Kako dijeliti printer koji je na Windows xp pcju?

poruka: 24
|
čitano: 3.169
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
offline
Kako dijeliti printer koji je na XPu sa Linuxom?

 

Pozdrav, imam problem, u firmi imam 2 kompjutera, 1 ima windows XP i na njega je spojen printer, i sad na drugom kompu sam stavio Linux Mint i zelim sa drugog kompa se spojiti na printer.

 

Kako sam gledao na netu treba na linuxu ici traziti printer preko Samba, i nadjem ga ali mi pita password za spojiti se na taj komp koji ima windows XP. Kako maknuti taj password?

 

Ako zna netko puno bi mi pomoglo

Poruka je uređivana zadnji put sri 1.6.2016 16:36 (ToNi185).
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Kako dijeliti printer koji je na XPu sa Linuxo

potreban je pass.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
14 godina
offline
Re: Kako dijeliti printer koji je na Windows xp pc
A kako znam taj pass ili napravim novi? Pomozi pliz
15 godina
offline
Re: Kako dijeliti printer koji je na Windows xp pc

ako to ne znaš, tad se odmakni od tog posla dok ne naučiš.

(zvuči drsko?.. hmm ako ti na pamet ne pada npr google+čitanje ili korisnik koji ne zna kako se postavlja pass .. recimo da je to pandan množenja u matematici a tražiš da ti netko da rješenja za test).

 

još važnije, u firmi netko zna pass, ta osoba se naziva admin, ako ti pass ne znaš, tad postoji razlog (kao i imati ključeve i sl.)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put čet 2.6.2016 12:49 (ihush).
16 godina
neaktivan
offline
Re: Kako dijeliti printer koji je na XPu sa Linuxo
ToNi185 kaže...

 

Pozdrav, imam problem, u firmi imam 2 kompjutera, 1 ima windows XP i na njega je spojen printer, i sad na drugom kompu sam stavio Linux Mint i zelim sa drugog kompa se spojiti na printer.

 

Kako sam gledao na netu treba na linuxu ici traziti printer preko Samba, i nadjem ga ali mi pita password za spojiti se na taj komp koji ima windows XP. Kako maknuti taj password?

 

Ako zna netko puno bi mi pomoglo

 Nisi naveo sve podatke, ali pretpostavljam da je printer na XP spojen putem usb kabla. U tom slučaju idi u Control Panel -> Printers and Faxes. Tamo desnom tipkom miša klikni na taj printer -> Properties i klikni da omogućiš sharing (dijeljenje) tog printera.

 

Drugi je način da tvoj printer ima LAN (mrežni) port. Tada ga spajaš na ruter ili switch i time ne mora biti računalo sa XP uključeno a da printer može raditi.

 

Šta roda donese, to vrana odnese.
14 godina
offline
Re: Kako dijeliti printer koji je na Windows xp pc
Krivo sam se izrazio, firma je moja, ugl nebitno. Mala tur agencija, jedan pc xp na koji je spojen printer preko usb-a i na drugom Linux mint..
Na xp sam naravno išao dijeliti printer i stavio i dijeljenje fileova i sve, ali kad na drugom kompu nadjem printer traži pass a nemam nikakav pass za login niti za mrežu podešen, di se može naći ili maknuti da ne traži pass..? Hvala
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Kako dijeliti printer koji je na Windows xp pcju?

Pogledaj na ove linkove ako ti mogu pomoć:

 

linux mint

 

windows xp

 

 

Šta roda donese, to vrana odnese.
Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Kako dijeliti printer koji je na Windows xp pc
ToNi185 kaže...
..se može naći ili maknuti da ne traži pass..? Hvala

 pass je obavezan, zbog mreže. + paralelnih par tema pa prolistaj.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
14 godina
offline
Kako dijeliti printer koji je na Windows xp pcju?

Sve sam probao ali nemogu uci zbog tog passworda. :/ Kako mogu na XP-u promijeniti taj password, jer nemam nikakav password ni za login ni za ista.

 

Jel se moze promijeniti taj password? Di mogu vidjeti uopce koji je trenutni? da ne stavljam xp nanovo bezveze..

 

Molim ako netko zna

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Kako dijeliti printer koji je na Windows xp pc

user managment // computer managment .. ili CP ili desni klik na Computer.

ako si admin možeš.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
11 godina
neaktivan
offline
Re: Kako dijeliti printer koji je na Windows xp pc

Provjeri da li ti je enable-an guest account na Windowsima XP. Provjeri da li grupa Everyone ima dozvolu ispisa na tom print share-u (Guest je član grupe Everyone).

 

Ako ti Mint i dalje traži password probaj se prijaviti sa guest/guest, ili dodati guest ok = yes u sekciju Printers datoteke smb.conf (kako je opisano ovdje).

 

 

14 godina
offline
Re: Kako dijeliti printer koji je na Windows xp pc
ihush kaže...

user managment // computer managment .. ili CP ili desni klik na Computer.

ako si admin možeš.

A nemogu to nigdje naci u xpu..? 

 

Bobobo-bo Bo-bobo kaže...

Provjeri da li ti je enable-an guest account na Windowsima XP. Provjeri da li grupa Everyone ima dozvolu ispisa na tom print share-u (Guest je član grupe Everyone).

 

Ako ti Mint i dalje traži password probaj se prijaviti sa guest/guest, ili dodati guest ok = yes u sekciju Printers datoteke smb.conf (kako je opisano ovdje).

 

 

 

Evo sad sam enablao guest account, di nadjem tu grupu everyone i vidim pristup koje dozvoljava? 

 

A na mintu sam iz prijasnjih linkova dodao ovo guest ok - yes to jesam

15 godina
offline
Re: Kako dijeliti printer koji je na Windows xp pc
ToNi185 kaže...
ihush kaže...

user managment // computer managment .. ili CP ili desni klik na Computer.

ako si admin možeš.

A nemogu to nigdje naci u xpu..? 

 

..

 CP je controlpanel ili desni klik na mycomputer, iz menija.. managment..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put čet 9.6.2016 19:47 (ihush).
14 godina
offline
Kako dijeliti printer koji je na Windows xp pcju?

hehe znam sta je control panel, evo usao sam u computer management, sta da promijenim? Hvala puno na pomoci 

 
0 0 hvala 0
8 godina
odjavljen
offline
Re: Kako dijeliti printer koji je na Windows xp pc

Kupi network printer i ustedi sebi zivce....

15 godina
offline
Re: Kako dijeliti printer koji je na Windows xp pc
ToNi185 kaže...

hehe znam sta je control panel, evo usao sam u computer management, sta da promijenim? Hvala puno na pomoci 

 - ovisi dali se sjećaš pitanja. (pass) i dali ti user managment nešto sugerira?

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
14 godina
offline
Kako dijeliti printer koji je na Windows xp pcju?

A nemam pojma, onda cu istekavati printer svako malo kad moram printati i ustekati, kad mi padnu windowsi jednom podesiti to kako treba jer neznam rijesiti taj pass nikako. 

Hvala puno svima na pomoci svejedno 

Poruka je uređivana zadnji put sub 11.6.2016 15:28 (ToNi185).
 
0 0 hvala 0
8 godina
odjavljen
offline
Re: Kako dijeliti printer koji je na Windows xp pc

Dajte ljudi pa zar je problem provaliti pass na xp? ;) Googlaj malo naci ces rjesenje za 30 sec...

14 godina
offline
Kako dijeliti printer koji je na Windows xp pcju?

Sve sam izgooglao i nikako probiti taj pass na windows xpu. :( Zna mozda netko kako to rijesiti ili u kojem fajlu vidjeti koji je pass?

 

Mora biti upisan negdje u neki file u windowsu sta ne?

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Kako dijeliti printer koji je na Windows xp pc
ToNi185 kaže...

Sve sam izgooglao i nikako probiti taj pass na windows xpu. :( Zna mozda netko kako to rijesiti ili u kojem fajlu vidjeti koji je pass?

 

Mora biti upisan negdje u neki file u windowsu sta ne?

Ne ide to tako.

Gdje je problem u kreiranju istog korisnika s istim passwordom na dvije mašine?

Ili mapirati printer s username / passwordom na drugoj strani?

15 godina
offline
Re: Kako dijeliti printer koji je na Windows xp pc

- da. No to ne znači da ćeš ga pročitati.. lm hash i sl.. vjerojatno hoćeš ako znaš i imaš alate, ako si admin, fizički na PCju.

- lakše je promijjeniti pass, ali nagađam da u tvom slučaju to ne mijenja ništa, osim što može biti povezano s ostatkom mreže (novi problem kojeg sad ne možeš znati-vidjeti).

 

- kreiraj novog usera, daš mu ime npr 'printuser', daš mu pass 'printpass', ... odeš na drugi PC, koristiš te podatke za spajanje na printer (može trajno).

- na serveru (PC koji nešto daje = server) možeš podešavati share-permisione, odnosno, uzeri imaju ili nemaju neka prava, neovisno ješto dijeliš na mreži. Admin uvijek može sve, neovisno o shareu. Permisione može preuzeti-owner.. itd.

 

- nisi snalažljiv (+2 mjeseca problem), svaki novi problem koji će se desiti samo će biti gori.. zovi nekog tko zna (ili se pripremi na moguće probleme).

- polovica printera (driver installera) defaultno postavlja share na printer, tako da je vjerojatno već dozvoljen u mreži.

- ovisi o klijentskoj strani koji OS-verzija, tj prije se lako koristio bilo koji user-pass, na novijima win to ne trpi, gura logiranog juzer-pass (čak ne ponudi promjenu-drugog juzera).

- ako ne možeš kroz browsanje-klikanje mreže, to sve možeš kroz CMD nakucati, google ima detalje, pa i primjere batch skripti, permanent itd.

(a to moraš sam, ako ne možeš tad stvarno ne diraj..).

 

npr: banalni problem u ponekoj konfiguraciji mreže, pogotovo iz tog doba XPa.. da nema passworda. Tad imaš veći problem, jer pass je obavezan, preduvijet i ne može biti null. Zato kreiraj dodatnog juzera, s njim isprobavaj..

- idealno? napraviš juzera (name/pass) jednako kao na klijent PCju s kojeg se spajaš, ostalo će raditi automatikom, (ne po duhu svetom, mada tako izgleda). .. ovo je na kraju, samo zato da te natjeram na čitanje :)))

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put ned 14.8.2016 16:42 (ihush).
14 godina
offline
Kako dijeliti printer koji je na Windows xp pcju?

Sve to zvuci super ali kada napravim novog usera na XP-u koji je administrator ne bude mi program Mjenjacnica koji ne mogu nikako opet instalirati, izgleda da je instaliran samo za glavnog usera bo.

Nemogu ga nigdje naci u novom useru tako da ta opcija pada u vodu. :/  Smijesno je kako nema negdje recover password ili nesto za ovog usera koji vec imam napravljen

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Kako dijeliti printer koji je na Windows xp pc

strašno ..

-ne moraš ti koristiti na XPu tog juzera, važno je da postoji (time i pass koji znaš), printeru je svejdno (važno da taj PC ima juzera koji ima pravo nekog pristupa-propusnica, ako mu daš admin ovlasti tad može sve), tad možeš kroz mrežu.. (jer te traži user-pass).. dok za korištenje appsa koristiš juzera pod kojim radi kao do sad. Kao i bezbroj drugačijih rješenja, ali svako može biti neki novi problem (kao što kažeš za app-kasu). Povratak passa ne postoji jer bi bio sigurnosni rizik, može se.. može se i promijeniti postojeći pass na aktivnom juzeru, ali to može biti neki novi problem za nešto što do sad nisi ni primijetio (zato to ne savjetujem, neovisno što se nešto može napraviti).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
14 godina
offline
Re: Kako dijeliti printer koji je na Windows xp pc

A pustiti cu onda ovako, promijenim kabel kad trebam nesto isprintati i to je to. Slijedece sezone ionako micem taj xp pa ce biti lakse. Jer se ne kuzim u to, a bitno mi je za posao. Kad je windows i windows to sam bez problema dijelio i nikad problemi, nije nikakvu sifru ni trazilo.

A sad linux mint me trazi, nema veze puno hvala na pomoci i savjetima!  

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice