Linux - pitanja i odgovori izdvojena tema

poruka: 20.095
|
čitano: 3.158.149
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
9 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

treba mi neki program koji bi mogao otvorit m4v file.

ili neki converter.

 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
linuxproblemajme kaže...

treba mi neki program koji bi mogao otvorit m4v file.

ili neki converter.

Šta u VLC playeru ne možeš pogledati taj file?

Stručnjak za odmaganje...
10 godina
protjeran
offline
Linux - pitanja i odgovori

 

Smplayer. 

 

Ja ga imam na opensuseu i ako i naleti kaj a da  nemam kodeke opopensuse sam ponudi i instalira ono što nedostaje, uz uvjet da je omogucen pacman multimedijalni repozitorij.

 
2 0 hvala 1
16 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
linuxproblemajme kaže...

treba mi neki program koji bi mogao otvorit m4v file.

ili neki converter.

 M4V je Appleov MP4 sa DRM-om, oznakama poglavlja itd. Otvara ga iTunes i QT. Mislim da bi ga trebao otvarati i VLC, možda moraš instalirati restricted-extras. Imaš i program Handbrake kojim možeš M4V prebaciti u MP4.

There is no job like cron job!
9 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
bunkermax kaže...

 

Smplayer. 

 

Ja ga imam na opensuseu i ako i naleti kaj a da  nemam kodeke opopensuse sam ponudi i instalira ono što nedostaje, uz uvjet da je omogucen pacman multimedijalni repozitorij.

 

hvala.. izgleda mi odlično čak i bolje od vlc playera

10 godina
protjeran
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
linuxproblemajme kaže...

 

hvala.. izgleda mi odlično čak i bolje od vlc playera

 

Ma ni bed.  Imao si sreće jer si pitao na pravom mjestu u pravo vrijeme.

 

Isto tako si mogao pitati na nekom krivom forumu di bi te kojekakva klinčadija

navela na kojekakve egzotične pleyere za koje bi morao omogućiti dodatne repozitorije

i tada bi vrlo brzo vidio sve negativne čari linux dubina....

 

 

 

 

15 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Sad sam neko vrijeme na 64 bitnom Ubuntu-u pa da napišem malo dojam.

Prva stvar koja me dočekala (a za tu sam sam kriv) jest problem sa driverima, naime odmah sam išao instalirati nvidiine proprietary drivere nakon čega bi mi se komp smrznuo čak i nakon pokretanja browsera sa flashom, no to sam riješio tako da sam vratio na open source drivere. 

 

Osim tog malog problema sve ostalo radi puno bolje (brže) nego na 32bita, GIMP se pokreće u sekundi također se i sam sustav podiže neš brže (ili je barem to moj subjektivni dojam).

Ako se tko pita dal se isplati preći na 64 bita , isplati se.

--------------------------------------------------------------------------------------------
 
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
zerocool12 kaže...

..(ili je barem to moj subjektivni dojam).

..

 da.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
ihush kaže...
zerocool12 kaže...

..(ili je barem to moj subjektivni dojam).

..

 da.

 ne 

10 godina
protjeran
offline
Linux - pitanja i odgovori

 

Ubuntu 15.04 bi po najavama trebao donijeti značajno poboljšanje performansi,  kernel 3.19 i systemd.. 

 

Beta 2 je vani .... :-)

 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
 Ispbunkermax kaže...

 

Ubuntu 15.04 bi po najavama trebao donijeti značajno poboljšanje performansi,  kernel 3.19 i systemd.. 

 

Beta 2 je vani .... :-)

 nadam se da će proprietary radit, jer mi se igre bolje vrte sa 330. Stavio bih vec betu ali mi je to glavno racunalo i ne smije mi se dogoditi da ne radi, iz istog razloga ne koristim .10 inačiice jer su mi se pokazale nepouzdanima.

--------------------------------------------------------------------------------------------
10 godina
protjeran
offline
Linux - pitanja i odgovori

 

Za stabilnost i dugoročnu podršku je mozda najbolji  LTS  ( 5 godina)  .

 

A sve ove međuverzije su tak i tak prekratko podrzane, tam da ispeglaju dječje bolesti i evo već nove verzije pa opet sve ispočetka....

 

Nešto bi tu valjalo promijeniti....

 
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
bunkermax kaže...

 

..

A sve ove međuverzije su tak i tak prekratko podrzane, tam da ispeglaju dječje bolesti i evo već nove verzije pa opet sve ispočetka....

 

Nešto bi tu valjalo promijeniti....

- ne, smisao je upravo 'testiranje' da bi se uvelo ili odbacilo za LTS. Tako da je Canonicalov support najlogičniji moguć nakon što su 'ispravili' s 3g na 5 desktop.

10 je uvijek uvođenje novih điđa, 04 je stabilan. .. ne vrijedi ubacivati drugačiju formulu (jer sama formula ne rješava ništa).

jedini 'problem' ostane skorašnji neparni 15.04 koji nije LTS tj treba čekati još godinu... ali OS i nije stvar koja se mijenja k'o čarape..

Veći problem je sve ostalo što se prebrzo mijenja bez pravih standardizacija (novi usb, sata, cpu, vga.. pa soft kao browser, malware, java.. itd.). Kad to sve OS treba pohvatati trebao bi LTS izlazizi svaki mjesec.. pošto je to nerealno, sadašnja shema je OK.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
13 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Instalirao sam si Ubuntu 14.04 na laptop pa me zanima kako se promjeni boja pozadine na prozorima. Na Mintu je bilo dovoljno ići na edit i samo se odabere boja. Ovdje je drukčije a ova bijela pozadina mi je bezveze.

 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
crow kaže...

Instalirao sam si Ubuntu 14.04 na laptop pa me zanima kako se promjeni boja pozadine na prozorima. Na Mintu je bilo dovoljno ići na edit i samo se odabere boja. Ovdje je drukčije a ova bijela pozadina mi je bezveze.

 Ako sam dobro skuzio: https://askubuntu.com/questions/465908/how-to-change-background-of-nautilus-in-ubuntu-14-04

 

--------------------------------------------------------------------------------------------
Poruka je uređivana zadnji put čet 2.4.2015 19:47 (zerocool12).
13 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Malo je kompliciranije ali skužio sam, hvala.

 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

CENTOS - SAMBA

 

kako u smb.conf napraviti da na jednom share-u:

korisnik1 ima read only  prava

korisnik2 ima write prava

 

 

gdje još treba dodati te usere i kako?

 

hvala

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Darko1983 kaže...

CENTOS - SAMBA

 

kako u smb.conf napraviti da na jednom share-u:

korisnik1 ima read only  prava

korisnik2 ima write prava

 

 

gdje još treba dodati te usere i kako?

 

hvala

 

 

[data2]
comment = Public Stuff
path = /data2
read list = korisnik1
write list = +korisnik2
read only = No
guest ok = Yes

 

što ne valja, što je s valid user .... što još treba dodati?

15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Darko1983 kaže...

CENTOS - SAMBA

 

kako u smb.conf napraviti da na jednom share-u:

korisnik1 ima read only  prava

korisnik2 ima write prava

 

 

gdje još treba dodati te usere i kako?

 

hvala

 

-nevažan je OS (jer mreža ima svoja pravila). Uvijek je isto..

-share, kreiraj grupe (osim ako su samo dva korisnika iz primjera, text je dalje identičan samo grupu zamijeniš userom).

-grupama (izmišljeni nazivi), share-1 dodaš usere kojima želiš omogućiti taj share, npr folder-1. Više različitih potreba znači više različitih foldera i grupa, samo dodaj drugi broj iz primjera ili smisleniji naziv kao npr banka, knjigovodstvo, zaShefa, zaTajnicu itd..

Kad usere dodaš u grupe (user može biti u jednoj ili više grupa..) i share-permisione postaviš na share foldere za grupe, ostalo se svodi na npr novi juzer, samo ga dodaš u određenu grupu ili izbaciš..

a R/W itd.. klikaj, probaj, npr chm 666, bit će ti jasno (uz nebrojene howto za svaku kombinaciju koja ti padne na pamet na konkretnom OSu, jer mreža je osnova *nixa, koje tad uz google copypasteaš u terminal ili odgovarajući manager/servis).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
13 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

mislio sam samo read list i write list, pa da se ne treba raditi sa chmode

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Darko1983 kaže...

mislio sam samo read list i write list, pa da se ne treba raditi sa chmode

lista=grupa, to je ista stvar, samo (vjerojatno) rizičnije ako je nešto online/text file itd..

-netko tko je kompetentniji za forumske/online stvari će možda dati razlog zašto lista...

evo prvi primjer kojeg izbaci google..

 

 I am working for a community where several people are engaged for 4 different development projects. we are planning to have a samba server to store our data.

Now the problem is that I have created a share in which @groupa, @groupb and @groupc are allowed to read and write. But three of the members of @groupb are only allowed to for read permission only.

The share that I have created is as follows

[jonodev]
path = /mnt/jonodev
comment =
writeable = yes
browseable = yes
create mode = 755
directory mode = 755
read list =john,lexi,rathi
write list =@groupa,@groupb,@groupc
valid users = @work,@Developer,@support
read only = no
---------------------------------------------------

Members in Groups
groupa = shashi, thomas, kiran, mathew, rosh
groupb = rakesh, william, randy, john, lexi, rathi
groupc = simsim, aham, gothik, rama, ruby
---------------------------------------------------

all these groups have read/write permission on above share only john, lexi and rathi have read permissions.
--------------------------------------------------

I thought adding john, lexi and rathi to read list would restrict them from writing to share but it doesn't happen.

please help as early as possible or guide me to the place where I can find the help for same. As I have tried to find samba forums but wasn't able to find the appropriate.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
10 godina
protjeran
offline
Linux - pitanja i odgovori

 

KUBUNTU - Top Linux

 

 

Kubuntu, nepravedno zapostavljeni linux, iako svojim mogućnostima i kvalitetama daleko nadmašuje mnoge ostale daleko popularnije linux distribucije pa i same windowse.

Kubuntu ima sve ono što se očekuje od modernog i kvalitetnog operativnog sustava a često nudi i daleko više nego što bi se očekivalo od jednog linux derivata.

Nakon višednevnog testiranja na dva pc-a prosječnog hardvera, usudio bih se reći da je kubuntu možda jedini linux koji bi mogao svojim kvalitetama oboriti s trona sveprisutne windowse.

 

Prepoznavanje hardvera je besprijekorno , kernel je 3.19 verzije , pisač i skener su dodani automatski njihovim priključenjem, kroz manager upravljačkih programa je moguće instalirati i dodatke za koje je prije bilo potebno nadograđivati bios da bi se ispravno implementirali no ovdje to kubuntu odrađuje umjesto vas na vrlo jednostavan i bezbolan način.

 

Evo malo slikica te link na cjeli članak ako koga zanima malo više o kubuntu:

 

http://podsistem.blogspot.com/2015/04/kubuntu-top-linux.html

 

 

Poruka je uređivana zadnji put sri 8.4.2015 17:46 (bunkermax).
 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Nedavno sam kupio Acer Aspire One tacne oznake A0751h i prezadovoljan sam sa njim osim sto mi niti jedan linux ne moze na njega nego moram cijeli dan gledati onaj mrski xp.Dosad sam probao linux mint vise verzija,clementine os,ubuntu vise verzija,zorin os,xubuntu i sta ja znam vise koje ne verzije ali mi niti jedna ne moze imam problema sa uspravnim linijama koje nikako ne mogu skloniti cim vratim xp sve radi kako bi i trebalo.Konfiguracija laptopa je inside atom procesor 1.6,ima 1 gb rama i graficku integrisanu znam da je konfiguracija i za plac i za smijeh ali meni se bas sviđa laptop od 11.6 inca ekrana samo me zeza to oko linuxa koji bi mi mogao odgovarati i da funkcionise kako bi trebalo.

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
arius kaže...

.. Acer Aspire One tacne oznake A0751h ..

-probaj starijiu distru kao ubuntu 9.10/10.04LTS (iz vremena netbooka 2009.) jer novije ver. izbacuju support za stariji HW.

-ili bootaj live kao ArtistX ver.1.3, ako radi outofbox.

 

@BunkerMax, strpi se još par tjedana (23.04.og.) za 15.04.ver... spoiler.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put sri 8.4.2015 19:47 (ihush).
12 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

probao sam ja 10.04 ali isti problem sad samve  pokusao kubuntu i djeluje dobro malo vremena i onda se pojave opet linije mozda jednostavno linux na njega ne moze

Poruka je uređivana zadnji put sri 8.4.2015 19:57 (arius).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Provjeri temperature grafe (i probaj druge drivere instalirat). Ako možeš poslikaj te linije.

https://askubuntu.com/questions/34449/how-to-see-the-video-card-temperature-nvidia-ati-intel

--------------------------------------------------------------------------------------------
Poruka je uređivana zadnji put sri 8.4.2015 20:02 (zerocool12).
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

.. tad je neki problem kao pregrijavanje (ako nema potrebne drivere za upravljanje energijom, hlađenje..) ili refresh/Hz.. (provjeri postavke).

kad probaš npr ubuntu, ostale derivate nema potrebe probavati, dok je kbuntu (svaki K) prezahtijevan za staro/slabo računalo s nedovoljno jakom grafikom za današnje potrebe (jer se danas VGA koristi kao GPU npr u browserima-flash.. jednaki kriteriji kao igre.). To je dodatni razlog za stariju distru, zastario HW i taskovi koje danas treba obaviti. (jednako kao npr AERO pod win).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
10 godina
protjeran
offline
Linux - pitanja i odgovori

 

Sam ubuntu tj njegovo unity sučelje je dosta zahtjevno, tako da isprobavanje xfce i lxde itekako ima smisla.

 

Na mom testu se najnovija verzija kde+plasma pokazala daleko optimiziranija i lakša od unitya...  Znam da naprvu to zvuči čudno no isprobajte i sami koliko si je kde development ekipa dala truda...

Govorim o kubuntu 15.04 koji čak i u beti odlično šljaka..

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
arius kaže...

probao sam ja 10.04 ali isti problem sad samve  pokusao kubuntu i djeluje dobro malo vremena i onda se pojave opet linije mozda jednostavno linux na njega ne moze

 Pogledaj ovaj link https://help.ubuntu.com/community/AspireOne/AO751h

evo još jedan koliko vidim nepreporuca se noviji od 12.o4 to je zadnja inacica koja radi solidno

http://askubuntu.com/questions/127180/12-04-boots-to-blackscreen-on-acer-aspire-one-751h

Poruka je uređivana zadnji put sri 8.4.2015 22:28 (Buhaha).
12 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Probat cu 12.04 ubuntu pa javim 

Moj PC  
0 0 hvala 0
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice