Linux - pitanja i odgovori izdvojena tema

poruka: 20.095
|
čitano: 3.134.939
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
bunker kaže...

Linux mint 18.2 bete...

http://blog.linuxmint.com/

 Plasma 5.8 wtf?  :(

Kubuntu 17.04 i 16.04 LTS neki dan dobili Plasmu 5.10.1 na backport ppa

Nećemo dividende, hoćemo veće lopate!
7 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

Pa sjećaš se koliko je mint furao kde4 nakon izlaska plasme.... Furaju se na konzervativizam i stabilnost no mislim da je veća prepreka kadrovskog tipa....

A i cinnamon je njihov prioritet, a ovo sve drugo im je usput.

.
 
1 0 hvala 0
13 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Trebam se izložiti drugarskoj kritici. Tema mi je otišla iz popisa u kojima sam sudjelovao zadnjih 30 dana.

 

Što se tiče Minta nekako mi se čini da čekaju u kuruzi da vide ima li problema. Ponekad je to pametno ali zar nemamo distribuciji kojoj je to glavna karakteristika (stabilnost i pouzdanost prije svega) a zove se Debian. Ziheraškim igranjem na sigurno mogli bi izletiti iz fokusa većem broju korisnika.

Stručnjak za odmaganje...
 
2 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

Nastavi li se ta kaotičnost i fragmentacija, ispal bu cjeli linux iz desktop fokusa a ne samo mint.

Ja razumijem zanos, entuzijazam, i sl , jer smo svi prošli tu fazu. No realnost je nemilosrdna.

Glede drugarske samokritike, herr Mario, odredićemo na vijeću neki restoranček di buš odradio pokoru...

😊

.
16 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Pa 5.10 je toliko boljji i rješava mnoge bugove ... i sad kako da idem naprijed s npr. Kubuntua 16.04 na Mint KDE 18.2 kad onda idem na downgrade Plasme

Nećemo dividende, hoćemo veće lopate!
 
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

Ne djeluje ti manjaro ipak kompletniji kao ekosistem, naspram neona ?

Manjaro sve dijelove kontinuirano zamjenjuje najnovijima, a neon samo forsira plasmu, dok je kernelom i svime ostalime vezan na odredjenu ubuntu verziju...

.
16 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Vratio sam se na Kubutnu 17.04 radi buga u multiarch paketu MESA-e libegl1-mesa Ubuntua 16.04. Djeca bi mi pregazila disk WIndowsima 10 za kaznu da im nisam omogućio instalaciju pcsx2 da mogu igrati PES. Sad je ionako svejedno što se tiče Plasme, jer je i on na 5.10.1 kao i Neon.

 

Vjerovatno su vidjeli da gube korisnike, pa su požurili s Plasmom.

Nećemo dividende, hoćemo veće lopate!
Poruka je uređivana zadnji put uto 13.6.2017 23:05 (hrvooje).
 
1 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

Nedaš deci win10...... Cccccccc, koji si ti tiranin.... 😊😊

A ja svoje bas pokusavam uciniti multiplatforskim, i sad im je već svejedno dal rade na linuxu, windowsima, androidu, win mobile, ios-u....

U skolama su cvrsto vezani za win i pripadajuće apk, i jednostavno bi bili zakinuti kada doma nebi mogli uciti i vjezbati za ono kaj ih ceka u skoli. A multiplaformnost vidim da im pomaze jer traze analogiju, razlike, vrline i mane, i bolje razumiju svrhu i bit operativnog sistema.
.
15 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

jel ko probao u zadnjoj godini reactos? .. katastrofa (kao live koji ne radi.. osim kao izuzetak, čak je i dedomedo recenzirao.. meni se ne da čačkati .. drek) :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
ihush kaže...

jel ko probao u zadnjoj godini reactos? .. katastrofa (kao live koji ne radi.. osim kao izuzetak, čak je i dedomedo recenzirao.. meni se ne da čačkati .. drek) :)

 Neće to biti uporabljivo još 20 godina s obzirom na tempo kojim se razvija.

R.I.P. EnlightenedPhoenix 24.6.2011. Provokator starog kova R.I.P. Munjovoz 20.3.2012.
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

naravno, ništ od funkcionalnog OSa, smeće .. više iznenađuje visoka pozicija na dl listi, stabilna :)) .. nećemo ulaziti u zaključak koji bi izveli iz takve pozicije nefunkcionalnih windoza :)))

(zapravo, kao placeholder za idućih 30 dana.. jer nakon mp3,  stvarno, što više trkeljat u temi?) :))

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
7 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

Nekakvi padajući trend se osjeti u zraku, kako u ovoj temi tako i na drugim lokalnim linux okupljalištima. Clan sam par fb medjunarodnih grupa vezanih uz linux , i tamo se sve manje piskara i komentira.

Naravno, nemogu se iz toga izvlačiti neki generalni zaključci, no nije da nema novosti vrijednih pažnje, već kao da opada zanimanje za sve to...

Čak se i sve manje korisnika javlja sa konkretnim problemima, a nevjerujem da su problemi čudom nestali...

😊

.
 
1 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Na OMGUbuntu svaki dan neki članak o Ubuntuu i GNOME-u, pa onda na svakom preko stotinjak komentara. Čak su me i trolom proglasili, jer sam rekao da je Canonical izgubio 7 godina s Unity da bi se sad sve poništio i Mir i Unity8 i vratio se GNOME-u. Mogao je tako odmah napravit i 2010. :) Kao da sam u osinjak dirnuo.

 

Meni Plasma 5.10.1 radi kao metak. Najbolje do sada KDE iskustvo. Znači, nema više ono ajde da vidim jel mogu koristit KDE da se ne sruši nešto. Čak i Minecraft s OpenGL version string: 3.0 Mesa 17.0.3 na intelovoj HD4000 lijepo radi.

Nećemo dividende, hoćemo veće lopate!
Poruka je uređivana zadnji put sri 14.6.2017 12:10 (hrvooje).
 
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

tak je kad argumentiraš s linuxoidima ☺ mene više zabrinjava pozicija reactosa... ko da je fićo bez motora i felgi u top ten vozila... rang košnice za pčele 🙂

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Gdje si vidio taj top ten, gdje je visoko na download listi? Ja sam samo čuo za taj ReactOS, nikad downloadirao. Znam da nikad od toga ozbiljnog OS-a, to je neka zajebancija tipa esperanto. Kad oni dođu na ovu razinu gdje su svi danas, gdje će biti ovi danas :) Hint: na ARM-u 

Nećemo dividende, hoćemo veće lopate!
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

trenutno 15. ... za disfunkcionaono smeće preblizu popularnih distri kao arch ... ili bi distrowtch trebao postaviti elementarni kriterij, da radi... u odnosu na pristojne distre to je smijurija, oximoronizam i to na ipak linux siteu..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Pa distrowatch je samo stranica koja pokazuje posjećenost nekim drugim stranicama, ništa više. To što dedoimedo ima desetke tisuća jedinstvenih posjetitelja koji nakon njegovog članka u kojem je napisao da 'tamo nemaju što vidjeti' otišlo zapravo posjetiti reactos stranicu ne znači ništa. Kao vijesti iz Velesa, bitne su reklame na reactos stranici pa vi klikajte :)

Nećemo dividende, hoćemo veće lopate!
 
1 0 hvala 0
13 godina
protjeran
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
hrvooje kaže...

Meni Plasma 5.10.1 radi kao metak. Najbolje do sada KDE iskustvo. Znači, nema više ono ajde da vidim jel mogu koristit KDE da se ne sruši nešto. Čak i Minecraft s OpenGL version string: 3.0 Mesa 17.0.3 na intelovoj HD4000 lijepo radi.

 Napravi update na 5.10.2

 

http://www.kde.org/announcements/plasma-5.10.1-5.10.2-changelog.php

http://www.soundstream.com/
9 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Prvi put koristim Manjaro i moram priznati da sam oduševljen.

 

Iako, ne utječe na rad (barem do sada nisam primjetio) na bootu vidim dva alerta. Ako netko ima ideje, bio bi zahvalan.

 

 

 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Brzinsko pitanje
stari IBM thinkpad 764 MB RAM, celeron 1.3 (prije centrina) (2004 godina)
što staviti na njega ?
bio bi samo za surafnje po netu...
Ubuntu 10.10 ?

 

edit:

ili staviti ubuntu server i neki super laki GUI?

Poruka je uređivana zadnji put pon 19.6.2017 15:00 (Darky).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Darky kaže...

Brzinsko pitanje
stari IBM thinkpad 764 MB RAM, celeron 1.3 (prije centrina) (2004 godina)
što staviti na njega ?
bio bi samo za surafnje po netu...
Ubuntu 10.10 ?

 

edit:

ili staviti ubuntu server i neki super laki GUI?

 mislim da ti je tu vise do odabira pravog browsera koji nece progutat sav ram nego do GUIa. 

Po meni bi mozda najbolje bilo staviti debian + fluxbox (window manager) ako ti zaista nista drugo ne treba. Chrome nekako preferiram za surfanje jer vrti sve (flash, silverlight...) ali bojim se da guta puno rama za tvoju masinu.

U biti, najbolje bi ti bilo probat... 

 

Ako ga namjestas za nekog ko nema znanja o racunalima, mozes namjestit i da se automatski pokrece browser kada upali komp i gotovo.

 

15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Darky kaže...

Brzinsko pitanje
stari IBM thinkpad 764 MB RAM, celeron 1.3 (prije centrina) (2004 godina)
što staviti na njega ?
bio bi samo za surafnje po netu...
Ubuntu 10.10 ?

 

edit:

ili staviti ubuntu server i neki super laki GUI?

- heklani tabletić... :)

 

- nije problem OS-resursi, nego apps koje se koriste, njihovi requirementsi i sadržaj.. ako je browser, što će raditi-prikazivati.. misliš da je jednako playati divx i mp4-hd? misliš da OS 'troši-traži'.. ili browser?

- kronološki, najoptimalniji je najbliži (po godinama.. dakle i stariji ubuntu, 10, 9.. 8?), ali kvaka-22, tad nemaš support, nemaš pola sadržaja interneta.. i tad je smisao polufunkcionalnog PCja upitan, odnosno, troši struju (dok svaki mob-tablet radi ono što prastari HW ne može raditi, ograničen SWom i resursima..).

 

npr, FF-v54, req.

- CPU-SSE2 je odavno minimum za bilo što multimedijalno, za OSeve itd. (provjeri min.req.)

- 512MB je desetljeće minimum za installer-OS (GUI)..

- najvažnija sitnica :) VGA-GPU, jer danas svaki browser koristi HW, bez toga mora CPU sve odraditi.. usporedi gaming bez GPUa.. ista stvar, isti requirements s razlikom, browser može bez GPUa ali je tad na granici upotrebljivosti (tad je nevažno koliko RAMa imaš..).

 

uobičajeni req. danas, za bilo koju kombinaciju, kao osnovni, 2GB RAMa, dualcore/SSE+, GPU. Ili, ono što je prije desetljeća bilo prosjećno gaming računalo. Ispod je slabo ali može, iznad ovisi o appsu i postavkama.

 

edit: ili, pitanje.. koji x.org kao minimum-req. je 1.0, preporučen 1.17 .. i koja VGA (GPU), za usporedbu, to je kao directx/AERO 9.0c/SM20.. kao minimum za win7 nadalje i jače/novije, starije zaboravi, dok je pod linuxom to zamućenije, gtk, opengl.. ono što ispod haube koristi GPU za rad. Identično kao gaming. A tad dll-hell, stara distra i noviji soft-app.

- tako da ako stavljaš ubuntu, uzalud je ići na stariji, probaj odmah novi, raznih 'ukusa' (GUI-x-a..) kao gnome, plasma, xfice.. ako radi, radi, ako ne radi tad je beskorisno.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put uto 20.6.2017 11:59 (ihush).
7 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

@ihush

Ovaj put potpisujem tvoj cjelokupan elaborat.

Svi ponekad kemijamo i trazimo carobna rjesnja, no stvarnost je neumoljiva. Za sve blagodeti suvremenog interneta treba ti noviji podrzani browser, aplikacije ( npr net banking ), a za te novije browsere i apk ti treba noviji os, a za to ti pak treba noviji podrzani hardver i drajveri.... I to je zatvoreni krug, a svako iskakanje nemoze dugorocno biti efikasno..

I ja cesto zapadnem u slicna raspolozenja pa na starim kramama pokusavam vrtiti nove linuxe. Radi to, ali na granici upotrebljivosti....

😊

.
13 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Reći samo Internet nije dosta. Pod tim je skriveno puno toga. Nekome je danas Internet streamanje videa. Tu sve što se tiče starih računala pada u vodu. Stara računala se može koristiti za puno toga ali izgleda najmanje za Internet. 

Stručnjak za odmaganje...
Poruka je uređivana zadnji put uto 20.6.2017 18:30 (mario.L_hr).
 
2 0 hvala 0
15 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

... bla-bla-bla (linux).. bla.

ili klik. :) naravno, par desetljeća postponato, kad je već neka treća rupa u opticaju.. ali tu je (ako se pitate).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

bla bla bla windows bla

 

https://www.cvedetails.com/vulnerability-search.php?f=1&vendor=Microsoft%2C+&product=windows&cveid=&msid=&bidno=&cweid=&cvssscoremin=&cvssscoremax=&psy=&psm=&pey=&pem=&usy=&usm=&uey=&uem=

 

 

Što je pjesnik time htio reći. Našli sigurnosnu rupu u *nix sustavima. Zamisli. Pa to je i posao infosec kompanijama.

Samomrzeći hrvat
Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

-nepotrebno uvoditi win u temu :) ..

-nisam pjesnik i vrlo nerazumljiv, samo post o jednoj rupi, koja je tu oduvijek (i bit će dalje, samo pod nekom drugom oznakom). Al da, nakon mp3.. sve je to luk i voda :)))

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put sri 21.6.2017 12:44 (ihush).
10 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
ihush kaže...

-nepotrebno uvoditi win u temu :) ..

-nisam pjesnik i vrlo nerazumljiv, samo post o jednoj rupi, koja je tu oduvijek (i bit će dalje, samo pod nekom drugom oznakom). Al da, nakon mp3.. sve je to luk i voda :)))

 Neko bi mogao pomisliti da si pjesnik s obzirom na strukturu tvojih postova 

Samomrzeći hrvat
13 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Jučer mi ponudi update i neće ga instalirati i stalno izbacuje poruku o tome. Imam Ubuntu 14.04.

 
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Slomljen :))
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice