Izrada PCB pločica!

poruka: 24
|
čitano: 18.059
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
11 godina
neaktivan
offline
Izrada PCB pločica!

Molio bih sve ljude koji se razumiju u izradu PCB (štampanih pločica) da mi lijepo objasne cjelokupan proces izrade koji će, nadam se služiti i drugima! tražio sam po mnogim forumima ali sve mi je nekako bilo nedovoljno i svaki forum ima različito objašnjenje. Zato bih zamolio ljude koji su već pravili pločice i koji se razumiju da mi objasne cjelokupan proces. Hvala unaprijed!

 
0 0 hvala 0
12 godina
odjavljen
offline
Izrada PCB pločica!

1. Isprintaš si shemu na laserskom printeru.

 

2. Staviš papir na pločicu tko da ti shema legne na bakar.

 

3. Uzmeš peglu i neko vijeme peglaš.

 

4. Ubaciš to sve u vodu kako bi se papir skinuo.

 

5. Ako se negdje nije uhvatio ispis,popraviš markerom.

 

6. Ubaciš u otopinu feriklorida.

 

7. Čekaš 8-9 minuta.

 

8. Izvadiš i ispereš od otopine.

 

9. Izbušiš rupe.

Case and PC modder. Sponsored by: CoolerMaster,Inter-tech,ASBIS, LD Cooling, MG Vrbanus , iShop,Noiseblocker,Shuttle.
Poruka je uređivana zadnji put sri 17.10.2012 0:07 (Pranja).
Moj PC  
2 0 hvala 4
11 godina
neaktivan
offline
Re: Izrada PCB pločica!
Pranja kaže...

1. Isprintaš si shemu na laserskom printeru.

 

2. Staviš papir na pločicu tko da ti shema legne na bakar.

 

3. Uzmeš peglu i neko vijeme peglaš.

 

4. Ubaciš to sve u vodu kako bi se papir skinuo.

 

5. Ako se negdje nije uhvatio ispis,popraviš markerom.

 

6. Ubaciš u otopinu feriklorida.

 

7. Čekaš 8-9 minuta.

 

8. Izvadiš i ispereš od otopine.

 

9. Izbušiš rupe.

Zanima me kako napraviti otopinu feriklorida ili je trebam pak kupiti?

Poruka je uređivana zadnji put sri 17.10.2012 0:14 (Vehid).
12 godina
odjavljen
offline
Izrada PCB pločica!

Sve ovisi o tvojim osobnim preferencijama ali feriklorid+6xvode kolika je količina feriklorida.

 

Znači ako staviš 1 kg ferikorida,dodaješ 6 L vode.

Case and PC modder. Sponsored by: CoolerMaster,Inter-tech,ASBIS, LD Cooling, MG Vrbanus , iShop,Noiseblocker,Shuttle.
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Re: Izrada PCB pločica!
Pranja kaže...

Sve ovisi o tvojim osobnim preferencijama ali feriklorid+6xvode kolika je količina feriklorida.

 

Znači ako staviš 1 kg ferikorida,dodaješ 6 L vode.

OK, a šta koristiš za bušenje rupica?

12 godina
odjavljen
offline
Izrada PCB pločica!

Odgovorio sam ti na PM.

Case and PC modder. Sponsored by: CoolerMaster,Inter-tech,ASBIS, LD Cooling, MG Vrbanus , iShop,Noiseblocker,Shuttle.
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Re: Izrada PCB pločica!
Pranja kaže...

Odgovorio sam ti na PM.

Izvini, nisam vidio!

12 godina
neaktivan
offline
Re: Izrada PCB pločica!

Ferilklorid kupiš gotov u chipoteci ali je problem da je dosta skup i nagrizanje dugo traje

 

Ili ako želiš brže biti gotov i jeftinije proći uzmi kuhinjsku solnu kiselinu (ima slabija i jača, ti uzmi onu jaču) i u apoteci kupi vodikov peroksid i onda to promiješaš u nekom omjeru (ne sjećam se više točno kojem, mislim 1:10) i za 5 minuta imaš gotovu pločicu

 

I kad to radiš obavezno otvori vrata i prozore te stavi nešto preko nosa i ustiju da nebi udisao isparavanja koja se tom prilikom stvaraju

11 godina
neaktivan
offline
Re: Izrada PCB pločica!
Han Solo kaže...

Ferilklorid kupiš gotov u chipoteci ali je problem da je dosta skup i nagrizanje dugo traje

 

Ili ako želiš brže biti gotov i jeftinije proći uzmi kuhinjsku solnu kiselinu (ima slabija i jača, ti uzmi onu jaču) i u apoteci kupi vodikov peroksid i onda to promiješaš u nekom omjeru (ne sjećam se više točno kojem, mislim 1:10) i za 5 minuta imaš gotovu pločicu

 

I kad to radiš obavezno otvori vrata i prozore te stavi nešto preko nosa i ustiju da nebi udisao isparavanja koja se tom prilikom stvaraju

HAN SOLO ime ti je MRAK bgm, de mi reci koje trebaju biti burije za bušenje rupica?

12 godina
neaktivan
offline
Re: Izrada PCB pločica!

standardni prečnik burgija za bušenje tih rupica je 0.8 mm. Imaš ih u svakoj malo bolje opskrbljenoj trgovini reznog alata a standardno se prodaju u pakiranju po 10kom ali nemoj biti škrt pa tražiti prodavača da ti proda samo jednu nego uzmi odmah svih 10 jer ćeš ih već prvi dan polomiti barem 3-4 {#}

 

Ferilklorid košta oko 4,5 eura u 250 grama vrećici http://www.chipoteka.hr/www_new/modules/moduli/shop/product.php?sifra=8090532501 a za optimalnu koncentraciju treba ti 1kg ferilklorrida za 1 litru vode, znači platit ćeš taj feriklorid skoro 20 eur a varijanta solna kiselina + vodikov peroksid te košta kao par kovanica iz lijevog džepa {#}

Poruka je uređivana zadnji put sri 17.10.2012 0:41 (Han Solo).
12 godina
neaktivan
offline
Re: Izrada PCB pločica!

E da, solnu kiselinu i vodikov peroksid izmješaj neposredno prije nagrizanja pločice (ako stoji neko vrijeme mješavina postane neupotrebljiva) a prilikom nagrizanja obavezno ravnomjerno ljuljaj posudicu lijevo-desno.

 

Ukoliko dodaš premalo peroksida  u kiselinu nagrizanje će biti jako sporo (u tom slučaju možeš naknadno nadoliti još malo peroksida u posudu), ukoliko peroksida ima previse nagrizat će prebrzo (pa ti može izgristi i ono što ne želiš). Uglavnom malo se igraj i experimentiraj prije nego nadješ pravilan omjer

 

Kad je nagrizanje gotovo, ostatak otopine jako razblaži vodom pa tek onda izli u keramičku WC školjku (nemoj slučajno u neki metalni sudoper)

 

11 godina
neaktivan
offline
Re: Izrada PCB pločica!
Han Solo kaže...

E da, solnu kiselinu i vodikov peroksid izmješaj neposredno prije nagrizanja pločice (ako stoji neko vrijeme mješavina postane neupotrebljiva) a prilikom nagrizanja obavezno ravnomjerno ljuljaj posudicu lijevo-desno.

 

Ukoliko dodaš premalo peroksida  u kiselinu nagrizanje će biti jako sporo (u tom slučaju možeš naknadno nadoliti još malo peroksida u posudu), ukoliko peroksida ima previse nagrizat će prebrzo (pa ti može izgristi i ono što ne želiš). Uglavnom malo se igraj i experimentiraj prije nego nadješ pravilan omjer

 

Kad je nagrizanje gotovo, ostatak otopine jako razblaži vodom pa tek onda izli u keramičku WC školjku (nemoj slučajno u neki metalni sudoper)

 

Znači samo trebam uzeti solnu kiselinu (imal njih više vrsta, objasni mi koju ću ako ih ima više) i vodik peroksid (Hidrogen). Koji treba vodik peroksid uzeti (npr. 3%, 5%). I znaš li otprilike u kojem omjeru treba miješati to dvoje?

12 godina
neaktivan
offline
Re: Izrada PCB pločica!

uzmi obadvoje najjace sto nadjes u trgovini, problem je jedino da ti u ljekarni nece htjeti dati najaci hidrogen koji imaju. pravilan omjer ovisi o koncentraciji kiseline i hidrogena koji si kupio pa ga moras sam eksperimentalno odrediti, pocni od omjera 10 djelova kiseline - 1 udio hidrogena

11 godina
protjeran
offline
Izrada PCB pločica!

Kanite se peroxida i kiseline(dodas jos malo acetona i eto exploziva).To je zastarjela i opasna metoda.Feriklorid je dosta jeftin i pristupacan.Mada je i on zastario.Sada vecina (i ja) koristi natriumpersulfat.Koji je mnogo bolja opcija od ove dvije predhodne.Cijena mu je malo visa od feriklorida ali zato ima nekih svojih prednosti.

 
0 1 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Izrada PCB pločica!

Hvala svima na savjetima sve sam skontao, samo me još jedan dio muči a to je u vezi šeme, da li ja trebam skinuti šemu sa neta ili je pak nacrtati u nekom programu?

 
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Izrada PCB pločica!

moj kolega ti se tim bavi već godinama..Električar, popravlja televizije i sve moguće gluposti pa ti ga mogu pitat za točan proces, znam da ima i radi sheme jer je napravio već xy pločica

Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Re: Izrada PCB pločica!
ARazer kaže...

moj kolega ti se tim bavi već godinama..Električar, popravlja televizije i sve moguće gluposti pa ti ga mogu pitat za točan proces, znam da ima i radi sheme jer je napravio već xy pločica

Ajd ako ti nije mrsko pitaj ga imal kakvu laganu šemu za početnike pa mi pošalji link šeme ili tako nešto!!!

14 godina
offline
Izrada PCB pločica!

Svi ti govore da koristis vodikov peroksid, ali nitko ti nije rekao koliko postotni ti treba {#}

 

U ljekarni obični imas gotov samo onaj od 3% (kapi za oči). Tebi treba minimalno 12%-tni. Zamoli tetu da ti smjesa pa dodes kasnije po njega. 

Sto se tice omjera, ja u posudicu ulijem solne taman da prekrije pločicu i onda hidroksid dodajem po potrebi. Obavezno lagano naginji posudicu lijevo-desno, da ubrzas proces. Nemoj udisat pare!

 
0 0 hvala 1
12 godina
neaktivan
offline
Izrada PCB pločica!

Isprike na bumpu-u. Spremam se napraviti svoj prvi PCB veličine nekih 10x15cm pa me zanima jel mi onih 250g feriklorida iz Čipoteke dovoljno za tu površinu?

 
0 0 hvala 0
9 godina
neaktivan
offline
Izrada PCB pločica!

ja nikako nemogu nabavit slnu kiselinu jaču od 19% i vodikov peroksid jači od 3%... jel postoji mogučnost da če postupak uspjeti i s tako malim postotcima?

ništa
 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Izrada PCB pločica!
brat od habs-a kaže...

ja nikako nemogu nabavit slnu kiselinu jaču od 19% i vodikov peroksid jači od 3%... jel postoji mogučnost da če postupak uspjeti i s tako malim postotcima?

 ne, kiselina je dosta 19% (solna, iz ducana), a vodikov peroksid 30% mozes nabaviti kod veterinara

9 godina
neaktivan
offline
Izrada PCB pločica!

evo ljudi uspio sam i sa 3% vodik peroksidom napravit kako treba pločicu, tako da znate može se...

ništa
 
1 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Izrada PCB pločica!

Ovisi o zaštitnom filmu. U pravilu ide toliko sporo da samo vrijeme namakanja skine marker ili toner. Kod foto laka je situacija puno bolja i šanse za uspjeh su veće.

Big wheel keep on turning, Proud Mary keep on burning, Trolling, trolling, trolling on the river.
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Izrada PCB pločica!

Ufff, sjećam se jetkanja u srednjoj školi...haha

 

Uglavnom, mješavina je već bila oslabjela i slabije tj. sporije je djelovala, a jedan kolega se odlučio ju malo jače 'začiniti', dodati peroksida, i naravno da je na kraju efekt bio skoro pa biohazardan :P

Više iz priloga (snimano krumpirom prije 7-8 godina)

 

Bottom line: nemoj pretjerat, nije dobro ni za pločicu jer će ti pojest pločicu, a ni za okolinu jer će ti pojest oči :D

Pretpostavka je majka svih zajeba. || To do list....go to Pamplona and run in front of bulls!!
Poruka je uređivana zadnji put sri 18.11.2015 18:00 (Zero Chance).
Moj PC  
1 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice