Singularity (dostizanje nove faze evolucije)

poruka: 37
|
čitano: 11.088
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
offline
Singularity (dostizanje nove faze evolucije)

Bio sam svjedok razvoja kućnih računala - od ZX Spectruma i C64, preko Amiga 500,1200, pa sve do današnjih PC konfiguracija koje svojom snagom uvelike premašuju profesionalne radne stanice i super-računala od prije samo 10tak godina. Kroz tih 30tak godina postignut je nevjerojatan  porast sveukupnog ljudskog znanja koje se sada već duplira svakih godinu dana (eksponancijalno sve brže i brže). Za taj eksponencijalni napredak ključan je razvoj informatičkih tehnologija koje su danas temelj i osnova svih ljudskih djelatnosti i svakodnevnog života (internet je u zadnjem desetljeću donio eksploziju napretka znanosti povezavši akademske zajednice čitavog svijeta, te omogućivši sve više ljudi manje-više slobodan pristup velikoj količini informacija). Koncepti kao što su distribuirano računarstvo sve se više koriste kako bi se došlo do rezultata istraživanja koji su samo do prije nekoliko godina izgledali desetljećima daleko.
Kada se sve to uzme u obzir dobiva se slika stupnja razvoja računala (i znanosti općenito) koja je u obliku eksponencijalne krivulje, a mi smo danas na njenom najizboćenijem dijelu i u nadolazećim godinama stvari će se odvijati sve brže i brže. Nove tehnologije će predstavljati sve veći pomak u odnosu na 'stare', tj. one generaciju prije njih (pogledajmo već danas smartphone-ove recimo). Prema za sada uočljivim trendovima i na osnovu zadnjih 50tak godina, može se predvidjeti što nam donosi bliža budućnost. ono što je zanimljivo, predviđa se dostizanje ljudske inteligencije (dovoljno jak hardware + dovoljno napredan software) na prosječnom PC-u do cca 2025. godine - to je za samo 13 godina. Kada se to postigne stvari će krenuti vrlo brzo još dalje pošto su sva računala povezana internetom i imaju dostupno sveukupno ljudsko znanje iz kojega mogu dalje sama 'učiti' te započeti proces vlastitog usavršavanja bez puno ljudske pomoći. Također se predviđa da će oko 2045. snaga prosjećnog računala biti ekvivalentna (po brzini reakcije, po količini obrađenih podataka u jedinici vremena i dostupnim informacijama tj. akumuliranom 'znanju') svim ljudskim mozgovima na Zemlji dosta strašna pomisao.
Taj trenutak, kada bi eksplozija napretka (i znanja) dosegla točku kada se u jako maloj jedinici vremena događaju ogromne promjene (eksponencijalna krivulja je praktički okomita) se zove Singularnost.
Naravno, nitko još sada ne može sa sigurnošću znati kakve sve implikacije to povlači sa sobom (sociološke, kulturološke, evolucijske..) i hoće li biti više negativnih ili pozitivnih efekata na sam ljudski rod. Osobno, ja sam optimist i vjerujem da ćemo se nekako 'stopiti' sa našim vlastitim kreacijama i evoluirati u nešto bolje.

O tome svemu detaljnije govori knjiga 'Singularity is near' od Ray-a Kurtzweil-a (ako je netko dovoljno zainteresiran za temu).

Meni je bila dosta zanimljiva za pročitati, a ima i dokumentaraca na temu.

Ima li netko na forumu tko se bavi razvojem A.I. algoritama, robotikom ili nanotehnologijom?
Pridonosimo li i mi dolasku Singularnosti?

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Zanimljivi linkovi sa svim novostima vezanim za nove tehnologije i svakodnevnim vijestima o eksponencijalnom napretku koji nas okružuje:

 

http://2045.com/

 

http://www.kurzweilai.net/

 

http://www.smartplanet.com/

 

http://www.scienceworldreport.com/

 

http://www.technologyreview.com/

 

Lijep pozdrav ;)
Poruka je uređivana zadnji put pet 23.5.2014 16:46 (Dado_ZG78).
16 godina
offline
Singularity (dostizanje nove faze evolucije)

Lijep pozdrav ;)
12 godina
neaktivan
offline
Singularity (dostizanje nove faze evolucije)

Čitao sam knjigu i dosta me zanima ta tema. Čak su posvetili jednu epizodu emisije Na rubu znanosti toj temi. :)

Trenutno pišem esej na temu: Etički problemi ideje transhumanizma i tehnološkog singulariteta. Kad dovršim možda stavim ovdje jer prikazuje onu lošu stranu svega toga :)

16 godina
offline
Singularity (dostizanje nove faze evolucije)

Svakako stavi, zanimaju me mišljenja drugih ljudi na tu temu (kao što rekoh, osobno sam ipak optimist i veselim se tome).

To što se događa - ta eksplozija tehnološkog napretka - je svake godine sve izraženije i izraženije.. ono što mene brine su nepredvidljivi faktori (kriza, rat, katastrofe..) koji bi mogli malo zakočiti ili usporiti taj eksponencijalni rast {#}

 

Fascinantno mi je kako baš forumaši nisu nešto zagrijani za temu (bar nitko ne komentira..), a ne vidim boljeg mjesta za raspravu o tome nego na ovom forumu {#}

Lijep pozdrav ;)
16 godina
offline
Singularity (dostizanje nove faze evolucije)

Zanimljiva web stranica vezana za temu napretka znanosti i thenologije {#}

Lijep pozdrav ;)
12 godina
neaktivan
offline
Singularity (dostizanje nove faze evolucije)

Dakle rekao sam da ću napisati esej i jesam. To mi je zapravo za filozofiju esej i napisao sam ga za sat i pol tak da nije baš bajan, ali daje barem neki uvid da nije sve tako savršeno. Eto, recite dali se barem djelomično slažete samnom :).

 

 

 Etički problemi ideje transhumanizma i tehnološkog singulariteta

 

Besmrtnost, neograničeno znanje, superinteligencija – sve su to osobine  koje vjerovatno svaki čovjek želi ali smatra da ih je nemoguće posjedovati jer je on ipak “samo jedan običan čovjek”. Transhumanizam je ideja da će čovjek u budućnosti, zahvaljujući velikom razvoju znanosti i tehnologije, moći poboljšati svoje mentalne i fizičke osobine te eliminirati nepoželjne poput starenja, bola, neželjene smrti itd., a transhumanisti takvog čovjeka nazivaju Homo Sapiens 2.0 ili post-čovjek.  Iako se ovakav razvoj događaja čini nerealan i nemoguć cijeli transhumanistički pokret oslanja se na Mooreov zakon, tehnološki singularitet, nanotehnologiju te na razvoj kvantnih računala koja su višestruko manja, jača i učinkovitija od današnjih najjačih superračunala. Iako se cijela ta ideja sa plemenitim ciljom čini kao vrlo dobro rješenje za čovjeka ipak postoje vrlo ozbiljni etički problemi koji bi mogli nastati prilikom realizacije te ideje.

       Budući da živimo u svijetu kapitalizma ta besmrtnost sigurno neće biti besplatna, neće se dijeliti na ulici. Stoga vrlo ozbiljan problem je to da će bogati i imućni moći sebi kupiti besmrtnost i superinteligenciju, dok će oni koji si to ne mogu priuštiti možda čak i postati ugroženi, a to će biti većina. Velike korporacije će postajati još veće i moćnije jer imaju savršen proizvod – besmrtnost. Zbog toga će jaz između bogatih i siromašnih postajati još veći. No ipak takvo nešto postoji i danas; neki ljudi umiru jer si ne mogu platiti liječenje ili nemaju prava na zdravstveno osiguranje, dok oni bogatiji ne samo da imaju lijekove, nego imaju i doktore i njegu najviše razine. Međutim ljudska rasa bi trebala težiti ostvarenju da svatko ima mogućnost izabrati besmrtnost i superinteligenciju bez obzira na financijsko stanje. Smatram da bi se već sad trebalo razmišljati o osnivanju međunarodne humanitarne organizacije ili fonda kojemu bi jedini cilj bio omogućiti svakom čovjeku buduće benificije napretka znanosti.

       Također treba uzeti u obzir i probleme koji su tehničke prirode. Npr. da bi čovjeku poboljšali mentalne i intelektualne sposobnosti podrazumijeva se ugradnja tehnoloških dodataka (čipova i ostalih komada napredne tehnologije) u ljudski mozak. Također se predviđa i ugradnja poboljšanih zamjenskih organa koji bi svoju funkciju obavljali još bolje od originalnih. Problem leži u tome da ti čipovi i razni dodaci neće nikada biti u potpunosti sigurni jer ipak su to komadi tehnologije koji će sigurno biti skloni kvarovima, pa čak i vanjskim manipulacijama. Npr. da netko ima tu moć da može manipulirati čovjeka preko njegovog ugrađenog dodatka, što je apsolutno kršenje ljudskih prava i prava slobode pojedinca. Naravno i u današnjem svijetu postoje razne metode manipulacije ljudima (hipnotiziranje, pa čak i TV reklame), također su i ljudski organi skloni „biološkim kvarovima“ tako da bi se moglo reći da sve ovo nije nikakva novina i ignorirati probleme tehničke prirode. Međutim, mislim da ove probleme ne bi trebalo tako olako shvaćati već ih uzeti u obzir vrlo ozbiljno i gledati ih kao na nepotrebne poteškoće i rizike koji ipak mogu stajati života.

       Još jedan od potencijalnih problema su i mogući sukobi i ratovi između onih koji su izabrali besmrtnost te onih koji su odlučili ostati „Homo Sapiens 1.0“. Vjerojatno će se dobar dio ljudske rase odlučiti da ostanu onakvi kakvi jesu i to ne samo zbog financijske nemogućnosti, već i zbog religijskih razloga i zbog svojih vlastitih principa. Postoji velika šansa da će unaprijeđeni ljudi gledati na one koji nisu kao podređenu rasu, obostranog poštovanja vjerojatno neće biti. Čak se i ideja da će normalni ljudi postati robovi onim unaprijeđenima ne čini toliko nevjerojatna, pogotovo kad se uzme u obzir ljudska povijest koja je puna robovlasničkih ustrojstava. Moglo bi se reći da ovo ipak nema smisla jer ipak je ljudska civilizacija i kultura do danas napredovala toliko da je razina tolerancije zadivljujuća u odnosu na prošlost te da nema razloga da se to promijeni. Ali ovo nije pitanje rasa i religija već vrijednosti i moći. Čak i u današnjem svijetu ipak postoje pojedinci koji misle da su vrjedniji od drugih iako smo u suštini svi ljudi, biološki gotovo identični. Što će tek biti ako netko stvarno bude toliko sposobniji od drugog?

     Ideja transhumanizma se treba proučiti i shvaćati vrlo ozbiljno jer njezina predviđanja jednoga dana će se ostvariti, barem djelomično. Znanost i tehnologija će sigurno toliko napredovati da ćemo imati nevjerojatnih opcija, a to će se dogoditi uskoro, mnogo brže nego što neki misle. Ljudi će imati izbor za besmrtnost i razne „darove“što im je znanost podarila no uvijek će postojati određena cijena jer ipak u suštini sve ima svoju svijetlu i tamniju stranu.

Poruka je uređivana zadnji put pon 5.3.2012 17:59 (Jaster_Rogue).
16 godina
offline
Singularity (dostizanje nove faze evolucije)

Da, mene isto brine ta strana priče - komu će to biti dostupno, a komu ne {#}

Jer kad god npr. Ray K. priča o tim stvarima on to gleda sa svoje strane - a njemu je već i danas dostupno sve što se novcem može kupiti, pa tako kad kaže kako već današnji 40 godišnjaci mogu živjeti dovoljno dugo da žive zauvijek (tj da dočekaju dovoljan napredak medicine i tehnologije koji bi im to omogućio), ne uzima u obzir varijablu cijene.

Naravno da je napredna tehnologija uvijek i skupa, ali postoji nada u trendu pojeftinjenja svega što ulazi u masovnu proizvodnju - recimo kako su blombe u boji zuba prije 20tak godina bile astronomski skupe, a danas su praktički zabadava, isto tako laserska korekcija vida - cijene su se prepolovile u zadnjih 10tak godina, a postupak usavršio.

Ma na stranu to drastično produljenje životnog vijeka, mene već dovoljno pali pomisao da ću za 15tak godina moći na stolu imati super-inteligentno računalo spojeno na inteligentnu mrežu {#}

Lijep pozdrav ;)
16 godina
offline
Singularity (dostizanje nove faze evolucije)

Jako dobra stranica sa aktualnim prikazom dosega znanosti o (ljudskom) mozgu - otkrivanju svih tajni njegove građe i funkcije.

Sve smo bliže otkrivanju tajni mozga, a kad dovoljno toga bude poznato će biti moguće izgraditi i prve inteligentne strojeve.. A.I. u pravom smislu :) {#}

Lijep pozdrav ;)
16 godina
offline
Singularity (dostizanje nove faze evolucije)

Hardver za buduće 'elektronske mozgove' je u razvoju i stvar izgleda obečavajuće {#}

 

Još samo da ubrzaju razvoj senzora za unutrašnje skeniranje aktivnosti mozga kako bi se i procesi unutar njega potrebni za pisanje inicijalnog softvera mogli bolje shvatiti...

Lijep pozdrav ;)
14 godina
neaktivan
offline
Singularity (dostizanje nove faze evolucije)

ali eksponencialna funkcija nikad ne dostiše potpunu okomitost pa nema "singularnosti" nego se beskonačno uspravlja

16 godina
offline
Re: Singularity (dostizanje nove faze evolucije)
luka7 kaže...

ali eksponencialna funkcija nikad ne dostiše potpunu okomitost pa nema "singularnosti" nego se beskonačno uspravlja

Istina, no toliko se uspinje u toliko malim jedinicama vremena da je to praktički singularnost - zamisli samo napredak znanosti kojem sada treba recimo 2-3 godine da se npr. događa svakih sat vremena ili svake minute {#}

Lijep pozdrav ;)
16 godina
offline
Singularity (dostizanje nove faze evolucije)

Trend je sve više dostupnih besplatnih kompjuterskih tečajeva koji se slušaju preko neta.

 

Ima jako dobrih stvari, a najnoviji stižu OVDJE... 

 

Ako je netko zainteresiran, nek se prijavi i sretno!  {#}

Lijep pozdrav ;)
16 godina
offline
Singularity (dostizanje nove faze evolucije)

I eto jedna dosta bitna vezana vijest {#}

 

http://www.bug.hr/vijesti/autonomni-usatci/116611.aspx

Lijep pozdrav ;)
15 godina
offline
Singularity (dostizanje nove faze evolucije)

Mislim da ste precijenili ljudske mogucnosti, kao i tehnoloski napredak. Ne bojim se Singularnosti, bar ne u skoroj buducnosti.

Computer games do not affect kids: I mean if Pacman affected us as kids we'd all be running around in darkened rooms, munching magic pills while listening to repetitive electronic music!
16 godina
offline
Re: Singularity (dostizanje nove faze evolucije)
tnakir kaže...

Mislim da ste precijenili ljudske mogucnosti, kao i tehnoloski napredak.

Ja mislim da i nisu..  ako pročitaš literaturu i malo sam istražuješ po internetu ne možeš pobiti činjenicu da napredak u tehnologiji i znanosti raste eksponencijalno od kada je ljudskog roda (čak i uz periode kao što je mračni srednji vijek kada je dolazilo do represije znanosti, a uslijedila je i renesansa koja je i više nego nadoknadila za izgubljeno vrijeme..).

Evo na primjer, do kraja ove godine ćemo imati A.I. ekspertne sustave (u medicini, bankarstvu, industriji..) na bazi IBM Watson-a da ti pamet stane. Nova i snažnija superračunala grade se u više zemalja svakih nekoliko mjeseci. Svaka nova generacija procesora donosi daljnja poboljšanja u brzini, efikasnosti i potrošnji energije.

Ne znam..  meni se čini vrlo realna pretpostavka da ćemo za 10tak godina imati prvu 'pravu' umjetnu inteligenciju u smislu dovoljno naprednog softvera i hardvera, a nakon toga će se stvari odvijati još brže jer će ona početi usavršavati sama sebe {#}

(u neku ruku već danas imamo situaciju gdje strojevi - za sada samo kao napredni alat, dizajniraju naprednije i novije generacije strojeva - nema napredne proizvodnje bez snažnih modernih računala..)

Lijep pozdrav ;)
15 godina
offline
Singularity (dostizanje nove faze evolucije)
Daleko je to od prave umjetne inteligencije. Eventualno, inteligentni sustavi mogu uciti nekakve patterne za koje su i napisani, ali dalje od toga nista.
Computer games do not affect kids: I mean if Pacman affected us as kids we'd all be running around in darkened rooms, munching magic pills while listening to repetitive electronic music!
12 godina
protjeran
offline
Singularity (dostizanje nove faze evolucije)

Razmisli malo o zloupotrebi ove tehnologije!

16 godina
offline
Singularity (dostizanje nove faze evolucije)
16 godina
offline
Singularity (dostizanje nove faze evolucije)

I evo još jednog revolucionarnog događaja koji će nesumnjivo ostati zapisan u povijesti robotike.

Lijep pozdrav ;)
16 godina
offline
Singularity (dostizanje nove faze evolucije)
16 godina
offline
Singularity (dostizanje nove faze evolucije)

Kinezi kreču u ofenzivu sa svojim superračunalom za dvije i pol godine.

Lijep pozdrav ;)
16 godina
offline
Singularity (dostizanje nove faze evolucije)
Lijep pozdrav ;)
16 godina
neaktivan
offline
Singularity (dostizanje nove faze evolucije)

Who is working the machine?

 

 

Poruka je uređivana zadnji put sri 7.5.2014 9:14 (tunder).
16 godina
offline
Singularity (dostizanje nove faze evolucije)

Prvi moždani implantati za tretiranje Alzheimer-a stigli.

Lijep pozdrav ;)
16 godina
offline
Singularity (dostizanje nove faze evolucije)

Mali David iz filma A.I. više se ne čini toliko SF..  znanost napreduje eksponencijalno {#}

 

http://www.kurzweilai.net/ucsd-introduces-diego-san-a-baby-robot-with-tude

Lijep pozdrav ;)
16 godina
offline
Singularity (dostizanje nove faze evolucije)
16 godina
offline
Singularity (dostizanje nove faze evolucije)
Lijep pozdrav ;)
16 godina
offline
Singularity (dostizanje nove faze evolucije)

Stiže novi film s Deppom na temu:

 

Lijep pozdrav ;)
16 godina
offline
Singularity (dostizanje nove faze evolucije)

Dobar site za sve zainteresirane za nove tehnologije i startupove vezane uz ljudski napredak (Abundance, Singularity, Transhumanism..).

 

Singularity Hub 

 

Na dnevnoj bazi ima zanimljivih članaka, (baš kao i KurzweilAI).

Lijep pozdrav ;)
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice