Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena... izdvojena tema

poruka: 4.142
|
čitano: 1.309.719
|
moderatori: Lazarus Long, vincimus, pirat, XXX-Man
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
AMD_IT kaže...
Već sam dao primjer, u puno slučajeva se elektronika ne može kvalitetno dijagnosticirati u pola sata.
Ako je bitna samo brzina a ne kvaliteta to je drugo.

 definiraj puno (slučajeva).. i usporedi s većinom. Izuzetci potvrđuju pravilo :)

btw, što znači kvalitetno dijagosticirati? što, pinpointati banku RAMa ili tranzistor na CPU chipu? .. windoze se smrzavaju kad igra LOL? .. može strestest pd par sati, dovoljno? Jel to više dana ili govorimo o više sati?

Druga stvar, je ako majstor ne zna svoj posao .. ili ako je namjerno zavlačenje.

 

edit i treća stvar .. :) slavenska trilogija, ja mu donesem s IDom errorcoda, npr za hdd/ram, ili mu konkretno kažem što je neispravno, da mu skratim vrijeme, muke ... i jer je u mom interesu, naravno, servis će ipak i to provjeriti, bar nakratko. Ugl nakon pola sata imam zamijenu, ako je u roterdamu, tad za tjedan, ako je u rugvici, sjednem u auto ili idući dan.. što s tim vremenom dostave ima servis? Utječe na to npr brzinom kojom brod putuje od kine?

Ponovo drugačije pitanje, koliko traje utvrđivanje i otklanjanje kvara (zamijena se ne mora nazvati popravak..), npr kad nije pod garancijom, kad plaćaš? Može (smije) li to vrijeme biti različito pod garancijom i umijesto u satima/par dana brojati se danima/mjesecima?

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pon 20.3.2017 17:41 (ihush).
7 godina
protjeran
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
Koliko uređaja misliš da je dnevno po jednom serviseru?
16 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
ihush kaže...

- iggy, ne loviti se za fantomske kvarove i dijagnostiku koja traje danima, kao nekim argumentom.. moguće je sve, realno je nešto drugo.

obrnuto, pitanje, koliko prosječno traje posao servisa po PCju? Kad ideš na servis auta, majstor pregleda, predloži, procijeni.. koliko to traje + rokovi koje tad iznese, dan-dva, tjedan. To je razumno ukoliko se govori o takvom servisu, ne ukoliko se govori o konkretnom kvaru koji se može utvrditi, o komponenti koja postoji na lageru.. dakle kad se govori o rješavanju ili otezanju garancije.

-može li se servis izvlačiti? može, znaju kako.. no.. zašto? zašto pretpostavljati drugačiji-namjeran scenarij odugovlačenja? Kreni da trgovac-servis-proizvođač, ŽELE što prije otkloniti kvar.. ako ništa drugo, zbog imagea.. može? Jel tad nerazuman rok, recimo 2 dana ili 2 sata? Ako je van garancije (plaćaš) koliko radnih sati? .. 150kn/h..? cijena?

Nije to nikakav fantomski scenarij, dapače. Nekad dijagnostiku riješiš u minuti, nekad ti trebaju dani (i tu ne računam dobavu dijela). Tu nema nikakve razlike između piceka i auta.

Koliko traje posao? Ovisi o problemu, sam "fizički" posao nekad pola sata, nekad satima.

"O komponenti koja postoji na lageru" je jako problematičan slučaj, posebno danas uz male margine, česte zamjene portfelja i duga jamstva. Na to nadodaj česte narudžbe izvana (što košta servise) i konsolidaciju više narudžbi u jednu. Nadodaj interne probleme (zauzetost ljudi, prioritet ugovornih korisnika i niz drugih stvari), potrebna financiranja i slično i imaš niz razloga zašto nije sve gotovo "isti dan" (iako, naravno, ima niz slučajeva kad se može).

Namjerno odugovlačenje nije nikome u interesu. Ni servisu (jer nema koristi od toga), ni distributeru ni korisniku (jer najgori je nezadovoljan korisnik). Jamstvo se produžuje, roba se skladišti, korisnik nezadovoljan itd.

Rok od 2 dana ili 2 sata je optimističan. 2 dana je super, 2 sata praktički idealno (i gotovo neostvarivo u praksi - imaš slobodne ljude, banalan kvar, dijelove na raspolaganju itd.), to je realno ostvarivo samo za ugovorne korisnike.

15 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena

tema: garancija/jamstvo (i odgovornost trgovca za nedostatke, isto ali različito..).

- sveto trojstvo (trgovac, ovlašteni servis, distributer/uvoznik za tržište kao predstavnik proizvođača).

- različiti kupci (mali-veliki, kućni amateri-hobisti, gameri, lameri), razne kategorije kao brand-oem pa time i dostuponst dijelova (zakonski 5-ili-7 god. nisam siguran, od dana prestanka prodaje).

.. naravno da nema jednostavnog odgovora, naravno da može diagnostika i riješenje trajati od par minuta do beskonačno. No u tome je beskonačno ipak nerealna kategorija ili ono što zakon kaže (ne)razumni rok.

 

- ovlašteni servis(er), je osoba koja ima sve potrebne alate, znanje, dodatno ima insiderske info, vidi seriju problema.. tako da serviser može znati uzrok čim klijent progovori.

- u kontekstu garancije (prava kupca) gledamo ga kao osobu koja utvrđuje neispravnost i odobrava garanciju (otklanjanje kvara, zamijenu ili .. ).

- u temi se podrazumijeva da je reklamirana roba starosti do 2 godine, dakle rezervnih dijelova ima, mora biti.

- dobavljivost, rokovi, koliko traje dostava? Tad je to razuman rok.

- podsjetnik da se komponente ne popravljaju, nego mijenjaju. Kompletan fizički posao (šarafcigerom) amater obavi u 5-35 minuta.. ovisno koliko traži šarafciger ili način kako otvoriti laptop, kod desktopa nema te isprike :)

- procedura, serviser zaprima reklamiranu robu, podsjetnik, ako je kupljen PC po komponentama, tad se reklamira komponenta, ne PC (naplata lažne reklamacije-diagnostike).. istovremeno ta naplata je ugl pola ili jedna servis sat (to direktno govori koliko prosječno to traje, izuzetci su izuzetci, ne koristiti ih kao argument jer možemo igrati i loto.. pa ipak imamo dayjobove).

- ako mu ja kao kupac napomenem da je npr neispravan disk, ako mu dam error code diag alata proizvođača, tad nema ni razlog sumnjati, tražiti.. eventualno provjeriti, bez toga, diag diska može trajati satima/danima. Serviser će to kod zaprimanja reći kupcu, reći će mu neki okvirni rok, uzet će broj moba i obavijestiti ga.. zar ne? Kao i podpitanje spašavanje podataka ili samo zamijena, no u temi garancije podaci su nevažni. Ako je crkla VGA, ubaci je u testbed, upali, radi-ne radi? Osim fizičkih oštećenja ili razloga za odbijanje garancije (nećemo u to jel kupac kriv), potvruđuje kvar. Ako postoji garancija, kupac dobija novu komponentu. Jel npr i MBO crkla, možda, jel napajanje.. možda, hoće li kupac dolaziti tjedan dana za pojedinu komponentu, možda.. no možda nije argument. Što je realnost, dnevna rutina servisa?

Naravno, ako je to interes trgovca, ako on želi otezati.. može. Zašto bi to predpostavljali? Ili ovako, ako ti majstor za auto, zidar, pekać pizze kaže neki rok za obavljanje svog posla recimo 32 godine.. složit ćemo se da je to ipak predugo, ne? Može li biti par minuta? (može, osim zidanja kuće, dok se beton stisne, dok se dobije građevinska.. no recimo pločice u kupaoni će biti gotove u jednom danu). Koliko traje popravak ako serviser zna, ima alat, ima potreban rezervni dio ili mijenja komponentu? Koliko prosječan popravak traje? Koliko računala dnevno/tjedno odradi serviser? To je zakon velikih brojeva koji eliminira ''loto'' ekstreme u koje možemo i popravak printera (on-off ili papir) uključiti.. i postoji li razlika kad je nešto pod garancijom ili izvan? (ok ako je nešto starije, nedostupno.. ali sam posao, tad je to zavlačenje, još logičnije da se tad obrnuto pokušava naplatiti više radnih sati..).

 

-zašto bi u taj dio diagnstike i otklanjanja kvara (recimo nakon uvažene reklamacije), uračunavali neki nedostupan dio? Po kojoj logici? Sve to je do 2 godine starosti, ako trgovac više nema na polici, poziv distributeru, ako više nema te serije, povrat novca. Koliko to traje? Ping-pong?.. može beskonačno, može pola sata. Što je od toga razumni rok? + btw, danas postoji mobitel, online voice chat i sl.. nema potrebe po golubu (pismonoši) slati poštu i time potrošiti par tjedana korespondencije, serviser (trgovac) ima pristup stanju dostupnosti robi, zna kad roba može biti u njegovim rukama. Tad jednostavno kaže kupcu, evo, sutra ili za tjedan. Više? Što sad su neki blagdani pa spajamo vikende.. ok za 2 tjedna jer je na godišnjem..? + kupac ima pravo na zamijenski uređaj, tj može to tražiti a možda i dobiti. Ako bi tako postavili stvari, tad trgovcu nikako ne bi bilo u interesu odugovlačenje servisa.

- ne zaboraviti primjer iz hgspota, bez računa, kupac kupio polovno, potražio, pitao, pronašao i dobio novac.. za koje vrijeme? Zašto bi bilo koji drugi problem duže trebalo riješavati? Nema robe? Vratiš novac. Ne znaš uzrok? nisi serviser.. otezati namjerno, inspektor itd..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
ihush kaže...

- u temi se podrazumijeva da je reklamirana roba starosti do 2 godine, dakle rezervnih dijelova ima, mora biti.

- dobavljivost, rokovi, koliko traje dostava? Tad je to razuman rok.

- podsjetnik da se komponente ne popravljaju, nego mijenjaju. Kompletan fizički posao (šarafcigerom) amater obavi u 5-35 minuta.. ovisno koliko traži šarafciger ili način kako otvoriti laptop, kod desktopa nema te isprike :)

...
Naravno, ako je to interes trgovca, ako on želi otezati.. može. Zašto bi to predpostavljali? Ili ovako, ako ti majstor za auto, zidar, pekać pizze kaže neki rok za obavljanje svog posla recimo 32 godine.. složit ćemo se da je to ipak predugo, ne? Može li biti par minuta? (može, osim zidanja kuće, dok se beton stisne, dok se dobije građevinska.. no recimo pločice u kupaoni će biti gotove u jednom danu). Koliko traje popravak ako serviser zna, ima alat, ima potreban rezervni dio ili mijenja komponentu?

-zašto bi u taj dio diagnstike i otklanjanja kvara (recimo nakon uvažene reklamacije), uračunavali neki nedostupan dio? Po kojoj logici? Sve to je do 2 godine starosti, ako trgovac više nema na polici, poziv distributeru, ako više nema te serije, povrat novca.

Puno toga napisano, no na staklenim nogama. Samo par stvari:

1. Rezervnih dijelova računaj da u pravilu nema. Ne da ih po defaultu ima. Oni su trošak, često neisplativ i nepovratan.

2. Dostava može trajati i tjednima. Je li ti to razuman rok?

3. Komponente se mogu i popravljati, kako "standardno" tako i dijelovima pojedinog rezervnog dijela.

4. Ako je sve spremno za servis, može biti brzo gotovo, no obično nije.

5. Povrat novca? Zadnja opcija za trgovca / distributera. Napravit će sve što može prije.

 

15 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena

-rezervni dijelovi su komponente s police trgovine.. (ne brand PC).

-dostava par tjedana? može li biti dostavljeno za recimo 3-4 dana, unutar jednog tjedna? Koliko tad vremena traje posao servisera, koliko samo čekanje, sve to ti serviser može reći kod zaprimanja reklamacije jer sve te podatke ima. Par = dva? Ok nek bude 2 tjedna. Koliko traje prosječan servis-fix? Takav primjer bi eliminirao kao extrem-izuzetak ako pak tvrdiš da je to za većinu komponenti, može neki dokaz?

-komponente PCja se ne popravljaju, mijenjaju se novima, ram, disk, cpu, mbo.. monitor/printer nisu interne komponente bitne za rad PCja. Garancija je tema..

-kako to misliš, može biti (brzo) .. no obično nije? Je. Naprosto, kad je nešto potrebno na poslu tad se ne gubi tjedan na neka čekanja, nedopustivo. Ili serviseri lade jajca u servisu.. koliko znam i oni rade, kao svi ostali.

-trgovac, ako je kvar prihvaćen, nema što 'prije', nego ima robu, konkretan rok (maglovito je neprihvatljivo) ili novac, odmah. Nek se nateže s distributerom/proizvođačem oko snižavanja troškova i profitabilnosti. Upravo zato je zakon njega stavio kao odgovornog, upravo zato, ako mu uvijeti (odnos s distributerom) ne odgovaraju, nek nexta ili prodaje burek.. Ukoliko bi trgovac otezao, može, npr pokušava otkloniti kvar.. i to pokušava spomenutih 45 dana.. i što tad? Što ako se to zna od prvog dana, trpiti otezanje? Može.. ali ne mora biti tako, ponovo, u primjeru hgspota vidimo suprotno, vidim često pozitivne stvari, mada se u ovakvim temama stekne negatijvan dojam. Sve to su ljudi, nisu svemogući ali nisu ni zadano zli. Razumni su.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put uto 21.3.2017 15:33 (ihush).
16 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
ihush kaže...

-rezervni dijelovi su komponente s police trgovine.. (ne brand PC).

-dostava par tjedana? može li biti dostavljeno za recimo 3-4 dana, unutar jednog tjedna? Koliko tad vremena traje posao servisera, koliko samo čekanje, sve to ti serviser može reći kod zaprimanja reklamacije jer sve te podatke ima. Par = dva? Ok nek bude 2 tjedna. Koliko traje prosječan servis-fix? Takav primjer bi eliminirao kao extrem-izuzetak ako pak tvrdiš da je to za većinu komponenti, može neki dokaz?

-komponente PCja se ne popravljaju, mijenjaju se novima, ram, disk, cpu, mbo.. monitor/printer nisu interne komponente bitne za rad PCja. Garancija je tema..

-kako to misliš, može biti (brzo) .. no obično nije? Je. Naprosto, kad je nešto potrebno na poslu tad se ne gubi tjedan na neka čekanja, nedopustivo. Ili serviseri lade jajca u servisu.. koliko znam i oni rade, kao svi ostali.

-trgovac, ako je kvar prihvaćen, nema što 'prije', nego ima robu, konkretan rok (maglovito je neprihvatljivo) ili novac, odmah. Nek se nateže s distributerom/proizvođačem oko snižavanja troškova i profitabilnosti. Upravo zato je zakon njega stavio kao odgovornog, upravo zato, ako mu uvijeti (odnos s distributerom) ne odgovaraju, nek nexta ili prodaje burek.. Ukoliko bi trgovac otezao, može, npr pokušava otkloniti kvar.. i to pokušava spomenutih 45 dana.. i što tad? Što ako se to zna od prvog dana, trpiti otezanje? Može.. ali ne mora biti tako, ponovo, u primjeru hgspota vidimo suprotno, vidim često pozitivne stvari, mada se u ovakvim temama stekne negatijvan dojam. Sve to su ljudi, nisu svemogući ali nisu ni zadano zli. Razumni su.

Opet isto.

Nešto što je bilo u prodaji prije godinu dana nemaš na policama, kao što i roba s polica samo u ekstremnim slučajevima ide u zamjenu (to se i rijetko odobrava i veći je trošak).

Jedna stvar je što može, druga je hoće li. Dostava u par dana je veći trošak u odnosu na zbirne isporuke svakih par tjedana.

Kompomente se i popravljaju, rjeđe ali je puno isplativije ako uspije, posebno ako se radi o PN-ovima sastavljenima od više dijelova, a ode nešto jeftino i jednostavno (vent, ribbon cable itd.).

Serviseri imaju raznog posla, ugovorni korisnici su ispred ostalih. Ako misliš da netko "čeka" da mu problem dođe na stol, teško.

Nema "novac odmah". Niti to itko može uvjetovati.

9 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
Old Iggy kaže...

 kao što i roba s polica samo u ekstremnim slučajevima ide u zamjenu (to se i rijetko odobrava i veći je trošak).

 Nastranu ovo o cemu pricate, ali ovo je jedan od glavnih problema nasih trgovaca i ne razumjevanja reklamacijskog postupka. Prenosenje troska reklamacije na kupca umjesto da sami snose taj trosak. Onog trena kad nesto reklamiram i ustanovi se da je reklamacija pravovaljana, oni mi taj proizvod ne zamjene (a imaju ga), vec me tjeraju da cekam dok njima servis ne odobri neku zamjenu i dok ta zamjena ne dodje odakle vec dolazi ta zamjena se nikad dogodit nece, vec cu trazit povrat novca, pa onda nek se oni dalje snalaze s tim i vide dal im se vise isplati "dati nesto s police" i imati trosak dok to njima servis/dobavljac/tkogod ne refundira, ili da meni isplate cjelokupni povrat, izgube kupca i na kraju imaju negativnu bilancu + proizvod viska. ADM je poznat po ovakvim stvarima.

Nisu to nikakvi ekstremni uvjeti vec samo nerazumjevanja reklamacijskog postupka trgovine gdje bi htjeli poslovat bez da se moraju nosit s troskom reklamacija, koje su sastavni dio trgovine.

Poruka je uređivana zadnji put uto 21.3.2017 17:30 (sandokan111).
7 godina
protjeran
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
sandokan111 kaže...

 Onog trena kad nesto reklamiram i ustanovi se da je reklamacija pravovaljana, oni mi taj proizvod ne zamjene (a imaju ga), vec me tjeraju da cekam dok njima servis ne odobri neku zamjenu i dok ta zamjena ne dodje odakle vec dolazi ta zamjena se nikad dogodit nece, vec cu trazit povrat novca

Oni mogu ustanoviti da je reklamacija pravovaljana tek kada servis pregleda proizvod a onda i da odobrenje.

Nitko ti neće dati povrat novca ili zamjenu bez prethodne provjere servisa odnosno odobrenja.

 

9 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
AMD_IT kaže...

Oni mogu ustanoviti da je reklamacija pravovaljana tek kada servis pregleda proizvod a onda i da odobrenje.

Nitko ti neće dati povrat novca ili zamjenu bez prethodne provjere servisa odnosno odobrenja.

 

Nisam ja ni rekao da oni preskacu servis, ali, servis cesto nema tocno istu komponentu da je odmah da u zamjenu vec je narucuju (pa tebi trgovina daje da cekas dok to stigne, pogledaj primjere u ADM threadu, njima je to drago radit) ili daju "slicne performanse" sto naravno ne prolazi kod mene. Samim time, ako trgovina ima tu istu komponentu, a ne zeli je zamjeniti ide prijava uz povrat novca pa nek se oni dalje snalaze s onim sto ce od servisa dobit a imaju negativnu bilancu u knjigama. Naravno, tu pricamo da je vec "prosao" neki razuman rok, jer ako se to sve obavi u nekom razumnom roku do tog ni nece doci jer ih ja necu ni zvati prije.

 

16 godina
offline
Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...

Po vasem misljenju jedna situacija, stvarna. Znaci covjek mi reklamira ruter Dlink koji ima podrsku za 4G mrezu, pa tvrdi da radi oko 20 dana normalno (znaci ima vezu i sve to) i odjednom veza "dropa". Prilikom restarta veza se ponovo uspostavi i sve opet radi nekakvih 20 dana.

Kaj bi vi ucinili na mojem mjestu?

Bi mu dali zamjenu za njegovu rijec?

Poruka je uređivana zadnji put sri 22.3.2017 7:13 (ukay1000).
Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
neaktivan
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
Prije pola godine kupio sam laptop Lenovo u instar informatici. Nakon 2 mjeseca pojavio se screenbleeding te sam laptop poslao u ovlašteni servis. Nakon 45 dana dobio sam objašnjenje da to što sam primjetio uopće ne postoji. Revoltiran što prave budalu od mene zatražio sam da mi odmah vrate laptop, te nakon preuzimanja slikao ekran i poslao par mailova, što je rezultiralo odobrenjem za novi ekran. Čekanje novog ekrana i ponovno slanje laptopa. Nakon još 20 ak dana čekanja promjenjen ekran ali stanje na novom ekranu još gore. Odmah sam zatražio novi uređaj jer očito je riječ o serijskoj grešci. Prije 2 tjedna odobren novi uređaj i sad nastaju problemi s instarom. Uglavnom laptop je kupljen i plaćen 8550 kn + kupon koji sam kupio uz neki magazin, kojim sam ostvario dodatnih 10% popusta (cijena laptopa je bila 9400 kn, mislim da je cijena bila oko 11000 kn al bio je još neki popust od instara na gotovinu. U trenutnoj instarovoj ponudi ne postoji ni jedan laptop koji ima iste karakteristike kao ovaj što sam kupio, odnosno postoji ali je cijena preko 10000 kn. Oni me uvjeravaju da ja imam samo pravo na 8550 kn povrata jer toliko sam platio, ali ne uračunavaju ovaj kupon jer prema njihovim riječima, tko mi je kriv što sam imao taj kupon sad mogu zaboravit na njega. Sve to meni kao krajnjem korisniku nema nikkave logike jer sam prije ovog imao mobitel koji je imao tvorničku grešku i tamo mi je odobren novi uređaj ali prema cijeni koja je vrijednost uređaja, a ne koju sam ja platio. Sad me zanima dal se ja imam pravo žalit nekom jer natezanje s njima traje već 20 ak dana i nismo se pomakli s mrtve točke.
 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
AMD_IT kaže...
Ispada da servisi riješavaju IT reklamacije u cca 30 minuta po tebi, što u on tih 30 minuta može testirati? Npr. netko reklamira da mu se mobitel zamrzne par puta u danu, što podrazumijeva par sati rada prije nego se to desi, nekome se baterija brže prazni, nekom se iznenada ugasi jednom u danu. Kako on to testira u 30 minuta? Ili ima hrpu uređaja koji rade? Ili koristi dijagnostičku opremu koja kaže da je sve ok, pa čovjek dobije nazad neispravni uređaj.

 Malo si pobjegao s izvornog pitanja, ako si izmedju ostalog mislio i na moj post.

 

Ovdje se ne radi o nekom skroz lijevom ekstremnom slucaju. Takodjer nitko ne tvrdi da se za apsolutno sve slucaje moze garantirati pola satna dijagnostika. Nego evo recimo u mom slucaju ja im kazem da mi se nov laptop ne zeli puniti. Sve sto oni trebaju uradit nakon sto im ga ja donesem je prikljuciti ga u uticnicu i vidjeti hoce li se puniti. (Priznat cu eto jos neko trazenje namjerno nacinjene stete). I to je dijagnostika. Koliko im treba za dohvat zamjenskog dijela, zamjena tog dijela i slicno, je nebitno. Ja sam pitao koliko im treba za dijagnostiku tog kvara. Oni su rekli najmanje tjedan. Dakle najmanje tjedan da dijagnosticiraju da se nov laptop ne zeli puniti. Najmanje tjedan da me samo nazovu i kazu: "Da, u pravu ste, ne zeli se punit, sto zelite dalje?"

Je li to razumno? Nadji mi u tom opravdanje.

16 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
sandokan111 kaže...
Old Iggy kaže...

 kao što i roba s polica samo u ekstremnim slučajevima ide u zamjenu (to se i rijetko odobrava i veći je trošak).

 Nastranu ovo o cemu pricate, ali ovo je jedan od glavnih problema nasih trgovaca i ne razumjevanja reklamacijskog postupka. Prenosenje troska reklamacije na kupca umjesto da sami snose taj trosak. Onog trena kad nesto reklamiram i ustanovi se da je reklamacija pravovaljana, oni mi taj proizvod ne zamjene (a imaju ga), vec me tjeraju da cekam dok njima servis ne odobri neku zamjenu i dok ta zamjena ne dodje odakle vec dolazi ta zamjena se nikad dogodit nece, vec cu trazit povrat novca, pa onda nek se oni dalje snalaze s tim i vide dal im se vise isplati "dati nesto s police" i imati trosak dok to njima servis/dobavljac/tkogod ne refundira, ili da meni isplate cjelokupni povrat, izgube kupca i na kraju imaju negativnu bilancu + proizvod viska. ADM je poznat po ovakvim stvarima.

Nisu to nikakvi ekstremni uvjeti vec samo nerazumjevanja reklamacijskog postupka trgovine gdje bi htjeli poslovat bez da se moraju nosit s troskom reklamacija, koje su sastavni dio trgovine.

Nije to prenošenje troška na kupca. Trgovina je posao, čim veća zarada, čim manji trošak, u okviru zakona.

Kupac mora u zakonskom roku dobiti zakonsko rješenje. Direktno davanje nove robe je i ogroman rizik i veliki trošak. Rizik jer možda servis neće biti prihvaćen, trošak jer neće biti ostvarena dobit na tom dijelu, marketinško izlaženje u susret kupcu je pak druga, nepovezana stvar.

Ista stvar je i s povratom novca - isključivo kao zadnja varijanta.

passat kaže...

Ovdje se ne radi o nekom skroz lijevom ekstremnom slucaju. Takodjer nitko ne tvrdi da se za apsolutno sve slucaje moze garantirati pola satna dijagnostika. Nego evo recimo u mom slucaju ja im kazem da mi se nov laptop ne zeli puniti. Sve sto oni trebaju uradit nakon sto im ga ja donesem je prikljuciti ga u uticnicu i vidjeti hoce li se puniti. (Priznat cu eto jos neko trazenje namjerno nacinjene stete). I to je dijagnostika. Koliko im treba za dohvat zamjenskog dijela, zamjena tog dijela i slicno, je nebitno. Ja sam pitao koliko im treba za dijagnostiku tog kvara. Oni su rekli najmanje tjedan. Dakle najmanje tjedan da dijagnosticiraju da se nov laptop ne zeli puniti. Najmanje tjedan da me samo nazovu i kazu: "Da, u pravu ste, ne zeli se punit, sto zelite dalje?"

Je li to razumno? Nadji mi u tom opravdanje.

Jednsotavno - ide negdje drugdje na test / servis.

7 godina
neaktivan
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
passat kaže...
AMD_IT kaže...
Ispada da servisi riješavaju IT reklamacije u cca 30 minuta po tebi, što u on tih 30 minuta može testirati? Npr. netko reklamira da mu se mobitel zamrzne par puta u danu, što podrazumijeva par sati rada prije nego se to desi, nekome se baterija brže prazni, nekom se iznenada ugasi jednom u danu. Kako on to testira u 30 minuta? Ili ima hrpu uređaja koji rade? Ili koristi dijagnostičku opremu koja kaže da je sve ok, pa čovjek dobije nazad neispravni uređaj.

 Malo si pobjegao s izvornog pitanja, ako si izmedju ostalog mislio i na moj post.

 

Ovdje se ne radi o nekom skroz lijevom ekstremnom slucaju. Takodjer nitko ne tvrdi da se za apsolutno sve slucaje moze garantirati pola satna dijagnostika. Nego evo recimo u mom slucaju ja im kazem da mi se nov laptop ne zeli puniti. Sve sto oni trebaju uradit nakon sto im ga ja donesem je prikljuciti ga u uticnicu i vidjeti hoce li se puniti. (Priznat cu eto jos neko trazenje namjerno nacinjene stete). I to je dijagnostika. Koliko im treba za dohvat zamjenskog dijela, zamjena tog dijela i slicno, je nebitno. Ja sam pitao koliko im treba za dijagnostiku tog kvara. Oni su rekli najmanje tjedan. Dakle najmanje tjedan da dijagnosticiraju da se nov laptop ne zeli puniti. Najmanje tjedan da me samo nazovu i kazu: "Da, u pravu ste, ne zeli se punit, sto zelite dalje?"

Je li to razumno? Nadji mi u tom opravdanje.

pretpostavljam da u tih tjedan dana ulazi i čekanje na red za dijagnostiku? naime,većina korisnika misli da je baš njihov uređaj najvažniji i da ide na stol isti čas kada dođe u servis što je glupost. veći servisi dnevno zaprime i 100-200 uređaja,neki su prioritet po raznim ugovorima,neki su u jamstvu a neki van jamstva i za sve njih postoji neki red. također,servisu apsolutno ništa ne znače dijagnostike koje su napravili korisnici,oni svaki uređaj moraju sami opet odraditi po naputku proizvođača i sa raznim alatima predviđenim za dijagnostike i rađenje logova.

za tvoj konkretni primjer, "uređaj se ne pali" je lako utvrditi stanje ali ne i uzrok što je servisu prilično bitno da bi tebi ponudio odgovarajuće rješenje....

 

14 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
Old Iggy kaže...
passat kaže...

Ovdje se ne radi o nekom skroz lijevom ekstremnom slucaju. Takodjer nitko ne tvrdi da se za apsolutno sve slucaje moze garantirati pola satna dijagnostika. Nego evo recimo u mom slucaju ja im kazem da mi se nov laptop ne zeli puniti. Sve sto oni trebaju uradit nakon sto im ga ja donesem je prikljuciti ga u uticnicu i vidjeti hoce li se puniti. (Priznat cu eto jos neko trazenje namjerno nacinjene stete). I to je dijagnostika. Koliko im treba za dohvat zamjenskog dijela, zamjena tog dijela i slicno, je nebitno. Ja sam pitao koliko im treba za dijagnostiku tog kvara. Oni su rekli najmanje tjedan. Dakle najmanje tjedan da dijagnosticiraju da se nov laptop ne zeli puniti. Najmanje tjedan da me samo nazovu i kazu: "Da, u pravu ste, ne zeli se punit, sto zelite dalje?"

Je li to razumno? Nadji mi u tom opravdanje.

Jednsotavno - ide negdje drugdje na test / servis.

 Zvao sam direktno servis koji je zaduzen za testiranje/servisiranje robe koja je kupljena u toj trgovini u kojoj sam ja proveo kupnju. Ako bez obzira na to oni opet to salju negdje drugdje - onda to nije razumi rok. Ne moze razumni rok biti cekanje tjedan dana da se laptop posalje nekom desetom servisu i onda jos tjedan da taj deseti servis taj laptop vrati. 

Mortix kaže...

pretpostavljam da u tih tjedan dana ulazi i čekanje na red za dijagnostiku? naime,većina korisnika misli da je baš njihov uređaj najvažniji i da ide na stol isti čas kada dođe u servis što je glupost. veći servisi dnevno zaprime i 100-200 uređaja,neki su prioritet po raznim ugovorima,neki su u jamstvu a neki van jamstvai za sve njih postoji neki red. također,servisu apsolutno ništa ne znače dijagnostike koje su napravili korisnici,oni svaki uređaj moraju sami opet odraditi po naputku proizvođača i sa raznim alatima predviđenim za dijagnostike i rađenje logova.

za tvoj konkretni primjer, "uređaj se ne pali" je lako utvrditi stanje ali ne i uzrok što je servisu prilično bitno da bi tebi ponudio odgovarajuće rješenje....

 

 Prioriterni je red onaj koji su u jamstvu. Ako zbog toga sto primaju 100-200 uredjaja ne mogu ispostovati razumni rok dijagnostike, onda nek ne primaju 100-200 nego 10-20. To nije nikakvo opravdanje.

Takodjer, to sto imaju "drugog posla" koji nije jamstvo, isto nije opravdanje.

Usput, moj konkretni primjer nije "uređaj se ne pali", nego "uređaj se ne puni". - Jako velika razlika.

 

btw: ovim porukama samo napadam ne-razumno rokovske servisere. Znam da su komentari ovdje napisani u najboljoj namjeri i da se zeli i pronaci argumenti koji bi mogli opravdati servis, tako da netko ne bi pomislio da imam nesto protiv njegovog misljenja ili da trazim njegov odgovor, s obzirom da su neki moji citati "pre-direktno" napisani 

Poruka je uređivana zadnji put sri 22.3.2017 15:38 (passat).
16 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
passat kaže...

 Zvao sam direktno servis koji je zaduzen za testiranje/servisiranje robe koja je kupljena u toj trgovini u kojoj sam ja proveo kupnju. Ako bez obzira na to oni opet to salju negdje drugdje - onda to nije razumi rok. Ne moze razumni rok biti cekanje tjedan dana da se laptop posalje nekom desetom servisu i onda jos tjedan da taj deseti servis taj laptop vrati. 

...

 Prioriterni je red onaj koji su u jamstvu. Ako zbog toga sto primaju 100-200 uredjaja ne mogu ispostovati razumni rok dijagnostike, onda nek ne primaju 100-200 nego 10-20. To nije nikakvo opravdanje.

Takodjer, to sto imaju "drugog posla" koji nije jamstvo, isto nije opravdanje.

Usput, moj konkretni primjer nije "uređaj se ne pali", nego "uređaj se ne puni". - Jako velika razlika.

 

btw: ovim porukama samo napadam ne-razumno rokovske servisere. Znam da su komentari ovdje napisani u najboljoj namjeri i da se zeli i pronaci argumenti koji bi mogli opravdati servis, tako da netko ne bi pomislio da imam nesto protiv njegovog misljenja ili da trazim njegov odgovor, s obzirom da su neki moji citati "pre-direktno" napisani 

Nažalost, "razumni rok" baš ništa ne definira, uključujući i lokaciju / način rada servisa.

Ugovorni korisnici su ispred jamstvenih, ipak bitno bolje i više plaćaju. A kako servis baš i nije toliko profitabilan, a uz to od njega se traži podosta više od nekog "u garaži", ne može se realno očekivati povećanje broja servisa ili ljudi u istima da bi se smanjilo sa 100 na 10 prijema dnevno ili povećanje broja uređaja dnevno.

15 godina
offline
Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...

Evo da se ubacim ovdje sa mojom temom od lani, možda nekom pomogne:

http://www.bug.hr/forum/topic/mobiteli/reklamacija-mobitela/242881.aspx

 

U temi sam objasnio kako sam istjerao svoja prava pozivom na "Materijalni Nedostatak" i

dobio novi mobitel iako je proslo ohoho više od naših famoznih 7 dana od kupovine.

 

Nadam se da će nekom pomoći da istjera svoje :)

 

Moj PC  
2 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
AMD_IT kaže...
sandokan111 kaže...

 Onog trena kad nesto reklamiram i ustanovi se da je reklamacija pravovaljana, oni mi taj proizvod ne zamjene (a imaju ga), vec me tjeraju da cekam dok njima servis ne odobri neku zamjenu i dok ta zamjena ne dodje odakle vec dolazi ta zamjena se nikad dogodit nece, vec cu trazit povrat novca

Oni mogu ustanoviti da je reklamacija pravovaljana tek kada servis pregleda proizvod a onda i da odobrenje.

Nitko ti neće dati povrat novca ili zamjenu bez prethodne provjere servisa odnosno odobrenja.

 

 - većina trgovaca (govorimo o PCju..) ima svoj servis, zrendanje unutar 'svetog trojstva' je moguće, ali ako je tgovac i dobavljač i servis, tad nekog orpavdanja za otezanje nema. Odgovor može biti odmah s preciznim rokom ako komponenta nije na lageru kad će biti ili neće uopće.. popravak ili povrat novca. Otezanje je tad samo otezanje, moguće ali ne i opravdano.

 

ukay1000 kaže...

Po vasem misljenju jedna situacija, stvarna. Znaci covjek mi reklamira ruter Dlink koji ima podrsku za 4G mrezu, pa tvrdi da radi oko 20 dana normalno (znaci ima vezu i sve to) i odjednom veza "dropa". Prilikom restarta veza se ponovo uspostavi i sve opet radi nekakvih 20 dana.

Kaj bi vi ucinili na mojem mjestu?

Bi mu dali zamjenu za njegovu rijec?

 - trgovac ili serviser? Pogledaš osobu, procjeniš zna li što govori.. odabereš krenuti džonom ili pozitivnom trrgovačkom praksom (čak i kad kupac nije u pravu)... biraš, znaš.. pravila nekog nema, no postoji razum, razumni rokovi i sl.

- priznati bilo koji kvar s ovakvim opisom? Može se odbiti, jer ako uređaj radi stabilno 20 dana, .. tad je po svim kriterijima ispravan, to što se desi neki prekid je tad vjerojatnije neki drugi problem, ISP-prekid, linija,.. nešto treće. No birati takav primejr 'za primjer' .. je pickincherry, izuzetak. Drugi moguć kvar npr crko ispravljač.. koliko tad traje tvoja diagnostika i rješavanje? dan, mjesec..? Odnosno, recimo da odbiješ garanciju, imaš li fix npr novi zamijenski ispravljač kojeg možeš prodati kupcu, koliko tad traje postupak?

 

odvojite servis-diagnostiku i extreme (fantomske greške u primjerima, jer su zanemarivo male u postotcima, mada se u ovakvim temama čine česte.. rijetke su, to nas zavarava sama tema jer se jave ljudi s problemom, ne oni kojima sve radi). Odvojite potrebno vrijeme popravka, prihvaćanja-odbijanja garancije, vrijeme nabave komponente ako nije na lageru i dali je uopće više dostupna. Svaka od tih situacija daje drugačiji vremenski rezultat, pa i cijena koju će kupac možda platiti ili će trgovina trenutno odobriti povrat novca.

Trgovina to prihvaća kao dio posla, uračunat trošak, garanciju pokriva proizvođač/distributer. Kakvi su im odnosi je njihova stvar, ako trgovac nema interesa neka to ne radi, neka promijeni dobavljača. Ako radi, tad neka se pridržava pozitivnih pravila, zakona.. ne implicitno odbijati, gledati da su kupac-trgovac zaraćene strane. Pononovo, primjer iz hgspota kako se može, naravno postoje primjeri koji su suprotni, kad trogvac namjerno odbija garanciju, odugovlači i sl.. postoji kupac koji je sam izazvao kvar, kojeg se može opravdano odbiti, postoje treći uzroci kao loša linija.. no servis ne može to imati kao opravdanje otezanja svojeg dijela posla, koji je unutar nekoliko minuta za većinu robe, do nekoliko sati (dok se testira rade se i drugi poslovi, ne samo jedan). Ako je to servis iste trgovine, 'vrata do' tad ni otezanje korespondencijom nema smisla mada je pravno moguće. Normalan servis jednostavno da odobrenje i podignem robu. Većina reklamacija je s čekanjem na red obavljena u pola sata do sat (rješenje podrazumijeva popravak-novu komponentu ili novac), odnosno, ako se čeka komponenta, konkretno rok kad stiže, kad se može pruzeti pa i dogovor oko dostave i sl.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put sri 22.3.2017 17:17 (ihush).
9 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
Old Iggy kaže...

Nije to prenošenje troška na kupca. Trgovina je posao, čim veća zarada, čim manji trošak, u okviru zakona.

Normalno da je. Ja kao kupac imam prava a trgovac ima trosak radi moje reklamacije. Cekanje da proizvod stigne iz tvornice mene ne zanima niti moram cekat na njega. Trgovina ce u tom periodu imat minus u knjigama jer su meni izdali proizvod "s police" koji ce kasnije njima nadoknadit dobavljac. Ja ni u kom slucaju ne moram cekat dok se trgovina i dobavljac dogovore sto i kako  i kad ce to bit obavljeno, niti cu cekat toliko vrijeme. Vec sam sto puta pisao o tome. Trgovina ima vecu zaradu, ali ima i vece rizike. Pobiranje zarade, a prenosenje rizika na kupca je nepostena trgovina i nije u okviru zakona i sve manje i manje ce prolazit koliko se kupci budu osvjestavali. Kod mene vise ne prolazi, niti kod ikog tko me pita za savjet, i iz istog razloga ja u ovim slucajevima trazim povrat novca, i svaki put ga dobijem.

Old Iggy kaže...

Kupac mora u zakonskom roku dobiti zakonsko rješenje. Direktno davanje nove robe je i ogroman rizik i veliki trošak.

Za njihov rizik i trosak mene zaboli djon. Ono sto je u okviru zakonskih normi tako ce bit, a hoce li trgovina radi toga propast je njihov problem. Ako se kvar ustanovi daljnji proces je jednostavan i nikakav rizik. Moja prava kao kupca su jasna. Dajte mi proizvod koji sam kupio ili vratite novce. Proizvod imate, ako mi ga ne date vec me tjerate da cekam dok se vi izdogovarate s kim god (znaci prenosite trosak trgovanja na mene kao kupca) ja trazim novce natrag i dobijam ih, a velika je sansa da oni od dobavljaca/kog god novce dobit nece, vec nesto drugo, pa umjesto privremene negativne bilance imaju trajnu. Da vise ljudi to radi trgovine bi bile puno opreznije s ovakvima app metodama.

Old Iggy kaže...
Ista stvar je i s povratom novca - isključivo kao zadnja varijanta.

 Mozda sto se trgovine tice, ne sto se mene tice. Kako je trgovini vazna zarada prije svega, tako je meni prije svega vazno da imam ono sto sam kupio za novce koje sam zaradio i ne zelim dodatna cekanja koja ne moram imat i na koja nisam zakonski primoran (a na ova nisam).

Krx kaže...
U temi sam objasnio kako sam istjerao svoja prava pozivom na "Materijalni Nedostatak" i

dobio novi mobitel iako je proslo ohoho više od naših famoznih 7 dana od kupovine.

 Tih 7 dana nigdje ne postoji to te ionako netko htio zavaljat. Materijalne nedostatke mozes ostvarivat unutar 2 godine.

Poruka je uređivana zadnji put sri 22.3.2017 17:29 (sandokan111).
15 godina
offline
Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...

** prijedlog jedne idealne priče iz lala-landa:

- trgovac, servis, distributer/proizvođač su idealni, brinu o kupcu i čine sve kako bi kupac bio sretan. Na svaki upit kupca, uz osmijeh izlaze ususret, otklanjanju problem čak i kad nije njihova zakonska obaveza, nude nagrade kao kavu, sokić, kemijsku, stikiće.. i masažnu fotelju dok kupac par minuta čeka..

u toj priči, kupac je kosilicom prešao preko mobača, malo ga izgrebao.. i trgovac sve pod garancijom ili o svom trošku riješava, čak spašava sim karticu i podatke prenosi u novi mob kojeg predaje kupcu dok ovaj drema.. i ispija kavu. Postupak je trajao 2 minute koliko je trebalo da s police uzme uređaj, povuče barkod, na kasi obavi zamijenu staro-novo, isprinta račun i potvrdi garanciju.

OK, priča je nategnuta, ali eto, primjer kratkoće koja je ipak moguća. :)

 

normalan postupak:

hoće li se uvažiti garancija? To će procijeniti ovlašteni servis, kad mu trgovac dostavi predatu robu na reklamaciju. Pošto su to često iste osobe (možda druga pravna, ali ista fizička..), to može biti kratko-dugo/nedefirnirano. No može li biti u razumnom roku, npr vrata do, sad? Sutra? OK.

- serviser, ima čovjek posla, ne sijedi samo.. i tako dok  mu dođe na red, .. koliko se dugo čeka na red? Koliko sam primijetio, do pola sata.. kao red za kino-kokice, ponekad odmah. Ako je serviser na godišnjem ili slomio nogu? Jesam li u ovlaštenom servisu ili zalutao?.. ili ćemo reći da je nedjelja, blagdan, .. to sam valjda primijetio na ulaznim vratima. Posao servisera koji treba procijeniti kvar i dati nalog, može trajati od minute do nedefinirano. Iskustvo-znanje, alat.. to skraćuje vrijeme, ali ipak sam u ovlaštenom servisu, ne kod malog od tetke koji mora googalti dissasembling miša. Ili će reći da radi nešto? Pa to i ja tražim, da radi.. a to što radi nešto drugo me se kao klijenta ne dotikavle, on je tu zbog mene, kao konobar.. zar ne? Snobovski? Ne to je posao, to je stvar garancije, uvijeta poslovanja, u svim branšama, bankama, slastičarnama, pa i ovlaštenom servisu. Ako nemaju dovoljno ljudi, neka ih zaposle, kao što se blagajene u trgovačkim centrima pale-gase.. Čekati se može, ali na blagajni smo jako nervozni ako čekamo koliko? 5 minuta? Pa sad, gdje je veća gužva?

Kad serviser napokon uzme uređaj, provjeri, može odluku donjeti odmah ili nakon nekog vremena. Zadržimo se kod prve mogućnosti, odmah. Kako dalje ide postupak? Ako je potrebno vrijeme, tad servis kaže kad-koliko itd. ili ako garancija ne pokriva, kaže cijenu popravka i opet rok .. .. ako će samo zaprimiti, za diagnostiku, opet da rok, recimo sutra. Sutra i nastavljamo od iste točke koja je bila pod 'odmah'. Koliko to traje?

- trgovac ima ugovorni odnos s distributerom/servisom, povezani su. Trgovac tad odobrava zamijenu ili povrat novca. Ako se roba mora čekati (dostava) tad kaže konkretan rok.. roba putuje svakodnevno, može biti danas, sutra.. do tjedan. Koliko je to ukupno vremena? Postoji li potreba-želja za otezanjem? Zašto bi itko otezao? (osim ako su odnosi s distributerom nategnuti, ako je roba bez garancije-na crno/sivo i sl..). Ako je roba koje više nema, tad može ponuditi zamijenu ili povrat novca. Koliko to traje, ne kad netko želi otezati, ili ako može biti gotovo za minutu, kao idealni-extrem (kao priča s početka) do beskonačno, može li se 'statistički' reči neki prosjek? Recimo 5 dana? Mislim da može. Sve ostalo je natezanje argumenata ili namjerno otezanje, koje ne sapda pod zakon, razumni rok i sl. nego svjesno-ljudsko ponašanje a to znači da je trgovac 'zli-mrgud' koji mrzi kupce.. hmm, ponekad, ali ne vidim neke logike tako tumačiti pravila igre, po extremu ili možda psihičkom poremećaju jer bi tad mogli reći da su austrijanci Fritlzovi koji siluju u podrumu..

Čak i primjer s routerom koji radi uredno 20 dana je dobar.. tj po tome bi prije zaključio da je problem negdje drugdje, savjetovao kupcu gdje da potraži odgovor ili majstora, jednako bi bilo riješeno 'odmah'. Ako je pak do modema/routera, u čemu je problem da mu se da novi-ispravan? Potrebno diagnosticiranje? Proizvođači namjerno skraćuju testove, lager, manji trošak im je zamijeniti uređaj pa čak i ispravan nego plaćati servissate za diagnostiku (prosječan router košta kiloko sat... a tu je uračunata marža, pdv..), dakle čisto poslovno, proizvođaču je jeftinije dati (pokloniti) još jedan router, nego provjeravati ispravnost. S druge strane ovlašteni servis ima specijalizirane alate za diag, on to može, brzo, precizno. Pa i u slučaju lažne reklamacije, naplatiti. Tako da zarloga za odbijanje ili otezanje opet nema, tj ako je uređaj isrpavan, to može biti izvor dodatne zarade servisa-trgovca, a zarade nikad previše.. tako da ne vidim problem iz očiju servisa. Kupac je u pravu ili nije za kvar. U oba slučaja mu serviser mora u ruke vratiti 100% ispravan uređaj (koji je već ispravan, dokazano ili novi) i samo odlučiti pokriva li to garancija ili kupac plaća. Ta priča bi trajala recimo sat.. ako je neki skuplji ruter, 400-800kn.. možda se kupcu čak isplati platiti sat servisa, možda će tako bar znati da treba zvati operatera (problem na liniji) ili srediti PC/malware.. i to znanje se plaća, škola. Nakon toga ako je kupac riješio problem bit će ipak zadovoljan. Otezanje nema smisla, ni za koga, tako da pozivanje na neke zakonske rokove (na koje se poziva samo kad se ŽELI OTEZATI) nije nikakav konkretan interes, kao da račun za struju ne platiš danas, nego za tjedan.. ili iza roka plaćanja, opet platiš.

 

Ako je problem što proizvođač dio svog troška (garancije/lager) prebacuje na trgovca, to je njihov ugovorni odnos. Trgovac je tako odlučio (a često je on sve troje, servis-distributer), nema veze s kupcom i nema razloga zašto bi kupac bio (onih famoznih/fantomskih) 45 dana bez odgovora, robe, novca.. zakon iz godine u godinu konkretnije zaštićuje kupca od takve prakse. Kupac to i sam mora nekako znati, mora znati svoja prava, ne svađati se nego normalno ponašati, tražiti. Ako je u pravu, tad druga strana ne može biti u pravu. Tad je to namjerno otezanje, no s kojim ciljem/razlogom? Što trgovac dobije otezanjem osim nezadovoljnog kupca (koji može ponekad dobiti i zamijenski uređaj, trošak i sl..). Trgovac možda čeka pad cijene za nabavu komponente? Što ako cijena skoči? itd..

 

ili jednostavnije, razumni rok.

- roba putuje kamionom, trgovac/servis nam kaže, bit će sutra/za par dana.. i tad recimo kamion zapne u snijegu. To je opravdani razlog, razumni rok. Hoće li tad stići roba za dan ili tjedan, to je razumni rok, tj onaj rok u kojem se može nešto normalno očekivati, dok nepredvidljivi događaji kao pad snijega ili komete mogu to (razumno) prolongirati. To je razumno, sve ostalo nije. Da sad tsunami potopi pola japana, razmni rok može biti mjesec, dok nešto proradi.. bez takvog razloga, opravdanog, razumni rok je odmah, što prije, ne što kasnije, ne do onog kranjeg roka nakon kojeg bi i zakon rekao da je nerazuman (mada ga ne definira jer je nemoguće). Razumno je da i trgovac želi što prije riješti problem, jer mora raditi i druge stvari, do tad ga kupac (recimo uporan) može gnjaviti i inzistirati da ga usluži sukladno obvezama koje je pruzeo trgovanjem robom. To je razumno, to je normalan odnos. Nerazumno je implicirati da trgovac to ne želi ili da servis zabušava, da čitav sistem (sveto trojstvo) postoji kako bi duže mogli zrendati kupca u slučaju kvara pokrivenog garancijom. Odnosno, što ako je van garancije? Što je tad razumno? Naplatiti posao pa i lažnu reklamaciju? Da. Otezati oko obavljanja osnovne djelatnosti? -ne.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
 
0 0 hvala 0
7 godina
protjeran
offline
Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...
Meni i dalje nije jasna razlika između materijalnoga nedostatka i kvara i tko odlučuje koji slučaj pripada gdje?
 
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...

Nedostatak = stvar nema nesto sto bi po svojim svojstvima trebala imat (dobio si mikser bez motora). Stvar ima nesto defektno sto po svojim svojstvima ne bi trebalo bit defektno (dobio si mikser s motorom koji bi trebao davati 1400 W a daje 1000W, znaci preslab je)

Kvar = nesto sto je inace radilo sad vise ne radi (dobio si mikser i sve je radilo kako spada i odjednom vise ne radi)

 

S tim da, ako kvar postane takav da se ponavlja na vise razlicitih uredjaja, tada je ocito da je to serijski nedostatak te svi mikseri iz te serije dolaze s defektnim motorom koji nakon xx dana prestaje radit

 
1 0 hvala 0
7 godina
protjeran
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
Znači da je nedostatak odmah vidljiv? Ne nastaje odjednom ako sam dobro shvatio.
Ako je nekome mikser radio i sada više ne radi onda je vrlo vjerojatno riječ o kvaru a ne nedostatku.
9 godina
offline
Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...

Nije nedostatak odmah vidljiv, zato i postoji klauzula o skrivenim nedostacima u zakonu. I ja sam samo naveo jedan primjer da ti opisem razliku, a ima jos milion primjera nedostataka. Meni je jednom na blenderu napukao neki unutarnji dio mehanizma nakon par mjeseci i unutra se skupljala tekucina, sto je ocito nedostatak u kvaliteti izrade i materijala. Kad sam odnio u trgovinu nisu htjeli reklamirat jer da je fizicko ostecenje i da sam ja to bacao ili sto ja znam. Naravno da je trzna odlucila drugacije te sam dobio povrat a blender kupio drugdje i jos uvijek radi kako treba (3g ima tome).

 

Uglavnom kvar je znaci kad nesto radi kako treba i prestane radit jer se nesto pokvarilo. Prilicno intuitivno :)

 
0 0 hvala 0
7 godina
protjeran
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
sandokan111 kaže...

Nije nedostatak odmah vidljiv, zato i postoji klauzula o skrivenim nedostacima u zakonu. I ja sam samo naveo jedan primjer da ti opisem razliku, a ima jos milion primjera nedostataka. Meni je jednom na blenderu napukao neki unutarnji dio mehanizma nakon par mjeseci i unutra se skupljala tekucina, sto je ocito nedostatak u kvaliteti izrade i materijala. Kad sam odnio u trgovinu nisu htjeli reklamirat jer da je fizicko ostecenje i da sam ja to bacao ili sto ja znam. Naravno da je trzna odlucila drugacije te sam dobio povrat a blender kupio drugdje i jos uvijek radi kako treba (3g ima tome).

 

Uglavnom kvar je znaci kad nesto radi kako treba i prestane radit jer se nesto pokvarilo. Prilicno intuitivno :)

Kažeš da je kvar kada nešto radi kako treba pa prestane raditi. Tvoj proizvod je radio kako treba par mjeseci pa prestao raditi. To mi zvuči kao tvoja definicija kvara.
Malo sam zbunjen tvojom logikom.

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 23.3.2017 14:16 (AMD_IT).
16 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
sandokan111 kaže...
Old Iggy kaže...

Nije to prenošenje troška na kupca. Trgovina je posao, čim veća zarada, čim manji trošak, u okviru zakona.

Normalno da je. Ja kao kupac imam prava a trgovac ima trosak radi moje reklamacije.

Točno, i cilj mu ga je smanjiti na čim manji te da bude u okviru zakona, što god kupac mislio ili tražio. Na stranu ako mu van toga trgovac misli izaći u susret.

ihush kaže...

... Otezati oko obavljanja osnovne djelatnosti? -ne.

Nigdje u tekstu nisam vidio otezanje.

15 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
Old Iggy kaže...
..

Nigdje u tekstu nisam vidio otezanje.

 - odnosi se na floskulu o 45 dana.. i kad unaprijed trgovac (koji je ugl i servis/distributer) to najavljuje.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
7 godina
protjeran
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena

To nije floskula, to ti stoji na većini garancija.

Ja kao trgovac ljude upozoravam da do toliko zakonski može trajati, da ne očekuju da će biti gotovo za par dana. (Ako bude super ali radije da očekuju da će dugo trajati pa bude kratko nego obrnuto).

 

15 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena

ti kao trgovac s garancijom nemaš baš ništa, nju određuje proizvođač.

kao trgovac, ne određuješ ti zakonske rokove, pogotovo ne nepostojeći 45 dana.. i ne piše to na garanciji, ako piše tad je greška, neznanje.. tad znači da si distributer koji to ne bi smio biti jer ne zanš osnove prava, trgovina, ugovornih obveza. Zovi pravnika.

 

 

edit: ipak smo na IT forumu, osim što zakon pokriva sve robe/usluge, ovdje govorimo o PCju.

- kako se popravlja crknuta komponenta? -mijenja se novom (isti brand-serija, ništa drugo), dobija se novo s novom garancijom. (izuzetak u promilima ako se nešto popravi lemilicom i sl.).

- ako je kvar pokriven garancijom, ako je komponenta dostupna, koliko traje popravak (zamijena)?

- ako komponenta nije dostupna, ako se više ne proizvodi i neće je nikad biti.. kad će biti 'popravljena'? nikad?

(tad trgovac ponudi alternativno riješenje ili novac, bira kupac)

.. tad se sve svodi na vrijeme dostave između povezanih od proizvođača-skladišta do trgovine, odnos između distributera, servisa, trgovca. Što kad je trgovac sve troje?

- otezanje pravdanjem nekog posla servisa ili dostave komponente je ipak samo otezanje, dok zakon isključivo spominje razuman rok (jer se odnosi na sve, ne samo PC branšu).

 

usput, ti kao trgovac ne pišeš garanciju, to radi proizvođač. Za lokalno tržište može distributer (koji se tad pobrine za deklaraciju, prijevod, upute, organizaciju servisa, dostave robe itd.) To nema veze s trgovcem (pravnom osobom, mada može biti ista osoba/vlasnik..). Npr na kutiji logitech miša piše garancija 5g, tad je to garancija, tad vrijedi 5g, ako je drugačije tad ta ambalaža ne smije na tržište, tad je to prekršaj. Trgovac s tim nema baš ništa, osim što ga sad zakon prisiljava neovisno o postojanju garancije na odgovornost za ispravnost, one dvije godine. Druga osnova. Kupac se može pozvati na onu koja mu odgovara. Roba može biti i bez garancije, tad je sva odgovornost na trgovcu. Govorim o garanciji (jamstvu).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put čet 23.3.2017 17:20 (ihush).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice