Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena... izdvojena tema

poruka: 4.142
|
čitano: 1.310.162
|
moderatori: Lazarus Long, vincimus, pirat, XXX-Man
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
offline
Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...

Inspekcija ti nece niti odgovoriti na takvu prijavu...

 

Jednostavno ili uzmi lovu, jer ništa ne gubiš i nitko te nije prevario ili dogovori nadoplatu za bolji miš sa nekim popustom i stvar riješena.

 

Istjerivati neku pravdu gdje nemas nikakve osnove, nema smisla i smo te bu kostalo zivaca i vremena.

Moj PC  
4 0 hvala 1
3 godine
online
Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...

Sancta Domenica
Vaša rezervacija je uspješno zaprimljena. Rezervacija vrijedi 3 dana od trenutka zaprimanja ove narudžbe, no ne stvara obvezu za Vas ni za Sancta Domenicu i od rezervacije možete odustati. Odluka o sklapanju ugovora o kupoprodaji donosi se u poslovnici.
I nakon posjeta u poslovnicu, proizvod možete odlučiti naručiti putem web shopa.
Proizvod(e) ćete platiti našim djelatnicima prilikom preuzimanja u poslovnici, sukladno računu koji će Vam biti tada isporučen i u tom trenutku dolazi do sklapanja kupoprodajnog ugovora.

Dakle narucio sam preko weba i odabrao da cu pokupiti u poslovnici, svugdje drugdje se ovo gleda kao kupovina na daljinu no kod njih je to kao neka rezervacija pazi ti to! Naravno ovo je pisalo u mailu no sad ispada da sam ja to kao kupio u trgovini, ovo je po meni ocigledna prevara kupca?! Ja sad proizvod nemogu vratiti i uzeti drugi ili napraviti povrat novaca, pa to ima samo kod nas!

Poruka je uređivana zadnji put sri 28.2.2024 22:45 (Boris grozni).
Moj PC  
1 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
Boris grozni kaže...

Sancta Domenica
Vaša rezervacija je uspješno zaprimljena. Rezervacija vrijedi 3 dana od trenutka zaprimanja ove narudžbe, no ne stvara obvezu za Vas ni za Sancta Domenicu i od rezervacije možete odustati. Odluka o sklapanju ugovora o kupoprodaji donosi se u poslovnici.
I nakon posjeta u poslovnicu, proizvod možete odlučiti naručiti putem web shopa.
Proizvod(e) ćete platiti našim djelatnicima prilikom preuzimanja u poslovnici, sukladno računu koji će Vam biti tada isporučen i u tom trenutku dolazi do sklapanja kupoprodajnog ugovora.

Dakle narucio sam preko weba i odabrao da cu pokupiti u poslovnici, svugdje drugdje se ovo gleda kao kupovina na daljinu no kod njih je to kao neka rezervacija pazi ti to! Naravno ovo je pisalo u mailu no sad ispada da sam ja to kao kupio u trgovini, ovo je po meni ocigledna prevara kupca?! Ja sad proizvod nemogu vratiti i uzeti drugi ili napraviti povrat novaca, pa to ima samo kod nas!

 Svi muljaju gdje god stignu, Sancta pogotovo. Ali, nisam baš siguran da im ovo može proći samo tako. Znači trebao bi baš platiti unaprijed i onda bi mogao preuzeti u poslovnici, a da se računa kao kupnja na daljinu. Po njihovome. 

Željko Vela: Phillip Lahm jedini ima dres s dugim rukavima ---- Srećko Bogdan: Zima mu je, jer je mali
15 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
Hexfire kaže...
Boris grozni kaže...

Sancta Domenica
Vaša rezervacija je uspješno zaprimljena. Rezervacija vrijedi 3 dana od trenutka zaprimanja ove narudžbe, no ne stvara obvezu za Vas ni za Sancta Domenicu i od rezervacije možete odustati. Odluka o sklapanju ugovora o kupoprodaji donosi se u poslovnici.
I nakon posjeta u poslovnicu, proizvod možete odlučiti naručiti putem web shopa.
Proizvod(e) ćete platiti našim djelatnicima prilikom preuzimanja u poslovnici, sukladno računu koji će Vam biti tada isporučen i u tom trenutku dolazi do sklapanja kupoprodajnog ugovora.

Dakle narucio sam preko weba i odabrao da cu pokupiti u poslovnici, svugdje drugdje se ovo gleda kao kupovina na daljinu no kod njih je to kao neka rezervacija pazi ti to! Naravno ovo je pisalo u mailu no sad ispada da sam ja to kao kupio u trgovini, ovo je po meni ocigledna prevara kupca?! Ja sad proizvod nemogu vratiti i uzeti drugi ili napraviti povrat novaca, pa to ima samo kod nas!

 Svi muljaju gdje god stignu, Sancta pogotovo. Ali, nisam baš siguran da im ovo može proći samo tako. Znači trebao bi baš platiti unaprijed i onda bi mogao preuzeti u poslovnici, a da se računa kao kupnja na daljinu. Po njihovome. 

 -tehnički su u pravu.. tj kad se roba plati tad je kupnja obavljena, račun, klasično u webkošarici, platiš.. (trenutno).. dok recimo ignoriraju da način plaćanja nije bitan-osnovni kriterij i može postojati npr plaćanje pouzećem (koje naravno trgovac ne mora dati-nuditi.. rizik).

-osnova za bilo što je račun, govorimo o maloprodaji, kranji kupac-potrošač i tema se odnosi na njega, ne ostale načine prodaje-zakone-firme itd..

-konkretno, kad postoji nejasnoća, tumačenje.. tad se pita zakon-zakonodavac, nadležni, kao mingo-inspektorat, ne kupac-trgovac, nije zakon ono što trgovac napiše ili tumači, nego ono što kaže država-institucija i ako bi inspektor imao drugačije tumačenje od trgovca, tad pogodite što vrijedi, .. tj trovac i njegova pravila su samo komad papira, no za to treba nadležnima prijaviti-pitati-tražiti.. dok je svaka stavka-uvjet-pravilnik koji nije u skaldu sa zakonom ništetan-nepostojeći-nevažan..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
2 godine
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
Boris grozni kaže...



Dakle narucio sam preko weba i odabrao da cu pokupiti u poslovnici, svugdje drugdje se ovo gleda kao kupovina na daljinu no kod njih je to kao neka rezervacija pazi ti to! Naravno ovo je pisalo u mailu no sad ispada da sam ja to kao kupio u trgovini, ovo je po meni ocigledna prevara kupca?! Ja sad proizvod nemogu vratiti i uzeti drugi ili napraviti povrat novaca, pa to ima samo kod nas!

Jesi li platio preko weba ? 

Ako nisi, platiš u poslovnici, to nije web narudžba za koju vrijede pravila o povratu 14 dana..

 

Već sam se opekao tako u Centru Tehnike, pa....

 

Ako si platio preko web-a, a samo podigao kod njih, potpuno si u pravu prijaviti ih.

合氣道
Poruka je uređivana zadnji put čet 29.2.2024 11:30 (Zaporožac).
3 godine
online
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
Zaporožac kaže...
Boris grozni kaže...



Dakle narucio sam preko weba i odabrao da cu pokupiti u poslovnici, svugdje drugdje se ovo gleda kao kupovina na daljinu no kod njih je to kao neka rezervacija pazi ti to! Naravno ovo je pisalo u mailu no sad ispada da sam ja to kao kupio u trgovini, ovo je po meni ocigledna prevara kupca?! Ja sad proizvod nemogu vratiti i uzeti drugi ili napraviti povrat novaca, pa to ima samo kod nas!

Jesi li platio preko weba ? 

Ako nisi, platiš u poslovnici, to nije web narudžba za koju vrijede pravila o povratu 14 dana..

 

Već sam se opekao tako u Centru Tehnike, pa....

 

Ako si platio preko web-a, a samo podigao kod njih, potpuno si u pravu prijaviti ih.

 Dakle ovo vrijedi u svakoj trgovini, narucis prek weba pokupis i platis u poslovnici i to se tretira kao kupnja na daljinu sto i je jer proizvod prakticki nisam vidio!

3 godine
online
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
ihush kaže...
Hexfire kaže...
Boris grozni kaže...

Sancta Domenica
Vaša rezervacija je uspješno zaprimljena. Rezervacija vrijedi 3 dana od trenutka zaprimanja ove narudžbe, no ne stvara obvezu za Vas ni za Sancta Domenicu i od rezervacije možete odustati. Odluka o sklapanju ugovora o kupoprodaji donosi se u poslovnici.
I nakon posjeta u poslovnicu, proizvod možete odlučiti naručiti putem web shopa.
Proizvod(e) ćete platiti našim djelatnicima prilikom preuzimanja u poslovnici, sukladno računu koji će Vam biti tada isporučen i u tom trenutku dolazi do sklapanja kupoprodajnog ugovora.

Dakle narucio sam preko weba i odabrao da cu pokupiti u poslovnici, svugdje drugdje se ovo gleda kao kupovina na daljinu no kod njih je to kao neka rezervacija pazi ti to! Naravno ovo je pisalo u mailu no sad ispada da sam ja to kao kupio u trgovini, ovo je po meni ocigledna prevara kupca?! Ja sad proizvod nemogu vratiti i uzeti drugi ili napraviti povrat novaca, pa to ima samo kod nas!

 Svi muljaju gdje god stignu, Sancta pogotovo. Ali, nisam baš siguran da im ovo može proći samo tako. Znači trebao bi baš platiti unaprijed i onda bi mogao preuzeti u poslovnici, a da se računa kao kupnja na daljinu. Po njihovome. 

 -tehnički su u pravu.. tj kad se roba plati tad je kupnja obavljena, račun, klasično u webkošarici, platiš.. (trenutno).. dok recimo ignoriraju da način plaćanja nije bitan-osnovni kriterij i može postojati npr plaćanje pouzećem (koje naravno trgovac ne mora dati-nuditi.. rizik).

-osnova za bilo što je račun, govorimo o maloprodaji, kranji kupac-potrošač i tema se odnosi na njega, ne ostale načine prodaje-zakone-firme itd..

-konkretno, kad postoji nejasnoća, tumačenje.. tad se pita zakon-zakonodavac, nadležni, kao mingo-inspektorat, ne kupac-trgovac, nije zakon ono što trgovac napiše ili tumači, nego ono što kaže država-institucija i ako bi inspektor imao drugačije tumačenje od trgovca, tad pogodite što vrijedi, .. tj trovac i njegova pravila su samo komad papira, no za to treba nadležnima prijaviti-pitati-tražiti.. dok je svaka stavka-uvjet-pravilnik koji nije u skaldu sa zakonom ništetan-nepostojeći-nevažan..

 Oni moju web narudbu smatraju kao nekakvu rezervaciju sto nije istina! Ok ja sam se sad opekao jer sam tek naknadno u mailu procitao da tek u poslovnici ja moram trgovcu reci dali zelim da se to tretira kao web narudba

15 godina
offline
Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...

-gle.. upravo zato oni imaju 'rezervaciju' time kupoprodaja nije sklopljena, račun.. i tako se mogu izvlačiti, dok zakon-inspektor ne kaže drugačije..

-istovremeno, zaporožac 'griješi' jer način plaćanja nema veze s pravima potrošača i kupnjom na daljinu.. tj zato imaju 'rezervaciju', ne kupnju kao riječ.. i time pravni problem spada li nešto pod neki zakon, kao i riječ potrošač..

-zakon, kupnja na daljinu daje 14 dana pravo povrata.. neovisno o načinu plaćanja, mjestu i načinu preuzimanja itd.. no mora biti kupnja, ne rezevacija i sl. jer rezervacija nije navedena u zakonu nego kupnja (na daljinu)..

-kupnja, je izvršena kad se dvije strane-stranke, kupac-trgovac, dogovore oko bitnih... cijena, time je ugovor sklopljen, plaćeno, račun.. tj račun ima pravni status (jednostavnog) ugovora. .. nema računa? nema pravne osnove.. za rezervaciju se ne izdaje račun, itd..

-zato, neovisno što mi tu palamudimo, nismo relevantni-nadležni, nismo zakon-institucija.. tj to mora reći država-mingo, ne kupac-trgovac.. i tad će biti jasno, odnosno, trgovac je u pravu mada to radi 'pravnim trikovima' kao sitna slova.. tj zato imaju riječ rezervacija, ne slučajno.. tj imaju i oni nekog pravnika koji im je to prošao i posložio pravni okvir-text.. kupac postaje kupac tek kad kupi-plati, kad ima račun.

 

-odnosno, što je želja? naručiti-vratiti? zajebavati trgovca čisto zakonskim pravom? intencija zakona nije to, nego zaštita.. tj u takvom slučaju nadležni mogu odlučiti u korist trovca, jer tad nema povrede prava građana-kupca.. itd. kupac-potrošač želi nešto kupiti, podrazumijeva se i platiti, koristiti.. ako je neki drugi razlog, frustracija, nešto.. tad je na pogrešnom mjestu..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
 
0 0 hvala 0
3 godine
online
Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...

Ok nek se izvlace, ajmo onda svi tako, bravo za nas ja sam dobio proizvod koji ne zelim i mogu se yebat s njim Prijava je poslana pa cemo vidjeti kaj veli zakon jel to ok!

Poruka je uređivana zadnji put čet 29.2.2024 11:50 (Boris grozni).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
Boris grozni kaže...

.. ja sam dobio proizvod koji ne zelim i mogu se yebat s njim..

 -čekaj.. kupuješ li nešto što želiš ili ne želiš? .. pogotovo kad preuzimaš u poslovnici, fizički vidiš robu, tad (upravo zato postoji zakon o kupnji na daljunu) si robu vidio.. i platio-kupio, ne želiš? nisi trebao kupiti, u čemu je problem? .. tj ostaje ti čista dobra volja trgovca da jednostavno vratiš, kao pozitivna gesta trgovca koji time dobija na imageu.. no pravno ne mora ništa, pa ako ga želiš 'stisnuti' besmisleno, tj vidjet ćemo nastavak priče o yebanju (svi imaju problema layouta-slova..) .. razmisli, kupuješ li nešto što trebaš-želiš ili za jebanje? koga? čemu? postoje i drugi, primjereniji načini-tehnike, čak i sex :)

-nisi dobio proizvod (nego si kupio-platio).

-nisi kupio na daljinu, štoviše vidio si i osobno-fizički u trgovini, čime ne spadaš u taj dio zakona o zaštiti potrošača, povrat-14d dana, .. dok oni pravno pametno iz tog razloga koriste riječ rezervacija, pa im ni zakon ne može ništa, tj moraš prvo utvrditi koje je tvoje pravo prekršeno, koji zakon, po kojoj osnovi.. a ako tog nema, tad se poklopi po ušima i produži.. ili ako je intencija jebati trgovca, moraš pronaći pametniji način i imati osnovu-zakon na svojoj strani. ok? nhf..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
9 mjeseci
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
Boris grozni kaže...

Ok nek se izvlace, ajmo onda svi tako, bravo za nas ja sam dobio proizvod koji ne zelim i mogu se yebat s njim Prijava je poslana pa cemo vidjeti kaj veli zakon jel to ok!

 kako si dobio proizvod koji ne želiš kad si ga fizički pogledao u trgovini prije plaćanja?

3 godine
online
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
millennial kaže...
Boris grozni kaže...

Ok nek se izvlace, ajmo onda svi tako, bravo za nas ja sam dobio proizvod koji ne zelim i mogu se yebat s njim Prijava je poslana pa cemo vidjeti kaj veli zakon jel to ok!

 kako si dobio proizvod koji ne želiš kad si ga fizički pogledao u trgovini prije plaćanja?

 Naravno da nisam, kaj bi otvarao kutije u trgovini tko to normalan radi velim narucio sam online tamo sve pise drugo kao i slika, ocigledni sjeb i bok, cekamo odgovor nadleznih institucija!

3 godine
online
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
Miro62 kaže...
Boris grozni kaže...

cekamo odgovor nadleznih institucija!

 Ne čekamo ništa jer nemaš pojma o zakonima i nisi ispoštovao proceduru prilikom podnošenja prijave.

Zakon je propisao da prije nego podneseš bilo kakvu prijavu, potrebno je napisati službeni prigovor trgovcu na koji on mora odgovoriti u roku 15 dana, i tek nakon negativnog odgovor trgovca imaš pravo bilo što prijavljivat.

 

https://dirh.gov.hr/o-drzavnom-inspektoratu-9/ustrojstvo-77/6-sektor-za-nadzor-trgovine-usluga-i-zastite-potrosaca/1-sluzba-zastite-ekonomskih-interesa-potrosaca/168

 

Ovo trčanje na inspekciju čim si zakoračio iz trgovine samo govori koliko se razumiješ u zakone, a pozivaš se na iste.

 ne treba nikakav prigovor daj se svrstaj, kupovina na daljinu ima raskid ugovora i proizvod vratis u trgovinu osobno ili nekom kurirskom sluzbom, nakon toga ti vrate lovu! ovo vrijedi u svakoj imalo normalnijoj trgovini! Razumijem ja zakone jako dobro no ovo s rezervacijom je teska prevara, nije da prvi put vracam neki uredaj

Poruka je uređivana zadnji put čet 29.2.2024 14:49 (Boris grozni).
Moj PC  
0 4 hvala 0
3 godine
online
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
Miro62 kaže...
Boris grozni kaže...

 ne treba nikakav prigovor daj se svrstaj, kupovina na daljinu ima raskid ugovora

 Bravo legendo, normalno da ne treba prigovor kod normalne kupnje na daljinu, ti ovdje imaš slučaj gdje trgovac osporava tvoje pravo na povrat (i u pravu su), samim time ti trebaš podnijeti prigovor na njihovu odluku.

Pričitaj link koji sam stavio i nemoj se puno praviti pametan, Inspektorat ne uzima u obzir prijave u kojima nisi priložio odgovor trgovca.

 

 

 

Mene ne zanima normalna kupnja vec to sto oni rade, ja sam narucio uredaj na daljinu i platio ga u poslovnici sto se u "svakoj" trgoviti tretira kao "kupnja" na daljinu! To je jedina trgovina koja ima taj sustav pa evo vidjet cemo kaj vele institucije zakona pa cemo drugi put biti pametniji!

Poruka je uređivana zadnji put čet 29.2.2024 14:52 (Boris grozni).
Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
Boris grozni kaže...
.... ja sam narucio uredaj na daljinu i platio ga u poslovnici sto se u "svakoj" trgoviti tretira kao "kupnja" na daljinu! 

 Istina.... dok se netko nije dosjetio da mu je dosta povrata, "ja samo probao, majke mi", i slicnih razloga, pa su svaku web narudzbu odlucili tretirati kao "rezervaciju", zelis to, moze, toliko kosta, jamcimo ti da ces iducih _____ (umetni vrijeme) taj proizvod, po toj cijeni moci KUPITI tamo i tamo. Nista vise.

 

Zakonito? Vjerovatno da. Posteno prema kupcu? Vjerovatno ne.

 

Ali tako je kako je, ako si ti UPOZNAT s time prije klikanja na "kupi" (u ovom slucaju bi se to trebalo zvati "rezerviraj"), onda problema nema, jasno si upozoren da povrata NEMA.

 

Bas kao i kod svih ostalih trgovina i ostalih artikala za koje, iz ovog ili onog razloga NE vrijedi pravo povrata, bez obzira kako si kupio, sve dok je to jasno i glasno naznaceno, mislim da ne krse nikakav zakon.

 

Ali svakako javi kako je proslo.

Its just the way of it, son. We all sell our souls sooner or later.
12 godina
offline
Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...

U svakoj trgovini narudžba je rezervacija pa čak i da si platio karticom jer i onda tvoja sredstva su rezervirana dok god trgovina ne potvrdi narudžbu tj autorizira tvoju karticu.

Isto tako da i radiš uplatu internet bankarstvom ili u pošti/banci, ništa ti ne garantira dok tvoji novci ne sjednu da će tog artikla biti više na stanju u trgovini. Niti daje neku zakonsku obavezu trgovcu da ti to moraju proizvesti/isporučiti.

Ako si platio i toga npr nema više, sve je dalje dogovor između tebe i trgovine te uvijek se sve može dogovoriti, oni nude nešto slično uz neki popust, ti biraš što ti paše ili jednostavno ako se ne dogovorite, stornira se narudžba/uplata i ti kao kupac nisi u gubitku jer si dobio novce nazad.

 

Ugovor se sklapa tek nakon izrade računa ili isporuke robe tebi kao kupcu (to je jedino logično u svemu ovome). Nikakve narudžbe, držanje u košarici artikla, zvanja na telefon i raspitivanje o artiklu, itd... nisu sklapanje ugovora.

 

Ako je sve to jasno naznačeno na stranici trgovine, ili su ti napisali u mailu poslje narudžbe, sve je po zakonu i nitko ti tu od nadležnih tjela neće moći ništa pomoći oko toga i stati na tvoju stranu da bi ti istjerao neku pravdu jer eto misliš da trgovina nije u pravu.

 

 

Svaka normalna trgovina, ako je sve u redu s artiklom i ti si normalan te se možeš lijepo dogovoriti sve s njima, izaći će u susret i zamjeniti artikl za neki drugi koji ti odgovara.

Moj PC  
1 0 hvala 0
9 godina
offline
Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...

Nije to bas tako. Ugovor je sklopljen kad si ti to platio. Imate jedno 20 stranica unatrag raspravu oko ovog. Vidim da su netki i promjenili svoj odnos od prije sto je tocno "sklapanje ugovora".... Preuzimanje u poslovnici a placanje online je uvijek bilo tretirano kao kupnja na daljinu.

 

Al ionako nebitno u trenutnom stanju gdje ces na odgovor inspektora cekat upitno vrijeme.

Mala crtica sto sam prije u temi spomenuo, na prijavu koju sam poslao ima godinu + sam ima par mjeseci dobio odgovor da traze "dodatne podatke". Obzirom da nisam bio siguran sto tocno traze i dal je to taj slucaj, pozivom su mi rekli da im pisem na mail (na dirh stranicama). Od tog maila je proslo sad 2 mjeseca nisu odgovorili na mail sto im trebam dostavit :P. Ocekujem promptno odbijanje prijave nakon jos mozda kojeg mjeseca "jer nisam dostavio dodatne dokaze" (a ne znam sto tocno traze), ali eto, rok od 15 dana koji su mi dali da dostavim "dokaze" ce istec jer oni na moj mail ne mogu odgovorit (sad vec 2 mjeseca) :P I uopce me nece cudit takav razvoj situacije.

 
2 0 hvala 0
8 godina
offline
Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...

prokletstvo malih gradova i mjesta je sto prakticki nemamo fizickih trgovina u koje mozemo doci kupiti nesto, tako da je u biti vecina "kupovina na daljinu", naruci, plati odmah ili po pouzecu, i nemas apsolutno nikakve brige da "nisi kupio na daljinu" i da neces moci vratiti ako bas moras. a to je onda prednost ;)

 

Nisam bas nista vracao do sada, nije bilo potrebe, nemam para da uzimam nesto "samo da probam", ili da vidim kako izgleda, tako da, sve sto narucim, jako sam ozbiljan i siguran u to da bas to zelim (citaj, za to imam para)... ;)

Its just the way of it, son. We all sell our souls sooner or later.
Moj PC  
1 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
sandokan111 kaže...

Preuzimanje u poslovnici a placanje online je uvijek bilo tretirano kao kupnja na daljinu.

 

 Tako je, ali naručivanje online i plaćanje u trgovini, nikada nije bilo kupnja da daljinu i tu dosta ljudi griješi

15 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
sandokan111 kaže...

Nije to bas tako. Ugovor je sklopljen kad si ti to platio. Imate jedno 20 stranica unatrag raspravu oko ovog. Vidim da su netki i promjenili svoj odnos od prije sto je tocno "sklapanje ugovora".... Preuzimanje u poslovnici a placanje online je uvijek bilo tretirano kao kupnja na daljinu.

 

..

 -da ali.. :)

 

-gle kako počinje priča, rezervacija, preuzimanje i plaćanje.. nije kupnja (kupoprodaja, račun, nije plaćanje online-košarica, nije ni narudžba, nego rezervacija i ništa nije plaćeno..).

-ugovor je sklopljen? račun? -nije. račun=ugovor, računa nema, ništa nije platio i time ne može ni imati npr pravo povrata, reklamaciju, jer još nije ni postao potrošač-kupac, tj možemo ga za sad nazvati 'rezervista' no zakon-naslov teme nije 'fleksibilan' + tumačenje..

 

-kako počinje tvoj citiran post.. -.. platio. Nije, time ti osnovni uvjet nije ispunjen.

 

FakeDeath kaže...
sandokan111 kaže...

Preuzimanje u poslovnici a placanje online je uvijek bilo tretirano kao kupnja na daljinu.

 

 Tako je, ali naručivanje online i plaćanje u trgovini, nikada nije bilo kupnja da daljinu i tu dosta ljudi griješi

 -ne, :)

-način i mjesto plaćanja su sporedni.. ako postoji drugi osim online-karticom, npr pouzećem, tad je kupoprodaja sklopljena, svi uvjeti su jasni i time je ostvaren osnovni uvjet, potrošač, račun, zakon...

-to je tad kupnja na daljinu, neovisno kad-gdje platiš, račun je kreiran stavljanjem u košaricu, roba izdana, dok isplata može biti u jagodama, na grenlandu itd.. no to su tad uvjeti koji su ugovoreni prije zaključivanja-košarice-online.. tj ako postoji plaćanje pouzećem tad postoji, ako ne postoji, kao opcija, tad kupac ne može kupiti drugačije nego da online trenutno plati sadržaj košarice..

-ili-ili .. i to sve osvisi o samoj web trgovini, robi-praksi koju imaju, zakon to ne određuje, ne uvjetuje..

-čim postoji naručivanje online, tad je to kupnja na daljinu, bez da si u prostoru trgovine i da fizički vidiš robu, telefonom, internetom.. svejedno, dok način plaćanja nije uvjet-kriterij za kupnju na daljinu, to je stvar poslovne odluke trgovca, možeš reći i njegova greška ako to ne želi.. tj ili-ili.. ili se plaća trenutno, ili drugi način, no to tad ne mijenja činjenicu da je kupoprodaja ostvarena kao i ugovor i da je to kupnja na daljinu + zakon koji tad daje pravo povrata..

 

edit: .. ili suprotan primjer, robe-usluge na koje se ne odnosi pravo povrata kupnjom na daljinu.. npr karte za koncert, putne i sl. .. i to je jasno navedeno, prije kupnje, za tu robu-uslugu, tad je to izuzetak, nema povrata, neovisno o tome što je plaćeno, postoji ugovor-račun i kupljeno na daljinu.. tj to je izuzetak no tad je jasno to navedeno u samoj kupnji, kao što se i ostale bitne stvari-obavijesti-uvjeti navode, npr trajanje jamstva, boja, količina, itd..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pon 4.3.2024 8:50 (ihush).
11 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
Damir22 kaže...

 Istina.... dok se netko nije dosjetio da mu je dosta povrata, "ja samo probao, majke mi", i slicnih razloga, pa su svaku web narudzbu odlucili tretirati kao "rezervaciju", zelis to, moze, toliko kosta, jamcimo ti da ces iducih _____ (umetni vrijeme) taj proizvod, po toj cijeni moci KUPITI tamo i tamo. Nista vise.

 

Zakonito? Vjerovatno da. Posteno prema kupcu? Vjerovatno ne.

 čisto sumnjam da je zakonito svaku web narudžbu tretirati kao rezervaciju, jer je to onda isključivo izbjegavanje trgovca da poštuje regule kupovanja na daljinu

dakle, taj trgovac sam sebe izuzima iz kompletnog sustava trgovanja na daljinu i svih prava koja kupac ima u tom sustavu

 

nekako mi se ne čini da je to baš zakonito

ako se ne varam, rezervacije se odnose isključivo na robu koja je prilagođena kupcu po njegovom zahtjevu, nešto što on dodatno zahtjeva, poput primjerice dodatne opcije da gramofon bude presvučen ružičastom bojom u odnosu na osnovni model koji se inače prodaje ili modele koji imaju opciju plave i sive boje, pa onda trgovac ima pravo tretirati to kao rezervaciju jer u slučaju odustajanja kupca on to nemere prodat nikom drugom

9 mjeseci
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
picajzla0707 kaže...
Damir22 kaže...

 Istina.... dok se netko nije dosjetio da mu je dosta povrata, "ja samo probao, majke mi", i slicnih razloga, pa su svaku web narudzbu odlucili tretirati kao "rezervaciju", zelis to, moze, toliko kosta, jamcimo ti da ces iducih _____ (umetni vrijeme) taj proizvod, po toj cijeni moci KUPITI tamo i tamo. Nista vise.

 

Zakonito? Vjerovatno da. Posteno prema kupcu? Vjerovatno ne.

 čisto sumnjam da je zakonito svaku web narudžbu tretirati kao rezervaciju, jer je to onda isključivo izbjegavanje trgovca da poštuje regule kupovanja na daljinu

dakle, taj trgovac sam sebe izuzima iz kompletnog sustava trgovanja na daljinu i svih prava koja kupac ima u tom sustavu

 

nekako mi se ne čini da je to baš zakonito

ako se ne varam, rezervacije se odnose isključivo na robu koja je prilagođena kupcu po njegovom zahtjevu, nešto što on dodatno zahtjeva, poput primjerice dodatne opcije da gramofon bude presvučen ružičastom bojom u odnosu na osnovni model koji se inače prodaje ili modele koji imaju opciju plave i sive boje, pa onda trgovac ima pravo tretirati to kao rezervaciju jer u slučaju odustajanja kupca on to nemere prodat nikom drugom

 ne tretiraju svaku web narudžbu već samo kad se odabere preuzimanje u poslovnici i plaćanje u poslovnici.

8 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
picajzla0707 kaže...
 čisto sumnjam da je zakonito svaku web narudžbu tretirati kao rezervaciju, jer je to onda isključivo izbjegavanje trgovca da poštuje regule kupovanja na daljinu

dakle, taj trgovac sam sebe izuzima iz kompletnog sustava trgovanja na daljinu i svih prava koja kupac ima u tom sustavu

 

nekako mi se ne čini da je to baš zakonito

ako se ne varam, rezervacije se odnose isključivo na robu koja je prilagođena kupcu po njegovom zahtjevu, nešto što on dodatno zahtjeva, poput primjerice dodatne opcije da gramofon bude presvučen ružičastom bojom u odnosu na osnovni model koji se inače prodaje ili modele koji imaju opciju plave i sive boje, pa onda trgovac ima pravo tretirati to kao rezervaciju jer u slučaju odustajanja kupca on to nemere prodat nikom drugom

 Pa u osnovi si u pravu, medjutim, nisam previse optimistican da i tu ne postoji neki sivi print, logicko pravni paradox ili slicno, koji im omogucava tocno to.

 

Vjerovatno je najveci upitnik, a on dalje omogucava sve upitnike i razlicita tumacenja - sto se tocno smatra "sklapanje ugovora". 

 

Znaci, stavis artikl u kosaricu, platis karticom, ugovor je sklopljen. Sklopljen je van prostorija firme. Sve cisto.

 

Ali opet, praksa ponekad pokaze da se cak niti to ne smatra "ugovorom", jer, npr. trgovina ne isporuci proizvod - nema na stanju, pogresna cijena, nesto trece - jednostavno vrati novce i nikome nista. S druge strane, imas shopova gdje je navedeno kako klikanje na "naruci" predstavlja obvezu kupnje, a odustajanje od iste krsenje ugovora.... Trece trgovine se uopce ne zamaraju s time, vec jednostavno maltene sve tretiraju kao kupnju na daljinu. Cetvrte sve web narudzbe bez obzira na nacin isporuke i placanja (u poslovnici) tretiraju kao kupnju na daljinu. Peti opet suprotno, sve tretiraju kao "rezervacije".

 

E sad, tolika sarolikost tumacenja i "pravila" sigurno nije slucajna, tako da kazem, sve je to domena paradoxa i misljenja, a nekog stvarnog mehanizma koji ce drzati red i mir jednostavno nema, sve iako spomenuti postoji, na papiru.

 

A logikom stvari, jedina kupnja na daljinu bi bila ona gdje si platio nesto a da proizvod nisi ni vidio. Web shop narudzba-placanje virmanom, karticom, paypalom, pouzecem - kategorije placanja na nevidjeno. Placanje u poslovnici, vidis proizvod, mozes ga uzeti u ruke, mozes u svakom trenutku reci da si se predomislio - po toj logici nije kupnja na daljinu.

 

Nesto sto je mali OT, ali ipak se naslanja na temu "prava potrosaca".... a i dobro opisuje bas te paradoxe koje sam gore spomenuo.

 

Dakle, dana xy, mjeseca ss, godine gospodnje prosle, saljem pismo postom. A4 koverta, 80grama tezine. Placam apsolutno sve moguce opcije koje Hrvatska posta nudi, s ciljem da pismo stigne sto prije. Preporuka, express, vazno, bitno, hitno, pozurnica, povratnica, potvrda primitka, isporuciti slijedeci dan do 9 sati, dokumenti, vrijednosno pismo... znaci, ne postoji kategorija usluge koju oni nude, a da nije placena za spomenuto pismo. I to je to.

 

Mjesec dana poslije, stize mi koverta nazad, primatelj je vraca, jer ista nije isporucena na vrijeme. Po tracking broju vidim da je prvi i jedini pokusaj isporuke bio 15 dana nakon slanja, znaci, 15 dana se nitko nije potrudio isporuciti pismo, iako su placene sve moguce opcije (ovo zapamtiti, bitno je zbog daljnjeg razvoja dogadjaja). Nadalje, koverta blatnjava, izgazena cizmama, mokra, poderana.

 

Naravno, pisem prigovor. Hrvatskoj posti. I iako zakon kaze jasno i glasno da se na prigovor MORAJU ocitovati u roku od 30 dana od dana slanja (slano e-mailom, znaci nema gubljenja vremena i cekanja na isporuku),  44-ti dan dobivam odgovor pisanim putem, datum na tom "dokumentu" je 41 dan od dana zaprimanja - znaci, 11 dana su prekrsili rok koji im je zakon postavio.

 

Priznaju da je doslo do "blagog kasnjenja u isporuci" (ironicno, ili me samo zajebavaju), nude povrat placene postarine, te tri (3) iznosa placene postarine, kao nadoknadu za kasnjenje u isporuci. I naravno, napomena, mogu se zaliti komisiji koja je zaduzena za to, s uredno navedenom adresom, mailom i svim potrebnim podatcima. Logicno, pisem prigovor na njihovo rjesenje, obracam se "komisiji", ponovo navodim sve razloge, cinjenice i fakte, kao i cinjenicu da se to prvostupanjsko tijelo zalbe NIJE u zakonskom roku ocitovalo na moju zalbu.

 

Te iste podsjecam da i oni takodjer imaju 30 dana od dana zaprimanja da se ocituju.

 

38-i dan od dana slanja, stize njihov odgovor, datum - 36 dan od zaprimanja, znaci, opet nepostivanje zakona, i zakonskog roka u kojem se moraju ocitovati.

 

Ponavljaju misljenje prve odluke, ne nude nikakvo objasnjenje niti pojasnjenje, u biti, prepisuju tekst moje zalbe i samo na kraju dodaju da su utvrdili da je bilo "blago kasnjenje u isporuci". Potvrdjuju i odluku o nadoknadi - povrat placene postarine, te dodatne 3 postarine kao kompenzaciju. 

 

I sad ide najzanimljiviji dio - ta komisija, na koju te HP uputi ako nisi zadovoljan rjesenjem odjela koji se bavi reklamacijama, po njihovim rijecima - zaduzena je za rjesavanje sporova vezanih za kvalitetu usluge hrvatske poste, a kasnjenje i/ili neisporucivanje posiljke NE spada u njihovu nadleznost, jer se ne radi o "kvaliteti usluge". Nadalje, HP, po njima, se ne obavezuje na nikakve rokove isporuke, te nema propisima odredjeno kad, u kojem vremenu i slicno mora isporuciti posiljku, bez obzira sto si ti platio te neke "kvazi" usluge koje bi trebale garantirati bas to - da ce posiljka biti isporucena unutar 24, 48, 120 sati, dana, mjeseci.... Ne, oni se ne bave s time.

 

Dalje, na cinjenicu da su i jedni i drugi prekrsili zakonski rok za ocitovanje, ponavljaju mantru kako to ne "spada u kvalitetu postanskih usluga", te se oni kao komisija ne bave takvim prituzbama. I to je to.

 

Niti slova, niti rijeci, niti tocke sto dalje mozes s time, ok, jasno je kome se treba obratiti dalje, no, nakon vise od 2 mjeseca, izgubi se volja, izgubi se poanta, a to je upravo ono na sto oni i racunaju. Jer, ocigledno, u praksi su provjerili da nikakvih sankcija nema ako se ne ocituju u roku koji zakon propisuje, nikakvih sankcija nema ako naplate uslugu koju nisu odraditi, u biti, nikakvih sankcija za nista nema, jer, zahvaljujuci paradoxima, ne postoji ni obaveza da oni ista izvrse. Oni funckioniraju po principu - take my money and shut up.... Evo tebi pare, a ja ako imam srece, usluga ce biti, ako nemam nece, ali, niste vi krivi, kriv sam ja....

 

 

 

 

Its just the way of it, son. We all sell our souls sooner or later.
9 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
FakeDeath kaže...
sandokan111 kaže...

Preuzimanje u poslovnici a placanje online je uvijek bilo tretirano kao kupnja na daljinu.

 Tako je, ali naručivanje online i plaćanje u trgovini, nikada nije bilo kupnja da daljinu i tu dosta ljudi griješi

Ako je tako zasto onda pises

U svakoj trgovini narudžba je rezervacija pa čak i da si platio karticom jer i onda tvoja sredstva su rezervirana dok god trgovina ne potvrdi narudžbu tj autorizira tvoju karticu.
Isto tako da i radiš uplatu internet bankarstvom ili u pošti/banci, ništa ti ne garantira dok tvoji novci ne sjednu da će tog artikla biti više na stanju u trgovini. Niti daje neku zakonsku obavezu trgovcu da ti to moraju proizvesti/isporučiti.

Nit autorizacija mora bit instant, nit mene kao kupca interesira kad ce oni nesto autorizirat. Kad sam platio, ugovor je sklopljen na daljinu. Rekao sam vec, bila je tema, puno se pricalo, neki tu su zagovarali tezu da onog trenutka kad ti kliknes "naruci" da je ugovor sklopljen, sto naravno nije istina al vidim sad se mjenjaju teze u vezi toga opet.
Za tebe, evo ti link gdje je bila rasprava, te kako tvoja tvrdnja nije tocna naravno (a to je i jedino zasto sam se ukljucio jer nema smisla dalje raspravljat kad ovi u ministarstvu ne rade nista trenutno).
11 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
millennial kaže...

 ne tretiraju svaku web narudžbu već samo kad se odabere preuzimanje u poslovnici i plaćanje u poslovnici.

 što je opet izbjegavanje regula... jer, koja je razlika preuzimanja i plaćanja u poslovnici od preuzimanja i plaćanja pouzećem

Damir22 kaže...

 Pa u osnovi si u pravu, medjutim, nisam previse optimistican da i tu ne postoji neki sivi print, logicko pravni paradox ili slicno, koji im omogucava tocno to.

 

Vjerovatno je najveci upitnik, a on dalje omogucava sve upitnike i razlicita tumacenja - sto se tocno smatra "sklapanje ugovora". 

 

Znaci, stavis artikl u kosaricu, platis karticom, ugovor je sklopljen. Sklopljen je van prostorija firme. Sve cisto.

 jok, trenutak sklapanja ugovora na daljinu u zakonu nigdje nije definiran momentom kad ti platiš karticom, način plaćanja je potpuno nevezan uz to

uostalom, kao i gore, pitanje je - koja je razlika plaćanja pouzećem i plaćanja u poslovnici kod preuzimanja

 

dosta tu ima nejasnoća, prvenstveno zato jer mi nismo stručnjaci, no da pokušam objasniti:

neke stvari poput plaćanja definirane su drugim zakonima koji su lex generali (opći zakoni) poput zakona o obveznim odnosima i nema potrebe specificirati to u zakonu o zaštiti potrošača, a ako se definira, onda je u pravilu po tom pitanju zasebni zakon lex specialis u odnosu na opći zakon, odnosno po tom pitanju posebni zakon odstupa od općeg i u tom specifičnom slučaju ga nadjačava - kod načina plaćanja to nije slučaj jer se ne navodi posebno u zakonu o zaštiti potrošača u dijelu koji se tiče kupovanja na daljinu, što znači da trenutak plaćanja ne određuje trenutak sklapanja ugovora, JER SE UGOVOR MOŽE SKLOPITI I S PLAĆANJEM PRIJE, NAKON ILI ZA VRIJEME SKLAPANJA UGOVORA i potpuno je svaki od tih ugovora pravno jednakovrijedan za obje stranke, ne utječući na prava i obaveze koji proistječu iz ostalih regula

15 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena

-ugovor je sklopljen kad se obje strane slože oko bitnih stavki, roba-cijena, dok način plaćanja, dostave, mjesto isporuke itd nisu bitni-osnovni dijelovi tj postaju bitni tek kad ih se stavi u ugovor-uvjete..

-točno, način plačanja nije važan, kupnja na daljinu je tad u svakom slučaju, .. sklopljen ugovor, jedino što ga u ovom primjeru trgovac nazove rezervacija, a to tad nije kupnja-račun..

-u online kupnji ne postoji rezervacija, tj to je stvar sustava, automatika, pravila knjigovodstva i kako radi app-baza.. ne smiješ prodati nešto što nemaš na stanju, izdati račun.. ako je nešto prodano, tad je taj komad robe na skladištu 'rezerviran' tj više ne pripada trgovcu nego kupcu, i trgovac taj isti komad ne smije ponovo prodati.. ako ga nema, tad ne smije prodati, tad se to može nazvati rezervacija-narudžba-ponuda itd.. ali nije račun, nije ostvarena kupoprodaja..

-no i tu imamo problem, tj webshop prodaje kao posrednik prema skladištu-veleprodaji.. webshop ni nema lager-skladište, nema konkretnu robu nego prodaje kao posrednik i direktno je povezan s bazama dobavljača (kojih može biti više).. ostalo je stvar logistike, automatike.. tj umjesto starog materijalnog-fizičkog stanja, kad se roba koja nije na stanju ne smije prodati (u žargonu ići u minus).. to je sad dio koji pada na distributera, dok je webshop samo recimo frontend-app prema toj bazi odnosno bazama jer može biti više distributera iste robe-branda pa i cijene.. u dobrom sustavu je to ok, veleprodaja proda samo ono što ima na stanju, no postoji povrat, postoji potražnja za nekom robom, zamjene-kvarovi, pravo povrata .. i tad se stanja mijenjaju, ne samo planski po narudžbi prema proizvođaču-uvozu neog i prema raznim maloprodajama koje povuku robu s centralnog skladišta i vrate je iz nekog razloga kao npr povrat.. ili neplaćanje, kupac nije preuzeo dostavu itd.. tad ta roba opet dođe u stanje za prodaju, dok interno oni mogu imati nešto kao rezervacije, recimo prosječno prodaja memorije pa trgovac kao prednarudžbu-rezervaciju traži recimo 100kom svaki dan ako mu je to recimo prosječna prodaja.. ili kupac koji želi nešto fizički kupiti u trgovini traži telefonsku rezervaciju kako ne bi bespotrebno išao do trgovine i da te robe nema, npr neke boje za printer i sl. .. tad se radi rezervacija, kao i u restoranu ili apartman.. no s uslugama pravila povrata kao pologa nisu kao za robu tj izuzetci i druga pravila koja mogu biti ista i ne moraju, svaka stuka-roba-usluga može imati specifične razlike i tako se svaki konkretan ugovor-uvjet tretira-tumači ako dođe do spora.

 

-rutina, većina.. webshop, ne mora postojati fizička trgovina, adresa na koju kupac može doći.. dok se podrazumijeva da se plaća karticom, u trenutku kupnje, kao i to da je isporuka dostavom, jer to nije fizička trgovina-skladište, tj roba može biti bilo gdje, u hr, eu, kini.. dok postoji okvirni rok dospjeća pošiljke .. i tad ova situacija nije moguća, jer se plaća kupnjom, nema drugih opcija, kao i dostava, nema osobnog preuzimanja ili poslovnica za kupca i maloprodaju.. uz podsjetnik, ovo je tema 'potrošač' a to je konkretna pravna kategorija, maloprodajni kranji kupac za osobne potrebe, ne firma, ne veleprodaja, ne ostalo.. samo potrošač kao definirana riječ u ovom kontekstu i tek tad vrijedi npr pravo povrata 14 dana za kupnju na daljinu.. kupi istu stvar pravna osoba (firma) i nema to pravo (mada trgovac može ako želi prihvatiti) itd..

 

-sd, kao i ostale domaće popularne trgovine ima fizičke prostorije, maloprodaju, poslovnice.. tad postoji mogućnost raznih načina plaćanja kao i preuzimanja a svaki od tih načina mora-treba biti predviđen i usklađen sa zakonom, praovm potrošača, pri čemu trgovac nije iznad nego ispod zakona.. a ako nešto nazove rezevacija, tad je to možda stvarno rezervacija a možda način izbjegavanja zakonske obveze prema potrošaču (ne kupcu, firma-osoba..).

-zakon ne opisuje sve robe, sve trgovine, sve modele, mogućnosti.. zakon je 'samo okvir', dok se za svaki konkretan primjer može postaviti neki izuzetak ... kao suprotnost, zakon daje pravo 14 dana.. trgovac ako želi može dati pravo povrata 30 dana i to za kupnju u trgovini.. tako rade veliki trgovački lanci s recimo odjećom, oni to pravo daju, tad zakon s tim nema veze a kupac ga koristi..

 

-zašto u ovom primjeru imamo problem ili što je problem? .. kupac-potrošač još nije postao kupac, nije platio robu.. nema račun, time nema osnovu za pozivanje na taj dio zakona. No što on želi? malo zezati trgovca? uzeti-vratiti? .. igrati se? intencija zakona nije maltretiranje neke stane nego zaštita .. odnosno, ako sd to radi onako u sivoj zoni, kako bi eliminirao zakonsku osnovu povrata, tad bi nadležni to mogli upozoriti, zatražiti.. (da rade..)... no ako je kupac onaj koji želi maltretirati, tad nadležni nemaju razloga to tražiti od trgovca, dok rezervacija nema veze s tim pravima potrošača, odnosno primarno se odnosi na takve robe-usluge koje se prodaju recimo terminski, kao npr apartman-karte.. ne pc komponenta i sl. .. dok i banka ako želimo podići veću količinu novca traži najavu kako bi na vrijeme rezervirala potrebna sredstva, tj rezervacija je normalna u normalnom poslovanju.. a ovisno što je u ovoj priči srž, moguće da je to trgovački odgovor na kupce koji se žele igrati-maltretirati.. tj tako opet rade štetu nama-ostalima, koji kad nešto kupujemo to želimo kupiti, ne vraćati-igrati se i testirati zakone.. a trgovac mada po tome i 'nevin' ipak mora dobiti 'po prstima' jer je on pravna osoba koju zakon može preventivno natjerati na to.. ne može x-nepoznatog budućeg kupca, kao što ne može spriječiti da pijana osoba vozi auto.. (mada to zakon brani-kažnjava).. i samo zato može nadležna institucija tumačiti tako da trgovac nema takvo pravo, tj izbjegavanje zakona o zaštiti potrošača drugačijim nazivom kao rezervacija umjesto prodaja..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
9 mjeseci
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
picajzla0707 kaže...
millennial kaže...

 ne tretiraju svaku web narudžbu već samo kad se odabere preuzimanje u poslovnici i plaćanje u poslovnici.

 što je opet izbjegavanje regula... jer, koja je razlika preuzimanja i plaćanja u poslovnici od preuzimanja i plaćanja pouzećem

 pa mislim da je to očito, kod plaćanja pouzećem ti fizički nisi bio u trgovini i nisi imao prilike vidjeti proizvod u živo, a na tome se temelji cijela kupovina na daljinu i 14 dana za povrat. kod preuzimanja i plaćanja u trgovini trgovac može reći da to nije kupovina na daljinu, pa čak i kad se "narudžba" napravi preko webshopa, ali je preuzimanje i plaćanje u trgovini. ti tada imaš priliku vidjeti proizvod i odlučiti odgovara li ti ili ne.

8 godina
offline
Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...

tocno to, cak ni kod placanja pouzecem ti proizvod ne vidis dok ga ne platis, bas kao i kod placanja unaprijed....

 

u poslovnici vidis....zato i kazem, sve je definirano na nacin da nista nije definirano :)

Its just the way of it, son. We all sell our souls sooner or later.
Moj PC  
1 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
millennial kaže...

 pa mislim da je to očito, kod plaćanja pouzećem ti fizički nisi bio u trgovini i nisi imao prilike vidjeti proizvod u živo, a na tome se temelji cijela kupovina na daljinu i 14 dana za povrat. kod preuzimanja i plaćanja u trgovini trgovac može reći da to nije kupovina na daljinu, pa čak i kad se "narudžba" napravi preko webshopa, ali je preuzimanje i plaćanje u trgovini. ti tada imaš priliku vidjeti proizvod i odlučiti odgovara li ti ili ne.

 način dostave, bilo to preuzimanje u trgovini nakon što je ugovor sklopljne na daljinu ili poštom, plaćanje karticom ili gotovinom putem pouzeća nisu uvjet niti faktor kod kupovine na daljinu, nema trgovac tu što 'reći' da preuzimanje u poslovnici nije kupovina na daljinu

ako si sklopio ugovor na daljinu, a on nudi preuzimanje u poslovnici, onda je to njegova dodatna usluga koju može ili ne mora imati, ali ta usluga ne mijenja narav kupovine  

Damir22 kaže...

u poslovnici vidis....zato i kazem, sve je definirano na nacin da nista nije definirano :)

 ništa nije nedefinirano, regule oko trgovanja na daljinu uopće ne spominju niti način plaćanja, niti način dostave ili preuzimanja

ali to što ne spominju ne znači da je to nedefinirano u smislu da s time trgovac može samostalno tumačiti kad se primjenjuju regule trgovanja na daljinu

to što oni koriste priliku i eventualne rupe u zakonu, toga je uvijek bilo i bit će dok ne dobiju po prstima ili dok se izmjenama zakona neke stvari ne preciziraju

 

isto tako sada koriste 'rupu' u zakonu za lažne popuste, jer po zakonu ne smiju mjesec dana prije popusta dizati cijenu proizvoda, pa inspektori gledaju isključivo račune za pojedini akrtikl unazad mjesec dana i ako su unazad mjesec dana dizali cijenu artikla da bi mogli u određenom trenutku dati nekakv veći popust, koji je time lažan, plaćaju kaznu

zato sad dižu cijene mjesec i par dana prije popusta, a vjerojatno i neke druge trikove, ali to je sve lov u mutnom

 

zakon o zaštiti potrošača pokazao se potrebnim zato jer se shvatilo da je kupac slabija strana u međusobnom odnosu s trgovcem i da ga zato treba zaštititi i jer zakon o obveznim odnosima nije dovoljan, a svi oni članci istog tog zakona o zaštiti potrošača i sve promjene dosad pokazuju svu silu lopovluka kojima su trgovci varali kupce prije tog zakona i za vrijeme dok je bio manje obiman

 

nema nikakve potrebe žaliti trgovce zato jer ih pojedini kupci zajebavaju zloupotrebom prava na povrat, trgovci su i pojedinačno i grupno daleko jači od potrošača, pojedinačno jer su daleko vještiji i educiraniji o zakonima i često imaju svoje pravne službe, grupno jer njihova udruženja, lobisti i kojekakvi hok-ovi, hgk-ovi i hup-ovi daleko lakše utječu na zakonodavca da proguraju svoje interese od slabašnih i neorganiziranih udruga potrošača

 

zakon o zaštiti potrošača i njemu nadležni zakon o obveznim odnosima itekako imaju regule u kojima i trgovac ima svoja prava, a to što je njima lakše/jeftinije prebaciti neke stvari na potrošača i u tome većinom uspjevaju baš zato jer je potrošač i dalje slabija stranka, neuk, nesposoban baviti se pravnim zavrzlamama ili jednostavno nema volje za zajebanciju sa inspekcijama i pravnicima, je lov u mutnom

Poruka je uređivana zadnji put pon 4.3.2024 19:08 (picajzla0707).
8 godina
offline
Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...

i samo se vrtimo u krug, kako praksa pokazuje....

Its just the way of it, son. We all sell our souls sooner or later.
Moj PC  
2 0 hvala 0
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice