Koji monitor kupiti izdvojena tema

poruka: 19.833
|
čitano: 4.462.375
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
offline
Koji monitor kupiti

Kaj mislite o LG 27UD68  4k AV-IPS 10bit ( 8bit+a-frc)

 

http://www.lg.com/hr/monitori/lg-27UD68-ips-monitor

 

cca 3850kn po netu kruži da su mu vrh boje i da je najbolji 4k od ovih neprofesionalnih

Moj PC  
1 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Koji monitor kupiti
na stranici piše i 4k i 1080p , kojoj informaciji virovat?
12 godina
offline
Re: Koji monitor kupiti
dabar_solta_V2 kaže...
na stranici piše i 4k i 1080p , kojoj informaciji virovat?

 

http://www.lg.com/uk/monitors/lg-27UD68P

 

i onda se pitaju zakaj kod nas ništ ne valja i zakaj nejdemo naprijed...

7 godina
neaktivan
offline
Re: Koji monitor kupiti
VooDooZg kaže...

Kaj mislite o LG 27UD68  4k AV-IPS 10bit ( 8bit+a-frc)

 

http://www.lg.com/hr/monitori/lg-27UD68-ips-monitor

 

cca 3850kn po netu kruži da su mu vrh boje i da je najbolji 4k od ovih neprofesionalnih

 

UD58 je masu jeftiniji, ali s gadnijim i debljim rubom ekrana i fiksnim postoljem.

 

Ja sam šaljivo napisao nekoliko stranica prije:

-sjajna plastika koja skuplja prašinu
-najlošije postolje ikad u svemiru
-vanjsko napajanje
-šugav kontrast i prilično snažan IPS glow
-presnažan antiglare
-iritiantan joystick menu
-problemi s LED-icom koje mnogi imaju
-problemi s windows power savingom
-problemi s pregrijavanjem

 

Jer kad god kupujem monitor ispadne da su loši komentari koje pročitam puno bliže istini od hvalospjeva.

Inače sam pročitao 8674 recenzije za 58, 68 i 68W (šminky!) i dojam je općenito da ljude često iritiraju raznorazni nedostaci koji mu ruše prosječnu ocjenu, ali da je slika sama po sebi fantastična.

 

12 godina
offline
Koji monitor kupiti

Da taj 58 je jeftiniji oko 800kn ali brijem da je i lošiji dosta bez obzira na iste spec. - da je ona fora ( oni koji ne prođu sve qc odu u model jeftiniji/lošiji model ),, tak da bi uzeo taj 68 baš zbog boja i ekrana jer mi treba za obradu slike

Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Koji monitor kupiti
slažen se , recimo ovaj moj samsung ima pomalo iritantan odsjaj na rubovima
14 godina
neaktivan
offline
Koji monitor kupiti

Jedno pitanje ovaj Benq 2775ZH jel to isti ko Benq Ew2750ZL ?

Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
neaktivan
offline
Re: Koji monitor kupiti
VooDooZg kaže...

Da taj 58 je jeftiniji oko 800kn ali brijem da je i lošiji dosta bez obzira na iste spec. - da je ona fora ( oni koji ne prođu sve qc odu u model jeftiniji/lošiji model ),, tak da bi uzeo taj 68 baš zbog boja i ekrana jer mi treba za obradu slike

 

Moguće, mada bi imalo više smisla da čuvaju bolje panele za top model (88) nego da rade razliku između srednjega i jeftinog. Za obradu slike bi po svemu sudeći trebao biti super.

16 godina
offline
Re: Koji monitor kupiti
Praetorian1 kaže...

Jedno pitanje ovaj Benq 2775ZH jel to isti ko Benq Ew2750ZL ?

Nisu isti, zeleni Benq je novi ili poboljšanji model sa dodanim novim tehnikalijama ili novotarijama.Na kraju zeleni Benq ima i puno ljepšu guzu, dakle nije kao ono glossy dizajnersko sranje na žutom Benq modelu.

 

http://www.bug.hr/forum/topic/monitori/koji-monitor-kupiti/156916.aspx?page=273&jumpto=5233331&sort=asc&view=flat

 

http://www.bug.hr/forum/topic/monitori/koji-monitor-kupiti/156916.aspx?page=261&jumpto=5211126&sort=asc&view=flat

12 godina
offline
Re: Koji monitor kupiti
ImpulseCookie kaže...
VooDooZg kaže...

Da taj 58 je jeftiniji oko 800kn ali brijem da je i lošiji dosta bez obzira na iste spec. - da je ona fora ( oni koji ne prođu sve qc odu u model jeftiniji/lošiji model ),, tak da bi uzeo taj 68 baš zbog boja i ekrana jer mi treba za obradu slike

 

Moguće, mada bi imalo više smisla da čuvaju bolje panele za top model (88) nego da rade razliku između srednjega i jeftinog. Za obradu slike bi po svemu sudeći trebao biti super.

 

 

ma sad ću popiz totalno, već sam se maltene nagovorio da uzem taj 4k 27UD68 i odem malo prošnjufat za ips bleed/glow i ono 7 stranica horora ono ne znam jel ljudi namjerno nahebu brightnes na 100 pa tak slikaju ili to ima glow abnormalan takav, mislio sam ić na 4k zbog toga jer bi mi bio super za obradu fotki ali sad više ne znam ni sam onda ispada da mi je boilje uzeti za 1600kn kaj je 2000kn manje Benq 2775 sa VA matricom pa hebiga koliki su pixeli jesu jer ako dam skoro 4 soma kn i onda bum imalo taj bleed da ga vidim dok ograđujem sliku ili igram igru onda bum živčani slom dobio - za 1600kn me maltene boli tuki, a koliko sam skužio 2560x1440 nema sa VA matricom !?!?

7 godina
neaktivan
offline
Koji monitor kupiti

Pozdrav svima.

Pročitao sam zadnjih nekoliko stranica ali pošto se baš ne kužim u sve to potrebna mi je pomoć  za odabir i kupnju gaming monitora (poklon).Koliko sam uspio saznati podatke, računalo ima grafičku Radeon 460 sapphire 4GB i i5 procesor. 

Cjenovni rang bi bio od 2000 - cca. 3000kn. Nadam se da ima nešto u tom okviru. 

Hvala.

 
0 0 hvala 0
11 godina
suspendiran
offline
Re: Koji monitor kupiti
ranac kaže...

Pozdrav svima.

Pročitao sam zadnjih nekoliko stranica ali pošto se baš ne kužim u sve to potrebna mi je pomoć  za odabir i kupnju gaming monitora (poklon).Koliko sam uspio saznati podatke, računalo ima grafičku Radeon 460 sapphire 4GB i i5 procesor. 

Cjenovni rang bi bio od 2000 - cca. 3000kn. Nadam se da ima nešto u tom okviru. 

Hvala.

Rađe mu za 1.800kn kupi RX480 grafu i za jos 800-1.000 monitor jer RX460 je za neke srednje detalje u gejmanju 

15 godina
online
Re: Koji monitor kupiti
Praetorian1 kaže...

Jedno pitanje ovaj Benq 2775ZH jel to isti ko Benq Ew2750ZL ?

 

2750zl ima malo uniformnije pozadinsko osvjetljenje ali ništa previše vrijedno spominjanja. Znači manje više ista stvar. Od praktičnih stvari vrijedi izdvojiti premještene tipke na mnogo dostupnije mjesto tako da više nije potrbno skršit ruku kao na prethodnom modelu. Što se guzica tiče, ne bih komentirao jer ne pričamo o ženama tako da je podatak nebitan.

 

VooDooZg kaže...
ImpulseCookie kaže...
VooDooZg kaže...

Da taj 58 je jeftiniji oko 800kn ali brijem da je i lošiji dosta bez obzira na iste spec. - da je ona fora ( oni koji ne prođu sve qc odu u model jeftiniji/lošiji model ),, tak da bi uzeo taj 68 baš zbog boja i ekrana jer mi treba za obradu slike

 

Moguće, mada bi imalo više smisla da čuvaju bolje panele za top model (88) nego da rade razliku između srednjega i jeftinog. Za obradu slike bi po svemu sudeći trebao biti super.

 

 

ma sad ću popiz totalno, već sam se maltene nagovorio da uzem taj 4k 27UD68 i odem malo prošnjufat za ips bleed/glow i ono 7 stranica horora ono ne znam jel ljudi namjerno nahebu brightnes na 100 pa tak slikaju ili to ima glow abnormalan takav, mislio sam ić na 4k zbog toga jer bi mi bio super za obradu fotki ali sad više ne znam ni sam onda ispada da mi je boilje uzeti za 1600kn kaj je 2000kn manje Benq 2775 sa VA matricom pa hebiga koliki su pixeli jesu jer ako dam skoro 4 soma kn i onda bum imalo taj bleed da ga vidim dok ograđujem sliku ili igram igru onda bum živčani slom dobio - za 1600kn me maltene boli tuki, a koliko sam skužio 2560x1440 nema sa VA matricom !?!?

 

 Ako ti treba monitor za igranje učini si uslugu i makni se od svih amva/va i svih sličnih derivata. Prijelazi bijelo na crno i svijetlo na tamnije nijanse su vrlo dobri ali prijelazi sa sive na crnu i svih tamnih nijansi na crnu garantiram da nisu ispod 30ms.

Što se obrade slike tiče točnost boje je, ajmo reći u rangu ips-a, znači prilično dobra. Ali, slijedi sranje. Kod rada u programima koji su pretežno tamno sive boje a to su manje više svi profesionalni programi (adobe, 3d, code editori) pojavljuje se jedan efekt sličan ips glowu a to je gamma shift. Znači isključivo je primjetno kod tamno sive, crne i ljubičaste boje. Boja u centru ekrana je super ali kako ide prema kraju ekrana tako boja bježi u svjetlije tonove i stvari neki 3d efekt žive slike, naravno na negativan način. Znači prilično čudan efekt (za sve nas navikle na ips), ali i potpuno ovisan o kutu gledanja/udaljenosti od monitora. Pri udaljenosti većoj od cca 1.2m taj efekt nestaje.

 

Ali zato je matrica perverzija za gledanje filmova. BLB u tragovima gotovo neprimjetan. Kontrast odličan. Brzina odziva također neprimjetna u ovoj primjeni. S time da se nameće pitanje, zar nije bolje uzeti 32-40'' VA tv pa gledat filmove kao čovjek a nešto više pro-oriented poput ips-a za desktop primjenu. Naravno ova logika ne vrijedi za svakog, jer nekom monitor treba za nešto a to nešto nikome nije isto.

U mom slučaju rekao bih da je amva/va matrica jako dobra matrica. Ali samo za onog tko se bavi svačim a ničim konkretno.

logic sense of no sense.
12 godina
offline
Re: Koji monitor kupiti
Saryne kaže...
VooDooZg kaže...
ImpulseCookie kaže...
VooDooZg kaže...

Da taj 58 je jeftiniji oko 800kn ali brijem da je i lošiji dosta bez obzira na iste spec. - da je ona fora ( oni koji ne prođu sve qc odu u model jeftiniji/lošiji model ),, tak da bi uzeo taj 68 baš zbog boja i ekrana jer mi treba za obradu slike

 

Moguće, mada bi imalo više smisla da čuvaju bolje panele za top model (88) nego da rade razliku između srednjega i jeftinog. Za obradu slike bi po svemu sudeći trebao biti super.

 

 

ma sad ću popiz totalno, već sam se maltene nagovorio da uzem taj 4k 27UD68 i odem malo prošnjufat za ips bleed/glow i ono 7 stranica horora ono ne znam jel ljudi namjerno nahebu brightnes na 100 pa tak slikaju ili to ima glow abnormalan takav, mislio sam ić na 4k zbog toga jer bi mi bio super za obradu fotki ali sad više ne znam ni sam onda ispada da mi je boilje uzeti za 1600kn kaj je 2000kn manje Benq 2775 sa VA matricom pa hebiga koliki su pixeli jesu jer ako dam skoro 4 soma kn i onda bum imalo taj bleed da ga vidim dok ograđujem sliku ili igram igru onda bum živčani slom dobio - za 1600kn me maltene boli tuki, a koliko sam skužio 2560x1440 nema sa VA matricom !?!?

 

 Ako ti treba monitor za igranje učini si uslugu i makni se od svih amva/va i svih sličnih derivata. Prijelazi bijelo na crno i svijetlo na tamnije nijanse su vrlo dobri ali prijelazi sa sive na crnu i svih tamnih nijansi na crnu garantiram da nisu ispod 30ms.

Što se obrade slike tiče točnost boje je, ajmo reći u rangu ips-a, znači prilično dobra. Ali, slijedi sranje. Kod rada u programima koji su pretežno tamno sive boje a to su manje više svi profesionalni programi (adobe, 3d, code editori) pojavljuje se jedan efekt sličan ips glowu a to je gamma shift. Znači isključivo je primjetno kod tamno sive, crne i ljubičaste boje. Boja u centru ekrana je super ali kako ide prema kraju ekrana tako boja bježi u svjetlije tonove i stvari neki 3d efekt žive slike, naravno na negativan način. Znači prilično čudan efekt (za sve nas navikle na ips), ali i potpuno ovisan o kutu gledanja/udaljenosti od monitora. Pri udaljenosti većoj od cca 1.2m taj efekt nestaje.

 

Ali zato je matrica perverzija za gledanje filmova. BLB u tragovima gotovo neprimjetan. Kontrast odličan. Brzina odziva također neprimjetna u ovoj primjeni. S time da se nameće pitanje, zar nije bolje uzeti 32-40'' VA tv pa gledat filmove kao čovjek a nešto više pro-oriented poput ips-a za desktop primjenu. Naravno ova logika ne vrijedi za svakog, jer nekom monitor treba za nešto a to nešto nikome nije isto.

U mom slučaju rekao bih da je amva/va matrica jako dobra matrica. Ali samo za onog tko se bavi svačim a ničim konkretno.

 

 

da ovo si dobro rekao svačim a ničim konkretno ;)

 

Nego ajmo ovak, znači filmove nebudem nikad gledao na monitoru jer imam VA tv koji mi je trenutno ujedno i monitor a to je 48" 4k Samsung klasa 7500 i tv je stvarno odličan tako da sav video kaj bum gledao će i dalje ići preko njega ( potreba za monitorom je zato kaj sad trenutno sjedim na krevetu i tv je udaljen kakvih 3m od mene a ja imam tastaturu i bežični miš na krevetu i tak i igram i surfa i sve pa bi se maknuo na stol i zato mi treba monitor )..

 

ok sad smo maknuli video ajmo igranje - znači pošto trenutno igram preko TV-a i ok mi je - mislim da je jasno kak nemam apsolutno nikakve potrebe za 144Hz 1ms itd stvarima ovo kaj kažeš 15-30ms to mi je ok i prihvatljivo

 

i konačno dolazimo do "posla/hobija" a to je fotkanje a tako i obrada fotki - imam malo jacu opremu od Canona sa FF aparatom i par L objektiva ( cca 25-30k kn ) ali se ne bavim s tim ( ne slikam svadbe, bar ne za sad i nemam viziju da budem  - možda budem možda ne )  nego imam normalan 8-satni posao a ovo mi je hobi ---- e sad volio bi imati ok monitor kaj se tiče boja za obradu fotki - ništ profi ali da bude puno više prema tome a puno manje prema 144hz/1ms itd..  ( jednog dana ak će mi trebati profi kupiti ću profi za soma-soma i po eur i dat ga kalibrirati..

 

Danas sam nakon dugo uspio spojiti svoj GTX970Strix sa TV na način da bude 4k reza i 60hz i 4:4:4 8-bit ( nije ga baš lako nagovoriti i imao sam 100 neuspješnih pokušaja da ga uspijem na 60hz dobiti ) i koji mi je zaključak  - prekrasno je to i jako se ljepo vidi tekst ALI čak i na 49" moram skalirati na 200% ( Win 10 ) kaj radi niz problema za bilo kakvu uporabu za foto editing, znači onaj ko to radi na taj način samo ću mu reć "bravo majstore" sarkastično  JER kad prebaciš na 200% slika ti se umjetno uveča za duplo čime dobivaš potpuno iskrivljenu sliku koja veze s vezom nema sa normalnom slikom na neskaliranoj manjoj rezi - dakle tim načinom si normalnu sliku uvečao umjetno 200% i onda ju gledaš na rezi koja ti je prevelika i u konačnici si dobio duplo lošije nego kad to isto napraviš na 1980x1080 ili na 2560x1440 ( ako imaš takav monitor )  - tak da mi 4k odpada i nije mi jasno zakaj ljudi to koriste - valjda zato jer su to vidli na retina imac-u koji scaliranje ima rješeno 10x drugačije i bolje i sam monitor je bolji od bilo kojeg 4k trenutno na tržištu...

 

e tako, sad kad smo to rješili evo kaj je u razmatranju preostalo

 

BenQ 2775  - kao najjeftiniji sa očito dobrom VA matricom, novi kod nas je max 1600kn kaj me stavlja u varijantu da ga kupim pa ak budem zadovoljan super ak ne budem i nakon nekog vremena izađe nekaj bolje mogu ga prodati za par 100kn manje i ko-Bog

 

Samsung zakrivljeni isto VA LC27F591 kao skuplja varijanta cca 2200(edigital)-2600(kod nas)kn ( taj ima ono 125% RGB pa očito ima ili quantum dot VA ili ono sa jačim ledicama kao HDR) ili C27F396 isto zakrivljeni isto ima freesync on je kod nas oko 2200kn  - zakrivljeni VA bi trebao imati manje problema sa tim da boja u kutevima bježi i mjenja se - koliko se prica po netu..

 

i zadnje nešto potpuno drugo  21:9 LG34UM68 2560x1080  IPS ali to bi onda uzimao u edigitalu di je 2750kn ( ne znam kak je LG kod nas s garancijom iz Edigitala, da li mogu tu nositi ili moram van slat ) - ne znam, mislim kak bi mi taj dao neku novinu i atraktivnost kod igranja zbog tog 21:9 makar nije zakrivljen pa ne znam koliko bi mi to bilo drukčije ili ne - mogao bi uzeti 29" 29UC88 koji je isto 2560x1080 ali je zakrivljen ali je i manji ..

 

e sad - kaj bi vi uzeli sad kad znate kaj očekujem ili ne očekujem, VA matrica mi je daleko zanimljivija zbog kontrasta i jer nema bleeda i ostalih sranja koja me dosta živciraju na IPS-u, nije da igram u mraku ali ak vidim da mi je promjenio boju kao što sam vidio na nekim na yt popizditis ću dobit :)

 

eto slušam - Hvala

7 godina
offline
Re: Koji monitor kupiti
skaliranje na 200% u windowsima radi malo nesretno ali ne uništava kvalitetu slike globalno tako da nemaš problema s obradom slika.
15 godina
online
Koji monitor kupiti

Teško je dati jednosmjernu preporuku jer nekom nešto smeta i bode u oči, nekom ne. Npr. meni je gamma shift jako iritantan a ips glow uopće ne (iako su na tamnim površinama donekle slični).

Igre su ok, ali u tamnijim scenama se vidi razmazivanje i gubljenje detalja pogotovo gdje je sivkasta boje i neke sjene i sl. i to onako poprilično, s tim da ja manje više uopće ne igram pa mi je to potpuno irelevantno. Ali taj efekt se čak primjećuje i kod skrolanja nekih slika u browseru koje imaju sjene i prelaz na tamnije tonove.

 

Prikaz boje na amva je vrlo dobar (naravno ovisi o monitoru), realno možda nekih 5-10% lošiji od ips matrice (i to za trenirano oko), npr taj benq 2775 je prilično dobar u tome, ništa lošiji od ips-a. Za neko casual uređivanje fotki sasvim ok izbor, iako je ips tu primarna meta. U sve rečeno treba uzeti i cijenu koja kod ovog benq-ua (benka, benkjua, benkua, kako li se više izgovara) igra veliku ulogu jer se dobije veliki ekran sa skoro upola manjom cijenom od sličnog ips-a slikom po preciznosti boja tu negdje. Vidim da te bode taj glow i samo zbog toga bi ti rekao da ideš na amva verziju, iako glow kod ips-a u stvarnosti nije ni blizu onoga što vidiš po slikama na netu.

Definitivno savjet da vidiš uživo kod nekoga kako to izgleda, vjerujem da ćeš puno lakše odlučiti što ti odgovara.

 

ps evo ti slika da vidiš što mislim pod gamma shift:

 

vidljivo+u+realnim+uvjetima vidljivo+u+realnim+uvjetima
naglašeno naglašeno
logic sense of no sense.
Poruka je uređivana zadnji put uto 21.3.2017 22:40 (Saryne).
 
1 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Koji monitor kupiti
dabar_solta_V2 kaže...
skaliranje na 200% u windowsima radi malo nesretno ali ne uništava kvalitetu slike globalno tako da nemaš problema s obradom slika.

 Uništa jer npr u LR kad skaliraš a moraš skalirati jer će ti slideri biti premali pogotovo na 27" onda ti skalira i sliku ( uvečava ti ju ) - to možeš primjetiti i nor kad 20mp sliku gledaš u 4k rezi i kreneš zumirati počet češ sa tipa 70% dok kod skalirane počneš sa cca 25-30% šta je isto kao sa 1980x1080  -- tako da skaliranjem na kraju dobiješ istu star kao da si u 1080p samo kaj konkreno kod slika a naročito u Picasa s kojom pregledavam slike  ti se slika umjetno uvečava ( odprilike kao da staviš 720 sliku na fb koja će tamo biti prikazana u 2048 ) da ne pričam da je degradira - sad sam to proučavao 2-3 sata..

 

Ne znam možda neki ljudi mogu bez skaliranja koristiti 27" 4k za rad u videu ili LR ili PS  ali mi se neda davat 3800kn da bi uvido da ja nisam jedan od njih

7 godina
offline
Re: Koji monitor kupiti
neznam za picasu i koliko je picasa dobar alat za uređivanje slika , ali znam da mi na 200% sve slike izgledaju normalno s ovim windows photo ,skaliranje mi je zeznilo na par programa neke stvari i dobiješ stvarno ko da je 1080p ali to je problem u programu ne u ekranu.
12 godina
offline
Re: Koji monitor kupiti
dabar_solta_V2 kaže...
neznam za picasu i koliko je picasa dobar alat za uređivanje slika , ali znam da mi na 200% sve slike izgledaju normalno s ovim windows photo ,skaliranje mi je zeznilo na par programa neke stvari i dobiješ stvarno ko da je 1080p ali to je problem u programu ne u ekranu.

 

na Picasi samo pregledavam slike, uređujem ig u Lighroomu i PS-u  ali i tamo isto čušpajz napravi

7 godina
neaktivan
offline
Re: Koji monitor kupiti
VooDooZg kaže...

 

ma sad ću popiz totalno, već sam se maltene nagovorio da uzem taj 4k 27UD68 i odem malo prošnjufat za ips bleed/glow i ono 7 stranica horora ono ne znam jel ljudi namjerno nahebu brightnes na 100 pa tak slikaju ili to ima glow abnormalan takav, mislio sam ić na 4k zbog toga jer bi mi bio super za obradu fotki ali sad više ne znam ni sam onda ispada da mi je boilje uzeti za 1600kn kaj je 2000kn manje Benq 2775 sa VA matricom pa hebiga koliki su pixeli jesu jer ako dam skoro 4 soma kn i onda bum imalo taj bleed da ga vidim dok ograđujem sliku ili igram igru onda bum živčani slom dobio - za 1600kn me maltene boli tuki, a koliko sam skužio 2560x1440 nema sa VA matricom !?!?

 

Na slikama uvijek izgleda mnogo gore nego što jest. Ako nisi picajzla moguće je da posve zaboraviš na bleed, a ako obrađuješ sliku valjda je nećeš obrađivat u samom rubu ekrana di se bleed obično pojavljuje. Ako te zapadne baš koma model, fino ga vratiš. Inače ja bih definitivno IPS za tvoju svrhu. VA je na pola puta do TN-a, a to ne bi neprijatelju dao da obrađuje fotke na TN-u. Samo je pitanje koji IPS.

 

 

VooDooZg kaže...
 

Danas sam nakon dugo uspio spojiti svoj GTX970Strix sa TV na način da bude 4k reza i 60hz i 4:4:4 8-bit ( nije ga baš lako nagovoriti i imao sam 100 neuspješnih pokušaja da ga uspijem na 60hz dobiti ) i koji mi je zaključak  - prekrasno je to i jako se ljepo vidi tekst ALI čak i na 49" moram skalirati na 200% ( Win 10 ) kaj radi niz problema za bilo kakvu uporabu za foto editing, znači onaj ko to radi na taj način samo ću mu reć "bravo majstore" sarkastično  JER kad prebaciš na 200% slika ti se umjetno uveča za duplo čime dobivaš potpuno iskrivljenu sliku koja veze s vezom nema sa normalnom slikom na neskaliranoj manjoj rezi - dakle tim načinom si normalnu sliku uvečao umjetno 200% i onda ju gledaš na rezi koja ti je prevelika i u konačnici si dobio duplo lošije nego kad to isto napraviš na 1980x1080 ili na 2560x1440 ( ako imaš takav monitor )  - tak da mi 4k odpada i nije mi jasno zakaj ljudi to koriste - valjda zato jer su to vidli na retina imac-u koji scaliranje ima rješeno 10x drugačije i bolje i sam monitor je bolji od bilo kojeg 4k trenutno na tržištu...

 

e tako, sad kad smo to rješili evo kaj je u razmatranju preostalo

 

BenQ 2775  - kao najjeftiniji sa očito dobrom VA matricom, novi kod nas je max 1600kn kaj me stavlja u varijantu da ga kupim pa ak budem zadovoljan super ak ne budem i nakon nekog vremena izađe nekaj bolje mogu ga prodati za par 100kn manje i ko-Bog

 

Samsung zakrivljeni isto VA LC27F591 kao skuplja varijanta cca 2200(edigital)-2600(kod nas)kn ( taj ima ono 125% RGB pa očito ima ili quantum dot VA ili ono sa jačim ledicama kao HDR) ili C27F396 isto zakrivljeni isto ima freesync on je kod nas oko 2200kn  - zakrivljeni VA bi trebao imati manje problema sa tim da boja u kutevima bježi i mjenja se - koliko se prica po netu..

 

i zadnje nešto potpuno drugo  21:9 LG34UM68 2560x1080  IPS ali to bi onda uzimao u edigitalu di je 2750kn ( ne znam kak je LG kod nas s garancijom iz Edigitala, da li mogu tu nositi ili moram van slat ) - ne znam, mislim kak bi mi taj dao neku novinu i atraktivnost kod igranja zbog tog 21:9 makar nije zakrivljen pa ne znam koliko bi mi to bilo drukčije ili ne - mogao bi uzeti 29" 29UC88 koji je isto 2560x1080 ali je zakrivljen ali je i manji ..

 

e sad - kaj bi vi uzeli sad kad znate kaj očekujem ili ne očekujem, VA matrica mi je daleko zanimljivija zbog kontrasta i jer nema bleeda i ostalih sranja koja me dosta živciraju na IPS-u, nije da igram u mraku ali ak vidim da mi je promjenio boju kao što sam vidio na nekim na yt popizditis ću dobit :)

 

eto slušam - Hvala

 

Skaliranje u windowsima ne bi trebalo raditi problema, već samo ako ga aplikacija ne podržava. Uzmi onda VA pa ga vrati, ili reci meni koji si uzeo da ja vratim svog :) Jer rekao bih da je na mom sve super, samo da se boje ne mogu mjeriti s IPS-om. Googlao sam to naknadno i vidim da je to normalno... Kažu da

izgleda "washed out", drito engleska varijanta izraza koji je i meni pao na pamet.

 

 

Saryne kaže...

Igre su ok, ali u tamnijim scenama se vidi razmazivanje i gubljenje detalja pogotovo gdje je sivkasta boje i neke sjene i sl. i to onako poprilično, s tim da ja manje više uopće ne igram pa mi je to potpuno irelevantno. Ali taj efekt se čak primjećuje i kod skrolanja nekih slika u browseru koje imaju sjene i prelaz na tamnije tonove.

 

 

Viš, ja sam imao sličan problem s IPS-om... kad bih smanjio brightness crne i sive bi se stopile i ne bih vidio detalje.

 

 

 

VooDooZg kaže...

 

na Picasi samo pregledavam slike, uređujem ig u Lighroomu i PS-u  ali i tamo isto čušpajz napravi

 

Ah Adobe... disappoint. Onda ti jedino preostaje uzeti ekran s PPI kakav ti odgovara.

11 godina
offline
Re: Koji monitor kupiti
ImpulseCookie kaže...

 

Na slikama uvijek izgleda mnogo gore nego što jest. Ako nisi picajzla moguće je da posve zaboraviš na bleed, a ako obrađuješ sliku valjda je nećeš obrađivat u samom rubu ekrana di se bleed obično pojavljuje. Ako te zapadne baš koma model, fino ga vratiš. Inače ja bih definitivno IPS za tvoju svrhu. VA je na pola puta do TN-a, a to ne bi neprijatelju dao da obrađuje fotke na TN-u. Samo je pitanje koji IPS.

 

 

Skaliranje u windowsima ne bi trebalo raditi problema, već samo ako ga aplikacija ne podržava. Uzmi onda VA pa ga vrati, ili reci meni koji si uzeo da ja vratim svog :) Jer rekao bih da je na mom sve super, samo da se boje ne mogu mjeriti s IPS-om. Googlao sam to naknadno i vidim da je to normalno... Kažu da

izgleda "washed out", drito engleska varijanta izraza koji je i meni pao na pamet.

 sve to ovisi o ekranu koji te zapadne

kod mojeg benq gw2265 su boje isto tako malo isprane, ali zato je famozni black crush neprimjetan - kod jednog kolege sa 2270 black crush ubija i nepodnošljiv je

 

drugom kolegi smo svojevremeno uzeli iiyama ProLite X2483HSU amva panel i boje su neusporedivo bolje nego na mojem ekranu i također nije imao problema s black crushom - fantastičan model, bar meni

nažalost taj je crkao, pa smo mu nedavno uzeli benq (zaboravio sam model) isto amva i na njemu vidim izraženiji black crush i boje su lošije nego na iiyami bez obzira na podešenja, tako da je to vjerojatno kao i kod ips sa njihovim problemima - kako te zapadne

Poruka je uređivana zadnji put sri 22.3.2017 8:50 (picajzla0707).
7 godina
neaktivan
offline
Re: Koji monitor kupiti
Mislio sam na picajzle općenito, ne na tebe :D

Šalu na stranu, vjerojatno je tako. Ja sam neki dan prevodio neki film i kako je bio potpuni mrak u sobi smanjio sam brightness na IPS-u. Lik pita kao "a šta je ovdje" i pokazuje rukom u sivilo bez detalja. I nabavio VA monitor i nastavljam prevoditi (isto u mraku sa smanjenim brightnessom) i lijepo se vidi da lik pokazuje vrata, da su na zidu cigle i sve to što se na IPS-u ispere... IPS valjda nema black crush jer nema black, ali ima "gray crush" o kojem se ne govori :)
11 godina
neaktivan
offline
Koji monitor kupiti

vidim da se povela rasprava oko VA i IPS panela,ja bi isto imao neke nedoumice o kojima vec duze razmisljam,jer bi htio uzet velik monitor,to je prioritet,i trenutno vec duze razmisljam o Dell P431Q koji je IPS panel,ali me strah od svih ovih priča o screen bleedu i ostalim veseljima,kolega rambox je preporucivao VA panel konstantno za filmove,meni bi monitor koristio za svasta,najvise multimedija tipa filmovi,internet,a tek nesto malo gaming tipa NBA,PES ili mozda i koja pucacina BF1 i slicno...

dosad sam koristio Asus PB287Q 4K,ali s TN panelom,i nisam bio najzadovoljniji s izborom...

definitivno necu vise TN,i sad ispalit 6k+ kn za monitor i pogrijesit opet mi se neda nikako...ali ako ne budem imao pametnijeg izbora,uzecu taj Dell i amen...ima slican Phillips isto neki IPS 43 inch,koji je 4,5k kn otprilike,ali vjerujem da je dizajn na strani Della,kao i izrada,imao sam prije Asusa Della U2711 s 2560x1440 i slika je izgledala super,ali je ostao u bivse djevojke...

jos sam razmisljao i o nekom TV,samo nisam bas siguran jel to pametan izbor,ali takvih ekrana 43+ incha ima za dosta manje love,pa ne znam dal i to uzet u obzir,jer inace nemam TV uopce,nit gledam televiziju,samo filmove na netu...

ali gledam rjesenje da sam miran barem par,ako ne i 5 + godina s ovim,tako da bi uzeo nesto najkvalitetnije,nije problem do 6k kn,ili cak vise,ako je uistinu dobar izbor...

osim toga,Dell je bio za 5800,sad je minimum 6200,a cijene su isle gore,a cak i vanka u alzi je isti monitor skuplji i kosta 1000 eura +...

udaljenost do monitora je nekih 1,8 m do 2m otprilike,stoga bi htio da je sto veci...isto vjerujem da je napredak svakako s Dellom,jedino ne bi htio ponovit gresku jer je kolega rambox reka ne TN,ali eto,ja uletio,i zbog toga zelim ovaj put bit sigurniji,jer i tada sam citao i pratio recenzije i Asus se cinio odlican izbor s 4K i to,ali nisam bio odusevljen,nazalost...

stoga,dzabe mi citat,ako ne razumin ili ne skontan najbolje,stoga bi svaki savjet dobrodosao od vas koji se kuzite u te panele i monitore bolje...

isto,nisam koristio nikakvu bijesnu graficku karticu,ali imam namjeru isto nekad uzet nesto u blizoj buducnosti,ali ne prije monitora,ako je to mozda nesto bitno...nit bi ga koristio za neke obrade,grafike ili stagod takvoga...

hvala svakako na svakoj pomoci...Lp...

Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Koji monitor kupiti

jel zna neko kako provjerit jeli ekran prikazuje sliku u 10bit-a?

Poruka je uređivana zadnji put sri 22.3.2017 14:42 (dabar_solta_V2).
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
suspendiran
offline
Re: Koji monitor kupiti

johnyaces777 ne zamaraj se tim bajkama, uzmi sto ti vise odgovara, ako vec koristis za sve onda uzmi IPS

14 godina
odjavljen
offline
Re: Koji monitor kupiti
http://www.bug.hr/forum/post/predstavljanje/slike-vaseg-hardvera/1959989.aspx
16 godina
offline
Koji monitor kupiti

Od kada sam uzeo monitor kupujem i stalak za njega...

Sada rezervirao i za sat vremena idem po ARCTIC Z1 Basic

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Koji monitor kupiti

Nosač je spas!

Moj PC  
11 0 hvala 2
13 godina
offline
Re: Koji monitor kupiti

Kakav bi bio za 34" verziju toga monitora? Možda ga uzmem ove godine pa da znam odmah za stalak opciju, praktičnije je nego zid bušit.

Po specifikacijama na stranici vidim da ga pokriva al ovak iz prve ruke mi je bolje mišljenje.

A census taker once tried to test me. I ate his liver with some fava beans and a nice Chianti.
16 godina
offline
Koji monitor kupiti

Skoro sam siguran da neće biti nikakvih problem..

Stalak je robusan i djeluje jako kvalitetno; dolazi sa četiri vrste vida i dva imbusa te ovim odvojnicima koji se vide na slici - između samog monitora i nosača

Svi fleksibilni djelovi se mogu dozirat po jačini i tako to sve skupa... Ja prezadovoljan

Samo je kod mene displayport kabel na milimetar sjeo u utor nakon montiranja VESA nosača. Pfff

 

Inače još sam ga digo naspram ove gore slike i paše mi!

Poruka je uređivana zadnji put sri 22.3.2017 21:14 (doktor1).
Moj PC  
2 0 hvala 1
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice