Linux - pitanja i odgovori izdvojena tema

poruka: 20.095
|
čitano: 3.107.757
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
9 godina
protjeran
offline
Linux - pitanja i odgovori

Ja bih se nadovezao samo da su : Mint i razne verzije Ubuntua super za početnike, ali su nove verzije Debiana a pogotovo Fedore odlične za iskusnije ali i za one koji tek pocinju sa Linux-om.

 

recenzija Fedore: https://www.linuxzasve.com/fedora-potencijalno-rjesenje-a-u-cemu-je-problem

 

recenzija Debiana: https://www.linuxzasve.com/moje-distrohop-putovanje-4-debian-11-bullseye

 

Pregled distribucija za početnike:

 

https://www.linuxzasve.com/pregled-distribucija-za-pocetnike

 

Za one hrabrije postoji i opcija dual boot sa Windows, kome treba npr: novi Office ili igrice,

Moj PC  
1 0 hvala 2
16 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Entry Point kaže...
torrente kaže...

 

kupnja laptopa na koji bi išao mint. 

 

 

Izbor? Bilo koji procesor. 

Da, procesor nije problem, grafika također, ali osim ako nije model laptopa inicijalno izdan s nekim linuxom, vrlo su vjerojatni problemi na najnovijim laptopima.

Znaci touchpad, fingerprint, kamera, mreza, osvjetljenje tipkovnice, svasta moze raditi problem (odnosno ne biti podrzano, sto za osvjetljenje tipkovnice i nije bitno, ali za touchpad ili mrezu je).

Tako da je uvijek preporuka generaciju ili dvije stariji hardver.

Gledam te!
16 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

jeste pošli spavat?

evo odluke.. 600€ strojčić ko duša.

 

 

hajde odmah recite, kako postupam oko ove solo nvidie mx450?

 

sudo apt update

sudo apt search nvidia-driver*

sudo apt install nvidia-driver-520 nvidia-settings

sudo apt install aptitude

sudo aptitude install nvidia-driver-520 nvidia-settings

sudo reboot now

 

ili da vidim što će ispast generički, ali tada nemam finese kalibracije slike.

 

i drugo pitanje..kakva su vam iskustva oko čipseta usb type-c 3.2 i usb-a 3.1. 

što tu mogu očekivati?  nemojte da mi ovo brzo sučelje bude štekat i potezat se ko krepana mačka?

 

 

još jedan EDIT:

dobro sam usavršio enkripciju veracryptom na windowsima..od običnih kontejnera, djelova particija, vanjskih hdd-a ili cijelog sistemgog drajva..svaka radnja je specifična i posebna,ali se čovjek uhoda.

jeli koristio netko veracrypt na linuxu?  ako nije..postoji li nešto kao Bitlocker na Windows Pro, da jednim trzajem enkriptiraš sistemski drajv ili bolje reći cijeli ssd laptopa..ako ne, što se/ste koristili za enkripciju?

 

kada se dignem popišat oko 4, opet ću ja nešto pitat.

 

 

expert za istrazivanje ruda i gubljenje vremena na Bol-u.. WindowsPhone die hard fanboy koji ne napušta brod.
Poruka je uređivana zadnji put pon 1.5.2023 23:31 (torrente).
 
0 0 hvala 0
9 godina
protjeran
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
torrente kaže...

jeste pošli spavat?

evo odluke.. 600€ strojčić ko duša.

 

 

hajde odmah recite, kako postupam oko ove solo nvidie mx450?

 

sudo apt update

sudo apt search nvidia-driver*

sudo apt install nvidia-driver-520 nvidia-settings

sudo apt install aptitude

sudo aptitude install nvidia-driver-520 nvidia-settings

sudo reboot now

 

ili da vidim što će ispast generički, ali tada nemam finese kalibracije slike.

 

i drugo pitanje..kakva su vam iskustva oko čipseta usb type-c 3.2 i usb-a 3.1. 

što tu mogu očekivati?  nemojte da mi ovo brzo sučelje bude štekat i potezat se ko krepana mačka?

 

 

 

 

 Sto si uzimao Acer - pa to je plastika u rangu estetskih zahvata Jelene Karleuše

I još nisi uzeo sa IPS izgleda

 

ontopic: Ako je Mint u pitanju on drajvere automatski detektira, a imas i Driver manager - ne trebas ni ulaziti u terminal.

16 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
gumifufna kaže...

 Sto si uzimao Acer - pa to je plastika u rangu estetskih zahvata Jelene Karleuše

I još nisi uzeo sa IPS izgleda

 

ontopic: Ako je Mint u pitanju on drajvere automatski detektira, a imas i Driver manager - ne trebas ni ulaziti u terminal.

 odlično, znači ide glatko kroz manager. znači to smo riješili..

ostalo je još ovo oko usb-c, hoće  i tu sve potegnut?

 

ovo je taman za ove potrebe..bogati, neću thinkpad kupit i onda nabadat terminale ..

lažu svi oko ekrana i sakrivaju podatke..ovo se navodi.

 

expert za istrazivanje ruda i gubljenje vremena na Bol-u.. WindowsPhone die hard fanboy koji ne napušta brod.
9 godina
protjeran
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
torrente kaže...

 odlično, znači ide glatko kroz manager. znači to smo riješili..

ostalo je još ovo oko usb-c, hoće  i tu sve potegnut?

 

ovo je taman za ove potrebe..bogati, neću thinkpad kupit i onda nabadat terminale ..

lažu svi oko ekrana i sakrivaju podatke..ovo se navodi.

 

 uf , dobro je: ipak ima IPS ekran. I to je nesto.

Meni je sve drajvere potegao Mint, iako iskreno nisam ni koristio UCB-c nikako.

HDMI radi recimo odmah, tako da bi sve trebalo da fercera.

 

EDIT : USB 3.1 radi uredno.

A enkripciju OS-a mozes uraditi pri samoj instalaciji.  doslovno imas jedan checkbox da ti ga enkriptira, ako na to mislis....

 

Poruka je uređivana zadnji put pon 1.5.2023 23:56 (gumifufna).
16 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

ihush 

ujutro kad popiješ kafu, pa ti meni ovo malo podrobnije pojasni unutar 300-tinjak rečenica.

LN svima

 

gumifufna 

imam dobar hub na usb-c i ponekad će ići samsung ssd portable preko usb-c.

odjednom mi se pojavilo to okruženje..nisam mislio da ću koristiti.

expert za istrazivanje ruda i gubljenje vremena na Bol-u.. WindowsPhone die hard fanboy koji ne napušta brod.
Poruka je uređivana zadnji put pon 1.5.2023 23:52 (torrente).
 
1 0 hvala 0
9 godina
protjeran
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

Ja sam externi SSD spojio preko USB 3 i radi mi uredno.

Čak sam isprobao i dockstation i nema nikakvih problema.

Jedino sam imao problema sa mreznim drajverima, ali sam uspio i to rjesiti: Google is your friend.

10 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
torrente kaže...

jeste pošli spavat?

evo odluke.. 600€ strojčić ko duša.

 

 

hajde odmah recite, kako postupam oko ove solo nvidie mx450?

 

sudo apt update

sudo apt search nvidia-driver*

sudo apt install nvidia-driver-520 nvidia-settings

sudo apt install aptitude

sudo aptitude install nvidia-driver-520 nvidia-settings

sudo reboot now

 

ili da vidim što će ispast generički, ali tada nemam finese kalibracije slike.

 

i drugo pitanje..kakva su vam iskustva oko čipseta usb type-c 3.2 i usb-a 3.1. 

što tu mogu očekivati?  nemojte da mi ovo brzo sučelje bude štekat i potezat se ko krepana mačka?

 

 

još jedan EDIT:

dobro sam usavršio enkripciju veracryptom na windowsima..od običnih kontejnera, djelova particija, vanjskih hdd-a ili cijelog sistemgog drajva..svaka radnja je specifična i posebna,ali se čovjek uhoda.

jeli koristio netko veracrypt na linuxu?  ako nije..postoji li nešto kao Bitlocker na Windows Pro, da jednim trzajem enkriptiraš sistemski drajv ili bolje reći cijeli ssd laptopa..ako ne, što se/ste koristili za enkripciju?

 

kada se dignem popišat oko 4, opet ću ja nešto pitat.

 

 

 Nvidia drivere će ti ponuditi pod additional drivers. Ne moraš ih ručno instalirati kroz terminal.

 

Nema problema sa USB-om, linux kernel ima podršku za sve standarde.

 

Možeš enkriptirati diskove u linuxu bez problema. Kod instalacije možeš odabrati enkripciju home particije npr. Možeš koristiti i veracrypt ako baš želiš.

Nadglednik dina
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

(nakon već hladne kave..) :)

-iznad je sve odgovoreno.. (pa šortveržn).. sve će raditi ok.

 

-radit će tako 1-2god, pa narednih 1-2 ovisno o updateanju-distri i ostalim appsima koje ćeš možda instalirati-koristiti.. (što manje dodatnih appsa je bolje, manji dllhell koji nastaje s vremenom).

-tad je u pravilu vrijeme za novi clean install buduće distre-verzijie mada bi teoretski računalo radilo vječno, ostatak-internet-appsi te guraju na novo, tj ovisi što se koristi, konkretna apps ili browser. Razlika je kad npr imaš neki foto-video posao, print-rip-cuter i sl. ili programiranje-dev.. i tad posložene app teoretski rade vječno odnosno one druge app moraš konstantno nadograđivati, loviti kompatibilnost u budućnosti a tu je free-guru zajednica jednaka igranju lotoa.. dev smisli super app ili mali utils no sutra umre, ode na himalaju ili tak nešt.. i nema supporta-ažuriranja. Previše razmrvljenog, preširoka ponuda za general public juzere svega, od gui-uija-frontenda do samih distri koje će tad biti aktualne.. tj jedine koje se preporučuju na duže su one trajne-temeljne, tj debian.. dok je ubuntu debian za juzere a ostali temeljenji na ubuntuu nešto iz treće ruke pa kao auto znaš koji će bolje raditi ili koji će 'sutra' raditi, ne samo danas.

 

-nevezano (ili ipak..) malo iznad se nešto slično preporučuje, izbor distri, za početnike, ubuntu-mint, za iskusne, deb-fedora.. i u čemu je 'greška' takve preporuke..

-greška je što iskusnom ne treba preporuka, jer je iskusan, kvaka-22..

-početnik tad to čita.. i kako to pročita-razumije? naravno 'pogrešno' tj svi početnici žele biti gurui-hakeri-kvartovski frajeri za kojima curice vrište.. i oni tad pročitaju =debian.. umjesto ubuntu, za njih..

-pročita početnik i 'fedora' koja je fork komercijale RHa, pa krene tako, umjesto ubuntačem ili mintom.. koji postoje zato da juzer-početnik njima započne, kao što se u prvom OŠ uče slova-brojevi.. oni preskoče na fax i čude se što ne razumiju, što neće.. i tad im to ne treba ni nuditi-spomenuti, jer to su 'juzeri'.. nisu napredni, nemaju predznanja, kriterije pa ni potrebe.. i naravno da će izabrati krivo.

 

-za torrentea, nakon tih par godina, opet isto pitanje i sličan odgovor, tj u toj budućoj temi će možda umjesto minta biti neka nova distra, ostalo će biti isto-slično i opet će par godina sve raditi glatko dok ne dođe do raskoraka dllova, tj ciklusi i appsi a predviđati što će biti je za vakulu-prognozu ograničeno na tjedan, ne na godine + evolucija hw+sw za npr sata4-usb-4-intel-nvidia-ram6.. ili novi formati kao nmve-m2 ili novi standardi za ekran-dimenzije itd.

-pri tome će to i dalje ostati 'isti'-jedan linux, s recimo terminalom, dok će u soft-centar-manageru ili UIju nešto klikati ovisno o distri, automatika ili ručno itd. i jedina stvarna razlika će biti skeendeep tj klikanje vs tipkanje ili kako će koji juzer nešto obaviti. U tom kontekstu, 'bolje' je ostati na terminalu, već natipkanom 'receptu' ažuriranja nvidia drivera dok će u budućim managerima biti neki novi naziv, gui, fork.. bezbrojne varijacije istog što samo stvori problem ili lošu naviku tj ovisnost o neznanju vs korištenje terminala nakon čega više juzer nije bespomoćan ili vezan distrom-managerom .. tj jednom naučen pecati ne ovisi da mu netko da ribu i tako to..

-to nije stvar koji je os-distra bolji, nego što je bolje za juzera, ovisnost-flexibilnost ili primarno jednostavnost i kliknextanje.. koje danas čak radi ok, no takav juzer kad ima problem ne može ga riješiti jer nije samostalan.. tj tad je jedino riješenje opet clean install ili druga distra u kojoj možda sve radi ok tj ono što juzer želi a traže appsi... odnosno, ponovo, ne bira juzer, nije os-soft-distra nešto kao ćevap-sladoled pa da biram po svom okusu-ukusu, nego to bira apps koju koristim.. dok juzer-početnik u definiciji ne koristi ništa nego će tek možda koristiti i tad je takav juzer zalutao u ovaj dio texta :))

 

 

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
21 mjesec
offline
Linux - pitanja i odgovori

Pozdrav, nedavno sam instalirao Fedoru, no primijetio sam da distribucija koristi stock GNOME sučelje u kojem mi nedostaje dosta stvari, poput desktop ikona, min-max tipki, panela i slično. Zanima me koje ekstenzije Ubuntu koristi out of the box kako bih mogao replicirati njihovo sučelje. Dolazim s Windowsa pa mi je još sve novo.

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

-žaba i potkova.. (kao nastavak gornjeg posta-smisla..) :)

 

-fedora? imaš raznih ukusa, osim gnome-a, kde-plasma, cinnamon, mate, xfce.. u čemu je problem? U slastičarnici kad biraš sladoled-ukus znaš što želiš.. čokolada, vanilija itd.. odnosno, pogledaš, vidiš što ti se sviđa, razlike, appsi .. e tu je razlika, tj za kvalitetan izbor moraš znati kriterije po kojima ćeš nešto izabrati. Pitaj se zašto si počeo s fedorom, zašto? .. jer je RH ulaz ili privikavanje tj vjerojatni tvoj plan-želja da nešto naučiš što ćeš u budućnosti možda imati kao posao.. (točno?) .. pa tad uči, probaj, probaj sve distre, nauči što znači birati, izbor a što potreba-razlika ili koje appse koristiš, koje frontendove tih appsa imaš ili nemaš za svoj mogući-budući posao ili što je tad pravi kriterij, uvjet za slobodan izbor.. ili korisit mint-ubuntu, ako si početnik, ne preskači osnovnu školu i slova-brojke, ne pomaže, nema prečica ako želiš znati-učiti.

-ako želiš koristiti? .. tad bilokoja distra, opet pročitaš što nudi outofbox i to je to, tako kupiš cipele-auto.. i koristiš. .. pri čemu je linux samo jedan, ostalo su distre, koje su nakupine softwarea-paketa koje je netko posložio po svom ukusu-želji-potrebi, neki guru-znalac pri čemu je on možda ljevak-dešnjak, možda programer, možda yutuber, možda gejmer, možda voli tamne teme i sitna slova, možda ćorav i koristi bralicu s kontrastima boje.. itd. .. tj možeš stvoriti i svoju distru ako te to pali ili ako misliš da ćeš tako postati znalac-guru, fork-forka.. no prije da će ti sve proraditi ako uzmeš već gotovo, tj kupiš tako tv, računalo.. ili komponete koje sam sklopiš-polemiš.. 'isto je' ... tj to može onaj tko to zna, ne tko uči, ne zna.. a učiti s preskakanjem ne možeš, imat ćeš rupu-problem-temelj.. odnosno upravo to imaš sad, koristiš ili 'koristiš' fedoru pri čemu kao klasičan winjuzer u startu ne znaš izabrati frontend-gui ili što već.. ili da to nije problem, da je sve customabilno-prilagodljivo, svaki button, min-max forme na ekranu, naravno kad znaš kako .. a ako želiš učiti, počni od tog da ti je google frend i da u search natipkaš pravu-bolju kombinaciju pitanja-riječi koje će te tad vjerojatnije dovesti do odgovora npr kako na fedori podesiti buttone-min-max.. ili što god želiš. Kad to svladaš, tad ćeš to znati, tad će ovaj post ispuniti svrhu, dok bi suprotnos bilo da ti sad tu copypasteam odgovor ili link.. tj ako želiš učiti-znati tad je to ono što moraš ti, ne netko drugi-treći i tad ćeš znati kako bilo što riješiti, kao što u telefonskom imeniku znaš pronaći ime-broj osobe ili po uputama autoputa doći do cilja na moru i sl. ..

 

učiš ili tražiš gotovo, za učenje po redu bez preskakanja pa povremeno uskočim-poguram, za gotovo prolistaš distrowatch i izabreš.. ili pročitaš par postova u temi u kojima ćeš naći manje-više iste odgovore a jedini pravi odgovor možeš dati ti tj tvoje potrebe-želje-planovi.. dok fedora otkriva da želiš nešto korisnog za budući posao naučiti.

-ne moraš učiti na fedori, bilo koji-jedan linux tj distra, isto je, ista mreža, isti x-11, isti terminal, ista pravila, uz par varijacija tj kao auto koji jedan troši super a drugi dizel.. voziti naprosto znaš oba, volan-žmigavci su isti itd.

 

edit: ili ako bilo tko na npr distrowatchu pregledava distre-izbor.. zna li čitati s razumijevanjem? npr uz ubuntu će pisati, destop, server.. i beginners-početnici.. uz fedoru piše immutable (nepromjenjivo-zadano..) jer je vezana na RedHat, jer služi tome, privikavanju.. ne nečemu što prilagodimo sebi, nego obrnuto, sebe priviknemo na radno-zadano, na posao, na ono što će nas 'tamo' dočekati.. brdo-muhamed problem :) .. važnije ili jasnije, uz fedoru NE PIŠE za početnike.. kako čitati ono što ne piše? :)) .. odgovor, s razumijevanjem, tako se uči.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put uto 2.5.2023 13:51 (ihush).
10 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Trilogija kaže...

Pozdrav, nedavno sam instalirao Fedoru, no primijetio sam da distribucija koristi stock GNOME sučelje u kojem mi nedostaje dosta stvari, poput desktop ikona, min-max tipki, panela i slično. Zanima me koje ekstenzije Ubuntu koristi out of the box kako bih mogao replicirati njihovo sučelje. Dolazim s Windowsa pa mi je još sve novo.

 Njihove (sistemske) extenzije su:

 

- Desktop Icons NG

- Ubuntu AppIndicators

- Ubuntu Dock (Dash to dock)

 

I to je to.

 

Min max tipke omogućiš u gnome tweaks (moraš instalirati prvo).

 
 

Nadglednik dina
Poruka je uređivana zadnji put sri 3.5.2023 7:31 (Entry Point).
8 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Pozdrav sa Ubuntua 20.04.06. Za novi projekt morao sam prebaciti službeni laptop na njega.  Konačno!

Valjda se neću ovdje previše raspitivati za probleme.

Moj PC  
1 0 hvala 1
13 godina
online
Re: Linux - pitanja i odgovori
EricCartman kaže...

Pozdrav sa Ubuntua 20.04.06. Za novi projekt morao sam prebaciti službeni laptop na njega.  Konačno!

Valjda se neću ovdje previše raspitivati za probleme.

Zašto ne 22.04.2 koji je najnovija verzija?

Ako zapne negdje, bude se i to riješilo.

Poruka je uređivana zadnji put pon 5.6.2023 16:44 (Valentin17).
8 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Valentin17 kaže...
EricCartman kaže...

Pozdrav sa Ubuntua 20.04.06. Za novi projekt morao sam prebaciti službeni laptop na njega.  Konačno!

Valjda se neću ovdje previše raspitivati za probleme.

Zašto ne 22.04.2 koji je najnovija verzija?

Ako zapne negdje, bude se i to riješilo.

 Bilo je to, pa mi vratili po zahtjevima projekta, ježi ga. 2 dana zeke peke s time, umjesto da bude gotovo u 2-3 h

15 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

-tako je to s poslovima-specifikacijama itd... i zato, tad se (skoro) isključivo koristi LTS, no u ovom slučaju je i to 'problem' jer je tek izašao prošli mjesec.. pa nije za očekivati da je u 'papirlogjiji' uveden (jer sve to traje više mjeseci..).

-zgodan primjer kako juzer ne bira os, nego to rade svi ostali kao uvjet, tj ili to radi apps koja se želi koristiti ili birokracija-pravila... i tek tad iz ostatka juzer može nešto birati, kao onaj crni ford-auto iz poslovice :)) 

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
 
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Linux dosegao 3% desktopa:

https://linuxiac.com/linux-hits-3-percent-market-share/

 

This time next year....💪

xy
 
8 0 hvala 1
8 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Evo pribavio si Lenovo Thinkbook za samo 360€. a namjena je samo za Linux.

Kao sad malko iskusniji linuxaš, izbor pada na rolling release distru, dakle Manjaro... sa KDE Plasma desktopom.

 

Imam dilemu, da li koristiti open source drivere ili proprietary?

Mislim ako koristim open source, možda će mi manje trajati baterija, za performanse nemam pojma, kako će raditi Blutooth, grafa isl.

 

Ali ono što me brine je što ako naletim u probleme sa proprietery driverima, ako koji update nešto posere sa njima?

 

Da li se mogu driveri šaltati jednostavno, open source / closed source nakon instalacije?

 

Namjena je programiranje, Davinci Resolve, Gimp isl.

Jedino od gameanja, ako ikad to ponovo upalim, bi išao Starcraft2, sa WINE-om Lutrisom il kako već, al to više iz fore... Nije mi to bitno na laptopu, imam kantu.

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
EricCartman kaže...

Evo pribavio si Lenovo Thinkbook za samo 360€. a namjena je samo za Linux.

Kao sad malko iskusniji linuxaš, izbor pada na rolling release distru, dakle Manjaro... sa KDE Plasma desktopom.

 

Imam dilemu, da li koristiti open source drivere ili proprietary?

Mislim ako koristim open source, možda će mi manje trajati baterija, za performanse nemam pojma, kako će raditi Blutooth, grafa isl.

 

Ali ono što me brine je što ako naletim u probleme sa proprietery driverima, ako koji update nešto posere sa njima?

 

Da li se mogu driveri šaltati jednostavno, open source / closed source nakon instalacije?

 

Namjena je programiranje, Davinci Resolve, Gimp isl.

Jedino od gameanja, ako ikad to ponovo upalim, bi išao Starcraft2, sa WINE-om Lutrisom il kako već, al to više iz fore... Nije mi to bitno na laptopu, imam kantu.

 Daj malo detalja, machine type od laptopa.

Pretpostavljam da je pitanje vezano uz grafiku - u arch extra repou imaš drivere i za amd i za nvidiu.

xy
8 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
redrum781 kaže...
EricCartman kaže...

Evo pribavio si Lenovo Thinkbook za samo 360€. a namjena je samo za Linux.

Kao sad malko iskusniji linuxaš, izbor pada na rolling release distru, dakle Manjaro... sa KDE Plasma desktopom.

 

Imam dilemu, da li koristiti open source drivere ili proprietary?

Mislim ako koristim open source, možda će mi manje trajati baterija, za performanse nemam pojma, kako će raditi Blutooth, grafa isl.

 

Ali ono što me brine je što ako naletim u probleme sa proprietery driverima, ako koji update nešto posere sa njima?

 

Da li se mogu driveri šaltati jednostavno, open source / closed source nakon instalacije?

 

Namjena je programiranje, Davinci Resolve, Gimp isl.

Jedino od gameanja, ako ikad to ponovo upalim, bi išao Starcraft2, sa WINE-om Lutrisom il kako već, al to više iz fore... Nije mi to bitno na laptopu, imam kantu.

 Daj malo detalja, machine type od laptopa.

Pretpostavljam da je pitanje vezano uz grafiku - u arch extra repou imaš drivere i za amd i za nvidiu.

 Proc je AMD Ryzen 5425U, dakle tu je Vega grafika integrirana

15 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Ma radit će bez problema.

Mislim da će ti biti dovoljno da instaliraš amdvlk.

 

xy
 
1 0 hvala 1
6 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
@EricCartman recimo u Ubuntu možeš mijenjati dali su otvorenog koda ili vlasnički driveri za grafičku, a vjerojatno možeš i u ostalim distrama.
10 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
EricCartman kaže...

Evo pribavio si Lenovo Thinkbook za samo 360€. a namjena je samo za Linux.

Kao sad malko iskusniji linuxaš, izbor pada na rolling release distru, dakle Manjaro... sa KDE Plasma desktopom.

 

Imam dilemu, da li koristiti open source drivere ili proprietary?

Mislim ako koristim open source, možda će mi manje trajati baterija, za performanse nemam pojma, kako će raditi Blutooth, grafa isl.

 

Ali ono što me brine je što ako naletim u probleme sa proprietery driverima, ako koji update nešto posere sa njima?

 

Da li se mogu driveri šaltati jednostavno, open source / closed source nakon instalacije?

 

Namjena je programiranje, Davinci Resolve, Gimp isl.

Jedino od gameanja, ako ikad to ponovo upalim, bi išao Starcraft2, sa WINE-om Lutrisom il kako već, al to više iz fore... Nije mi to bitno na laptopu, imam kantu.

 Opensource. Uvijek opensource. Imat ćeš problema s closed source kod upgrade-a i kernel upgrade-a ako ne podrže kernel. Prošao sam to i sad sam na opensource sa svojom AMD karticom i rade vrhunski. I to oni koji su dio kernela, nikakvi vanjski source-ovi. Pogotovo ti ne treba kad je laptop u pitanju.

Nadglednik dina
8 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

Znači no AMKVLK? Samo Opensource?

10 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
EricCartman kaže...

Znači no AMKVLK? Samo Opensource?

 Ne trebaš ništa instalirati, svi driveri dođu s kernelom. I radit će odlično.

 
 

Nadglednik dina
8 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Okk, hvala vam svima na odgovorima, sad je popunjena checklista i Manjaro ide na laptop, nadam se trajno

Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Jedino još da smislim kako mu updateati BIOS, Lenovo Thinkbook 15 G4 AMD, čini mi se ima samo Windows support.

Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
EricCartman kaže...

Jedino još da smislim kako mu updateati BIOS, Lenovo Thinkbook 15 G4 AMD, čini mi se ima samo Windows support.

 https://www.cyberciti.biz/faq/update-lenovo-bios-from-linux-usb-stick-pen/

 

 

Nadglednik dina
15 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Ova šema navedena gore

geteltorito.pl -o uefi.img iso_file

sudo dd if=uefi.img of=/dev/usb_uređaj

će raditi ako ima BIOS nadogradnju kao ISO image (kao što imaju thinkpadi, recimo)

 

Ovaj thinkbook (pretpostavljam i ostali modeli thinkbooka) imaju samo Windows exe.

 

Najjednostavnije bi bilo da napraviš windows to go usb sa Windows 10 koristeći rufus (na Windows mašini - *ebiga), na taj usb dodaš bios.exe nadogradnju i onda flešaš bios "iz Windowsa".

xy
 
3 0 hvala 1
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice