ASUS Zenfone 5 review

poruka: 9
|
čitano: 5.459
|
moderatori: DrNasty, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
11 godina
offline
ASUS Zenfone 5 review

Pozdrav svima, 

 

prije par dana stigao mi je novi telefon, ni manje ni vise nego od mog omiljenog proizvodjaca racunarskih komponenti a to je ASUS. Do prije par mjeseci sam robovao raznim brendovima koji preplavljaju nase trziste, Samsung, Nokia, HTC, Sony, Huawei itd itd pa sam se odlucio za promjenu uzeti nesto novo, drugacije i da se ni slucajno ne treba ograniciti na par proizvodjaca (bar onih sto nama dolaze).

Telefon sam kupio preko Amazon.com stranice, platio sam 249.99$ i sve je stiglo uredno.

 

Telefon ima sljedece specifikacije:


Dimenzije: 148.2x72.8x5.5-10.3

Masa: 145g

Ekran: 5" IPS 720p 16M boja, ~294ppi pixel density (Corning Gorilla Glass 3)

Kamera:

Primarna: 8MP, Autofocus, LED flash, 3264x2448, video 1080p @30FPS

Sekundarna: 2MP

Boje: Crna, zlatna, crvena, bijela i poprilicno prijatna ljubicasta boja

Baterija: Li-Ion/Li-Po 2110 mAh

Stanje na trzistu: Dostupno od 4 mjeseca 2014, najavljen krajem prethodne godine

 

Hardver koji se nalazi u telefonu:

 

 

Chipset: Intel Atom Z2580/Z2560

CPU: Dual Core sa HT tehnologijom na 2Ghz/1.6Ghz
GPU:PowerVR SGX544MP2
RAM: 2GB/1GB
Interna memorija: 32/16/8 GB

MicroSD: Da

OS: Android 4.3 koji ce se upgrade na KitKat kasnije

Dual SIM: Da

WLAN: Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi direct, Wi-Fi hotspot

 

 

Pakovanje:

Nista posebno zaista, telefon dolazi u standardnoj kartonskoj kutiji, kvalitetne ASUS slusalice sa njihovim logotipom sa strane, punjac i upustvo koje je napisano na kineskom jeziku...da...

Znaci nista posebno danas, kutija i najosnovnije stvari uz telefon. Ovdje imate sliku kutije i usput provjerite kvalitet kamere.

 

Dizajn:

Telefon je vecinom napravljen od kvalitetne plastike, nista ne skripi kad se koristi dok su tipke za Volume up/down su uradjene od metala kao i donji dio telefona s prednje strane sto se moze vidjeti sa slike i oni zaista dizu telefon jos vise u visoku klasu, jer je obrada vrhunska a tipke kvalitetne. Telefon za svoju dimenziju (ipak je to 5" ekran) odlicno lezi u ruci, lako se s njim barata cak i jednom rukom a osjecaj u ruci je vrhunski izgleda a i jeste, jedan kvalitetan komad hardvera od vrhunskog proizvodjaca ASUS. Sa zadnje strane vidi se hologram od Intela @Intel inside i ZENFONE od ASUS-a.

 

Ekran:

 

Zlatna sredina sto bi se moglo reci za dimenziju 5" je bar meni "taman" za telefon, sve vise bi bilo previse, sve manje bi bilo premalo. Ekran je IPS matrice, koji pokazuje sliku u 720p ~1280*720 i jednostavno je fenomenalan! Boje su vrhunske, kontrast odlican a i na jakom suncu se odlicno vidi.
Suma sumarum, ekran je jedna od jacih komponenti kod telefona. Zastita ekrana je Corning Gorilla Glass 3, i moram priznati prilikom nespretnog rukovanja telefonom bio je jedan pad na beton sa visine od metar i telefon je dobio malu "packu" na plasticnom poklopcu sa strane koja je apsolutno neprimjetna dok je ekran prosao bez ikakvog ostecenja.

 

Kamera:


Telefon dolazi sa 8MP kamerom koja ima sasvim zadovoljavajuci broj opcija za tweak i podesavanje i radi sasvim kulturne fotke! Par njih sam izradio i mogu reci da sam zadovoljan, nije na nivou digitalca (ali Boze moj ni jedan android nije na nivou digitalca) ali za telefon, pravi odlicne fotke, pogotovo kad je slabo osvjetljenje telefon radi fenomenalno.
Autofocus i LED flash rade super posao, evo i par fotki:

Slika 1

Slika 2

(ubacicu jos fotki ako neko zeli, slobodno nek napise na PM)

Video snima u 1080p @30FPS, nisam imao prilike nesto pretjerano testirati, ali mi se svidjelo kako se moze fokusirati na razne objekte prilikom snimanja da ne bude staticno samo fokusirano na jednu stvar kad pocnete i da se slika zamuti kasnije kad pomerate telefon. 

 

 

Hardver:

Mocni Intel Atom sa dvije jezgre i dva threada, CPU-Z ga pokazuje kao quad core radi na 2Ghz/1.6Ghz i vise nego dovoljan je za pokretanje svih aplikacija dostupnih na trzistu, strukture x86 32nm tehnologija, kodno ime Saltwell. Vise info o CPU cpu-z 1 i cpu-z 2.

Telefon dolazi sa 2GB rama (1GB rama prve verzije uredjaja) koji po perfomansama rastura na Antutu benchu i nalazi se tik ispod najbrzih, sto stavlja ovaj telefon u vrh ponude ako je nekome bitan kvalitetan i apsolutno lag free telefon, koji obavlja multi-tasking bez IKAKVIH problema!
Koristio sam Chrome po 3-4 stranice, Steam client, Viber, Skype, FB Messenger sve od jednom i telefon se apsolutno snalazi bez ikakvih problema, prebacuje iz prorama u program, bez cekanja i ponovnog loadinga.
Testirao sam telefon u Antutu benchu i dobiju se rezultati od 22.600 do 23.800 zavisno od kolicine aplikacija/widgeta sto imate na telefonu, ako ste ga preopteretili glupostima itd.

Telefon odlicno radi sa Dual SIM tehnologijom, koja je ovdje odradjena i ubacena u android vrhunski, veliki broj opcija i podesavanja kako sta, mozete gasiti sim kartice kad hocete, mijenjati ih bez gasenja telefona, ma fenomenalno!
Jedini nedostatak kod hardvera bila bi baterija (koja je usput i non-replacable) ali ja tu ne bih pokazao prstom na ASUS da je to njihov propust, vec jednostavno na citavo trziste baterija za mobilne telefone koje znatno kaska, ovako mocan hardver zaista unisti bateriju kad recimo probate neke 3d aplikacije, heavy multitasking i igre. Baterija je meni uz dnevno koristenje interneta od 2h, 20-30 fotki, nekad partija angry birdsa i upaljen wi-fi non stop, izdrzala jedan dan, ali uz razne opcije battery saver aplikacije koja dodje uz android, moze se produziti ali nista pretjerano.

Telefon izdrzi tri dana uz umjereno koristenje, ali zaboravite na igre, heavy multi task ili slicno sto znatno opterecuje uredjaj.

Kvalitet signala je vrhunski zaista, hvata Wi-Fi ko blesav, dosta jaci od prethodnika koje sam koristio i signal dok se koristi dual sim je isto tako - odlican.


Evo jedan antutu bench, imam ih par sa 24k ali ovo mi izgleda realnije i neka sredina, mozda malo ispod prosjeka ali to su sitnice.

Antututututut

 

Softver:

Telefon dolazi uz Android 4.3 i sad mogu reci, provjereno dobar ZenUI i za razliku od ostalih uredjaja na trzistu, softver je vrhunski, nema apsolutno ni jedne aplikacije koje necete koristiti. Nema nepotrebnog softvera koji svi ubacuju (cao samsung, huawei, htc i ostala gamad).
U zadnjih 15 dana, ASUS je izbacio cak tri nadogradnje (update) za sistem, pocevsi od GPS-a koji je bio recimo problematican na pocetku ali sad radi odlicno,  baterije, kamere, ui tweaks, neke aplikacije update itd a i na sajtu pise da ce telefon dobiti upgrade na KitKat ubrzo. 

 

VAZNO VAZNO VAZNO!!!

 

ASUS Zenfone 5 dolazi u vise varijanti/modela.
Na pocetku je izdat sa 1GB RAM-a, i Intelovim CPU na 1.6Ghz A501CG model dolazi sa 8GB interne memorije i sa 1 ili 2 GB RAM-a.
Kasnije je izdato jos dvije varijante telefona, Intel CPU na 2Ghz A500CG sa 16GB interne memorije ili sa 32GB.

Ako se odlucite na kupovinu, obratite paznju da izaberete uredjaj sa 2GB RAM memorije i moja preporuka bi bila 2Ghz CPU jer je osjetno brzi i po antutu (CPU na 1.6Ghz na benchu ima "svega" 19k)

 

Zakljucak:

ASUS ni ovaj put nije iznevjerio,  napravio je kvalitetan "komad" hardvera koji je za pocetnu cijenu na Azijskom kontinentu bila "svega" 149$, a sta telefon nudi za tu cijenu je apsolutno smijesno, vrhunske perfomanse po tako niskoj cijeni.

Vazno je napomenuti da je ovo 3G telefon, da dolazi verzija 4G krajem godine sa drugim CPU, Intel je zamjenjen sa drugim proizvodjacem, dok sve ostaje isto. 

Ako zelitet kvalitetan telefon za dosta manju cijenu nego sto se ostali u ovom rangu prodaju (stavicu ga rame uz rame sa Samsung S4 a i antutu je blizu po skoru, a znamo da S4 bez CM je uzas od telefona), moja apsolutna preporuka bi bila Zenfone 5.

 

Plus:
Perfomanse

Kvaliteta izrade

Izgled

Ekran 

ODLICNA softverska podrska od ASUS-a i kontinuiran update sistema

Kamera za brzo fotkanje

Intel CPU (x86 struktura je teoretski sposobna pokretati i druge operativne sisteme tako da ko zna)

 

Minus:
Baterija bi mogla biti bolja, iako telefon bi izgubio na estetici 

Navigacijske tipke nisu osvijetljene

Intel CPU (nasao sam par igara koje ne rade na ovoj platformi mada, mislim da je to slucaj kod mnogih telefona, mada mislim da ovaj intel vuce dosta vise struje nego konkurencija)

 

OCJENA

 

Ako se uzme u obzir ulozeno = dobijeno, ovaj telefon je bez razmisljanja na samom vrhu ponude, jer se moze naci i za 200$ na amazon/ebay od provjerenih dobavljaca i apsolutno nemojte imati predrasude da je ovo budget phone ili tako nesto, ovaj telefon spada u visoku klasu, vrhunske perfomanse po odlicnoj cijeni jer se na taj nacin "underdog" mora probijati na trziste.

Moja ocjena je 9.5/10 OPRAVDANO prije svega,  dao bih cistu desetku, ali baterija me nervira sto se brzo trosi a sve ostalo je apsolutno vrhunsko.

 

 

Nadam se da ste uzivali citajuci review, necu stavljati nepotrebne fotke, pun ih je internet, svega par fotki sam preko linkova stavio i ovdje dole na kraju ispod a za sve informacije o telefonu, slobodno pitajte ovdje ili u PM, da saznate informacije iz prve ruke!

Hvala na paznji.

Pozdrav za ekipu {#} 

 

 

EDIT: Napisao sam da neke aplikacije ne rade zbog Intela, a to je greska bila, jer izgleda da nekih 7-8% aplikacija ne rade na 4.3 androidu tako da to nije problem do telefona {#}

 

AL SWEARENGEN Welcome to fucking Deadwood!
Poruka je uređivana zadnji put pet 22.8.2014 16:57 (chaselol).
 
11 1 hvala 10
14 godina
offline
ASUS Zenfone 5 review

Gore si napisao da rade sve aplikacije, a pod minus si naveo da nisi mogao pokrenuti neke igre.

 

Možeš napisati koje?

...Vrhunac moje popularnosti je bio kada me 50 cent spomenuo u pjesmi...
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
Re: ASUS Zenfone 5 review

Tema je več otvorena, nema smisla imati dvije teme. Predlažem da moderator spoji ovu sa prethodnom. 

11 godina
offline
Re: ASUS Zenfone 5 review
nul-3 kaže...

Gore si napisao da rade sve aplikacije, a pod minus si naveo da nisi mogao pokrenuti neke igre.

 

Možeš napisati koje?

Da, nisam uspio pokrenuti:
Lair Defense: Dungeon

Lair Defense: Shrine

Te dvije aplikacije nisam mogao pokrenuti, meni licno omiljeni tower defense game ali ne radi.

 

 

EDIT:
Te aplikacije ne rade na 4.3 androidu tako da nije do telefona! 


@Markic

Ovo je review.

AL SWEARENGEN Welcome to fucking Deadwood!
Poruka je uređivana zadnji put uto 19.8.2014 16:58 (chaselol).
13 godina
offline
ASUS Zenfone 5 review

Dobar review, imam dva Zena doma i slazem se sa svime sto je op napisao :)

 

Sto se tice one dve igre koje ne rade, u komentarima na play storeu se javljaju ljudi kojima ne radi ni na nexusu 5, 7, SGS3 i tako dalje...

 
1 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: ASUS Zenfone 5 review
chaselol kaže...
nul-3 kaže...

Gore si napisao da rade sve aplikacije, a pod minus si naveo da nisi mogao pokrenuti neke igre.

 

Možeš napisati koje?

Da, nisam uspio pokrenuti:
Lair Defense: Dungeon

Lair Defense: Shrine

Te dvije aplikacije nisam mogao pokrenuti, meni licno omiljeni tower defense game ali ne radi.

 

 

EDIT:
Te aplikacije ne rade na 4.3 androidu tako da nije do telefona! 


@Markic

Ovo je review.

Baš sam došao to napisati :) {#}

...Vrhunac moje popularnosti je bio kada me 50 cent spomenuo u pjesmi...
16 godina
neaktivan
offline
ASUS Zenfone 5 review

nešto su se žalili na loš gps http://blog.gsmarena.com/asus-zenfone-5/. štešta što ima kapacitivne tipke i još neosvjetljenje

Life is too short to remove USB safely
Poruka je uređivana zadnji put sri 24.9.2014 14:22 (hrvooje).
 
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
ASUS Zenfone 5 review

Može savjet da li da preporučim prijatelju ovo ili moto g? ja osobno imam moto g ali vidim da je i ovaj asus jako dobar... Ako je možda tko držao oba dva telefona u ruci da me posavjetuje sto da mu kazen.. Ja kao moto g fan nisan bas relevantan jer je meni osobno ovo cudo od mobitela za cijenu kako je....

Moj PC  
1 0 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
Re: ASUS Zenfone 5 review
hrvooje kaže...

nešto su se žalili na loš gps http://blog.gsmarena.com/asus-zenfone-5/. štešta što ima kapacitivne tipke i još neosvjetljenje

moj gps radi odlično, kad sam prvi dan koristio mob pa sam testirao gps, i zaboravio uključiti 3g i ono izmenadio sam se koliko je gps brz i k tome odlicno radi.

 

Sto se tiće tipki, neki ne žele tipke na ekranu, čak kazu da zazuzima dobar dio ekrana da je odvojeno bolje. E sad, sve to ovisi od osobe do osobe kako paše kome. 

A za osvijetjlenje imas pravo to je nedostatak ali ne tako strašan. 3 su tipke, nemoze se fulati u mraku, jednostavno se naučis di su tipke i to je to. Ja nisam uopče požalio, ja sam sretan sto imam taj mob :) 

Ono sto bi ja naveo kao manu je to sto nema tipke reset za bateriju, buduči da je ona integrirana, a mob se nikad dosad nije smrznuo i nadam se da neče jer nebi znao resertirati :D 

 

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice