Linus i srednji prst nvidiji

poruka: 39
|
čitano: 6.049
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
offline
Linus i srednji prst nvidiji

Odlican Q&A sa Linusom Torvaldsom.

Covjek je brutalno izravan, sto je i pokazao kada je u punoj ucionici rekao "Fuck you nvidia" poduprijevsi izjavu sa srednjim prstom.

 

Vise o svemu kao i kompletan video mozete vidjeti OVDJE

Gods are fragile things; they may be killed by a whiff of science or a dose of common sense. – Chapman Cohen
 
7 0 hvala 3
16 godina
neaktivan
offline
Linus i srednji prst nvidiji

Nvidia... meant to be fucked.

 

xD

C provides a programmer with more than enough rope to hang himself. C++ provides a firing squad, blindfold and last cigarette.
 
7 0 hvala 1
15 godina
offline
Linus i srednji prst nvidiji

Da sam ja nvidia sad bi kompletno ignorirao Linux zajednicu. I jos bi tuzio ovog sivonju.

Computer games do not affect kids: I mean if Pacman affected us as kids we'd all be running around in darkened rooms, munching magic pills while listening to repetitive electronic music!
 
11 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Linus i srednji prst nvidiji
tnakir kaže...

Da sam ja nvidia sad bi kompletno ignorirao Linux zajednicu. I jos bi tuzio ovog sivonju.

A nije da to kao vec sad ne rade? Kao i ATI/AMD izmedu ostalog...

C provides a programmer with more than enough rope to hang himself. C++ provides a firing squad, blindfold and last cigarette.
15 godina
offline
Re: Linus i srednji prst nvidiji
1domagoj1 kaže...
tnakir kaže...

Da sam ja nvidia sad bi kompletno ignorirao Linux zajednicu. I jos bi tuzio ovog sivonju.

A nije da to kao vec sad ne rade? Kao i ATI/AMD izmedu ostalog...

Sad bi jos vise {#}

Computer games do not affect kids: I mean if Pacman affected us as kids we'd all be running around in darkened rooms, munching magic pills while listening to repetitive electronic music!
16 godina
neaktivan
offline
Re: Linus i srednji prst nvidiji
tnakir kaže...

Sad bi jos vise {#}

{#} LOL.

 

Zanima me reakcija iz Nvidie, ako je i bude...

C provides a programmer with more than enough rope to hang himself. C++ provides a firing squad, blindfold and last cigarette.
16 godina
offline
Re: Linus i srednji prst nvidiji
1domagoj1 kaže...
tnakir kaže...

Sad bi jos vise

Zanima me reakcija iz Nvidie, ako je i bude...

Pa da, neće se ni osvrnuti na ovo. To je taj 'još više' moment  :D

Gledam te!
Poruka je uređivana zadnji put uto 19.6.2012 14:30 (Veliki Brat).
15 godina
offline
Re: Linus i srednji prst nvidiji
1domagoj1 kaže...

 

Zanima me reakcija iz Nvidie, ako je i bude...

Vjerovatno ce bit: "A sto je to Linux? Jel se to maze na kruh? " :P

Computer games do not affect kids: I mean if Pacman affected us as kids we'd all be running around in darkened rooms, munching magic pills while listening to repetitive electronic music!
15 godina
offline
Re: Linus i srednji prst nvidiji
1domagoj1 kaže...
tnakir kaže...

Sad bi jos vise {#}

{#} LOL.

 

Zanima me reakcija iz Nvidie, ako je i bude...

Imas nesto slicno na kraju videa

 

Gods are fragile things; they may be killed by a whiff of science or a dose of common sense. – Chapman Cohen
15 godina
offline
Linus i srednji prst nvidiji

Mislim da je Linus još i malo rekao/pokazao.

 

Adam sa XDA u isti koš stavlja i Qualcomm i njihovu snapdragon platformu (i njima iskazuje jednaku naklonost kao i Linus Nvidiji) sljedećom usporedbom:

Android 4 ICS je izašao prije cca godinu dana. Prvi podržani SoC su bili Samsung Exynos, TI-Omap i Samsung Hummingbird. Prošli su još mjeseci dok se ICS nije zavrtio na Nvidiji i Qualcommu.

IZVOR: http://www.xda-developers.com/android/nvidia-f-you/

 

 

 

And so you touch this limit, something happens and you suddenly can go a little bit further. With your mind power, your determination, your instinct, and the experience as well, you can fly very high.
 
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Linus i srednji prst nvidiji

Hoće to.

Dođe čo'ek tamo u neke godine kada dlake na glavi pobijele, pa sjedne i radi reviziju toga što je do tada učinio.

Pa onda se il' posveti filozofiji, il' prokurva, il' propije il' kupi penismobil (sporcko auto) koji nedugo nakon toga pijan dok se vraća iz kurvaluka namota oko kakove bandere.

 

A Stevo i ekipa iz preduzeća se za par mjeseci spremaju oteti dobar dio kolača koji se okreće oko ARM hardveraja.

I to uz pomoć hardvera iz nVidie.

 

Pa tko ne bi bio nervozan.

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Linus i srednji prst nvidiji
Djuro von Prekoplotovich kaže...

Hoće to.

Dođe čo'ek tamo u neke godine kada dlake na glavi pobijele, pa sjedne i radi reviziju toga što je do tada učinio.

Pa onda se il' posveti filozofiji, il' prokurva, il' propije il' kupi penismobil (sporcko auto) koji nedugo nakon toga pijan dok se vraća iz kurvaluka namota oko kakove bandere.

 

A Stevo i ekipa iz preduzeća se za par mjeseci spremaju oteti dobar dio kolača koji se okreće oko ARM hardveraja.

I to uz pomoć hardvera iz nVidie.

 

Pa tko ne bi bio nervozan.

Pod pretpostavkom da sam dobro shvatio kaj si u trenutku razuma htio reći, rekao bih da si u krivu.

Linusa se to ionako ne tiče, niti utječe na ono čim se on bavi i od čega zarađuje za SLK i macbook air.

 

Stevo iz preduzeće će još puno puta oćelaviti i imati nervnih slomova na pozornici, a mjesec još puno puta okrenuti oko Zemlje dok ne dostigne android i ios.

And so you touch this limit, something happens and you suddenly can go a little bit further. With your mind power, your determination, your instinct, and the experience as well, you can fly very high.
11 godina
offline
Re: Linus i srednji prst nvidiji
redrum781 kaže...

 

Stevo iz preduzeće će još puno puta oćelaviti i imati nervnih slomova na pozornici, a mjesec još puno puta okrenuti oko Zemlje dok ne dostigne android i ios.

 

Vidiš, svojedobno smo se u firmi smijali čovječuljku koji je skakao po pozornici i vikao "Developers, developers, developers!", no niti punu godinu nakon toga smo kupovali literaturu koja se ticala C# i .NET-a.

 

Računica je bila jednostavna, biraj - plaća ili ideologija.

Pošto mi je nekako bitnije nahraniti se i imati gdje spavati, a da se ne radi o kartonskoj kutiji za cipele, odabrao sam ono prvo.

 

Software koji se radi za ARM platformu, a da nije rađen za Android, za instalaciju na manji broj mašina (manje od 100) trenutno je zbog podrške isplativo raditi jedino za izvođenje na Linuxu.

Točka.

No, ako je to nešto rađeno za specifičnu namjenu, morati ćeš sam slagati OS (to danas i nije prevelik problem, postoje alati za to, no i dalje imaju krivulju učenja koja većinu neentuzijasta odbije).

To dakle traži određenu količinu predznanja i ljude koji znaju raditi u C ili C++.

Uz to se moraju i snalaziti oko hardwarea.

To sve košta. A ljudi ne vole baš spavati u kartonskim kutijama za cipele, pa će tražiti i plaću, zar ne?

 

Sada dolazimo opet do onog "Developers!" i zašto se više ne smijem tome filmiću.

Jednog dana ako ovi iz "preduzeća" portaju .NET (ali ne onaj micro ili compact) na nešto što nije x86, a čini mi se kako će morati, tada za nekakve omanje projekte više neće biti potrebni dobri (i relativno skupi) C ili C++ programeri, nego ćeš moći naći jednako dobre C# programere, kojih koliko se kužim u ovu struku, trenutno u ovoj državi ima više.

A ako si ikada radio na .NET ili Java projektu, tada vjerovatno znaš koliko je brže to dotjerati do faze kada imaš što za pokazati najprije svom šefu, a zatim i kupcu.

Prošle godine kada sam gledao cijene za licence, radni dan programera koštao je puno više npr. od cijene embedded XP-a.

 

Linuxi će tada na tom terenu početi gubiti primat.

 

Za jednog velikog proizvođača koji se bavi grafikom (nVidia, ATI), trenutno je najbitnije da su sretni i zadovoljni oni od kojih im dolazi najviše novčića. A to su trenutno Microsoft, Apple i firme koje rade konzole za igru (kod takvih uređaja nVidia ili ATI ne prodaju samo hardware, nego i intelektualno vlasništvo, koje ponekad završi u nekom posve desetom čipu).

Linux im za sada nije bitan, a takvo stanje se vuče nekako već godinama.

 

Vidiš, po mom neskromnom mišljenju Linus je nervozan zbog toga.

Naradiš se dvadeset godina ko konjusina, da bi na kraju praktično ostao u istoj poziciji gdje si bio i prije 10 godina, a  problemi i dalje isti.

 

No, bez obzira na to, ovaj srednji prst mu je donio odobravanje nekih tamo gikova, informatičara i programera, a oni koji stvarno drže taj biznis u rukama na to bi mogli jedino pitati "tko je taj tip".

Naime, lova pokreće tehnologiju, koliko god slashdot ili Wired tvrdio suprotno.

 

No, idem se baviti nečime što će mi donijeti dovoljno novčića za alkohol, penismobil i žene lakog morala. Bijele dlake su već tu.

Ostavljam vam daljnje političke rasprave i konačno rušenje zlih korporacija putem foruma informatičkih novina (pošto čru gikovi prezuiru fejzbuk, bar sam tako čuo).

15 godina
offline
Re: Linus i srednji prst nvidiji
Djuro von Prekoplotovich kaže...

 

Stvarno je zajebana srednjovjecna kriza.

Gods are fragile things; they may be killed by a whiff of science or a dose of common sense. – Chapman Cohen
15 godina
neaktivan
offline
Re: Linus i srednji prst nvidiji
Djuro von Prekoplotovich kaže...

Stari moj, ta filozofija ti mozda radi u firmama alla Sampioni. Kad poslodavac ulaze par milijuncica USD u projekt, onda su standardi i kvaliteta na prvom mjestu, i onda naveliko traze ljudi koji debelo naplacuju svoj rad.

Hypnotize me, mesmerize me, drain the color from my eyes
15 godina
offline
Re: Linus i srednji prst nvidiji
Djuro von Prekoplotovich kaže...

Iako sam poklonik i korisnik GNU/Linux operacijskog sustava i ja živim od Microsofta tako da shvaćam na što ciljaš.

Ne bavim se razvojem softwarea (to je za moj gušt, ne za novce i nikako ne .net i java)

Realnost je da linux on desktop nikad neće zaživjeti, Microsoft je prebogat i samim tim preutjecajan da bi ikome dozvolio značajniji probitak.

Broj korisnika GNU/Linux operacijskih sustava na stolnim i prijenosnim računalima je toliko beznačajan (ili preduzeće svojim FUD-om, pardon, marketingom to želi da mislimo?) tako da bi se boli-nas-qratz odgovor Nvidije na upit gospođe o grafičkom čipu iz gore navedenog filmića mogao potpuno razumjeti.

 

Da li se tu opet radi o kakvom Microsoftovom ultimatumu nebitno je, kao i svi oni tajni sporazumi sa proizvođačima Android smartphonea, a vezano za tajnovita i nikad obznanjena kršenja patenata u Linux kernelu. 

 

Naravno, ogromni resursi Microsofta će sigurno jednog dana dovesti do toga da vlada tržištima smartphonea i tableta, tu se neće ni Apple oduprijeti, ali kada?


Trenutna situacija je takva da su ios i android trenutno vodeće platforme te je samim tim razvoj hardwarea za mobilne platforme, a smatranje Androida (jer to je Linux baziran OS) nebitnim glupost sa poslovne strane gdje se gledaju mjesečna, kvartalna i godišnja izvješća. Tko je spreman i koliko čekati Microsoft, tko si to može priuštiti?

 

 

Meni Linus ne djeluje da ga je pitanje iznerviralo, dapače, mislim da ga apsolutno boli ona stvar za nvidiju i da je reakcija to dokazala. A siguran sam da u Nvidiji i AMD-u vrlo dobro znaju tko je Linus, kao i u onim firmama koja stvarno drže biznis i koja puno vremena i novaca i ljudi ulažu u Linux.

 

Lova pokreće i usmjerava tehnologiju, kao što i usmjerava razvoj Linux kernela, zato Linux nikad neće zaživjeti na desktopu. 

Šteta što i ubija inovativnost.

 

 

And so you touch this limit, something happens and you suddenly can go a little bit further. With your mind power, your determination, your instinct, and the experience as well, you can fly very high.
11 godina
offline
Re: Linus i srednji prst nvidiji
Deus ex machina kaže...
Stari moj, ta filozofija ti mozda radi u firmama alla Sampioni. Kad poslodavac ulaze par milijuncica USD u projekt, onda su standardi i kvaliteta na prvom mjestu, i onda naveliko traze ljudi koji debelo naplacuju svoj rad.

 

:)

 

Čekaj...evo još jedan.

 

:)

 

U tom slučaju Therac-25 ne bi pobio sve one pacijente kojima je zapravo trebao pomoći, vojska SAD-a ne bi morala tijekom prvog Zaljevskog rata slati inženjere u Izrael da riješe problem s RTC-om (real time clockom) na Patriot projektilima (završilo svojedobno i u medijima - kratko objašnjenje je ovdje - http://www.fas.org/spp/starwars/gao/im92026.htm) koji su zbog toga padali kojekuda, a Dräger AlcoTest 7110 MkIII-C ne bi završio na vrhovnom sudu SAD-a jer nitko nije znao reći što to on zapravo mjeri i koliko je to uopće precizno.

Razvoj i proizvodnja svega toga koštala je puno više od tih par milijunčića.

 

Adobe Flash player i Adobe Reader ne bi bili stalni gosti CERT-ovim listama.

 

Bangalore i Shenzen bi izgledali kao i 1970-tih godina.

 

Rent-A-Coder i freelancer.com ne bi postojali.

15 godina
neaktivan
offline
Re: Linus i srednji prst nvidiji
Djuro von Prekoplotovich kaže...

Ma da, ne znam sta pricam, a maltene svaki mjesec odbijem po dva-tri recruitera sa novim poslovnim ponudama, iako generalno niti ne razmatram ponudu ako placa nije >100K $ godisnje.

Evo i tebi jedan :-)

Nisam jedanput bio zaposlen na 3-6 mjeseci kao konzultant za puno vece novce da pocistim nered koji su programeri alla rent-a-coder sredili.

 

Kompanije koje drze do sebe i planiraju buducnost (barem na zapadu) odmicu od tog modela konstantno. Zaposljavaju se imigranti, ali se ne outsourcea.

Kod igara outsourcanje programa je odavno prestalo i trenutno se outsourca samo concept art i 3D modeli, a cak i modeli opadaju jer su lose odradjeni.

 

"Koliko para, toliko muzike" - uvijek i svagdje ;-)

 

Samo da se razumijemo - ne govorim bas nista protiv C#-a, Jave i modernih programskih jezika, profesionalno i ja trenutno radim u Javi. No cinjenica je da sam placen koliko jesam jer imam C++ background i znam pisati kvalitetan, bugfree kod. Zasad se niti jedan poslodavac nije zalio, a moje LinkedIn reference govore same za sebe.

Posaljem ti link na PM ako mislis da se kitim lazima.

 

Cheers.

Hypnotize me, mesmerize me, drain the color from my eyes
16 godina
offline
Re: Linus i srednji prst nvidiji
Djuro von Prekoplotovich kaže...

 

Software koji se radi za ARM platformu, a da nije rađen za Android, za instalaciju na manji broj mašina (manje od 100) trenutno je zbog podrške isplativo raditi jedino za izvođenje na Linuxu.

No, ako je to nešto rađeno za specifičnu namjenu, morati ćeš sam slagati OS (to danas i nije prevelik problem, postoje alati za to, no i dalje imaju krivulju učenja koja većinu neentuzijasta odbije).

Jednog dana ako ovi iz "preduzeća" portaju .NET (ali ne onaj micro ili compact) na nešto što nije x86,

Zanimljivo razmisljanje. Microsoft godinama pokusava progurati svoje Windowse (CE/Compact) na non-X86, ali ne sa bas previse uspjeha. Sa novom Win8 inicijativom imaju novu veliku sansu, i ako uspiju, to bi stvarno moglo promijeniti embedded trziste.

Those damn scientist people have been promising global warming for years now. But when I go outside it's still very cold. I want the global warming like they promised NOW! I hate being cold...
16 godina
neaktivan
offline
Re: Linus i srednji prst nvidiji
Deus ex machina kaže...
... No cinjenica je da sam placen koliko jesam jer imam C++ background i znam pisati kvalitetan, bugfree kod. ...

Lazes! A i Dijkstra se slaze sa mnom :P.

SupremeCommander kaže...

Zanimljivo razmisljanje. Microsoft godinama pokusava progurati svoje Windowse (CE/Compact) na non-X86, ali ne sa bas previse uspjeha. Sa novom Win8 inicijativom imaju novu veliku sansu, i ako uspiju, to bi stvarno moglo promijeniti embedded trziste.

A mogao bi isto tako i neslavno failati. Ne samo na embedded trzistu...

C provides a programmer with more than enough rope to hang himself. C++ provides a firing squad, blindfold and last cigarette.
15 godina
neaktivan
offline
Re: Linus i srednji prst nvidiji
1domagoj1 kaže...
Deus ex machina kaže...
... No cinjenica je da sam placen koliko jesam jer imam C++ background i znam pisati kvalitetan, bugfree kod. ...

Lazes! A i Dijkstra se slaze sa mnom :P.

Deda koji je napisao grozotu kakva je C++ ti je slab autoritet, frende :-P

I ne, ne lazem. Platforma na kojoj upravo radim je mission critical, i jedna od glavnih featureova je crash-recovery i self-healing.

Unit testing je magican alat ;-)

 

I da nadodam - te ideje da je nemoguce napisati bugfree kod sire ljudi koji to ne znaju, nazalost. Itekako je moguce, samo trazi vremena i koncentracije.

Ako je nemoguce napisati bugfree kod - onda je posljedicno nemoguce napisati bugfree matematicku formulu, ili cak obicni logicki izraz. S obzirom da je potonje moguce, moguce je pisati i bugfree kod.

Hypnotize me, mesmerize me, drain the color from my eyes
Poruka je uređivana zadnji put sri 20.6.2012 21:47 (Deus ex machina).
16 godina
offline
Re: Linus i srednji prst nvidiji
Deus ex machina kaže...
Unit testing je magican alat ;-)

 To se onda ne racuna pod "bug free"... Svaki kreten moze tako napisati bug free kod, samo mu treba dati dovoljno vremena... {#}

Those damn scientist people have been promising global warming for years now. But when I go outside it's still very cold. I want the global warming like they promised NOW! I hate being cold...
15 godina
neaktivan
offline
Re: Linus i srednji prst nvidiji
SupremeCommander kaže...

 To se onda ne racuna pod "bug free"... Svaki kreten moze tako napisati bug free kod, samo mu treba dati dovoljno vremena... {#}

Ne razumijem ovaj komentar. Zelis reci da se 'bug free' podrazumijeva iskljucivo ako ga pises bez unit testova? Jel moze DBC onda ili ni to nije dopusteno?

Svasta.

 

I volio bi da mi dokazes tu tvrdnju, jer dosta programera s kojima radim ima svo vrijeme svijeta (poslodavcu je bitnije napisati kvalitetno nego brzo), pa opet napisu gluposti ponekad.

Hypnotize me, mesmerize me, drain the color from my eyes
Poruka je uređivana zadnji put sri 20.6.2012 21:52 (Deus ex machina).
16 godina
neaktivan
offline
Re: Linus i srednji prst nvidiji
Deus ex machina kaže...

Deda koji je napisao grozotu kakva je C++ ti je slab autoritet, frende :-P

I ne, ne lazem. Platforma na kojoj upravo radim je mission critical, i jedna od glavnih featureova je crash-recovery i self-healing.

Unit testing je magican alat ;-)

 

I da nadodam - te ideje da je nemoguce napisati bugfree kod sire ljudi koji to ne znaju, nazalost. Itekako je moguce, samo trazi vremena i koncentracije.

Ako je nemoguce napisati bugfree kod - onda je posljedicno nemoguce napisati bugfree matematicku formulu, ili cak obicni logicki izraz. S obzirom da je potonje moguce, moguce je pisati i bugfree kod.

Hihihi. Tesko, tesko. Uvijek se potkrade... Pazi ovo recimo. Ja sam pisal od smijeha na te greske. Ali dogode se. Istina ako se dovoljno dugo polira moze se dotjerati, ali uvijek treba neki novi ficr, update, blah blah, koji sve to skrsi :D. Pa opet ispocetka... :)

 

EDIT: Jer sva testiranja mogu samo pokazati postojanje bugova, ne i njihovo odsustvo...

C provides a programmer with more than enough rope to hang himself. C++ provides a firing squad, blindfold and last cigarette.
Poruka je uređivana zadnji put sri 20.6.2012 22:06 (1domagoj1).
14 godina
neaktivan
offline
Re: Linus i srednji prst nvidiji
Deus ex machina kaže...
....

Samo da se razumijemo - ne govorim bas nista protiv C#-a, Jave i modernih programskih jezika, profesionalno i ja trenutno radim u Javi. No cinjenica je da sam placen koliko jesam jer imam C++ background i znam pisati kvalitetan, bugfree kod. Zasad se niti jedan poslodavac nije zalio, a moje LinkedIn reference govore same za sebe.

Posaljem ti link na PM ako mislis da se kitim lazima.

 

Cheers.

 

Yeah, right. Malo smo se zaletili, ali ajde dobro... {#}

 

SupremeCommander kaže...
Djuro von Prekoplotovich kaže...

 

Software koji se radi za ARM platformu, a da nije rađen za Android, za instalaciju na manji broj mašina (manje od 100) trenutno je zbog podrške isplativo raditi jedino za izvođenje na Linuxu.

No, ako je to nešto rađeno za specifičnu namjenu, morati ćeš sam slagati OS (to danas i nije prevelik problem, postoje alati za to, no i dalje imaju krivulju učenja koja većinu neentuzijasta odbije).

Jednog dana ako ovi iz "preduzeća" portaju .NET (ali ne onaj micro ili compact) na nešto što nije x86,

Zanimljivo razmisljanje. Microsoft godinama pokusava progurati svoje Windowse (CE/Compact) na non-X86, ali ne sa bas previse uspjeha. Sa novom Win8 inicijativom imaju novu veliku sansu, i ako uspiju, to bi stvarno moglo promijeniti embedded trziste.

 

Očito nisi baš nešto preduboko u ovoj priči. Front-end consumer point of view je toliko nebitan MS-u da ne ne želim niti započinjati raspravu... {#}

Retry. Reboot. Reinstall. Reformat.
14 godina
offline
Linus i srednji prst nvidiji

Više se ne stidim Maminja.

Počeo sam od ničega, i još uvijek imam večinu od toga
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Linus i srednji prst nvidiji
1domagoj1 kaže...

Hihihi. Tesko, tesko. Uvijek se potkrade... Pazi ovo recimo. Ja sam pisal od smijeha na te greske. Ali dogode se. Istina ako se dovoljno dugo polira moze se dotjerati, ali uvijek treba neki novi ficr, update, blah blah, koji sve to skrsi :D. Pa opet ispocetka... :)

vlad0 kaže...

Yeah, right. Malo smo se zaletili, ali ajde dobro... {#}

No dobro, mogu shvatiti da vam je ta grana poslovanja strana. Nije problem, ali ako ne mozete prihvatiti da postoji i takvo sto u svijetu, onda se sami klasificirajte u 'moderne' devove koji su vec prestali uciti.

 

 

Ako mi (firma) deployamo aplikaciju koja se krsi nakon sto smo potpisali ugovor da se nece krsiti - idu penali. Koji se broje u desecima tisuca USD, a ako izazovu zastoj maticnih transakcija - blizi se to do stotine. Dakle - bugovi su dozvoljeni u razvojno vrijeme. Kad se dodje do verzije 1.0, mora radit savrseno. Mi dostavljamo hardware, nas administrator instalira sistem (koji je, vezano za temu, linux ;-)), i mi stavljamo aplikaciju, testiramo u radnom okruzenju, rezemo crvenu vrpcu i napustamo premisu. Vracamo se sa novim minor verzijama _iskljucivo_ radi dodavanja featureova.

 

Dakle - mora raditi! Ne smije napustiti labos bez da ne radi.

Dani koje sam proveo u Funcomu debugirajuci MMO gameserver su smijurija prema ovome. U game developmentu sve je drugacije, sve se mjeri kroz potencijalni profit koji se proporcionalno smanjuje s vremenom provedenim u developmentu, dakle konstantno se traze shortcuti i konstantno se hackira, a refactoring nije nesto sto se radi olako jer trosi vrijeme a ne dodaje featureove.

Kod bugfree projekata, stvar je obrnuta. No i ne cudi, kad radis za vojsku, da to tako ide. 

 

Dakle, da rezimiram iz pocetka - ako vam je vec strana ta grana developmenta (bugfree development), nemojte odmah startati kao da sve znate. Samo zato jer su bugovi nasiroko prihvaceni pa su se svi navikli na njih - ne znaci da nema poslova gdje takvo sto ne dolazi u obzir. Ima timova koji i dalje programiraju u Cobolu i Fortranu (i placeni su valjda 2x vise od mene). Svaka cast modernim idejama i modernim programskim jezicima, ali da se slikovito izrazim: oni koji citaju blogove ne pomicu granice. Njih pomice ekipa koja blogove pise.

 

@Supreme Commander

Samo da napomenem - iako je 100% stable software primarni cilj, vrijeme naravno igra ulogu. Tu se filtrira zito od kukolja, i netko tko konstantno treba refactorirati ili rewriteati svoj kod ne traje dugo na ovom poslu. Tako da istina, tvoja ideja stoji - ali to tako ne funkcionira u ovom svijetu.

 

@Domagoj

U bugfree developmentu nema feature creepa. Tu se drzi starog waterfall modela gdje system arhitekti izrade use-caseove te ih posalju na review application arhitektima (tj. mojoj malenkosti) gdje mi odlucimo sto se moze a sto se ne moze i kako bi to moglo bolje ili ne. Nakon nekoliko review boardova i shiftanja dokumentacije lijevo-desno, odlucujemo na koji nacin izraditi neke stvari, odlucujemo koje librarye koristiti i na koji nacin, odlucujemo verzije librarya. Ako je to opensource, sve se to downloadira i importira u lokalni git server i verzije se _zamrznu_. Dakle, nema upgradeova i mergeanja sa glavnim branchevima - osim u slucaju bugfixeva.

Nakon toga _eventualno_ krece R&D gdje se buildaju brzi prototipovi za dokaz - ali ovo se rijetko dogadja jer iako se eksperimentira, tim koji je zaposlen ima dovoljno grupnog iskustva da sve to izgura u startu. Nakon toga krece produkcija sa strogim standardima (kako logirati, kako obraditi exception, leveli sistemskih i aplikativnih gresaka i slicno).

 

Unit testovi zadovoljavaju tocno ono sto trebaju - funkcionalnost. Standard nalaze da pises _iskljucivo_ kod koji nesto radi, inace se to odmah brise. Unit test coverage pokazuje da li si prosao sav kod kroz testove, sve brancheve, etc. Ako jesi, tj. ako je coverage iznad 80-ak posto (jer 20% posto obicno otpada na mutave gettere i settere zbog mutave jave i nedostatka propertya), dobar si.

To je to. Nije tu u pitanju nikakva magija, nego samo konjska dosljednost standardima. Clever hacks su stvarcice koje vode u otkaz, a ne unaprijedjenje.

 

I jos nesto - exampleovi koji su navedeni u tvojem linku su, oprosti, bezvezni. Jest, bugovi su, ali covjek koji je pisao post ocito ne razumije razliku izmedju short uptime i long uptime softwarea. Koncentrirao se na video igru (Wolfenstein 3D) kojoj je prosjecan uptime 2-3 sata.

Nek ide traziti bugove u softwareu ciji se uptime mjeri u mjesecima ili godinama ;-)

 

 

Cheers.

Hypnotize me, mesmerize me, drain the color from my eyes
Poruka je uređivana zadnji put sri 20.6.2012 22:36 (Deus ex machina).
14 godina
neaktivan
offline
Re: Linus i srednji prst nvidiji
Deus ex machina kaže...
vlad0 kaže...

Yeah, right. Malo smo se zaletili, ali ajde dobro... {#}

No dobro, mogu shvatiti da vam je ta grana poslovanja strana. Nije problem, ali ako ne mozete prihvatiti da postoji i takvo sto u svijetu, onda se sami klasificirajte u 'moderne' devove koji su vec prestali uciti.

 

 

Ako mi (firma) deployamo aplikaciju koja se krsi nakon sto smo potpisali ugovor da se nece krsiti - idu penali. Koji se broje u desecima tisuca USD, a ako izazovu zastoj maticnih transakcija - blizi se to do stotine. Dakle - bugovi su dozvoljeni u razvojno vrijeme. Kad se dodje do verzije 1.0, mora radit savrseno. Mi dostavljamo hardware, nas administrator instalira sistem (koji je, vezano za temu, linux ;-)), i mi stavljamo aplikaciju, testiramo u radnom okruzenju, rezemo crvenu vrpcu i napustamo premisu. Vracamo se sa novim minor verzijama _iskljucivo_ radi dodavanja featureova.

 

Dakle - mora raditi! Ne smije napustiti labos bez da ne radi.

...

Dakle, da rezimiram iz pocetka - ako vam je vec strana ta grana developmenta (bugfree development), nemojte odmah startati kao da sve znate. Samo zato jer su bugovi nasiroko prihvaceni pa su se svi navikli na njih - ne znaci da nema poslova gdje takvo sto ne dolazi u obzir. Ima timova koji i dalje programiraju u Cobolu i Fortranu (i placeni su valjda 2x vise od mene). Svaka cast modernim idejama i modernim programskim jezicima, ali da se slikovito izrazim: oni koji citaju blogove ne pomicu granice. Njih pomice ekipa koja blogove pise.

 

Recimo to ovako... Još nisam nikad (tijekom svojeg iskustva) naletio na software koji se nije razletio na sve strane nakog što ga se ciljano "napadne". I ako ti tvrdiš da si sposoban izaciti kôd koji je bug free, onda su ove cifre koje spominješ (penali i ostali jahači po negativi) u najmanju ruku smiješne - i trebao bi se čim prije prebaciti u neku ipak malo ozbiljniju tvrtku (a dat ćemo ti i Playboyeve zečice da stalno kruže oko tebe ako treba).

P.S.
Vojna industrija i bug free softvare? Nemoj me nasmijavati. Zero bug tolerance je zgodna kovanica, ali ništa više od toga ikada. Možemo mi možda razglabati u nedogled o high-assurance sustavima, ali to nije ZBT. Jedno je prodavati takve ideje klijentima, a nešto posve drugo ljudima koji su u svemu tome. BTW, ovo sve ne ide direktno tebi, ali idemo se svi malo prizemljiti, može?

Retry. Reboot. Reinstall. Reformat.
15 godina
offline
Linus i srednji prst nvidiji

Obzirom da većina nas dolazi sa windows platforme vjerojatno je teško povjerovati da postoji nešto poput bug-free {#}

 

Vratimo se na temu: koliko malo znači nekakav propali geek koji nakon 20-tak godina rada nema kaj pokazati iza sebe te tamo negdje pokazuje srednjaka Nvidiji (a dotakao se i Microsofta i Applea) govori Nvidijina PR izjava kao reakcija na navedenog propalog geeka:

 

Supporting Linux is important to NVIDIA, and we understand that there are people who are as passionate about Linux as an open source platform as we are passionate about delivering an awesome GPU experience. 

Recently, there have been some questions raised about our lack of support for our Optimus notebook technology. When we launched our Optimus notebook technology, it was with support for Windows 7 only. The open source community rallied to work around this with support from the Bumblebee Open Source Project http://bumblebee-project.org/. And as a result, we've recently made Installer and readme changes in our R295 drivers that were designed to make interaction with Bumblebee easier. 

While we understand that some people would prefer us to provide detailed documentation on all of our GPU internals, or be more active in Linux kernel community development discussions, we have made a decision to support Linux on our GPUs by leveraging NVIDIA common code, rather than the Linux common infrastructure. While this may not please everyone, it does allow us to provide the most consistent GPU experience to our customers, regardless of platform or operating system. 

As a result: 

1) Linux end users benefit from same-day support for new GPUs , OpenGL version and extension parity between NVIDIA Windows and NVIDIA Linux support, and OpenGL performance parity between NVIDIA Windows and NVIDIA Linux. 

2) We support a wide variety of GPUs on Linux, including our latest GeForce, Quadro, and Tesla-class GPUs, for both desktop and notebook platforms. Our drivers for these platforms are updated regularly, with seven updates released so far this year for Linux alone. The latest Linux drivers can be downloaded from www.nvidia.com/object/unix.html. 

3) We are a very active participant in the ARM Linux kernel. For the latest 3.4 ARM kernel – the next-gen kernel to be used on future Linux, Android, and Chrome distributions – NVIDIA ranks second in terms of total lines changed and fourth in terms of number of changesets for all employers or organizations. 

At the end of the day, providing a consistent GPU experience across multiple platforms for all of our customers continues to be one of our key goals.

And so you touch this limit, something happens and you suddenly can go a little bit further. With your mind power, your determination, your instinct, and the experience as well, you can fly very high.
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Linus i srednji prst nvidiji
redrum781 kaže...
Vratimo se na temu: koliko malo znači nekakav propali geek koji nakon 20-tak godina rada nema kaj pokazati iza sebe te tamo negdje pokazuje srednjaka Nvidiji (a dotakao se i Microsofta i Applea) govori Nvidijina PR izjava kao reakcija na navedenog propalog geeka:

 

<Nvidia bla bla>

Sry, ali teza glupost. Ova tvoja boldana izjava, a nije ni ova Nvidijina daleko.
NHF.

C provides a programmer with more than enough rope to hang himself. C++ provides a firing squad, blindfold and last cigarette.
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice