kbuntu), razlike su u nijansama backgrounda i pointeru miša (i uključenim appsima, yastu i sl..). Arč i sl. prvo se vilicom ubodi u oko, pa nastavi DL. ;-)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
offline
Re: Browser benchmark-Linux style
ihush kaže...
Envy kaže...

..

..(Debian mi je već u uTorrentu) ako nije problem.

nastavi s DL za stabilan sistemski task, za juzerski može Suse, Ubuntu (s pogledom na Kbuntu), razlike su u nijansama backgrounda i pointeru miša (i uključenim appsima, yastu i sl..). Arč i sl. prvo se vilicom ubodi u oko, pa nastavi DL. ;-)

Ne treba mi za juzersko korištenje, nego sa sistemsko, pa mi živ bio reci što je DL, ako misliš na Download, već je skinut, (po 2. put) i nakon što sam preko tkzv. Easy install instalirao Debian prije 2 mjeseca (dok na ovaj SSD nije došao Win TP) i nakon što mi je zbunjeno pitanje postavio tipa "da li želite da instalirate neki loader, ako to ne želite nećete moći koristit druge operativne sustave" ja kliknuo NE, i od OS-a ništa. Uđem kasnije na naprednu instalaciju i mamma mia.. završena do kraja lai je nešto našao i ja radno sučelje Debiana nikad ne vdijeh.

 

Pukne mi film i sve obrišem. Inače instalacija (čak i Ubunuta) Linuxa i sada Windowsa, je nebo i zemlja. Win je za juzerske strane 700 svjetlosnih godina ispred Linuxa. Moje mišljenje, da se ogradim.

 

I ako netko živ zna (ne da mi se googlat) zašto se RadHad plaća i šta se zapravo plaća ako je Linux pod GNU licencom?

 

Uređivano: kako misliš ubodi se vilicom u oko? Misliš da je nešto teško ili zahtjeva puno sistemskog znanja. Nisi mi baš jasan (kao i uvijek pitanje na čemu si)

Poruka je uređivana zadnji put sri 6.5.2015 19:23 (Envy).
13 godina
neaktivan
offline
Re: Browser benchmark-Linux style
Envy kaže...
Easy install instalirao Debian prije 2 mjeseca (dok na ovaj SSD nije došao Win TP) i nakon što mi je zbunjeno pitanje postavio tipa "da li želite da instalirate neki loader, ako to ne želite nećete moći koristit druge operativne sustave" ja kliknuo NE, i od OS-a ništa.

 Drugim riječima nisi instalirao GRUB.Trebao si.Kao da si instalirao Windowse bez ntldr-a.

Vječni izazivač na gostujućem terenu.Moj blog:http://thebluedrag.blogspot.com/ Svi smo mi jedna velika obitelj sa prezimenom Čovječanstvo
Poruka je uređivana zadnji put sri 6.5.2015 19:31 (g12356).
15 godina
online
Re: Browser benchmark-Linux style
Envy kaže...
..

Ne treba mi za juzersko korištenje, nego sa sistemsko, pa mi živ bio reci što je DL, ako misliš na Download, već je skinut, (po 2. put) i nakon što sam preko tkzv. Easy install instalirao Debian prije 2 mjeseca (dok na ovaj SSD nije došao Win TP) i nakon što mi je zbunjeno pitanje postavio tipa "da li želite da instalirate neki loader, ako to ne želite nećete moći koristit druge operativne sustave" ja kliknuo NE, i od OS-a ništa. Uđem kasnije na naprednu instalaciju i mamma mia.. završena do kraja lai je nešto našao i ja radno sučelje Debiana nikad ne vdijeh.

 

Pukne mi film i sve obrišem. Inače instalacija (čak i Ubunuta) Linuxa i sada Windowsa, je nebo i zemlja. Win je za juzerske strane 700 svjetlosnih godina ispred Linuxa. Moje mišljenje, da se ogradim.

 

I ako netko živ zna (ne da mi se googlat) zašto se RadHad plaća i šta se zapravo plaća ako je Linux pod GNU licencom?

 

Uređivano: kako misliš ubodi se vilicom u oko? Misliš da je nešto teško ili zahtjeva puno sistemskog znanja. Nisi mi baš jasan (kao i uvijek pitanje na čemu si)

- da, DL=download (i ljenost tipkanja).

 

- izbor je ponekad nepoželjan, drugi put znaš.. da, to je loader s razlikom da nudi izbor pa i neki drugi kao lilo (preferiram grub, stariji..097), od Osmice može i njen loader-meni.. jednako izbor GUIa, Xa.. jer normalnom juzeru nešto od tog treba (može i bez, npr bootaš s boot medija, ne koristiš GUI za server rolu itd. zapravo tad si na korak do Arča). Zato je Ubuntu orjentiran na juzera (ne powerusera koji to već zna..). Suse mi po tome ima najelegnatnije rješenje (prije cca 5g, danas više razlike nema..). Da sad ponoviš istu stvar, da nisi već isp%$4izdio živce bilo bi ti lako kao i svaki OS (osim OSXovih ktexa na hakintošu). Sličnu grešku početnik napravi na win, npr ne particionira disk kako je želio (jer želja sama po sebi to ne čini, dok nemamo super moći) ili podesio BIOS (UEFI-GPT/AHCI..) pa mora ponoviti od nule..

Dodatno može biti problem verzija (kernel/support) i usklađenost s driverima HWa, npr kad izađe novi chipset/lan/vga.. tad win ima prednost ili kompajliraš...

-svaki boot problem možeš riješiti njegovim installmedijem, npr dodati boot manager, a možeš i win8+.. pa i za par sekundi, samo dodaš swich /p (preserve) za dodavanje stavke u meni bcdeditom ili .. itd..

- kao što MS skriva neke mogućnosti npr diskmanagera dok ih dispart ima  ili ne nudi kao opciju boot manager, to je za početnika sigurnije.. KISSovski, ali te tjera na onaj redosljed instaliranja dos-w98-xp-seven-linux.. da bi sve radilo. Kad je opcija tad neće (slučajno) pregaziti postoječi ali računa se da korisnik zna da mu treba bootmanager... (ne miješati s /root ili /boot ..) MBR->particija...

 

-vilica u oko, kao ugodnije iskustvo ako imaš sado-mazo sklonosti ili arch i sl. distre. To je kao da više uživaš u vožnji Ford-T nakon što ga upališ kurblom.. hobistički može, iz vica može, učenje od nule i sl. ali kad podižeš radnu mazgu tad te kompajlirnje ne zanima, nego da radi.. i radi nakon x godina. Jednako kao kriterij izbora distre gdje gledaš support/stabilnost, ne fensy ikone ili imitaciju OSXa.. zato su vodeće deb/suse a ubuntu userski/friendly derivat (nekad bilo važnije nego danas).

 

GNU, linux, cijena.. RH ne prodaje linux, nit ga može naplatiti, prodaju svoju distru (uložen trud u slaganje) i support, to je dozvoljeno i u duhu gnu-free-.. nitko ne traži besplatan posao, razlika je što se tad ne naplaćuje software dok npr gaming prodaje igru.. (i oni sad mijenjaju na micropayment.. minecraft/WoT/WoW..). Konobar ti tako ne naplati kavu 10kn, nego 1kn a 9 za uslugu.. kava može biti i free ako plaćaš ulaz i sl. usporedbe.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put sri 6.5.2015 20:26 (ihush).
15 godina
offline
Re: Browser benchmark-Linux style
g12356 kaže...
Envy kaže...
Easy install instalirao Debian prije 2 mjeseca (dok na ovaj SSD nije došao Win TP) i nakon što mi je zbunjeno pitanje postavio tipa "da li želite da instalirate neki loader, ako to ne želite nećete moći koristit druge operativne sustave" ja kliknuo NE, i od OS-a ništa.

 Drugim riječima nisi instalirao GRUB.Trebao si.Kao da si instalirao Windowse bez ntldr-a.

Znam greškz sam skontao odmah, ali pitanje je jako zbunjuće (ono kao nećeš imati mogučnost drugog OS-a). Pa nemam drugi OS taj je jedini. 

ihush kaže...
Envy kaže...
..

Ne treba mi za juzersko korištenje, nego sa sistemsko, pa mi živ bio reci što je DL, ako misliš na Download, već je skinut, (po 2. put) i nakon što sam preko tkzv. Easy install instalirao Debian prije 2 mjeseca (dok na ovaj SSD nije došao Win TP) i nakon što mi je zbunjeno pitanje postavio tipa "da li želite da instalirate neki loader, ako to ne želite nećete moći koristit druge operativne sustave" ja kliknuo NE, i od OS-a ništa. Uđem kasnije na naprednu instalaciju i mamma mia.. završena do kraja lai je nešto našao i ja radno sučelje Debiana nikad ne vdijeh.

 

Pukne mi film i sve obrišem. Inače instalacija (čak i Ubunuta) Linuxa i sada Windowsa, je nebo i zemlja. Win je za juzerske strane 700 svjetlosnih godina ispred Linuxa. Moje mišljenje, da se ogradim.

 

I ako netko živ zna (ne da mi se googlat) zašto se RadHad plaća i šta se zapravo plaća ako je Linux pod GNU licencom?

 

Uređivano: kako misliš ubodi se vilicom u oko? Misliš da je nešto teško ili zahtjeva puno sistemskog znanja. Nisi mi baš jasan (kao i uvijek pitanje na čemu si)

- da, DL=download (i ljenost tipkanja).

 

- izbor je ponekad nepoželjan, drugi put znaš.. da, to je loader s razlikom da nudi izbor pa i neki drugi kao lilo (preferiram grub, stariji..097), od Osmice može i njen loader-meni.. jednako izbor GUIa, Xa.. jer normalnom juzeru nešto od tog treba (može i bez, npr bootaš s boot medija, ne koristiš GUI za server rolu itd. zapravo tad si na korak do Arča). Zato je Ubuntu orjentiran na juzera (ne powerusera koji to već zna..). Suse mi po tome ima najelegnatnije rješenje (prije cca 5g, danas više razlike nema..). Da sad ponoviš istu stvar, da nisi već isp%$4izdio živce bilo bi ti lako kao i svaki OS (osim OSXovih ktexa na hakintošu). Sličnu grešku početnik napravi na win, npr ne particionira disk kako je želio (jer želja sama po sebi to ne čini, dok nemamo super moći) ili podesio BIOS (UEFI-GPT/AHCI..) pa mora ponoviti od nule..

Dodatno može biti problem verzija (kernel/support) i usklađenost s driverima HWa, npr kad izađe novi chipset/lan/vga.. tad win ima prednost ili kompajliraš...

-svaki boot problem možeš riješiti njegovim installmedijem, npr dodati boot manager, a možeš i win8+.. pa i za par sekundi, samo dodaš swich /p (preserve) za dodavanje stavke u meni bcdeditom ili .. itd..

- kao što MS skriva neke mogućnosti npr diskmanagera dok ih dispart ima  ili ne nudi kao opciju boot manager, to je za početnika sigurnije.. KISSovski, ali te tjera na onaj redosljed instaliranja dos-w98-xp-seven-linux.. da bi sve radilo. Kad je opcija tad neće (slučajno) pregaziti postoječi ali računa se da korisnik zna da mu treba bootmanager... (ne miješati s /root ili /boot ..) MBR->particija...

 

-vilica u oko, kao ugodnije iskustvo ako imaš sado-mazo sklonosti ili arch i sl. distre. To je kao da više uživaš u vožnji Ford-T nakon što ga upališ kurblom.. hobistički može, iz vica može, učenje od nule i sl. ali kad podižeš radnu mazgu tad te kompajlirnje ne zanima, nego da radi.. i radi nakon x godina. Jednako kao kriterij izbora distre gdje gledaš support/stabilnost, ne fensy ikone ili imitaciju OSXa.. zato su vodeće deb/suse a ubuntu userski/friendly derivat (nekad bilo važnije nego danas).

 

GNU, linux, cijena.. RH ne prodaje linux, nit ga može naplatiti, prodaju svoju distru (uložen trud u slaganje) i support, to je dozvoljeno i u duhu gnu-free-.. nitko ne traži besplatan posao, razlika je što se tad ne naplaćuje software dok npr gaming prodaje igru.. (i oni sad mijenjaju na micropayment.. minecraft/WoT/WoW..). Konobar ti tako ne naplati kavu 10kn, nego 1kn a 9 za uslugu.. kava može biti i free ako plaćaš ulaz i sl. usporedbe.

Hvala na iscrpnom odg, ali opet mi nitko ne odgovori zašto se RedHad  plaća, onako ukratko, ovako sam sebe jedino kontaš :D Inače ide Debian, izbrisa ga malo prije radi Silicon V. serije, ali preko noći ću skinuti ponovo :D Nikako da tih 1,6 TB mjesečno srknem 

 

Inače konfu mi znate (piše pod Moj PC) pa sada koliko je to staro (2008. god.) za Debiana, neko mišljenje? (što se tiče Windowsa kako koji izlazi računra mi je brži i troši manje struje)

15 godina
neaktivan
offline
Browser benchmark-Linux style

RedHat se plaća radi podrške, dakle da imaš pravo njih nazvati i pitati kako i što napraviti s određenim problemom/situacijom. RedHat i Debian su inače serverske distre i nisu baš za desktop korištenje...

 

A što se tiče koliko što je user friendly i trostruki integral bi bio user friendly da ga koristiš svakodnevno 20 godina... Bitno je imat otvoren pogled za nove stvari što rijetko tko ima.

Poruka je uređivana zadnji put sri 6.5.2015 22:40 (josipva).
 
2 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Browser benchmark-Linux style
josipva kaže...

RedHat se plaća radi podrške, dakle da imaš pravo njih nazvati i pitati kako i što napraviti s određenim problemom/situacijom. RedHat i Debian su inače serverske distre i nisu baš za desktop korištenje...

 

A što se tiče koliko što je user friendly i trostruki integral bi bio user friendly da ga koristiš svakodnevno 20 godina... Bitno je imat otvoren pogled za nove stvari što rijetko tko ima.

Trebam za par dana prema preporuci za razgovor za posao (plaća je astronomska kada se pogleda standard u BiH) i evo (osim što su Cisco CCNA stručnjaka tražili je sledeće) što mi je potrebno da naučim.

Šetnja direktorijama, brisanje kopiranje (nešto što sam imao u malom prstu u vrijeme DOS 6.22-ce, dakle kretanje kroz CLI.

Zatim sledeće meni nepoznate skraćenice:

GREP

SSH (ovo mi je od Cisca poznato ako je to isto SSH pristup)

RSYNC

ASteriks

VOIP (ovo mi je poznato ako je to Voice over IP).

 

Šta mislite koliko je to teško savladati za par dana. Debian mi je skinut, kontam neke druge distre. Možda je Ubuntu ok, ali eto neka ide Debian. Ljudi pomagajte častim pivom i ćevapima.

 

 

15 godina
neaktivan
offline
Re: Browser benchmark-Linux style

Šetanje, brisanje, kopiranje guglaj i vježbaj, lagano, grep ti je poput searcha koji ide obično u paru s "pipeanjem" iz nekog outputa i regexom. SSH je kao konzolni teamviewer, remote spajanje tvoje konzole na drugi komp, isto lagano. RSYNC je za kopiranje / backupiranje. Asterisk nemam pojma ali koliko vidim to je za Voip... Uglavnom te stvari se mogu pristojno naučiti u par dana.

10 godina
protjeran
offline
Browser benchmark-Linux style

@envy

 

Neznam dali imaš dosada iskustva sa linuxom, no ako nemaš,  debian te nebu baš usrećio jer je za debian nužno predznanje.  Mint ti je out of box....

 
0 0 hvala 1
15 godina
offline
Re: Browser benchmark-Linux style
josipva kaže...

Šetanje, brisanje, kopiranje guglaj i vježbaj, lagano, grep ti je poput searcha koji ide obično u paru s "pipeanjem" iz nekog outputa i regexom. SSH je kao konzolni teamviewer, remote spajanje tvoje konzole na drugi komp, isto lagano. RSYNC je za kopiranje / backupiranje. Asterisk nemam pojma ali koliko vidim to je za Voip... Uglavnom te stvari se mogu pristojno naučiti u par dana.

To brate, te riječi su mi podrška koju želim.

 

Kakvu instalciju, koju distru da skinem (Skinuo Debiana) ako je serverska verzija - zabij mu neka je. Vozi sam i Windows Server 2012 R2 Datacetar godinu dana. I da li da učim na samoj instalaciji (mislim kada instaliran Linux) da ga ne gasim 2-3 dana otprilike nekada tamo sredinom sedmice bi treba na interviju (sa vampirom) dolazi i šef iz Londona a ovaj je rekao neku "dobru za mene", developer koji je od prvog dana.

 

Je li pametno da na 160 PATA HDD instaliram Debiana 8. (imam jedan 250 GB on je kritičan 75% Health) a jedan HDD od 500 GB ima orginalni W8.1 i to podjeljen na dvije particije. Nekako mi ovaj 160 GB PATA optimalno rješenje. (imam i SSD od 120GB ali sa njega trenutno pišem, na njemu se vrti ovaj Insider Preview 10074.

 

Što misliš hoće li to proči na mom PC-u? 

11 godina
offline
Browser benchmark-Linux style

Debian će ti raditi na tosteru :) (nisam još probao, ali imam u planu! )

 

Te naredbe koje si nabrojao, a i više-manje sve ostale se u mogu vrlo brzo naučiti, čak ti u većini slučajeva ne treba puno više od man stranice naredbe. Isto tako se brzo i zaborave ako se ne koriste redovito - to je iz iskustva.

 

Pošto sam i ja iz BiH uvijek mi je drago vidjeti nekoga tko uspije dobiti posao u IT-u. Sretno! :)

 
1 0 hvala 1
15 godina
online
Re: Browser benchmark-Linux style
Envy kaže...
..

Trebam za par dana prema preporuci za razgovor za posao (plaća je astronomska kada se pogleda standard u BiH) i evo (osim što su Cisco CCNA stručnjaka tražili je sledeće) što mi je potrebno da naučim.

Šetnja direktorijama, brisanje kopiranje (nešto što sam imao u malom prstu u vrijeme DOS 6.22-ce, dakle kretanje kroz CLI.

Zatim sledeće meni nepoznate skraćenice:

GREP

SSH (ovo mi je od Cisca poznato ako je to isto SSH pristup)

RSYNC

ASteriks

VOIP (ovo mi je poznato ako je to Voice over IP).

 

Šta mislite koliko je to teško savladati za par dana. Debian mi je skinut, kontam neke druge distre. Možda je Ubuntu ok, ali eto neka ide Debian. Ljudi pomagajte častim pivom i ćevapima.

 

 

- sve je isto.. osim malih i VELIKIH slova, ls .. i bezbroj swicheva pipeova kojima možeš 'sve' (skoro kao prograiranje ili routanje mreže). GREP .. grepanje, je 'grebanje', tj zagrebi/zahvati * .. nešto, jer ispis variabli, logova može biti nepregledan, grep je filter, ali uobičajeno moćniji od DOSovskih swicheva. Često i swich -H 'human readable..'.. (trebat ćeš ga za SSH i sl. jer odbacuje ono što nije čitljiv text).

win ima zgodan fičer, autocomplite TAB .. to neki linuksaši žele.. (možda i imaju, npr gnome terminal i sl. ali ne kao win), tad je lakše nakucavati naziv filea/foldera..

Možeš i grepati, npr lspci | grep -i wireless

ls = list

pci

pipe OR (okomite dvije crte) | .. nije redirekcija >, nego swich (i tu je razlika s DOSom jer on ne dozvoljava toliko slaganje kriterija..)

koju slijedi grep (zgrabi-isčupaj) i na kraju swich -i (ignore case, zbog slova..) i ključna riječ-kriterij traženja..

pogodi npr sintaxu za VGA?

lspci grep VGA..

svaka naredba imaš -help -? man.. i google.

.. ne trudi se sve zapamtiti, samo se sjeti kako doći do odgovora, sintaxe.. help-a..

grep je kao SQL select from..

 

- SSH, je kriptirani mrežni protokol, tunel .. linija, s autentifikacijom, ključem, certifikatom.. npr svaki firewall i sl oprema ima za remote spoj s neta (direktni port može biti bez zaštite mrežno je uvjek zaštićeno). + standardni portovi koji se koriste kao 22, možeš provjeriti npr ''netstat -lp'' koj su ti portovi otvoreni. Win netstat ima samo najosnovnije (zato se kroste dodatni utilsi kao wireshark.. ili linux). Pošto se sve radi kroz mrežu, tu je linux car, ali stvari su identične ili male razlike, kao ping.. jedino što na win moraš dodavati utilse. Mrežno gledajući svejedno koji OS, distra.. pa i 'kutijica' na koju se spajaš.

 

- * je PBX software, (s voipom..) distra koja je specijalizirana, kao i openwrt za router ili mediaplayer myth.. može biti u 'kutijici' PC je samo PC kutija. Npr telefonska centrala je PC kad si linuxaš ili neki rođak..

 

-rsync je najzanimljiviji, to je 'nešto' (ostalu su standardi i sl.) ovo je stvarni kod, kao zip/lza.. to je osnovni pametni soft-kod.. za svako pametnije kopiranje, sinkroniziranje.. vjerojatno svaki arhiver/backuper ispod haube ima rsync. Možemo ga nazvati pametni backup/sync.

 

Pošto mi te stvari izgledaju (spojene) kao kriteirj koji trebaš svladati, npr kroz SSH ćeš se spajati na centralu i čupati podatke nekog korisnika.. to je to. To je ono kad gledaš filmove i geek kucka..

Realno, npr PBX imaš soft-aplikaciju kojom sve radiš, ali moraš se snaći kad nešto zapne. Usporedivo s bazom i GUIem klijenta. Kao i rsync za backup kroz ssh..

 

Sve to možeš npr uz pomoć Cygwina pod win, na bilo kojoj distri linuxa.

 

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
neaktivan
offline
Re: Browser benchmark-Linux style
Envy kaže...
 

Kakvu instalciju, koju distru da skinem (Skinuo Debiana) ako je serverska verzija - zabij mu neka je. Vozi sam i Windows Server 2012 R2 Datacetar godinu dana. I da li da učim na samoj instalaciji (mislim kada instaliran Linux) da ga ne gasim 2-3 dana otprilike nekada tamo sredinom sedmice bi treba na interviju (sa vampirom) dolazi i šef iz Londona a ovaj je rekao neku "dobru za mene", developer koji je od prvog dana.

 

Je li pametno da na 160 PATA HDD instaliram Debiana 8. (imam jedan 250 GB on je kritičan 75% Health) a jedan HDD od 500 GB ima orginalni W8.1 i to podjeljen na dvije particije. Nekako mi ovaj 160 GB PATA optimalno rješenje. (imam i SSD od 120GB ali sa njega trenutno pišem, na njemu se vrti ovaj Insider Preview 10074.

 

Što misliš hoće li to proči na mom PC-u? 

 Ma za sve to navedeno svejedno je koja je distra, vrijedi jednako za svaku, bitna razlika između novog i starog debiana i redhata koji su vjerojatno većinski aktivni na serverima danas je u systemd (kontrola procesa) ali s obzirom da to nije navedeno kao potrebno onda je svejedno. U redu je novi debian na to, samo zapamti da je GUI nebitna stvar u cijeloj to konzolnoj priči, a o njemu najviše ovisi "hoće li proć". Dakle ako vidiš da debian sa Gnome štuca onda stavi Debiana sa XFCE ili čak čistu instalaciju bez GUI-a.... Ako i uspiješ nešto masivno zeznit na svojoj instalaciji bar nije problem reinstalirat.

Poruka je uređivana zadnji put pet 8.5.2015 1:05 (josipva).
13 godina
neaktivan
offline
Browser benchmark-Linux style

Doduše ako ne želiš čistu instalaciju onda ti je LXDE lakši i od XFCE-a.

Vječni izazivač na gostujućem terenu.Moj blog:http://thebluedrag.blogspot.com/ Svi smo mi jedna velika obitelj sa prezimenom Čovječanstvo
Moj PC  
1 0 hvala 1
11 godina
offline
Browser benchmark-Linux style

Ako te još uvijek brine hoće li ti Debian raditi na tvom računalu:

http://makezine.com/2015/05/07/next-thing-co-releases-worlds-first-9-computer/

 
1 0 hvala 1
15 godina
offline
Re: Browser benchmark-Linux style
Tricoder kaže...

Debian će ti raditi na tosteru :) (nisam još probao, ali imam u planu! )

 

Te naredbe koje si nabrojao, a i više-manje sve ostale se u mogu vrlo brzo naučiti, čak ti u većini slučajeva ne treba puno više od man stranice naredbe. Isto tako se brzo i zaborave ako se ne koriste redovito - to je iz iskustva.

 

Pošto sam i ja iz BiH uvijek mi je drago vidjeti nekoga tko uspije dobiti posao u IT-u. Sretno! :)

Pa eto vidjet ćemo. Neke ćemo isprintati (našao sam tutorijale ali od 1998. godine) i pokušati malo hodati po tom CLI. Što se tiče Tuzle bukvalno je pstala mala silicijska dolina balkana (ne znam kakva je situjacija u HR i SRB, ali vjerujem da je ista, što bi jedan amerikanac paćao svog državljanina $130k godišnje, kada jednom bosanćerosu mogu platiti 550 KM-ova, ali ja sam za ovu firmu zapeo jer baš daju daleko izvan prosječne plaće u odnosu na stadard gdje jesmo) postoje 4 BitCentra sa uvijek 20-tak IT firmi koji kada se rašire odu na veću lokaciju.

 

ihush kaže...
Envy kaže...
..

Trebam za par dana prema preporuci za razgovor za posao (plaća je astronomska kada se pogleda standard u BiH) i evo (osim što su Cisco CCNA stručnjaka tražili je sledeće) što mi je potrebno da naučim.

Šetnja direktorijama, brisanje kopiranje (nešto što sam imao u malom prstu u vrijeme DOS 6.22-ce, dakle kretanje kroz CLI.

Zatim sledeće meni nepoznate skraćenice:

GREP

SSH (ovo mi je od Cisca poznato ako je to isto SSH pristup)

RSYNC

ASteriks

VOIP (ovo mi je poznato ako je to Voice over IP).

 

Šta mislite koliko je to teško savladati za par dana. Debian mi je skinut, kontam neke druge distre. Možda je Ubuntu ok, ali eto neka ide Debian. Ljudi pomagajte častim pivom i ćevapima.

 

 

- sve je isto.. osim malih i VELIKIH slova, ls .. i bezbroj swicheva pipeova kojima možeš 'sve' (skoro kao prograiranje ili routanje mreže). GREP .. grepanje, je 'grebanje', tj zagrebi/zahvati * .. nešto, jer ispis variabli, logova može biti nepregledan, grep je filter, ali uobičajeno moćniji od DOSovskih swicheva. Često i swich -H 'human readable..'.. (trebat ćeš ga za SSH i sl. jer odbacuje ono što nije čitljiv text).

win ima zgodan fičer, autocomplite TAB .. to neki linuksaši žele.. (možda i imaju, npr gnome terminal i sl. ali ne kao win), tad je lakše nakucavati naziv filea/foldera..

Možeš i grepati, npr lspci | grep -i wireless

ls = list

pci

pipe OR (okomite dvije crte) | .. nije redirekcija >, nego swich (i tu je razlika s DOSom jer on ne dozvoljava toliko slaganje kriterija..)

koju slijedi grep (zgrabi-isčupaj) i na kraju swich -i (ignore case, zbog slova..) i ključna riječ-kriterij traženja..

pogodi npr sintaxu za VGA?

lspci grep VGA..

svaka naredba imaš -help -? man.. i google.

.. ne trudi se sve zapamtiti, samo se sjeti kako doći do odgovora, sintaxe.. help-a..

grep je kao SQL select from..

 

- SSH, je kriptirani mrežni protokol, tunel .. linija, s autentifikacijom, ključem, certifikatom.. npr svaki firewall i sl oprema ima za remote spoj s neta (direktni port može biti bez zaštite mrežno je uvjek zaštićeno). + standardni portovi koji se koriste kao 22, možeš provjeriti npr ''netstat -lp'' koj su ti portovi otvoreni. Win netstat ima samo najosnovnije (zato se kroste dodatni utilsi kao wireshark.. ili linux). Pošto se sve radi kroz mrežu, tu je linux car, ali stvari su identične ili male razlike, kao ping.. jedino što na win moraš dodavati utilse. Mrežno gledajući svejedno koji OS, distra.. pa i 'kutijica' na koju se spajaš.

 

- * je PBX software, (s voipom..) distra koja je specijalizirana, kao i openwrt za router ili mediaplayer myth.. može biti u 'kutijici' PC je samo PC kutija. Npr telefonska centrala je PC kad si linuxaš ili neki rođak..

 

-rsync je najzanimljiviji, to je 'nešto' (ostalu su standardi i sl.) ovo je stvarni kod, kao zip/lza.. to je osnovni pametni soft-kod.. za svako pametnije kopiranje, sinkroniziranje.. vjerojatno svaki arhiver/backuper ispod haube ima rsync. Možemo ga nazvati pametni backup/sync.

 

Pošto mi te stvari izgledaju (spojene) kao kriteirj koji trebaš svladati, npr kroz SSH ćeš se spajati na centralu i čupati podatke nekog korisnika.. to je to. To je ono kad gledaš filmove i geek kucka..

Realno, npr PBX imaš soft-aplikaciju kojom sve radiš, ali moraš se snaći kad nešto zapne. Usporedivo s bazom i GUIem klijenta. Kao i rsync za backup kroz ssh..

 

Sve to možeš npr uz pomoć Cygwina pod win, na bilo kojoj distri linuxa.

 

Dobar i iscrpan odgovor. Hvala X puta (nije OS X  ) Evo skidam ovaj Cygwin pa da vidimo i to. Mada nemam ni CD-a ili DVD-a, (a mislim da sam negdje prije mjesec imao prženu Bootabilnu instalaciju Debiana) ali večeras dok mi se brat vrati sa praznim diskovima (joj morma i PATA snimač spojiti puuu) imat ću sa torrenta jedno 10 distri. Predpostavljam da bootabilni USB nije problem napraviti kao i za Windowse, ali to ću sam progooglati.

 

Tricoder kaže...

Ako te još uvijek brine hoće li ti Debian raditi na tvom računalu:

http://makezine.com/2015/05/07/next-thing-co-releases-worlds-first-9-computer/

A vidjet ćemo. Jedini problem je osloboditi jedan od HDD-ova, jer ima toga puno. Najizgledniji će da bude ovaj PATA od 160 GB.

l.p. svima

15 godina
offline
Browser benchmark-Linux style

Eto Debian instaliran (piešm sa njega), osim što ne znam (a znam skinuti i raspakovati) Chrome obični instalirati dalje da ne govorim. A isto tako nemam blage što je Root Terminal a šta obični Terminal.

Podrška za monitore je Katastrofalna.

 

Mislim da će mi trebati čarobnjak :D

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Browser benchmark-Linux style

Pretpostavljam da se pod root terminal misli na root račun.
sudo su
(lozinka)
ili

su + naredba
(lozinka)

Na stranici za preuzimanje chromea preuzmeš 64-bitni(pretpostavljam) .deb paket.I njega otvoriš sa sudo dpkg -i filename.deb ili sa software centrom kojeg imaš ili nemaš.

Vječni izazivač na gostujućem terenu.Moj blog:http://thebluedrag.blogspot.com/ Svi smo mi jedna velika obitelj sa prezimenom Čovječanstvo
Moj PC  
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice