Malo stariji tutorial za početnike

poruka: 3
|
čitano: 4.414
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
neaktivan
offline
Malo stariji tutorial za početnike

Naime jedan tema ovdje na forumu podsjetila me na jedan stari tekst odnosno "tutorial" za početnike.

Većinom ga dobronamjerno podijelim prijateljima koji se prvi puta susreću sa računalima.

Stariji surferi možda su na taj tekst već naletjeli na netu, a ja ga čuvam već godinama u posebnom folderu jer me uvijek iznova nasmije.

Neke izraze morao sam izbaciti radi filtra pa ih zamijenite sami onako kako je to autor izvorno napisao.

 

 

RAČUNALO (kompjuter, kanta, pc, ...) je ona kutija, koja ne sebi ima dve-tri lampice, par gumbića i ono di se meću CD-ovi. Dakle već primjećujete da monitor (displej, televizor, zaslon, desktop(!?), skrin (screen), i panel(!??) ne spominjem jer to nije kompjuter!!!

Kada u telefonskom razgovoru kažem, restartaj (rebutaj, ugasi pa upali) računalo, to nikako ne znači da:

ugasiš monitor

iščupaš sve živo oko sebe iz utičnica

izvučeš onaj crni kabel sa stražnje strane računala, pa ga tražiš pola sata

ugasiš prozor (obično win-explorer ili IE) i ponovo ga podigneš klikom na jednu od dva milijuna ikona na desktopu

Ono što očekujem da napraviš je klik mišom na START pa SHUT DOWN pa opet SHUTDOWN,ili pritisneš gumb na "kanti sa CD-om" na kojem je simbol identičan onom crvenom gumbu na tvom daljinskom upravljaču

 

MONITOR je ona stvar u koju gledaš. Još se naziva displej i zaslon (rjeđe). Njegovim gašenjem nestaje slika.

Kao i na televizoru, no računalo i dalje radi (kao i na TVu, kada ga ugasiš, to nikako ne znači kraj radnog vremena za Nensi Brlek)

 

UBACI CD je jednostavan pojam kao takav. Odgovor koji nikako ne želim čuti je "a kamo?".

Eh, da , ona strana koja onak se fino blisiče ko ogledalo UVIJEK ide DOLJE a naljepnica GORE. Eh da i opet, CD i DISKETA su dva različita pojma.

CD ili DISK je jedno te isto. Za opis diskete čitaj dalje!

 

FLOPPY ili disketa je ono malo tanko plastično sa metalnim nečim na sebi i to je ono s čim se uvijek igraš i klikaš dok ja pokušavan oživit tvoje windowse!

Naljepnica i opet ide GORE. Eh da, i nemogu dvije odjednom... eh, da i opet, disketa se vadi van, tako da DOKRAJA pritisneš onaj k.... što viri van (ko na starim auto-kazetofonima).

Vidiš da nije komplicirano

 

TIPKOVNICA I MIŠ, kibord i maus (keyboard i mouse) služe za interakciju tebe i računala (ne tebe i monitora).

I da treba ti oboje, bez obzira što ti ne pišeš puno! Samo da spomenem da nije isto uštekat miša na mjesto od tipkovnice i obratno.

Gledaj boje! Sjećaš se onih šarenih krugova i kockica iz prvog razreda osnovne. (zeleno i ljubičasto...!? jel znaš ih razlikovat?)

 

KABLOVI razni su tu s razlogom... i vjeruj vrlo su intuitivno složeni. Ako kabel nejde u svoj utor, znači da radiš krivo, a ne znači da treba gurnuti malo jače ili pripasati da bi ušlo

Ako nešto zapne udaranje mišom, rukom, tipkovnicom ili nogom po monitoru svakako neće riješiti problem. Točka.

 

INTERNET nije nešto što si kupio od hineta. Pls,nemojte mi se s takvim pojmovima zafrkavati!

Za spajanje na internet nije dovoljno dobar tvoj simens euroset815, nego ti treba i modem, bez obzira na to što su ti rekli u "pošti".

 

ISDN ne znači da ćeš opet imat dvojnika nego dvije linije

Korištenje dvije linije istodobno u bilo koje svrhe) se naplaćuje kao dvije linije, dvostruko, i to je normalno,

stoga nema potrebe za psovkama koje traju 25 minuta na račun "one gam..., smrdlj, lopov..., mat.. im šug... nabi..."

aDSL na pitaj ništa, ne razmišljaj o tome niti komentiraj! (op. uzmite u obzir da je ovo davno pisano)

 

EXPLORER I BROWSER nisu jedno te isto.

INTERNET explorer (ono što vidiš kad klikneš na "my computer" je windows explorer)

Browseri su web-preglednici, a jedan od njih je intrernet explorer, a služe da bi ti došao do googla i upisao "s.." i pritisnuo "traži".

Moraš biti spojen na internet da bi mogao "surfati"

Spajaš se MODEMOM, nije dovoljno da žica bude uštekana iz zida u PC, potrebno je dodatno podesiti računalo kako bi se ono moglo spojiti na taj internet

(ima na CDu od hineta, iskona, globalneta... uputstva pa pročitaj, ne moraš me zvat, samo zapamti da kad stavljaš CD NALJEPNICA IDE PREMA GORE)

 

Dvijetisućestojedanaesti put: TASKBAR je ono na dnu ekrana, i prikazuje trenutno "aktivne" (dignute) programe. I molim te nemoj ga zvati "štrafta na dnu sa malim ikonama".

OTKLANJANJE PROBLEMA

Glupe poruke se javljaju obično u programima u kojima radiš (navedi mi ime, a ne : " ma znaš onaj za gledanje (!?) ") ili od strane windowsa.

Na pitanje gdje vidiš error poruku, zadnja stvar koju želim čuti je "na ekranu".

Error code klikni na "želim saznati više" gumb, a nemoj mene zvati i očekivat da imam chross-reference listu od 10000 error kodova u glavi.

Onaj lokot u doljnjem desnom ćošku koji se pojavi dok surfaš, se ne može ugasiti i za to nema potrebe. Jednostavno se pravi da ga ne vidiš...

Username (korisničko ime) i password (lozinka) je osjetljivo na VELIKA i mala slova i ne vole "hrvatske znakove" stoga izbjegavajmo slučajeve tipa "zekoipotočić" "marinko krovopokrivač"...

Eh da i razmake isto ne koristit u ovim slučajevima

 

Invalid operation  je poruka koja znači da nešto ne valja sa jednim od 24 programa koje trenutno koristiš, to ne znači da si ti invalid... (hmmm)

 

DESKTOP je radna površina, zamisli ga kao površinu radnog stola, aplikacije (programi) su poslovi koje stavljaš na stol.

Gomila ikona (onih sličica na koje se može kliknuti)na desktopu ne znači da si dobar poznavatelj rada u windows okruženju,

niti je gomila ikona uvjet za rad u windowsima.

Ako neki program prilikom instalacije "slučajno" zaboravi dodati ikonu na desktop, to ne znači da nije instaliran.

Više o toj pojavi u "start menu" poglavlju.

 

Skoro zaboravih, pozadina (wallpaper) je obična slika.

I ne nemožeš imati istu ko tvoj brat od tetke jer nemaš tu sliku. Nek ti je prvo "snimi" ili pošalje mailom.

I još jedna stvar, ne treba ti šortkat (prečac) svakog je direktorija i pod-direktorija na desktopu!!!

I nemoj staviti sličicu 100x100 pixela sa "strech" opcijom jel se ne da napraviti da bude oštra!

 

START MENU je onaj šareni gumbić u donjem lijevom ćošku, na koji kad klikneš nešto iskoči...

Njegova je svrha da ti sve važnije stvari, poput browsera, maila, programa, budu na jednom mjestu. U pravilu sve instalirane programe ćeš naći ovdje.

Ne, start menu ne možeš izbrisati. Može se sakriti (auto-hide). No to sakriva cijeli taskbar.

Ako ga slučajno izgubiš, samo povuci strelicu od miša skroz dolje izvan ekrana. Reko sam SKROZ DOLJE!. Ako nije tamo onda je lijevo, desno ili gore. Mora bit!!!

 

TASKBAR kao što sam već napomenuo, to je ona štrafta sa nekim kvadratima na kojima piše ime nekog programa.

Ta štrafta je TASKBAR, a nabrojani programi su oni koji su sad aktivni, tj rade. Imati toliko programa na taskbaru da im se ne vidi ni prvo slovo imena nije dobro.

Ne nije ti kompjuter pokvaren, nego jednostavno imaš previše aktivnih programa. Ne ne treba ti jači procesor zbog toga. Ni više rama. Ni novi CD rom...ili što već...

Programe koje trenutno ne misliš koristiti ugasi klikom na gornji desni X ili FILE -EXIT. Da, i ako taskbar nestane, ako ga slučajno izgubiš, samo povuci strelicu od miša skroz dolje izvan ekrana.

Reko sam SKROZ DOLJE!. Ako nije tamo onda je lijevo, desno ili gore. Mora bit!!!

 

RECYCLE BIN je kanta za smeće. Ne to nije mjesto di ćeš stavljati gluposti koje ti ne trebaju ili tu držati npr. slike "da ih lakše nađeš".

Recycle bin je mjesto gdje se drže stvari koje obrišeš, u slučaju da se predomisliš. Super,jelda!?

Jednom kad obrišeš stvari iz recycle bina ne možeš se predomisliti NIKAKO! Ne!. Ne i Ne!...

 

FILE EXPLORER ili samo eksplorer je program, ugrađen u windowse koji ti omogućuje kontrolu i pregled podataka na disku.

Također uz pomoć explorera možeš kopirati, premještati i brisati podatke. Da, kad dvaput klikneš na "my Computer" to je explorer, to nije "my computer".

Opcija copy znači kopiraj. Ukoliko klikneš desni klik na neki fajl i izabereš "copy", MORAŠ u nekom drugom direktoriju kliknuti desni miš pa odabrati paste (hrv. prilijepi) , paste (ovdje),

kužiš copy-paste, kopiraj-ovdje). Jednostavno moraš!.

Cut (hrv. odreži) je opcija u kojoj premještaš originalni fajl. Kod "copy" radiš njegovu identičnu kopiju, a ovdje ga premještaš.

Također nakon toga moraš odabrati direktorij u koji ćeš ga preseliti sa opcijom "paste" i opet!

Dosad možeš slobodno shvatiti da jedna ikona "explorera" na desktopu može zamijeniti sve one shortcatove prema c:/ , d:/, e:/, f:/, :/, c:/My Documents, c:/My Documents/My Pictures, e:/moje/mp3, d:/Program Files/Kazaa/Shared, e:/divx, e:/moje/slike/godišnji ...

 

INTERNET - pojam koji označava računala međusobno spojena (umrežena) u jednu svjetsku mrežu (zajednicu).

Ta su računala međusobno dostupna za razmjenu podataka jedna drugima, što ih čini idealnim medijem za mnoge usluge.

Jedna od tih usluga je i WWW (World Wide Web) oliti "web stranice". Već sada neuko oko može samostalno zaključiti da su WWW i Internet dva potpuno različita pojma i njihovo miješanje kod vašeg "upućenog prijatelja" ili "mrežnog administratora" izazivaju blagu mučninu i zelenilo u licu, iako smo već lagano postali imuni i nevjerojatno; počeli se prilagođavati Vama...

Sljedeća stvar koja će razjasniti mnoga "ubojstva iz nehaja" je izjava "Danas ću dobiti Internet", "Imam internet doma (na poslu, u kleti...)", "Dobio sam internet i kako se sad to postavi?" i slične varijacije na temu.

Činjenica je da NIKAD nećete dobiti internet nego mogućnost priključka na isti. Pretpostavljam da shvaćate da izjava "Imam Internet" znači da imate nekoliko milijuna računala

zajedno sa pripadajućom mrežnom opremom i ljudima u svom stanu. Divim se vašim primanjima ali si to svejedno ne možete priuštiti.

 

Dakle pravilno je reći: Imam pristup Internetu. To je ono što plaćate ISP-u (Internet service provider), a o njima ćemo u sljedećem poglavlju. I na kraju; internet e mnogo više od www.sex.com, www.forum.hr.

 

ISP (Internet Service Provider)-hr. Davatelj Usluga (pristupa) Interneta. Nastavno na gornju temu, jasno se vidi da ime nije Internet Provider (Davatelj Interneta).

Prema tome, još jednom NEMATE INTERNET DOMA! Imate pristup internetu.

Vratimo se ISP-ovima. ISP-ovi su tvrtke koje kao što sam naveo nude pristup internetu. U RH ću navesti neke: HTnet (hinet), Iskon Internet, Gloabalnet, net4U, vodatel, VIPonline...

Njihov je posao da Vam za određenu sumu kunića daju pristup internetu (ne da vam daju INTERNET!). U Hrvatskoj je najrašireniji pristup Internetu modemom (ne preko telefona... ).

To znači da u vašem računalu postoji uređaj koji se zove modem a u njega savršeno paše utičnica iz telefona. Kada se njih dvoje združi, vaše je računalo tek napola spremno za pristup internetu.

 

Sljedeći korak je podešavanje parametra ovisno o vašem ISP-u. Zamislite modem kao telefon, kojim umjesto glasa putuju podatci (slike, tekst, e-mailovi, glazba...).

Dakle vaš je modem prikopčan žicom u telefonsku utičnicu, no nedostaje mu drugo računalo koje je spojeno na internet, koje će mu dati pristup Internetu.

Takva računala posjeduju ISP-ovi. Ta računala također imaju modeme, a rekli smo da modeme možemo zamisliti kao telefone, ti modemi imaju svoje telefonske brojeve na koje ćete ih zvati.

Sada znamo da kod postavljanja "konekcije" prema internetu u polje "telephone number" ne upisujete svoj telefonski broj, nego tel. broj koji vam je dan od strane ISP-a.

Također znamo da telefonska žica (linija) mora biti ukopčana u modem. Također znamo zašto spajanje ne radi ako umjesto "linije" ukopčamo žicu iz slušalice! .

 

Aaa? Nemate broj. Fino zamolit nekog s pristupom na internet da Vas registrira kod nekog ISP-a ili lagana šetnja gradom... (ma možete na net kao gost, ali...).

Username (korisničko ime) i password (lozinka) su zapravo vaša autorizacija da ste to vi i da ćete vi platiti pristup internetu.

Kao kod mobilnog telefona PIN. No kada ste spojeni na internet i neka web stranica vas zatraži USERNAME i PASSWORD to nije onaj password koji ste dobili od ISP-a

nego se morate kod njih registrirati,no to je već drugi par čarapa. Eh, da i nemojte izgubiti podatke o vašem korisničkom imenu i lozinci.

 

INTERNET EXPLORER je browser, kao što sam prije objasnio, to je alat za pregled web stranica, koje su samo jedan segment onoga što internet pruža.

I Internet explorer (IE) nije jedini ni najbolji browser na svijetu. No s obzirom da ga već imate u windowsima, zadržati ću se na njemu.

Kada ste spojeni na Internet dovoljno je pokrenuti IE i evo vas na Internetu. Kao početne stranice preporučam GOOGLE (www.google.com) koji je jedna od najvećih tražilica na svijetu.

Internet je toliko velik (nemre se izmjerit u metrima, ne!) da postoje takozvane tražilice, koje kada upišete traženi pojam, umjesto vas pretražuju internet i izlistaju vam rezultate.

Također kao početna stranica dobar je i neki od portala (www.monitor.hr). To famozno surfanje internetom se svodi na puko klikanje po linkovima i upisivanje adresa u onaj gore adress-bar (hmmm) i to je to.

Nemojte mi raditi heb nauku iz toga.

 

Oprez!!! Upravo zato što je najrašireniji IE je najranjiviji browser. Stranice koje otvaraju gomilu pop-up prozora (brzo ćete naučiti što je to )su potencijalno opasne za vaše računalo.

Prozori u kojima piše "do you wish to install and run..(želite li instalirati i pokrenuti) upravo to i naprave,a to nikako ne želite,NIKAKO!

Mogu Vam onemogućiti surfanje tako da vas non-stop prusmjeravaju na stranice na koje ne želite ići. Mogu se dokopati vaših osobnih podataka i/ili podataka sa računala.

Update shvaćajte ozbiljno!

Milijun IE prozora na taskbaru je glavni razlog zašto je računalo sporo, stoga nema potrebe za nabijanjem tipkovnice, miša, ekrana ili psovki prema onome "tko vam je to prod'o".

Inicijalnu lozinku koju dobijete od ISPa slobodno promijenite. Ovo posebno važi za likove koji svaki (ama baš svaki ) put u polje password kod konektiranja na net upisuju: 3ZufR4t0wPV11

Davorka Ručević - Kasandra... forever :)
14 godina
neaktivan
offline
Malo stariji tutorial za početnike

Da,nasmije te,može i pod humor.Svakako treba pročitat znao to ili ne,barem će te nasmijati,a bogami neke i naučiti nečemu.Svaka čast na tome da to čuvaš...

1% sam normalan,75% neuracunljiv,23%zaboravan ali sam 100% otkvacen
15 godina
neaktivan
offline
Malo stariji tutorial za početnike

O.. siguran sam da mi mnogi još i danas iz ovoga imali što naučiti.

Davorka Ručević - Kasandra... forever :)
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice