CPU ventilator bučan ?!

poruka: 18
|
čitano: 2.503
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
7 godina
offline
CPU ventilator bučan ?!

 

Bok, ekipa :)

 

Imam računalo sljedeće specifikacije:
CPU: Phenom II X4 965
GPU GTX 750
RAM: 4gb DDR3
HDD: 1TB WD blue

 

Problem je taj što je računalo od prvog dana bučno! U zadnje vrijeme je to čak i više nego inače, čak i kad ništa na njemu ne radim (nikakve igrice i programi nisu otvoreni). Čistio sam ga, neke koristi nema.

Još jedan ventilator kućišta mi je užasno bučan (Neki Coolermaster svijetleći od 60 kuna), pa bih i njega zamjenio. Zanima me koji ventilator kućišta (12x12) i ventilator procesora (dimenzije ne znam, nadam se da su univerzalne?) preporučate, a da je tiho i da valja? Po mogućnosti i da nije preskupo, do 200 kuna po ventilatoru sam spreman izdvojit :)

 

Sad sam i izmjerio brzine, ovaj bučni ventilator kućišta koji mi stoji iza se vrti na 4000 okretaja, a ventilator procesora na 5800! Sve što trenutno radim na kompjutoru je da pišem ovaj post. Drugi ventilator kućišta se vrti na 1000 okretaja, jel to normalno?

 

EDIT: Temperatura procesora je oko 40 stupnjeva, ako je bitno.

Našao sam na netu program Speed Fan i smanjio brzinu procesora i tog ventilatora na 30%, temperatura komponenti se ne diže. Je li to riješilo moje probleme ili trebam nešto što će se na 100% vrtit nečujno? :)

Poruka je uređivana zadnji put sub 28.5.2016 19:14 (daniel2809).
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
CPU ventilator bučan ?!

Kupi hladnjak za CPU: LC-cc-95 ili LC-cc-120 ako može stat u kućište.

Za kućište uzmi CoolerMaster Jetflo 120.

Poruka je uređivana zadnji put sub 28.5.2016 19:31 (nicky.sl).
Moj PC  
0 0 hvala 1
7 godina
offline
Re: CPU ventilator bučan ?!

Vjerojatno je glupo pitanje, al ne kužim se.. Kak znam ak mi paše u kućište?

10 godina
offline
Re: CPU ventilator bučan ?!
daniel2809 kaže...

Vjerojatno je glupo pitanje, al ne kužim se.. Kak znam ak mi paše u kućište?

 Po dubini, koliko ima od cpu-a do bočne stranice?

Reci koje kućišta imaš il ga uslikaj pa da vidim.

14 godina
offline
CPU ventilator bučan ?!

Najbolje pogledaj u specifikacijama kučišta koje imaš ako je neko brendirano pa ti tamo piše pod cpu height koliku visinu hladnjaka podržava.

 
0 0 hvala 1
7 godina
offline
Re: CPU ventilator bučan ?!

Jel taj Jetflo zbilja tiši? :) Imam sad neki Cooler Masterov (na slici, na stražnjoj strani) i taj mi trenutno živce pili.

Kućište je neko Cooler Master, al ne znam model...

Evo slike :)

 

Nešto me vodi neka ideja overclockati procesor, jel sam uz ona CC-LC ventilator bez brige ako se upustim u to? :)

I hvala vam dosad!

Poruka je uređivana zadnji put sub 28.5.2016 19:49 (daniel2809).
9 godina
offline
Re: CPU ventilator bučan ?!
nicky.sl kaže...

Kupi hladnjak za CPU: LC-cc-95 ili LC-cc-120 ako može stat u kućište.

Za kućište uzmi CoolerMaster Jetflo 120.

 Pa zašto jetflo?! Ja san uzea jedan i nevjerojatno je bućan, sa fan controllerom ga držim na 1000rpm. Do te brojke je ok ali iznad heheheh.... kuća odzvanja.

RAMPAGE
7 godina
offline
Re: CPU ventilator bučan ?!
Toni RAZOR kaže...
nicky.sl kaže...

Kupi hladnjak za CPU: LC-cc-95 ili LC-cc-120 ako može stat u kućište.

Za kućište uzmi CoolerMaster Jetflo 120.

 Pa zašto jetflo?! Ja san uzea jedan i nevjerojatno je bućan, sa fan controllerom ga držim na 1000rpm. Do te brojke je ok ali iznad heheheh.... kuća odzvanja.

 Tako sam imao osjećaj neki :D Možda CoolerMaster Silentio?

Poruka je uređivana zadnji put sub 28.5.2016 20:01 (daniel2809).
10 godina
offline
Re: CPU ventilator bučan ?!

Jetflo dolazi s dva adaptera za smanjivanje brzine tako da može bit totalno bešumam uz zadovoljavajuće performanse.

Neznam koje je to kućište al čini mi se da će LC-cc-120 stat (košta oko 170kn) i s njim ćeš moć i kloknut cpu.

LC-cc-95 staje sigurno ali nije baš sposoban za neki klok on je više za tišinu namjenjen.

12 godina
odjavljen
offline
CPU ventilator bučan ?!

Ili najjednostavnije kupi regulator vrtnje ventilatora (potencionetar) i sam podešavaj brzinu ovisno o temperaturi ili kupi onaj koji će to raditi umjesto tebe. A što se tiče ventilatora za CPU imaš u biosu opciju da se vrtnja regulira ovisno o temperaturi.

 
0 1 hvala 0
7 godina
offline
Re: CPU ventilator bučan ?!

Za smanjivanje buke ili baš brzine? Ako je brzina u pitanju, nisam siguran da kužim onda u čemu je stvar..

Jeje, već sam ga našao u Prosatu za te novce, hvala ti :)

 

Inače, ako overclockam procesor, jel moguće da imam problema s napajanjem il je to nepovezano?

7 godina
offline
Re: CPU ventilator bučan ?!
formula1live kaže...

Ili najjednostavnije kupi regulator vrtnje ventilatora (potencionetar) i sam podešavaj brzinu ovisno o temperaturi ili kupi onaj koji će to raditi umjesto tebe. A što se tiče ventilatora za CPU imaš u biosu opciju da se vrtnja regulira ovisno o temperaturi.

 I to sam probao sad u biosu, al je i dalje glasno. A što se tiče ovog potenciometra, volio bih rađe imaš nešto tiho što će radit po potrebi i mislit umjesto mene :D

10 godina
offline
Re: CPU ventilator bučan ?!
daniel2809 kaže...

Za smanjivanje buke ili baš brzine? Ako je brzina u pitanju, nisam siguran da kužim onda u čemu je stvar..

Jeje, već sam ga našao u Prosatu za te novce, hvala ti :)

 

Inače, ako overclockam procesor, jel moguće da imam problema s napajanjem il je to nepovezano?

 Smanjivanjem brzine se uzročno-posljedično smanjuje i buka.

7 godina
offline
Re: CPU ventilator bučan ?!

Ok, jasno, al zar ne postoji nešto tog ranga što će radit brzo i bit tiho? Mislim, ako se na Jetflou smanji brzina, hoće on biti efikasan? Jer mogu softverski i sadašnjem ventilatoru smanjiti brzinu...

10 godina
offline
Re: CPU ventilator bučan ?!
daniel2809 kaže...

Ok, jasno, al zar ne postoji nešto tog ranga što će radit brzo i bit tiho? Mislim, ako se na Jetflou smanji brzina, hoće on biti efikasan? Jer mogu softverski i sadašnjem ventilatoru smanjiti brzinu...

 Dovoljno efikasan za izbacivat zrak iz kućišta

12 godina
odjavljen
offline
CPU ventilator bučan ?!

Velika brzina i tišina ne idu baš skupa. Imaš silent ventilatore ali oni se vrte na malim brzinama, ono što ćeš ti baš i dobiti potenciometrom.

 

Što se tiče CPU brzine ona bi trebala biti manja ako je temperatura na 40%. Možda glupo pitanje, da li si ventilator za CPU dobro spojio na matičnu (4 pin utor)? Jer ako ti matična na može sama regulirati brzinu/napon na ovom ventilatoru ( ako pretpostavimo da je ispravan ) postoji velika vjerojatnost da će ti se i novi ventilator/hladnjak koji ćeš kupiti isto vrtjeti na max brzini.

 
0 1 hvala 0
11 godina
offline
Re: CPU ventilator bučan ?!
daniel2809 kaže...
Toni RAZOR kaže...
nicky.sl kaže...

Kupi hladnjak za CPU: LC-cc-95 ili LC-cc-120 ako može stat u kućište.

Za kućište uzmi CoolerMaster Jetflo 120.

 Pa zašto jetflo?! Ja san uzea jedan i nevjerojatno je bućan, sa fan controllerom ga držim na 1000rpm. Do te brojke je ok ali iznad heheheh.... kuća odzvanja.

 Tako sam imao osjećaj neki :D Možda CoolerMaster Silentio?

 uzmi taj, jer je i na maks okretajima puno tiši od većine drugih ventova u klasi

7 godina
offline
Re: CPU ventilator bučan ?!
formula1live kaže...

Velika brzina i tišina ne idu baš skupa. Imaš silent ventilatore ali oni se vrte na malim brzinama, ono što ćeš ti baš i dobiti potenciometrom.

 

Što se tiče CPU brzine ona bi trebala biti manja ako je temperatura na 40%. Možda glupo pitanje, da li si ventilator za CPU dobro spojio na matičnu (4 pin utor)? Jer ako ti matična na može sama regulirati brzinu/napon na ovom ventilatoru ( ako pretpostavimo da je ispravan ) postoji velika vjerojatnost da će ti se i novi ventilator/hladnjak koji ćeš kupiti isto vrtjeti na max brzini.

 E sad, nisam ga ja sastavljao... Al znam da je ko nov bio puno tiši (mada je za moj pojam i dalje bilo glasno). Sad ga stavio u biosu na Automatic, odnosno da uključi najjaču brzinu (Level 9) tek kad temperatura procesora dođe do 50 stupnjeva, a na istu temperaturu sam namjestio i onaj bučan ventilator u kučištu, al na Level 6. Vidjet ću kako će se ponašat kad pokrenem neku igricu, al vjerujem da ću kupit predložene ventilatore, hvala svima :)

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice