Lan Spliter?

poruka: 51
|
čitano: 18.178
|
moderatori: Lazarus Long, pirat, XXX-Man, DrNasty, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
neaktivan
offline
Lan Spliter?

Postoji li tako nešto? Imam 1 lan kabel x metara dug koji je spojen na PC. Da li se može nekako taj kabel razdijeliti na 2 ili 3 različita računala? Ako da može naziv ili link u Linksu ili negdje? Ugl bit je da ne potežem dva ili više kabela iz rutera koji nije baš blizu.

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Lan Spliter?

Rekao bih da takvo što ne postoji jer kako će router znati od kojeg računala mu dolaze podaci? (Neka me netko ispravi ako griješim, ali nisam ekspert za mreže)
Možeš malo pojasniti što želiš napraviti?
Ja pretpostavljam da bi tebi trebao nekakav dodatni switch (njega spojiš na svoj router koji ti je daleko) na kojega ćeš spojiti ta tri računala. 

Moj PC  
1 1 hvala 1
13 godina
neaktivan
offline
Re: Lan Spliter?

Zamisli prostoriju 1 u kojoj je ruter i prostoriju 2 koja je 10m dalje i u njoj su računala. Umjesto da povučem kabel za svaki posebno, želio bi povuč samo jedan i spojiti 2 ili više računala na njega.

15 godina
offline
Lan Spliter?

Trebaš Switch.

Moj PC  
7 0 hvala 1
15 godina
offline
Re: Lan Spliter?

- trebaš switch.. gledajući cijene nema smisla kemijati mada se može i splitati..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
13 godina
neaktivan
offline
Lan Spliter?

Može preporuka nekog jeftinog u linksa. Plug n Play po mogučnosti? Ima nekih posebnih razlika između uređaja ili je glavna razlika broj uređaja koji se mogu spojiti?

Poruka je uređivana zadnji put uto 8.5.2018 13:44 (axos).
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Lan Spliter?

GBE-1000 ili fast-100 .. meni je to važnije + cijena će ovisiti o tome više nego broj portova (do 8 su jeftikaneri-kućni, iznad cijena skače jer su poslovne potrebe takve..).. dok neki iz kategorije 'jačih' s opisom kao smart.. daju osjetno bolje rezultate (mrežno kopiranje npr..).. pitanje samo što je tebi kao korisniku važno, 50kn-500kn.. svaki radi.

 

kao btw, s gbe switchem se može eliminirati stariji router-modem kao usko grlo za LAN (većina 100) ... routeri s gbe switchem su dvostruko skuplji (neovisno o vanjskoj brzini, wan-wlan..)..

 

btw, svi su plug&play.. nema tu ništa mudrog (osim smart koji ima rudimentarne mogućnosti routera.. balansiranja i sl.).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put uto 8.5.2018 13:52 (ihush).
10 godina
offline
Lan Spliter?

Postoje razlike, al za kućno korištenje potpuno nebitne. Dakle uzmi neki najjeftiniji gigabitni. Kolko vidim D-link ima neki za 122 kn.

Moj PC  
3 0 hvala 1
16 godina
online
Re: Lan Spliter?
axos kaže...

Postoji li tako nešto? Imam 1 lan kabel x metara dug koji je spojen na PC. Da li se može nekako taj kabel razdijeliti na 2 ili 3 različita računala? Ako da može naziv ili link u Linksu ili negdje? Ugl bit je da ne potežem dva ili više kabela iz rutera koji nije baš blizu.

Postoje LAN splitteri, ali to je samo za dva uređaja i maksimalno 100 Mbit/s.

Pametnije je ići na switch, ako je izvedivo, a cijena nije pretjerano viša.

13 godina
neaktivan
offline
Lan Spliter?

Ma nemam nikakve posebne zahtjeve i prohtjeve. Recimo 3 kompa. Ništa posebno. Da radi net 20/20mbps, tu i tamo prebaciti neki fajl i da se ne desi da prioritet bude 100% na jednom računalu a na drugim 0%. Tj da balansira load bilo kojom logikom da se ne zaguši cijela mreža jer se nešto kopira.

EDIT: Vidim ima ih već od 60kn. Ima li neki da bi se izdbojio u ovom nižem cijenovnom rangu (do 200kn). Ili da opalim neku brojalicu?

Poruka je uređivana zadnji put uto 8.5.2018 14:12 (axos).
 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Lan Spliter?

Ovo kaj gledaš je 10/100, gledaj gigabitni

 

Dalje, sigurno ti kopiranje nece zagusiti net, ali ako mislis da kompovi imaju prioritete i da si međusobno nez ne zaguše, to ti je do routera, ne switcha.

15 godina
offline
Re: Lan Spliter?
filter160 kaže...

..i da si međusobno nez ne zaguše, to ti je do routera, ne switcha.

- ne, to je do switcha, smartswitcha ili (skoro da ih više nema) huba.. tj pametna ip-tablica koja pamti portove i time ne generira nepotreban promet na ostatku mreže/portovima.. nasuprot spomenutog huba koji sve šalje na sve portove, dok je propustnost ukupna-standard.. kao ograničenje ili kao x2-duplex.. to odavno radi switch, više-manje.. i u tome su razlike, inače bi sve to bilo isto/kao i cijena..

npr, mreža može raditi i bez routera/dhcp servera i sl... sasvim funkcionalno. Router je samo 'šef'..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put uto 8.5.2018 14:22 (ihush).
10 godina
offline
Re: Lan Spliter?
ihush kaže...
filter160 kaže...

..i da si međusobno nez ne zaguše, to ti je do routera, ne switcha.

- ne, to je do switcha, smartswitcha ili (skoro da ih više nema) huba.. tj pametna ip-tablica koja pamti portove i time ne generira nepotreban promet na ostatku mreže/portovima.. nasuprot spomenutog huba koji sve šalje na sve portove, dok je propustnost ukupna-standard.. kao ograničenje ili kao x2-duplex.. to odavno radi switch, više-manje.. i u tome su razlike, inače bi sve to bilo isto/kao i cijena..

npr, mreža može raditi i bez routera/dhcp servera i sl... sasvim funkcionalno. Router je samo 'šef'..

 Govorim o internetu, ne o layer 2.

15 godina
offline
Re: Lan Spliter?

možda sam sad picajzlast.. :))) nhf.

-nitko ne spominje internet u temi.. LAN. Tek sad kažeš internet.. sporedno.

-za internet je WAN, tj modem.. a dio te kutije je router koji može biti i zasebna kutija.. ili bez njega. btw i switch je samo dio kutije koju kolokvijalno nazivamo npr router.. dodatni switch je samo to, dodatni.

-brzina lana je stvar propustnosti opreme, pa sve do lan kabla, najuže grlo.. i upravo se odvojenim gbe switchem može zaobići sporiji routerov swich-100 za LAN, dok ako se ide kroz njega na internet-wan, naravno od postaje usko grlo koje ne možemo zaobići.. ili možemo :)

 

+ ok, loadbalancing.. no to je za ovu temu malo overkill :) tj cijena opreme za tako nešto. brbljam.. ništa bitnog, tj već je juzer dobio dovoljno podataka za odgovor..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put uto 8.5.2018 15:22 (ihush).
16 godina
moderator
offline
Re: Lan Spliter?
Old Iggy kaže...
Postoje LAN splitteri, ali to je samo za dva uređaja i maksimalno 100 Mbit/s.

Na ovom linku je lijepo prikazano što je Ethernet splitter. To je u osnovi hack, gdje se četiri žice koje se ne koriste kod 10/100 Etherneta iskoriste za "drugi kanal", a onda i na drugom kraju treba postojati isti takav Ethernet splitter koji će ih razdvojiti na dva normalna Ethernet kabela. Zanimljivo, ali (potencijalno) ograničavajuće rješenje.

16 godina
online
Re: Lan Spliter?
mbaksa kaže...
Old Iggy kaže...
Postoje LAN splitteri, ali to je samo za dva uređaja i maksimalno 100 Mbit/s.

Na ovom linku je lijepo prikazano što je Ethernet splitter. To je u osnovi hack, gdje se četiri žice koje se ne koriste kod 10/100 Etherneta iskoriste za "drugi kanal", a onda i na drugom kraju treba postojati isti takav Ethernet splitter koji će ih razdvojiti na dva normalna Ethernet kabela. Zanimljivo, ali (potencijalno) ograničavajuće rješenje.

Eh, nekad je bio skoro standard.

Sigurno ih imam još par komada za svaki slučaj.

15 godina
offline
Re: Lan Spliter?

-može se obična žica.. izolirband i sl. spliter je samo žica-kontakt, fizički razdvojeno. (ne bi to nazvao hack) :) .. iz doba telefona, struja.. isto je.

tko želi ''upute''.. napraviti normalan rj45 krimp-utičnicu s jedne strane žice, drugu smotati koliko se želi 2-3...u jedan kabel i zakripmati ga, dobro izolirati.. radi (za nuždu, kao i ono drugo tumačenje te riječi..).

-netočno, ne koriste se drugi par žica, tj možeš i to.. ali postoji od doba 4 žice i sve je isto.. jer mrežni signal može ići kroz istu žicu, zapravo i ide... svaki paket ima svoju adresu, switch zapravo ne radi ništa.. odnosno, optimizira isporuku tako da na port šalje one pakete koji idu na taj port.. dok glupi hub radi isto što i ručno napravljen kabel bez ikakve elektronike.. to je jedina razlika između hub-swich (i smartswitch).. i kao posljedica moguće bolje iskoristivosti-propustnost kao duplex i sl.

-nasuprto tome je primjer crossover kabla kad ničeg nema, ni routera, ni switcha.. ručno postavljen ip, dva pcja.. radi a 4-8 žica će raditi ako koristimo gbe.. ne za 'dva odvojena kanala'.. tj može i to, ali tad je fast-4žice.. ograničenje.

ovo objašnjenje vrijedi npr za antenski spliter (tv-sat) ili kabelski tv-internet.. kad se umixa signal kojeg demixaš.. i sl. No to za mrežu nema smisla-potrebe, jer je jedan signal, isti.

ili.. da ga se spoji na fast konektor, takav kabel s dvije paralelne mreže/4žice.. ne bi radio, jer dio opreme fast/100/10 ima samo 4 pina-kontakta ili nisu spojeni. Takav drugi par je tad bez kontakta-ne radi..

 

razlika u odnosu na hub-switch je ostatak elektronike koja eliminira smetnje, pad signala ili dodaje dodatnu logiku za kontrolu paketa/porta.. ili kao banalno mdix/cross..

postoji od uvođenja rj45 standarda dok na starijem bnc/coaxu/nije bilo moguće (zvjezdasta topologija vs terminator/lančano)..

 

zgodan primjer.. hub, only halfduplex, kolizija.. obično umnažanje portova. Pro tome su brzine iste kao za switch.. tj nije razlika u 4žice.. jednako radi 10/100. Switch koristi hw adresu za pakete.. dok je kolizija, mdix, bolja propustnost itd stvar boljeg standarda-prateće pametne elektronike koja o tome brine pa sve do npr vlana..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put uto 8.5.2018 16:51 (ihush).
16 godina
moderator
offline
Re: Lan Spliter?
ihush kaže...

-može se obična žica.. izolirband i sl. spliter je samo žica-kontakt, fizički razdvojeno. (ne bi to nazvao hack) :) ..

Nestandardno je, odnosno standardom nije predviđeno da se četiri žice koriste na taj način pa zato - hack Barem ja nisam vidio standard koji bi to predviđao.

 

ihush kaže...

-netočno, ne koriste se drugi par žica, tj možeš i to.. ali postoji od doba 4 žice i sve je isto.. jer mrežni signal može ići kroz istu žicu, zapravo i ide... svaki paket ima svoju adresu, switch zapravo ne radi ništa.. odnosno, optimizira isporuku tako da na port šalje one pakete koji idu na taj port.. dok glupi hub radi isto što i ručno napravljen kabel bez ikakve elektronike.. to je jedina razlika između hub-swich (i smartswitch).. i kao posljedica moguće bolje iskoristivosti-propustnost kao duplex i sl.

Ne kužim za što kažeš da je netočno. Poanta Ethernet splittera je upravo u tome da jedan od konektora "prešalta" na nekorištene žice pa onda ispada kao da se u jednom kabelu nalaze dva 4-pinska kabela, svaki za jedan konektor.

Poruka je uređivana zadnji put uto 8.5.2018 17:39 (mbaksa).
15 godina
offline
Re: Lan Spliter?
mbaksa kaže...
..

Ne kužim za što kažeš da je netočno. Poanta Ethernet splittera je upravo u tome da jedan od konektora "prešalta" na nekorištenje žice pa onda ispada kao da se u jednom kabelu nalaze dva 4-pinska kabela, svaki za jedan konektor.

 -ne, ne razumiješ.. :) tad bi fizički bilo jednako kao da imaš dva 4žilna kabla, morao bi ih spojiti na dva porta-utičnice.. ako da sad spojiš selotepom dva 4-žilna kabla.. to nije to.

spliter možeš kupiti-razbiti/otvoriti i vidjet ćeš žice-kontakte, svaki pin ide na dva pina paralelno, ne za dva odvojena kabla kao antenski/drugi signal.. tj isti signal je u mrežnom kablu i kad spojiš switch ili kad spojiš spliterom.. osim razlike u mogućim propustnostima. (+ vidi ostatak editiranog..)

 

dok ono što opisuješ gornjim 'hack' primjerom možeš iskoristiti za npr tel liniju u istom kablu s lanom.. (za do 100 mrežu).. pri tome je to lakše razumjeti, jer je drugi standard, odvojena žica, nema miješanja.. jedino se iskoristi jedna mrežni kabel s dovoljnim brojem žica.. ništa više.

 

- Da imaš 10žilni, mogao bi i gbe+tel.. npr .. kužiš? :) e to bi bio takav 'hack' krimpanjem dvaju konektora.. koji nemaju interno veze osim zajedničkog kabela..(omotača).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put uto 8.5.2018 16:59 (ihush).
16 godina
moderator
offline
Re: Lan Spliter?

Ne pratim te. Svugdje gdje gledam, Ethernet splitter je riješen onako kako sam opisao. Zato i može 10/100, ali ne i 1000. O čemu ti govoriš - ne znam.

Poruka je uređivana zadnji put uto 8.5.2018 17:22 (mbaksa).
15 godina
offline
Re: Lan Spliter?

ok, to su ''dva kabla kroz jedan...'' .. :))

to je identično kao da imaš dva odvojena 4-žilna kabla..

-to je za mrežu nepotrebno/kemijanje, jer mreža radi i kroz jedan kabel (dva uređaja tipa swich-router i sl), odnosno, ovo ima smisla kad imaš dva različita standarda/signala npr internet+iptv i sl. koji se ne smiju miješati u pakete-ip.. mrežni paketi pak normalno rade kroz jednu žicu i nema potrebe (naveden primjer-slika kamere..) tako nešto raditi, odnosno .. ono što se radilo za npr telefone.. dvije dovojene žice, dvije odvojene mreže, potrebno samo kad je potrebno, u mreži (normalnoj) nepotrebno, tj jednako bi radilo kroz npr swich ili da zakrimpaš bunt kabela u jedan.. (ali to treba izbjegavati..).

 

-jer svaki paket ima svoju mac/ip adresu i stići će do cilja, pa i kad putuje internetom npr.. (ili ćemo za internet koristiti koliko žica..?) -kužiš? :))

 

evo primjer jeftikaner razdljeljnika.. na trećoj str. .(onaj gore 'tvoj' izgleda kao neka uber-super oprema..) .. istu stvar možeš direktnim spajanjem žica, kao i produžni adpater Ž/Ž..

(izbjegavati!!)..

 

ili kad gledaš tu ilustraciju-sliku/reklamu, ušteda jednog kabla? .. isto radi switch ili što je jeftinije, drugi kabel ili dodaci? .. itd to je onak, bezvezni primjer nečeg što se može ali je nepotreban kao što možeš iskoristiti vga-dsub za konektor.. mreže ili što ti odgovara, dok ako imaš 16žilni kabel možeš napraviti 2xgbe lan..

-ko što se može i npr telefonski kabel iskoristiti za lan.. (najgore.. ali za primjer, može..).

 

-ako usporediš s antenskim rf-mixerom-spliterom, on spoji ghz-mhz antenski signal sat+tv u jedan kabel i razdvoji ih kod uređaja.. to je spliter, ovo je samo fizički konkektor, žica na žicu, 'ništa' osim obične utičnice. Istu stvar možeš bez tog splitera (koji je višak, realno smeće-navlakuša), tj na 8žilni kabel spojiš na 4žice rj45, na druge 4 drugi rj45.. i imaš dvije mreže/kabla u jednom kablu, bez tog ''splitera'' .. kužiš :)) i zato se ne mogu prestati smijatii takvim atriklima :)))

+ (još se smijem..) .. jer tako napravljen kabel bi bio kvalitetniji, jednostavno bi eliminirao 4 nepotrebna spoja-konektora koji mogu uzrokovati smetnje.. za nula kuna cijene.

 

pa i upute, za izradu 'dvoglavog' (duplog) kabla..

-pribaviti mrežni kabel željene dužine, npr 10m.. i 4 komada rj45 konektora (krimperice).

-rasplesti kraj kabla 2-5cm.. ovisi koliko ste spretni ili koliki je razmak za utičnice potreban.

-4žice na jedan konektor 1-2-3-6 pinovi, na drugi konektor 1-2-3-6 preostale 4 žice, ponoviti identično s druge strane.

-gotovo. Imate fast100 dupli kabel za cijenu bez 2x splitera :)) (ostalo je ionako materijal koji bi morali nabaviti, ušteda dodatno na 2x spojnicama i rj45 konektorima za njih.

extended verzija 2.0.. umjesto rj45 muških, koristiti ženske utičnice, tad je kao ostatak slike potreban normalan mrežni kabel (na slici crveni i plavi) dok je ovaj kabel nešto kao produžni-ženski..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put uto 8.5.2018 18:36 (ihush).
16 godina
moderator
offline
Re: Lan Spliter?

Prvi put sad čujem da se može/smije istovremeno spajati dva uređaja na isti Ethernet port. Kaj nisu ono nekad bile priče da si mogao spaliti mrežnu karticu ako si običnim (a ne crossover) kabelom spojio dva računala? To bi onda ujedno značilo da se minimalni pasivni Ethernet hub može izraditi samo od mrežnih konektora i žica?! Tražim i tražim sheme i pinoute koji bi potvrdili to što govoriš, ali ne nalazim. Najbliže tome što sam našao je od kolege iz Srbije/CG, DIY pasivni Ethernet 10 Mbps hub s hrpom dioda. Dakle, em se može očekivati jako spora veza, em ni on portove nije povezao samo golim žicama. Za taj projekt jedan lik komentira da bi taj dizajn i mogao raditi, ali da se ne bi trebao koristiti jer diode imaju kapacitivno svojstvo na visokom frekvencijama.

 

Uglavnom, kad bi se to tak moglo kak si opisao, to bi značilo da nikome nisu ni trebali Ethernet hubovi, a niti crossover kabeli, ne? Kad je jednostavno mogao iskoristiti splitter ili više njih.

 

A sudeći prema komentarima ljudi na jedan takav "jeftikaner splitter" (znači, splitter koji sve žice iz jednog porta spaja u iste pinove u oba konektora), hrpa ljudi se žali da im - ne radi. Čudno. 

 

Tak da... Tvoja priča mi baš i ne drži vodu. Imaš kakve izvore koji potvrđuju to što govoriš?

10 godina
offline
Lan Spliter?

Moraš imat dva splitera, jedna žica. U vrijeme 100mbit switcheva, nekima je bila česta praksa. Al možeš zaboravit PoE naprimjer.

 

Makar ne znam zašto bi vukao na taj način linkove između switcheva, da agregacija postoji, al i poanta je da imaš dva kabla koji daju kolku tolku redundanciju ako jedan kabel npr miševi pojedu.

Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Lan Spliter?
ihush kaže...

možda sam sad picajzlast.. :))) nhf.

-nitko ne spominje internet u temi.. LAN. Tek sad kažeš internet.. sporedno.

-za internet je WAN, tj modem.. a dio te kutije je router koji može biti i zasebna kutija.. ili bez njega. btw i switch je samo dio kutije koju kolokvijalno nazivamo npr router.. dodatni switch je samo to, dodatni.

-brzina lana je stvar propustnosti opreme, pa sve do lan kabla, najuže grlo.. i upravo se odvojenim gbe switchem može zaobići sporiji routerov swich-100 za LAN, dok ako se ide kroz njega na internet-wan, naravno od postaje usko grlo koje ne možemo zaobići.. ili možemo :)

 

+ ok, loadbalancing.. no to je za ovu temu malo overkill :) tj cijena opreme za tako nešto. brbljam.. ništa bitnog, tj već je juzer dobio dovoljno podataka za odgovor..

 

i ja sam, dakle spominjem net

Dalje, sigurno ti kopiranje nece zagusiti net

 

, ali ako mislis da kompovi imaju prioritete i da si međusobno nez ne zaguše, to ti je do routera, ne switcha.

 

nez=net

Moja pretpostavka je da misli na internet, popularno kod nas zvan net, što je drugačije od LAN. Pretpostavio sam da to pjesnik želi reći, jer realno ljudi imaju problem sa zagušenjem internet veze, a ne LAN-a. A internet QoS = router.

15 godina
offline
Re: Lan Spliter?
mbaksa kaže...

... Imaš kakve izvore koji potvrđuju to što govoriš?

-vidi pod dvoglavi kabel, bit će ti jasno.. i ako to usporediš s 'spliterima' bit će ti jasno koliko je KISS bolji-kvalitetniji nego ovo kemijanje. Ako je nužno (dokazivati i sl.), napravim ti.. :)

-radi, no nikako za preporučiti. (možeš npr prerezati mrežni kabel, spojiti izolirbandom.. hoće li raditi, 90% hoće..).

+ vidi pod kolizija (kao za hub).. ili halfduplex itd.. tak da, upravo to objašnjava zašto je uopće izmišljen switch u  odnosu na hub, koji bi bio 'obična žica'.. + malo stabilizacije (nisam električar, ne kužim diodice-osigurače i sl. da bi to tako opisao-objasnio..).

+dva switcha stakiraš jendim mrežnim kablom.. ne vodiš svaki kabel odvojeno kao na patchpanelu, jer to je jedna mreža, jedan signal-kabel, radi.

 

filter160 kaže...
..

Moja pretpostavka je da misli na internet, popularno kod nas zvan net, što je drugačije od LAN. Pretpostavio sam da to pjesnik želi reći, jer realno ljudi imaju problem sa zagušenjem internet veze, a ne LAN-a. A internet QoS = router.

 - juzer treba switch.. ostalo je kemijanje ili naše brbljanje.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put uto 8.5.2018 21:27 (ihush).
16 godina
online
Re: Lan Spliter?
Ni ja te ne pratim. Dvoglavi kabel? KISS? Hub žica s malo elektronike?
 
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Lan Spliter?
ihush kaže...
mbaksa kaže...

... Imaš kakve izvore koji potvrđuju to što govoriš?

-vidi pod dvoglavi kabel, bit će ti jasno..

Pa s tim dvoglavim kabelom dobiješ isto ono što dobiješ s onim splitterima koji koriste inače nekorištene žice. (neki ih nazivaju splitter/combiner, što je bolje, jer bi putem toga ljudima trebalo biti jasnije da moraju koristiti dva takva uređaja).

 

Ja sam pitao za izvore koji kažu da se dva uređaja smiju spojiti na isti port preko "jeftinog splittera", znači na iste žice. Ili sam te krivo nešto skužio?

16 godina
moderator
offline
Re: Lan Spliter?
Old Iggy kaže...
Ni ja te ne pratim. Dvoglavi kabel? KISS? Hub žica s malo elektronike?

Pokušava uzrokovati kaos i konfuziju! 

15 godina
offline
Re: Lan Spliter?
mbaksa kaže...
..

Pa s tim dvoglavim kabelom dobiješ isto ono što dobiješ s onim splitterima koji koriste inače nekorištene žice. (neki ih nazivaju splitter/combiner, što je bolje, jer bi putem toga ljudima trebalo biti jasnije da moraju koristiti dva takva uređaja).

 

Ja sam pitao za izvore koji kažu da se dva uređaja smiju spojiti na isti port preko "jeftinog splittera", znači na iste žice. Ili sam te krivo nešto skužio?

-ok, skužio si za 'dvoglavog'.. :) dok taj spliter ne radi ništa (niti treba neku elektroniku..) osim što spoji dva 4-žična u jedan 8-žični kabel (i obrnuto).

 

-ako pitaš za pravilo, odgovor je NE! (ali može.. radi, kao što poneki koriste tel.kabel i sl.).

-dokaz? spojiš par žica, probaš-vidiš. Problemi, kao za hub (koji je upravo zato postao switch..), sav promet se šalje na portove, jedan pc kad radi rx-tx drugi čeka... propustnost. Zato je za hub halfduplex .. (blesav termin ako razmislimo, zar ne?).. :)) -ali, tako se to naziva. .. ''pola od duplo'' :))) dok switch-mreža može istovremeno primati-slati i time podiže propustnost dvostruko + ne šalje na sve portove, nego na konkretan gdje je uređaj bio spojen kao routa-routanje.. time dodatno oslobađa propustnost. Kad to zbrojimo, dodamo i GBE.. tad je jasno da to nitko nikad ne bi trebao raditi, osim u kranjoj nuždi. Kad mreža nije opterećena, može.. dok se s više korisnika desi 'gradska-gužva u špici', krkljanac, pogotovo kad uzmeš današnje stanje da OS stalno nešto updejta, mreža stalno radi.. (prastare app, samo kad nešto radiš, sql-upit.. i možda nikad ne vidiš problem.. ili kao nikako ne možeš otkriti uzrok loših performansi, tad se ''sjetiš'' da je neki 'majstor' možda upravo tako iskemijao... nađe se svega po firmama..). Kako bi radio npr lan-multiplayer? -loše..

-radim li ja tako? -ne.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
moderator
offline
Re: Lan Spliter?
ihush kaže...
dok taj spliter ne radi ništa (niti treba neku elektroniku..) osim što spoji dva 4-žična u jedan 8-žični kabel (i obrnuto).

Koji splitter? I ovi za koje si ti dao link rade to isto? Znači, i oni su u osnovi splitter/combineri i moraju se koristiti u paru?

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice