Grijanje cca 60m2 trebam pomoc

poruka: 22
|
čitano: 42.416
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
10 godina
offline
Grijanje cca 60m2 trebam pomoc

Krenuo sam u renoviranje gornje etaze navedeno velicina 56m2 zaokruzimo 60 nebitno za sada na katu imam malu pec koja odlicno zagije sobu ako bi ostavio otvoreno i puno ubacivao i hodnik se zagrije ali ostale dvije sobe bas i ne dobiju pa bi ove godine uzimao nesto jace s obzirom da sam na vi s tim trebam pomoc volio bi ugradbeni kamin ali msm da mi on nebi mogao zagrijati toliki prostor s obzirom da imam drvene prozore oko njih sam postavio u dvije sobe stiropol a trecu sam cjelu oblozio stiropolom u toj sobi je fisko stavit brodski pod dok je u drugoj parket a namjeravao sam staviti u trecu isto brodski pod a u hodnik plocice nadam se da ce da sam naveo dosta detalja :)

Bero
13 godina
neaktivan
offline
Grijanje cca 60m2 trebam pomoc

Ako je kat, znači dolje se grije?
Onda po meni centralno na pelete.

Staviš peć di ti je ta ako je dimnjak OK i ta soba ti je zagrijana. Po ostatku etaže razvučeš radijatore i uživaš. I još možeš toplu vodu ako nemaš.

Ne predaj se nikada osim kad moraš - Grunf
10 godina
offline
Re: Grijanje cca 60m2 trebam pomoc

Radi se o gornjoj etazi tako da bi se samo ona grijala znaci kamin nista i koliko bi centralno trebalo biti jako ??

 

Bero
13 godina
neaktivan
offline
Grijanje cca 60m2 trebam pomoc

Peć od 9-14 kW uvrh glave.

Opet, zavisi koliko radijatora i kakav je layout etaže.

 

 

Ne predaj se nikada osim kad moraš - Grunf
12 godina
neaktivan
offline
Grijanje cca 60m2 trebam pomoc

Jel imas na tavanu kakvu termoizolaciju?
To bi ti puno znacilo,ako imas naravno jer zapravo sva toplina odeee goreee, takoder je bitna visina te etaže,al uzeo sam u obzir onih nekih stanardnih 270cm.

 

Ali kolega ti je sve tocno rekao ,,,dosta ti je tih nekih 15-ak kilovati ...ali oept moje razmisljanje je ako vec uzimas bolje uzet malo jacu pa ga pogonit u pola snage pogotovo ako je rijec o centralnom grijanju...
npr ja prostor od 60kvadrata (dvije sobe po 30 bez izolacije s tim da je spaker-kotao u jednom) grijem sa spakerom na centralno od 23kw...
I naravno uz suha dra lagano u pola snage ga grijem...

 

Al opet ovisi što želiš...
U vezi peleta neznam ... cuo sam neke price da su peleti štetni,tj da prilikom izgaranja oni zrak što ga peć baca da ima u sebi neke stetne cestice ... o tome na netu nista nisam nasao pa stvarno neznam...

Takoder ovisi di zivis s koliko novca raspolazes itd ... takoder struja je najjeftinji energent al opet kako ko voli ...

 

Ako si u nekom selu gdje tijekom burnih dana zna nestat struje(kad je bura onda je i hladno) onda ti ne preporucam pelet jer ces se smrznutii hehehe ...
Drva-jeftino al opet malo nuredno ...

nakraju stto ti mogu reci ..ovisi o tvojim mogucnostima i zeljama ...

Ali po meni opet nekako najbolji slucaj je pelet... ako zakljucimo da nije stetan .. poluautomtsko uredno i odlicno .... naravno pelet na centralno grijanje ..ove peći od centrometala nisam bas cuo sve nejbolje o njima ..tako da neznam ...

Može
10 godina
offline
Grijanje cca 60m2 trebam pomoc

ovako tavan mi trenutno vuce puno topline jer mi je stepenista otvoreno sad poslje uskrsa su taj dio gdje je stepeniste zatvoriti tako da tavan vise nece stvarati probleme 

Bero
12 godina
neaktivan
offline
Re: Grijanje cca 60m2 trebam pomoc

Opet ovisi za što ga mislis koristiti,ali nikako ti se ne isplati uzimati ovaj sa pečnicom...ja imam sličnog isto sa pečnicom....

I kada ti njega dovoljno jako naložiš da bi pečnica bila na nekih kvalitetnih220+ stupnjeva u tom trenutku dolazi do prekomjernog zagrijavanja vode u sistemu centralnog grijanja-koja ne smije biti viša od 90*c ...tako da neko pecenje zaboravi ... ili može li ce ti se npr koka peci 2i pol sata,ali vjeruj mi isplati se čekat,jer to polagano pečenje daje ogromnu ukusnost jelu ...

Također ista/slična stvar s kuhanjem, stijenke ovog kotla s vodom se griju na nekih max100 stupnjeva jer ga ipak voda hladi, za razliko od obicnih spakera cije se stijenke ugriju na 200-300++++ stupnjeva tako da i kuhanje nije kao na standardnom špakeru,ali se bez problema odradi...

Koliko radijatora-tj clanaka misliš spajat ...ako imaš malo radijatora onda nikako nemoj racunati da ces ispeci nesto u njemu jer sto imas manje radijatora to spaker manje treba vatre da ugrije cijeli sistem...

Koliko misliš uložit u cijeli sistem novca?-pretpostavljam što jeftinje
Koliko radijatora?
Da li misliš grijat wc?
Gdje živiš-mislim kakva je klima?
Da li si razmišljao o običnom toplovodnom kotlu-mislim da nije štednjak?
I naravno imaš li dobar dimnjak? -Jer ak nemas nekih fi 160+ učinkovite visine barem 5m enda se okreneš na pelete

Može
10 godina
offline
Grijanje cca 60m2 trebam pomoc

Dnevni boravak 20m2 5x4

Kupaona 1.8x1.8m2

Soba 1 3.5x2.7m2

Soba 2 4x4m2

Ovo je ta etaza hodnik 2x4m2

No razmisljao sam zasto ne i na donjem katu stavit u sobi radijator koja je velicine 3x4m2

Znaci u kupaonici sam mislio zidni stavit od prilike zns po kvadraturi koliko bi rebara morao imat radijator da zagrije prostoriju sto se pecenka tice lagano pecenje ma milina dimnjak mi je oko 25cm sirok msm da bi to bilo ok malo sam skeptican oko ovih peci koje sam naveo nekako mi je mal prostor ne unosi mi bas povjerenje da ce moc zageijat toliki prostor 

Bero
7 godina
offline
Re: Grijanje cca 60m2 trebam pomoc

Ja grijem 90 kvadrata s duplo slabijom peći (11 kW) i 6 radijatora.

Dok je je peć bila nova (prije 25 godina) zagrijala je taj prostor u roku keks da nisi mogao biti unutra.

A potrošnja drva kroz 7 mjesesci grijanja od 15-20 metara (obično jasen, hrast, grab, vrba, klen i kaj god je došlo pod ruku).

Ove godine ju mijenjam s novom (25 kW Centrometal) sa rernom i šporetom, i gledam da bih stavio termoakumulacijsko ulje umjesto vode u sistem.

Uglavnom, nemaš se kaj brinuti, to bude i prejaka peć za tak malu kvadraturu.

 

P.S. na dva radijatora imam 14 rebara, na tri po 11 rebara, a u kupaonici 7.

To je optimalan broj (računaj 200 W snage po rebru), kod mene su bila tri rebra viška u odnosu na nazivnu snagu.

 

Kruha i igala...
10 godina
offline
Grijanje cca 60m2 trebam pomoc

Jos me zanima par sitnica ako mi cijevi budu isle ispod plocica i poda hocu li pod ista biti topliji??? 

Bero
7 godina
offline
Re: Grijanje cca 60m2 trebam pomoc

Nezamjetno.

Da bi grijao pod trebaš cijevi spigane u spiralu ili razgranate (podno grijanje).

Na ovaj način bude blago toplo samo tamo gdje cijev prolazi (i to samo ako je termovodljiva plastika materijal cijevi).

Uglavnom, podno grijanje nije nekaj skup sport danas, tak da se da jeftino složiti.

Kruha i igala...
10 godina
offline
Grijanje cca 60m2 trebam pomoc

Granat oblik bi mogao racvanjem dobiti?? 

Bero
7 godina
offline
Re: Grijanje cca 60m2 trebam pomoc

Da.

Googlaj podno grijanje,  ima hrpa primjera.

Kruha i igala...
12 godina
neaktivan
offline
Re: Grijanje cca 60m2 trebam pomoc
Bero_ng95 kaže...

Granat oblik bi mogao racvanjem dobiti?? 

 

Da,granat oblik dobivas racvanjem-totalnologično, ali kod podnog grijanja neces to racvat nego ces cijev motati npr u koncentrične kružnice,tj spiralu...

Imaju posebni kalupi koji imaju utore i izbočine između kojih se uplete cijev za podno grijanje.

 

I podno grijanje -centralno tj na sporet i vodu je malo drugacije nego električno, puno teže je održavati temperaturu, tj lako se održava temperatura pomocu tzv miš ventila ,al ako npr sistem zadovolji svoje potrebe vode a tebi je šporet nakrcan drvima... dolazi do pregrijavanja,, a do toga lako dolazi jer za podno grijanje nije potrebna temperatura od 80-ak stupnjeva kao i za grijanje na radijatore.

 

A i racunaj ak bi stavljao podno grijanje,moras cijei pod raskopat i svesepenjeza nekih 3-4-5-6 cm gore.

Također podno neces staviti npr ispod trosjeda,regala,ispod kuh elemenata, tako da bih morao racunati kako jednom stavis tako mora uvjek bit ...znaci ak imas trosjed od 3 m ,nemozes sad odjednom odlucit se za kutnu garnituru od 5m ...

 

 

Savjetujem ti uzeti neki kotao-znaci ne sporet nego bas kotao, od kojih 20 kw i miran si , ako oces malo veci komfor i manju ustedu na drvima savjetujem ti da uzmeš akumuacijski spremnik...
Googlaj sto je to..

Ugl spremnik u koji spremas toplinu i njen visak-i ukratko uz pomoč njega smanjuješ gubitke ,a za dana kada je vani 10* ložiš samo ujutro,a kada su minusi vanka ložiš 2 puta, a s obzirom na tvoj grijani prostor ti bi i rijeđe ložio...
Spremnik je malo  veca investicija u pocetku,ali se svakako isplati...

 

Takoder ako se odlucis na sve to-obavezno sinusni inverter i akumulator, u slucaju nestanka struje sprijecava pregrijavanje-tj citaj sprijecava katastrofu, a da ne pricam ak nitko nije kod kuce...

Mozze i agregat ,al agregat se nece sam upaliti ak nema nikog kod kuce...

fer-de-lance 

 

Pretpostavljam da mislis kupiti Centrometal BIO-PEK.

Tocno onaj koji ja imam...

 

Pa ne bih ti savjetovao,

 

u uputstvima sve tako ljepo pise ali nije tako u stvarnosti,

 

Kuhati na njemu -nece bas ici ... ne postiže on dovoljnoveliku temperaturu ploče,a kada je i postigne tada je voda vec pregrijana...
ista stvar za pečnicu...

Vjv si čitao o njemu, ima to ložište što se može sizati spuštati čak i tijekom loženja, to također zaboravi ....može se spustiti ali teško dignuti...

Preklopka 1 2 3 ,  razlika u zagrijavanju nikakva....

A najgore od svega što mu regulacija zraka nije kako treba, odnosno kada dode na kriticnu temperaturu >90* preklopka bi se sama od sebe trebala zatvoriti ...ali ..nije tako... i kada se zatvori rucno negdje vuce falsi zrak te i dalje podize temperaturu...

Također tvornički je namješteno da se termostat pali na 75* što je nenormalno visoko,ak maknes termostat ode garancija,a meni ga je serviser kad ga je postavljao odmah pomaknuo na nekih 50*...

To sve govorim ne samo iz svog iskustva...
Razmisli jos jednom...

 

 

Može
7 godina
offline
Re: Grijanje cca 60m2 trebam pomoc

Da, to je ta (moja je lijeva izvedba).

Za kuhanje mi ni nije bitna, tak da me to ne smeta, a peć smo dobili novu za 2000  kuna (šogor je poslovoda u jednoj firmi,   pa je sredio kad su ju riješavali kod zatvaranja poslovnice - bila je izložena tamo).

Termostat ću  si sam riktati, tak da nije problem, jedino ovo kaj si napisao da negdje vuće zrak, to ću proučiti prije nego ju ugradimo.

Kruha i igala...
10 godina
offline
Grijanje cca 60m2 trebam pomoc

Ante hvala ti ovo si lijepo objasnio nakraju sam razgovarao s ocem koji je na donjoj etazi kuca sve ukupno 120m2 tak da cu uzet centralno s velikom peci koja se ici vanka u prostoriju do kuce  a sto se tice podnog grijanja previse posla zajebavanja da dobijem nesto minimalno tako da cu cjevi za radijator staviti pod brodski pod koji ce naknadno doci ici ce dvije cijevi tako da ce to dovoljno zagrijat pod da ne bude bas prehladan msm ako je kod kolege uspilo u hodniku plocice zagrijati morat ce i brodski pod a ovo za kuhanje i pecenje imam pecnicu a radi te pecnice bi puno izgubio a nema smisla sad bas gledam kako se krecu cjene tog kotla cjevi su kupljene e sad jos malo pricekat da se skupi za pec msm da je cirka 1000+€ a ja imam oko 6.5k 

 

Bero
12 godina
neaktivan
offline
Re: Grijanje cca 60m2 trebam pomoc

Nema na cemu, tu smo da si pomognemo heheheeh

 

 

Odlican izbor,

Uzmi pravi kotao dovoljne snage i odlicno...

 

Baci oko na

 

Viadrus u26(6500 kn) 30kw

Buderus logano g211 26d

 

Boschovi kotlovi su se također pokazali dobri

Može
10 godina
offline
Grijanje cca 60m2 trebam pomoc

Kolega gore sam naveo da bi se ipak grijalo 120m2 nekak sam skeptican oko te od 30kw zar nije malo ?? 

Bero
12 godina
neaktivan
offline
Re: Grijanje cca 60m2 trebam pomoc

Ne brini se, ja pak 120 kvadrata bez ikakve izolacije(stiropora),sa drvenim tavanom i zimom od vani -10 drzim na 20* sa 20 kw

 

Uostalom kolega je vec rekao 200w po rebru ,znaci mozes iskoristiti 150 rebara radijatora... što je i više nego dovoljno za tvoju kvadraturu i potrebe.

 

 

I najvaznja stvar,ako se mislis s tim svim grijati vec ove zime , drva do 6 mjeseca moraju biti spremna(ne bi bilo lose ostaviti ih na suncu tijekom ljeta(tj ne slagati ih da bolje ''dišu'')

 

Evo ti i jedan primjer tu s foruma:

 

  • dnevni boravak 1 (17 m2) - radijator od cca 1200 W
  • ulazni prostor s hodnikom - radijator od cca 1000 W
  • blagovaona s kuhinjom - radijator od cca 1400 W (znam da ti je ovdje peć i da vjerojatno ne trebaš radijatore u ovom prostoru ali vjerujem da je poprilično vruće unutra kad je peć u punom pogonu)

        UKUPNO PRIZEMLJE:                                   3600 W

 

  • kupaona (u kupaonu obično ide lojtrica) - cca 500 W (za kupaonice do cca 8 m2 bi trebala biti dovoljna, ovo nije generalno pravili jer ovisi o načinu ventilacije, položaju, količini staklenih površina, itd...)
  • dnevni boravak 2 (20 m2) - radijator od cca 1400 W
  • spavaća soba 1 (16 m2) - radijator od cca 1000 W
  • spavaća soba 2 (17 m2) - radijator od cca 1000 W
  • spavaća soba 3 (16 m2) - radijator od cca 1000 W
  • spavaća soba 4 (17 m2) - radijator od cca 1000 W (znam da ti je ovdje peć i da vjerojatno ne trebaš radijatore u ovom prostoru ali vjerujem da je poprilično vruće unutra kad je peć u punom pogonu)

        UKUPNO KAT:                                     5900 W

Može
10 godina
offline
Grijanje cca 60m2 trebam pomoc

hvala vam puno ste mi pomogli cim uskrs prodje jedan dan idem do Bosne vidit sta imaju u ponudi jer cuo sam da cjene znaju biti poprilicno manje a kod nas sta god da se desi pisaj garanciju imas je ali kao i da je nemas 

 

Bero
6 godina
neaktivan
offline
Grijanje cca 60m2 trebam pomoc

Pozdrav ekipa, zanima me dal ima ko iskustva sa kaminom KOZA K6? Grijalo bi se oko 60-70m2, sve u knaufu 5cm vuna(zidovi i plafon), pvc prozori dvokomorno staklo. Pise da je za 100-120m2. Ima ko od vas to? Dal ima šuber da se dimovod zatvori?

EDIT: Niko nista? :D

Poruka je uređivana zadnji put pon 11.9.2017 13:43 (tomek03).
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice