Linux - pitanja i odgovori izdvojena tema

poruka: 20.095
|
čitano: 3.104.988
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
10 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
hrvooje kaže...

 Meni se dešava da ako laptop ugasim dok je na 'stanici za spajanje'  on se sam upali pa dok ide POST moram power dugme još jednom stisnut da ga ubijem. Al to je oduvijek tako, sa svim kernelima. Vjerovatno s ACPI i BIOS-om od HP-a/Intela problemi. Ranije sam već napisao da na ovim pločama s Intel chipsetom sakrivaju SMBus pa ne možeš pročitati niti RAM latencije.

 Sva "rješenja" sam probao koja sam vidio po svim forumima, askovima bug reportima. Jedino kad quiet splash uklonim onda radi. Izluđuje me.

Samomrzeći hrvat
16 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Zgodnih 26 igrica u paketu samo da 1$ u Steamu. Za klince odlično. Od 26, 24 ih radi na Linuxu.

http://www.omgubuntu.co.uk/2017/04/dollar-forever-bundle

Nećemo dividende, hoćemo veće lopate!
 
2 0 hvala 0
13 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Budući sam primio ljubavno pismo od Autodeska, u kojem me obavještavju da ću ubuduće održavanje plaćati cca 40% više ili da se preselim na pretplatni model (poklonim im svoju trajnu licencu i još plaćam za pretplatu; LOL) u postupku sam istraživanja alternativnih izvora. Već kod prvog konkurenta (BricsCAD) naletjeh na nešto što sam morao podijeliti tu u temi. Ekipa objašnjava prednosti Linuxa i to u Manualu za prelaznike s AutoCAD-a na BricsCAD (prema onome što sam načuo od ekipe koja koristi CAD, s raznih strana svijeta, Brics je prvi izbor na kojeg računaju kod prelaska).

Stručnjak za odmaganje...
 
2 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

uz pričice (za malu djecu..) koje su često dobronamjerne, čak recimo istinite.. postoji problem, svaka komercijala na kraju želi lovu.. i imat ćeš problem svakih par godina za support + distra (čisto za usporedbu kao sad ubuntu-DE..) i tad naravno neće biti neki upgrade-free nego novi soft.. .. ok, nagađanje ali iz iskustva. Tak sad npr s LTSom imaš par godina relativnog mira..

+ svi idu na pretplatnički model (i MS, win+mso.. free .. +samo 10$ mjesec..), ako ne ove godine, .. iduće?

možda ti to pomogne u planiranju.. možda samo opsuješ.. :))

 

edit: za usporedbu, na što mislim.. kao npr winXP.. i gašenje supporta, i ms mijenja win, u tom trenu nema izbora nego promjena. Problem je u nekakvom zadanom roadmapu koji za distre nije siguran, kao unity... ubuntu, dok je max period s kojim se može računati LTS 5god.. realno ni 4 (dok sve izađe, updejta-fixa.. dok 3rd app izađe za tu verziju..).. tako ispada cca 3godine neki ciklus, osim onih taskova koji mogu 'vječno' kao neki serverrole i sl.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put čet 27.4.2017 11:34 (ihush).
16 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Na "prazan" pc kad bi isli radit dual boot (win-linux) koji OS bi stavljali prvi?

http://av-gurus.blogspot.com/ | http://www.facebook.com/antivirusna.ekipa | http://www.youtube.com/user/TheDjigibao/videos
Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

@djigi

Teoretski svejedno, u praksi bolje prvo instalirati win a onda linux, jer je linuxov grub relativvno lako administrirati i podesiti.

Neke buduće nadogradnje i windowsa i linuxa mogu utjecati na danas nama nepoznat nacin, a u linuxu je tim dijelom lakse manipulirati.

Ako je uefi pc, razmisli da li ćes koristiti istu ili zasebnu efi particiju, jer oba rjesenja imaju svoje posljedice.

.....
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

obrnuto.. do win 8 je posljednji bio lin tj GRUB.. sad više nema te potrebe + par prednosti (pogotovo za održavanje +.. ako se želi, može sve). Win8-10 bootmanager podržava lin, tako da je opcija.. naravno, 'obavezno' ga prebaciti u old-classic (win7) mod.. jer MS-interesi .. shvatit ćeš kad vidiš, tj sam menu order za boot bilo čega osim win10.. prednost w7mod .. ili grub.

(poznato je kako bunker voli komplicirati s više boot particija.. besmislica.. ) :)) u rangu kao da kroz bios order imamo multiboot još gore time umnaža ažuriranje, bez ikakve prednosti-koristi.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put čet 27.4.2017 16:12 (ihush).
13 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
ihush kaže...

uz pričice (za malu djecu..) koje su često dobronamjerne, čak recimo istinite.. postoji problem, svaka komercijala na kraju želi lovu.. i imat ćeš problem svakih par godina za support + distra (čisto za usporedbu kao sad ubuntu-DE..) i tad naravno neće biti neki upgrade-free nego novi soft.. .. ok, nagađanje ali iz iskustva. Tak sad npr s LTSom imaš par godina relativnog mira..

+ svi idu na pretplatnički model (i MS, win+mso.. free .. +samo 10$ mjesec..), ako ne ove godine, .. iduće?

možda ti to pomogne u planiranju.. možda samo opsuješ.. :))

 

edit: za usporedbu, na što mislim.. kao npr winXP.. i gašenje supporta, i ms mijenja win, u tom trenu nema izbora nego promjena. Problem je u nekakvom zadanom roadmapu koji za distre nije siguran, kao unity... ubuntu, dok je max period s kojim se može računati LTS 5god.. realno ni 4 (dok sve izađe, updejta-fixa.. dok 3rd app izađe za tu verziju..).. tako ispada cca 3godine neki ciklus, osim onih taskova koji mogu 'vječno' kao neki serverrole i sl.

Gle, nemam ja problema s komercijalom i plaćanjem licenci. Ako taj alat trebam za posao i ne mogu bez njega onda ga i kupim. To je normalni postupak. Sav softver u firmi je licenciran, svako računalo ima licencirani OS, ne dozvoljavam nikakvo šaranje (moja odgovornos u firmi i ja odlučujem o tome). Samo prošle godine smo iskrcali nešto preko 200k kuna za nadogradnje licenci na viši nivo. Zaključili smo da trebamo preći na BIM i to smo napravili. I onda dobijem pismo (vidi sliku u prilogu) od Autodeska u kojem, najblaže rečeno, testiraju moju inteligenciju (i ostalih korisnika).

 

S druge strane je zanimljivo pratiti što se dešava sa samim Autodeskom otkada su objavili prelazak na pretlatu (pod pretplatom se misli da softver možeš koristiti samo dok ju plaćaš). Dovoljan je pogled na sliku u prilogu (dobit). Još k tome danas pročitah da je Autodesk kupio Rovio i oformio Autodesk’s Mobile Entertainment division. Sad će mi s AutoCAD-om i piceki iskakati sa svih strana.

 

Moram gledati i na alternative jer je realna mogućnost da nećemo produljivati održavanje i moram tražiti zamjenu. Što će na kraju biti nisam ni sam pametan.

 

EDIT: Ovaj dio s Autodeskom i Roviom je kriva informacija.

pismo+1.+dio pismo+1.+dio
pismo+2.+dio pismo+2.+dio
dobit dobit
Stručnjak za odmaganje...
Poruka je uređivana zadnji put čet 27.4.2017 22:16 (mario.L_hr).
7 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

@ihush

Kako ćeš win bootmanager vremenski podesiti i odrediti redoslijed van onoga sto ti on postavi za default ?

I bez filozofije, nego konkretno screenshote gdje i kako ćeš to podesiti za win bm..... A onda ću ti ja to ponoviti za grub pa ćemo grupno usporediti gdje je laksa administracija tih postavki. A onda ćemo o systemd od v232 nadalje i novostima, efi particijama...

.
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

- vremenski.. (znači što??) nagađam, timeout :) .. pa to je skoro nemoguće ili izuzetno teško, npr .. bcdedit /timeout <timeout> dok za iteme je još teže.. ali pošto obojica preferiramo klikabilne alate može easybcdom.. pa roštaj kako želiš. Teško?

- ako quickhelp nije dovoljan, može google, msdn itd..

btw, hint, kad (poneki) BIOS ne nudi npr NX opciju (a CPU podržava) tad primijeti pri dnu... može i 'ručno'.

 

lako za tebe, radi kako-što hoćeš, no ne navodi dječicu na nepotrebne (u nekom kontekstu i pogrešne) egzibicije oko multiboota. Tak da, ne namjeravam te uvjeravati oko 'tko je bolji' jer kao i partman/diskpart .. i bootmanageri rade istu stvar, kao što nero ili brasero opet (da.. sve isto).. :) alat je samo alat, čak i kad je čekić. (ako sumnjaš, zvekni..) :))

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
8 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Da se ne zavaravamo: svaka čast (U)EFI magijama, ali za dual (ili multi) boot bolje je sve instalirati NAKON Windowsa.
Ako je nešto tradicija Microsofta, onda je to da se neprijateljski (hostile) ponaša prema svakom OSu koji nije njihov aktualni, pa čak i prema starijim verzijama vlastitog.
Primjerice:
Caldera je dobila spor protiv Microsofta jer nisu dali instalirati Windows na njihov DOS, 275 milijuna $! Ali: MS ih je osujetio 1996., spor su dobili tek 2000.
Caldera je propala - štono bi se reklo operacija uspjela, pacijent mrtav.
http://archive.oreilly.com/pub/a/53

iz vlastitog iskustva, desetke puta su mi Windowsi pokušali "popraviti greške" na particijama koje su nekako pronašli i nisu razumjeli, kao i (master) boot record.
Pregazili bi mi boot, uništili particije itd svaki put kad ih ne bi uspio spriječiti.
Prošle godine mi je dobrom frendu "nestao" init Ubuntu-a, makar je imao EFI multiboot Windows i Ubuntu koji je trebao koegzistirati. Moguće je da je do greške u Ubuntu, ali desilo se nakon što su Winsi (sedmica) nešto čekirali i popravljali.

U svakom slučaju, pazite na zajedničke (NTFS, FAT32) particije, SD kartice i USB stickove koje dajete Winsima. Na Linuxu nećete dobiti virus sa Windowsa, ali budite oprezni sa dopuštenjima Windowsima za "popravke sustava".
Ako trebate Windows software, višestruko je sigurnije instalirati ga u Linuxu, ili putem WINE (ako radi), ili putem VirtualBoxa. Nije idealno ali se isplati probati, meni radi u 90% slučajeva.

 
3 0 hvala 1
7 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

A eto, ja tjedno odradjujem desetak takvih multiboot sistema, i tisuću puta dosada sam se uvjerio da je najbezbolnija situacija da linux ide zadnji na pc.

Nas teoreticar je negdje na nekom forumu-web siteu procitao da je win loader kompatibilan s linuxom i odonda se drzi spkike da je svejedno kojim redoslijedom šta ide. A polako, nakon vise stotina instalacija i problema bu i on skuzio nepisana pravila koja su cesto u nesrazmjeru sa sluzbenim tutorijalima.

😊

.
 
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
 
2 0 hvala 0
6 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori
http://prntscr.com/f2xfzu
http://prntscr.com/f2xg86
http://prntscr.com/f2xgdw
http://prntscr.com/f2xgma
http://prntscr.com/f2xgqj
http://prntscr.com/f2xgw5

Predlozite koju verziju linx-a a da bude brzi komp (jer trenutno koristim XP i je mogu reci katastrofa)

 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

Pa najlakše ti je isprobati sam. Odi na Distrowatch i pogledaj distribucije odaberi ih par, zaprži na CD i vidi kako ti odgovara. Od DE-a biraj Xfce, LXDE ili MATE. Ja bi počeo s Ubuntuom i to verzija 14.04 a čisto radi probe bi isprobao i zadnju verziju.

Stručnjak za odmaganje...
16 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Čeka se @ihush 

Nećemo dividende, hoćemo veće lopate!
 
1 1 hvala 0
12 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

S obzirom na procesor i koje instrukcije podržava, možeš bilo koji Linux bez grafičkog sučelja. 

EDIT: Gore navedenom rečenicom sam ti htio dočarati da nećeš postići nikakvo ubrzanje s Linux grafičkim sučeljem. Imao sam priliku instalirati Lubuntu na Pentium M arhitekturu i sučelje nije ništa brže od Windows XP. Ako misliš, ukoliko stream-aš video u HD kvaliteti (1280x720) i naviše, da ćeš postići u tom području ubrzanje; nećeš. Procesor je preslab da bi vrtio takvo što fluidno, bez trzanja. Ako pak misliš koristiti za uređivanje dokumenata, tablica, prezentacija imati ćeš slično iskustvo kao na XP-u, ali pokušaj. Moj savjet ti je da nađeš laptop s boljim procesorom (Intel Core 2 Duo nadalje ili ekvivalent u AMD arhitekturi). Idealno bi bilo naći procesor Intel Sandy Bridge arhitekture (Core i7, i5 ili i3 2. genracije).  

Poruka je uređivana zadnji put sri 3.5.2017 22:16 (Master11).
6 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori
Ajde prcekamo jos @ihush...
Vec na temu koju sam ja otvorio sam dobio kao prjedlog Linux Mint 17.1 XFCE 32bit
 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Master11 kaže...

S obzirom na procesor i koje instrukcije podržava, možeš bilo koji Linux bez grafičkog sučelja. 

 Kolegi forumašu Master11 nije dobro sjelo što sam pritisnuo "ne slažem se", a nisam ostavio objašnjenje :) Pošteno. Nisam odgovorio jer nema konkretnih argumenata koje mogu pokušati demantirati (koje to točno instrukcije fale?), a brzo guglanje pokazuje da se, primjerice, Lubuntu može vrtiti na Pentiumu M. Također osobno uspješno vrtim Xfce na starom ThinkPadu s Celeronom M.

15 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Master11 kaže...

EDIT: Gore navedenom rečenicom sam ti htio dočarati da nećeš postići nikakvo ubrzanje s Linux grafičkim sučeljem. Imao sam priliku instalirati Lubuntu na Pentium M arhitekturu i sučelje nije ništa brže od Windows XP. Ako misliš, ukoliko stream-aš video u HD kvaliteti (1280x720) i naviše, da ćeš postići u tom području ubrzanje; nećeš. Procesor je preslab da bi vrtio takvo što fluidno, bez trzanja. Ako pak misliš koristiti za uređivanje dokumenata, tablica, prezentacija imati ćeš slično iskustvo kao na XP-u, ali pokušaj. Moj savjet ti je da nađeš laptop s boljim procesorom (Intel Core 2 Duo nadalje ili ekvivalent u AMD arhitekturi). Idealno bi bilo naći procesor Intel Sandy Bridge arhitekture (Core i7, i5 ili i3 2. genracije).  

 Svakako se slažem da bi ipak trebalo probati jer je moje iskustvo bilo drugačije. Laptop bi pod XP-om nakon mjesec-dva korištenja bio toliko spor da nije mogao adekvatno poslužiti niti za uređivanje dokumenata. Sa Xubuntuom već dugi niz godina gotovo svakodnevno vrlo adekvatno služi za uređivanje dokumenata, surfanje i gledanje SD videa. HD video definitivno ne ide, ni pod XP-om, ni pod Xubuntuom. Jedino ne bi bilo loše nadograditi RAM, u ovom mom slučaju je laptop nadograđen na 1.5 GB. Bolje probati nego da se baci!

15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
hrvooje kaže...

Čeka se @ihush 

  .. baš sam predvidljiv ..

ali, rezolutno NE.  ili prevedeno, svaki korisnik bi nekako (morao?) izabrati distru za sebe, svoje potrebe, probati bar s live to nije teško.. umjesto pitati i još manje čekati moje mudrosti (mišljenje koje s njegovim potrebama ne mora imati nikakve veze).

 

linux je uvijek bio alternativa, stvar (višestrukog) izbora.. od DE do .. pa i bunkerovih više boot particija. Nekako mi izgleda, zvuči, pogrešno to sužavati 'moijim' izborom.. za nekog drugog.

-kao sladoled (svatko za sebe bira, nema pogrešnih ..) .. no može ukus Artistxa :)))) .. kao distre (prenakrcane, prenakićene.. ali) koja u startu nudi hrpu stvari, šarenih.. to privuče juzere, a linu je ionak, jedan, mada može i više bootova ;-)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
ihush kaže...
hrvooje kaže...

Čeka se @ihush 

  .. baš sam predvidljiv ..

 Ja sam mislio da ćeš reći da su to sve 1 i 0 i da mu je isto što će gore staviti, jer OS nije sam sebi svrha, a i dalje neće moći imati 15 tabova u chromeu otvoreno i neće moći pogonoti aplikacije radih kojih se i koristi računalo na kraju. 

 

Iako je ovo tvoje/moje razmišljanje točno, Xp danas nije preporučljivo koristiti na internetu radi prestanka security podrške. 

Nećemo dividende, hoćemo veće lopate!
6 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
hrvooje kaže...
ihush kaže...
hrvooje kaže...

Čeka se @ihush 

  .. baš sam predvidljiv ..

 Ja sam mislio da ćeš reći da su to sve 1 i 0 i da mu je isto što će gore staviti, jer OS nije sam sebi svrha, a i dalje neće moći imati 15 tabova u chromeu otvoreno i neće moći pogonoti aplikacije radih kojih se i koristi računalo na kraju. 

 

Iako je ovo tvoje/moje razmišljanje točno, Xp danas nije preporučljivo koristiti na internetu radi prestanka security podrške. 

 

znam da necu moci imat 15 tabova u chrome (a i ne zelim to da imam zasto je useless), isto tako znam da necu da gledam ultra HD na youtubu... Meni je cilj da bar i kad imam otvoreno Youtube i Facebook u isto vrjeme, da mi YT ne ide kao slideshow...

Tako da... @ihush tvoje zadnje i konacne reci su (kako sta sam razumeo), mogu da biram sta zelim ili ?? Jer previse je bilo sladoled-a pa nisam bas lepo razumeo...

16 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Sad sam vidio slike što si stavio. Najbolje kako možeš pomoći tom računalu jeste da staviš npr. 2 X 1GB ddr2. Što se tiče Linuxa pa probaj jednu distru sa XFCE-om, jednu s GNOME-om, jednu s KDE-om. Vjerovatno će sve raditi jednako, jer čak i 'teški' KDE mi u praznom hodu ne uzima više od 400 MB RAM-a. Tebi bi mogla problem biti grafika radi kompozitnih DE-a gdje bi Xfce mogao biti najbrži. Međutim i na KDE-u se lako isključi kompoziting pri paljenju

 

*Nisam pratio koja distra koliko unazad podržava koje CPU-e, sry.

 

 https://xubuntu.org/

 

https://ubuntugnome.org/

 

http://www.kubuntu.org/

Nećemo dividende, hoćemo veće lopate!
Poruka je uređivana zadnji put čet 4.5.2017 11:31 (hrvooje).
 
1 0 hvala 0
14 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Međutoa, možda bi bilo zgodno pogledati KDE neon?!

 

Sve radi vlo lijepo, uglađeno, nema nikakvog bloatware-a već samo ono osnovno, dakle firefox i vlc, ostalo si sve čovjek po volji instalira.

 

Po meni, prilično zgodno.

 

P.S.

Unaprijed se ograđujem na moju definiciju bloatwarea jerbo ono što je meni bloatware, nekome drugome je možda nužno zlo tako da...

 

P.S. sec.

Zgodno je odmah po završetku instalacije ukloniti "xul-ext-ubufox" firefox ekstenziju tj. ubuntu prilagodbe za firefox jer se na taj način odmah omogući multiprocesni rad firefoxa te tada stvar radi primjetno brže i responzivnije.

 
1 0 hvala 1
16 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Evo, ako može Atom, može i tvoj Pentium ili što već

http://www.dedoimedo.com/computers/eeepc-xerus.html

Nećemo dividende, hoćemo veće lopate!
 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Taj Atom je jači od njegovog Pentium-a utoliko što može 720p video pokretati i dalje od toga ne. Preporuka je ako želi HD, FHD stream da nabavi bolji laptop i točka, a ne da ima slide show od okoline. Vi čovjeku dajete preporuke stavi ovo stavi ono, a laptop nije u stanju HD stream pokretati. Laptop je pregazilo vrijeme i doviđenja.  

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Valjda je i sam svjestan, već prije postavljanja pitanja da ne može pokretati hd. Nemamo svi jednake potrebe, al naravno da svatko sebe i svoje potrebe stavlja u centar. 

 

Uopće nisam vidio prednost Discovera nad rađenje nadogradnji preko konzole. No, svakim se danam poboljšava, pa se sad može vidjeti i na koju ranjivost se krpa, tko krpa, zašto, kada ... Nije loše.

 

 

Nećemo dividende, hoćemo veće lopate!
Poruka je uređivana zadnji put pet 5.5.2017 9:41 (hrvooje).
 
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Worix kaže...
..), mogu da biram sta zelim ili ?? ..

- da.

+ biti realan s raspoloživim resursima (ram, cpu-vga snaga.. = očekivanja i stalne izmjene nekad divx danas hd.264 sutra neki ultra.. računala-hardware ostaje dok se druga strana mijenja i određuje requirementse).

preporuka neki KDE, mada je kao GUI-DE 'teži' to je stara definicija, način razmišljanja, jer danas je nešto što ne radi dobro (glatko-brzo) pod KDEom neupotrebljivo, dok ako radi tad koristi prednosti npr VGA za dekodiranje.. jednostavno to je requirements, jednak-usporediv kao windowsov AERO, neovisno kakav GUI koristiš (win7-win10).. a tad je razmišljanje o nekoj light DE beskorisno.. jer ne troši OS resurse, nego ih traži (i bahato rasipa) app kao browser (koja u startu nije zamišljena za optimalni rad na slabijem HW nego reklami+điđamiđama.. prema interesima proizvođača te app).

drugi je problem kako neka konkretna distra radi na tvom konkretnom HWu, zato nema boljeg (konkretnijeg) načina, nego skinuti par distri i probati.. kad si zadovoljan imaš odgovor do tad nextaš. To može biti bilo koja distra, veću razliku ćeš osjetiti s app kao browser ali će sve u ekosystemu distre bit povezano za takav (glatki) rad.. i to će ''danas'' biti OK.... za pola godine tko zna, neka izmjena, update.. i sve će se promijeniti počevši od samog requirementsa (ili kao što canonical napušta trenutni DE.. pa sad opet treba vrijeme da se sve posloži, da proradi glatko ili problemi koji se sad očekuju..)

 

koji reqirements će biti ''sutra'' za neki YT video? .. koji dll-hell će biti ili koji DE.. sve to treba posložiti da bi radilo glatko, do tad je traljavo dok je pri tome (stara mantra) i dalje isti, jedan, linux.. i radi jednako dobro kao i prije deset godina..

-ne vijeruj tuđim mišljenjima nego ih uzmeš kao informaciju, odabereš prema svom HWu i potrebama.

.. Zapravo ne biraš ti nego tvoj HW :)) kad on nađe distru, znat ćeš..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
13 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
ihush kaže...

............

Zapravo je vrlo lako. Svodi se na metodu pokušaja dok ne dođeš do zadovoljavajućeg rezultata. Ponekad to nije moguće, što treba prihvatiti ali to ne znači da ne treba prije probati. Jednostavno downloada željenu distribuciju, zaprži je na CD i boota sustav s CD-a. Isproba i ako je zadovoljan instalira. Ako nije zadovoljan traži dalje.

 

Linkove za distribucije ima ovdje.

Stručnjak za odmaganje...
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice