Kada će procesori raditi procesore?

poruka: 21
|
čitano: 2.065
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
neaktivan
offline
Kada će procesori raditi procesore?

Evo jedne teme za pozabavit se špekulacijama Namigiva  Naime, već prije nekoliko godina kad sam se počeo baviti distribuiranim računarstvom kao konceptom i općenito malo čitati stvari o super-računalima, palo mi je na pamet kako će jednoga dana kada procesori budu dovoljno snažni biti moguće (uz dovoljno dobar software naravno) da putem složenog ekspertnog sustava i umjetne inteligencije procesori počnu dizajnirati sami sebe tj. naprednije verzije sebe. Ne vidim zašto tako nešto ne bi bilo moguće kada se već danas vrše raznorazni proračuni za nove genetski modificirane biljke i ljekove za razne bolesti, te se simulira ponašanje i reakcije proteina u raznim uvjetima. 

Zamislite samo koliko bi ekipe iz čitavog svijeta doniralo svoj 'CPU time' za vršenje proračuna koji bi doveli do bržih, snažnijih i jeftinijih procesora Belji se  (ako gledamo stvar sa perspektive distribuiranog računarstva)

 

Na stranu sada hoće li to biti projekt za milijune CPU-ova (distribuirani) ili projekt 'unutar kuće' (vjerojatnija opcija), zanima me što mislite za koliko vremena (ako ikad) će tako nešto biti moguće?

 

Share your thaughts...

 

Intel Core2 Duo E8400 6MB, 4GB OCZ Gold 800Mhz, Gainward GF8800GTS 640MB, Gigabyte X38-DS4 Ultra Durable 2
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Kada će procesori raditi procesore?

gledajući na to kako IT napreduje u zadnje vrijeme...hm...za 7-8 godinaSmijeh

16 godina
protjeran
offline
Kada će procesori raditi procesore?

Slažem se, mislim da će se to dogoditi vrlo skoro. Računala postaju sve pametnija iz dana u dan.

Matična: Asus M2N-E Procesor: AMD Athlon 4000+ X2 (2.00GHz) Grafička: Nvidia GeForce 8600 GT HDD: 160 GB RAM: 2 GB
Poruka je uređivana zadnji put sub 7.6.2008 11:49 (HappyD).
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Kada će procesori raditi procesore?
Ja se baš tome i ne radujem.Ako računala budu pametnija i jača od ljudi,slijedit će terminator doba ono u budućnosti.Postat ćemo robovi hrpe metala.To bi se moglo dogodit kada se usavrše nanoboti.
nije sramota pasti,sramota je ne dići se.
16 godina
neaktivan
offline
Kada će procesori raditi procesore?

Da ti iskreno kažem, procesorska snaga je i danas dovoljna da bi se takvo nešto napravilo. Nažalost ovdje, kao i u većini slučajeva, softver kasni za hardverom. Da bi se to napravilo, potreban je dosta jak algoritam (recimo genetski ili neki drugi tip heurističkog algoritma) koji bi pronalazio najbolje ili najoptimalnije rješenje za zadane parametre koji su nam važni (npr. u slučaju dizajniranja procesora bi to bilo: brzina izračuna kalkulacija, kompleksnost izvedbe i proizvodnje, potrošnja energije itd...) a radio bi nad ogromnim skupom varijabli koje označavaju neki parametar tog procesora koji se dizajnira. Naravno, da bi se takav algoritam brže izvršavao na bržim računalima, ali najvažnije je ipak naći algoritam koji rješava zadani problem a da nije baš neki brute-force tip jer takvi algoritmi imaju najmanje koristi pri povećanju procesorske snage koju imaju na raspolaganju, tj. svejedno su spori. 

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Kada će procesori raditi procesore?
pako kaže...
manic kaže...

Da ti iskreno kažem, procesorska snaga je i danas dovoljna da bi se takvo nešto napravilo. Nažalost ovdje, kao i u većini slučajeva, softver kasni za hardverom. Da bi se to napravilo, potreban je dosta jak algoritam (recimo genetski ili neki drugi tip heurističkog algoritma) koji bi pronalazio najbolje ili najoptimalnije rješenje za zadane parametre koji su nam važni (npr. u slučaju dizajniranja procesora bi to bilo: brzina izračuna kalkulacija, kompleksnost izvedbe i proizvodnje, potrošnja energije itd...) a radio bi nad ogromnim skupom varijabli koje označavaju neki parametar tog procesora koji se dizajnira. Naravno, da bi se takav algoritam brže izvršavao na bržim računalima, ali najvažnije je ipak naći algoritam koji rješava zadani problem a da nije baš neki brute-force tip jer takvi algoritmi imaju najmanje koristi pri povećanju procesorske snage koju imaju na raspolaganju, tj. svejedno su spori. 

 koji ste vi štreberi kak vam se da toliko pisati ja najviše kaj sam napisao bila su 4 reda
 Kad ti mozak samo toliko i može apsorbirati (4 reda max.)
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Kada će procesori raditi procesore?
manic kaže...

 Kad ti mozak samo toliko i može apsorbirati (4 reda max.)
 manic daj banaj tog spamera paka ovo mu je već 9 acc
Asus M2N-E Athlon 3800+ RAM 1GB Hitachi 160 GB GeForce 7600 GT
16 godina
neaktivan
offline
Kada će procesori raditi procesore?

jel ne bi računala prvo sama trebala početi pisati software?

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Kada će procesori raditi procesore?
dado2 kaže...

gledajući na to kako IT napreduje u zadnje vrijeme...hm...za 7-8 godinaSmijeh

 Ali, i ako se dogodi u slijedecih 7-8 godina, tesko da cemo mi (obicni kucni korisnici) imati neke koristi od toga, bit ce nevjerovatno skupo. Tako da ja to procjenjujem na nekih 11 godina, 3 mjeseca, 13 dana i 5 sati.. xD
You cannot change your fate, no man can...
16 godina
neaktivan
offline
Kada će procesori raditi procesore?

Ja to bas nebi volio..ipak je to na covjeku da radiCool

 
0 0 hvala 0
16 godina
protjeran
offline
RE: Kada će procesori raditi procesore?
unknown kaže...
Ja se baš tome i ne radujem.Ako računala budu pametnija i jača od ljudi,slijedit će terminator doba ono u budućnosti.Postat ćemo robovi hrpe metala.To bi se moglo dogodit kada se usavrše nanoboti.
 Ne radujem se ni ja. Ti SF filmovi o porobljivanju čovječanstva zaista i nisu toliko daleki...
Matična: Asus M2N-E Procesor: AMD Athlon 4000+ X2 (2.00GHz) Grafička: Nvidia GeForce 8600 GT HDD: 160 GB RAM: 2 GB
16 godina
neaktivan
offline
Kada će procesori raditi procesore?

a cujte

jbg sve napreduje

al kompovi nebuju nikad pametniji od nas jerbo ak ti zaj***es recimo s brojevima u kalkulator zaje***at ce te i on(desavalo se na testovima iz mat i fiz)

kad su izmislili kompove 80-tih mislili su da bu danas onak kak mi mislimo da bu za 7-8 godina

ja imam jednu velku teoriju koja bi mogla sve rijesit

SVE JE RELATIVNO

i nisam ja tu recenicu uzo od einsteina nego je on to uzo od mene

jasno?????????????

 

 

 

ne dirajte mi teoriju

Psssssst Zecovi spavaju
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Kada će procesori raditi procesore?

E - ono sto je Manic rekla.

 

Jedno Blue Gene II računalo dovoljno je za takve kompleksne opperacije,ali je potrebno razvit algoritam samoučenja i umjetnog IQ.Treba npr. kompu reć da ako je pod a)kocka b)trokut da će pod c bit krug.To je samo jedan mali i vrlo jednostavni dio kompleksnosti ljudskog mozga,a kada bi mogli razviti računalo(software) koji je sposoban razmišljati i donositi odluke značilo bi da smo stvorili život.

 

Moj zaključak na kraju svega jest da je moguce da racunalo radi samo zadane zadatke,ali ne i da samo stvara nove stvari i logički zaključuje(što je ključ u razvijanju novih tehnologija)

Universe and human stupidity are only things that are infinite.I'm not sure about universe - Albert Einstein
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Kada će procesori raditi procesore?
Zippo kaže...

E - ono sto je Manic rekla.

 

Jedno Blue Gene II računalo dovoljno je za takve kompleksne opperacije,ali je potrebno razvit algoritam samoučenja i umjetnog IQ.Treba npr. kompu reć da ako je pod a)kocka b)trokut da će pod c bit krug.To je samo jedan mali i vrlo jednostavni dio kompleksnosti ljudskog mozga,a kada bi mogli razviti računalo(software) koji je sposoban razmišljati i donositi odluke značilo bi da smo stvorili život.

 

Moj zaključak na kraju svega jest da je moguce da racunalo radi samo zadane zadatke,ali ne i da samo stvara nove stvari i logički zaključuje(što je ključ u razvijanju novih tehnologija)

 e ovo kaj si ti reko je zastrasujucei je
'sposoban razmišljati i donositi odluke značilo bi da smo stvorili život.'
nemoj to ni u ludili rec
sry kaj nagadjam(BEZ UVREDE SVIM PRIPADNICIMA BILO KOJE VJERE)
mi nemremo stvorit zivot
to ti mora bit jasno bio ti vjernik ili ne
to moze samo priroda(ili Bog(ciji on god bio)
Boga sam stavio na drugo mjesto jer ima ljudi koji ne vjeruju no to nije tema
ovo je jedna vrlo po meni glupa i nepromisljena recenica

 

Psssssst Zecovi spavaju
16 godina
neaktivan
offline
Kada će procesori raditi procesore?

Poanta je bila da smo stvorili oblik života 'life form', a ne život kao takav Namigiva  ali ok.

Kada bi zaista bilo moguće da neki 'umjetni mozak' počne sam učiti i nadiđe svoj originalni program, što bi to onda bilo? Rođenje tj. kreacija novog oblika svijesti što ne? Samo nema panike.. još je tehnologija svjetlosnim godinama do tak nečega Neodlučan

 

Intel Core2 Duo E8400 6MB, 4GB OCZ Gold 800Mhz, Gainward GF8800GTS 640MB, Gigabyte X38-DS4 Ultra Durable 2
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Kada će procesori raditi procesore?

Računala nikada neće moći raditi po svojoj volji nego samo ono što mu je zadano i što je programirano, to bi značilo da bi računala postala bića što je nemoguće

92% tinejđera sluša turbo folk. Ako si ti među onih 8% koji još uvijek slušaju pravu glazbu kopiraj si ovo u potpis.
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Kada će procesori raditi procesore?

A što kada se ekspertni sustavi razviju do te mjere da ljudski eksperti neće više moći to pratiti i imati sva ta kombinirana znaja iz pojedinih podrućja, te ih ogromnom brzinom primjenjivati i kombinirati na neke nove probleme? Možda će upravo neki takav ekspertni sustav biti zadužen za dizajniranje i proizvodnju novih vrsta procesora i čipovlja svih vrsta.. 

 

Intel Core2 Duo E8400 6MB, 4GB OCZ Gold 800Mhz, Gainward GF8800GTS 640MB, Gigabyte X38-DS4 Ultra Durable 2
16 godina
neaktivan
offline
Kada će procesori raditi procesore?

Sto bi bilo kad bi bilo..mozemo se tako vrtit u nedogled..zivi bili pa vidjeliCool

 
0 0 hvala 0
16 godina
protjeran
offline
Kada će procesori raditi procesore?

A kad ce graficke pocet proizvodit graficke?

Lol

http://s1.ba.gladiatus.org/game/c.php?uid=62731 Klikni puno ces mi pomoci!Server 1.
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Kada će procesori raditi procesore?
natan13 kaže...

A kad ce graficke pocet proizvodit graficke?

Lol

 To ti je ista stvar - GPU/CPU jedno i drugo je procesor Smijeh
Intel Core2 Duo E8400 6MB, 4GB OCZ Gold 800Mhz, Gainward GF8800GTS 640MB, Gigabyte X38-DS4 Ultra Durable 2
16 godina
neaktivan
offline
RE: Kada će procesori raditi procesore?
Dado_ZG78 kaže...

Poanta je bila da smo stvorili oblik života 'life form', a ne život kao takav Namigiva  ali ok.

Kada bi zaista bilo moguće da neki 'umjetni mozak' počne sam učiti i nadiđe svoj originalni program, što bi to onda bilo? Rođenje tj. kreacija novog oblika svijesti što ne? Samo nema panike.. još je tehnologija svjetlosnim godinama do tak nečega Neodlučan

 

 
Ali ipak sama pomisao na to da bi nekad mogli stvoriti UI koji ce moci samostalno misliti je prilicno zastrasujuca. Sjetim se filma od prije 12-13godina "Screemers" i onda me pocme hvatati jeza. Kad pocmu samostalno razmisljati koliko ce im trebati da im se po glavi pocme vrtiti misao kako im mi (ljudi) vise netrebamo....

BORN kaže...

Računala nikada neće moći raditi po svojoj volji nego samo ono što mu je zadano i što je programirano, to bi značilo da bi računala postala bića što je nemoguće

 
To nije istina. Cak i ova obicna maderfakerska kucna racunala imaju svoj "mozak" pa nece da rade kako im se kaze nego kako oni to hoce. A zamisli kad se tamo neki znanstvenik sumljivog morala uhvati pisanja tko zna kakvog koda i taj isti kod bude sjeme UI koja ce poceti stvarati slicne i bolje od sebe...

Koji sam ja paranoik... Brrr... I see death peoples... hehehe
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice