Novi zakon o pušenju

poruka: 620
|
čitano: 132.752
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
neaktivan
offline
RE: Novi zakon o pušenju

Jednostavo govoreći, ja sam za da ljudi prestanu pušiti. ne samo zato što smeta drugima, već zato što ti ovisnici neznaju da to njima šteti. Njima je to... simpa :D
nego želim reći samo da u Engleskoj i jos nekim daleko razvijenim zemaljama od Hrvatske cigarete kostaju do 10 funti (sto je 100 kuna) nemogu bas usporedjivat tamosnje i ove standarde ali ja bas i nisam takva budala da daje 100kn za 20-25 cigareta. Ali opet trebalo bi napravit foru na Austrijski sistem. Izabrati hoće li Birc biti za pušaće ili za nepušaće.

Jer ovo je ipak svijet zasnovan na demokraciji. (nadam se) Smijeh

Genijalca ne čini IQ, već njegova vizija prema svijetu oko sebe.
Poruka je uređivana zadnji put čet 11.6.2009 17:37 (sub_zero).
15 godina
neaktivan
offline
Novi zakon o pušenju

Bas me interesira koliko bi se birceva opredijelilo za nepusace.

I tko bi od nepusaca isao u te birceve. Dovoljno je da u drustvu od 6 ljudi bude samo jedan pusac, i bit ce normalna recenica "Daj necu ic tamo, tamo ne mogu zapalit, ajmo ovdje..."

Tako je bilo sa odvojenim prostorima, zasto bi bilo drugacije sa kaficima?

Ibanez RG1527 * Mesa Simulclass 2:90 * Mesa Triaxis (4th edition) * TC Electronics GMajor * Marshall JCM 1960 * Behringer FCB1010 + UNO mod * iPc + Ubuntu Studio * Van Den Hull D501 silver
15 godina
neaktivan
offline
RE: Novi zakon o pušenju
sub_zero kaže...

Ali opet trebalo bi napravit foru na Austrijski sistem. Izabrati hoće li Birc biti za pušaće ili za nepušaće.

Jer ovo je ipak svijet zasnovan na demokraciji. (nadam se) Smijeh

...pa o tome se i radi...bila bi smanjenja čitava ova galama a i pušači i nepušači bi bili zadovoljni,

osim nekih izuzetaka koji uživaju u galami...a i za državu u ovoj situaciji nije mudro rezati granu

na kojoj sjedi, mislim na punjenje proračuna...Osmijeh

 

"Kao što sam napisao već prije, ovaj zakon neće bitno naštetiti pušaćima a niti će biti na veliku pomoč

pušaćima. Ali je sigurno da će zbog ovog zakona ogromnu štetu imati ugostitelji i zaposleni a dobrim djelom

i državni proračun.

Razumijem da država može u deklariranoj zaštiti zdravlja (kojeg li licemjerja) zabraniti pušenje u javnim

i državnim ustanovama, ali ne mogu se nikako složiti da to isto radi u privatnim ugostiteljskim lokalima,

ne dajući vlasniku pravo da sam odluči, ako nije u mogučnosti imati odvojenu prostoriju za pušaće ili nepušaće.

Ovaj zakon, upravo zbog načina na koji je donesen, jasno govori da ga je donijela jedna bahata rulja

(koja demokraciju shvaća tek kao teror većine nad manjinom, ne vodeći računa o interesima manjine a

ne zaboravimo da je upravo to suština demokracije)

koja bekrupulozno provodi svoju samovolju, služeći se retorikom kojoj pribjegavaju najveće hulje kad im

ponestane argumenata, a to je najčešće domoljublje ili briga za zdravlje, onih koje su prisilili da prekapaju

po kontejnerima...

Jer ne može mi nitko tvrditi da ovaj zakon nije bilo moguće donijeti na jedan civiliziraniji i pravdeniji način,

kao što su to napravile neke (npr. Austrija), demokratske države Evrope...

Ali ova vlada, upravo zbog svog totalitarnog ustrojstva, to jednostavno ne može..."

 

Edit: ubacio sam neke manje ispravke... I to bi bilo sve od mene u ovoj temi.Smijeh

najveći neprijatelj slobode je zadovoljan rob
Poruka je uređivana zadnji put sri 17.6.2009 14:51 (Jurra).
16 godina
moderator
offline
RE: Novi zakon o pušenju
sub_zero kaže...

Ali opet trebalo bi napravit foru na Austrijski sistem. Izabrati hoće li Birc biti za pušaće ili za nepušaće.

Jer ovo je ipak svijet zasnovan na demokraciji. (nadam se) Smijeh

Upravo sam u Leonu, u Spanjolskoj. Oni imaju mogucnost izabrati hoce li birc biti za pusace ili za nepusace. Dosad nisam jos naisao na birc koji bi bio za nepusace. Toliko o demokraciji. I o smislu austrijskog ili spanjolskog zakona.

15 godina
neaktivan
offline
RE: Novi zakon o pušenju
mbaksa kaže...
sub_zero kaže...

Ali opet trebalo bi napravit foru na Austrijski sistem. Izabrati hoće li Birc biti za pušaće ili za nepušaće.

Jer ovo je ipak svijet zasnovan na demokraciji. (nadam se) Smijeh

Upravo sam u Leonu, u Spanjolskoj. Oni imaju mogucnost izabrati hoce li birc biti za pusace ili za nepusace. Dosad nisam jos naisao na birc koji bi bio za nepusace. Toliko o demokraciji. I o smislu austrijskog ili spanjolskog zakona.

Kako to mislis "Toliko o demokraciji"? Pa to bi i bio smisao demokracije da ljudi imaju pravo izbora. Ni Sanader nije moj izbor pa stoga ne bih trebao postivati zakone ove drzave? Jbg sad sto spanjolski ugostitelji nisu poduzetni pa ne kuze kako bi se mogli obogatiti da zabrane pusenje u svojim lokalima. Kakav li samo propustaju stampedo nepusaca u svoje nepusacke lokale. Ti bi sad mogao iskoristiti priliku i preobratiti ih kad si vec tamo.

16 godina
moderator
offline
RE: Novi zakon o pušenju
brvak kaže...
mbaksa kaže...
sub_zero kaže...

Ali opet trebalo bi napravit foru na Austrijski sistem. Izabrati hoće li Birc biti za pušaće ili za nepušaće.

Jer ovo je ipak svijet zasnovan na demokraciji. (nadam se) Smijeh

Upravo sam u Leonu, u Spanjolskoj. Oni imaju mogucnost izabrati hoce li birc biti za pusace ili za nepusace. Dosad nisam jos naisao na birc koji bi bio za nepusace. Toliko o demokraciji. I o smislu austrijskog ili spanjolskog zakona.

Kako to mislis "Toliko o demokraciji"? Pa to bi i bio smisao demokracije da ljudi imaju pravo izbora.

Da, ljudi, narod, demos, a ne ugostitelji. A kao sto vidis, ljudi ovdje nemaju pravo izbora. Dakle, to nije demokracija.

16 godina
neaktivan
offline
RE: Novi zakon o pušenju
mbaksa kaže...
brvak kaže...
mbaksa kaže...
sub_zero kaže...

Ali opet trebalo bi napravit foru na Austrijski sistem. Izabrati hoće li Birc biti za pušaće ili za nepušaće.

Jer ovo je ipak svijet zasnovan na demokraciji. (nadam se) Smijeh

Upravo sam u Leonu, u Spanjolskoj. Oni imaju mogucnost izabrati hoce li birc biti za pusace ili za nepusace. Dosad nisam jos naisao na birc koji bi bio za nepusace. Toliko o demokraciji. I o smislu austrijskog ili spanjolskog zakona.

Kako to mislis "Toliko o demokraciji"? Pa to bi i bio smisao demokracije da ljudi imaju pravo izbora.

Da, ljudi, narod, demos, a ne ugostitelji. A kao sto vidis, ljudi ovdje nemaju pravo izbora. Dakle, to nije demokracija.

Ovo je jedna od najglupljih izjava koje sam čuo, oprosti, ali tako je. Ja kao nepušač imam pravo izobra hoću li otići u taj birc ili ne. A ugostitelj ima pravo izbora hoće li biti birc za pušače ili nepušače. Iako to je zakon koji bi bio dobar, kad bi bila neka utopija, ovako jednostavno nema smisla. Ja sam za to da nitko ne puši, ali ne na ovakav način, poskupite cigarete, nabijte ogromni porez, ne uništavat ugostitelje.

15 godina
protjeran
offline
Novi zakon o pušenju

iako je tema novi zakon o pušenju interesira me da li na ovom forumu ima ko od ugostitelja

pa da kaže što misli o ovom zakonu nisam naišao na nikoga od ugostitelja čitajući onako na preskokce

pa ako je neko i bio i rekao nešto o tome ja se ispričavam

15 godina
neaktivan
offline
RE: Novi zakon o pušenju
pero35 kaže...

iako je tema novi zakon o pušenju interesira me da li na ovom forumu ima ko od ugostitelja

pa da kaže što misli o ovom zakonu nisam naišao na nikoga od ugostitelja čitajući onako na preskokce

pa ako je neko i bio i rekao nešto o tome ja se ispričavam

Moja mater je vlasnica kafica.Ubrzo otvara drugi,radi pada prometa.Kako je ona cula od inspektorata,velika je vjerovatnost da zakon padne,ili ce se drasticno promjenit.Ali nista konkretno jos.

 

15 godina
neaktivan
offline
Novi zakon o pušenju

osobno vise ne razumijem poantu teme, uvijek ce biti ZA i PROTIV strana, uvijek...a ova prepucavanja, kod nikog vjerojatno nece promjeniti stajalista, kod svakog su kako si ih je sam zacrtao i postavio...takoder se ovim nadmetanjem, kako bi vecina to nazvala..samo iznosenje vlastitog misljenja...nece promjeniti zakon.

ponavljam, ja sam protiv tog zakona, no sta sad, tko mi moze pomoci?, nitko, mogu se samo zaliti i pusiti gdje jos stignem/mogu. Amen.

Made in: Neverland ﺖﺐﮨﺾﻃﮜ
15 godina
offline
Novi zakon o pušenju

Mislim da jasno da bi se samoopredijeljenjem vlasnika njih otprilike 100% opredijelilo da budu - kafići za pušače. Dilema kao i aktualna peticija je zapravo lažna - s jedne strane agresivno ponašanje ovisnika o nikotinu a s druge strane većinska nepušačka populacija koja strpljivo trpi maltretiranja nikako neće pravedno riješiti problem (pravno je problem već riješen).

Ipak, kako kolone pušačkih zombija ne bi blokirale promet poput nedavno viđenih traktorista država će vjerojatno popustiti u nekom segmentu, ali bi trebala stimulirati ugostitelje koji su se odlučili posluživati nepušače i pristojne pušače davanjem poreznih olakšica. Poseban problem su ti kafići po shopping centrima i restorani koji bi zapravo po nekakvom zdravom razumu trebali ostati zone nepušenja (dakle da nema iznimaka kako bi ipak postojali 100% ugostiteljski objekti za nepušače).

Inače je zapravo dosta ohrabrujuće i dobro kako je zapravo većina tvrtki ne samo deklarativno nego i izričito jasno zabranilo pušenje u javnim prostorima tvrtke i to je zapravo pobjeda i nepušača i pušača.

One - You lock the target Two - You bait the line Three- You slowly spread the net And four - You catch the man
15 godina
neaktivan
offline
RE: Novi zakon o pušenju
mbaksa kaže...
brvak kaže...
mbaksa kaže...
sub_zero kaže...

Ali opet trebalo bi napravit foru na Austrijski sistem. Izabrati hoće li Birc biti za pušaće ili za nepušaće.

Jer ovo je ipak svijet zasnovan na demokraciji. (nadam se) Smijeh

Upravo sam u Leonu, u Spanjolskoj. Oni imaju mogucnost izabrati hoce li birc biti za pusace ili za nepusace. Dosad nisam jos naisao na birc koji bi bio za nepusace. Toliko o demokraciji. I o smislu austrijskog ili spanjolskog zakona.

Kako to mislis "Toliko o demokraciji"? Pa to bi i bio smisao demokracije da ljudi imaju pravo izbora.

Da, ljudi, narod, demos, a ne ugostitelji. A kao sto vidis, ljudi ovdje nemaju pravo izbora. Dakle, to nije demokracija.

A ugostitelji su svinje, ili sto? Imali su mnogi od njih pravo izbora dici kredit, pravo izbora koju ce povoljnu kamatu izabrati u lihvarskim hr bankama, ali nemaju pravo izbora glede pusenja. Pusaci isto imaju pravo izbora kupiti cigarete u koje su uracunati silni nameti drzave, ali cim ih stave u dzep pravo izbora vise nemaju. Teraj doma i tamo pusi. Bas me zanima kako bi ti ili tebi slicni reagirali kad bi kupili auto i drugi dan vam ga zabrane voziti, ili vam eventualno dozvole da ga vozite po dnevnom boravku ili dvoristu. A nisu li automobili puno veci zagadjivaci i trovaci od pusaca? Zasto ne bismo krenuli od njih kad smo vec toliko zabrinuti za zdravlje? Ili nismo zabrinuti, nego samo licemjerni? Mozda bi to onda bio nedemokratski potez? Nemamo koga podjajcat pa mogli bi malo pusace i ugostitelje. Nismo sposobni otvoriti radna mjesta pa ajmo jos par tisuca skenjat...

I nisam za to da se pusi sve po svuda, dobre su stvari sto se zabranilo i ogranicilo pusenje na pojedinim mjestima, ali ovo sa ugostiteljima je stvarno pretjerivanje.

15 godina
protjeran
offline
Novi zakon o pušenju

ma u kratke crte,meni je u toj cjeloj prici glupo sto nesmijes pusiti niti u

disko klubovima,ma daj ljudi pa vidite da lizemo dupe europi.Ja sam nepusac 

pa u jednu ruku podrzavam pusace.Prvo kad dodje pusac u kafic naruci kavu

a kava ide uz cigare.Uglavnom pusac ce ostaviti veci ceh od nepusaca i to

se odmah vidi od koga se ima vise koristi.

born to be gamer
15 godina
neaktivan
offline
Novi zakon o pušenju

Ma kao i u svemu kod nas, bitno je da susjedu krepa krava. Kod mene na poslu recimo, obiljezeno je vani mjesto za pusenje i svi se pusaci toga pridrzavaju od prvog dana. Naravno, svaki izlazak van prati prijekorni pogled pojedinih nepusaca (naravno ne svih, samo onih iz klase licemjera), jer sto mi imamo izlaziti dok se oni ubijaju od posla po facebooku, horoskopima i sl. "poslovima". Nema veze kad se vratim sto taj isti nepusac zdere smrdljivu pastetu u uredu, iako ne bi smio, posebno sada kada mu je gore prazna kantina, oslobodjena od pusaca. Postoji i restoran, ali tko ce hodati samo zato da bi pusacu bilo ugodnije, on ionako nema nikakva prava. Nema veze ni to sto po zakonu o radu, buduci da neprekidno radim na racunalu, imam pravo na 5 min odmora od monitora u svakom satu. Bitno je to kako sam ja proveo tih 5 min, jer onaj nepusac unutra je silno zabrinut za moje zdravlje. Sve u svemu, zakon je glup, licemjeran i jednostran. Dobar dio nepusaca ga ne podrzava ili ih libo tuki za taj zakon, izmedju ostaloga jer si ne mogu niti priustiti izlaske. Trebalo bi donijeti zakon koji bi zadovoljio sve strane, ali tko ce se zamarati s tim. Onima koji ga donose placa ionako sjeda isti datum u mjesecu, radili oni ili ne. Mnogi zbog njih nece vise raditi i nece primati placu, ali koga briga, bitno da u nas vlada demokracija....odoh zapalit jednu...

16 godina
moderator
offline
RE: Novi zakon o pušenju
Ige kaže...
mbaksa kaže...
brvak kaže...

Kako to mislis "Toliko o demokraciji"? Pa to bi i bio smisao demokracije da ljudi imaju pravo izbora.

Da, ljudi, narod, demos, a ne ugostitelji. A kao sto vidis, ljudi ovdje nemaju pravo izbora. Dakle, to nije demokracija.

Ovo je jedna od najglupljih izjava koje sam čuo, oprosti, ali tako je.

Ocito nije tako - ako tvrdis da je to jedna od najglupljih izjava koje si cuo, onda to moras adektatno i argumentirati. Inace ispada da samo baljezgas. Sto je i cinjenica.

Ige kaže...

Ja kao nepušač imam pravo izobra hoću li otići u taj birc ili ne.

Isto kao i pusac imas pravo izbora hoces li otici u birc u kojem se ne pusi ili ne. Pa mi onda reci - gdje je problem?

 

Ige kaže...

A ugostitelj ima pravo izbora hoće li biti birc za pušače ili nepušače.

Nema ustavno pravo, srecom vise nema ni zakonsko, te nema ni moralno pravo na to. Time sto bi odabrao da neki birc bude "za pusace", time bi krsio ustavna prava svojih zaposlenika (Clanak 69 Ustava Republike Hrvatske). To je takodjer diskriminacijski prema zaposlenicima u svim ostalim djelatnostima koji ne trpe trovanje cigaretnim dimom na poslu, a zaposlenici ugostiteljskih objekata bi to morali.

 

Ige kaže...

Iako to je zakon koji bi bio dobar, kad bi bila neka utopija, ovako jednostavno nema smisla.

Zasto nema smisla? Zakon stiti nepusace i zaposlenike od cigaretnog dima. Ostvario je svoj cilj. Ne mozes mijenjat necije zdravlje za neciju placu i profit. Ili mozes? Koliko je to moralno?

 

Ige kaže...

Ja sam za to da nitko ne puši, ali ne na ovakav način, poskupite cigarete, nabijte ogromni porez, ne uništavat ugostitelje.

Predlazes besmislice. Ko da je cijena cigareta ikad ili ce ikod sprjecavati da pusi. Cigarete izazivaju tesku ovisnost - covjek ce se prije odreci milijardu drugih stvari nego cigareta.

 

A ovo za "unistavanje ugostitelja" - kao prvo tu je recesija i promet svima puno pada. Kao drugo - to je zakon ponude i potraznje - ako nema potraznje za tolikim brojem ugostiteljskih objekata, onda ih ni ne treba biti na trzistu. Vidjet ce se najesen pravo stanje stvari kad ce se pusaci ili prestati inatiti pa ce ponovno ici u birceve - ako i nece, onda znaci da toliko birceva ni ne treba. Ducani propadaju svaki dan - zato jer ih ne treba toliko ili ne treba bas takvih ducana.

Poruka je uređivana zadnji put čet 18.6.2009 10:30 (mbaksa).
16 godina
moderator
offline
RE: Novi zakon o pušenju
brvak kaže...

Bas me zanima kako bi ti ili tebi slicni reagirali kad bi kupili auto i drugi dan vam ga zabrane voziti, ili vam eventualno dozvole da ga vozite po dnevnom boravku ili dvoristu.

Analogija ti ne valja. Adekvatna analogija bila bi "Bas me zanima kako bi ti ili tebi slicni reagirali kad bi kupili auto i drugi dan vam zabrane da ga vozite po mjestima koja nisu predvidjena za voznju (javne zelene povrsine i parkovi, pjesacke staze i zone, tracnice od vlaka...), odnosno da ga koristite na nacin da stetite drugim ljudima -  da vam zabrane da ih gazite." Belji se

brvak kaže...

A nisu li automobili puno veci zagadjivaci i trovaci od pusaca? Zasto ne bismo krenuli od njih kad smo vec toliko zabrinuti za zdravlje?

Malo procitaj starije postove - ovo je debelo prozvakan "argument" - kakve veze imaju automobili i cigaretni dim? Jel to sto se netko vozi automobilom znaci da kad udje u zadimljeni kafic da mu taj cigaretni dim nece stetiti ili sto? Ljudi se truju cigaretnim dimom uz to sto se truju dimom automobila i raznim drugim otrovima, a ne umjesto stoga. Znaci, to je argument za zabranu pusenja u javnim zatvorenim prostorima!

15 godina
neaktivan
offline
RE: Novi zakon o pušenju
mbaksa kaže...
brvak kaže...

Bas me zanima kako bi ti ili tebi slicni reagirali kad bi kupili auto i drugi dan vam ga zabrane voziti, ili vam eventualno dozvole da ga vozite po dnevnom boravku ili dvoristu.

Analogija ti ne valja. Adekvatna analogija bila bi "Bas me zanima kako bi ti ili tebi slicni reagirali kad bi kupili auto i drugi dan vam zabrane da ga vozite po mjestima koja nisu predvidjena za voznju (javne zelene povrsine i parkovi, pjesacke staze i zone, tracnice od vlaka...), odnosno da ga koristite na nacin da stetite drugim ljudima -  da vam zabrane da ih gazite." Belji se

brvak kaže...

A nisu li automobili puno veci zagadjivaci i trovaci od pusaca? Zasto ne bismo krenuli od njih kad smo vec toliko zabrinuti za zdravlje?

Malo procitaj starije postove - ovo je debelo prozvakan "argument" - kakve veze imaju automobili i cigaretni dim? Jel to sto se netko vozi automobilom znaci da kad udje u zadimljeni kafic da mu taj cigaretni dim nece stetiti ili sto? Ljudi se truju cigaretnim dimom uz to sto se truju dimom automobila i raznim drugim otrovima, a ne umjesto stoga. Znaci, to je argument za zabranu pusenja u javnim zatvorenim prostorima!

Pa ne znam bas...ugostitelji su imali pravo izbora, sad ga nemaju...kupis auto, danas ga mozes voziti po ulici, sutra samo po dvoristu...Belji se

Usporedba s automobilima je zbog navodne "zabrinutosti za zdravlje pusaca", a i kojekakvih cudnih racunica ekipe koja je zakon donijela...

Problem zakona je sto je agresivan, nesenzibilan i donijet ce vise stete, nego li koristi, kao i svi takvi ho-ruk zakoni. Trebalo bi se pozabaviti drugim stvarima koje bi motivirale same pusace na prestanak pusenja, samim tim i smanjenje potreba za lokalima "pusackog tipa" i kroz odredjeni period bi se puno bezbolnije postiglo da ugostiteljski objekti za pusace budu egzoticna mjesta, a na zadovoljstvo svih. Ne znam statisticke brojke, ali vjerujem da je u drzavama sa vecim standardom i manji broj pusaca, a osim standarda ima tu jos puno "motivatora pusenja". Sam pogled vecine gradjana na bankovni racun vjerojatno ih motivira da pripale jednu...

Anyway, toliko od mene na ovoj temi jer bi mogli tako beskonacno, sto samo potvrdjuje da nije sve bas tako jednostavno kako mozda izgleda...

 

16 godina
neaktivan
offline
Novi zakon o pušenju

Ako konobar odluči radit u kafiću ako mrzi dim cigarete, to je ko da osoba koja se boji visine odluči radit na izgradnji nebodera, tako da taj argument ne stoji. A to da ovaj zakon štiti nepušače je isto glupo, štiti ih od nečeg što ne moraju radit, u ugostitelje i pušače ko *ebe.

16 godina
moderator
offline
RE: Novi zakon o pušenju
brvak kaže...

Pa ne znam bas...ugostitelji su imali pravo izbora, sad ga nemaju...

Prvo - otkad ugostitelji predstavljaju narod? Druga stvar - ljudi nemaju neogranicena prava i slobode - ako gledamo zakone i Ustav, jasno je propisano koje su cije slobode i prava, ako gledamo moralnost/etiku onda sloboda jednog covjeka prestaje tamo gdje pocinje sloboda drugog. Ne moze ugostitelj za svog zaposlenika i goste svojom "slobodom" odluciti da dozvoli njihovo trovanje - time bi svojom slobodom krsio tudju slobodu. To je nemoralno. To je protuustavno. I toga vise nema.

 

Pa te molim da objasnis po kojem nacelu bi ugostitelji trebali imati "pravo izbora"? Samo zato jer su ga prije imali? To nije dovoljan razlog. Lose stvari se ukidaju, zabranjuju.

 

brvak kaže...

 

Usporedba s automobilima je zbog navodne "zabrinutosti za zdravlje pusaca", a i kojekakvih cudnih racunica ekipe koja je zakon donijela...

Ja sam mislio da je u pitanju zabrinutost za zdravlje nepusaca (tj. pasivnih pusaca), za zastitu Ustavom zajamcenih prava.

 

No, nevazno - ne mozes ti jednom losom stvari argumentirati drugu. Obje su lose i jedna ne moze opravdati drugu. I ja bih rado da se u centru Zagreba zabrani prometovanje motornim vozilima. Ili da se svi prebace na elektromotore. Al to i dalje nema veze s pusenjem. Pusenje je stetno, pusenje je bolest (teska ovisnost koju izazivaju tvari poput nikotina), pusenje je drustveno nepozeljna pojava. Nema opravdanja za dozvolu pusenja u javnim zatvorenim prostorima.

 

brvak kaže...

Problem zakona je sto je agresivan, nesenzibilan i donijet ce vise stete, nego li koristi, kao i svi takvi ho-ruk zakoni. Trebalo bi se pozabaviti drugim stvarima koje bi motivirale same pusace na prestanak pusenja, samim tim i smanjenje potreba za lokalima "pusackog tipa" i kroz odredjeni period bi se puno bezbolnije postiglo da ugostiteljski objekti za pusace budu egzoticna mjesta, a na zadovoljstvo svih.

Ti bi rehabilitirao pusace? Ma daj molim te. Pusenje je teska ovisnost - tu pomaze samo i jedino jedan cisti, ostri rez. Imperativ je zastiti one koji ni krivi ni duzni stradavaju od cigaretnog dima, a sa svim ostalim se mozemo baviti kasnije. Pusenje ce se u drustvu smanjiti samo tako da djeca i mladi ljudi ne dolaze u kontakt s cigaretama i cinom pusenja.

brvak kaže...

Ne znam statisticke brojke, ali vjerujem da je u drzavama sa vecim standardom i manji broj pusaca, a osim standarda ima tu jos puno "motivatora pusenja". Sam pogled vecine gradjana na bankovni racun vjerojatno ih motivira da pripale jednu...

Evo, sad si opisao pusenje i kao neki oblik autodestruktivnog ponasanja. Nemas love, pa idi kupi skupe cigarete i potrosi i ono malo love sto ti je jos ostalo. Pusenje motivira "samo sebe", da se tako izrazim - pusenje je teska ovisnost. Ako ne pocnes, nema nikakvih problema. Ako si vec poceo, sto manje cigareta i cigaretnog dima ima u tvom zivotu, to bolje. Pa znam ljude koji su se odvikavali od pusenja i koji su rekli da im jako smeta to kad dodju u kafic i osjete miris cigarete i odmah dobiju zelju da si i oni zapale - kako bi ti rjesio taj problem? Nije dovoljno da ne zelite nepusace u birtijama, iz birtija bi trebalo potjerati i sve one koji se zele odviknut od pusenja?

16 godina
moderator
offline
RE: Novi zakon o pušenju
Ige kaže...

Ako konobar odluči radit u kafiću ako mrzi dim cigarete, to je ko da osoba koja se boji visine odluči radit na izgradnji nebodera, tako da taj argument ne stoji.

Nisam znao da je strah od visine stetan za zdravlje, da moze izazvati rak pluca, i brojne druge zdravstvene probleme. No, to cak i nije toliko vazno - vazno je to da prema Ustavu RH drzava mora osigurati uvjete za zdrav zivot, a poslodavac mora osigurati uvjete za zdrav zivot, a poslodavac mora osobitu skrb posvećivati zaštiti zdravlja ljudi, prirode i ljudskog okoliša. Znaci, poslodavac mora osigurati adekvatne uvjete, bez obzira na to bi li konobar prihvatio rad u zadimljenom prostoru 8 sati dnevno, 5-6 dana u tjednu (nitko ne radi zato sto hoce, nego zato sto mora, tako da mnogi ljudi pristaju na takve stvari zato jer moraju). Tako da taj argument i dalje stoji, potkrijepljen je s moralne strane, potkrijepljen je i Ustavom RH.

 

Ige kaže...

A to da ovaj zakon štiti nepušače je isto glupo, štiti ih od nečeg što ne moraju radit, u ugostitelje i pušače ko *ebe.

Daj to malo objasni. Zar pusaci moraju pusiti u javnim zatvorenim prostorima? Da oni ne puse, ne bi ih zakon ni imao od cega stititi. Osim toga, odakle tebi pravo da nepusacima ogranicavas kretanje, socijalizaciju?

16 godina
neaktivan
offline
RE: Novi zakon o pušenju
mbaksa kaže...
Ige kaže...

Ako konobar odluči radit u kafiću ako mrzi dim cigarete, to je ko da osoba koja se boji visine odluči radit na izgradnji nebodera, tako da taj argument ne stoji.

Nisam znao da je strah od visine stetan za zdravlje, da moze izazvati rak pluca, i brojne druge zdravstvene probleme. No, to cak i nije toliko vazno - vazno je to da prema Ustavu RH drzava mora osigurati uvjete za zdrav zivot, a poslodavac mora osigurati uvjete za zdrav zivot, a poslodavac mora osobitu skrb posvećivati zaštiti zdravlja ljudi, prirode i ljudskog okoliša. Znaci, poslodavac mora osigurati adekvatne uvjete, bez obzira na to bi li konobar prihvatio rad u zadimljenom prostoru 8 sati dnevno, 5-6 dana u tjednu (nitko ne radi zato sto hoce, nego zato sto mora, tako da mnogi ljudi pristaju na takve stvari zato jer moraju). Tako da taj argument i dalje stoji, potkrijepljen je s moralne strane, potkrijepljen je i Ustavom RH.

 

Ige kaže...

A to da ovaj zakon štiti nepušače je isto glupo, štiti ih od nečeg što ne moraju radit, u ugostitelje i pušače ko *ebe.

Daj to malo objasni. Zar pusaci moraju pusiti u javnim zatvorenim prostorima? Da oni ne puse, ne bi ih zakon ni imao od cega stititi. Osim toga, odakle tebi pravo da nepusacima ogranicavas kretanje, socijalizaciju?

Dakle, pušači ne moraju pušiti u javnim zatvorenim prostorima, ali i ne smiju. A nepušači su po starom, smjeli ući kafić, nitko im nije rekao da ništa ne smiju. Kužiš, pušačima se nešto brani, ugostiteljima se nešto brani, a nepušačima se po starom nije ništa branilo

16 godina
moderator
offline
RE: Novi zakon o pušenju
Ige kaže...

Daj to malo objasni. Zar pusaci moraju pusiti u javnim zatvorenim prostorima? Da oni ne puse, ne bi ih zakon ni imao od cega stititi. Osim toga, odakle tebi pravo da nepusacima ogranicavas kretanje, socijalizaciju?

Dakle, pušači ne moraju pušiti u javnim zatvorenim prostorima, ali i ne smiju. A nepušači su po starom, smjeli ući kafić, nitko im nije rekao da ništa ne smiju. Kužiš, pušačima se nešto brani, ugostiteljima se nešto brani, a nepušačima se po starom nije ništa branilo

Kao prvo, pusaci smiju uci u kafic - to im se ne brani. Kao drugo, nepusaci su smeli uci u kafic, ali pod uvjetom da se truju cigaretnim dimom - ako hoces to tako, sprecavalo ih se da udisu cisti zrak, tjeralo ih se na udisanje cigaretnog dima. "Branilo" im se da udisu cist zrak, zrak bez cigaretnog dima. Ne kuzim po kojoj logici to nije nesto lose, a to sto se sad pusacima brani da puse u javnim zatvorenim prostorima (ne brani im se da tamo borave niti da udju) je lose. To sto si rekao je apsurd.

16 godina
neaktivan
offline
RE: Novi zakon o pušenju
mbaksa kaže...
Ige kaže...

Daj to malo objasni. Zar pusaci moraju pusiti u javnim zatvorenim prostorima? Da oni ne puse, ne bi ih zakon ni imao od cega stititi. Osim toga, odakle tebi pravo da nepusacima ogranicavas kretanje, socijalizaciju?

Dakle, pušači ne moraju pušiti u javnim zatvorenim prostorima, ali i ne smiju. A nepušači su po starom, smjeli ući kafić, nitko im nije rekao da ništa ne smiju. Kužiš, pušačima se nešto brani, ugostiteljima se nešto brani, a nepušačima se po starom nije ništa branilo

Kao prvo, pusaci smiju uci u kafic - to im se ne brani. Kao drugo, nepusaci su smeli uci u kafic, ali pod uvjetom da se truju cigaretnim dimom - ako hoces to tako, sprecavalo ih se da udisu cisti zrak, tjeralo ih se na udisanje cigaretnog dima. "Branilo" im se da udisu cist zrak, zrak bez cigaretnog dima. Ne kuzim po kojoj logici to nije nesto lose, a to sto se sad pusacima brani da puse u javnim zatvorenim prostorima (ne brani im se da tamo borave niti da udju) je lose. To sto si rekao je apsurd.

Brani im se da puše u kafiću, a nepušače se ne spriječava da udišu čisti zrak. To jednostavno ide jedno s drugim, jbg, ni meni se to ne sviđa, ali tako je, moramo bit i objektivni malo. A ajde mi molim te objasni što bi ti napravio da si ugostitelj, kako bi reagirao na ovaj zakon? Da ti u vlastitom objektu ne smiješ odredit smije li se pušiti ili ne...

16 godina
moderator
offline
RE: Novi zakon o pušenju
Ige kaže...
mbaksa kaže...

Kao prvo, pusaci smiju uci u kafic - to im se ne brani. Kao drugo, nepusaci su smeli uci u kafic, ali pod uvjetom da se truju cigaretnim dimom - ako hoces to tako, sprecavalo ih se da udisu cisti zrak, tjeralo ih se na udisanje cigaretnog dima. "Branilo" im se da udisu cist zrak, zrak bez cigaretnog dima. Ne kuzim po kojoj logici to nije nesto lose, a to sto se sad pusacima brani da puse u javnim zatvorenim prostorima (ne brani im se da tamo borave niti da udju) je lose. To sto si rekao je apsurd.

Brani im se da puše u kafiću, a nepušače se ne spriječava da udišu čisti zrak.

Pusaci ih sprjecavaju.

 

Ige kaže...

A ajde mi molim te objasni što bi ti napravio da si ugostitelj, kako bi reagirao na ovaj zakon? Da ti u vlastitom objektu ne smiješ odredit smije li se pušiti ili ne...

Vlastito ne znaci privatno. U privatnom objektu radis sto hoces. Probao bih uvesti neke dodatne sadrzaje, ako ne bi islo, prodao ili prenamijenio prostor i poceo se baviti necim drugim. Ljudi se moraju prilagoditi novonastaloj situaciji - kao sto se prilagodjavaju drugim zakonima, porezima, ekonomskim prilikama, tako se moraju prilagoditi i ovome. Ne mogu se takve protuustavne stvari raditi dovijeka.

16 godina
neaktivan
offline
Novi zakon o pušenju

Nije se baš lako početi bavit nečim novim.....Ugostitelji propadaju, država gubi novce....A sve ni za što. Mogli su onda nabit još veći porez na cigarete, a ne ugostitelje s*ebat.

14 godina
neaktivan
offline
Koliko priče oko nečega sasvim jednostavnog

Uz svu tu priču o ovisnosti i nekakvim famoznim brojkama po kojima ispada da 70% prometa ugostitelja rade pušači (ma nemoj, majke ti :D), nitko ne spominje sasvim jednostavnu paralelu.

 

S jedne strane imamo nekoga tko je pušač (u mojim očima ne pretjerano drugačiju osobu od klasičnog narkomana. Netko će reći da je usporedba nakaradna, a ja ću reći da nije. Osobno poznajem ovisnika o heroinu koji radi u uglednoj tvrtci i potpuno je funkcionalan, ali i  dalje je ovisnik - koji BTW ne truje druge, što ga stavlja iznad pušača ;)), a s druge strane ćemo uzeti imaginarnoga mene - ljubitelja ispušnih plinova iz automobila.

 

Ja sad postavljam jedno sasvim jednostavno pitanje:

 

Gospodo pušači, biste li bili tako tolerantni da ulazite u kafić u kojemu sjedim imaginarni ja sa 5 - 6 prijatelja, a na stolu je lijepo prikačeno malo deblje crijevo, spojeno direktno na ispuh mog passata dizelaša?

 

Cijeli birc je u smradu dizela, svi se guše (čak i vi), ali imaginarno društvo i ja vas sve redom na*ijemo, jer to je naš izbor i naše "pravo".

 

Imate izbor - ili ostati sjediti i trovati se ili ćete otići dalje u drugi kafić, u kojemu ćete naći istu takvu hrpu ljubitelja dizelskog ispuha.

 

 

Osobno se zalažem da se pravo izbora dozvoli samo kafićima sa malim kvadratnim prostorom, jer oni ionako ne mogu imati ekstra veliki promet, a bilo kakve prilagodbe su nemoguće.

 

 

Za kraj ću svim pušačima koji uporno vrište kako su njihova "prava" ugrožena poručiti samo ovo: prestanite biti bijednici i okanite se tog smeća koje dimite. Nikad mi nije bilo jasno kako vam nije barem malo žao sebe samih kada vidite da ste rob nekakvih štapića koji se dime? Nije li vam žao vlastitog klinca, kada spokojno dimite i trujete ga, svjesno i vlastitim izborom?

 

 

Imam skoro 3 banke sad, nisam nikada pušio (ne trujem se stvarima koje mi ne donose nikakav efekt), pijem kao i svi iz zajebancije, nerijetko se "opustim" uz određene opijate - u prijevodu: normalna sam osoba, okružen sam prijateljima pušačima koje gledam kako svako malo "prestaju pušiti", a nikako da pokažu kičmu i jednostavno prestanu, nisam nekakav "rahitični uštogljenko" i definitivno ne napadam pušače zbog svojeg zdravlja (meni daleko više smeta taj nepodnošljivi smrad).

 

Ukratko: vjerujem da će naše vlasti ukinuti zabranu pušenja, jer su beskičmenjaci kakve je teško naći. Ne vjerujem da će ugostitelji propasti u slučaju ostanka zakona (i neće), a definitivno ne priznajem nikakva "prava" manjini koja zbog svoje bijedne ovisnosti truje većinu (vraćamo se na ljubitelje dizela).


Eto, toliko Iznenađen

 

P.S. ispričavam se "vlasniku" teme zbog skretanja, ali vidim da je to već otišlo izvan kontrole :)

Poruka je uređivana zadnji put pet 19.6.2009 8:20 (eevek).
16 godina
moderator
offline
RE: Novi zakon o pušenju
Ige kaže...

Nije se baš lako početi bavit nečim novim.....Ugostitelji propadaju, država gubi novce....A sve ni za što. Mogli su onda nabit još veći porez na cigarete, a ne ugostitelje s*ebat.

Sve ni za sto? Ljudi su konacno zasticeni od cigaretnog dima - ne moraju ga udisat, ne moraju smrdit kad izadju iz ugostiteljskog objekta. Zaista ne kuzim vas koji bi mijenjali zdravlje ljudi za to da svi kafici ugostiteljski objekti nastave raditi (ionako ne mogu svi nastaviti raditi zbog recesije, ali dobro - pravit cemo se da recesije nema, jel?). Mislim, kuzim vas - nije to vase zdravlje, boli vas jedna stvar za druge ljude, samo da vi imate javne zatvorene prostore za dimiti (nije vam dosta sto ionako i dalje mozete dimiti doma i na otvorenom).

16 godina
neaktivan
offline
Novi zakon o pušenju

Postoje puno bolji načini za natjerat ljude da prestanu pušit. Jbg, da si ti ugostitelj ti ne bi tako razmišljao, svi samo gledaju na sebe, nitko ne gleda objektivno. Ja kao nepušač, vjerujem u to da u biti nitko ne bi trebao pušiti, ali ovakav zakon je glup, zašto je onda npr. dozvoljeno pušenje u svom stanu? Naprimjer, imaš dvoje male djece, a ti i žena pušite svaki kutiju na dan u tom stanu. Zašto to nije zabranjeno? Možda da osmisle male komorice u koje bi pušači mogli ulazit i tamo se međusobno trovat. Smijeh

 

 

 

eevek kaže...

Uz svu tu priču o ovisnosti i nekakvim famoznim brojkama po kojima ispada da 70% prometa ugostitelja rade pušači (ma nemoj, majke ti :D), nitko ne spominje sasvim jednostavnu paralelu.

 

S jedne strane imamo nekoga tko je pušač (u mojim očima ne pretjerano drugačiju osobu od klasičnog narkomana. Netko će reći da je usporedba nakaradna, a ja ću reći da nije. Osobno poznajem ovisnika o heroinu koji radi u uglednoj tvrtci i potpuno je funkcionalan, ali i  dalje je ovisnik - koji BTW ne truje druge, što ga stavlja iznad pušača ;)), a s druge strane ćemo uzeti imaginarnoga mene - ljubitelja ispušnih plinova iz automobila.

 

Ja sad postavljam jedno sasvim jednostavno pitanje:

 

Gospodo pušači, biste li bili tako tolerantni da ulazite u kafić u kojemu sjedim imaginarni ja sa 5 - 6 prijatelja, a na stolu je lijepo prikačeno malo deblje crijevo, spojeno direktno na ispuh mog passata dizelaša?

 

 

Iako nisam pušač, mogu ti odgovorit na ovo pitanje. Ne bih ušao u taj kafić. Ni ne moram ući u taj kafić. To je isto ko da netko jbt ide na koncert Slipknota i onda se čudi što nisu cajke. Kad ideš nekamo, ideš zato što hoćeš tamo ići, a to mjesto ima svoja obilježja. Ti sa svojim imaginarnim društvom možeš otić negdje drugdje, radit nešto drugo, nitko te ne tjera da ideš u kafić.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 19.6.2009 9:41 (Ige).
14 godina
neaktivan
offline
RE: Novi zakon o pušenju
Ige kaže...

Postoje puno bolji načini za natjerat ljude da prestanu pušit. Jbg, da si ti ugostitelj ti ne bi tako razmišljao, svi samo gledaju na sebe, nitko ne gleda objektivno. Ja kao nepušač, vjerujem u to da u biti nitko ne bi trebao pušiti, ali ovakav zakon je glup, zašto je onda npr. dozvoljeno pušenje u svom stanu? Naprimjer, imaš dvoje male djece, a ti i žena pušite svaki kutiju na dan u tom stanu. Zašto to nije zabranjeno? Možda da osmisle male komorice u koje bi pušači mogli ulazit i tamo se međusobno trovat. Smijeh

 

 

Iako nisam pušač, mogu ti odgovorit na ovo pitanje. Ne bih ušao u taj kafić. Ni ne moram ući u taj kafić. To je isto ko da netko jbt ide na koncert Slipknota i onda se čudi što nisu cajke. Kad ideš nekamo, ideš zato što hoćeš tamo ići, a to mjesto ima svoja obilježja. Ti sa svojim imaginarnim društvom možeš otić negdje drugdje, radit nešto drugo, nitko te ne tjera da ideš u kafić.

Frende, ja ne želim nikoga natjerati da prestane pušiti, niti to ovaj zakon radi.

Puca meni određena stvar što je netko toliko jadan da ne može prestati paliti nekakvu usranu biljku od koje nema ništa osim smrada i boleštine. To je problem pušača i taj problem ostavljam njima samima.

 

Frende, ne može tebe zakon tjerati da budeš NORMALAN.

 

Ako si neuredna svinja, neće te (i ne može) zakon tjerati da se opereš. Na tebi je da shvatiš kako svijet funkcionira.

 

Ako si bezobrazan, vulgaran, kriminalac, ne znam što - ne može te država tjerati da budeš kulturan i normalan.

 

 

Kažeš da nitko ne gleda objektivno. Frende, ja gledam objektivno. Nikada nisam srao nikome jer puši u jeb*nom bircu, iako me se truje gdje god uđem. A kad već spominješ da nisam ugostitelj - nisam, ali imam tvrtku i znam što je posao, a povrh toga shvaćam da se moram prilagoditi novim situacijama. Tvrdim da kafići neće propasti i većinom se kenja jer ugostitelji ne žele izdvojiti novac za modifikaciju prostora. (Tu dolazimo do onoga da bih malim kafićima dozvolio pušenje zbog manjka prostora za bilo kakve preinake)

 

Kažeš da nepušači ne ulaze u birc ako netko dimi unutra? Prijatelju, pušači su u debeloj manjini i nisu nepušači ti  koji moraju bježati bilo kuda.

 

Nisu nepušači ti za koje bi trebalo biti normalno da uzmu u ruke kavu i odu na brzinu to van srknuti, ali je sasvim normalno da neki jadnik koji nije u stanju 30-60 minuta biti bez cigarete izađe van i zapali tu je*enu cigaretu. Gotov je za minutu.

 

Kažeš da kafići imaju svoja obilježja. Imaju frende, obilježje im je (zamisli) KAVA, čaj, sok, pivo... sigurno ne cigareta.

Ugostiteljstvo se bavi ponudom hrane i pića, a ne dima. Uzmi duhan pa ga žvači, onda definitivno može ići u ugostiteljstvo i nemam ništa protiv. Cool

 

Čemu sada tolika buka, a sve bez razloga?

Koliko znam, svaki objekt ima mogućnost ograđivanja prostora za pušače. Zatvorite jedan dio, bacite ventilaciju kako zakon nalaže i neka se pušači pacaju u dimu koliko god žele. Ja ću biti sa druge strane na čistom zraku i ispijati svoju kavu u miru, bez smrada.

 

A priča da 70% (neki idu tako daleko da kažu 80%) prometa kafićima rade pušači, ne samo da je morbidno retardirana nego me kao svakodnevnog ispijatelja kave i vrijeđa.

 

 

Ovo sa Slipknotom si krivo odabrao. Ako idem na Slipknot, idem na Slipknot, ne očekujem cajke. Ako idem na kavu, očekujem kavu, a ne DIM :)

 

P.S. Ako je tvoje rješenje na moju hipotetsku situaciju, gdje se ja i ekipa ubijamo u ispuhu iz auta, to da ti ne ulaziš u kafić nego da odeš doma - onda stvarno ili nisi normalan ili si previše subjektivan (imaš kafić ili nešto :p). Nije problem otići u drugi kafić, problem je naći kafić gdje nema ekipe koja se ubija u dimu (ili ispuhu Šutim)

Poruka je uređivana zadnji put pet 19.6.2009 10:23 (eevek).
15 godina
neaktivan
offline
RE: Novi zakon o pušenju
Ige kaže...

Iako nisam pušač, mogu ti odgovorit na ovo pitanje. Ne bih ušao u taj kafić. Ni ne moram ući u taj kafić. To je isto ko da netko jbt ide na koncert Slipknota i onda se čudi što nisu cajke. Kad ideš nekamo, ideš zato što hoćeš tamo ići, a to mjesto ima svoja obilježja. Ti sa svojim imaginarnim društvom možeš otić negdje drugdje, radit nešto drugo, nitko te ne tjera da ideš u kafić.

 

Vidis kako si to lijepo objasnio i sam! Recimo, u kaficima se sada ne moze pusiti.

Nitko te ne tjera da tamo ides. Kafic ima svoja obiljezja, stolove za sjesti i druziti se i serviranje pica. Zato jer ja to hocu, ja idem u kafic. A tko pusi moze otic' negdje drugdje sa svojim frendovima pusacima i radit nesto drugo, nitko ga ne tjera da ide u kafic.

Ibanez RG1527 * Mesa Simulclass 2:90 * Mesa Triaxis (4th edition) * TC Electronics GMajor * Marshall JCM 1960 * Behringer FCB1010 + UNO mod * iPc + Ubuntu Studio * Van Den Hull D501 silver
Poruka je uređivana zadnji put pet 19.6.2009 10:55 (Deus ex machina).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice