Linux - pitanja i odgovori izdvojena tema

poruka: 20.095
|
čitano: 3.149.025
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
lllnuclearlll kaže...

..

 

Isprobao sam u 2 dana 5 distribucija 

 nisi ih isprobao... tj, kao da gledaš filmove na FF.. ili bi score bio bolji s 50 distri.

ponovo osnove, linux je jedan, distre su samo nakupine-paketi.. softwarea koje je netko s nekim ciljem, namjenom tako posložio, kao kad pečeš pizzu, može i drugačije, može po tvojim potrebama, ukusu.. isprobati još 20 distri dok se zasitiš? Efikasnije je pročitati distrowatch ali ok i to je poželjno, barem (is)probati-vidjeti. No brojka je sporedna. Stvarno isprobavanje je kad počneš neke probleme riješavati, apt-getati.. tad ćeš moći donjeti kvalitetniju odluku o izboru. Kao npr fedora.. zato jer je frok RHa ima određenu popularnost, bez toga nitko je nebi ni korsitio. Po tom kriteriju ako ja jedem sladoled od čokolade trebaju i drugi ili trebaju odabrati nešto konkretno, ono što je njima, na njihovom HWu za njihove potrebe korisno. Sve se može na svakoj distri, jednako kao pizza/auto.. bez konkretnog requirementsa nećeš nikad odabrati 'najbolji' OS, distru, odnosno, to je aplikacija koju koristiš. Banaliziram, ako je to chrome, tad je sporedno osx, android.. i distra. Dok dođeš do FSa i nekih specifičnosti koje mogu biti različite, tad ćeš imati 'pravi' kriterij koja distra ili OS zadovoljava tvoje potrebe, ako ih je više, tad biraš između takvih (koje to zadovoljavaju), ne ostalih..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
10 godina
protjeran
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

A neznam da ima linuxasa koji u nekoj fazi nije bio zahvacen tim sindromom trazenja savrsene distre...
 
3 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
bunkermax kaže...

A neznam da ima linuxasa koji u nekoj fazi nije bio zahvacen tim sindromom trazenja savrsene distre...

- to je kasnija 'zrela' faza :) tj kad mi se ne da sve.. nego želim to na jednom mjestu. Arč je za mazohiste.

možda je pogrešno tražiti 'savršen'.. (OS? ..PC?) .. jer samo mjena stalna jest. Koristim ih kao traktor+F1, oboje ako trebam. Sve je to alat i nikad univerzalan neće biti dobar kao specijaliziran za konkretan task. Ali da, to je legitimna faza, treba (sve) isprobati da bi se moglo birati. Problem je samo količina + faktor vremena, nekad treba stati kod prvog zadovoljavajućeg odgovora i koristiti.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
12 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Zna li neko zbog čega se desava da dok gledam neki video preko bilo kog pretrazivaca  slika povremeno pocne kao da pluta,isto ono u horor filmovima kad pocne da se kao razvlaci slika...ne znam kako da objasnim,uglavnom to nije neki veliki problem, ali odvlaci paznju.

Izmijenjao sam  sva tri drajvera tamo pod Additional Drivers, isto je.

Sadmir K
 
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Arč je za mazohiste

 

Je ako gledamo na instalaciju. Nije intuitivna ni user friendly, ali uz pracenje guidea na nekom drugom uredjaju (mobitel ili bilo sto) i pocetnik ju moze odraditi (iz iskustva govorim). Istina, unutarnji resistance poludi kad tipican korisnik vidi CLI, no na kraju on gubi ako zbog toga odustane, jer zaista nije bauk. Usput receno, ne traje dugo (nekih 10tak opcija, nijedna ne trazi vise od par minuta).

Ali - ako se instalira neko kompletno okruzenje (Desktop Environment) kao gnome (pacman -S gnome gnome-extra), kde (pacman -S plasma-meta) ili xfce (pacman -S xfce4 xfce4-goodies) Arch nakon toga nije za mazohiste.

Imamo funkcionalan sustav koje se moze spojiti na mrezu, auto mountati diskove etc jer ovi meta paketi to povuku sa sobom.. Ako napredni korisnik zeli simple (minimalan) sustav krojen po svojoj mjeri, moze rucno instalirati neki wm, pa networkmanager, udiskie za auto mount diskova, rxvt etc etc...

 

Uglavnom, moze se napraviti kompromis - jednostavnost koristenja (znaci da izgleda i da se ponasa kao obicna distra kao npr ubuntu/mint) + prednosti cutting-edge softwarea, najnoviji kernel, najnoviji graficki driveri, pristup AUR-u (Arch User Repository, po meni najbolja stvar Archa)..

BTW, fun fact: arch mi se nijednom nije skrsio, dok ubuntu i mint jesu.

 

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 22.12.2016 11:11 (lazy_punk).
Moj PC  
3 0 hvala 1
16 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Sadmir01 kaže...

Zna li neko zbog čega se desava da dok gledam neki video preko bilo kog pretrazivaca  slika povremeno pocne kao da pluta,isto ono u horor filmovima kad pocne da se kao razvlaci slika...ne znam kako da objasnim,uglavnom to nije neki veliki problem, ali odvlaci paznju.

Izmijenjao sam  sva tri drajvera tamo pod Additional Drivers, isto je.

Koja distra?

 

Meni je "treperila" slika na sredini na videu na youtubeu na Mintu.

 

Na Debianu i Fedori sve radi ispravno... 

 

12 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
lllnuclearlll kaže...

Koja distra?

 

Meni je "treperila" slika na sredini na videu na youtubeu na Mintu.

 

Na Debianu i Fedori sve radi ispravno... 

 

 Ubuntu MATE;

Ponekad i dok skrolam isto treperi,ne znam mozda je i do flash playera.

Sadmir K
11 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Sadmir01 kaže...
lllnuclearlll kaže...

Koja distra?

 

Meni je "treperila" slika na sredini na videu na youtubeu na Mintu.

 

Na Debianu i Fedori sve radi ispravno... 

 

 Ubuntu MATE;

Ponekad i dok skrolam isto treperi,ne znam mozda je i do flash playera.

 Vjerojatno je rijec o tearingu. Baci pogled.

7 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Ljudi može pomoć?

Instalirao sam ubuntu 14.04 zbog AMD drivera koje novi ubuntu nema,međutim kad odem u additional drivers i kliknem da hoću koristiti fgrlx umjesto open source drivera i kliknem apply zastae par sekundi kao da nešto radi i opet se onaj highlight prebaci na open source driver.

Molim vas pomozite...

Fight with the best,die like the rest!
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
lazy_punk kaže...

 Vjerojatno je rijec o tearingu. Baci pogled.

Da, pretpostavljam da je to bilo to onda jer imam Intel HD grafiku, i simptomi su takvi.

 

15 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
lazy_punk kaže...

....

BTW, fun fact: arch mi se nijednom nije skrsio, dok ubuntu i mint jesu.

Sve stoji, osim ovog.

Neposten zakljucak. Ne mozes zakljuciti da ti se neka 'distra' rusi, rusi se neki komad softwarea koji ide skupa s tom distrom. Instaliraj ga na arch u isti lib environment i krsit ce se i tamo.

 

Also, uptime mi je nesto malen jer sam bootao zbog kernel updatea 

09:28:06 up 16 days, 17 min, 6 users, load average: 1.49, 1.51, 1.35

Your woman... so what... she leaves me in doubt.... and it pushes me down... and it leaves me behind....
10 godina
protjeran
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

@fatman

A imas nekakve probleme sa postojecim drajverom ili .... ?

U manjaro distri postoji jako dobra gui apk koja ti omogucuje manipulaciju izmedju open i closed drajvera, plus kaj i vrlo lako manipuliras kernelima, xorgom, mesom...
16 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori
 
1 0 hvala 0
7 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

Da imam problema,konstantan lag animacija u browseru i usporeno gledanje videa

Inače,sad sam stavio na main server djer sam vidio na netu da je to problem,no sad mi se pokazuje error kad kliknem apply

 

Fight with the best,die like the rest!
10 godina
protjeran
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

@fatman

Noviji kernel znaci i noviji drajver, tako da taj tvoj 14.04 nije bas pri vrhu top liste. Osim toga, closed drajver nije garancija da bu ti sve pet.

Probaj ubuntu 16.10 , ili manjaro 16.10.3 gdje ti je u ponudi kernel 4.9 stable, nova mesa, novi xorg i manjaro apk za manipulaciju drajverima koja ce umjesto tebe sve to podesiti prema kernelu kojeg koristis... Ja imam amd i no problemo.
7 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
bunkermax kaže...

@fatman

Noviji kernel znaci i noviji drajver, tako da taj tvoj 14.04 nije bas pri vrhu top liste. Osim toga, closed drajver nije garancija da bu ti sve pet.

Probaj ubuntu 16.10 , ili manjaro 16.10.3 gdje ti je u ponudi kernel 4.9 stable, nova mesa, novi xorg i manjaro apk za manipulaciju drajverima koja ce umjesto tebe sve to podesiti prema kernelu kojeg koristis... Ja imam amd i no problemo.

 Pa koristio sam ubuntu 16.10 i događala mi se ista svar pa sam napravio downgrade.Međutim sad imam malo sporiji sistem koji ne može ono zbog čega sam ga stavio.

Fight with the best,die like the rest!
16 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
FatMAN kaže...

Ljudi može pomoć?

Instalirao sam ubuntu 14.04 zbog AMD drivera koje novi ubuntu nema,međutim kad odem u additional drivers i kliknem da hoću koristiti fgrlx umjesto open source drivera i kliknem apply zastae par sekundi kao da nešto radi i opet se onaj highlight prebaci na open source driver.

Molim vas pomozite...

 http://askubuntu.com/a/815592/383584

 

AMD je strašno zakomplicirao život svojim Linux klijentima. Napustili su stari zatvoreni driver fglrx. Od tada on više ne podržava noviji display server xorg 1.18. Zato ti na Ubuntu 16.04 i noviji nemaju u ponudi fglrx. Stariji još uvijek podržani Ubuntu 14.04 ima stari xorg 1.16. na kojem bi mogao instalirati fglrx. Osim, ako nisi skinuo zadnji Ubuntu 14.04.5 koji ipak ima noviji xorg. Na linku gore imaš kako napraviti downgrade, ako ti je baš fglrx bitan. Govori se da je otvoreni radeon driver jednako dobar.

 

AMD sad ima novi AMDGPU  otvoreni driver i AMDGPU-PRO zatvoreni driver za najnovije kartice. Takoreći, imaju novi početak i ako im želiš oprostiti ovaj fail kupi novu karticu/laptop. Ipak surađuju sa zajednicom za razliku od Nvidiju. Inače, želiš se igrati na Linuxu, uzmi Nvidiju, instaliraj zatvoreni driver jednim klikom i uživaj.

Nećemo dividende, hoćemo veće lopate!
7 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Hvala,zahvaljujuci tebi sam uspio instalirati amd driver is additional drivers,te sam restarto komp.Ali sad imam novi problem.Ne mogu se ulogirati!Ulogiram se i dobijem zvuk logina ali me inda samo vrati na login ekran.Doduše,mogu se ulogirati preko konzole...
Fight with the best,die like the rest!
15 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
FatMAN kaže...
Hvala,zahvaljujuci tebi sam uspio instalirati amd driver is additional drivers,te sam restarto komp.Ali sad imam novi problem.Ne mogu se ulogirati!Ulogiram se i dobijem zvuk logina ali me inda samo vrati na login ekran.Doduše,mogu se ulogirati preko konzole...

 Zvuci kao (driver) crash :-\

Login manager ("desktop manager") uglavnom ne trazi 3D akceleraciju, dok window manageri uglavnom da (Gnome i KDE, XFCE ne koliko ja znam).

 

Daj nam printout iz /var/log/Xorg.0.log

 

Your woman... so what... she leaves me in doubt.... and it pushes me down... and it leaves me behind....
7 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
No such file or directory xD
Inace,sad preko konzole hvala bogu mogu napraviti upgrade na 16.04.Nije meni do igrica,nego mi s ovim driverom koce yt i scrollovanje u browseru,pa me zanima ima li alternativno rješenje.
Fight with the best,die like the rest!
15 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
FatMAN kaže...
No such file or directory xD
Inace,sad preko konzole hvala bogu mogu napraviti upgrade na 16.04.Nije meni do igrica,nego mi s ovim driverom koce yt i scrollovanje u browseru,pa me zanima ima li alternativno rješenje.

Hm, mislio sam da Ubuntu sprema log na standardno mjesto. Ako znas kako izvuci Xorg log, pregledaj i potrazi (EE) entrye (errori). Sigurno ce biti barem jedan u kojem je neki segfault ili nesto...

Your woman... so what... she leaves me in doubt.... and it pushes me down... and it leaves me behind....
7 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Pošto je ubuntu update bio neuspješan,odlučio sam staviti mint koji sam imao na sticku(jer,treba mi os).

On ima ISTI PROBLEM sa lagom yta,browsera i općenito animcija.Može li netko molim vas pomoći.Već mi je ovoga dosta i nepodnošljivo je

 

Fight with the best,die like the rest!
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
FatMAN kaže...

Pošto je ubuntu update bio neuspješan,odlučio sam staviti mint koji sam imao na sticku(jer,treba mi os).

On ima ISTI PROBLEM sa lagom yta,browsera i općenito animcija.Može li netko molim vas pomoći.Već mi je ovoga dosta i nepodnošljivo je

 

 Da li to sto se tebi dogadja izgleda ovako? Ako da, probaj ono sto sam linkao par postova iznad (compton).

7 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Rješio sam problem jednostavnom instalacijom jednog flash dodatka(mada je scrolovanje i dalje dosta sporo).

Nego,imam jedno zanimljivo pitanje,postoji li neki tool koji bi mi omogućio da recimo da arch koji mi je instaliran na kompu i koji bih ja uredio pretvori u usb live instaler(moju uređenu verziju archa).

 

Fight with the best,die like the rest!
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
FatMAN kaže...
Hvala,zahvaljujuci tebi sam uspio instalirati amd driver is additional drivers,te sam restarto komp.Ali sad imam novi problem.Ne mogu se ulogirati!Ulogiram se i dobijem zvuk logina ali me inda samo vrati na login ekran.Doduše,mogu se ulogirati preko konzole...

Vjerovatno problem sa upstartom, systemd-jem i lightdm-om. Da si u konzoli napravio 'sudo apt-get update && sudo apt-get upgrade' vjerovatno bi problem bio riješen. Ako si instalirao fglrx na 14.04, ne ti smisla sad upgrejdat na 16.04, jer će ti se sistem skršit sa tim zatvorenim driverom koji ne podržava novi Xorg 1.18. Trebaš ga samo nadogradit da popraviš bug, a ne nadogradit na novu verziju

http://askubuntu.com/questions/613698/in-ubuntu-15-04-cant-do-graphical-log-in

 

Ne razumijem, tko još koristi flash. Odavno Adobe ne nadograđuje flash za Linux, napušten je. Jedini flash koji radi kako treba na Linuxu je onaj ugrađen u Chrome browser. 

Nećemo dividende, hoćemo veće lopate!
Poruka je uređivana zadnji put čet 22.12.2016 23:08 (hrvooje).
16 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Uspio instalirati Viber i na Debian...

 

Treba instalirati ovaj na Fedori:

 

dnf install libqtxdg.x86_64

 

Ali sam u međuvremenu instalirao Fedoru, i tu sam si sve složio sad i ostat ću na njoj za sad...

 

Jedini problem koji imam je pri loginu...

 

Dakle nakon boota vidim samo crni ekran sa strelicom, i dok ne kliknem miša ne vidim ništa drugo... Ne znam da li se to popraviti kako i ima li još tko takav problem...

 

Nakon klika mišem vidim login sučelje, ali ne izgleda najbolje... kao da grafički driver nije učitan... nakon logina sve radi uredno...

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 22.12.2016 23:03 (lllnuclearlll).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Fedora 25 koristi novi display server umjesto 'sto godina' starog X.orga, zvan Wayland. Vjerovatno ćeš morati pričekati da se neke stvari popeglaju, jer je Fedora 25 izašla prije koji tjedan i prva je koji Wayland koristi po defaultu. Tu je i pitanje grafičkih drivera, pa će vjerovatno neke vrijeme još raditi samo oni otvoreni.

Nećemo dividende, hoćemo veće lopate!
Poruka je uređivana zadnji put čet 22.12.2016 23:04 (hrvooje).
 
1 0 hvala 1
16 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
hrvooje kaže...

Fedora 25 koristi novi display server umjesto 'sto godina' starog X.orga, zvan Wayland. Vjerovatno ćeš morati pričekati da se neke stvari popeglaju, jer je Fedora 25 izašla prije koji tjedan i prva je koji Wayland koristi po defaultu. 

Ma sve 5... Nije toliki problem... Kliknem miša i sve se prikaže 

 

Bitno da mi sve ostalo radi što mi treba i da mogu raditi na njemu normalno.

12 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
lazy_punk kaže...
Sadmir01 kaže...
lllnuclearlll kaže...

Koja distra?

 

Meni je "treperila" slika na sredini na videu na youtubeu na Mintu.

 

Na Debianu i Fedori sve radi ispravno... 

 

 Ubuntu MATE;

Ponekad i dok skrolam isto treperi,ne znam mozda je i do flash playera.

 Vjerojatno je rijec o tearingu. Baci pogled.

 E to je to...Hvala,ne bi nikad nasao sta je jer ne znam kako se zove taj problem :)

Sadmir K
7 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Ljudi,ugodno sam iznenađen.

Danas sam ubacio jedan BT stick u komp,čiji driver nije radio pod windowsima 7 pa je bio neupotrebljiv.Na mintu sam ga samo uključio u USB i odmah sam mogao povezati telefon na BT.Stvarno svaka čast linuxu i radu s hardverom.

Nego jedno pitanje za BT,mogu prebaciti file sa kompa na mob,ali kad hoću napraviti obratno neće.Kako da to napravim?

Fight with the best,die like the rest!
Moj PC  
0 0 hvala 0
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice