Donosenje komponenata iz amerike

poruka: 13
|
čitano: 2.368
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
8 godina
neaktivan
offline
Donosenje komponenata iz amerike

Poz, kupio sam 4 komponente u americi i sad gledam hoce li biti problem donjeti ih. Imam sestru s drzavljanstvom americkim i sad me zanima jel se moze njoj naplatit carina ili pdv kad bi donosila cpu,gpu,mobo,rame ? 

11 godina
offline
Re: Donosenje komponenata iz amerike
RagesWhenLags kaže...

Poz, kupio sam 4 komponente u americi i sad gledam hoce li biti problem donjeti ih. Imam sestru s drzavljanstvom americkim i sad me zanima jel se moze njoj naplatit carina ili pdv kad bi donosila cpu,gpu,mobo,rame ? 

 Da li ima samo americko drzavljanstvo? u biti skroz nebitno, naplatit ce joj se bez obzira koje drzavljanstvo ima....

8 godina
neaktivan
offline
Re: Donosenje komponenata iz amerike

bili bi joj naplatili ako bi npr donjela sve bez kutije? i sto bi naplatili carinu ili samo pdv , ili obadvoje ? 

+ kad bih ona dosla iz frankfurta u zagreb bili bi jos gledali stvari ?

 

Poruka je uređivana zadnji put pon 25.5.2015 14:01 (RagesWhenLags).
11 godina
offline
Re: Donosenje komponenata iz amerike
RagesWhenLags kaže...

bili bi joj naplatili ako bi npr donjela sve bez kutije? i sto bi naplatili carinu ili samo pdv , ili obadvoje ? 

 a gle, sreca, mozda prode, mozda ne prode, ali ipak ne bih o tome... e nisam ti sto posto siguran, ali cini mi se da ti oba dvoje naplate.

15 godina
offline
Re: Donosenje komponenata iz amerike

-osobno možeš prenjeti bez ikakvih pitanja npr notebook, bez puno pitanja (prešutno se tolerira), dovoljno da je izvađen iz ambalaže.. pa i upakirano mogu propustiti, jer cilj aviokontrole nije naplata carine nego kontrola i sigurnost.

-za sve se može naplatiti carina, tj ako su osobne stvari tad ih se popiše i moraju se ponovo iznjeti van, npr nakit i sl.

-u slučaju kad su to dijelovi to je logičnije naplatiti, ali mogu te pustiti, da npr nosiš više CPUa tad bi to bilo 'za prodaju'.. pojedinačno i dalje može biti običan poklon i mogu te pustiti. (ali ne moraju).

-takvu kupnju i moguće plaćanje PDVa trebaš računati prije kupnje, sad i ako platiš vjerojatno da će cijena biti niža nego kupnja takve kopmonente kod nas.. ali i problem cjenika, jer se za osnovu uzima domaći cjenik. Tako neki USA CPU može biti 100$, kod nas možda 200$..

-btw, nema carine nego carinski troškovi, PDV bi se u pravilu uvjek morao naplatiti. Vrlo lako ispadne neisplativo kad uračunaš garanciju i sl.

-ako se želi platiti s 'pravom' cijenom kao osnovicom tad se mora imati u originalnoj ambalaži s računom (i tad možda prihvate cifru za obračun), ali to tad moraš odmah prijaviti, tražit.. ne čekati da oni pronađu jer je tad pokušaj švercanja i plaćaju se carinske 'kazne' (neprijavljivanje je carinski prekršaj)... Pošto ugl dozvoljavaju, bolje je ići na 'ljudskost' i nadati se prolasku bez plaćanja, ali sve iznad 150kn se može naplatiti. Kod putovanja avionom je i sama prtljaga problem/trošak + obavezan pregled, ako je izvađeno iz ambalaže zbog veličine kutije i pakiranja tad ti račun ne moraju priznati (i po zakonu je jedini relevantan domaći cjenik, +smisao je zaštita domaćeg trgovca). Autom bi npr na sicu prenio sve potrebno bez puno pitanja (ne skrivajući). Lakše bi prošao kompletan PC/notebook nego dijelovi.

 

edit: presjedanje u npr frankrutu je sporedno, to je samo tranzit.. jer smo sad EU a USA je 'verificirana' strana.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pon 25.5.2015 14:06 (ihush).
8 godina
neaktivan
offline
Re: Donosenje komponenata iz amerike

znaci najbolja stvar ponjeti komponente u kutijama i s racunom i ako treba platit pdv 25%?, i pdv-om ispadne dosta jeftinije. Sad me samo to naplacivanje po domacem cijeniku smeta.  Ali npr kako ce oni znat da ona donosi stvari iz amerike , jer ce ona doci kroz njemacku , a na komponente kupljene u njemackoj se neplacaju dodatni troskovi ?

Poruka je uređivana zadnji put pon 25.5.2015 14:21 (RagesWhenLags).
15 godina
offline
Re: Donosenje komponenata iz amerike
RagesWhenLags kaže...

znaci najbolja stvar ponjeti komponente u kutijama i s racunom i ako treba platit pdv 25%?, i pdv-om ispadne dosta jeftinije. Sad me samo to naplacivanje po domacem cijeniku smeta.

- upravo zato se ne isplati.. + garancija. Isplati se samo za topmodele (jer je ipak USA proizvođač s najnižom cijenom na svom tržištu). Top modeli pak imaju visoku cijenu, na to kad dodaš poreze ispadne 'gadno' (nikako jeftino) ali moguća je ušteda. Teoretski moguće je i skuplje nego kod domaćeg distributera, jer npr tvoji troškovi (avio+carina) nisu tako optimalni kao kontejner robe/količina.. jeftinije je samo kad ne platiš te troškove/poreze. Čisto teoretski bi te tad moralo ispasti skuplje.

 

Nadaj se prolasku bez plaćanja... realno, što je veća cifra veća je i šansa de te neće pustiti..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
8 godina
neaktivan
offline
Re: Donosenje komponenata iz amerike

Evo rjesio sam problem http://www.carina.hr/Carina/InformacijeFizicke.aspx#P1 smiju se nositi stvari zracnim prijevozom u nekomercijalne svrhe do 3200kn bez nadoplata raznih. Jedina stvar sto cu onda morat cekat graficku jos mjesec dana :/ , i biti na integriranoj do tad -.- .

15 godina
neaktivan
offline
Re: Donosenje komponenata iz amerike
kicmabrajker kaže...
RagesWhenLags kaže...

Poz, kupio sam 4 komponente u americi i sad gledam hoce li biti problem donjeti ih. Imam sestru s drzavljanstvom americkim i sad me zanima jel se moze njoj naplatit carina ili pdv kad bi donosila cpu,gpu,mobo,rame ? 

 Da li ima samo americko drzavljanstvo? u biti skroz nebitno, naplatit ce joj se bez obzira koje drzavljanstvo ima....

 Nemože nitko naplatit carinu i porez stranom državljaninu. Čak i da ima Hr državljanstvo a USA prebivalište nemože joj se naplatit carina i pdv.

15 godina
offline
Re: Donosenje komponenata iz amerike

ako si oko tih granica 90% da bi prošlo bez problema.. pa i ideja da prođe bez RAMa ili CPU u MBO.. pa ostanu samo MBO i VGA za pokazivanje.

smisao kontrole je crno tržište i sigurnost.. osobne stvari i pokloni prolaze (nema više slovenaca..) dok za npr frankfurt postoji opasnost provjere jer je ulaz u EU mada iz USA jer je trenutno neka runda pregovora USA-EU pa kontrola može biti 'represivna'...

 

ja bi prošao s daleko većom vrijednosti (ali uvjek imam i svoje računalo..) osim ako ne naiđem na frendove koji me tad onako frendovski izmaltretiraju.. a ne smiješ im vratiti istom mjerom jer su ipak na službenom mjestu.

 

+ svaki put postoji mogućnost carinjenja.. to su stvari koje konkretan carinik odlučuje, manje su važni pravilnici tj dali je 3.200 i sl granica. Obično prođe.. tek da se ne iznenadiš ako ne prođe. Nitko ne piše žalbu za takve stvari...

 

zeroname kaže...
..

 Nemože nitko naplatit carinu i porez stranom državljaninu. Čak i da ima Hr državljanstvo a USA prebivalište nemože joj se naplatit carina i pdv.

 -svašta. Carine i porezi su stvar robe, ne državljanstva.. a količina i vrijednost su kriteriji, ne državljanstvo. Papiri, tranzit itd. su samo način kako proći, osobne stvari se vraćaju s turistom.. npr mewerstojer.. tad robu iznosiš i to poštambilja carina.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pon 25.5.2015 17:14 (ihush).
15 godina
neaktivan
offline
Re: Donosenje komponenata iz amerike
ihush kaže...

ako si oko tih granica 90% da bi prošlo bez problema.. pa i ideja da prođe bez RAMa ili CPU u MBO.. pa ostanu samo MBO i VGA za pokazivanje.

smisao kontrole je crno tržište i sigurnost.. osobne stvari i pokloni prolaze (nema više slovenaca..) dok za npr frankfurt postoji opasnost provjere jer je ulaz u EU mada iz USA jer je trenutno neka runda pregovora USA-EU pa kontrola može biti 'represivna'...

 

ja bi prošao s daleko većom vrijednosti (ali uvjek imam i svoje računalo..) osim ako ne naiđem na frendove koji me tad onako frendovski izmaltretiraju.. a ne smiješ im vratiti istom mjerom jer su ipak na službenom mjestu.

 

+ svaki put postoji mogućnost carinjenja.. to su stvari koje konkretan carinik odlučuje, manje su važni pravilnici tj dali je 3.200 i sl granica. Obično prođe.. tek da se ne iznenadiš ako ne prođe. Nitko ne piše žalbu za takve stvari...

 

zeroname kaže...
..

 Nemože nitko naplatit carinu i porez stranom državljaninu. Čak i da ima Hr državljanstvo a USA prebivalište nemože joj se naplatit carina i pdv.

 -svašta. Carine i porezi su stvar robe, ne državljanstva.. a količina i vrijednost su kriteriji, ne državljanstvo. Papiri, tranzit itd. su samo način kako proći, osobne stvari se vraćaju s turistom.. npr mewerstojer.. tad robu iznosiš i to poštambilja carina.

 Jel ti čuješ šta ti pričaš. Nemožeš stanom državljaninu naplatiti carinu i pdv. To ti je isto kao sa porezom. Pogotovo ako kaže da je u tranzitu onda pogotovo naplaćivanje carine otpada.

15 godina
offline
Re: Donosenje komponenata iz amerike
zeroname kaže...
.. ako kaže da je u tranzitu onda pogotovo naplaćivanje carine otpada.

 -da. (razmisli..).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
offline
Donosenje komponenata iz amerike

Uvijek mi je to bilo fascinantno...

 

Što ako imam pun kofer svoje dizajnerske odjeće koja "vrijedi" tisuće dolara, svoj macbook od 3000 eura, iPhone od swarowskih kristala i dijamantne naušnice i prsten od 40 000$?

 

Mislim da to nitko na aerodromu nebi ni obraćao pažnju... Tko bi išao provjeravat jel to pravi nakit i koliko košta odjeća točno ta....

 

Al za 2-3 komponente naravno da će zezat... Možda nosim svoje komponente sa sobom jer ću ih koristiti u toj državi i ostavit ću ih tu jer imam dvije nekretnine, jednu u USA i jednu u RH...

 

Razumijem da ako netko potrpa 15 procesora u kofer i ide ih prenesti, no ako netko ima par komponenti ili nekih drugih "poklona" mislim da se oko toga nebi trebala raditi problemi.

Poruka je uređivana zadnji put pon 25.5.2015 17:38 (lllnuclearlll).
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice